Bichon Frise ve Kaniş: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Bichon Frise ve Kaniş: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma Bichon Frise, Kanişe Karşı bir sonraki için kabarık köpek arkadaşı ? Her iki köpek türü de görünüşte birbirine çok benzer, ancak her iki köpek türünü de benimsemeden önce dikkate alınması gereken birçok farklılık vardır. Peki ne kadar farklı veya benzerler?

Her iki cinsi de içte ve dışta yakından incelemezseniz, aslında birini diğeriyle karıştırabilirsiniz. Her iki köpek de hipoalerjenik olarak kabul edilir ( hiçbir köpek ırkı gerçekten hipoalerjenik olmasa da ), bu da onları aileler için mükemmel bir köpek yapar. İmzalarına karşılık gelen kıvırcık saçları, sevimli küçük evcil hayvanlara iki kez bakmanıza ve nefes almanıza neden olabilir.Ama ister inanın ister inanmayın, bu iki ırk çok ortak noktası var. Aslında, benzersiz bir küçük melez yapmak için genellikle birlikte karıştırılırlar. Bichpoo denilen . Ancak, dikkate alınması gereken bazı önemli farklılıklar da vardır. Yani, ister yeni bir tüylü arkadaş arıyor olun, ister meraklı bir köpek sever olun, işte bu iki cins arasındaki bazı kritik benzerlikler ve farklılıklar.

Irk Karşılaştırması

Bichon Frise

 • Yükseklik 9-12 inç
 • Ağırlık 7-12 Pound
 • Mizaç Duyarlı, Arkadaş canlısı, Sevgi dolu
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Kaniş • Yükseklik 10-22 inç
 • Ağırlık 6-70 Pound
 • Mizaç Kolay Hareketli, Akıllı, Arkadaş canlısı
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekilerIrk Tarihi

Bu nokta, özellikle, muhtemelen en çok ihmal edilen düşünce evcil hayvan satın alırken Bir köpeğin cins geçmişi, genel kişiliği ve davranışsal özellikleri hakkında çok şey ortaya çıkarabilir. Köpekler, nesiller boyunca belirli özellikler ve meslekler göz önünde bulundurularak yetiştirilmiştir.

Kaniş gibi oldukça aktif bir cins seçerseniz, ancak biraz daha az aktif bir aileyseniz, biraz sorun yaşamayı bekleyebilirsiniz. Hangisinin yaşam tarzınız için daha iyi olduğunu belirlemek için cins özelliklerine bakmadan önce her iki köpeğin arkasındaki tarihe bir göz atalım.Bichon Frise

Küçük Beyaz Tüylü Köpek

Bichon Frise bir fino köpeği gibi görünebilir, ancak tam olarak aynı köpek değiller.

tarihi Bichon Frise karmaşık biridir. Ne yazık ki, bu köpeğin kesin kökeni bilinmemektedir. Birçoğu köpeğe inanıyor Barbet'ten iner , orta boy bir Fransız su köpeği. 'Bichon' adının, Barbet'in küçültülmüş bir şekli olan 'barbican' kelimesinden geldiğine dair spekülasyonlar da var. Barbet, küçük beyaz kucak köpekleri ile melezlendi ve dört bichon ile sonuçlandı: Bolognese, Havanese, Maltaise ve Teneriffe.

Teneriffe Bichon daha sonra Bichon Frise kısaltılmış . Kesin zaman bilinmemekle birlikte, birçok kişi 1200-1300'lerde İtalyan denizcilerin Akdeniz'deki tüylü hayvanlara rastladıklarını ve onları zengin üst sınıf ve soylular arasında yaygın olarak popüler hale geldikleri İtalya'ya geri getirdiklerini düşünüyor.Yetiştiriciler onları özellikle refakatçi köpek . Hatta bazı Rönesans tabloları onları soylu sahiplerinin yanında gösteriyordu. Ancak 1800'lerde Napolyon'un saltanatının sonunda, Bichon Frises kraliyet statüsü düştü, ancak bir refakatçi olma hayranlığı olmadı.

1900'lerde Bichon Frises'in popülaritesi arttı. Fransız yetiştiriciler onları yeniden keşfetti ve daha sonra onları Amerikan Kennel Kulübü'nün resmi olarak bulunduğu Amerika'ya getirdi. 1973'te kabul ettiler . Rahat kişilikleri nedeniyle, Bichon Frise genellikle karıştırılır tasarımcı köpekler yapmak için diğer köpek ırkları ile.

Kaniş

Beyaz Kaniş Köpek

Kaniş, Almanya menşeli nispeten iyi bilinen bir tarihe sahiptir.

Poodles'ın çok daha basit bir geçmişi var. hayvan iken Fransa'nın ulusal köpeği , o Almanya menşeili . Fino köpeği adı, 'suya sıçramak' anlamına gelen Almanca 'pudel' veya 'su birikintisi' kelimesinden gelmektedir. Fransa'da birçok kişi Fino köpeğine Fransızca'da 'ördek köpeği' anlamına gelen 'Caniche' adını verir.İngiltere'de, İngilizlerin onları genellikle av arkadaşı olarak kullandığı “kaba su köpekleri” olarak adlandırdılar. Birçok uzman, Poodles'ın en eski su toplama köpekleri arasında olduğuna inanıyor. Zaman geçtikçe, yetiştiriciler fino köpeği boyut olarak küçülttüler. Bugün bu cins üç farklı çeşitte gelir : standart, oyuncak ve minyatür.

Oyuncak ve Minyatür Kanişler, refakatçi köpekler olarak daha popüler hale geldi. Kuruluşundan bu yana, Kaniş çeşitli kapasitelerde hizmet vermiştir zenginler için av, sirk köpekleri, saray ve refakatçi köpekleri gibi. Yer mantarı köpekleri olarak bile kullanıldılar (Fransızların yemeklerinde sıklıkla kullandıkları yabani yer mantarlarını koklamak için kullanılan kokuya dayalı bir aktivite).

Poodles'ın popülaritesi hızla arttı ve 1886'da The American Kennel Club tarafından resmen tanındı.

Görünüm

Küçük Beyaz Köpek ve Tan Köpek Açık Havada

Benzer görünüm özelliklerini paylaşırken, her iki cinsin de bazı belirgin farklılıkları vardır.Her iki köpek de görünüşte çarpıcı benzerlikler gösteriyor. İkisi de benziyor minik tüylü oyuncak ayılar , ancak keskin bir gözlemle farklılıkları fark edebilirsiniz. Aslında her iki cins diğer küçük köpeklerle görünüm özelliklerini paylaşın ve genellikle sonuç olarak onlarla karşılaştırılır.

İki cins arasındaki temel fark büyüklüktür. kaniş yaparken boyut olarak farklılık göstermek (standart, oyuncak, minyatür), Bichon Frises sürekli olarak küçüktür. Minyatür bir Kaniş boyutuna yakın ölçüyorlar, dokuz ila on iki inç uzunluğa ve on iki ila on sekiz pound ağırlığa ulaşıyorlar.

Toy Poodles tipik olarak yaklaşık on inç boyunda ve dokuz poundun altında bir ağırlığa sahiptir. Standart büyüklükteki Kanişler en büyüğüdür, ağırlığı 40-75 pound arasındadır ve ortalama on beş inç veya daha yüksek bir yüksekliğe ulaşır.Bichon Frise en yaygın olarak beyaz ve krema, kayısı veya gri renkte gelir - Poodles ceket renklerine benzer. Poodles sahip olma eğilimindedir renk çeşitliliği daha fazla mavi, kayısı, siyah, beyaz, gri, gümüş, kahverengi, café-au-lait ve krem ​​gibi. Her iki cins de sarkık kulakları, kıvırcık tüyleri ve sivri ağızları ile kolayca tanımlanabilir.

Mizaç

Açık Havada Oturan İki Küçük ve Tüylü Köpek

Her iki köpek türü de mükemmel aile refakatçisi köpeklerdir.

Her iki köpek de genellikle oyuncu ırklar olarak bilinir. İkisi de oldukça enerjik köpekler olsa da, ilgi odağı olmayı da severler. onları eğitmek kolay birçok yoldan. Kanişler eğlenceyi seven ve aktiftir ve Bichon Frises'in tatlı, mutlu bir doğası vardır ve bu da onları aileler için çok çekici kılar.

Mizaç söz konusu olduğunda, iki cins arasında önemli bir fark yoktur. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, farklı boyutların karakteri nasıl etkileyebileceğidir.Daha spesifik olarak, küçük çocuklu bir aileniz varsa, bir Fino köpeği ile gitmek isteyebilirsiniz. Bichon Frise çok hassastır ve bazen yanlış kullanılırsa duygularını incitebilir . Mükemmel aile köpekleridir, ancak aynı zamanda küçük ve kırılgandırlar. Bu, küçük çocukları veya kaba olan çocukları olan bir aile için en uygun olmayabilecekleri anlamına gelir.

Egzersiz yapmak

Açık havada egzersiz yapan iki tüylü köpek

Bu yavruların her ikisi de günde en az bir saat egzersiz gerektirir.

rus köpek

İster standart bir Kaniş ister küçük bir Bichon Frise seçin, her iki cins de egzersizi sever - ve birçoğu. Tipik olarak, her iki köpek ırkı en az 60 dakika gerekir her gün egzersiz.

Bu iki cins aktif bir yaşam tarzını arzular ve getirme oyunları, beyin uyarıcı oyuncaklar veya ara sıra yürüyüş gibi günlük aktiviteler gerektirir. Dan beri Bichon Frise daha küçüktür , daha çabuk yorulma eğilimindedirler. Öte yandan, Poodles biraz daha huzursuzdur ve parkta uzun yürüyüşlerin tadını çıkarır.

Ataları gibi, Poodles da dış ortamlarda veya geniş yaşam alanlarına sahip evlerde gelişir. Bichon Frises, burada ve orada keyifli bir geziyi sevdikleri için benzer.

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, köpeğinizi düzenli olarak biraz buhar atması için yakınlarda bir parkınız olduğundan emin olun. Hayal kırıklığına uğramış bir köpek, isteyeceğin son şey bastırılmış enerjisini çıkar mobilyanızın üzerinde. Bu nedenle, köpeğinize hem mutlu hem de formda kalması için gerekli günlük egzersizi verebildiğinizden emin olmalısınız.

Eğitim

Küçük Beyaz Köpekler Açık Havada Çimenlerin Üzerinde Oturuyor

Kaniş biraz daha kolay olduğu için her iki köpek ırkını da eğitmek nispeten kolaydır.

Her iki türün de eğitilmesi nispeten kolay olsa da, Poodles'ı eğitmek Bichon Frises'ten daha kolaydır. Bu, onları daha sınırlı eğitim süresi olan aileler için biraz daha elverişli hale getirebilir.

Kanişlerin zeki köpekler olduğu ve sahiplerini memnun etmeye istekli oldukları bilinmektedir. Atletik yapıları sayesinde yeni beceriler ve numaralar öğrenebilirler. Onlar arkadaş canlısı köpekler etrafta olmanın tadını çıkar Kendilerinden ziyade diğer hayvanlar veya insanlar. Merakları ve hevesleri onları eğitmeyi kolaylaştırır ve dikkatlerinin kolayca dağılabileceği anlamına gelir. Bir Fino köpeği eğitirken, eğitim sürecini onlar için eğlenceli ve heyecanlı hale getirdiğinizden emin olun.

Öte yandan, bir Bichon Frise'ı eğitmek daha zordur - özellikle ev eğitimi söz konusu olduğunda. Ev dışında oldukça eğitilebilir köpeklerdir, ancak oldukça inatçıdırlar ve iş eve taşınmaya geldiğinde başa çıkmak zordur. Ev açma sırasında sandık treni kullanmanızı öneririz. Bir Fino köpeği sahiplenirseniz, emin olun. doğru boyutta köpek sandığını seçin .

Hem zeki hem de eğlenceyi seven Bichon Frises'ler aynı zamanda çok hassas olma eğilimindedir, bu nedenle sert düzeltici eğitim sonuç vermez. çok şey gerektirirler daha fazla ısrar ve sabır . Her iki köpek için de genç yaşta eğitime başlamanız hayati derecede önemlidir, ancak daha çok bir Bichon Frise ile. Dengeli bir köpek için sabır, tutarlılık ve olumlu desteğin bir kombinasyonu gereklidir.

Sağlık

Açık Havada Çimenlerde Oturan Küçük Köpekler

Her iki köpek de oldukça sağlıklıdır ve diğer ırklara göre daha uzun ömürlüdür.

Yeni bir evcil hayvan satın almadan önce, her zaman göz önünde bulundurmanız gereken sağlık faktörleri vardır. Her iki cins de genellikle sağlıklıdır, ancak yine de her iki cinsten de bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Çoğu köpekte olduğu gibi, her iki köpek ırkıyla da ilişkili bazı genetik hastalıklar vardır. Her iki cins de, öncelikle gözlerini kaplayan sarkan tüyler nedeniyle göz problemlerine karşı hassastır. Bu nedenle, önerilen sahipler saçları kesilmiş tutmak ve enfeksiyon veya tahrişi önlemek için göz çevresinden uzak tutun. Ayrıca özellikle kalça, dirsek ve dizde olmak üzere eklem sorunlarına eğilimlidirler.

Poodles, yaşlandıkça Epilepsi, ilerleyici retinal atrofi, tiroid sorunları, Addison hastalığı, hipoglisemi ve şişkinlik dahil olmak üzere çeşitli diğer hastalıklara eğilimlidir. Şişkinlik en yaygın olanıdır, bu nedenle Fino köpeğiniz için yüksek kaliteli kuru mama aldığınızdan emin olun.

Aynı şekilde Bichon Frise başka hastalıklara yenik düşebilir , hemofili, kalp kusurları, Legg-Calve-Perthes hastalığı, mesane enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ve Kartagener sendromu. Bununla birlikte, saygın bir yetiştirici, bir köpek yavrusunu satmadan önce sağlık riskleri açısından tarayacaktır, bu nedenle sağlıklı bir köpek elde etmelisiniz.

Beslenme

Beyaz Köpek ve Tan Köpek Yemi

Her iki cinsin de mideleri hassas olabilir ve doğru uyumu bulmak için çeşitli köpek mamasını test etmeleri gerekebilir.

Görünüş ve doğadaki benzerliklerine rağmen, her iki köpeğin de özel beslenme ihtiyaçları vardır. Her iki cinsin de hassas mideleri olduğu bilinmektedir, bu da her iki köpek için de özel bir diyetin muhtemelen en iyisi olduğu anlamına gelir.

Bichon Frises diyeti arpa, kinoa veya kahverengi pirinç gibi tam tahıllardan oluşmalıdır. Köpeğiniz için uygun mama tanesini bulurken, sağlıklı yağ kaynakları ve Omega-3 yağ asitleri olarak bitkisel ve balık yağları içeren yiyecekleri arayın. Bu yiyeceklerin sindirimi kolaydır ve sağlıklarını korumaya yardımcı olur. Bichon Frises, Poodles'tan çok daha küçük olduğu için, iki öğüne bölünmüş günde sadece ½ ila 1 fincana ihtiyaç duyarlar.

Öte yandan, Poodles çok daha yüksek enerjiye sahiptir ve Günde 2 ila 3 bardak iki öğüne bölünür. Bir Fino köpeğinin köpek maması sağlıklı bir protein, karbonhidrat, yağ, tahıl, sebze, vitamin ve mineral dengesi içermelidir. Kanişinizin aktif kalmasını ve sağlıklı bir diyet sürdürmesini sağlamak, tüylü arkadaşınız için sağlıklı ve mutlu bir yaşamı garanti etmek için gereken tek şeydir.

tımar

Dış Mekanda Çok Yumuşak Paltolu Küçük Köpekler

Her iki köpek ırkının da benzer bakım ihtiyaçları ve tüy dökme sıklığı vardır.

Her iki cins için de bakım, ihtiyaçlar listesinde bir numaradır. Her iki cins de öncelikle bilinen kaba, telli ve kıvırcık saçları için. Alt tüy döken katları nedeniyle Poodles popülerdir. birçok farklı melezin ebeveynleri .

Uzmanlara göre, bir Fino köpeği her üç ila altı haftada bir profesyonel tımar almalı, oysa bir ila üç haftada bir Bichon Frise'ı tımar etmelisiniz. Her iki cins de saçtaki kir, kalıntı veya sıkışmış saçlardan kurtulmak için düzenli bakım (tercihen günlük) fırçalama gerektirir.

nedeniyle yüksek bakım Bu, tımarla birlikte gelir, birçok Fino köpeği sahibi, köpeklerinin saçlarını kırparak veya tıraş ederek yavrularını tımar etmeyi seçer. tımar makasları ile . Bu ipucu ek stil için değil, çeviklik içindir. Ayrıca tımar maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Bichon Frise için sağlıklı bakım alışkanlıkları, her bir ila iki haftada bir rutin fırçalama ve banyo gibi genç yaşta oluşturulmalıdır. Kanişler iki ila üç haftada bir yıkanmalıdır. Her iki cins de hassas cilde sahip olduğundan, her iki köpek için de nazik, organik hipoalerjenik şampuan kullanmalısınız.

Ne Kaniş ne de Bichon Frise dökülmesiyle bilinir , bu her zaman bir artı . Bununla birlikte, her iki cinsin de tüyleri sürekli olarak uzar, bu nedenle her üç ila altı haftada bir düzenli düzeltmeler planladığınızdan emin olun.

köpek fiyatları

Açık Havada Oynayan Iki Küçük Köpek Yavrusu

Her iki köpek türünden safkan yavrular için 1.000 ila 1.200 $ arasında bir ödeme yapmayı bekleyin.

Irklar arasındaki fiyat farkı önemli olabilir. Bichon Frise köpek yavrusu için ortalama fiyat 1000 dolardan başlıyor , bir Kaniş yavrusu g genel olarak maliyeti 1.200 dolar . Daha eski, üst düzey bir Kaniş için fiyatlar her yerde değişebilir 1.400 ila 10.000 ABD Doları arasında .

Bir Fino köpeğinin fiyatını belirlemede, ceket rengi, menşei ve boyutu gibi çeşitli faktörler vardır. standart bir kaniş ortalama 1.000 ila 1.200 dolar civarında . Hem oyuncak hem de minyatür Kanişler ortalama olarak daha pahalıdır 1.200 ile 1.500 $ arasında .

Bichon Frises daha kapsamlı bir fiyat aralığına sahiptir. Bir köpek yavrusunun maliyeti 800 dolardan başlayıp 2.500 dolara kadar çıkabilir. 1.000 $ medyan . Yetiştirici itibarı ve ebeveyn geçmişi gibi çeşitli yönler fiyatlarına etki eder. Yüksek itibara sahip bir yetiştirici fazladan birkaç yüz dolar kazanabilir ve üst düzey Bichon Frises yavruları bunu yapabilir. 1.500 dolara kadar maliyet .

Son düşünceler

Sonuç olarak, her iki köpek ırkı sunacak çok şeyin var . Yeni bir evcil hayvan satın alırken dikkate alınması gereken çok şey var, bu yüzden tüm gerçekleri ortaya koymamız gerekiyor. Her iki hayvan da akıllı, aktif ve eğlenceyi seven, bu da harika aile köpekleri. Bu iki küçük tüylü yavrudan hangisini seçmeye karar verirseniz verin, yeni tüylü arkadaşınızdan memnun kalacağınızı garanti edebiliriz.

Yorumlar