Standart Avustralya Çoban Büyüme Tablosu

Standart Avustralya Çoban Büyüme Tablosu

Avustralya Çobanları (veya Aussies) güzel, oldukça aktif ve zeki köpeklerdir. Avustralya Çoban Köpeği ırkı Avustralya kökenli değildir. Aslında, Amerika'da bir çiftlik köpeği olarak popülaritesi artmadan önce, cinsin kökenleri Avrupa'dadır. Zekaları, ister bir çiftlikte ister bir yardımcı köpek olarak olsun, onları çalışma hayatına çok uygun hale getirir. Onları fiziksel ve zihinsel olarak aktif tutan bir işleri olduğunda en mutlu olurlar. Tembel bir yaşam tarzı için uygun değiller.

kilolu pitbull

Köpek yavrusu büyüme çizelgelerinin insan çocukların çizelgelerine çok benzediğini not etmek önemlidir. Bazı yavru köpekler daha hızlı büyüyecek ve bazıları ortalamadan daha yavaş büyüyecektir. Bu tamamen normaldir. Büyümenin, büyümenin çok az olduğu veya hiç olmadığı dönemler halinde olması da normaldir. Unutmayın, Avustralyalınız kendi zaman çizelgesinde büyüyecek.Yavru köpeğinizin gelişimi veya büyümesi konusunda endişeleriniz varsa, yavru köpeğinizin hayata en iyi şekilde başlamasını sağlamak için beslenme ve egzersiz gibi temel konularda tavsiyelerde bulunacak olan yerel veterinerinizle görüşün.

İçindekiler
  1. Büyüme Grafiği Zaman Çizelgesi

Büyüme Grafiği Zaman Çizelgesi

  Örme Öğeyi Çiğneyen Suçlu Avustralyalı Çoban
Oyun zamanı, sosyal becerileri geliştirmek için çok önemlidir.

yavruluk

0-2 Hafta

şu anda, senin Avustralyalı Çoban Yavru tamamen annesine bağımlıdır. O ilk haftalarda hem kör hem de sağırdır. Tüm beslenmesi anne sütünden gelir ve gerektiğinde beslenmesine izin verilmelidir. Yaklaşık iki haftalıkken gözleri açılmaya başlayacak ve ilk kez sesleri duymaya başlayacak!

1 ay

Yavrunuz bir aylık olduğunda, 5 duyusunu da kullanıyor. Ayrıca artık yavru arkadaşlarıyla etkileşime girmeye ve sosyalleşmeye başlayacak. 4-5 haftalık işarette, yavru köpeğiniz de denemeye başlamaya hazırdır. yiyecek ilk kez ve az miktarda yaş mama sunulabilir. Yine de annesinden süt alması gerekecek.2 ay

senin köpek yavrusu sekiz haftalıkken annesinden ayrılmaya hazır . vermek için iyi bir zaman Avustralyalı yavru bir isim . Bu zamana kadar tamamen sütten kesilmiş olacak ve büyüyen bir yavru köpeğin karmaşık beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış özel bir diyetle beslenmesi gerekiyor. Yavru köpeğinizin sadece küçük bir karnı olduğu için, yemeğinin gün boyunca üç öğüne bölünmesi gerekecek.

BEN Yavru köpeğiniz için eğitim ve sosyalleşmeye başlamak için asla erken değildir. Sekiz haftalık olmasına rağmen öğrenmeye hazır. Yaptığınızdan emin olmanız için çok önemli bir şey, yavru köpeğinizi sosyalleştirmektir. Yavru köpeklerin diğer canlılar veya yeni deneyimler etrafında nasıl davranacaklarını ve hareket edeceklerini öğrenmeye en açık oldukları sosyalleşme penceresinin yaklaşık 16 haftalıkken kapandığı düşünülmektedir.

Bu ilk aylarda sosyalleşme olmadan, y Yavru köpeğimiz yeni bir ortamda veya sosyal durumda nasıl davranacağını bilemeyecektir. Bu, korku, saldırganlık ve kaygı davranışlarının gelişmesine yol açabilir. Yavru köpeğinizin tüm aşıları bitene kadar yeni hastalıklara maruz kalma riskini dengelemeye özen gösterilmelidir. Sandık ve tuvalet eğitimi, yeni yavrunuzu eve getirir getirmez yapılmalıdır. Düzenli bir program burada başarının anahtarıdır. Unutmayın, yavru köpeğinizin küçük bir mesanesi vardır ve sık sık işemesi gerekecektir!3 ay

Bu aralar, Yavru köpeğiniz, bebek dişlerinin düşmeye başladığı ve yetişkin dişlerinin çıkmaya başladığı diş çıkarmaya başlayacaktır. Muhtemelen evcil hayvanınızın saplantılı bir şekilde çiğnediğini fark edeceksiniz. Bu, diş çıkarma ağrılarıyla baş etmelerine yardımcı olmak içindir, ancak bazen biz evcil hayvan sahipleri için oldukça acı verici olabilir! Diş oyuncaklarının kullanılması, uygunsuz çiğneme ve ısırma davranışlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Oyuncaklarını oynarken veya çiğnerken daima yavrunuzu denetleyin.

Ne kadar hayati devam ettiğini abartamayız sosyalleşme yeni Aussie yavru köpeğiniz içindir. Çok iyi sosyalleşmedikçe, yabancılara karşı mesafeli olmak onların doğasında var. Onları büyüdükçe başa çıkmalarını bekleyeceğiniz her şeye maruz bırakın - veterinere veya kuaföre gitmek, çocuklarla karışmak, araba yolculukları. Bunların hepsi çok zor görünse de, yavru köpeğinizin bu tür deneyimlerle başa çıkmak için ihtiyaç duyduğu duygusal araçlara sahip olduğundan emin olmak için çaba göstermeniz çok önemlidir. Köpek yavrusu kursları, bu yoğun sosyalleşme döneminde biraz yardım ve destek almanın harika bir yolu olabilir.

4-6 ay

Bu süre içinde, yavru köpeğinizin sosyal ve itaat eğitimine devam edin . Avustralyalılar, çiftlik hayvanlarıyla saldırgan olmak için inşa edilmiştir. Bu, evde baskın bir rol üstlenmemeleri için kendilerine güven duymaları gerektiği anlamına gelebilir. Köpek yavrusu sınıfları, yavru köpeğinizin aile hiyerarşinizdeki yerine yerleşmesine yardımcı olabilir.Yaklaşık altı aylıkken, Avustralyalınız diş çıkarmayı bitirmiş olacak . Hala inatla yerinde kalmış süt dişleri varsa, bunları veterinerinize değerlendirdirin. Kendi başlarına düşmezlerse ciddi diş hastalıklarına yol açabilirler ve anestezi altında alınmaları gerekebilir.

Yavru köpeğiniz muhtemelen sahip olacak sınırsız enerji Hem zihinsel hem de fiziksel egzersiz önemlidir, ancak büyüyen eklemlerinin yaralanmasını önlemek için tamamen büyüyene kadar herhangi bir fiziksel aktiviteyi düşük etkili tuttuğunuzdan emin olun.

beyaz kurt köpeği yavrusu

7-12 ay

Yavru köpeğiniz bir sizinle inanılmaz bir bağ kuruyor ve bu zamana kadar günlük rutinine alışıyor. Sürekli eğitim, istenmeyen davranışların gelişmesini önlemek için Aussie'nizin beynini uyarmak için hayati önem taşır. O, 'gençlik' yaşam evresinde ve elinden geldiğince sınırları zorlamaya çalışacak! Artık öğünlerini günde ikiye düşürmekte sorun yok.

Avustralyalınız genellikle 12 aylıkken tam yetişkin boyuna ulaşmış olur, ancak birkaç ay daha boyunu doldurmaya devam edebilir.16 ay

Genellikle, 16 aylıkken, Avustralyalınız yetişkin ağırlığına ulaşmış olacak . Bu zaman diliminin ötesinde kilo almaya devam ederse, fazla kilolu olmamak için özen gösterilmelidir. Aussie'nizin sağlıklı bir vücut ağırlığı olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizden emin değilseniz, yerel veteriner kliniğinizle konuşun. Kilo almamasını sağlamak için evcil hayvanınız için özel ağırlık önerileri sunabilecekler. obezite evcil hayvanlarımızda büyüyen bir salgındır ve aşırı kilolu olmak, evcil hayvanınız için birçok derin sağlık etkisine sahiptir.

Avustralya Çoban Büyüme Tablosu

erkekler Dişiler
Ağırlık aralığı (libre) Yükseklik aralığı (inç) Ağırlık aralığı (libre) Yükseklik aralığı (inç)
8 hafta 5-7 3-5 4-8 3-5
9 hafta 7-12 5-8 6-11 5-8
10 hafta 15-19 7-11 10-15 7-11
11 hafta 18-23 9-12 12-19 9-12
3 ay 21-27 11-13 14-21 11-13
4 ay 28-35 12-14 19-28 11-14
5 ay 32-43 13-15 23-35 12-14
6 ay 38-49 15-17 26-39 13-15
7 ay 44-55 16-18 29-44 14-16
8 ay 47-58 17-19 31-47 15-17
9 ay 49-63 18-20 33-49 16-18
10 ay 51-65 19-21 34-51 17-18
11 ay 53-67 20-22 35-52 18-20
1 yıl 54-68 20-23 36-54 18-20
2 yıl 56-69 20-23 37-55 18-20

Dikkate Alınması Gereken Diğer Şeyler

  Farklı Tüylere Sahip Avustralya Çobanları
Avustralyalılar çeşitli farklı kaplama renklerine sahiptir.

Beslenme

Yavru köpeğiniz için sağlıklı büyüme söz konusu olduğunda ve aynı zamanda sağlıklı bir tüy ve dökülme . Bu daha fazla beslemek anlamına gelmez. Aşırı besleme de sorunlara yol açar. Bunun yerine, büyüyen bir köpeğin sahip olduğu tüm karmaşık beslenme ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli bir diyetle beslemek anlamına gelir. Bunu yapmanın en kolay yolu, ticari bir yavru köpek maması sağlamaktır - bunlar, yavru köpeğiniz için gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri doğru dengede içermelerini sağlamak için dikkatlice formüle edilmiştir. Bazı evcil hayvan ebeveynleri evde hazırlanmış bir diyetle beslemeyi tercih eder.

Bunu, büyüyen yavru köpekler için doğru bir şekilde yapmak son derece zor olabilir ve internette çok inandırıcı görünebilecek pek çok tehlikeli bilgi vardır. Genellikle, bu makaleler çok sayıda korku tellallığı veya evcil hayvan-gıda endüstrisi komplo teorileri içerecektir. Bunlar, sağlanan bilgilerin kalitesiyle ilgili kırmızı bayrak görevi görmelidir. Evde hazırlanmış bir diyet beslemek istiyorsanız, konuşabileceğiniz en iyi kişi veterinerinizdir. Bunun nasıl yapılacağı konusunda size tavsiyede bulunabilecekler veya eksiksiz, dengeli bir diyet konusunda tavsiyelerde bulunabilecek nitelikli bir veteriner beslenme uzmanına yönlendirebilecekler.

Genetik

Yavru köpeğinizin genetiği, boyutlarını etkileyecektir . Ebeveynleri veya büyükanne ve büyükbabaları daha büyükse, Avustralyalınız da daha büyük olabilir. Bununla birlikte, genetik karmaşıktır ve buna güvenilmemelidir!ailesine çok tapıyor. & text = Bu yavrular, çaprazlandığında

Tıbbi durumlar

Genç bir köpek yavrusu olarak herhangi bir ciddi hastalık, örneğin parazit veya parvovirüs enfeksiyonu, yavru köpeğinizin büyümesini engelleyebilir. Avustralyalılar ayrıca '' adı verilen bir durum için yüksek risk altındadır. Kobalamin (B12 vitamini) Malabsorpsiyon ”. Bu, vücudun bağırsakta B12 vitamini ememediği kalıtsal bir durumdur. B12 Vitamini, diğer birçok şeyin yanı sıra besinlerin kullanılması, kırmızı kan hücresi sağlığı ve DNA sentezi için çok önemlidir. . Bu durumun belirtileri zayıflık, zayıf büyüme ve kan problemlerini içerir. Tarama testleri mevcuttur.

Evcil Hayvan Sigortasını Düşünün

her zaman iyi bir fikirdir yeni yavru köpeğinizi sigortalatmayı düşünün. Yavru köpeğinize tıbbi bir sorun teşhisi konulursa ve bir evcil hayvan sigortası poliçeniz varsa, mali açıdan endişelenmeden veteriner bakımı için en iyi kararları verebilirsiniz. Sigorta poliçeleri değişiklik gösterir, bu nedenle araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Bizim Avustralyalılar için özel olarak yazılmış evcil hayvan sigortası rehberi , doğru şirketi bulmanıza yardımcı olabilir

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Yaygın bir soru, yeni yavru köpeğinizi kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın en iyi zamanıdır. Bu kararı etkileyen birçok faktör devreye girdiğinden, bu soru en iyi veteriner hekiminizle tartışılır. Veterineriniz, Aussie'niz için doğru zaman olduğundan emin olmak için bu tavsiyeyi uyarlayabilecektir.Sıkça Sorulan Sorular

Avustralyalı Çoban köpeğim hangi yaşta büyümeyi bırakacak?

Avustralyalı Çobanlar tipik olarak yaklaşık bir yaşında tam boylarına ulaşırlar. ve yetişkin ağırlığı yaklaşık 16 aylık işaretle. Bununla birlikte, bazı köpekler bundan daha önce tam yetişkin boyutlarına ulaşacaktır.

Yetişkin bir Standart Avustralya Çobanının ne kadar büyük olması gerekiyordu?

Amerikan Kulübesi Kulübü Resmi Avustralyalı Çoban standartlar, erkekler için cins ortalamasının arasında olduğunu belirtir. Erkeklerde 20-23 inç boy ve 50-65 pound ve kadınlarda 18-21 inç ve 40-55 pound.

Minyatür Avustralya Çobanları ne olacak?

Minyatür Aussies, artık American Kennel Club tarafından tanınan bir cins, boy ve ağırlık olarak Standart Aussie'den daha küçüktür. Yavru köpek gelişiminin genel ilkeleri hala geçerlidir, ancak Mini Aussie'nizden neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulunabilir. Burada .

Son düşünceler

Avustralyalı Çobanlar, aktif evler için mükemmel bir uyum sağlayabilen harika zeki, enerjik köpeklerdir. Bu orta boy köpekler, harika aile üyeleridir ancak fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla egzersiz ve eğitim gerektirir. Aussie'nizin yavruluktan yetişkinliğe büyümesini takip etmek, sağlıklı büyüdüklerinden emin olmanın harika bir yoludur. Gelişimlerinin yolunda olduğundan emin olmak ve yavru köpeğinizin veteriner kliniğinde mutlu olmasına yardımcı olmak için veterinerinizle düzenli kontroller yaptırmak harika bir fikirdir. Ne kadar olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin Avustralyalıları büyütmenin maliyeti, içermek koşum takımları Ve yataklar .Yorumlar