İskoç Geyik Tazısı ve İrlandalı Kurt Köpeği: Fark Nedir?

İskoç Geyik Tazısı ve İrlandalı Kurt Köpeği: Fark Nedir?

İskoç Geyik Tazısı ve İrlandalı Kurt Köpeği, onları birbirinden ayıran sadece birkaç farklılıkla son derece benzer yavrulardır, ancak bu farklılıklar, bir türün yaşam tarzınıza diğerine göre daha uygun olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle, tam ve nihai bir karar vermeden önce her iki cinsi de araştırmaya tam olarak karar vermeniz önemlidir.

İrlandalı Kurt Köpeğinin en büyük yavru olmasıyla neredeyse aynı görünüyorlar ve aynı tel gibi paltoları var; Bu adamları birbirinden ayırmak son derece zor! Ayrıca asil dış görünüşlerine uyacak şekilde aynı nazik ama cesur kişiliğe sahipler. İskoç Geyik Tazısı, İrlandalı Kurt Köpeğinden çok daha fazla egzersize ihtiyaç duyar, ancak İrlanda Kurt Köpeğinden çok daha uzun yaşar ve maliyeti biraz daha düşüktür. Genel olarak, 'okunduğunda nazik, kışkırtıldığında şiddetli' ifadesi hem İskoç Geyik Tazı hem de İrlandalı Kurt Köpeği için çok uygundur.Her cinsin daha ince ayrıntılarını ve birbirlerinden tam olarak nasıl farklı olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Irk Karşılaştırma Tablosu

İskoç geyik köpeğiİrlanda kurt köpeği
Yükseklik 30-32 inç (M)
26-28 inç (F)
30-34 inç (M)
28-30 inç (F)
Ağırlık 85-110 pound (M)
75-95 pound (F)
100-140 pound (M)
90-110 pound (F)
Mizaç Nazik, Ağırbaşlı, Kibar Cesur, Onurlu, Sakin
Enerji Ortalama Düşük enerji
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Fırçalama Haftalık Fırçalama
Ömür 8-11 yaş 6-9 yaş
Fiyat 1.000 $ + 1500+ ABD doları

Tarih

Ayrı geçmişleri var ve elbette farklı ülkelerden geliyorlar, ancak yolculukları eşit derecede mitler ve efsaneler . Her iki cins de, sadece fantastik köpekler olmaktan biraz efsanevi yaratıklar ve hatta muhtemelen kurt adamlara kadar değişen eski hikayelerde gizlenmiştir!İskoç geyik köpeği

İskoç Geyik Tazı aynı zamanda İskoçya Kraliyet Köpeği , bu da bu adamın önemli olduğunu düşündürür! Bu adam, İskoçların daha 9'a gelmeden çok önce İskoçya'da olduğuna inanılan eski bir cinstir.inci Yüzyıl. Etkileyici bir şekilde oldukları için Deerhounds olarak bilinirler. avlanan 400 kiloluk vahşi Kızıl Geyik büyük delici boynuzları ile. Kraliyet ailesi ve soylular arasında popülerdi ve onları birçok durumda yok olmaya yaklaştıran bu sahiplik kısıtlamasıydı. 19'un sonlarına kadar değildiinci Yüzyılda yetiştirme meraklıları devreye girdi ve ırkı kurtardı ve aynı zamanda ilk geyik köpeği Amerika'ya yelken açtı. İlk Deerhound, 1886'da American Kennel Club'a (AKC) tescil edildi.

Hala bu güne kadar, İskoç Geyik Tazısı nadir bir türdür ve yalnızca vatansever İskoçlar veya sighthound severler tarafından gerçekten beğenilmektedir. 2019'da AKC İskoç geyik köpeğinin popülaritesini sıraladı 158'de olduğu gibiinci Amerika'daki 193 köpek ırkının dışında.

İrlanda kurt köpeği

İrlandalı Kurt Köpeğinin İskoç Geyik Tazısından çok daha eski bir cins olduğuna inanılıyor ve eskiye kadar gidiyor. MS 391 ., Roma konsolosu özellikle 7 İrlanda Kurt Köpeği hediye aldığında ve o zamandan beri popülariteleri arttı. Başlangıçta şimdi soyu tükenmiş olanı avlamak için kullanılıyordu. İrlandalı geyik , omuzlarında 6 fit uzunluğunda muazzam bir ölçülen. 15'tiinci Kurtların İrlanda kırsalını ezdiği yüzyıldır ve avlanma odakları onlara kaydı. Kolaylıkla bir kurdu indirdikleri biliniyordu ve o zaman resmen İrlanda Kurt Köpeği olarak adlandırıldıklarıydı. İşlerinde o kadar iyiydiler ki kurdu avladı ve diğer birçok büyük yırtıcı nesli tükenmeye başladı ve artık onlara ihtiyaç yoktu. Burada kendi sayıları önemli ölçüde azaldı.İskoç Deerhound'a benzer şekilde, 19'un sonundaydı.inci Meraklılarının durumu kontrol altına alıp cinsi kurtardığı ve sayılarını geri kazandığı yüzyıl. İrlandalı Kurt Köpeği hala nadir bir türdür, ancak o biraz daha popüler Deerhound'dan daha 76 yaşında olmakinci AKC popülerlik yarışmasında 193 köpek ırkı arasında yer aldı.

Görünümler

İşlerin biraz karmaşıklaştığı yer burası! İskoç Geyik Tazısı ve İrlandalı Kurt Köpeği, görünüşlerinde o kadar benzerdir ki, cinsin sevgililerine göre, çoğu zaman profesyoneller bile bazen iki cinsi karıştırır. İkisi de Greyhound'a benzemek , ancak daha uzun tel gibi kürkle çerçevede çok daha büyük.

Kurt köpeği, AKC ırklarının en uzun olanıdır. Danua'dan daha uzun Çoğu zaman tüm köpek ırklarının en uzun olanı olarak yanlış anılan. Pençeden omuza, erkekler bir minimum 32 inç Deerhound, bir yükseklik ile sınırlıdır. 30 ila 32 inç . Gökyüzü gerçekten İrlanda Wolfhound ile sınırdır, ancak İrlanda ve İngiltere'deki köpek kulübesi kulüpleri genellikle onun yaklaşık 1 inç daha kısa olmasını tercih eder.Kurt köpeği aynı zamanda çok daha ağırdır ve yüce bir 120 pound , aralarında herhangi bir ağırlıkta olan çok daha hafif Deerhound ile karşılaştırıldığında 85 ve 110 pound , hiç de hafif olmayan! Büyük boyutları, bu adamlardan hiçbirinin daha küçük konaklama için uygun olmadığı anlamına gelir, bu nedenle, onlardan birini evinize davet etmeyi düşünüyorsanız, bunu aklınızda bulundurun.

İskoç Geyik Tazısı'nın ceketi 4 tanınmış rengi alırken, İrlanda Kurt Köpeğinin ceketi tanınmış 13 rengi alır brindle dahil , fakat gri renk hepsinin en tanınan ve en popüler rengi. İrlandalı Kurt Köpeği uzun olduğundan biraz daha uzundur, bu da ona güçlü bir adım atmasını sağlar. daha derin göğüs Deerhound'dan daha. Geyik Tazısı daha uzun bacaklara sahiptir ve kulakları daha küçüktür ve kulakları daha büyük olan ve daha fazla kürkle kaplı olan Kurt Köpeğine kıyasla kafatasının daha arkasına yerleştirilmiştir. Deerhound'da daha fazlası var geri kıvrımlı Wolfhound ile karşılaştırıldığında.

Mizaçlar

Sadece İskoç Geyik Tazısı ve İrlandalı Kurt Köpeği görünüş olarak benzer değil, aynı zamanda mizaçlarında da çok benzerler. Hem İskoç Geyik Tazısı hem de İrlanda Kurt Köpeği sadece şu şekilde tanımlanabilir: Beylerin gerçekleri ; cesurdurlar ama saldırgan değildirler, sadıktırlar ama aşırı yapışkan değildirler ve tepkilerinde uyanıktırlar ama ağırbaşlılardır. Onlar yakın ve sevecen Aileleriyle ve hiçbiri yabancılarla mesafeli olmasa da onlara kayıtsız kalıyorlar. Bu nedenle ikisi de korkunç bekçi köpekleri yaparlar çünkü davetsiz misafirlerin efendisini uyarmak için çok fazla havlamadan evlerine ve evlerine girmelerine izin verirlerdi.

Etkileyici boyutlarına ve kaslı vücutlarına rağmen çok hızlı ve çeviktirler, bu yüzden bu kadar harika avcılar olurlar. Adlarından da anlaşılacağı gibi, ikisi de tazı grubunun üyesidir ve ikisi de görüş tazıları özellikle, tamamen gördüklerine göre avlandıkları anlamına gelir. Bu nedenle, bu tasmalı adamlardan hiçbirinin halka açık bir yere girmesine asla izin vermemelisiniz, çünkü bir şeyi fark ederlerse, siz fark etmeden ikisi de gitmiş olacaklardır! Avlanma geçmişleri nedeniyle, yalnızca köpeklerin olduğu bir evde yaşadıkları ve kedilerle değil veya tavşanlar gibi daha küçük tüylü hayvanlar.Bu adamları bir kez egzersiz yaptıktan ve eve yerleştiklerinde, ikisi de etrafta dolaşan en büyük köpek böcekleridir ve ikisi de koltuğunuza ve kucağınızın her yerine uzanmakta tereddüt etmez. Onlar çocukların eşliğinde rahat , ancak büyük boyutları nedeniyle, bu türlerin hiçbirinin kazalardan kaçınmak için çocuklarla yalnız bırakılmaması tavsiye edilir. Sosyal yapıları nedeniyle, insan etkileşimi için can atıyorlar ve bu nedenle bu adamların hiçbiri kendi başına iyi değil ve acı çektikleri biliniyor. ayrılık kaygısı .

Egzersiz yapmak

İskoç Geyik Tazısı, iki yavru arasında daha enerjiktir ve etrafına ihtiyacı olacaktır. 60 dakika egzersiz İrlanda Kurt Köpeği bir gün daha az ihtiyaç duyacak 40 dakika bir gün. Günlük olarak esnemeye ihtiyaç duyan uzun bacakları var ve kalplerinin birçok vücuda çok fazla kan pompalamasına ihtiyacı var, bu yüzden sizi ne kadar ikna etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, günlük egzersizine ihtiyacı olacak!

Daha düşük enerjili bir köpek olan İrlandalı Kurt Köpeği daha öğleden sonra ertelemesine kısmen veya iki (hatta üç!) Oysa İskoç Geyiği çok daha az erteleyecek. Bu nedenle sıkılaşmasını ve huzursuz olmasını engellemek için gün boyunca daha fazla zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır. 400 kiloluk bir geyiği devirebilme yeteneğine sahip olmak, dakikalar içinde bir kanepeyi parçalayabileceği anlamına gelir, bu yüzden onların sakin ve nazik davranışlarına aldanmayın. Sıkılmış bir tazı, mutsuz bir tazıdır ve bu hiç kimse için iyi değil!

Eğitim

Hem İskoç Geyik Tazısı hem de İrlanda Kurt Köpeği benzer şekilde bağımsız yaratıklar , bir sonraki tavşanı aramakla efendilerini dinleyip öğrenmekten daha çok ilgilenen. Bu nedenle,% 100 itaatkâr bir yavru arıyorsanız, o zaman bu adamların sizin için olması pek olası değildir. Onları tamamen itaatkar olmaya kararlıysanız, onları kaydettirmeniz iyi olur. profesyonel itaat sınıfları profesyonel bir eğitmen ile.erken sosyalleşme Bu adamlar için önemlidir ve yüksek av sürüşleri asla onlardan eğitilmeyecek olsa da, onlara her şekil ve büyüklükteki diğer köpeklerle rahat ve sakin olmalarını öğretebilirsiniz ve kedilerle elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz. sakin olmaları ve kedigillerin etrafında toplanmaları olası değildir!

Bu adamlardan hiçbirinin halka açık bir alanda liderliği bırakmaması önerildiği için, çok güçlü yavrular oldukları için liderlikte iyi yürümeleri önemlidir. Bu nedenle erken yaşlardan tasmalı tren günlük yürüyüşlerinizin hem siz hem de köpek arkadaşınız için hoş bir şekilde sakin ve keyifli olmasını sağlamak için. Sandık eğitimi planlıyorsanız, şunlara baktığınızdan emin olun: dev ırklar için tasarlanmış kasalar . AKC, aşağıdaki konularda uzman tavsiyesi sunar: Yavru köpeğinizi nasıl tasmalı eğitirsiniz .

Sağlık

İskoç Geyik Tazısı Ulusal Irk Kulübü aşağıdaki sağlık sorunları için tarandığını önerin:Faktör VII D.N.A Testi - bu, kan pıhtılaşmasının sınırlı olduğu bir kan eksikliği bozukluğudur ve bu nedenle aşırı kanama meydana gelebilir.

Safra Asidi Testi - bu, karaciğerin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Kardiyak Değerlendirme - bu değerlendirme Progresif Retinal Atrofi ve Katarakt gibi göz sorunlarının bir listesini tarar.

İrlanda Kurt Köpeği Ulusal Irk Kulübü yukarıda açıklanan Kardiyak değerlendirmeye ek olarak aşağıdakiler için test edilmesi gerektiğini önerin:Dirsek ve Kalça Displazisi - bu, dirsek ve kalça eklemlerinin anormal bir oluşumudur ve daha sonraki yaşamda ağrılı artrite neden olabilir.

Göz Doktoru Değerlendirmesi - bu değerlendirme, Katarakt ve Progresif Retinal Atrofi gibi göz sorunlarının bir listesini tarar.

Genel olarak, İskoç geyik köpeği, büyük bedenine bakıldığında sağlıklı bir yaşam süresine sahiptir. 8-11 yaş İrlandalı Wolfhound ise daha kısa bir ömre sahiptir. 6-8 yaş . İrlandalı Kurt Köpeğinin ömrü kısa görünmekle birlikte, onun büyüklüğünde bir köpeğin ortalama ömrüdür. Genel olarak, ikisi de genellikle sağlıklı köpekler , ancak İskoç Geyik Tazı, İrlanda Kurt Köpeği ile karşılaştırıldığında en az miktarda sağlık sorununa yatkındır.

Beslenme

Bir İskoç Geyik Tazı etrafta tüketecek 3 ½ bardak yiyecek İrlandalı Wolfhound daha fazla tüketirken bir gün 4 ½ bardak yiyecek bir gün. Bu adamlardan birini evinize davet etmeyi düşünüyorsanız, ortalama bir köpeğe göre çok daha fazla yedikleri ve bu nedenle aylık yemek faturaları çok daha pahalı olduğu için bu önemli bir faktördür.

Bakım

Scottish Deerhound'un çift ceketi yokken, Irish Wolfhound'un var, ancak ceket farklılığına rağmen, tımar taleplerinde oldukça eşitler. Onlar ağır kırıcılar değil ve bu nedenle sadece fırçalama gerektirecekler haftada bir yada iki kere uzun telli saçlarını sağlıklı tutmak ve dolaşmamak için.

Dökülme mevsiminde 'paltolarını uçurmazlar', ancak yine de koltuğunuzda ve giysilerinizde ince tüyler bulmayı beklemelisiniz. Tımar kategorisinde biraz daha az bakım söz konusu olduğunda, her iki cins de harikadır. genel olarak tımar etmek daha kolay .

Yavru Fiyatları

Saygın bir yetiştiriciden bir İskoç geyik köpeğinin maliyeti yaklaşık olarak başlayacak 1000 dolar İrlanda Kurt Köpeğinin maliyeti biraz daha pahalıdır ve fiyatlar etraftan başlayacaktır. 1500 ABD doları . Her ikisi de nadir yavrulardır ve İskoç Geyik Tazı bir çöpte ortalama 4 ila 8 yavruya sahip olurken, İrlanda Kurt Köpeği sadece 3 ila 4 yavruya sahip olacaktır ve bu faktörler ortalamanın üzerinde köpek yavrusu fiyatına yansır.

İrlanda Kurt Köpeği Kulübü, dilerseniz eyalete göre özel kurtarma merkezlerini listeler. İrlandalı bir Kurt Köpeği sahiplenmek . Scottish Deerhound Club of America kurtarma merkezlerini listelemezken, dilerseniz sizi doğru yöne yönlendirebilecek aday gösterilen kişilerin iletişim bilgilerini listeliyor. İskoç geyik köpeği sahiplenmek .

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: İskoç Geyik Tazısı ve İrlandalı Kurt Köpeği diğer köpeklerle geçinir mi?

Cevap: Her ikisi de genç yaşta sosyalleştikleri sürece, her ikisi de diğer köpeklerle iyi yaşayacaklar. Aslında, şirkette olmayı tercih ettikleri için, yavrunuzu birkaç saatliğine bırakmak zorunda kalırsanız, başka bir köpeğin eşliğinde daha iyi yaparlar.

Soru: İskoç Geyik Tazısı ve İrlanda Kurt Köpeği ne zaman büyümeyi bırakır?

Cevap: Her iki cins de 3 yaş civarında tamamen olgunlaşacak ve büyümeyi durduracaktır. Kemikleri ve eklemleri yaklaşık 10 aylıkken güçlenir, bu nedenle bu dönemde aşırı egzersiz yapılmaması özellikle önemlidir.

Soru: İskoç Geyik Tazısı mı yoksa İrlandalı Kurt Köpeği mi hipoalerjenik mi?

Cevap: Hayır, bu adamların hiçbiri hipoalerjenik değildir ve bu nedenle bu türlerin hiçbiri köpek alerjisi olan aileler için uygundur .

Son düşünceler

Scottish Deerhound ve Irish Wolfhound, şüphesiz popülerlik yarışmasında çok daha yüksek olmayı hak eden harika yaratıklar. Hem nispeten bilinmeyen hem de keşfedilmemiş türlerdir, ancak zahmetsizce havalı ve sevecen ırklardır.

Görme temelli avlanma özelliklerine hazırlanabilirseniz ve muazzam boyutlarıyla başa çıkabilirseniz, o zaman ödüllendirici ve kazanan bir ilişki içindesiniz demektir. Öyleyse, hangi Kelt köpeğini evinize kabul etmeye karar verirseniz veya bir avcı avcısı olarak işe alırsanız, sizi ve ailenizi etrafta olduğu sürece sevecek cesur bir kalple tatlı ve nazik ruhlar olduklarından emin olabilirsiniz.

Yorumlar