Avustralya Çoban Köpeği Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Avustralyalı Çoban, ilginç bir geçmişi olan çarpıcı bir köpektir. Böyle bir isimle, Avustralya'dan geldiklerini düşünürdünüz, değil mi? Eh, hayır, yapmıyorlar . Bu cinsin adını nasıl aldığını, nereden geldiklerini açıklayacağız.gerçektenAussie olarak da bilinen muhteşem Avustralyalı Çoban köpeğinin nereden geldiğini ve diğer köpek ırklarının neler olduğunu öğrenin.

Herhangi bir köpek türünü evinize kabul etmeden önce, yeni eklemeyle ne elde edeceğinizi anlamak önemlidir. Enerji seviyeleri gibi bazı özellikler tamamen eğitimsiz olamaz. çoğu Avustralyalı belirli genetik özelliklere sahip Bunun ailenizin ihtiyaçlarına uygun mükemmel bir cins olup olmadığına karar vermeden önce bilmek isteyeceğiniz bir şey. Evet, her köpeğin bireysel bir kişiliği olacaktır, ancak bu cinsle ilgili bilmeniz gereken birkaç şey vardır.Avustralyalı Çoban sadece güzel görünümlü bir köpek değil . Aktif bir aile ile birlikte bakılması gereken çalışkan ve enerjik köpeklerdir. Bir kanepe patatesi arıyorsanız, başka bir cins düşün . Avustralyalılar eğlenceli, çekici ve harika aile arkadaşlarıdır. Ama doğru aile olmalı. Burada, parlak bir Avustralyalı anne ya da baba olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı keşfetmenize yardımcı olacağız.

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık40-60 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik18-23 inç
  • ömür simgesiÖmür12-15 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah, Mavi Merle, Kırmızı, Kırmızı Merle
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Mavi Merle Ceketli Güzel Avustralyalı

İster inanın ister inanmayın, cins Avustralya'da değil, Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıktı.Cins tarihi, Pireneler sıradağlarında Fransa ve İspanya sınırları arasında, adı verilen eski bir cinsle başlar. Pirene Çoban . Orada cins ustaları Avustralya'ya seyahat etti 19'dainciyüzyılda Avustralya'daki araziyi çiftçiliğe başlamak için. Yol boyunca, Pirene Çobanı ile yetiştirildi Sınır Collies ve Collies. Ve cins böyle doğdu.

Avustralya'da çok az zaman geçirdikten sonra, ustaları eşyalarını topladı, tekrar yola çıktı ve güneşli Kaliforniya'ya gitti. Yerel çiftçiler bu 'Avustralya' türünden o kadar etkilendiler ki, kovboyun köpek meslektaşı seçim. Onlara Avustralyalı Çoban adını verdiler ve gerisi dedikleri gibi tarih. Sadece Amerika'da!

Hâlâ yaygın olarak çiftliklerde sürülerek sürülerek ve çok yönlü bir çiftlik işçisi olarak çok çalışıyorlar. Ayrıca onları, arama ve kurtarmada ve terapi köpekleri olarak uyuşturucu hizmeti köpekleri olarak çalışırken görebilirsiniz. Çarpıcı görünümleri ve eğlenceli kişilikleri de popülerliklerini artırdı. bir aile köpeği . Avustralyalılar genellikle kendilerini American Kennel Club (AKC) sicilindeki ilk 20 köpek ırkında bulurlar.Mizaç

Aussie Aile Dostu Köpek

Bu yavrular hem mükemmel çalışan köpekler hem de aile arkadaşları olarak bilinir.

İLE eğlenceli ve gürültülü köpek, maceralar ve uzun aktif hafta sonları için bir ortak arayanlar için ideal bir köpek yaparlar. Hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürürseniz bu cins sizi yargılayacak! Bu nedenle, eğer süper enerjik değilseniz, tamamen başka bir köpek ırkına bakmaktan daha iyi olacaksınız ya da düşünün. bir Avustralya karışımı .

Tabii ki, inekler eve gelene kadar (tam anlamıyla) çiftlikte ve sürüde size katılacak bir köpek arıyorsanız, daha iyi bir cins seçemezsiniz. Doğal bir çoban , eğer tarlalarda gütmüyorlarsa, muhtemelen başka bir yerde gütmeyi deneyeceklerdir. Diğer evcil hayvanları toplamak, bahçedeki kuşları veya evdeki çocukları ziyaret etmek gibi.Çalışkan yapıları ve sahadaki lider kişilikleri onları başarılı kılar. baskın köpekler . Bu nedenle karakterleriyle baş edebilecek deneyimli bir köpek sahibine ihtiyaçları vardır. Onlara karşı iddialı değilseniz, asi olacaklar. İlk kez köpek sahipleri, pasif sahipler gibi muhtemelen cinsle mücadele edeceklerdir.

Çocuklarla oynamaktan her zaman mutlu olurlar, küçükleri meşgul etmek için harikadırlar. biraz olabilirler ziyaretçilerden ve yabancılardan uzak ilk başta, ama zamanla ısınacaklar. İdeal bekçi köpekleridir ve tehlike karşısında ailelerini korurlar. Eğer havlıyorlarsa, ya sıkılırlar ya da mülkünüzde bir yabancının olmasına izin verirler.

Sürü gütmedikleri, oynamadıkları veya korumadıkları zaman, onları kanepede karınları yukarda, ilgi beklerken bulacaksınız. Ancak bu genellikle sadece bol miktarda egzersizden sonra olur. Aussie'nizi çok fazla şımartmamaya dikkat edin, yoksa bir inç verildiğinde bir mil alırlar.

Boyut ve Görünüm

mavi gözlü gri aussie açık havada

Bu cins, boyut ve görünüm açısından son derece geniş bir yelpazeye sahiptir.Avustralyalı Çoban orta boy bir köpek ırkı . onlar ağırlık 40 ila 65 pound arasında ve arasında ölçmek 18 ve 23 inç boyunda . Erkekler, dişi köpeklere kıyasla boy ve kilo ölçeğinin daha yüksek ucunda olma eğilimindedir. Boydan biraz daha uzunlar. Ama yine de, kabarık paltolarının altında atletik olan, orantılı köpeklerdir. Yalın ve sağlam, vücutları zor iş için yaratılmıştır.

Tipik olarak kuyrukları kenetlenir veya doğal olarak kıvrıktır ve her zaman dört inç veya daha kısadır. Kulakları kafataslarının üzerinde yüksekte oturuyor ve üçgen şeklindeki aşağı sarkık kulakları gözlerinin hemen altına düşüyor. Onlar sahip parlak bir gülümseme , onlardan birkaç saat sonra ailelerini görmekten her zaman mutlu olurlar.

Staffordshire teriyerleri pitbullarla aynı mı?

Gözleri badem şeklindedir ve dikkatli ama dostça bir bakış sunar. Onların gözler mavi olabilir , kahverengi veya kehribar ve desende mermer veya benekli olabilir. Avustralyalılar, sahip oldukları heterokromi genini miras alabilen birkaç köpek ırkından biridir. çok renkli gözler . Farklı renkli gözler arzu edilen bir estetik olarak görülmektedir. Bu yavrular, kendilerine ve benzersizliklerine daha fazla talep olduğu için daha yüksek fiyatlandırılabilir.

Ceket ve Renkler

Karda Açık Havada Farklı Renkli Köpekler

Cins standardı olarak kabul edilen birkaç farklı renk kombinasyonu vardır.Avustralyalı orta uzunlukta suya dayanıklı bir ceket düzenli bakıma ihtiyacı var. Alt tabaka ince ve yoğun, dış tabaka ise çift katlıdır. uzun ve kalın . Katmanlar birlikte cildini tozlu çiftliklerden ve sıcak Kaliforniya güneşinden korur ve dokunuşa yumuşaktır. Tüyleri düz veya hafif dalgalı olabilir ve erkek köpeklerin boyunlarında ve göğüslerinde daha kalın tüyler olma eğilimindedir.

Var kabul edilen birkaç kaplama rengi kombinasyonu cins standardı olarak kabul edilir. Siyah, mavi merle, kırmızı, kırmızı merle, cins standardı tarafından tanınır. Kat ayrıca, tüm kat boyunca ten rengi noktalara veya beyaz işaretlere veya her ikisine de sahip olabilir. Çoğu köpeğin siyah burunları ve göz ve dudak kenarları gibi diğer özellikleri olacaktır. Ancak bazılarının kahverengi özellikleri olacaktır. Burunda pembe lekeler bazen merle renkli yavrularda bulunur.

Egzersiz İhtiyaçları

Karda Çılgınca Koşan Köpek Açık Havada

Her gün bu cinsi egzersiz yapmak için en az 60-90 dakika harcamayı bekleyin.Bu cinsi evinize kabul ederken, yüksek düzeyde bir enerji bekleyin. Bu cins gütmek içindi ve enerjileri iyi kullanılmalıdır. Ve eğer onlara bir enerjileri için harcama , kabusa dönüşebilirler. Sadece tüm aileyi sürekli olarak gütmeye çalışmakla kalmayacak, aynı zamanda mobilyaları ve tüm ev eşyalarınızı da yok edecekler. Ayrıca kazarlar, havlarlar ve aşırı baskın hale gelirler.

Arasında ihtiyaçları var Her gün 60 ve 90 dakika egzersiz . Daha az değil, ancak bunun için zamanınız varsa çok daha fazlasını kaldırabilirler! İhtiyaç duyarsanız, gün boyu mutlu bir şekilde çalışacaklardır ve onların en çalışkan çalışanınız olacağına güvenebilirsiniz. Enerjilerini atmak için egzersizlerinin yoğun olması gerekir.

kurt gibi köpek ırkı

Ve son derece zeki olduklarından, bazen kendi iyilikleri için çok fazla olabilir. Onlara sürekli olarak meydan okumanız gerekecek. Bu, topları ve frizbileri getirmelerini sağlamak veya onları çeviklik kursları veya flyball yarışmaları. Parkın etrafında uzun bir yürüyüş onu kesmeyecek.

Yerel köpek parkına yapılacak bir gezi, onların stresini atmaları ve canları gelene kadar koşmaları ve oynamaları için harika bir yoldur ve sizin çok fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda sosyalleşme becerilerini üst düzeyde tutmak için uzun bir yol kat eder.Yaşam koşulları

Çiftlikte Sürü Görevli Köpek

Sürü köpek ırkları için daha büyük bir avluya veya araziye erişim tercih edilir.

Aussie'nin ideal olarak bir evde yaşaması gerekiyor. bir avluya erişim. Dairelerde iyi yaşadıkları biliniyor, ancak yalnızca bir bahçeye erişimleri varsa ve yeterince egzersiz yapıyorlarsa. Avlularının emniyete alınması gerekir, çünkü koruyucudurlar, aynı zamanda gezici oldukları ve çok uzun süre yalnız bırakılırsa kaybolabilecekleri için.

Yüksek zekaları ve aktif zihinleri de uyarılmaya ihtiyaç duyar. Onlarla oynayarak saatler geçiremeyeceğiniz zamanlar için, oyuncaklarla dolu bir sepet gereklidir. Pençelerini alabildikleri her şeyle oynayacaklar, ancak bulmaca çözen oyuncaklar, onları saatlerce meşgul etmenin harika bir yoludur. sahip olduklarından emin olun çeşitli Aussie onaylı köpek oyuncakları sıkılmamaları için onlarla oynamak ve döndürmek için.

Yüksek enerjileri ve şamatacı yapıları, sadece büyük çocuklu ailelere uygundur . Yoğun doğaları ile kaba oyun gelir ve küçük çocukları yanlışlıkla yanlışlıkla çarpabilirler. Bunu, görünürdeki her şeyi gütme istekleriyle birleştirmek, daha büyük çocuklara en iyi şekilde yerleştirildikleri anlamına gelir. Bir yavru kadar iyi sosyalleştikleri sürece diğer köpeklerle mutlu bir şekilde bir arada yaşayacaklardır. Ama yine de, evdeki gütme davranışlarına dikkat ettiğinizden emin olun.

Eğitim

Oyuncakla Köpek Eğitimi

Bu yavrular son derece zekidir ve temel komutları hızlı bir şekilde almakta harikadır.

Cins sayesinde çok yüksek bir zeka seviyesine sahiptir. onların Border Collie etkisi . Ancak, aynı zamanda onları eğitmeyi zorlaştıran bağımsız bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden ilk kez köpek sahiplerine tavsiye edilmezler. yapmazsan itaat eğitimlerine başla erken, inatçı yetişkinler olabilirler.

Ancak enerjisini ve dikkatini yakalayabilirseniz, eğitimde başarılı olacaktır. Genç yaşta başlamanın yanı sıra, bağımsız köpekleri eğitmenin püf noktası, eğitim seanslarını kısa ve eğlenceli tutun . Onları sıkarsanız, etkili bir şekilde eğitim alma şansınızı kaybedersiniz.

Eğitim ihtiyaçlarının bir diğer önemli yönü, sosyalleşme süreci . Her köpek için önemlidir, özellikle de yabancılara karşı mesafeli ve ailelerini koruyan köpekler için. Onlara herkesin düşman olmadığını öğretmek önemlidir. Ayrıca onlara ziyaretçilerin, yabancıların ve tanıdık olmayan koşulların günlük yaşamın normal bir parçası olduğunu gösterir.

Aussie için sandık eğitimi önerilir. yapmanız gerekecek mükemmel boyutu bul bu cins için. Yalnız bırakılmaktan nefret etmekle kalmazlar, aşırı endişelenirlerse yıkıcı olabilirler. Bir sandık yatıştırıcı olacak Siz yokken yavrularınız için ve onları da yaramazlıklardan uzak tutacaktır.

Burada dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus da onun sürü davranışı . Evin içinde güttüğünü fark ederseniz, harekete geçmeniz gerekir. Sürü genellikle ünlü Aussie bakışını ve daire içine alma davranışını içerecektir. Can sıkıcıdır ve diğer evcil hayvanlarla denerlerse tükürmelere neden olabilir. Bunu fark ettiğiniz anda, davranışlarını yönlendirin. aynı zamanda bir uyarı işareti yeterince egzersiz yapmadıklarını.

Sağlık

İki Farklı Renkli Gözlü Köpek

Avustralyalılar genellikle çok sağlıklı köpeklerdir ve diğer ırklara göre daha uzun bir ömre sahiptirler.

Bu, nispeten sağlıklı bir köpek ırkıdır. 12 ila 15 yıllık bir ömür ve bazen daha uzun. Bu cinsi sağlıklı tutmanın en iyi yolu sağlık kontrolleri, bol egzersiz ve en kaliteli beslenme ile güncel kalmaktır.

Aussie safkan bir köpektir. Bu cins, diğer tüm safkanlar gibi, belirli sağlık sorunlarına eğilimlidir. Aşağıda bilinmesi gereken başlıca sağlık sorunları yer almaktadır ve ortaya çıktıklarında semptomları tanımanız önemlidir.

Kalça ve dirsek displazisi: Kalça ve dirsek displazisi, aktif ve orta ila büyük boy köpek ırklarının ortak endişeleridir. Kalça ve dirsek eklemlerinin düzgün oluşmadığı ve kemik ile yuvanın eşit olmayan oranlarda büyüdüğü yer burasıdır. Artan aşınma ve yıpranmaya ve nihayetinde ağrı ve hareket sorunlarına neden olur.

Göz koşulları: Cins, çeşitli göz endişelerinden muzdarip olabilir. En yaygın olanları, son derece rahatsız edici olan, kirpiklerin göz kapağının içinde büyüdüğü katarakt ve distikiyazistir. Diğer göz problemleri ilerleyici retinal atrofi ve kömür ocağı gözüdür.

Sağırlık: Sağırlık bu cinste diğerlerine göre daha yaygındır. Kısmen kulaklardaki pigmentasyon eksikliğine bağlı olduğu düşünülmektedir. İki merle ebeveynden doğan yavruların sağır olma olasılığı daha yüksektir. A BAER testi bir köpek yavrusu sağır olup olmadığını keşfetmek için yapılmalıdır.

Beslenme

Köpek Maması Yiyen Üç Renkli Köpek

Aussie'nizi orta boy ırklar için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir mama tanesiyle beslemeyi düşünün.

Ortalama Avustralyalı Çoban arasında tüketecek iki ila üç bardak yemek her gün. Çalışan köpeklerse, muhtemelen bundan daha fazlasına ihtiyaçları olacaktır. Ve benzersiz bir şekilde tembel bir köpeğiniz varsa, daha azına ihtiyaçları olacaktır. Onlar olmalıdır dengeli bir kuru kibble ile beslenmiş yüksek kaliteli protein, karbonhidratlar, lif, sağlıklı omega yağları, vitaminler ve minerallerden oluşur. Yüksek kaliteli mama taneleri, özellikle yüksek enerji seviyeleri nedeniyle Avustralyalılar için idealdir.

Bu cins oldukça aktiftir ve eklemleri her zaman hareket halindedir. Ayrıca kalça ve dirsek displazisi riski de yüksektir. Bu nedenle, onları beslediğiniz şeyin yüksek glukozamin seviyeleri , çünkü bu onların eklemlerini desteklemeye yardımcı olur. Balık, et yemekleri, keten tohumu ve bitkisel yağlar gibi malzemeleri arayın. Ek olarak mamalarına balık yağı da ekleyebilirsiniz.

tımar

Küvette Köpek

Bu cins için düzenli bir tımar rutininin zirvesinde kalmak isteyeceksiniz.

Onların tımar rutini, muhtemelen düşündüğünüzden şaşırtıcı bir şekilde daha az zaman alır. Yumuşak tüyleri diğer köpeklere kıyasla kire yapışmaz ve bu nedenle nadiren o kadar kirlenirler. A haftalık fırça ölü tüyleri çıkarmak bu cinsin temiz görünmesi için gereken tek şeydir. Yavrunuz gün boyu tozlu bir çiftlikte çalışıyorsa, onları biraz daha fırçalamanız gerekebilir.

Avustralyalılar orta derecede tüy döküyor yıl boyunca ve yoğun olarak dökülme mevsimi boyunca. Yıl boyunca, bir iğne veya daha ince bir fırça, paltolarını halletmek için en iyi araç olacaktır. Dökülmeyi minimumda tutmak istiyorsanız, tüy dökme mevsimleri boyunca haftada birkaç kez fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır. Burada ayrıca bir astar tırmığı kürkü aşağıda tutmak için.

Onlar olmalıdır ara sıra banyo yapmak süper kirlendikleri zaman. Onları dört haftada bir defadan fazla yıkamayın çünkü katlarını doğal yağlarından sıyıracaksınız. Çiftlikte kokuştuklarında, aşırı banyo yapmaktan kaçınmak için kuru köpek şampuanı veya ıslak mendiller yararlıdır.

Bakteri oluşumunu önlemek için kulaklar ve dişler haftada bir temizlenmelidir. Enfeksiyon ve periodontal hastalık riskini azaltmanın yanı sıra. Yaptıkları egzersiz miktarı nedeniyle tırnaklarının nadiren kesilmesi gerekecektir. Ama yere hafifçe vurduklarını duyarsanız, kırpılmaları gerekir. Malısın gözlerine ekstra dikkat et tımar ederken. Herhangi bir kızarıklık veya tahriş, kuruluk veya aşırı gözyaşı fark ederseniz, yukarıdaki göz sorunlarından birinden muzdarip olduklarının bir işareti olabilir.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

köpek yavrusu, çiğneme kemiği

Safkan bir köpek yavrusu için 1000 dolar ve üzeri ödemeyi bekleyin.

Bu cins Amerika'da, özellikle de menşei olduğu batı kıyısında çok popüler. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bulmak için çok uzağa gitmenize gerek yok. saygın ve etik bir yetiştirici . Yalnızca iyi bir üne sahip olan ve yalnızca sağlıklı köpekler yetiştiren bir yetiştiriciyle çalışmanız zorunludur. başlamak için harika bir yer AKC'nin kayıtlı yetiştiriciler listesi .

kral çoban fiyatı

Bir yetiştirici bulurken, profesyonel web sitelerini ve sizinle şahsen tanışacak olanları arayın. Mali bir taahhütte bulunmadan önce yavrularla ve en az bir ebeveynle şahsen tanışmanız gerekir. Sağlık sertifikalarını görmek için istekte bulunun ve en önemlisi içgüdülerinize güvenin. Saygın bir yetiştirici, yavrularını yaklaşık olarak satacaktır. 1.000 $ ve üstü . Merle renkli köpeklerin ve farklı renkli gözlü köpeklerin biraz daha pahalı olmasını bekleyebilirsiniz.

Bir köpek değirmeni, genellikle köpeklerinin çevrimiçi reklam listelerinde reklamını yapar ve sizinle bir otoparkta buluşur. Düşük fiyatlar ve basınçlı satışlar, onların saygın bir yetiştirici olmadıklarının diğer kesin işaretleridir. Uzaklaş! Köpek değirmenleri sağlıksız ve hasta köpekler yetiştirir ve nadiren sevgi ve tıbbi bakım sağlar. Hangisi eşit olarak sonuçlanır kalitesiz yavrular ve sizin için artan tıbbi faturalar.

İlk köpek yavrusu maliyetine ek olarak, şunları da hesaba katmanız gerekir. diğer köpek yavrusu kurulum maliyetleri . Yataklar, kasalar, oyuncaklar ve Aussie'niz için emniyet kemerleri bir fiyata gel. Ve sağlık sigortası ve veteriner masrafları, dikkate alınması gereken tüm faktörlerdir.

Kurtarma ve Barınaklar

Gri Saçlı Yaşlı Köpek

Bir yuva arayan çok sayıda köpek var, bu yüzden bir köpek yavrusu satın almadan önce her zaman kurtarma ekiplerine göz atmaya değer.

Bir köpeği kurtarmak başka bir seçenektir. Ne yazık ki, birçok köpek sever Avustralyalıları sırf çok güzel oldukları için alıyor. Ancak ne kadar dikkat, eğitim ve egzersize ihtiyaçları olduğunun farkında değiller. Bu nedenle, kurtarma barınaklarında epeyce köpek var. Ancak bu, onu daha da önemli bir değerlendirme haline getiriyor.

Yerel kurtarma barınaklarınıza gidin ve aramanızda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacak personelle konuşun. Ülke genelinde, şansınız yoksa bu güzel yavruları yeniden barındırmaya odaklanan özel cins barınaklar da var. bu Amerika Avustralya Çoban Kulübü ve Avustralyalı Çoban Kurtarma aramanızı başlatmak için harika web siteleridir.

Kurtarma ekiplerine bakarken açık fikirli olmaya çalışın. bir olabilir Aussie genleri ile karışık cins kesinlikle aşık olduğun kişi. Kurtarma köpekleri daha ucuzdur ve aynı zamanda bir hayat kurtarmanıza izin verir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Bu çok aktif bir köpek ırkıdır, bu yüzden buna göre plan yapın.
 • Her gün en az 60 ila 90 dakika egzersiz yapmaları gerekir.
 • Bu, tutarlı zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan oldukça zeki bir ırktır.
 • Enerjileri yandıktan sonra sevimli köpekler olabilirler.
 • Avustralyalı yalnız bırakılmaktan nefret eder ve ayrılık kaygısı yaşayabilir.
 • Yabancılara karşı mesafelidirler ve ziyaretçilere havlarlar.
 • Yüksek enerji seviyeleri, küçük çocuklarla oyun süresinin izlenmesi gerektiği anlamına gelir.
 • Bu cins ideal olarak gezinmek ve oynamak için bahçeli bir eve ihtiyaç duyar.
 • Son derece zeki ve eğitilebilirler, aynı zamanda bağımsız ve inatçıdırlar.
 • Evde küçük çocukları gütmeye çalışmaları alışılmadık bir durum değil.
 • Yaşlandıkça davranışsal sorunları önlemek için sürü davranışını erken durdurun.

Son düşünceler

Avrupa'dan Avustralya'ya, Amerika'ya kadar bu cins büyük bir hit. bu Avustralyalı Çoban gösterişli bir köpektir kalın bir kişiliğe sahip. Eğlenceli, harika görünümlü köpeklerdir ve genellikle bunu bilirler! Ama bu onların cazibesinin bir parçası ve dünya çapındaki birçok sahip tarafından seviliyor.

Birini evinize kabul etmek için doğru aile olmalısınız. Mutlu bir yavru olmak için şirkete, çokça egzersize, çokça eğitime ve yönlendirmeye ihtiyaçları vardır. Onsuz, kabus olabilir. Ama onlara bunu sağlayabilirseniz, bu harika köpek ırkında en iyi arkadaşı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorumlar