Sheepadoodle ve Goldendoodle: Fark Nedir?

Sheepadoodle ve Goldendoodle: Fark Nedir?

karşılaştırma Sheepadoodle ve Goldendoodle bir sonraki aile refakatçi köpeğiniz olarak mı? Muhtemelen tüm sosyal medyada tatlı, kabarık siyah beyaz veya ten rengi köpeklerin resimlerini görmüşsünüzdür, bazıları bebeklere nazikçe sarılır veya aptalca numaralar yapar. Bu fotoğraflara baktıktan sonra, muhtemelen çok sevimli olduğunu hayal ettiniz, kabarık arkadaş tıpkı kendin gibi, bu yüzden buraya indin.

Var iyi bir şans bu fotoğraflara göz atarken bu iki oyuncak ayı görünümlü yavrudan birine baktığınızı. Her iki köpek de tüylü görünümlerinde benzerdir, ancak renkleri farklılık gösterme eğilimindedir. Çok popüler, nazik köpeklerdir ve harika aile hayvanlarıdır.Görünüşlerinin ötesinde, bu tüylü yavrular başka birçok benzerliği var . Ancak, aileniz için en uygun dört ayaklı ekin hangisi olduğuna karar verirken bu karışımlar arasındaki birkaç farklılığa da dikkat etmelisiniz. Daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için her iki köpek hakkında bazı bilgiler ve benzerliklerinin ve farklılıklarının bir dökümü için okumaya devam edin.

Irk Karşılaştırması

Çoban köpeği

 • Yükseklik 16-22 inç
 • Ağırlık 55-80 Pound
 • Mizaç Akıllı, Sevgi dolu, Aptal
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1500$ ve Üzeri

Altın renkli doodle • Yükseklik 14-24 inç
 • Ağırlık 25-55 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Akıllı, Sadık
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-15 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 - 4.000 ABD Doları

İçindekiler

napoli mastifi fiyatı

Irk Tarihi

Bu köpeklerin her ikisi de Kaniş melezleri veya melezleridir. Var elliden fazla Kaniş melezi bugün piyasada. Yetiştiriciler, çeşitli arzu edilen özellikleri için melez kanişlere sahiptir, örneğin hipoalerjenik ceket, zeka ve samimiyet , her iki karalama da miras almak için şanslıydı.

Ne köpek Amerikan Kulübesi Kulübüne ne de Westminster Kulübesi Kulübüne girmedi. Sadece saf ırkları tanıdıkları ve hem Sheepadoodle hem de Goldendoodle'ı düşündükleri için “ melez ” köpekler, kesmediler. Ancak, bu prestijli kuruluşlar Kaniş, Golden Retriever ve Old English Sheepdog'u tanır.Çoban köpeği

Siyah Beyaz Kabarık Köpek Açık Havada

Old English Sheepdog ve Fino köpeğinin mükemmel bir karışımı olan bu karışım çok popüler hale geldi.

bu Çoban köpeği parçasıdır Eski İngiliz Çoban Köpeği ve parçası Kaniş . Birleşik Devletler Ordusunun onları yetiştirdiğine dair bazı spekülasyonlar var. 1960'lardan beri çalışan bir köpek olarak Bununla birlikte, daha büyük olasılıkla, Sheepadoodle, Doodle'ın popülaritesi arttıkça 1990'larda veya daha sonra yetiştirilmeye başlandı.

Altın renkli doodle

Goldendoodle köpek yavrusu açık havada alanında

Goldendoodles, her şeyi başlatan orijinal doodle melez köpektir.bu Altın renkli doodle kısmen Golden Retriever ve kısmen Fino köpeğidir. En popüler olanlardan biridir karışık cins Golden Retriever 1990'larda ortaya çıkan, orijinal Doodle'ın popülaritesi , Labradoodle. Son yıllarda Doodles'ın popülaritesi, Goldendoodle dahil , kalktı.

Görünüm

Çayırda Oturan İki Kabarık Köpek

Bu iki köpek, ceket dokusuna gelince çok benzer görünüyor.

Bu iki yavrunun ikisinin de sevimli tüy bulutları olduğu yadsınamaz. Ancak, sevimliliklerinin ötesinde ve aptal oyuncak ayı görünümü , var ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör , görünüm sizin için önemliyse, ceket rengi, ceket tipi ve boyutu dahil.

ceket rengi

Sheepadoodles çoğunlukla beyaz ve siyah veya beyaz ve çikolatadır, ancak katı siyah veya gri de olabilirler. Goldendoodles krem, kayısı, kırmızı, çikolata veya siyah olabilir. Düz renklere ek olarak, her iki karalamada da çeşitli desenlerde olabilen katlar bulunur.Ceket Tipi

Sheepadoodle paltoları düz, dalgalı veya kıvırcık olabilir, dalgalı paltolar daha yaygın. Goldendoodle paltoları ayrıca düz, dalgalı veya kıvırcık olabilir. Düz paltolar daha fazla dökülme eğilimi kıvırcık meslektaşlarından daha. Bununla birlikte, düz ve dalgalı paltolar genellikle kıvırcık paltolara göre daha yumuşak ve daha kolay taranır.

Palto uzunluğu değişmekle birlikte, her iki köpeğin de daha yoğun, daha uzun paltoları vardır. Her iki köpeğin de genellikle daha uzun kaşları, bıyıkları ve sakalları vardır, bu da oyuncak yüzlerine atfedilir.

Boyut

Sheepadoodles, Goldendoodle'dan biraz daha büyük ve ağır olma eğilimindedir. Her iki köpekte de erkekler genellikle dişilerden daha büyük ve ağırdır. Olsa da tahmin etmek imkansız Herhangi bir yavru köpeğin büyüyeceği tam boy veya kilo, her iki köpek de iki farklı boyut kategorisine ayrılır.

Tipik olarak, her iki köpeğin de standart boyutlu köpeklerini ve ayrıca bir Minyatür Altın Doodle ve Minyatür Sheepadoodle. Bu doodle melezlerinin minyatür/oyuncak versiyonu genellikle oyuncak büyüklüğünde bir kaniş ebeveyninden yaratıldı ve bazen daha küçük boyutlarını korumak için birkaç nesilde yetiştirilirler.Mizaç

Dilleri Dışarı Çıkmış İki Köpek

Her iki köpek de çok evcil hayvanlı evlerde çok başarılıdır ve çocuklu aile evlerinde mükemmeldir.

İlk Kaniş karışımlarının çoğu, nazik ve sakin eğilimleri nedeniyle hizmet köpekleri olarak yetiştirildi. Kanişler ayrıca son derece zeki, gururlu ve aktiftir. Her iki köpek de Fino köpeğinin mizacını miras alarak onları aynı sevimli özellikleri taşımak onların ebeveyni olarak.

Eski İngiliz Çoban Köpeği gibi, Sheepadoodles da nazik, zeki ve uyarlanabilir. Ve Golden Retriever gibi , Goldendoodle çok arkadaş canlısı, akıllı ve sadıktır. Sosyal köpekler oldukları için, her iki yavru da genellikle diğer köpeklerle ve aile evcil hayvanlarıyla iyi geçinir.Muhtemelen bu köpeklerin her ikisinin de çocuklu fotoğraflarını görmüş olmanızın bir nedeni var. Çok fazla sevgi, ilgi, kucaklaşma ve istek talep etmeseler bile hoş karşılanacaklardır. hızlı bir şekilde ailenizin bir üyesi olun .

Onları sosyalleştirmek, aktif kalmalarına yardımcı olmak ve onları mutlu etmek için onları köpek parkına veya komşunuzun köpekleriyle oyun buluşmalarına götürmeyi düşünün. Her iki köpek de büyük bir havlayıcı değildir. Bununla birlikte, belirli durumlarda tetiklenirse, çoğu köpeğin yaptığı gibi bir veya iki uyarı havlaması ile yanıt verirler!

Egzersiz yapmak

Parklarda İki Oyuncu Köpek

Bu köpeklerin her ikisi de daha yüksek enerji seviyelerine sahiptir ve yeterli günlük açık hava egzersizi gerektirir.

Hem Sheepadoodle hem de Goldendoodle yüksek enerjili, daha büyük köpekler , arka bahçesi olan bir evde iyi iş çıkarırlar, böylece günlük egzersiz yapabilirler. Her iki köpeğin daha küçük varyasyonları, açık alanı olmayan apartmanlar veya evler için uygundur. Her iki köpek de bir av ve çoban köpeği soyundan geliyor, bu yüzden oyuncu olmak ve dışarıdaki enerjiyi yakmak onların DNA'larında var.Sheepadoodle ve Goldendoodle, yaklaşık olarak aynı miktarda günlük aktivite gerektirir. 60-90 dakika egzersiz dışarıdaki birkaç gezide bozuldu. Egzersizin yoğunluğu köpeğin yaşına ve kişiliğine bağlı olacaktır. Yaşlandıkça, her iki yavru da muhtemelen yumuşayacaktır, ancak yine de düzenli egzersize ihtiyaç duyacaktır.

Bu yavrulardan herhangi biri yeterince egzersiz yapmazsa aşırı kilolu ve uyuşuk hale gelebilir. Ayrıca olabilir davranış sorunları geliştirmek , aşırı havlama, ayrılık kaygısı, hatta kıstırma ve ısırma gibi.

Eğitim

Eğitimde İki Tüylü Tüylü Köpek

Her iki köpeğin de, temel komutları ve itaat derslerini öğrenmek için başlangıçta her gün ayrılan zamana ihtiyacı olacaktır.

Soyları nedeniyle Sheepadoodle ve Goldendoodle hem son derece zeki hem de eğitilebilir. Yavru köpeğinizi kendiniz eğitmeyi planlayın veya bir profesyonelin yardımını almak , her iki köpeğin de çok motive olduğunu ve memnun etmeye istekli olduğunu göreceksiniz.

kurt gibi köpek ırkı

İki karışık cins çabuk öğrenir ve yeni yavru köpeğinize lazımlık eğitimi vermek birkaç hafta kadar kısa sürebilir. Düzenli çalışma ile çoğu Sheepadoodle ve Goldendoodle, altı aylıkken lazımlık eğitimi almış olmalıdır. Her iki köpek de olumlu pekiştirmeyle en iyi şekilde öğrenir, bu nedenle köpeğe istenen davranış için bir ödül veya oyuncak gibi bir ödül vermek harika bir yöntemdir.

Sağlık

Açık Havada Sağlıklı Kabarık Köpekler

Karışık cins soyları göz önüne alındığında, her iki köpek de oldukça sağlıklı olma eğilimindedir.

Bu yavruların ikisi de oldukça sağlıklıdır. Saygın bir yetiştiriciden satın alırsanız, eve sağlıklı bir köpek getirme şansınızı artırabilirsiniz. İki köpeğin her ikisi de, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, ebeveynlerinden geçen belirli sağlık koşullarına yatkındır:

 • Kalça displazisi veya çıkığı
 • Katarakt ve glokom gibi göz hastalıkları
 • Lüks Patella veya titrek dizler

Sağlıklı bir Sheepadoodles ömrü yaklaşık 12-15 yıl ve sağlıklı bir Goldendoodle'ın ömrü yaklaşık 10-15 yıl .

Beslenme

Açık havada tarlada aç köpekler

Her iki köpeğin de hassas mideleri olabilir, bu nedenle sınırlı içerikli bir köpek maması formülünü düşünün.

Ne Sheepadoodle ne de Goldendoodle'ın ara sıra hassas bir mide dışında herhangi bir özel diyet gereksinimi yoktur. Bu köpekleri sağlıklı ve aktif tutmak için aşağıdakileri içeren bir köpek maması arayın: yüksek kaliteli protein ana bileşen olarak. Köpeğiniz bu tür bileşenlere karşı alerjik veya hassas olabileceğinden, tahıl veya mısır gibi çok fazla dolgu maddesi kullanmaktan kaçının.

Bu yavrulardan herhangi biri yavru aşamasındayken, onu olabildiğince sık küçük porsiyonlarla beslemeniz gerekebilir. günde 3-4 kez . Yetişkin köpeğiniz yaklaşık olarak daha büyük öğünlere ihtiyaç duyacaktır. günde 1-2 . Sheepadoodle, muhtemelen, normalden biraz daha fazla miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyacaktır. Goldendoodle tüketir , daha büyük boyutu nedeniyle.

Yalvarırken sevimliliklerine direnmek zor olsa da, köpeğinize insan maması vermekten daima kaçının. Sağlıklı köpek atıştırmalıkları harika bir yoldur. yavrularını mutlu et onları sağlıklı tutarken!

tımar

Kabarık Köpekler Yakından Kameraya Bakıyor

Her iki köpek de birçok safkan köpekten daha az tüy dökme eğilimindedir, ancak yine de tutarlı tımar gerektirir.

Her iki köpek de popülerdir çünkü hipoalerjenik olarak kabul edilirler. Hiçbir köpek gerçekten hipoalerjenik olmasa da, Sheepadoodles ve Goldendoodles daha az dökülüyor bu da onları alerjisi olan kişiler için mükemmel bir arkadaş yapar. Her ikisi de sonra temizlemek oldukça kolay . Ancak, hiçbir köpek az bakım gerektirmez.

Bir Sheepadoodle veya Goldendoodle hayal ettiğinizde, muhtemelen aklınıza aptal, tüylü bir köpek gelir. Yumuşak tüyleri sevimli nitelikleri arasında yer alırken, bakımlı olmalarını da oldukça zorlaştırır.

Hem Sheepadoodle hem de Goldendoodle, kürk tipi nedeniyle düzenli bakım gerektiren yüksek bakım gerektiren köpeklerdir. Paltoları ne kadar kıvırcıksa, daha sık tımar isteyeceklerdir. Uygun bakım ve tımar olmadan, tüyleri karışır ve keçeleşir, bazı durumlarda tam tıraş gerektirir.

Kıvırcık tüylü Sheepadoodles ve Goldendoodles neredeyse her gün fırçalama gerektirecektir. Daha düz tüylere sahip olanlar yine de haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Tamamen fön çekemedikçe köpeğinizi evde yıkamanız önerilmez. Banyodan sonra Sheepadoodle veya Goldendoodle'ı havluyla kurutmak, paspas olasılığını artırır.

Yeni bir düzeltme veya kesim için Sheepadoodle veya Goldendoodle'ınızı her altı haftada bir kuaföre götürmeniz gerekecektir. Bakım ücretleri ulaşabilir ziyaret başına 200 dolardan fazla , ihtiyaç duyduğunuz hizmetlerin türüne bağlı olarak. Yavru köpeğinizi düzenli olarak tımarhaneye götürerek ve tüylerinin yetişkinliğe kadar sağlıklı kalmasını sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

köpek fiyatları

İki Küçük Tüylü Köpek Yavrusu

Yavru köpeğinizi satın aldığınız yetiştiriciye bağlı olarak her iki köpek de oldukça pahalı olabilir.

Hem Sheepadoodles hem de Goldendoodles çok popüler köpekler olduğundan pahalı olma eğilimindedirler. Her iki köpek de sık sık teslim edilmez, ancak nadir durumlarda bir barınakta bulabilirsiniz. yaklaşık 500 $ için ya da öyle.

Goldendoodle, trend olması nedeniyle biraz daha pahalı olma eğilimindedir, ancak ortalama olarak, her iki köpeğin bir yavrusu için bir yetiştiriciye yaklaşık 1.200 $ veya daha fazla ödemeyi bekler. Belirli bir kürk rengi veya boyutu gibi benzersiz özelliklere sahip bir köpek yavrusu arıyorsanız, bunun maliyeti olabilir. önemli ölçüde daha fazla ortalamanın üzerinde.

Bazı itibarsız yetiştiriciler ve köpek değirmenleri, Doodle çılgınlığından kâr etmeye çalıştı. Sheepadoodle veya Goldendoodle'ınızı sertifikasız bir satıcıdan almak iyi bir fikir gibi görünse de, muhtemelen daha düşük fiyatlar sunacaklardır, ancak köpeğinizi sertifikalı bir yetiştiriciden satın almanız şiddetle tavsiye edilir.

Daha pahalı olma eğiliminde olmasına ve bir uzun bekleme listesi Sertifikalı bir yetiştiriciden satın almak, köpeğinizin genetiğini garanti eder ve ailenize katıldıklarında sağlıklı ve uyumlu olmalarını sağlar.

Son düşünceler

Sheepadoodles ve Goldendoodles harika arkadaşlar edin . Dört ayaklı bir arkadaşa hazırsanız, ikisinden biri sizi yıllarca kucaklaşma ve neşeyle ödüllendirecektir.

Sheepadoodle ve Goldendoodle çok benzer olsa da, iki köpeğin temel farkı büyüklüktür. Sheepadoodle, Goldendoodle'dan daha büyük ve daha ağır olma eğilimindedir. Bu, özellikle daha küçük bir evde veya apartman dairesinde yaşıyorsanız, dikkate alınması gereken önemli bir noktadır.

Her iki köpek de harika aile hayvanları olsa da, ikisi de yüksek bakım gerektirir. İcin hazirlanmis egzersiz yapmak ve tımar etmek için çok zaman harcamak ikisi de karışık ırk. Her iki köpeğin de büyük finansal yatırımlar olduğu yaygın bir bilgi olsa da, onların da büyük bir zaman yatırımı gerektirdiğini göz ardı etmeyin.

Daha küçük veya daha az bakım gerektiren bir köpeğin sizin için daha uygun olacağını düşünüyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayacak çok sayıda başka Doodle varyasyonu vardır. Daha fazla bilgi için Doodle kılavuzlarımıza ve karşılaştırmalarımıza göz atın.

Yorumlar