Karışık Irklı Köpekler: Bu 10 Mutt Kalbinizi Kazanacak

Karışık Irklı Köpekler: Bu 10 Mutt Kalbinizi Kazanacak

ABD'deki köpek sahiplerinin yarısından biraz fazlasının, köpek arkadaşı olmak için safkan bir köpek yerine karma bir cins seçtiğini biliyor muydunuz?

Mutts, ABD Sahil Güvenlik gibi temel rollerde saf ırklarla birlikte çalışıyorlar ve şu anda ülkenin yardım köpeklerinin büyük bir yüzdesini oluşturuyorlar. Muttlar o kadar seviliyor ki artık 1 Temmuz ve 2 Aralık'ta kutlanan kendi Ulusal Mutt Günleri var. Ulusal Mutt Günü, potansiyel köpek sahiplerini barınaktan bir köpek almayı düşünmeye teşvik etmeyi amaçlamaktadır.Bu yazıda, neden bir köpeğe sonsuza dek ev vermeniz gerektiğine bakacağız. Bazı melez ırkların soyları belirsizdir, ancak mizaçları, karakterleri ve görünümleri için kasıtlı olarak yaratılmış en popüler on melezden on tanesini dahil ettik.

Karışık Cins Evlat edinmek

  1. Sürprizleri seviyorsun!

Her melez köpek türünün tek örneğidir. Köpeğiniz, kişiliğinin bir kısmını her iki ebeveyninden de alacaktır, ancak eşit miktarlarda olması gerekmez. Bir köpek yavrusu alırsanız, onun büyümesini ve eşsiz karakterini geliştirmesini izlemenin tadını çıkarabilirsiniz.Bu bir yetişkin evinde harikadır, ancak çocuklarınız varsa, yeni yavru köpeğinizin ebeveynleri hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek iyi bir fikirdir. İdeal olarak, genel olarak çocuklar etrafında iyi olduğu bilinen her iki ebeveyn ırkı da aramalısınız. Yavru köpeğinizin makyajına tam olarak hangi türlerin katkıda bulunduğunu öğrenmek için köpeğinizin DNA'sını test ettirebilirsiniz. SPCA’nın 'Baban Kim'? program .

  1. Karışık cins köpekler sağlıklı ve uzun ömürlüdür

Genellikle melez köpeklerin soy kuzenlerinden daha sağlıklı olmak . Ve bir köpeğin genlerindeki çeşitlilik sayesinde, 'melez canlılık' teorisi bunu destekliyor. Bir 2013 Journal of the AVMA tarafından yayınlanan çalışma 90.000 köpeğin dahil olduğu bazı safkan köpeklerin on kalıtsal sağlık bozukluğu riski altında olduğu biliniyor.

Bununla birlikte, bir yavru köpeğin genlerinin bir kısmını her ebeveynden miras alacağını hatırlamak önemlidir. Her iki ebeveyn köpeğin de aynı sağlık sorunları varsa, yavru köpeğinizin de bunlara sahip olma ihtimali çok yüksektir.Bununla birlikte, birçok safkan köpek, karma cinslere kıyasla nispeten kısa bir ömre sahiptir.

  1. Mutts safkanlardan daha zekidir

Şimdi, safkan bir köpeğin bir köpekden daha zeki olduğunu düşünebilirsiniz. Eh, a göre Aberdeen Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışma , konu bu değil! Araştırmada araştırmacılar, köpeklerin bir labirentte yollarını bulmalarını içeren testleri kullanarak 100 köpeği test etti! Sonuçlar ezici bir çoğunlukla, melez köpeklerin problemleri çözmede daha iyi olduğunu ve soyağacı yavrulara kıyasla üstün bir uzamsal farkındalığa sahip olduğunu gösterdi.

İlginç bir şekilde zeka, melezi oluşturan ebeveyn köpeklerden büyük ölçüde etkilenir. Örneğin, araştırmaya göre en zeki melez, spaniel-collie meleziydi. Altın av köpeği, kaniş ve Labrador da sınıfın zirvesine geldiklerinde altın yıldız alan ırklar arasında!  1. Karışık ırklar için sigorta daha ucuz olabilir

Evcil hayvan sigortası, melez köpekler için, soy köpekleri için olduğundan daha ucuzdur. Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, melez ırklar, safkan kuzenlerine göre kalıtsal hastalıklara daha az duyarlı olma eğilimindedir.

Ayrıca, safkan köpeklerin bir değeri vardır. Örneğin, safkan bir bulldog köpek yavrusu size 1.500 ila 5.000 ABD Doları arasında bir geri ödeme yapabilir. Bu değer, her türden safkan köpekleri hırsızlar için bir hedef haline getirebilir, bu yüzden onları sigortalamak çok maliyetli olabilir.

  1. Kurtarma merkezleri ve barınaklar melez köpeklerle dolu

ASPCA tarafından üretilen istatistiklere göre, şu anda kurtarma merkezlerinde ve barınaklarda yaşayan köpeklerin yaklaşık yüzde 75'i melezdir.

Ama neden?köpek şampuanı önerisi

Bunun nedeni karma cinslerin popüler olmaması değil. Sonuçta, ABD'deki köpek sahibi evlerin yüzde 53'ünün melez bir köpeği var. Maalesef, tesadüfi bir çiftleşme sayesinde karma ırkların doğma olasılığı çok daha yüksektir. Bunlar gibi bağlardan gelen köpek yavruları, neredeyse barınaklarda bitirmeye mahkumdur.

Bu istenmeyen yavruların kökenleri genellikle bilinmediğinden, potansiyel sahipler, köpeğin mizacının uygun olmadığının kanıtlanması durumunda birini alma şansına sahip olmak istemezler. Ne yazık ki bu, her yıl yaklaşık 4 milyon köpek ve kediye ötenazi yapıldığı anlamına geliyor. Ötenazinin iki yaşın altındaki köpeklerde en yaygın ölüm nedeni olduğunu biliyor muydunuz?

  1. Melezler safkan köpeklerden daha uzun yaşar

Çok sevilen bir ailenin evcil hayvanı hayatının sonuna geldiğinde, veda etmek kalp kırıcı olabilir. Purdue Üniversitesi'nin 23.000 köpek üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, safkan köpekler için ortalama ölüm yaşı, karışık ırklara göre çok daha düşüktü. Melez bir köpek ortalama 14 yıl yaşayabilirken, safkan bir köpeğin yaşam beklentisi sadece yaklaşık on yıldır.

Neden Mutts Diyorlar?

Hiç 'mutt' kelimesinin nereden geldiğini merak ettiniz mi? Mutt, koyun anlamına gelen eski Orta İngilizce kelimesi 'mouton' dan gelir. Mouton sonunda, sınırlı zekaya sahip bir kişi için aşağılayıcı bir terim olarak kullanılan 'koyun kafalı' kelimesine dönüştü.1800'lerin sonlarında, koyun kafalı 'mutt' olarak kısaltıldı. O zamandan beri, 'mutt' kelimesi bir kişiye hakaret olarak ve aynı zamanda cinsi bilinmeyen bir köpeği tanımlamak için kullanıldı.

Popüler Karışık Irklar

Son yıllarda, sözde 'tasarımcı' cinsler son derece popüler hale geldi. Tasarımcı ırklar aslında iki safkan hayvan kullanılarak kasıtlı olarak yaratılmış melez köpeklerdir.

İşte günümüzün en popüler tasarımcı karma cins köpeklerden on tanesi:Puggle

Çok sevimli puggle, bir boksör ve bir tazı arasındaki bir melezdir. Puggle'lar, bir fitin biraz üzerinde duran ve yaklaşık 18 pound ağırlığındaki küçük köpeklerdir. Bu yavruların yaşam beklentisi on ila on beş yıl arasındadır. Puggle'lar çocukları ve diğer evcil hayvanları sevdikleri için aileler için harika köpekler yapar.

Puggle zeki ve eğitilebilir, ancak havlamaya eğilimli olsalar da, bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya yakın komşularınız varsa sizin için bir sorun olabilir.

Maltipoo

Maltipoo, bir kaniş ve bir Malta köpeği arasındaki bir melezdir. Sınırlı alanınız varsa, bir Maltipoo sizin için mükemmel olabilir, çünkü onlar küçük köpeklerdir, omuzda sadece sekiz ila 12 inç durur ve beş ila 20 pound ağırlığındadır.

mix köpek cinsi

Maltipoos, aynı zamanda çok sevecen ve çok eğlenceli olan akıllı küçük köpeklerdir. Bu yavrular çocukları sever ve yaşlı insanlar için de ideal evcil hayvanlar olur. Oldukça uzun ömürlü oldukları için Maltipoo'nuzla 13 yıla kadar mutlu yılların keyfini çıkarabilirsiniz.Labradoodle

Labradoodle, dünya çapında en popüler melez köpek hakkındadır. Labradoodle, bir kaniş ve bir Labrador köpeği arasında bir melezdir.

Labradoodles boyut olarak değişir, ancak genellikle iki fit yüksekliğe kadar ayakta duran ve 65 pound ağırlığa kadar olan büyük köpeklerdir. Labradoodles'ın çok fazla tüy dökmeyen kısa, kıvırcık tüyleri vardır, bu da bu cinsi alerjisi olan bir ev için mükemmel bir seçim haline getirir.

The Goldendoodle

Goldendoodle, süper bir kişiliğe ve çarpıcı güzel görünüme sahip başka bir büyük melezdir. Goldendoodle melezlemenin sonucudur bir Golden retriever bir kaniş ile.

Goldendoodle'ınızdan 15 yıla kadar sevgi ve bağlılığın tadını çıkarmayı bekleyebilirsiniz. Bunlar, yoğun ve aktif bir evde gelişen mutlu-şanslı yavrulardır.

Malta Shih Tzu

Malta Shih Tzu veya Malt-Tzu, altı ila 12 pound ağırlığında, omuzda yaklaşık 10 inç ayakta duracak şekilde büyüyen güzel bir melezdir. Bu hoş melez ırklar genellikle yaklaşık 14 yıl yaşarlar.

Malta Shih Tzu, küçük ve canlıdır. Bu yavrular, çocuklarla oynamayı sever ve çok fazla tüy dökmeyen kısa tüyleri onları iyi bir seçim yapar alerjisi olan kişiler için .

The Cockapoo

Cockapoo, bir kaniş ile bir İngiliz cocker spaniel ve dünyanın ilk 'tasarımcı köpeği' olma ayrıcalığına sahiptir.

Cockapoos omuzda bir ayak uzunluğunda olabilir ve 19 pound ağırlığa kadar çıkabilir. Bu sevimli köpekler oldukça eğitilebilir ve insan odaklıdır. Cockapoo, 15 yıla kadar yaşayabilir ve mükemmel bir aile hayvanı yapar, eğitilmesi kolay, sevecen ve sadıktır.

Schnoodle

Schnoodle, bir kanişle bir schnauzer'ı geçmenin sonucudur. Schnoodles, omuzda bir ayağa kadar ölçülen ve 20 ila 75 pound ağırlığındaki oldukça küçük köpeklerdir.

Schnoodle, parlak, eğitilmesi kolay, şefkatli ve hayat dolu ideal bir aile hayvanıdır. Schnoodles da sağlamdır ve çocuklarınızla saatlerce oyunlara mutlu bir şekilde katılacaktır. Çoğu melez gibi, Schnoodle da 15 yıla kadar yaşayabilir.

Peekapoo

Peekapoo, bir kaniş ve bir Pekinli. Bu arsız küçük köpekler, yaklaşık elli yıldır ortalıkta dolaşan karma cins köpeklerdir.

maltipoo boyutları

Evde sınırlı yeriniz varsa, bir ayak altında durdukları ve dört ila 20 pound ağırlığındaki peekapoo sizin için ideal bir köpektir. Peekapoos, bekarlar için en uygun olanıdır, çünkü çok fazla tek kişilik köpekler olabilirler ve sevdikleri insanları şiddetle korurlar. Sadık küçük köpek arkadaşınızın yaklaşık 14 ila 15 yıllık bir yaşam beklentisi var.

Yorkipoo

Yorkipoo, bir Yorkshire teriyeri ve minyatür bir kaniş.

Oynamayı seven ama kucağınızda da mutlu bir şekilde oturacak küçük bir köpek arıyorsanız, Yorkipoo tam da aradığınız köpek yavrusu olabilir. Yorkipoos bir ayak yüksekliğine kadar büyür ve dört ila 14 pound ağırlığında olabilir. Yorkipoo'nuzun 15 yıla kadar yaşamasını bekleyebilirsiniz.

Yorkipoo'yu oynamayı seven ama aynı zamanda çok nazik, arkadaş canlısı, zeki küçük bir köpek olarak göreceksiniz. Bu cinsin tek dezavantajı, yakın komşularınızın olduğu bir apartman dairesinde veya bir apartman dairesinde yaşıyorsanız sizin için sorun olabilecek havlayanlar olabilmesidir.

The Goldador

Asil, sadık goldador, Labrador Retriever'i geçmek bir golden retriever ile. Bu melezlenmenin sonucu, omuzda iki fit uzunluğa kadar her şeyi ölçebilen ve 60 ila 80 pound ağırlığında büyük, iyi huylu bir köpektir.

Büyük bir arka bahçeye sahip büyük bir evde yaşama çok daha uygun olduklarından, bir Goldador için bolca alana ihtiyacınız olacak. Goldadors, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için harikadır, bu da onları kırsalda yürüyüş yaparak vakit geçirmeyi seven açık havada bir aile için ideal bir seçim haline getirir. Goldador'unuz büyük olasılıkla eğitmesi kolay ve öğrenmesi hızlı olacaktır, ancak bol miktarda egzersize de ihtiyacı olacaktır.

Ayrılık Düşünceleri

Ömür boyu köpek arkadaşınızı bulmak için safkan bir köpek satın almanıza gerek yok. Karışık cins köpekler, bu makalede özetlediğimiz tüm nedenlerden dolayı Amerikalı ailelerin en popüler seçimidir.

Karışık cins bir köpek istiyorsanız, bir barınaktan istenmeyen bir yavruya sonsuza kadar bir yuva vererek bir hayat kurtarabilir veya yavru köpeğinizin tam olarak nereden geldiğini bilmek istiyorsanız bir yetiştiriciden bir tane satın alabilirsiniz. Unutmayın ki, ebeveynleri ne olursa olsun her köpeğin kendine özgü bir kişiliği vardır. Bununla birlikte, çoğu köpeğin olası mizacını ebeveynlerinden ölçebilirsiniz; bu, ailenizde küçük çocuklarınız varsa önemli bir husustur.

Yorumlar