Danua Labrador Retriever Mix: Labradane Irk Bilgisi

Danua Labrador Retriever Mix: Labradane Irk Bilgisi

İnsanlar genellikle safkan bir köpek yavrusu almayı tercih ederler, ancak aslında çok sayıda güzel karışık cins köpekler orada da aynı derecede harika evcil hayvanlar olacak ve bazen, ne yazık ki, kurtarma barınaklarında da en uzun süre çaresiz kalan bu köpeklerdir.

Eve melez bir köpek getiriyorsanız, ne bekleyebileceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için her iki ırkın da karakter özelliklerini anlamak faydalı olabilir. Labradane, biraz boyut artışı elde etmek isteyen Lab meraklıları nedeniyle daha popüler Labrador Karışımlarından biridir.Eğer bir Great Dane Lab Mix elde ederseniz, çok sevecen, akıllı bir kurabiye olmasını bekleyebileceğiniz bir karışımdır. Ayrıca uygun miktarda egzersize ihtiyaç duyan oldukça büyük bir köpek olmaları muhtemeldir.

Irk Geçmişleri

Adı sizi inanmaya yönlendirebileceği için Danua, Danimarka'dan gelmedi. Bunun yerine, köklerinin Almanya'da olduğu düşünülüyor. Cins meraklıları arasında, cinsin kaç yaşında olabileceğine dair bazı tartışmalar var, bazıları bunun çok eski bir başlangıca sahip olduğunu iddia ediyor. Mastiff'lerle yakından ilişkili olduklarına inanılıyor. Başlangıçta zorlu yaban domuzu avcıları olarak yetiştirildiler ve güçleri ve boyutları onları bu görev için ideal köpek yaptı.Tabii ki, artık bu tür bir işle ilişkili değiller ve bu avlanma özellikleri genellikle uzun zamandan beri onlardan üretiliyor ve en yaygın olarak son derece şefkatli bir evcil hayvan olmakla ilişkilendirilmiyorlar. Resmi olarak 1887'de Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınan, köklü bir cinstir. Labradane, daha popüler Danua Karışımları.

Danua gibi, Labrador Retriever'in de sizi öyle düşündürecek bir adı var. olmadıkları bir yerle ilişkili . Özellikle Kanada'nın Labrador kentinde değil, Newfoundland'ın bağlantılı bölgesinde ortaya çıkmışlardır. Bölgedeki balıkçılara yardım etmek için kullanılan çalışan bir köpekti. Ağları çekmeye, denizden kaçan balıkları almaya ve halat ve diğer malzemeleri getirmeye yardımcı olurlardı.

Netflix belgeseli 'Köpekler' i daha önce izlediyseniz, İtalya'nın Como Gölü kıyılarında yaşayan ve çalışan bir balıkçı ve restoran işletmecisinin ve ailesinin hayatını anlatan 'Ice on Water' adlı harika bir bölüm var. Aile Labrador Retriever Ice, köyün maskotudur ve her gün sahibiyle birlikte gölde balık tutmaya gider. Bu, ne için yetiştirildiğinden zevk alan bir köpeğin süper bir örneğidir. Ayrıca genellikle diğer türlerle karıştırılırlar. labrador blue heeler karışımı ve husky lab karışımı bu huskador yapar.19. yüzyılın başlarında Laboratuarlar Kanada'dan İngiltere'ye getirildi ve burada silah köpekleri olarak geliştirildiler ve sudan kuşları almak için mükemmel köpekler olarak tanıtıldılar. İngiltere'de popülariteleri ve sayıları arttı ve bu cinsin geliştiği yer burasıydı.

Amerikan Kulübesi Kulübü onları 1917'de resmen tanıdı, bu yüzden Büyük Dane gibi, iyi kurulmuşlar ve şu anda Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık'taki en popüler ırklardan biri; çoğunlukla şefkatli, sosyal ve zeki kişiliklerinden dolayı. Aynı nedenlerle düzenli olarak hizmet köpekleri olarak kullanılırlar.

Görünüm

Bir Great Dane Lab Mix'in belirli bir şekilde görüneceği garanti edilmez. Her karışım bir birey olacak ve yol boyunca hangi genleri topladıklarına bağlı olacaktır.Her iki cinsin de büyüklüğü göz önüne alındığında, büyük bir köpeğiniz olacağı kesindir. Daha küçük Labrador, yaklaşık 50 ila 80 lbs arasında herhangi bir şey olma eğilimindedir ve Danua, bu ağırlığın iki katı olabilir ve 200 lbs'ye kadar çıkabilir.

Labrador Retriever ayrıca cins içinde iki türe sahip olma eğilimindedir; gösteri türü ve çalışma türü. Gösteri türü genellikle biraz daha ağır ve daha geniştir ve çalışma türü tipik olarak daha atletik olarak ve genellikle bacakta biraz daha uzundur. Danua ile hangi türün çaprazlandığına bağlı olarak, bu durum yapılarını da biraz etkileyebilir.

Her iki cinsin de uzun bir kürkü yoktur, ancak oldukça farklıdırlar. Great Danes paltosu kısa ve şıktır, ancak Lab'in çok kalın bir çift ceketi vardır.

Çok karışık bir renk torbasında da gelebilirler. Laboratuvarlar genellikle yalnızca üç renk türünde gelir; siyah, çikolata ve sarı. Büyük Danimarkalılar, brindle, siyah, açık kahverengi, gri / mavi, merle, alacalı (vücudun her yerinde siyah lekeler bulunan beyaz) ve manto (siyah bir ceket, ancak beyaz bir maske, boyun dahil) çok daha fazla renkte gelir. göğüs, bacaklarının kısımları ve kuyruklarının ucu). Bazen tamamen beyaz bir Danua elde edersiniz, ancak bunlar AKC tarafından bir Cins Standardı olarak kabul edilmez.Kişisel özellikler

Her köpek bir birey olsa da, her iki cinsin de bu nitelikleri paylaştığı bilindiğinden, Great Dane Lab Mix'iniz varsa, çok arkadaş canlısı, sevecen ve zeki bir köpeğiniz olması muhtemeldir.

İkisi de çok nazik köpekler olma eğilimindedir. çocuklarla iyi . Yine de küçük çocukların yanında dikkatli olunmalıdır; potansiyel büyüklükleri ve güçleri göz önüne alındığında, bir bebeği anlamadan kolayca devirebilirler. En hoşgörülü köpeklerle bile, çocuklara köpeklerin etrafında nasıl davranacaklarının öğretilmesi ve onlara yerlerine saygı göstermeleri öğretilmelidir - onları yemek yerken veya uyurken rahatsız etmeyin. Dr Sophia Yin harika bir infografik ve blog makalesine sahiptir. köpekleri ve çocukları güvenli bir şekilde entegre etmek için rehberlik.

Her iki köpek de çok sosyaldir ve genellikle evlerine gelen ziyaretçilerle birlikte olmaktan zevk alırlar, ancak Büyük Danimarkalılar durum ortaya çıkarsa koruyucu oldukları bilinebilir. Bunu istemiyorsanız, o zaman koruma davranışı teşvik edilmemeli ve bunun yerine sakin, nazik selamlar için övgü ve ödül almalıdırlar.

Yine de çok coşkulu bir selam verme olasılıkları daha yüksektir ve bu genellikle diğer köpekleri de selamlarken geçerli olacaktır. Diğer dört ayaklı arkadaşların arkadaşlığından hoşlanma eğilimindedirler.Her ikisi de şirket içinde çok gelişen köpekler olduğu için, genellikle kendi başlarına bırakılmaya çok uygun değillerdir.

Eğitim

Her iki köpeğin de insanları memnun ettiği biliniyor. Genellikle oldukça motive olurlar ve öğrenmeye heveslidirler. İşçiler, eğitilebilirliklerinin kolay olması ve kişiliklerini geride bırakmaları nedeniyle genellikle bir hizmet köpeği olarak çalışmak için tercih edilen türdür. Her iki cins de yaygın olarak Terapi köpekleri olarak kullanılmaktadır.

İnsanlara olan genel sevgileri, eğer teşvik edilirse bazen selamlarında aşırı coşkulu olabileceği anlamına gelebilir. Yukarı zıplama görmezden gelinmeli ve onlara yalnızca dört pençenin tamamı yerdeyken sevgi, ilgi ve ödül vermelisiniz. Potansiyel büyüklükleri ve güçleri göz önüne alındığında, çok fazla atlama ağrılı olabilir ve küçük çocuklar için potansiyel olarak korkutucu ve hatta tehlikeli olabilir.Doğru egzersiz, arkadaşlık ve teşvik olmadan, her iki cinsin de ayrılık kaygısından ve yıkıcı davranış sorunlarından muzdarip olduğu bilinebilir.

Bir sandık eğitim rejimi getirmeyi planlıyorsanız, bir kutu eğitim rejimine sahip olmanız gerektiğini unutmayın. oldukça büyük olan !

Yeterli arkadaşlık, iyi yürüyüşler ve interaktif oyuncak oyuncakları ile bol miktarda zenginleştirme ve hatta sıkılmalarını veya strese girmelerini önlemek için düzenli kısa eğitim seansları olmalıdır.

Her köpekte olduğu gibi, köpeğinizi eğitirken her zaman pozitif, kuvvet içermeyen teknikler kullanmanızı öneririz. Korku ve cezaya dayanan caydırıcı teknikler kullanmak sadece köpeğinize olan güven bağını aşındırmaz, aynı zamanda bazen sorunu daha da kötüleştirebilir.Pozitif pekiştirmenin caydırıcı kullanmaktan daha etkili olduğu gösterilmiştir, bu çalışmada da gösterildiği gibi. Veteriner Davranışı Dergisi .

Egzersiz yapmak

Bir Danua Lab Mix, hareketsiz bir yaşam tarzına uygun bir cins olmayacak. Her ikisi de bol miktarda egzersizden ve zenginleştirmeden yararlanan büyük, aktif, zeki ırklardır. Her ikisi de çalışma geçmişinden dolayı, sadece kısa bir yürüyüşle küçük bir apartman dairesinde pek başarılı olamazlar. Özellikle Labrador Retriever çok aktif bir cinstir ve genellikle çeviklik, koku denemeleri ve hatta Canicross (köpeğinizle rekabetçi koşu) gibi köpek sporlarında yer alırken gelişirler.

Bununla birlikte, büyük cins köpeklerin tam olarak olgunlaşmasının oyuncak ırklarına göre daha uzun sürebileceğini ve büyüyen bir yavru köpeği fazla egzersiz yapmamanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, büyüyen kemiklerine çok fazla baskı uygulayabilir ve gelecekte kas-iskelet sistemi sorunlarına neden olabilir.

Koşma veya çeviklik gibi çok sayıda yüksek etkili egzersiz yapmaya başlamadan önce en az on sekiz ay ila iki yaş arasında olmalıdırlar.

Ayrıca, bir Labrador'un hava sıcakken çalışmaya devam etme konusunda doğuştan gelen arzusuna da dikkat etmelisiniz. Oynarken ve koşarken çoğu zaman aynı yoğunlukta devam edecekler ve içeri adım atmazsanız ve sıcak havalarda harcadıkları süreyi en aza indirirseniz ısı yorgunluğu geliştirme riski taşıyabilirler.

İşçiler genellikle üretken yüzücülerdir ve ek bir egzersiz şekli olarak nehirde veya denizde yüzmenin tadını çıkarabilirler. Zehirli alglerden, kuğu gibi tehlikelerden ve akıntının çok hızlı olmadığından emin olmak için yüzdükleri yerlere dikkat edilmelidir.

Bakım

Bir Great Dane Lab Mix ile düzenli bir düzeltme ve şımartma seansı için yerel bakım salonuna gitmesi gereken bir köpeğiniz olmayacak, ancak muhtemelen iyi bir elektrikli süpürge, tüy bırakma silindiri ve temizleyiciye yatırım yapmanız gerekecektir. dökülme aracı. İşçiler kötü şöhretli kırıcılar ve Danua bile epeyce tüy döküyor.

Mevsimsel bir tüy dökümü geçirdiklerinde, tüylerini uzak tutmaya çalışmak için muhtemelen her gün onlara bir fırça vermeniz gerekecek ve bunun dışında, haftada en az bir kez fırçalanmaları gerekecektir. Bu, ölü tüylerin alınmasına ve cildinin ve tüylerinin iyi durumda kalmasına yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz Laboratuarın yüzme sevgisini miras alırsa, kokmuş bir havuza çok fazla daldırıldıktan sonra o rezil 'ıslak köpek kokusunu' geliştirebileceğinden, onlara biraz daha sık banyo yaptırmanız gerekebilir. Danua bedenini ve büyük bacaklarını miras almışlarsa, kaymaları durumunda stresi ve olası yaralanmaları önlemek için bol miktarda kaymaz paspas içeren uygun bir banyo alanınız olduğundan emin olun.

Gerçek su bebekleriyse, her yüzmeden sonra kulaklarının düzgün bir şekilde kurumasını sağlamak da önemlidir ve bazen kaliteli bir kulak temizleyiciyle temizlemeye ihtiyaç duyabilirler. Kirli suda yüzmeyi seven köpekler kulak enfeksiyonlarına daha yatkındır.

Sağlık

Karma bir cins, kediler hakkında ne duyarsanız duyun, daha iyi bir sağlık garantisi değildir. İki soy köpeği arasında basit bir çaprazlama olduğunda, hala anne veya babadan koşulları miras alma şansı vardır. Ebeveynler üzerinde sağlık kontrolleri yapıldıysa, bu riski azaltacaktır, ancak bir Danua Lab Karışımının hangi potansiyel sağlık koşullarına yatkın olabileceğinin farkında olmak yine de önemlidir.

Danua Sağlık

Kabartmak - Büyük Danimarkalılar genellikle Bloat veya Gastrik Torsiyon gelişmesiyle ilişkilendirilir. Tıbbi adı Gastrik Dilatasyon Volvulus'dur (GDV). Derin göğüslü iri cins köpekleri daha sık etkileyen bir durumdur. Hala etrafta pek çok bilinmeyenlerin olması bir durumdur ve kesin nedenleri belirlemeye çalışmak için çalışmalar devam etmektedir.

Bilinen, midenin genişlemesi ve bükülebilmesidir. Kan akışında sorunlara, nefes almada zorluğa, midede yırtılmalara neden olabilir ve acil tedavi aranmazsa ölüme neden olabilir.

Köpeklerin günde bir büyük öğünle beslenmemesi, bunun yerine bu gelişme olasılığını en aza indirmeye yardımcı olmak için iki veya üç küçük öğüne bölünmesi önerilir. Köpeğiniz hızlı besleniyorsa, yavaş bir yem kabı kullanmaya veya bir oyuncak veya enfiye matından beslemeye değer olabilir.

Kalp hastalığı - Büyük Danimarkalılar da yaygın olarak Dilate Kardiyomiyopati gelişimi ile ilişkilidir. Bu durum, kalp kaslarının zayıflamasına ve etkili bir şekilde pompalanamamasına neden olur. Yeterince erken teşhis edilirse bazen ilaçla tedavi edilebilir, ancak sonunda kalp yetmezliğine ve ölüme yol açabilir.

Ayrıca kalça displazisi, hipotiroidizm (yetersiz tiroid) ve kemik kanserine yatkın olabilirler.

Labrador Retriever Sağlığı

Ortak problemler - Danua gibi, Labradorlar da kalça displazisine ve dirsek displazisine yatkın olabilir. Ayrıca Osteokondroz Disekanları (OKB) geliştirdikleri de bilinirler, bu eklemlerdeki kıkırdağın büyümesini etkiler ve genellikle dirseklerde bulunur. Ayrıca yaşlandıkça osteoartrit ile de ilişkilendirilirler.

Progresif Retinal Atrofi (PRA) - Bu, köpeklerin görme yetilerini kademeli olarak kaybetmelerine neden olan genetik bir durumdur. Bu tedavi edilebilir bir durum değildir, ancak çoğu köpek kör bir köpek olarak hayata uyum sağlamaları desteklenirse yüksek bir yaşam kalitesine sahip olabilir.

Danua gibi, o kadar yaygın olmasa da, şişkinliğe eğilimli olabilirler. Ayrıca epilepsi, dermatit ve katarakta daha yatkındırlar.

maltese maltipoo

Higromalar - Her iki cins de boyutları ve ağırlıkları göz önüne alındığında higroma daha yatkın olabilir. Bu, cilt altında ve eklem bölgesi çevresinde sıvı dolu bir kese geliştiği zamandır. Genellikle kemikli bir çıkıntı üzerindedir ve en çok dirsek eklemi çevresinde görülür. Büyük Danimarkalılarda özellikle yaşlandıkça ve daha hareketsiz hale geldikçe yaygındır. Genellikle ağrılı olmasalar da, çok büyümeye bırakılırlarsa enfekte olabilir veya patlayabilirler.

Büyük cins bir köpek için kaliteli bir yatak sağlayarak, bu gelişme olasılığını en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. Köpeğinizin tamamen uzanabileceği kadar büyük, hafızalı köpük şilteli bir ortopedik yatak iyi bir yatırım olabilir.

Beslenme

Her iki cinsin boyutu göz önüne alındığında, ek yiyecek gereksinimleri için bütçe ayırdığınızdan emin olmanız gerekecektir. Yorkshire Terrier'i seçmiş olmanızdan çok daha pahalı beslenecekler!

Emekçiler obur olarak bilinirler. Yiyeceklerini SEVİYORLAR. Bu, uygun şekilde porsiyon kontrollü bir diyete sahip değillerse, hızlı bir şekilde obez olma riski olduğu anlamına gelebilir. Bu, eklemlerine fazladan baskı uygulayabilir ve bir dizi başka sağlık sorununa yol açabilir. Yiyecek alımını her zaman dikkatle izlemeniz ve uygun miktarda egzersiz yapmaları çok önemlidir.

Ayrıca bir köpek yavrusu olarak, çok kalorili bir yiyecekle beslenmemelerine de dikkat edilmelidir. Çok hızlı büyüyen büyük cins köpekler, kas-iskelet sistemi problemleri geliştirebilir. Büyük cins yavru köpek mamaları, standart köpek mamasında bulunabileceklerinden daha uygun bir oranda büyümeyi desteklemek için genellikle daha düşük seviyelerde yağ, kalsiyum, fosfor ve D vitamini içerir.

Danua Lab Karışımı Bulmak

Great Dane Lab Mixes yetiştiricileri olacak olsa da, bunun tanınmış bir cins olmadığını unutmayın, bu nedenle kayıtlı herhangi bir akredite yetiştirici olmayacaktır. Bu karışım olan bir köpek yavrusu almaya karar verirseniz, yetiştiricinin sorumlu biri olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Anne ve yavrularıyla, daha erken almaya başladıkları istikrarlı ve besleyici bir ev ortamında tanışabilmelisiniz ve uygun sosyalleşme . Anne ve yavrular tamamen sütten kesilene ve en az sekiz haftalık olana kadar ayrılmamalı ve ilk sağlık kontrollerini de yaptırmış olmaları gerekir.

Bir arabanın arkasından bir köpek yavrusu almaya teşvik ediliyorsan ya da yavruları sadece annesiz görebileceksen, alarm zillerinin çalması gerekir.

Great Dane Lab Mixes da dahil olmak üzere ülke çapındaki barınaklarda ev arayan çok sayıda melez köpek olduğunu unutmayın. Bir köpeği sahiplenmek oldukça faydalı bir deneyim olabilir.

Son düşünceler

Şirkette, insanlarda ve köpeklerde gelişen şefkatli, oyuncu, enerjik bir köpek arıyorsanız; o zaman bir Great Dane Lab Mix sizin için mükemmel olabilir.

Yine de büyük bir cins köpek alacaksınız, bu nedenle ek beslenme bütçesini, gereken alanı, ekstra egzersiz gereksinimlerini ve özellikle eklemleriyle ilgili olası sağlık sorunlarını dikkate aldığınızdan emin olun.

Yorumlar

Matthew Wermer
Tartdığı LabraDane 'Kilo'mızı seviyoruz
Kelly Wilson
Yorumunuz için teşekkürler Matt! Harika bir köpek yavrusu gibi görünüyor!