Köpekler Salam Yiyebilir mi? Salam Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Salam Yiyebilir mi? Salam Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Şu anda salam yiyorsanız, bahse girerim tüylü arkadaşınız çok uzakta değildir. Köpeğinizin doğal olarak suçluluk duygusuyla onları öğle yemeğinizin bir parçası haline getirme yeteneği, “köpekler salam yiyebilir mi?” Diye sormanızın nedeni olabilir.

sebebi ne olursa olsun iyidir neyin güvenli olduğunu kontrol et bizim yiyebileceklerimizi her zaman yiyemedikleri için yavrularımızı beslemek için. Sırasında küçük bir salam parçası köpeğinize zarar vermeyebilir , insan yiyeceklerinin onları hasta etme olasılığı her zaman vardır.Köpekler diğer birçok et türünü yiyebilirken, onlar için neyin sağlıklı olduğunu ve neyin olmadığını anlamak önemlidir. Peki, yavrularınıza salam verirseniz riskler nelerdir? Ve faydaları var mı ? Hadi bulalım.

İçindekiler

Salam nedir?

Kesme Tahtası Üzerinde Salam

Salam, muhafaza edilmesi ve pişirilmeden yemeye hazır hale gelmesi için kürlenir ve fermente edilir.Salam, etle yapılan tütsülenmiş bir sosistir (geleneksel olarak domuz veya sığır eti, ancak birçok farklı tür bulabilirsiniz). Çoğu durumda, kürleme işlemi, ürünü koruyan ve tatlandıran fermantasyon ve kurutmayı içerir. pişirmeden yemeye hazır .

beagle dökülür mü

Salamın diğer popüler çeşitleri arasında chorizo ​​ve pepperoni bulunur. Sosisler arasındaki temel farklar, eti tatlandırmak için kullanılan ve genellikle menşe ülkelerinden etkilenen bileşenlerdir.

Salam Neyden Yapılır?

Geleneksel bir salam sosisinin temel bileşenleri şunlardır: • Et
 • Şişman
 • Tuz
 • Sarımsak
 • Baharat
 • Otlar
 • Sirke

gibi diğer katkı maddeleri nitritler ve bakteri kültürleri , eti kürlemek için kullanılır. Yemeye hazır olduğunda, salam çeşitli şekillerde kullanılır: antipasti, sandviç, Pizza ve daha birçok lezzetli yemek.

Köpekler Salam Yiyebilir mi?

Burnunda Salamlı Köpek

Salam, ölçülü olarak köpek arkadaşlarımız için nefis bir muamele olabilir.

Salam zehirli değildir senin yavruna. Küçük bir miktar uygun olabilir, ancak daha fazla verilmemelidir. küçük bir dilim . Bu, küçük köpekler için hala çok fazla olabilir, bu yüzden gerçekten dikkatli olmalısınız! Her köpek farklı tepki verir ve hassas mideler bu kadar şanslı olmayabilir. Daha sonra bir köpek salam yediğinde olabilecek kötü şeylerden bahsedeceğiz, ama bakalım köpeğinize salam vermek için iyi nedenler var mı.Eğitim

Çoğu köpek, kendilerine sunulan salamı reddetmez, bu da avantajları olabilir! Yavrunuz o salamın tadına varmak için her şeyi yapabilir. kusursuz eğitim yardımı . Ancak çok sık verilirse Fido'yu hasta edebilir.

Daha sağlıklı eğitim ikramları , küçük pişmiş tavuk parçaları gibi, meyve (muz veya elma eti) ve hatta kendi mama tanelerinin parçaları bile harika bir alternatiftir. Köpeğinize verdiğiniz şeyin onun yemesi için güvenli olup olmadığını daima veterinerinize danışın.

Yavruların çok hassas bağırsakları olabilir, bu yüzden onları neyle beslediğinize çok dikkat etmelisiniz. Yavrularınıza salam gibi yoğun tatlar vermeyin ; Bunun yerine daha hafif ikramlar seçin.

yemek yememek

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, bundan daha fazla endişe uyandıran şey yoktur. eğer köpeğin yemek yemiyorsa . İyi yemek yemeyen bir köpeğin lezzetli bir şeyle cezbedilmiş , salam gibi.Ancak iştahsızlıklarının nedeni, zaten tehlikeli bir şey yemiş olmaları olabilir, bu nedenle onları tuz ve yağ oranı yüksek yiyeceklerle beslemek, onları daha kötü hissettir . Yavrunuz hastaysa ve yemek yemiyorsa, en iyisi sizsiniz. veterineri aramak öneri için .

Beslenme

Sadece jambon gibi veya diğer soğuk etler, salam yüksek miktarda protein ve sodyum içerir. Köpekler her ikisine de ihtiyaç duyar dengeli bir diyetin parçası, aşırı değil . Protein, kas, tendon ve bağları oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur, derilerini ve tüylerini sağlıklı tutar ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler.

Sodyum (tuz), köpeğinizin sinir sistemini ve kaslarını sağlıklı tutar ve sıvı dengesinin kontrolüne yardımcı olur. Salam ayrıca, yavrularınızın ihtiyaç duyduğu mütevazi miktarda diğer vitamin ve minerallere sahiptir.

Bazı salam türlerinde yağ yerine zeytinyağı bulunur, bu da onu biraz daha sağlıklı hale getirir. Peki, salamın köpek dostlarımız için gerçekten iyi olma şansı var mı? Karar vermeden önce, salamın köpekler için neden kötü olduğundan bahsedelim.Salam Köpekler İçin Ne Zaman Zararlıdır?

Kamera için Siyah Köpek Yatırma Kafası

Bir köpeğin diyetine herhangi bir yeni yiyecek veya muamele eklerken risklerin ne olduğunu bilmek önemlidir.

Salamın yavrularınıza nasıl fayda sağlayabileceğini gördük, ama riskler de var . Yavru salamınızı beslemeye değer mi? Muhtemelen değil. Çoğu köpek salam yedikten sonra tamamen iyileşir, ancak bunlar karşılaşabileceğiniz sorunlardan sadece birkaçıdır.

Riskli Malzemeler

Yarısı geleneksel salam yapımında kullanılan malzemeler değerli yavrularımızı kötü yapabilir . Yedikten hemen sonra hastalanabilirler veya sık sık verilirse genellikle sağlıksız hale gelebilirler. Çoğunlukla tuz, baharatlar ve yağ hakkında konuşuyoruz.corgis dökmek

Şişman

Salamın içinde çok fazla yağ vardır (sosis türüne bağlı olarak %18-78) ve çok fazla yağ köpeğiniz için kötüdür. Köpeğiniz içinde çok fazla yağ bulunan yiyecekleri yediğinde pankreas iltihaplanabilir. pankreatit .

Yavrularında kusma, ishal, ateş ve iştahsızlık olabileceğinden, evcil hayvan ebeveynleri için acı verici bir durumdur ve gerçekten üzücüdür. Bazı köpekler çok rahatsız olurlarsa pankreatitten ölebilirler. Yavru köpeğiniz daha önce pankreatit geçirmişse, çok daha fazla hastalanma riski altında olacaktır.

Köpeğinize düzenli olarak çok fazla yağ verirseniz, kilolu . Kalbi, tansiyonu veya eklemlerinin çok ağır olması iyi değildir. Ayrıca şişmanlarsa belirli kanserlere yakalanma şansları da daha yüksek olabilir.

Tuz

Yavrularımızın sağlıklı kalması için tuza ihtiyacı olsa da, fazlası zararlıdır . Yüksek miktarda verilirse, tuz neden olabilir yüksek tansiyon, böbrek hasarı veya tuz zehirlenmesi . Tuz zehirlenmesi olan köpeklerde susuzluk, oryantasyon bozukluğu, kusma, ishal, nöbet ve en kötü durumda ölüm belirtileri görülür.Baharat

Biber veya kırmızı biber gibi baharatlar salamı lezzetli tadı verir. Ancak çoğu köpeğin üstesinden gelmesi için oldukça güçlüdürler; karın ağrısı (kusma, ishal veya gaz) ve kimse bunu istemez, özellikle de yavrularınız. Bazı baharat karışımları ayrıca soğan içerir. belirli miktarlarda köpekler için toksik .

Sarımsak

Sarımsak köpekler için toksik olabilir eğer çok yerlerse. neden olabilir anemi -yavrunuzun yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmadığı durumlarda. Kırmızı kan hücreleri, yaşam için gerekli olan oksijeni vücutlarının etrafında taşır. Anemi şiddetliyse bir köpeği öldürebilir.

kirleticiler

bakteri , E.coli gibi, Listeria , Salmonella , ve mantarlar , sosisi yapılırken veya saklanırken herhangi bir noktada kontamine edebilir. Genellikle bu mikroplar pişirilerek öldürülür, ancak kürlenmiş etler ısıtılmadan “yemeye hazır” olarak hazırlandığından, onları yiyenler için daha yüksek risk oluşturabilirler. Fermantasyon ve kurutma işleminin eti kürleyerek koruması gerekiyor, ancak kusursuz değil.

gibi başka bir olası kirletici var toksoplazma (bir parazit), köpeklerimizin enfekte et yemeleri durumunda alabilecekleri. Toksoplazma enfeksiyonu olan köpekler yemeklerini bırakmış, uyuşuk, ishal, yüksek ateş, öksürük, halsizlik ve nöbet geçirmiş olabilir.

Tüm ürünler kontamine olmayacaktır. Gıda standartlarını izleyen ajansların, insanlara (ve ikincil olarak, onları insan mamasıyla beslemeye karar verirsek evcil hayvanlarımıza!) yönelik riski sınırlamak için kuralları vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler salam yerse ne olur?

  Salam yüksek miktarda tuz, yağ ve baharat içerir. Bunlar köpekler için kötüdür ve onlara Mide ağrısı (kusma ve ishal). Onlar da alabilirler pankreatit (pankreas iltihabı), kanserler ve kalp hastalıkları . Sarımsak gibi diğer bileşenler neden olabilir anemi (düşük kan sayımı), şiddetli ise ölümcül olabilir.

 • Bir köpek ne kadar salam yiyebilir?

  İdeal olarak, köpeğiniz salam yememelidir, çünkü çok fazla hasta onları hasta edebilir. Şanslılarsa, Fido kaçabilir nadir bir durumda küçük bir dilim . Yavru salamınızı beslemeye karar verirseniz, hastalanırsa veterinerinizi aradığınızdan emin olun.

 • Salam köpekleri öldürebilir mi?

  Köpeğiniz çok fazla salam yerse, çok hastalanıp ölebilirler . Salamın içindeki malzemeler köpekler için kötü tuz, yağ ve sarımsak içerir. Salam ayrıca kontamine olabilir zararlı bakteri, mantar ve parazitler güvenli bir şekilde hazırlanmamış veya saklanmamışsa.

Son düşünceler

Köpeğiniz çimdiklediyse küçük bir parça salam, umarım vardır endişelenecek birşey yok ; onları yakından takip edebilirsiniz. Çoğu yavru, hastalanırlarsa, kusma, ishal veya gaz . Bu tatsız olsa da, hafif olursa kendi kendine iyileşebilir.

kurt cinsleri köpek

Hassas bir bağırsağa sahip olan veya daha önce pankreatit geçirmiş bir köpek, özellikle yağ oranı yüksek yiyecekleri yedikten sonra zayıflayabilir. Endişeleniyorsanız, tavsiye için veterinerinizi aramaktan çekinmeyin. . Salam en iyi atıştırmalık seçimi değil çoğu köpek için, aksini düşünseler bile! Onlara salam vererek neden olabileceğimiz olası zarar, herhangi bir faydadan daha ağır basar.

Bu nedenle, yavru salamınızı beslemekten kaçınabilirseniz, yavrularınızı elinizden gelen en iyi şekilde koruyor olacaksınız. Köpeğiniz, salamın kabul etmediği şanssızlardan biri olabilir. Hiçbir evcil hayvan ebeveyni hasta bir köpek istemez. Bunun yerine, köpekler için sağlıklı olduğunu bildiğiniz yiyecekleri seçin veya veterinerinize sorun En iyi seçeneklerinizin ne olduğundan emin değilseniz.

Yorumlar