Köpeğim Fare Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Fare Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

köpeğin az önce fare ye ? Fareler, istenmeyen en kötü zararlılardan bazılarıdır. Yüzyıllardır, yiyeceklerin saklandığı alanlara erişmek için küçük deliklerden veya çiğneme yollarından gizlice giriyorlar. Kileri tükettikten sonra sessizce kaçabilirler. Arkalarında sadece bir pislik izi ve kirlenmiş ayak izleri bırakacaklar.

Fare kapanı icat edilmeden önce, köpekler genellikle yem depolarını ve yaşam alanlarını temiz tutmak . bu terrier cinsi hatları köpeklerin çoğu kemirgen zararlılarını yakalamak için özel olarak yetiştirildi; dar alanlara sığacak kadar küçüktürler ve her türlü arazide takip etmeye izin vermek için iyi kazıcılardır.Bir teriyeriniz olmasa bile, kendi köpeğinizin başarılı bir şekilde kendisine bir fare yakalamayı başardığını görmek çok şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, birkaç dakika gururla etrafta dolaştıktan sonra, onu silip süpürmeye karar verir! Şimdi ne yapmalısınız ?

İçindekiler

Endişelenmeli miyim?

köpekler her türlü yemek yapmamaları gerekiyor. Fare yutulması söz konusu olduğunda, en büyük endişe, farenin zehir tüketmiş olma olasılığıdır. Bu, genellikle hala devam eden bir yem tuzağından gelebilir. bağırsaklarında mevcut . Çoğu zaman, zehrin fare üzerindeki etkisi, ilk etapta yakalanmasını kolaylaştırmış olacaktır. Fareler av hayvanları olarak doğarlar. Genellikle onları yakalamaya çalışan hayvanlardan kaçmakta çok iyidirler!Zehirli bir fare, yutulursa bir köpeğe ciddi şekilde zarar verebilir. Evet, toksin sadece küçük miktarlarda mevcut olsa bile. senin yavru varsa ölü bir fare yedim ya da insanların kemirgen öldürücüleri söndürme olasılığının yüksek olduğu nüfuslu bir alanın yakınında yakalanmış biri, yerel evcil hayvan zehirlenmesi yardım hattını arayın veya hemen veterinerinize.

bir veteriner kusturmayı seçebilir mümkün olduğunca zehirli fareyi çıkarmak için. İdeal olarak, bu, toksinler vücuda emilmeden önce kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bağırsakta kalan zehirleri nötralize etmek için daha sonra aktif kömür de uygulanabilir.

Zehirli Farelerde Bulunan Rodentisitler

Yerdeki Ölü Fare

Ölü fareler zehir içerebilir ve tüketilirse yavrularınız için zararlı olabilir.Fare kapanlarında yaygın olarak kullanılan birkaç yaygın rodentisit zehiri türü vardır. Pıhtılaşma önleyici tip kanın pıhtılaşmasını durdurur ve iç kanamaya neden olabilir. Bazı zehirler son derece D vitamininin konsantre formu kemiklerin kalsiyum depolarını tüketecek ve böbrek yetmezliğine yol açacaktır. “Bromethalin” adı verilen diğer bir tür ise sinir sistemini hedef alarak nörolojik hasara ve hızlı ölüme neden olur.

alabilir 6 güne kadar bir kemirgenin zehirlenmeden ölmesi için. Bu, canlı fare arayan köpeklere avlarını yakalama şansı verir. Yavru köpeğinizin zehirli bir fare yediğinden şüpheleniyorsanız, ilgili toksinin türünü tam olarak belirlemeye çalışın.

Veterinerinize bildirin Köpeğinizi onları görmeye getirdiğinizde hangi kemirgen öldürücüsünden şüpheleniyorsunuz? Eldeki bu bilgilerle, veteriner ekibi, değerlendirmeleri sırasında hangi parametrelerin daha yakından izleneceğini ve hangi acil tedavilerin el altında olduğunu bilecektir.Vahşi Bir Fare Köpeğimi Hasta Edecek mi?

Yerdeki Fareyi Yiyen Köpek

Yabani fareler, zehirli farelerden daha az zararlı olabilir, ancak yine de dikkat edilmesi gereken tehlikeler vardır.

Ne yazık ki, bir takım hastalıklar var farelerden köpeklere bulaşır. Bunların çoğu, özellikle bir köpek tarafından yenme umuduyla farelerde yaşamak üzere evrimleşmiş parazitlerdir.

toksoplazma

Toksoplazma gondifarelerde yaşayabilen mikroskobik bir parazittir. Bu bir hastalığa neden olabilir köpeklerde, özellikle çok genç veya bağışıklığı baskılanmış köpeklerde 'toksoplazmoz' olarak adlandırılır. Semptomlar ateş, ishal ve nöbetleri içerir. eğer senin yavru ateşi veya nöbetleri var , onları hemen bir veterinere götürün ve köpeğinizin potansiyel olarak bir fare yutması durumunda veterinerinize bildirin. Tedavi, enfeksiyon semptomlarını kontrol altına almak için antibiyotikler ve diğer ilaçları içerebilir.

yuvarlak solucanlar

Yuvarlak solucanlar bir tür parazittir. vahşi fareler tarafından çevrede kuluçkadan çıkmamış yumurta şeklinde toplanabilen. Farenin bağırsağında yumurtalar açılır ve larvalar kas dokusuna girerler nerede pusuda bekliyorlar. Enfekte bir kemirgen yendiğinde, larvalar da yenir. Daha sonra bağırsakta tamamen olgunlaşabilirler. Daha sonra parazit, hayatta kalmak için yutulan yiyecekleri besler.Bu, köpeğinizin karnının içinde bir parazit bulunan besinler için rekabet edeceği anlamına gelir! Yuvarlak solucan belirtileri şunları içerir: kilo kaybı, kusma, ishal ve karın ağrısı . Bir veteriner, yuvarlak kurt yumurtalarının kanıtı için bir kaka örneğine bakarak yuvarlak solucanları teşhis edebilir. Köpeğinizin bağırsaklarında bu istenmeyen misafirlerden birkaçı varsa, etkili tedavi için bir solucan ilacı kullanılabilir.

kral çoban fiyatı

leptospiroz

Leptospirosis neden olduğu bir hastalıktır.leptospirabakteri. köpekler leptospirosis yakalayabilir bir fareyi tüketmekten veya fare idrarı ile kontamine olmuş bir yüzeyle temas halinde olmaktan. Bazı köpekler herhangi bir enfeksiyon belirtisi göstermezler ancak çok çeşitli enfeksiyonlarla kendini gösterebilir. klinik belirtiler ve ölüme yol açar .

Semptomlar ateş, artan susuzluk, uyuşukluk, iştahsızlık ve ishal gibi çok geneldir. Herhangi bir klinik belirti ile birlikte yavrularınızın tavrında bir değişiklik fark ederseniz, 24 saatten fazla sürer , bir veteriner dahil olmalıdır.

Enfeksiyon, paylaşılan kan akışı yoluyla yavrularına geçebileceğinden, leptospirosis özellikle hamile annelerde zararlıdır. İnsanlara, özellikle yaşlılara veya gençlere de geçebilir. Teşhis konulursa, köpeğiniz antibiyotik tedavisi verildi veterinerden.Neyse ki, risk altındaki köpeklerde enfeksiyon insidansını önemli ölçüde azaltabilen bir leptospirosis aşısı var. Bu aşının kendi yavrularınız için tavsiye edilip edilmediğini öğrenmek için veterinerinizle sohbet edin, özellikle de fare avlamayı seviyorlarsa!

Köpeğim Fareden Kuduz Yakalayabilir mi?

Yerdeki Fareye Bakan Köpek

Yavrunuzun bir fareden kuduz kapması pek olası değildir.

fareler çok nadiren kuduz taşıdığı bulundu . Bazı bilim adamları, bir kuduz enfeksiyonunun, bir ısırık yoluyla yayılmak için bir fareyi çok hızlı öldüreceğini varsaydılar. İnsan kuduz vakalarına gelince bile, bir enfeksiyon hiçbir zaman bir kemirgen kaynağına kadar takip edilmedi!Fare Kemikleri Köpeğimin Bağırsaklarına Zarar Verir mi?

Çoğu kuşa benzer , fare kemikleri çok küçüktür ve büyük olasılıkla herhangi bir engele veya delinmeye neden olmadan geçebilecektir. Gerçekten sahip olmanız gereken kemikler sorun yaratma konusunda endişelenmek pişmiş kemiklerdir. Ancak, her zaman uyanık olmak akıllıca bir sorun olasılığı için. Genellikle, köpeğiniz çok büyük bir şey tüketir bağırsaklarından geçmeleri için.

Tıkanma belirtileri arasında kusma, ishal, iştahta değişiklikler veya 24 saatten uzun süren karın ağrısı bulunur. Endişeniz varsa, veterinerinizle iletişime geçin ve herhangi bir acil tedavinin gerekli olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunabileceklerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler ve fareler hakkında hala cevaplanmamış birkaç sorunuz mu var? Aşağıda, bir köpek beklenmedik bir şekilde fareyi yediğinde sorulan yaygın sorulardan bazıları verilmiştir. Bir şeyi kaçırdığımızı düşünüyorsanız, yorumlar bölümünde bize bir satır bırakın!

Kamp yaparken köpeğim fare yedi! Ağzını nasıl temizleyebilirim?

Köpeğiniz yürüyüşe çıkarken veya kamp yaparken bir fareyi atıştırmalık olarak yerse, kemirgen öldürücü bir yanını almadığından oldukça emin olabilirsiniz. Bununla birlikte, köpek öpücüklerini bir süreliğine ertelemek istemeniz anlaşılabilir bir durumdur. Yavrunuzun ağzı tükürük üretimi ile sürekli temizleniyor. Ağzı tazelemenin bir başka yolu da yavruya su içirmektir. Kalan kokuşmuş maddeleri temizleyecektir.Yapabilirsiniz biraz tavuk suyu ekleyin içmeyi teşvik etmek için su kabına. Bakteri üremesini önlemek için su kabını daha sonra iyice temizlediğinizden emin olun. İçtikten sonra köpeğinizin ağzı hala kokuyorsa, ona diş çiğnemek veya dişlerini köpekler için güvenli bir diş macunu ile fırçalayın.

Köpeğim neden bana ölü fareler getiriyor? Nasıl durdurabilirim?

Bilim adamları, bazı köpeklerin neden aile üyelerine ölü hayvanlar sunacağından hala tam olarak emin değil. Bazı teoriler, köpeğimizin bir hediye ile sevgisini göstermek istediği yönündedir. Yavrunuz ayrıca bize nasıl avlanacağımızı öğretmeye çalışıyor olabilir! Güvenli bir şekilde elden çıkarmak isteyeceksiniz ve tek kullanımlık eldivenler kullanın eğer yapabilirsen, işlemek için. Ölü bir fare normal ev çöpünüze atılabilir, ancak paketlenmeli ve kapalı bir torbaya konulmalıdır. Bu, köpek arkadaşınızı veya diğer hayvanları tekrar avlamaktan vazgeçirmek içindir.

Fare ile uğraştıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın ve farenin temas ettiği tüm yüzeyleri temizleyin. Kapının eşiğinde ölü hayvanlar bulmak ne kadar tatsız olsa da, köpeğini asla cezalandırma bu davranış için. Bunu caydırmanın en iyi yolu, fareyi herhangi bir dikkat göstermeden sakince çöp kutusuna yerleştirmektir.

Köpeğim fare pisliği yediyse endişelenmeli miyim?

Köpeğiniz kalabalık alanlarda fare pisliği yiyorsa, hala kemirgen öldürücü kalıntılarını yutma şansı vardır. Bazı durumlarda, fare zehiri, ölüme neden olmadan önce farenin bağırsağından geçebilir. Yukarıda belirtildiği gibi, tavsiye için veterinerinizle veya yerel evcil hayvan zehirlenmesi yardım hattıyla iletişime geçmek en iyisidir.

Yavrularınızın boyutu ve kaç tane düşen külçenin yutulduğuna dair bir tahmin de dahil olmak üzere toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Leptospirosis enfeksiyonu riski ayrıca mevcut eğer yavrunuz fare kakası atıştırıyorsa. Hastalık belirtilerine de dikkat ettiğinizden emin olun!

Son düşünceler

Fareler devam edecek yaşadığımız yerlere girmenin yolunu bulmak . Ne yazık ki, hem varlıkları hem de onları kontrol etmek için yaptığımız eylemler köpeklerimiz için risk oluşturabilir. Evinizdeki farelerden endişe ediyorsanız piyasada çok sayıda köpek dostu fare kontrol seçeneği bulunmaktadır. Çoğu kemirgen ilacı kullanmaz ve ölü fareyi kapalı bir odada tutar.

Zehirlenmemiş fareler bile yavrularınıza hastalık bulaştırabilir. Yürüyüş veya kamp yaparken vahşi farelere dikkat etmek de iyi bir fikirdir. Köpeğinizin olmasını sağlamak minimum temas var fareler, tehlikeli toksinleri alma riskini azaltacak ve veteriner kliniğine herhangi bir acil ziyaretten kaçınmanıza yardımcı olacaktır!

Yorumlar