Köpekler Neden Pençelerini Yalar ve Bunu Nasıl Durdurabilirim?

Köpekler Neden Pençelerini Yalar ve Bunu Nasıl Durdurabilirim?

Veteriner hekimlerin köpeklerde gördüğü en yaygın semptomlardan biri pençeleri yalamak veya çiğnemektir. Ara sıra, belirli bir neden bulmak zordur ve diğer zamanlarda pençe incelenir incelenmez aşikardır. Köpeğinizin pençelerini yaladığını yeni fark ettiyseniz, köpeklerin neden yalama ve çiğneme ihtiyacı duyduklarını öğrenmek ilginizi çekebilir.

Köpeğinin ayaklarını yaladığını gördüğün için burada olabilirsin. normalden daha fazla , neyin anormal miktarda yalama oluşturduğundan ve ne zaman endişeleneceğinizden emin olmayabilirsiniz. Çoğu köpek, ayaklarını günde bir defadan fazla veya özellikle kirlendikleri takdirde dışarıdaki her geziden sonra temizler. Bundan daha fazlasını yaparsanız, ayaklarına gereğinden fazla ilgi gösteren bir köpeğiniz olabilir.Köpeğinizi de fark edebilirsiniz pençelerini kemirmek ya da halıya sürmek. Ayaklar beklediğinizden daha sık ıslak olabilir veya daha uzun tüylü köpeklerde, üzerlerinde tükürük ile kurudukları kürkte kabuklanma olduğunu fark edebilirsiniz. Diğer bir yaygın işaret, köpeğinizin kürkünün renginin beyaz / kremden pembeye değişmesidir. Yavru köpeğinizin pençelerini yalamasının birkaç nedeni olabilir, o yüzden aşağıya dalalım.

Köpeklerin Pençelerini Yalamasının On Sebebi

Köpekler birçok neden varken pençelerini yalayabilir Çoğu pençe yalayan kişinin bu davranışı benimsemesinin özellikle 10 nedeni vardır. Aşağıda, yavru köpeğinizin neden yaladığını görebileceğiniz en önemli 10 nedenden bahsedeceğiz ve ayrıca ne zaman gerçekten gidip bir veterinere gitme zamanının geldiğini de öğreneceksiniz.Kirli pençeler

Kirli Pençeli Köpek

Tabii ki, pençeleri yalamak bir bir köpeğin temizlik rutininin normal kısmı . Kediler kadar temizliğe takıntılı olmamalarına rağmen, köpekler, özellikle kirlenmeye eğilimli pençeler gibi bir yere geldiklerinde, kendilerini tımarlamak için hala biraz zaman harcarlar.

Islak ya da çamurlu bir yürüyüşten yeni geldiyseniz ya da buzlu ya da kumlu yollarda bulunduysanız, köpeğiniz büyük olasılıkla pençelerini yalıyordur. tüm kir izlerini temizleyin ve yastıklarının arasından, tırnaklarının altından ve ayaklarının üstünden rahatsız edici. Köpeğinizin yürüyüşten sonra ayaklarını yıkayarak daha rahat hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Güneş duşları bir miktar ücretsiz ılık su sağlar veya bahçe tepsisi gibi derin bir tepsiyi ılık, sabunlu suyla doldurmak ve onlardan yürümelerini istemek de yardımcı olabilir.

Sayesinde Alabama Rot gibi hastalıklar ve tuz zehirlenmesine neden olan yoldaki kumla ilgili endişeler için, köpeğinizin ayaklarını onlar için temizleme alışkanlığı edinmek ve ardından ilgili herhangi bir şey için onları incelemek iyi bir fikirdir. Köpeğinizin ayaklarındaki çamur ve kiri bir sorun olarak görmesi durumunda köpek botları satın almayı da düşünebilirsiniz.Alerjiler

Pençe Yalama Alerjisi Olan Köpek

Bir köpeğin ayaklarını anormal miktarda yalamasının en yaygın nedeni alerjik reaksiyondur. Bu, bir temas alerjisi (halı şampuanı gibi), bir gıda alerjisi (sığır eti gibi), bir pire alerjisi veya en yaygın olarak çevresel bir alerji (örneğin polenlere) olabilir.

Alerji, köpeklerin bir pençelerinde kaşıntı karmaşık bir yoldan. Birincisi, bakteri ve yabancı cisimleri arayan bağışıklık hücreleri, alerjeni tanır ve IL-31 adı verilen bir haberci protein salgılar. Bu, özel bir reseptör tarafından alınır ve mesajı beyne iletmek için sinirleri tetikleyen bir zincir reaksiyonu başlatır.

Beyin daha sonra köpeğe kaşınmayı kaşımasını söyler. Veya bu durumda kaşıntıyı yala. Sorun şu ki, ne kadar çok yalarlarsa, cilt o kadar zarar görür ve zincirleme reaksiyonu yeniden başlattığı yerde daha fazla alerjenin vücuda girmesine izin verir. Kullanma hassas ciltler için formüle edilmiş bir şampuan , genellikle yaygın kaşıntı sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.Alerjisi olan köpekler de sıklıkla kulak enfeksiyonları var ve mevsime bağlı olarak gelip giden semptomlar veya yiyeceklerindeki bir şeye alerji ise sürekli olan semptomlar olabilir. Diğer semptomlar, vücudun diğer bölgelerinde kaşıntı, tekrarlayan cilt enfeksiyonları ve açık-kapalı yumuşak dışkıyı içerebilir.

Alerjiler gerçekten olabilir teşhis etmek karmaşık ve orada birçok farklı test ve tedavi seçeneği var, bu nedenle köpeğinizi rahatsız eden şeyin dibine inmek biraz zaman alabilir. Alerjilerin köpeğinizi etkilediğinden şüpheleniyorsanız, bunu veterinerinizle görüşmelisiniz, böylece en iyi yaklaşımı deneyebilirsiniz. Bazı türler, cilt sorunlarına daha yatkındır. İngiliz Bulldogları veya farklı pitbull cinsi köpekler .

Yabancı nesne

Pençe Sopa ile Köpek

Ayağa yabancı bir cisim sokmak, köpeklerin ayaklarını yalamalarının bir başka yaygın nedenidir. Bu tür yalama normalde aniden ortaya çıkar ve genellikle tek ayakla sınırlandırılır, ancak köpeğiniz gerçekten şanssızsa birden fazla ayak olabilir. Ayak ayrıca şiş veya kırmızı olabilir ve köpeğinizin bir topallaması olabilir. Yabancı cisim için ortak yerler, ayak parmakları arasında (özellikle yaz sonunda çim tohumları için) veya pedlerin arasındadır (üzerine basılmış dikenler olması durumunda).

Yabancı cisimler çıkarılmazsa, ayağın derinliklerine veya vücudun başka yerlerine gidebilir ve nereye giderse gitsin enfeksiyon yayabilir. Başlangıçta antibiyotiklere cevap verseler de, yabancı cisim çıkarılıncaya kadar, antibiyotikler kesildikten sonra bölgeyi yalamaya devam edeceklerdir.Artrit

Pençe Artritli Köpek

Köpeğinizin artrit nedeniyle ayaklarını yalıyor olması mümkündür. Buradaki diğer bazı ayak yalama nedenlerinden daha az yaygın olmasına rağmen, ağrılı eklemlerde yalama, artritin bilinen bir belirtisidir. Artrit, beş yetişkin köpekten birini etkiler ve eklemde daha önce bir yaralanma geçirmişse veya aşırı kilolu ise, köpeğinizde çok daha olasıdır.

Diğer artrit belirtileri arasında topallama, yürüyüşte değişiklik, dinlendikten sonra sertlik veya davranış değişikliği Bu nedenle, bu belirtilerden herhangi birini gördüğünüzü düşünüyorsanız, veterinere gitmeyi düşünmelisiniz. Artritik ağrıyı teşhis etmek zor olabilir. Veterineriniz bir röntgen çekmek isteyebilir veya köpeğinizin ağrıyı dindirirken yalamasında herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için ağrı kesici bir deneme önerebilir.

Kaygı

Kaygılı Köpek Yalama Pençesi

İnsanlar gibi köpekler de endişelenebilir. Ve bizim gibi, bazen tekrarlayan yatıştırıcı davranışlar sergilerler. başa çıkmalarına yardım et .

Köpeğinizin stresli durumlarda ayaklarını yaladığını fark ederseniz, örneğin başka köpekler var olduğunda, yabancılar eve geldiğinde veya gök gürültülü fırtınada, bu kadar çok yalama olmasının nedeni kaygı olabilir. Elbette doğru bir şekilde köpeklerde anksiyeteyi teşhis etmek , ancak anksiyete önleyici ilaçlara iyi yanıt veriyorlarsa, ayak yalamanın nedeni bu olabilir.Sıkıntı ve Alışkanlık

Sıkılmış Köpek Yalama Pençesi

Köpekler de sıkılır! Sıkılmış bir köpek, endişeli bir köpek gibi tekrarlayan davranışlara dönüşebilir ve yaygın bir tekrarlayan davranış, pençelerin aşırı yalama .

Köpeğinizin evde bir değişiklikten sonra pençelerini yalamaya başladığını fark ettiyseniz, özellikle de bu daha az dikkat, daha az yürüyüşle sonuçlandıysa veya daha sık dışarı çıkıyorsanız, can sıkıntısına kadar .

Onlara kendi başlarına oynayabilecekleri bulmaca besleyicileri ve oyunlar sağlamayı deneyin ve yalamanın durup durmadığını görün. Değilse, bırakılması çok daha zor olan bir alışkanlık haline gelmesi mümkündür. Alışkanlığı kırmak için acı spreyler gerekli olabilir, ancak yalnızca buradaki diğer nedenler bir veteriner hekim tarafından dışlandıktan sonra kullanılmalıdır.Büyüme veya Kist

Kist Yalama Pençesi ile Köpek

İnterdigital kistler, ayak parmakları arasında görünen küçük topaklardır. orta yaşlı ila yaşlı köpekler . Ayak parmaklarında ve pedlerde başka büyüme görülebilir. Tüm bunlar olabilir rahatsızlığa neden olmak ve bu nedenle alanı yalamak. İnterdigital kistler, pençe ve pedin iltihaplanmasına neden olan faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle başlar. İkincil bir enfeksiyon başlar ve küçük 'kistler' belirir. Bunlar, genellikle ayak parmakları arasında şişmiş, kırmızı alanlardır ve etkilenen bölgenin tekrar tekrar yalamasına neden olur.

Histiyositomlar, genç köpeklerin oldukça yaygın olan iyi huylu tümörleridir, ancak özellikle ayaklarda görünüyorsa, biraz rahatsız edici olabilirler. Kırmızı, kabarık, dairesel topaklar olarak görünürler ve genellikle kendiliğinden uzaklaşırlar. Ancak mast hücresi tümörleri ile karıştırılmamalıdırlar, bu yüzden onları bir veteriner tarafından test ettirmek en iyisidir.

Mast hücresi tümörleri de genellikle ayaklarda görülür . Bu iğrenç topaklar büyük sorunlara neden olabilir ve histiositomalara çok benziyorlar. Genellikle biraz kaşınırlar ve köpeğinizin neden pençelerini yaladığını açıklayabilir.

Pençe Yaralanması

Pençe Yaralı Köpek

Köpeklerin pençelerini yaralamaları alışılmadık bir durum değildir. özellikle çok uzunlarsa . Yırtık bir çivi ile pençenin aniden yalaması meydana gelebilir - bu çok acı vericidir, bu nedenle köpeğinizin ayaklarını incelerken dikkatli olun. Pençenin anormal bir açıda olduğunu veya köpeğinizin kürkündeki kan . Pençenin kırpılması için veterinere götürülmeleri gerekir ve özellikle bir süredir onu yalıyorlarsa antibiyotiklere ihtiyaç duyabilirler.Yeni köpek sahiplerinin, çivinin hızlı bir şekilde kesilmesi nedeniyle, köpeklerini ilk kez kırparken onların pençelerini yaralamaları genellikle yaygındır. Bu nedenle tavsiye ediyoruz bunun yerine bir çivi değirmeni kullanmak , pençe yaralanması olasılığını sınırlamak için.

Köpeğinizin pençeleri yaralanmaya eğilimli görünüyorsa, adı verilen bir hastalıktan muzdarip olabilirler. Simetrik Lupoid Onikodistrofi (SLO) pençeleri etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Etkilenen köpeklerin, kopmaya ve kırılmaya eğilimli tekrarlayan ağrılı pençeleri vardır. Dokunulduğunda çok ağrıyorlar, bu nedenle SLO'nun köpeğiniz için bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız evcil hayvanınızın pençelerini incelerken dikkatli olun. Ağrıyı azaltmak için tedavi gerektirdiğinden, TİG konusunda endişeleriniz varsa, endişelerinizi veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.

Maya veya Bakteriyel Enfeksiyon

Bakteriyel Enfeksiyon Yalama Pençesi Olan Köpek

Pençeler, ayak parmakları ve pedler her gün her tür bakteri ve maya ile temas eder. Aslında ciltte yaşayan ve zarar vermeyen 'normal' sayıda bakteri ve maya var. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi tehlikeye girmişse (belki başka bir hastalıktan veya Cushing’deki gibi endokrin bozukluk ), normal flora kontrolden çıkabilir ve hastalığa neden olabilir. Köpeğinizin derisindeki küçük çizikler enfeksiyonun içeri girmesine izin verirse de aynı şey olabilir. Alerjilerde olduğu gibi, köpeğiniz bölgeyi ne kadar çok yalarsa, deri yüzeyine o kadar çok zarar vererek enfeksiyonun yayılmasına izin verir.

Ayaktaki bir defaya mahsus enfeksiyon antibiyotikler veya mantar önleyici yıkamalarla tedavi edilebilirken, altta yatan nedeni bulmak için tekrarlayan enfeksiyonlar araştırılmalıdır.

tehlikeli köpek isimleri

Demodex İstilası

Köpeklerde Demodex İstilası

Demodex canis içinde yaşayan bir akar köpeklerin saç kökleri . Çoğu köpek hiçbir zaman demodeks belirtisi göstermezken, aslında çoğu köpeğin derisinde küçük miktarlarda yaşar. Bakteriyel veya maya enfeksiyonu gibi, bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde demodeks ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Bunun nedeni ilaçlar veya hastalık olabilir, ancak demodeks en çok bağışıklık sistemini henüz olgunlaştırmamış genç hayvanlarda yaygındır. Temas yoluyla anneden yavrulara geçer ve köpekler genellikle 12 aylıktan önce belirtiler gösterir. Demodeksli köpeklerin çoğu çok kaşıntılı değildir ve bunun yerine saç dökülmesi var . Bununla birlikte, eğer demodex yayılırsa, gittikçe daha rahatsız edici hale gelebilir ve ayaklarında şiddetli demodektik uyuz bulunan köpekleri bulmak nadir değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Köpeğimin Ayakları Neden Pembe?
C: Beyaz veya soluk tüylü bir köpeğiniz varsa, ayaklarının soluk pembe veya turuncu-kahverengi renkte olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Buna 'tükürük boyama' denir ve bir köpeğin pençelerini yalamak için çok zaman harcadığının bir göstergesidir. Renk değişikliğine, tükürük ve gözyaşında doğal olarak bulunan porfirin adı verilen bir madde neden olur. Köpekler art arda pençelerini yaladıklarında, madde kürkün üzerinde bırakılarak renkli ayaklar bırakılır. Köpeğinizin ayaklarının renginin değiştiğini fark ettiyseniz, nedenini öğrenmek için köpeğinizi veterinere götürme zamanı gelmiştir.

S: Endişelenmeli miyim?
C: Köpeklerin pençelerini yalamasıyla ilgili birçok sebep ya ağrılı ya da kaşıntılıdır, bu da onu görmezden gelmenin köpeğiniz için sıkıntıya neden olabileceği anlamına gelir. Ayrıca yalama, hem dilin aşındırıcılığından hem de cilt seviyesinde aşırı nemden dolayı cilde zarar verir ve her ikisi de bakteri veya mantarın aşırı büyümesine ve enfeksiyona neden olabilir. Köpeğiniz ne kadar çok yalarsa, o kadar çok zarar verir ve sorun o kadar kötü olur.

S: Veterinere Ne Zaman Gitmeliyim?
C: Köpeğinizin pençelerini çok fazla yaladığını düşünüyorsanız, kontrol ettirmek için onu veterinere götürmelisiniz. Köpeğiniz kanama veya topallama gibi başka belirtiler gösteriyorsa, bunları mümkün olan en kısa sürede, ideal olarak sorunu fark ettikten sonraki 8 saat içinde almak iyi bir fikirdir. Köpeğiniz tüm pençeleri yalıyorsa ve başka semptomları görünmüyorsa, randevu karşılıklı olarak uygun bir süre için bir veya iki gün bekleyebilir.

S: Bugün Veterinere gidemiyorum, ne yapmalıyım?
C: Öncelikle, köpeğiniz ayağını aşırı derecede rahatsız ediyorsa, bunu yapmasını önlemelisiniz. Buster tasması uygulamak bunu yapmanın en iyi yöntemidir. Yanlış uygulanan bandajlar yarardan çok zarar verebileceğinden ayağı bandajlamaya çalışmamalısınız.

Daha sonra tavsiye için veterinerinizi aramalısınız, ayağınızı seyreltilmiş tuzlu su solüsyonunda yıkayarak veterinere ulaşana kadar temiz tutmanızı tavsiye edebilirler.

Son düşünceler

Ne yazık ki, bunlardan hangisinin köpeğinizin pençelerini yalamasına neden olduğunu bulmanız için size yalnızca veteriner hekiminiz yardımcı olabilir. Sizinle bir görüşme yaptıktan ve köpeğinizin ayaklarını kontrol ettikten sonra bunu çabucak çözebilirler. Size tavsiye ediyoruz veterinerinizle bir ziyaret için rezervasyon yapın endişelerinizi gidermek için.

Yorumlar

Terry
Kelly Wilson
Meah ile davranışı yönetmek için doğru adımları atıyormuşsunuz gibi görünüyor! Nazik sözleriniz ve yorum yapmaya zaman ayırdığınız için teşekkürler Terry!