Pomeranian vs Chihuahua: Aileler İçin Hangisi Daha İyi?

Pomeranian vs Chihuahua: Aileler İçin Hangisi Daha İyi?

İnsanlar bir köpek almayı düşündüklerinde genellikle hangi cinsin en iyisi olduğunu merak ederler, ancak en iyi köpek diye bir şey yoktur. Sormanız gereken şey, sizin için en iyi cins hangisidir? Aileniz için hangi cinsin daha iyi olduğunu bulmak için yaşam tarzınıza ve koşullarınıza bakmak önemlidir ve buradan hangi türün yaşam tarzınıza daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Pomeranian ve Chihuahua çok benzer köpeklerdir ve bu nedenle aileniz için hangisinin daha iyi olduğuna karar verirken vermek çok zor bir karar. İkisi de çok sosyal, her ikisi de size saatler süren eğlence sağlayacak enerjik yavrular ve bir öğleden sonra kucaklamalar için kucaklara mükemmel şekilde uyuyorlar. Pomeranian, Amerika'da daha yeni bir türdür ve bu nedenle şu anda biraz daha popüler bir tür, ancak bununla birlikte daha yüksek bir fiyat etiketi geliyor. Bununla birlikte, Chihuahua hala popüler ve birçok insan orijinal çanta köpeği cazibesini seviyor.Chihuahua biraz daha uzun yaşama eğilimindedir ve Pomeranian'ın biraz daha havalı olduğu söylenir. Yine de, insanların çoğu için bu karar yalnızca görünüşlerine ve tercih ettiklerine bağlıdır.

Irk Karşılaştırma Tablosu

PomeranyaChihuahua
Yükseklik 6-7 inç (M & F) 5-8 inç (M & F)
Ağırlık 3 - 7 pound (M&F) 6 pound veya daha az (M & F)
Mizaç Meraklı, Cesur, Canlı Büyüleyici, Zarif, Şımarık
Enerji Orta Orta
Sağlık Ortalama Ortalama
Grup Oyuncak Oyuncak
Ömür 12-16 yaş 14-16 yaş
Fiyat 1.000 $ + 800+ ABD doları

Genel Bakış

Böylece en önemli soru neden bir köpek istiyorsun? Genç bir ailesi olan birçok insan, bir köpeğin çocuklarına bir hayvana nasıl bakacaklarını öğretmesini ister. Bazen ailelerine saatlerce kahkaha ve eğlence sağlayacak canlı bir köpek isterler. Oysa birçok aile, mülklerini ve ailelerini korumak için bir bekçi köpeği ister. Sebep ne olursa olsun, orada sizin için bir köpek var!Chihuahua ve Pomeranian, her ikisi de kendilerini oyuncak grubunda bulan çok benzer yavrulardır. Ancak adına iyi araştırma , bu köpeklerin sizin için doğru köpek olmasını sağlamak için bir köpek istemenizin nedenini belirlemeniz önemlidir.

American Kennel Club (AKC), 7 özel kategori köpek grupları.

  • Hound Grubu
  • Terrier Grubu
  • Çalışma Grubu
  • Herding Grubu
  • Oyuncak Grubu
  • Spor Grubu
  • Sportif Olmayan Grup

Hem Pomeranian hem de Chihuahua, oyuncak grubu . Oyuncak grubu, küçük boy , ama kesinlikle kişilik olarak küçük değiller! Bu adamlar apartman hayatına uygundur ve küçük boyutları ve uyarlanabilirlikleri nedeniyle şehir sakinleri arasında popülerdir. Bu grupta seçilebilecek 21 oyuncak köpek var veya diğer birçok küçük köpek de var. spor yapmayan grup boyut ve kişilik bakımından Pomeranian ve Chihuahua'ya benzer.Bu adamların son kesime sahip olduklarından hala eminseniz, onlara daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Egzersiz Karşılaştırması

Küçük boylarına rağmen Chihuahua ve Pomeranian'ın ikisi de orta enerji köpekler ve ikisi de en azından 30 dakika egzersiz. Bu iki köpek, oyuncak grubundaki en enerjik ırklar arasındadır. Bu faktörü göz önünde bulundurmak gerçekten önemlidir, çünkü oyuncak yavrular arayan pek çok insan, fazla egzersize ihtiyaç duymayan ve mutlu bir şekilde tüm gün süren bir kucak köpeği olacak bir kucak köpeği arıyor, ancak bu kesinlikle bu ikisi için geçerli değil. Gündüz 15 dakikalık iki yürüyüş yeterli olacak ve onları koruduğunuzdan emin olun. gün boyu eğlenmek interaktif oyunlar veya yapboz oyuncakları ile. Küçük boyutlarına rağmen, sıkıldıklarında yıkıcı davranışlarıyla ortalığı kasıp kavurdukları bilinmektedir.

Genel olarak, hem Pomeranian hem de Chihuahua'nın benzer miktarda egzersize ihtiyacı var. Her ikisinin de küçük cep roketi olduğunu ve ortalama bir oyuncak köpekten daha fazla egzersize ihtiyaç duyduklarını unutmayın.Eğitim Farklılıkları

Pomeranian ve Chihuahua, eğitilebilirlikleri bakımından yine benzerler, çünkü bağımsız ve inatçı ve bu yüzden yavruların en itaatkarını hemen beklememelisiniz. Ve emirlerini öğrendikten sonra bile, çoğu zaman sandığın yanlış tarafında uyanacakları günler olacak ve sahiplerini dinlemeyecekler, bu nedenle sürekli itaatkar köpekleri arzulayan sahipler için uygun değiller. .

Bununla birlikte, bu adamları eğitmenin en iyi yolu tutarlı pozitif pekiştirme eğitimi ve eğitime ne kadar erken başlarsanız, eğitime hemen başlamanızı sağlamak için, iyi huylu bir köpek sahibi olma şansınız o kadar artar.

Genel olarak, hem Pomeranian hem de Chihuahua eğitilebilirliklerinde benzerdir. İkisi de bağımsız, inatçı ve hiçbiri her zaman% 100 itaatkar olmayacak.

Aile Etkileşimi

Hem Chihuahua hem de Pomeranian, alıngan kişiliklerine rağmen daha küçük köpeklerdir. narin çoğu insanın düşündüğünden daha fazla. Pek çok insan, bu adamları küçük çocukları olan bir eve yerleştirmemeniz gerektiğini söylüyor çünkü küçük çocuklar genellikle onları yaralayabilir çünkü onlara hayvanları uygun şekilde nasıl idare edecekleri öğretilmemiştir. Bununla birlikte, çocuklara onlarla nasıl düzgün bir şekilde başa çıkmaları ve etraflarında nasıl davranmaları öğretilirse, bu bir sorun olmamalıdır. Hem Pomeranian hem de Chihuahua, çocuklarla birlikte olmaktan zevk alır, bu nedenle bu nedenle harika bir aile hayvanı olurlar.Her iki cins de olduğu sürece erken sosyalleşmek ve her şekil ve büyüklükteki köpeklerle sosyalleşiyorlar, sonra diğer köpeklerle anlaşabiliyorlar. Bununla birlikte, eğer değilse, her ikisinin de diğer köpeklere çok havladıkları bilinmektedir. Bu ırklardan herhangi birini köpek yavrusu olarak satın alıyorsanız ve halihazırda evde başka evcil hayvanlarınız varsa, bu erken maruz kalma, diğer evcil hayvanlar için sorun olmayacağı anlamına gelmelidir. Köpeklerle ilgili çoğu şeyde olduğu gibi, her şey erken ve verimli eğitim .

Genel olarak, küçük çocuklara bu küçük yavruları nasıl idare edecekleri öğretildiği ve yavrular küçük yaşlardan itibaren diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi bir şekilde sosyalleştiği sürece, her ikisi de çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için iyi bir arkadaştır.

Mizaç Karşılaştırması

Pomeranian ve Chihuahua'nın benzer mizaçları vardır. Onlar ikisi de cesur ve korktukları pek bir şey yok, bazen bu onların aleyhine olabilir! İkisi de sosyaldir ve dikkat Merkezi . Her ikisi de eşit derecede büyük dost köpekler yaparlar ve insan arkadaşlığını o kadar çok arzuluyorlar ki, nadiren yalnız bırakılmayı seviyorlar ve bu nedenle her ikisinin de acı çektiği biliniyor. ayrılık kaygısı .

Birçok işletme sahibi, Pomeranian'ın Chihuahua'dan çok daha fazla havladığını söylüyor, bu yüzden eğer bir yerde yaşıyorsanız gürültü seviyesi kısıtlamaları , yoksa gürültülü bir yavru köpeğin hayranı değilsiniz, o zaman Chihuahua sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.Genel olarak, ikisi de harika arkadaşlık köpekleri yaparlar ve insan etkileşimi olan çok sosyal yaratıklardır.

Sağlık Karşılaştırması

Pomeranian ve Chihuahua genellikle sağlıklı köpekler Her ikisi de yaklaşık 16 yaşına kadar yaşayan, ancak çoğu zaman Chihuahua, Pomeranian'dan biraz daha uzun yaşıyor. Chihuahua'da genellikle Yumuşak nokta Yeni doğan bir bebeğinkine benzer şekilde molera adı verilen kafatasında. Molera dışında, ikisi de aynı sağlık sorunlarına eğilimlidir ve her ikisinin de aşağıdakiler için test edilmesi önerilir:

  • Patella Değerlendirmesi
  • Kardiyak Muayene
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

Genel olarak, hem Pomeranian hem de Chihuahua, uzun bir ömre sahip olan sağlıklı köpeklerdir, ancak Chihuahua, daha uzun yaşama eğiliminde olduğundan biraz daha dayanıklı bir köpektir.Bakım Farklılıkları

Bu tamamen kısa saçlı veya uzun saçlı bir Chihuahua'ya sahip olup olmadığınıza bağlıdır. Kısa tüylü Chihuahua'nın bakımı nispeten kolaydır ve paltosunun parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için haftada sadece bir kez fırçaya ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, eğer uzun saçlı bir Chihuahua'nız varsa, o zaman Pomeranian'a benzer, çünkü onu tımar etmek ve çoğu gün olmasa da haftada birkaç kez fırçalamak için daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Bu, tüylerindeki kirlerin temizlenmesini ve daha uzun tüylerinin korunmasını sağlamak içindir. dolaşmayan . Genelde Pomeranian, kalın ve lüks kilitler daha kalın saçlara sahip olduğu için, uzun saçlı Chihuahua'dan biraz daha fazla bakma ihtiyacı duyacaktır.

Genel olarak, kısa tüylü Chihuahua'nın tımar edilmesi daha kolaydır, ancak hem uzun saçlı Chihuahua hem de Pomeranian tımar gereksinimleri bakımından benzerdir ve çok daha fazla dikkat gerektirirler. Chihuahua tutuyor yaklaşık Pomeranian kadar.

Alerjiler

Ne Pomeranian ne de Chihuahua listemizde hipoalerjenik köpeklerden oluşuyor, bu nedenle, evinizde yaşayan aile üyelerinden herhangi birinin köpeğe alerjisi varsa, bu türlerin hiçbirinin ailenize uymaması tavsiye edilir.İkisinde de var çift ​​kat ve bu nedenle her ikisi de özellikle dökülme mevsiminde dökülür. Hipoalerjenik bir köpek arıyorsanız, aileniz için hangi köpek türünün en iyisi olacağını iyice araştırdığınızdan emin olun.

Popülerlik Farkları

AKC, Pomeranian'ı sıraladı 23 gibird Amerika'daki en popüler köpek ve Chihuahua 10 sıra arkasında 33 olarakrd Amerika'daki en popüler köpek. Pomeranian şu anda daha popüler, ancak Chihuahua, şüphesiz tüm oyuncak ırklarının en popüler ve ikonik olanı olmuştur.

köpeğe peynir verilir mi

Gıda tüketimi

İkisi de ortalama olarak ½ ve 1 ½ bardak yiyecek bir gün ve bu tamamen ne kadar büyük ve ne kadar aktif olduklarına bağlıdır. Genelde Pomeranian, Chihuahua'dan biraz daha fazla yemek yiyecektir, ancak genel olarak bu önemli bir fark olmayacaktır ...

Irk Maliyeti Karşılaştırması

Pomeranian ve Chihuahua köpek yavrusu fiyatı önemli ölçüde farklıdır. Pomeranian'ın fiyatı 1000 dolar oysa bir Chihuahua'nın ortalama maliyeti yaklaşık olarak 500 $ ve üstü . Kuşkusuz bunun nedeni, daha yeni bir tür olan Pomeranian'ın şu anda daha popüler olması ve bu nedenle talebin daha yüksek olmasıdır.

Görünüm Farklılıkları

Pomeranian'a gelince, hepsi aynı görünüyor onların renkleri , yani sevdiğiniz bir renge karar verdiğinizde, yapmanız gereken tek şey yavruyu bulmak. Bununla birlikte, Chihuahua'nın ortaya çıkması söz konusu olduğunda verilecek birkaç karar daha var.

Öncelikle, uzun saçlı ve kısa saçlı Chihuahua arasında karar vermeniz gerekecek ve tabii ki her ikisinin de birbirinden farklı bakım ihtiyaçları var. İkinci olarak, Chihuahua’nın farklı şekilli kafaları da vardır. Bazı Chihuahua'larda elma biçimli kafalar ve bazıları geyik şeklinde kafalara sahiptir ve farklı şekilli kafalarla biraz farklı sağlık sorunları ortaya çıkar.

Genel olarak, bir Chihuahua'nın ortaya çıkması söz konusu olduğunda verilecek birkaç karar daha var, bunlardan bazılarının başka soruları veya sonuçları olabilir. Bu kesinlikle araştırılacak bir şey.

Hala karar veremiyorsan!

Hala Pomeranian ve Chihuahua arasında karar veremiyorsanız, o zaman neden ikisini birden birleştirip her iki dünyanın da en iyisine bir köpekte sahip olmuyorsunuz? Pomeranya ve chihuahua daha popüler bir melez haline geldi Pomchi olarak da bilinen, nispeten yeni bir tasarımcı köpektir ve genellikle bir Chihuahua'ya benzer, ancak Pomeranian'ın kabarık ve lüks kürküyle.

Son düşünceler

Muhtemelen, Chihuahua ve Pomeranian o kadar benzer ki, başka bir anneden kardeş olabilirler! Genel olarak, olası ailelerin dikkate alabileceği her faktör birbirine çok benzer.

Sonuçta, sadece görünüşlerine ve kime bakmayı tercih ettiğinize inebilir. Kabaca aynı boyuttadırlar, eşit derecede inatçıdırlar, hem çok eğlencelidirler hem de çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

Öyleyse, peşinde olduğunuz bir tüy yumağı ya da kaygan bir köpek yavrusu olsun, tüm aileniz için çok sevilen ve popüler bir yavru aldığınızı bilin.

Yorumlar