Sakin ve Sessiz Bir Arkadaş İçin 11 Tembel Köpek Irkı

Sakin ve Sessiz Bir Arkadaş İçin 11 Tembel Köpek Irkı

'Tembel' etiketi birçok anlama gelebilir. Tek bir köpeğe tembel denildiğinde, bu köpeğin yıllar içinde ilerlediği, sağlıksız olduğu veya sadece dikkat çekici derecede sakin olduğu anlamına gelebilir. Bütün gece uyanık bir şekilde nöbet tuttuğu için gündüzleri uyuyan bir cins bile olabilir. Yeni bir en iyi arkadaş için pazardaysanız, 'tembel' olarak kabul edilen bir türün size neden çekici geldiğine karar verin, böylece mutlu olması muhtemel bir yavru bulabilir ve benzersiz durumunuzda sizi mutlu edebilir.

Zaten bir köpeğe tembel dediğimizde ne demek istiyoruz? Miriam-Webster tembelliği “faaliyete veya çabaya karşı isteksizlik” olarak tanımlar. Enerjik veya dinç değil.” Bu tanım bile iki yöne götürür. Tanımın ilk yarısı, gün boyunca enerjisini olabildiğince verimli kullanan bir köpeği önermektedir. İkincisi, canlılık eksikliğini ima eder, köpeğin gücünü kaybettiğini veya sağlığının kötü olduğunu gösterir. Birisi bir köpeğe 'tembel' dediğinde bu iki ayrı anlamı göz önünde bulundurun.



Tek bir köpeğe tembel denirse, sağlıklı olduğundan emin olun. Tembellik genellikle olumsuz bir çağrışıma sahiptir. Bir zamanlar güçlü olan bir köpek alışılmadık şekilde halsizleşirse ve bunun nedeni doğal yaşlanma değilse, veterinere bir gezi planlayın. Bütün bir cins tembel olarak etiketlendiğinde, onunla ilgili bir şey bu terimi hak etmiştir. Durumunuz için doğru köpeği bulmanın anahtarı, bir evcil hayvanda size ne tür bir 'tembelliğin' çekici geldiğini bilmektir.

bir köpeğin yabancılara atlamasını nasıl engelleyebilirim

İçindekiler

Kıdemli Bir Köpeği Evlat Edinmek

 Kıdemli Blue Heeler köpeği
Kıdemli bir köpek seçtiğinizde, ne elde ettiğiniz konusunda iyi bir fikriniz olur.

Sakin, sessiz, enerji seviyesi düşük bir köpek, ailenizin ihtiyaçlarına veya yaşam tarzınıza en uygunsa, benimseyen Kıdemli köpek mükemmel bir seçenek olabilir. Kıdemli köpekler, yeni bir aile ile ikinci bir şans umuduyla, kendi kontrolleri dışındaki nedenlerle yerel barınaklara gidebilirler. Bu sevimli, hareketli yavru köpeğin çekiciliği güçlü olsa da, daha olgun bir bireyi seçmek için pek çok neden var.



Sakin bir cinsten bir köpek yavrusu seçerseniz, yine de özellikle aktif bir bireyi seçmiş olabilirsiniz. Bir kıdemliyi gözlemlediğinizde, zamanla gelişen ve nispeten istikrarlı bir kişilik görürsünüz. Sessiz bir kucaklama böceği umarken, evcil hayvan olarak canlı bir tel alma olasılığınız daha düşüktür.

Kıdemli bir köpeği sahiplenmek, sakin bir birey bulmayı kolaylaştırır ve şansı yaver gitmeyen bir yavrunun altın yıllarına yumuşak bir iniş yapmasını sağlar. Bir yaşlının barınaktan evlat edinilme şansı daha düşük olabilir, bu nedenle sevgi dolu bir ev ve uygun veteriner bakımı sağlayabilirseniz, yeni en iyi arkadaşınızı bulmanız onun hayatını kurtarabilir.

Tembel ve Sakin

Tembel kelimesinin olumsuz bir çağrışımı vardır, bu nedenle sakin veya sakin daha iyi bir terimdir. Yeni bir aile üyesi arayan herkes aile havasını düşünmelidir. Bazı aileler, yüksek enerjili bir koşu arkadaşının veya flyball partnerinin kendini evinde hissedeceği aktif açık hava gruplarıdır. Ancak diğer aileler doğaları gereği sessizdir. Evdeki her hayvanın dikkat ve egzersize ihtiyacı olsa da, bazı türler genellikle düşük enerjili bir durumda daha rahattır. Sessiz eviniz için hangi cinsin uygun olduğunu bilmek, ailenizin en yeni üyesiyle uzun ve mutlu bir ortaklığın ilk adımıdır.



Hangi Özellikler Köpekleri Sakin Tutmaya Yardımcı Olur?

 Yatakta Tembel Köpek
Bulldoglardan en enerjik köpekleri beklemeyin.

Diyelim ki, sakin durumunuzun yüzeyinde neredeyse hiç dalgalanma olmadan evinize girecek bir evcil hayvan arıyorsunuz. Bu durumda, köpek olmayan seçenekleri göz önünde bulundurmalı ve eve genç bir köpek yavrusu getirmeden önce uzun uzun düşünmelisiniz. Çoğu evcil hayvan büyüdükçe tahmin edilebilir bir rutine yerleşirken, yavruluk dönemi kaotiktir. Cinsi ne olursa olsun, bir köpek yavrusu ortalığı karıştırır ve hatalar yapar. Hatta ilk görevi ev hırsızlığı yavru köpeğiniz zaman ve enerji alır.

Biraz kaos ve bazı küçük ila önemli karışıklıklar düşüncesi sizi rahatsız ediyorsa, hayatınızda bir yavru köpek için doğru zaman olmayabilir. Balıklarla dolu sakin bir akvaryumla veya şarkı söyleyen ama bire bir etkileşim gerektirmeyen ispinozların olduğu bir kuş kafesiyle daha mutlu olabilirsiniz. O zaman bile bakım gerektirmeyen evcil hayvan diye bir şey yoktur. Tamamen uygulamalı olmak istiyorsanız, bir evcil hayvan size göre değildir.

Nazik Dev

Tembel olarak etiketlenmiş bir köpek son derece yumuşak huylu olabilir. Tepki veremeyecek kadar tembel olduğundan değil, ama gürültüye ve aktiviteye karşı diğer ırklara göre daha yüksek bir toleransı olabilir. Birkaç büyük ırk, küçük çocuklara ve küçük hayvanlara karşı son derece naziktir. Onları anlamayan insanlar tarafından genellikle tembel olarak adlandırılırlar. Sabırlıdırlar, gündüzleri dinlenirler ve geceleri saldırılarını korumak için tetikte kalırlar. Dev ırklar, büyüklükleri nedeniyle özel bakım gerektirir ve izin verilmelidir. yavaş yavaş olgunlaş onları olabildiğince sağlıklı tutmak için.



Bernese dağ köpeği

 Bernese dağ köpeği insana sarılıyor
Bu nazik devlerin çoğu gibi, Berners da özellikle çocuklar da dahil olmak üzere insanlarla arası iyidir.

bu Bernese dağ köpeği küçük bir köpek gibi zıplamaya ve oynamaya isteklidir, ancak ailesine olan sakin bağlılığı, kişiliğinin ayırt edici özelliğidir. Newfoundlands'a çok benzer şekilde, öncelikle ev köpekleri olmalıdırlar. Açık havanın tadını çıkarırlar ve soğuk havayı iyi idare ederler. Uzun yürüyüşler veya yürüyüşler için sağlam yol arkadaşları olan Berners, koşum takımıyla bir araba çekmeye isteklidir.

Evde sakin ve sessiz huylu olmalarına rağmen aktif spor yapmaktan hoşlanırlar. Berners çeviklik, sürü gütme, itaat ve yarışmaları takip etmede mükemmeldir. Her gün yarım saatlik orta düzeyde bir egzersiz, onları mutlu ve sağlıklı tutmak için yeterlidir.

Büyük Pireneler

 Çimenlerde Büyük Pireneler
Bu cins, dışarıda dolaşmak için geniş bir alana sahip daha büyük bir eve ihtiyaç duyar.

bu Büyük Pireneler genellikle bekçi köpeği olarak kullanılır. Çiftçiler, koyun, keçi, tavuk sürülerini ve hatta alpakalar gibi daha egzotik hayvanları korumak için Pyrs kullanabilir. Büyük Pireneler, çiftler veya takımlar halinde yırtıcıları kovalamak için birlikte çalışırlar ve korudukları soy ile uygun şekilde yetiştirildiklerinde yeni doğanlara karşı bile nazik davranırlar. Pyr'ler çocuklara karşı da sakin ve huzurlu olmalarıyla tanınırlar. Büyük Pireneler, geceleri aktif olarak devriye gezme eğiliminde oldukları ve bu nedenle günün büyük bir bölümünde dinlendikleri veya uyudukları için tembel olarak kabul edilebilirler.

Bu özelliklere sahip diğer benzer ırklar, onları gün içinde dinlenirken görenler tarafından tembel olarak yanlış yorumlanabilir. Bu çiftlik hayvanı koruyucu köpek ırkları (LGD'ler), Anadolu Çoban Köpekleri, Akbaş, Maremmas, Karakachan, Kangals ve Kuvasz'dır. Diğer daha az yaygın LGD ırkları Komondor, Polonyalı Tatra, Pyrenean Mastiff, Sarplaninac, Ermeni Gampr, Orta Asya Çoban Köpeği ve Kafkas Ovcharka'yı içerir.



çukur boksörler

Newfoundland

 Newfoundland yavrusu çimlere uzanıyor
Tüy dökme alışkanlıklarını yönetebilirseniz, Newfoundlands harika aile köpekleridir.

rağmen Newfoundland dev bir cins, o gerçekten nazik bir dev. Çocuklarına olan bağlılığı kişiliğini karakterize eder. Karada ve suda evde çok amaçlı bir köpek olan Newfoundlands, boyutlarına göre şaşırtıcı derecede az egzersiz gerektirdiği için tembel olarak kabul edilebilir. Kapalı köpekler kadar rahattırlar, ayrıca dışarıda vakit geçirmeyi de severler.

Çaylaklar soğuk havaya sıcaktan daha uygundur ve yüzmeyi severler. Cins, su kurtarma köpekleri olmakla ünlüdür, ancak bir el arabası bile çekerler. Bu görkemli köpekler, büyüklükleri ve bakım ihtiyaçları nedeniyle yüksek bakım gerektirir, ancak mizaçları için değil. Sakin, sessiz kişilikleri, onları yeterli alana sahip bir ev için mükemmel ev köpekleri yapar.

Bulldoglar ve Diğer Brakisefal Köpekler

 Köpek yatağında uyuyan İngiliz buldozer
Uyuşukluk diğer semptomlarla birleşirse, veterinerinize danışmanız akıllıca olacaktır.

Bazı ırklar, diğer ırklara göre egzersize daha az dayanabilmelerini sağlayan konformasyonel özelliklere sahip oldukları için tembel olarak etiketlenebilir. Brachycephalic kısa kafalı anlamına gelir ve İngiliz ve Fransız Bulldogları, Puglar, Bull Mastiffler, Boston Teriyerleri, Boxerlar, Lhaso Apsos, Shih Tzus ve Pekingese gibi ırkların kısaltılmış burunları ve daha düz yüzlerini ifade eder. Bu kısa burun ve düz yüz kombinasyonuna sahip tüm köpeklerin sağlık sorunları olmasa da, birçoğunun ve çoğunun asgari düzeyde egzersize ve aşırı ısınmaya karşı biraz korumaya ihtiyacı vardır.

Dört anormallik brakisefalik hava yolu sendromuna neden olabilir ve bir köpekte bir veya daha fazla olabilir. Anormallikler stenotik burun delikleri, uzun yumuşak damak, hipoplastik trakea ve dışa dönük laringeal keselerdir. Stenotik burun delikleri, hava akışını kısıtlayabilen daha küçük burun delikleridir. Uzatılmış bir yumuşak damak, ağzın çatısındaki dokunun boğazın arkasına çok fazla uzandığı ve nefes borusunu (trakea) tıkayabileceği anlamına gelir. Hipoplastik bir trakea normal bir hava yolundan daha dardır. Dışa dönük laringeal keseler genellikle köpeğin nefes almakta zorlanmasına neden olan bu koşulların herhangi bir kombinasyonundan kaynaklanırken, zaten dar olan bir hava yolunu daha da tıkayabilirler.



Bir köpek acı çektiğinde brakisefalik hava yolu sendromu , semptomlar gürültülü nefes alma, horlama, öğürme ve kusmayı içerebilir. Bununla birlikte, uyuşukluk ve egzersiz ve ısı intoleransı da dahildir. Köpeğinizin bu semptomları varsa, semptomlarını azaltmak için egzersiz kısıtlamaları gerekebilir. Ne yazık ki, kolayca nefes almıyorsa muhtemelen normalde aktif değildir. Bu türlerin çoğu düşük enerjili veya tembel olarak etiketlenir, ancak asıl sorun nefes almada güçlük olabilir.

İngiliz Bulldog

 Kurtarma Merkezinde İngiliz Bulldog
Genellikle en tembel köpek ırklarından biri olarak etiketlenen Bulldoglar, cesaret ve azim için poster köpeklerdir.

Buldozerler Açıkça tembel değiller ve onları formda ve ince tutmak için hafif egzersizden faydalanacaklar. Brakisefalik profilleri nedeniyle ısıyı veya nemi iyi idare etmezler. Yaşadığınız yere bağlı olarak, ikliminiz, Bulldog'unuzun yaz geldiğinde zamanının çoğunu içeride, klimada geçirmesini gerektirebilir.

Fransız Bulldog

 Mavi Fransız Bulldog
Fransız Buldozerleri tembel olarak etiketlenebilecek başka bir cinstir, ancak kelime uygun bir tanım değildir.

Sakin, dengeli mizaçları onları ideal aile hayvanları yapar. Aşırı havlamazlar ve şehirde yaşamayı iyi idare ederler. Bireylerle veya ailelerle yaşama uyum sağlayabildikleri için, aile dostu ırkların çoğundan daha az açık hava egzersizine ihtiyaç duyarlar. Fransızlar , diğer brakisefalik ırklar gibi, solunum problemleri olabilir ve ısı, nem veya aşırı eforla iyi başa çıkamayabilir. Mutlaka tembel değillerdir, ancak nispeten düşük enerjilidirler ve yönetimi kolaydır.



Pekingese

 Pekingese
Nazik Pekingese'nin yuvarlanan yürüyüşü, sakin tavrı gibidir.

Geniş burun delikleri olan bir kişiyi seçmek bazı solunum problemlerine yardımcı olsa da, aşırı ısınmadığından emin olun. Düz yüzü hala nefesini ve dolayısıyla enerji seviyesini etkiliyor. İşaretlendi çok fazla egzersiz gerektirmezler ve nispeten sakin arkadaşlardır. Yavaş bir günlük yürüyüşten yararlanırlar ve aşırı egzersiz veya yüksek sıcaklıklarla baş edemezler.

puglar

 Sahibinin Kucağında Oturan Pug
Pugların, etraftayken sahiplerine yapıştırıcı gibi yapıştığı bilinmektedir.

bu mutlu-şanslı Pug diğer brakisefal köpeklerle aynı egzersiz dikkatliliğiyle birlikte gelir. Oynak olmalarına rağmen, ısıyla iyi başa çıkamazlar ve yüz profilleri onları solunum güçlüğüne yatkın hale getirebilir. Dışarısı sıcak veya nemli olduğunda, Puglar klimalı bir iç mekan ortamında daha iyi çalışır. Hafif egzersiz, onun aşırı kilolu olmasını önlemeye yardımcı olur çünkü o bir kanepe patatesidir.

Sessiz Av Köpekleri ve Spanieller

Avcı olarak yetiştirilen köpekler, işlerini yapmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duydukları için genellikle tembel sayılmazlar. Bununla birlikte, birkaç av türü, doğası gereği sessizdir ve avlanmaktan zevk aldıkları kadar iyi bir şekerlemenin tadını çıkarır.

beyaz köpek isimleri fikirleri

Basset Tazısı

 Sahibi ile Basset Hound
Basset Hounds evde inatçı ve yıkıcı olabilir. Erken sandık eğitimi ve güvenli bir alan yardımcı olabilir.

bazı çağrı sırasında Basset Av Köpekleri Tembeller çünkü asla aceleleri yokmuş gibi görünürler, Basset'lerin hatırı sayılır bir dayanıklılığı vardır. Yüksek hızda olmasalar bile büyük mesafeleri takip edebilirler. Evcil hayvan olarak Bassets'in egzersiz ihtiyaçları orta düzeydedir. Aşırı kilo alma eğiliminde olsalar da, günlük bir yürüyüş genellikle onları iyi durumda tutar.



Tazı

 Tembel Tazı
Tazılar inanılmaz hızlarıyla bilinmelerine rağmen, sessiz yoldaşlardır.

Günlük bir yürüyüşe ve ara sıra koşup biraz buhar yakmak için özgürlüğe ihtiyaçları var. ama sonra evlerinde aile yanında sessizce dinlenmekle yetinirler. Tazılar yüksek bir av sürüşüne sahipler ve diğer küçük hayvanları ve hatta kedileri kovalayacaklar, bu yüzden görünüşteki tembelliklerinin sizi aldatmasına izin vermeyin.

Tazı yarışları daha fazla eyalette yasa dışı hale gelse de, emekli Tazıların inmek için hala yumuşak bir yere ihtiyacı var. Huzurlu ama zarif bir arkadaş istiyorsanız, bir Greyhound'u benimsemek mükemmel bir seçenek olabilir. Evlat Edinilebilir Tazılar kediler için güvenli olmayabilir, bu nedenle zaten bir kediniz varsa, en güvenli bahis, yetişkin kediyle birlikte büyütmek için bir Greyhound yavrusu almaktır.

kırbaç

 Whippet Kahve İçen Kadının Yanında
Greyhound gibi, Whippet'ler de dinlenmeyi sever.

Ayrıca Greyhounds gibi, yalnız çok fazla zaman geçirmekten hoşlanmayan sosyal köpeklerdir. Uzun, yavaş yürüyüşleri severler ve bacaklarını esnetmek ve zaman zaman koşmak için alana ihtiyaç duyarlar. Yeterli egzersiz yaparlarsa ve evde uzun süre yalnız bırakılmazlarsa, Whippet'ler sessiz bir eve iyi uyum sağlar ve tembel olarak adlandırılabilirler çünkü genellikle günün çoğunu kanepede veya sandıklarında uyumaktan memnundurlar.

Gürültülü veya gürültücü çocuklar rahatsız ederse kırbaç , köpek genellikle hırlamak veya havlamak yerine saklanacak bir yer arayacaktır. Av köpekleri olarak geçmişleri nedeniyle yüksek bir av güdüsüne sahiptirler. Evde bir kediniz varsa, genç bir yavru arayın ve evdeki kediyle sosyalleşmenin, Whippet'inizin (veya diğer tazıların) diğer kedileri kovalayıp onlara zarar vermeyeceği anlamına geldiğini düşünmeyin.

Son düşünceler

Arkadaşınız olarak 'tembel' bir köpek aradığınızda, köpek sahibi olmanın gerektirdiği işi yapmaya hazır olduğunuzdan emin olun. Köpeğiniz ne kadar sakin olursa olsun, onu her gün gezdirmeli ve ona uygun şekilde bakmalısınız. En sakin köpekleri bile düzgün bir şekilde yetiştirmek zaman, çaba ve para gerektirir.

Kıdemli bir köpek, sessiz eviniz için mükemmel bir seçim olabilir. Yerel barınaklarınızı ziyaret edin ve tanışabileceğiniz sağlıklı bir yaşlı, safkan veya melez ırk olup olmadığını sorun. Yeni en iyi arkadaşınızın sağlığının iyi olduğundan ve sakin tavrının altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığından emin olmak için bir veteriner kontrolü yaptırın. Sessiz yaşam tarzınıza uyacak doğru cinsi ve doğru bireyi bulun.

Yorumlar