Yeni Başlayanlar İçin Köpek Çevikliği Eğitimi: İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Yeni Başlayanlar İçin Köpek Çevikliği Eğitimi: İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Köpek çevikliği hem seyirciler hem de köpek sahipleri arasında hızla dünya çapında popülerlik kazanan, heyecan verici, hızlı tempolu, rekabetçi bir spordur. Peki, köpek çevikliği sporu neyi içerir ve evcil hayvanınız beklemede şampiyon olabilir mi?

Köpek çevikliği sporu, köpeğin atletik yeteneği ve itaatinin heyecan verici bir testidir ve sahibinin eğitimi ve idare becerileri .Yarışmacıların zamana karşı yarışması ve köpeklerini bir engellerin seyri bu engeller, rampalar, testere testereleri, tüneller ve 'dokuma' direkleri içerebilir.

Çeviklik eğitimine ve bunun çalışan köpekler için nasıl harika bir çıkış noktası olabileceğine biraz daha derinlemesine bakalım.

Eğitim Başlangıcı Nedir?

Farklı boy ve deneyime sahip köpekler için farklı sınıflar vardır. Temel olarak, köpek ne kadar uzunsa, yavruların atlaması gereken engeller o kadar yüksek olur. Deneyimsiz köpekler, sporun gerektirdiği becerileri daha düşük engeller ve teknik olarak daha az zorlu kurslar üzerinden öğrenirler.

Çeviklik etkinlikleri için puanlama sistemi, engelleri ve diğer parkur ihlallerini ortadan kaldırmak için biriken hataların yanı sıra her kombinasyonun parkuru tamamlamak için harcadığı süreye dayanır.

siyah köpek ırkları

Köpek çevikliği tüm dünyada yaşanıyor . ABD'de, farklı seviyelerde ve formatlarda köpek çevikliği yarışmaları, Amerika Birleşik Devletleri Köpek Çevikliği Derneği (USDAA) , Amerikan Kulübesi Kulübü ve yerel lisanslı bölgesel köpek çeviklik grupları.Dereceye giren deneyimli yarışmacılar, aşağıdaki gibi prestijli şampiyona etkinliklerinde yarışabilirler. Westminster Kennel Club’ın Masters Çeviklik Şampiyonası New York'ta düzenlendi .

İşte Jan'ın köpeğiyle Çeviklik eğitimi üzerinde çalıştığı harika bir video.

Şampiyon Olmak

Köpek çevikliği sporu, katılmak isteyeceğiniz türden bir etkinlik gibi görünüyorsa, o zaman hangi köpek türlerinin ve türlerinin spora en uygun olduğunu bilmeniz gerekir. Rehberimizin bu bölümünde, köpeğinizin potansiyel bir şampiyon olması için nelerin gerekli olduğuna bir göz atacağız!18 aylıktan büyük herhangi bir köpek çeviklik etkinliklerine katılabilir. Pek çok soy ağacı türü, çevikliğin diğerlerinden daha iyi çalışmasına rağmen, teoride, melez ırklar da dahil olmak üzere herhangi bir köpek deneyebilir. USDAA'ya göre bu nedenle 'köpek çevikliği ...' tüm köpekler için bir spor. '

Köpeğin cinsi ne olursa olsun, iyi fiziksel uygunluk ve enerji seviyeleri çok önemlidir. Ayrıca, son derece zeki, hızlı düşünen ve sporu öğrenmek söz konusu olduğunda kesin bir avantaja sahip olmak isteyen köpekler. Bu nedenlerden dolayı, çalışan ırklar çeviklik sınıflarında özellikle başarılı olma eğilimindedir.

Çeviklik İçin En İyi Irklar

Aşağıdaki ırklar, köpek çevikliği için çok uygundur. Tabii ki, bu liste kapsamlı değildir.

Border collieEnerjik, zeki ve bir idarecinin talimatlarına yanıt verecek şekilde yetiştirilen Border Collie, çeviklik derslerinde hayranlık uyandıran bir rekora sahiptir.

Labrador köpeği

Labrador köpeği daha büyük bir spor türüdür bu, köpek çevikliği derslerinde çok başarılı. Laboratuarlar atış alanında çalışmak üzere yetiştirilir ve avcıları için av kuşlarını alır. Cins, aktif ve zeki, duyarlı ve çok eğitilebilir.

Jack RussellJack Russell, canlı, zeki bir cins bu çeviklik derslerinde çok işe yarar. Başlangıçta tilki ve tavşanları yeraltından temizlemek için yetiştirilen bu küçük küçük köpekler kolayca sıkılır ve çalışmayı ve öğrenmeyi sever.

Standart kaniş

Standart kanişler son derece zeki , daha büyük tipler için çeviklik sınıflarında çok başarılı olan eğitilebilir köpekler. Atletik, çevik ve hız için tasarlandığından çeviklik çalışması için mükemmel bir seçimdir.Alman Kurdu

Alman çobanları güçlü, aktif köpekler son derece eğitilebilir. Aynı zamanda çok zekidirler, bu da onları hızlı öğrenmelerini ve çeviklik derslerinde eğitip başa çıkmalarını eğlenceli hale getirir.

Shetland çoban köpeği

'Sığınak' gerçek bir canlı tel! Border collie gibi, onlar da başlangıçta gütme işi için yetiştirilmiş akıllı ve hızlı bir cinstir ve kolayca çeviklik derslerine girerler.Galce corgi

Corgis ayrıca geleneksel olarak sığır, koyun, kaz ve hatta atları sürmek için kullanılan çalışan bir ırktır. Bu zeki, enerjik küçük köpekler şaşırtıcı derecede çeviktir ve özellikle çeviklik sınıflarında sıkı dönüşler yapma ve dokuma direkleri üzerinde uzlaşmada ustadırlar.

Hangi Irklar İyi Değildir?

Hafif bir yürüyüşü güçlü bir egzersize tercih eden tembel, ağır yapılı köpekler genellikle çeviklik için uygun değildir. Bulldoglar ve mastiffler gibi ırkların hantal fiziksel yapıları ve ağır yürüyüşleri onları çok yavaşlatır ve büyük atlayışlarda çok fazla çalışma, gelişimini hızlandırabilir. dejeneratif eklem sorunları bu yavrular yaşlandıkça.

Ayrıca, 'podyum', 'pencereden atlama' veya 'A-Frame' gibi engelleri aşmak, dengesi güvenli olmayan çok iri veya uzun bacaklı köpekler için fiziksel olarak güvenli olmayabilir ve hatta ulaşılabilir olmayabilir.

Ölçeğin diğer ucunda, kısa bacaklı köpekler, bariz nedenlerle aktivite sınıflarının atlama unsurlarıyla mücadele edebilir. Bununla birlikte, her zaman istisnalar vardır ve Danimarkalılardan Danimarkalılara kadar tüm yeteneklere ve boyutlara hitap etmek için özel çeviklik etkinliklerinin düzenlendiği türe özgü kulüpler vardır daksundlar .

Çeviklik doğası gereği hem köpek hem de eğitici için çok enerjik bir spordur. Bu nedenle, faaliyetin talepleriyle başa çıkabilmek için vücutlarına yeterli miktarda oksijen sağlanması için, katılan köpeklerin kolayca nefes alabilmeleri önemlidir.

Puglar ve bulldoglar gibi bazı düz yüzlü ırklar, adı verilen bir durumdan etkilenebilir. brakisefalik hava yolu sendromu . Bu rahatsızlığa sahip köpekler solunum problemlerinden muzdariptir, gürültülü nefes alırlar ve egzersizle, özellikle sıcak ve nemli havalarda bazen çökme noktasına kadar hızla yorulurlar. Genel olarak, brakisefalik köpeklerin köpek çevikliği çalışması için uygun olmadığı düşünülmektedir.

Bu nedenle, köpekleri ile çeviklik dersleri veya yarışmalara girmeden önce, sahiplerinin evcil hayvanlarını veterinerleri tarafından muayene ettirilmesi ve geçmesi önemlidir. Ayrıca, sıcak havalarda meydana gelen olaylardan kaçınılmalıdır.

Yapmalısın?

Elbette, zinde, enerjik bir köpek ekibin sadece bir üyesidir! Bir eğitmen olarak, evcil hayvanınıza ayak uydurabilmek ve ona çeviklik kursunda rehberlik edebilmek için hızlı olmanız ve ayak parmaklarınızın üzerinde olmanız gerekir. Bu yüzden, eğer bir koltuk patates iseniz, çeviklik etkinliklerinde ciddi bir şekilde başarılı olmayı beklemeden önce kendi formunuzu sıfırlamanız gerekir!

Hemen çeviklik işine dalmayın, yoksa kendinizi yaralayabilirsiniz! Dahil olmadan önce aile doktorunuz tarafından kontrol edin ve sadece bunu güvenli bir şekilde yapacak kadar uygun olduğunuzda köpeğinizle çeviklik kursları etrafında koşmaya başlayın.

Emniyet

Çoğu köpek çevikliğe katılmaktan zevk alır, ancak hem köpek katılımcıları hem de sahipleri yaralanır!

Çeviklik, çok genç yavru köpekler için, özellikle büyük ırklar için iyi bir spor değildir. Bunun nedeni, yavru köpeklerin eklemlerinin, kemiklerinin ve kaslarının hala gelişmesidir. Büyüyen kemiklere aşırı baskı uygularsanız, köpeğiniz sonraki yıllarda artrit ve displazi geliştirebilir.

Evcil hayvanınızla herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, veterinerinizden köpeğinize fizik muayene yapmasını istemelisiniz. Çeviklik, çok sayıda tırmanma, zıplama, dönme ve yüksek hızda dönmeyi içerir ve bunların tümü köpeğin vücudunu önemli ölçüde zorlar. Köpeğinizin eğitiminin herhangi bir aşamasında, evcil hayvanınız ciyaklama veya topallama gibi bir şey yapmakta isteksizse veya yaralanma belirtileri gösteriyorsa, onu veterinerinize götürün ve derhal hasarı kontrol ettirin.

cocker golden kırması

Mizaçlar

Çeviklik çalışması, tünellere girip geçmeyi, testere ile pazarlık yapmayı, masalara atlamayı ve A-çerçevelerine tırmanmayı ve tırmanmayı içerir. Bazı köpekler bu aktiviteleri korkutucu bulur ve bu deneyimden hiç hoşlanmaz.

Köpeğinizi eğitirken acele etmeyin ve sabırlı olun. Köpeğinizi asla korkutan bir şey yapmaya zorlamayın; Zavallı evcil hayvanınıza bir ömür boyu dayanacak bir korku yaratma riskini alabilirsiniz. Asla düzeltme kullanmayın. Bu, köpeğinizin engelleri tatsız bir deneyimle ilişkilendirmesine neden olur. Bunun yerine, evcil hayvanınızı doğru anladığında ona rehberlik etmek ve ödüllendirmek için ikramlar ve bol sabır kullanın.

Köpeğiniz suya ördek gibi çeviklik gösterirse, bir yarışmadaki görüntülere ve seslere nasıl tepki verecek? Çeviklik denemelerindeki atmosfer, pek çok tezahürat seyircisi, yüksek sesler ve bol miktarda havlayan köpekle oldukça doludur! Evcil hayvanınız buna nasıl tepki verecek? Daha büyük bir şovda yarışmaya başlamadan önce nasıl başa çıktığını görmek için köpeğinizi küçük, yerel bir köpek çevikliği etkinliğine götürmek iyi bir fikirdir.

Sporun üst seviyelerindeki çeviklik, tasmasız çalışmayı içerir. Köpeğiniz ne kadar iyi eğitilmiş? Onu aradığında her zaman dibe vurur mu?

Bir çeviklik sınıfına katılmadan önce gidin ve güvenlik açısından değerlendirin. Tasmasız köpekler iyi huylu ve itaatkar mı? Yavru köpeğinizi yanınıza alma konusunda sizi rahatsız edecek bir şey oldu mu? Çeviklik alanı iyi çitlerle çevrili ve yollardan uzakta mı? Çeviklik alanı düzenli ve köpeğiniz için tehlike oluşturabilecek keskin nesnelerden ve çukurlardan arınmış mı?

Nasıl katılırım

Evcil hayvanınızla köpek çevikliğini denemek istiyorsanız, önce bir çeviklik etkinliğine veya gösterisine katılmak iyi bir fikirdir, böylece sizden ve potansiyel köpek sporcunuzdan ne talep edileceğini görebilirsiniz. USDAA web sitesinde ülke genelinde gerçekleşecek olan gelecek etkinliklerin ayrıntılarını, Etkinlik Takvimi .

Ayrıca, yerel bölgenizde büyük olasılıkla bir köpek çeviklik grubu katılabilirsiniz. Birçok küçük köpek çevikliği kulübü, sizin ve köpeğinizin, köpeğinizin deneyimden hoşlanıp hoşlanmadığını görmek için çevikliğe gidebileceğiniz tadım seansları sunar.

Ekipman

İster köpeğinizle çeviklik yarışmalarında yarışmayı planlıyor olun, ister sadece evcil hayvanınızı evde eğiterek eğlenmek istiyorsanız, aşağıdakiler dahil birkaç temel ekipman parçasına yatırım yapmanız gerekecektir:

Açık tünel

Açık tüneller, tüm çeviklik kurslarında bulacağınız bir testtir ve yeni başlayanlar için ustalaşması en kolay engellerden biridir. Tünele herhangi bir açıdan yaklaşılabilir ve köpeğiniz mümkün olduğunca hızlı bir şekilde diğer taraftan düz bir şekilde geçer. Açık tünel, köpeğiniz daha güvenli ve deneyimli hale geldikçe düz veya kavisli olabilir.

Atlar

Her köpek çevikliği kursu birkaç engel veya atlama içerir. Atlamalar düz çubuklar veya paneller olabilir ve tek çitler olarak veya üçe kadar sıralar halinde kurulabilir. Hafif, kolay taşınabilir engelleri seçin ve köpeğinizin birine çarptığında kendine zarar vermemesi için kolayca devrilebildiğinden emin olun.

Köpeğiniz kendine güvenene kadar engelleri çok düşük bir yüksekliğe koyarak başlayın. Açıktır ki, köpek ne kadar küçükse, engel yüksekliği o kadar düşük olmalıdır. Yavru köpeğinizin ne kadar yükseğe zıplayabildiğini görmek için asla cazip olmayın. Köpeğinize ters bakması, zevkini mahveder ve bir yaralanmaya neden olabilir.

Örgü direkleri

Örgü direkleri bir çok zor bir meydan okuma çevik köpek için. Yavru köpeğiniz ilk örgü direğinin sağına en yüksek hızda girmelidir. Daha sonra, dümdüz ileriye odaklanmaya devam ederken, cesur yavru köpeğiniz, her bir direkten olabildiğince hızlı bir şekilde, merkez çizgisine mümkün olduğunca yakın durarak ilerlemelidir.

Kendin yapta iyiyseniz, biraz PVC boru kullanarak kendi örgü direklerinizi yapabilirsiniz.

Son düşünceler

Köpeğiniz bir çeviklik yıldızı olmak için gereken özelliklere sahip mi?

Köpek çevikliği, köpeğin zinde ve sağlıklı olması koşuluyla, hemen hemen her tür köpeğin zevk alabileceği bir spordur. Ne yazık ki, büyük, ağır ırklar bu disiplinde başarılı olmak için gerekli olan hıza veya çevikliğe sahip olma eğilimindedir. Melez köpekler birçok çeviklik etkinliği kazanır, bu nedenle ebeveynliği belirsiz bir grubunuz varsa, gösteri halkasında asla ödül kazanmasa bile gelecekteki bir çeviklik şampiyonu olabilir!

Köpeğinizle birlikte eğlenebileceğiniz bu heyecan verici, zorlu spor hakkında daha fazla bilgi edinmek için USDAA web sitesini ziyaret ederek köpek çevikliği yolculuğunuza başlayın.

Yorumlar

Mary Gozza-Cohen
Merhaba Jan !!! Çeviklik eğitimine hangi yaşta başlayabilirsiniz? Yeni bir köpeğimiz var - Lexi: -) O 10 Haftalık ve küçük bir Avustralyalı! Çok tatlı. Keşke bir fotoğraf ekleyebilseydim. Kendine iyi bak!
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Mary! Temel komutları 8 haftada eğitmeye başlayabilir (otur, kal, gel) ve genellikle yavrularınızın tüm atışlarını yaptıktan sonra temel itaat dersleri üzerinde çalışabilirsiniz. Bu yardımcı olur umarım!