Çoban Köpeği Irkları: 20 Farklı Çoban Köpeği Türü

Çoban Köpeği Irkları: 20 Farklı Çoban Köpeği Türü

Çoban köpekleri, çoban köpekleri ve sığır köpekleri olarak da bilinen birçok çoban köpeği ırkı, gütme arkadaşları olmuştur. Tarih boyunca . Koyun ve sığır gütmek ve bakımlarındaki hayvanların hiçbirinin kaybolmamasını sağlamak için eğitildiler.

Çoban köpekleri ayrıca takip, kuryelik, koklama gibi diğer işlerde de kendilerine yer bulmuşlardır. genel zeka ve memnun etme isteği . Çoban köpekleri yıllarca her çiftliğin temel dayanağıydı ve bu bugün hala birçok çiftlik için geçerli. Ayrıca ailelerine son derece sadık, inanılmaz derecede zeki ve oldukça atletik oldukları bilindiği için aile hayvanları olarak oldukça popüler hale geldiler.Dünyanın her yerinden çeşitli çoban ırkları tüm şekil ve boyutlarda gelir. Bu makalede, bunlardan bazılarını bulacaksınız. en popüler çoban köpeği ırkları. Her cins, American Kennel Club tarafından Herding Group tarafından tanınır. Hem sahada hem de evde harika bir arkadaş olan bu harika, çalışkan köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Alman Kurdu

Siyah Beyaz İnek Yanında Kara Köpek

Alman Çobanları, büyük, çevik ve çok zeki hayvanlardır ve bu da olağanüstü işçi köpekleridir.Bu cins, tartışmasız en çok tanınan çoban cinsidir. Alman Çobanları hızlı, atletik ve zekidirler. Alman Çobanları adından da anlaşılacağı gibi Almanya'da yetiştirildi 1800'lerin sonlarında çeşitli sürü ırklarını geçerek. Dünya Savaşı tarafından tercih edilen askeri ırk haline geldiler. Bu günlerde, Alman Çoban Köpekleri, görme-görme işlerinden K9 birimlerine kadar çeşitli işleri üstleniyor.

Alman Çobanları tipik olarak omuzda 26 inç ve çift kat spor yapın. Çoğu Alman Çoban, arkada ve namluda yoğunlaşan koyu renklere sahip siyah ve kahverengi bir ceket giyer. Onlar da olabilir tamamen simsiyah paltolar .

Alman Çobanları cesur ve zekidir. Çabuk öğrenirler ve her zaman aktif bir sahibine ayak uydurmaya isteklidirler. Bu köpekler de gerektirir genç yaştan itibaren uygun sosyalleşme gergin ve gergin büyümelerini engellemek için. Bu, aşırı koruyucu içgüdülerinden uzaklaşmaları için onları çocuklara ve diğer hayvanlara maruz bırakmayı içerir.Ayrıca kalmak için çok fazla egzersiz ve günlük yürüyüşler gerektirirler. zihinsel ve fiziksel olarak uygun . Alman Çoban Köpekleri yılda yaklaşık iki kez tüy döker, ancak yine de haftada birkaç kez fırçalanmaları gerekir. Neyse ki, iyi yetiştirilmiş Alman Çoban Köpekleri horlama ve salya akıtma eğilimi göstermezler ve ayrıca bahçenizi kazma olasılıkları da daha düşüktür!


Belçika Çoban Köpeği

Dışarıda Yürüyen Güzel Kahverengi ve Siyah Köpek

Güzel Belçika Çoban Köpeği, Belçika Alpleri'ndeki kökenlerinden beri gütmektedir.

bu Belçika Çoban Köpeği Belçika Çoban Köpeği ve Groenendael olarak da bilinir. Groenendael adı, dört Belçika köyünün adını taşıyan Belçika köpeklerinin dört çeşidinden biridir, diğer üçü Laekenois, Mechelar/ malinois , ve Tervuren .alman çoban yemi karışımı

İlk olarak 1880'lerde Kıta Çoban Köpekleri olarak adlandırıldıklarında yetiştirildiler. Bu orta boy cins, Belçika Alpleri'nin berrak, nemli atmosferi . 22-24 inç boyunda dururlar ve tipik olarak zengin, siyah bir ceketleri vardır. Bu kalın çift kat, soğuğu dışarıda tutmak ve vücut sıcaklığını içeride tutmak için mükemmeldir.

Belçika Çobanları aktif kalmayı ve hareket etmeye devam etmeyi sever. Belirli bir yetenekleri olduğu için polis ve kolluk kuvvetlerinde de kullanılmıştır. bombaları ve kaçak malları koklamak . Bununla birlikte, Belçika Çoban Köpekleri, enerjik köpeklerle uğraşma konusunda yılların tecrübesine sahip deneyimli köpek sahiplerinin ellerine bırakılmalıdır.

Belçika Çoban Köpekleri, bireyden bireye değişen son derece geniş bir mizaç yelpazesine sahiptir. beklenmedik için hazırlıklı . Kesin olan bir şey, koruyucu içgüdülerin Belçika Çoban köpeğine doğal olarak geldiğidir, bu nedenle büyüdükçe doğal olarak öğreneceklerdir.


Avustralyalı Çoban

Sürüye Doğru Yürüyen Kahverengi Köpek

Aussie, genellikle bu güne kadar tarlada çalışan orta boy bir çoban köpeğidir.bu Avustralyalı Çoban amerikan kovboylarının en sevdiği gütme köpeğidir ve rodeo şovlarında sık görülen bir manzaradır. Avustralyalılar olarak da bilinirler. çeşitli renklerde gel . Orta uzunluktaki paltoları boyun çevresinde en kalın olanıdır. Bu köpeklerin Avustralya'dan geldiğine dair yanlış bir kanı; Gerçek şu ki, onlar, yetiştirildikleri Avustralya sığırlarının adını aldılar.

Çoğu insan Avustralyalı Çoban'ın Kaliforniya'da mükemmelleştirilmiş bir Avrupa ırkı olduğuna inanır, ancak güvenilir kaynakların eksikliği Avustralyalı Çoban'ın hikayesini çok önemli kılar. deşifresi zor . Bununla birlikte, Avustralyalı Çoban, 1993 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescil edildi ve bu da onları listede görünmek için nispeten yeni bir cins haline getirdi.

Avustralyalılar tembelin tam tersidir ve sürü için karşı konulmaz arzu . Her zaman bir şeyler yapmak isterler, bu yüzden büyük koyun ve bazen sığır sürüleri için harika çoban köpekleri yaparlar. Bazı Avustralyalılar basit ev işleri yapmak için bile eğitilebilirler.

Yeterince uyarılmazlarsa, arabaları kovalamak veya denetimsiz dolaşmak gibi kendi işlerini yapabilirler. Geniş arazilere alışkındırlar, bu yüzden açık bir alanda yaşamalı ya da çok geniş bir avlu. Neyse ki, bu, Avustralyalıların bazı basit ev işlerinde harika olduğu anlamına gelir. Avustralyalılar ayrıca rekabetçi itaat sporlarında da harikadır, ancak spor köpekleri sıkı bir eğitim ve sıkı bir diyet gerektirir.
Büyük Pireneler

Sürünün Yanında Büyük Beyaz Köpek

Büyük Pirenelerköpekleri, kaynaklandıkları dağ silsilesi olan Büyük Pireneler'in adını almıştır.

bu Büyük Pireneler eşit derecede büyük bir görev duygusuna sahip büyük bir köpektir. İngiltere'de Pirene Dağ Köpekleri olarak da bilinirler. Bu cinsin kökeni Pirene dağları Fransa ve İspanya sınırında. Soğuk ve nemi dışarıda tutmak için mükemmel, tüylü beyaz bir ceketleri var.

Birkaç yüzyıl önce, Great Pyrenees köpekleri köylüler için köpekler olarak kabul edildi. Ancak, 1675'te Kral Louis XIV'in mahkemesi Büyük Pireneleri Fransa Kraliyet Köpeği . Bu, Fransız soylularının bu büyük köpekleri edinmelerine ve onları bekçi köpeği olarak kullanmalarına izin verdi.Büyük Pireneler köpekleri acemi köpek eğitmenleri için değil . Güvenlik konusunda sakin ve uysal olmalarına rağmen, güçlü bireysellik duyguları, ayrıca büyüklükleri ve güçleri disiplini zorlaştırabilir. Tıpkı bir Alman Çoban Köpeği gibi, Büyük Pirenelerin de dostlarını düşmandan nasıl ayırt edeceklerini bildiklerinden emin olmak için bol bol sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır. İyi sosyalleşirse, Great Pyrenees çevredeki en cana yakın köpeklerden biri olabilir.

Büyük Pireneler ayrıca özel bir düşük protein diyeti gerektirir, çünkü şişmeye duyarlı . Son olarak, Büyük Pireneler yetiştirmek isteyen herkes, onların güçlü havlamalarına ve ulumalarına hazırlanmak zorunda kalacak. Çok sesli köpeklerdir ve çağrıları çok uzaklara ulaşır. Bu çok mantıklı; dağ yaşamı için yetiştirildiler!


Belçika Malinois Köpeği

Açık Havada Büyük Köpek Ayakta Uyarısı

Uzun boylu ve son derece zeki Belçikalı Malinois, 1959'dan beri AKC'ye kayıtlıdır.

bu Belçika Malinois hızla tercih edilen tür haline geliyor polis ve askerlik işleri . Onlar omuzlarda 22 ila 26 inç , yönetimi kolay katlarla. Paltoları kahverengi veya açık kahverengi, kulakları ve maskeleri siyahtır. Belçikalı Malinois, çok zeki ve memnun etmeye istekli olmasıyla bilinir. Bu nedenle, dünya çapında çeşitli ordu özel kuvvetlerinde kullanılıyorlar.Onlar genellikle alman kurdu ile karıştırılır , ancak pençeleri, kürkleri ve kafaları ile ayırt edilebilirler. malinois ayak parmaklarının üzerinde durmak ve daha küçük, daha üçgen kulaklı kahverengi tüyleri vardır. Alman Çobanları ise ayakları üzerinde düz durur ve genellikle daha büyük kulaklı siyah eyerli ten rengi paltolara sahiptir. Her iki köpek de çok zekidir, ancak mizaçları da biraz farklıdır.

Belçika Malinois'in güçlü bir av sürüşü vardır ve kendilerinden daha küçük hayvanları kovalar. Ne yazık ki buna diğer evcil hayvanlar, zararlı hayvanlar, vahşi sincaplar ve hatta çocuklar dahildir. Bu, bu köpeklerin uygun şekilde sosyalleştirilmedikleri takdirde evdeki diğer evcil hayvanlarla anlaşamayacakları anlamına gelir. Ayrıca, Belçika Malinois büyük enerji seviyeleri ve çok gergin ve hassas olma eğilimindedirler. Yalnız bırakılmamalı, çok seyahat eden veya uzun saatler çalışan insanlar için uygun değildir.


Pembroke Galce Corgi

Sürüye Doğru Yürüyen Kuyruklu Kısa Köpek

Pembroke Welsh Corgi, dünyadaki en popüler çoban ırklarından biridir.

bu Pembroke Galce Corgi omuzda sadece 10 ila 12 inç arasında duran, sürü ırklarının en kısaları arasındadır. Bunlar aynı zamanda İngiliz Kraliyet Ailesi'nin üzerine yemin ettiği Corgi'lerdir. kraliçe ikinci Elizabeth Galce Corgis'i Buckingham Sarayı'nda kendisi yetiştiriyor!

Pembroke Welsh Corgis, geldikleri Galler, Pembrokeshire'dan geliyor. İlk önce periler ve elfler hakkındaki mitlerden kaynaklandığına inanılıyor . Bu minik çobanların kısa, su geçirmez paltoları, küçük bacakları, tombul bir kuyruğu, eğlenceli bir mizah anlayışı ve ne olursa olsun aile etkinliklerine katılma ihtiyacı vardır.

Pembroke Welsh Corgis cesur küçük köpeklerdir ve sadece ara sıra fırçalama gerektirir . Maceracı yapıları ve işlerin yoğun olduğu ortamlarda bulunma ihtiyaçları göz önüne alındığında, genellikle masalar ve kanepelerin arkası gibi tuhaf yerlerde bulunabilirler.

Sürü doğası gereği çocukları kovalayıp ısırabilirler, bu nedenle Pembroke Welsh Corgis'in çocuklar üzerinde çok fazla baskı uygulamaması için önlemler alınmalıdır. Onlar ayrıca çok sesli köpekler; sıkılmış Galce Corgis aşırı derecede havlayabilir. Corgis'in vücut yapıları aynı zamanda sırt sorunlarına eğilimli oldukları anlamına gelir.


Shetland çoban köpeği

Sürünün Yanında Güzel Köpek

Sığınaklar, biraz daha büyük kuzenleri Rough Collie'ye güçlü bir benzerlik gösterir.

bu Shetland çoban köpeği halk arasında Sheltie olarak bilinir. Orijinal adı Shetland Collie idi, ancak Rough Collie yetiştiricileri, resmi olarak değiştirilene kadar bu isme karşı çıktı. Barınaklar, İskoçya ve Norveç arasındaki yaylalarda yaşayan köpeklerden kaynaklanmaktadır. Onlar Eskiden Toonies denirdi Norveçliler tarafından.

Biraz melezlendikten sonra Shetland Adaları'na getirildiler. daha küçük ve daha kabarık olacak şekilde yetiştirildi . 19. yüzyılın sonunda Sheltie'nin orijinal görüntüsü zamanla kaybolana kadar daha fazla melezlendiler. İlk resmi Sheltie, 1911'de American Kennel Club tarafından tescil edildi.

Sığınaklar arkadaş canlısı köpeklerdir ve çocuklarla iyi geçinmek ve ailenin geri kalanı. Ayrıca çok atletiktirler ve çeviklik sporlarında ve rekabetçi itaatte başarılıdırlar. Ancak, koyun gütme köpekleri olarak orijinal üremeleri nedeniyle, uçaklar da dahil olmak üzere kuşları ve onlara benzeyen her şeyi kovalayacaklardır.

Sığınaklar da çok yoğun bir şekilde dökülüyor, bu nedenle potansiyel Sığınak sahipleri çok fazla yatırım yapmak isteyecekler. iyi elektrikli süpürge. Neyse ki, herkes evdeyken hala kucaklaştıkları ve bolca ilgi gördükleri sürece, biraz yalnız kalmaya tahammül ediyorlar.


kaba kömür ocağı

Açık Havada Koşan Uzun Tüylü Köpek

Rough Collies, çok fazla fırçalama ve banyo gerektiren etkileyici, kabarık bir kürke sahiptir.

bu kaba kömür ocağı Uzun Tüylü Köstebek olarak da bilinir. Belki de bu cins en çok 1950'lerin aynı adlı televizyon dizisinin kahramanı Lassie aracılığıyla tanınır. Lassie ve diğer yüzlerce Rough Collies, kama şeklindeki kafaları, badem şeklindeki gözleri ve onları diğer sürü türlerinden ayıran etkileyici yele benzeri kürkleriyle tanınır.

kaba kömür ocağı çoban köpeklerinden doğdu İskoçya ve Galler'de. 1800'ler boyunca, Rough Collie, Sanayi Devrimi boyunca aile hayvanları haline gelene kadar İskoçya ve Galler'de tercih edilen evcil hayvan oldu, daha sonra Scotch Sheep-Dogs olarak biliniyordu.

Yıllar boyunca, Rough Collies aile hayvanları olmak için yetiştirildi çalışan köpekler yerine. Tipik çoban köpeklerinin aksine, Rough Collies, sürü için sıklıkla ihtiyaç duyulan saldırganlıktan yoksundur. İyi eğitimli bir Rough Collie yabancılara havlar ama saldırmaz.

Kaba Collie'ler de birçok farklı yaşam tarzına uyum sağlayın yani günlük yürüyüşlerini yaptıkları sürece apartman hayatından mutlu olacaklardır. Paltoları göz önüne alındığında, uzun buklelerinin keçeleşmesini önlemek için çok fazla fırçalamaya ve banyoya ihtiyaçları olacak. Orijinal Lassie'nin patlayıcı popülaritesi, köpeklere çok az ve paraya daha çok önem veren birçok vicdansız yetiştiriciye yol açtığından, sorumlu bir yetiştiriciden bir Rough Collie almak da önemlidir.


Kafkas Çoban Köpeği

Açık Havada Duran Büyük ve Tüylü Köpek

Kafkas Çoban Köpeği, sürülerini ve ailelerini korur.

Kafkas Çoban Köpekleri veya Rus Ayı Köpekleri, Rusya'da bulunan Kafkas dağlarından gelen devasa, güçlü köpeklerdir. Bu Rus köpek ırkı Kafkas Ovcharka, Kafkas Dağ Köpekleri ve Rus Kafkas Ovcharka olarak da adlandırılır. Onlar büyük ve kaslı , çok çeşitli renklerde olabilen kalın, kabarık bir ceket ile.

Bu kürk o kadar yoğun ki Kafkas Çoban Köpekleri yapıyorlar. zaten olduklarından daha büyük görünmek . Onlar en eski ırklardan biridir ve en az 2.000 yıldır varlar. Bazı yeni arkeolojik veriler, türün Mezopotamya'ya kadar uzandığını iddia ediyor.

Kafkas Ovcharka en iyi ihtimalle cesur ve en kötü ihtimalle vahşi . Diğer çoban köpekleri kadar enerji göstermeyebilirler, ancak çok ileri itilirlerse tüm güçlerini açığa çıkarabilirler. Yabancılara karşı son derece temkinlidirler, ancak arkadaşları ve aileleriyle mutlu bir şekilde etkileşime girerler. Çocuğu gereğinden fazla kuvvetle korumaya başlayabileceğinden, çocuklar bir Kafkas Çoban Köpeği ile yalnız bırakılmamalıdır. Doğru eğitilir ve sosyalleşirlerse, sevgi dolu aile hayvanları ve koruyucular yapabilirler.


Avustralya Sığır Köpeği

Açık Havada Uzanan Orta Boy Renkli Köpek

Avustralya Sığır Köpekleri orta büyüklükte olmalarına rağmen, geniş arazilerde sığırlar için yetiştirilmişlerdir.

Aussie Shepherd'ın aksine, Avustralya Sığır Köpeği Avustralya'da geliştirildi. Başlangıçta geniş arazilerde koyun gütmek için yetiştirildiler. Cins, ilk olarak çobanlar ve çiftlik sahipleri Sidney'den batıya doğru genişlediğinde ortaya çıktı ve bir iyi bir çoban arkadaşı kilometrelerce çiftlik arazisini idare edebilir. Bu günlerde, Avustralya Sığır Köpekleri iki renkte gelir: kırmızı benek ve mavi.

'Mavi Topuklular' adından da anlaşılacağı gibi ya siyah ya da mavi beneklidir, kırmızı köpeklerin ise eşit kırmızı bir beneği vardır. Dalmaçyalı genlerinden. İskoçya'dan gelen vahşi Dingo ve Collies gibi diğer ırklar da Avustralya Sığır Köpeğinin üremesinde yer aldı.

Avustralya Sığır Köpeği ilk bakışta son derece uyarlanabilir ve yükseltilmesi kolay . Çok fazla horlamazlar, havlamazlar veya salyaları akmazlar, çok çeşitli iklimlere iyi uyum sağlarlar ve yılda sadece bir veya iki kez tüy dökerler. Bununla birlikte, geniş arazilerde devriye gezmek için yetiştirildiler ve bu nedenle sınırlı yaşam alanlarına zayıf tepki veriyorlardı. Onlar çok egzersize ihtiyaç var ve mutlu kalmak için zihinsel uyarım. Avustralya Sığır Köpekleri de diğer hayvanlarla arası iyi değildir ve çok ileri gidebilen savunma eğilimleri gösterebilirler.


İngiliz Çoban

Karda Duran Kabarık Köpek

İngiliz Çobanları aslen Romalıların saltanatı sırasında hayvan gütmek için yetiştirildi.

bu İngiliz Çoban 55 yılında Roma İmparatorluğu'na kadar uzanan efsaneye göre bir çoban köpeği ırkıdır. Cins ilk olarak, Roma Yarımadası'ndan köpekler Sezar ve askerleriyle birlikte Britanya Adaları'na getirildiğinde geliştirildi. İstilalar sırasında, Roma köpekleri çiftlik hayvanlarını gütmek için kullanıldı Roma kontrolü altında.

Hayvancılık azaldıkça, Roma köpekleri Britanya Adası yerlileri tarafından yerel ırklarla melezlendi. zeka ve çeviklik örneği bu damızlık köpeklerden geliyor. Ortaya çıkan cins daha sonra İngiltere'den gelen göçmenler tarafından Yeni Dünya'ya getirildi. İngiliz Çoban, bu güne kadar birçok çiftlikte kendine yer kazandıran uzman bir çoban ve fare avcısı olarak bilinir.

İngiliz Çoban memnun etmeye hevesli ve aileye büyük bir katkıdır. Bununla birlikte, insanlara ve evcil hayvanlara maruz kalma yoluyla uygun sosyalleşme olmadan, İngiliz Çoban otoriter olabilir ve sürünün en iyi köpeği gibi davranabilir. Doğru sosyalleşme ile İngiliz Çoban, doğru insanlara güvenecektir.

İngiliz Çobanının da günlük yürüyüşlere ihtiyacı vardır ve cömert avlu alanı Diğer gütme köpek ırklarıyla karşılaştırıldığında, İngiliz Çoban köpeğinin bakımı kolay bir kürkü vardır ve yalnızca ara sıra fırçalamaya ihtiyaç duyar.


kenar kömür ocağı

Bir sürüyü yuvarlayan güzel Merle köpeği

Border Collies yüzyıllardır koyun güdüyor ve bugüne kadar da bunu yapmaya devam ediyor.

bu kenar kömür ocağı yaygın olarak kabul edilir en zeki köpek türü Dünyada. Birçok Border Collie sahibi, Border Collie'nin bilge bakışının yoğunluğuna yemin eder! Bu köpeklerin genellikle siyah ve beyaz görünen uzun tüyleri vardır, ancak kırmızı, beyaz ve üç renkli Border Collies da görülür. Border Collies, yaklaşık 20 inç yüksekliğinde duran daha küçük köpeklerdir. Yaklaşık 300 yıldır koyun güderler.

Bazı Border Collies da katıldı tarihi denemeler Bu, her köpeğin yeteneklerini test eder. Her denemedeki görevler, koyunları belirli bir noktaya getirmeyi ve koyunları bir ağılda yuvarlamayı içerebilir. Border Collie nihayet 1995 yılında American Kennel Club'da bir cins olarak tescil edildi ve bu da onları tescilli yeni sürü ırklarından biri haline getirdi.

Diğer son derece zeki ırklarda olduğu gibi, Border Collies'ın da makul miktarda egzersiz ve zihinsel uyarılma. Çocuklarla başa çıkabilseler de, yabancılar, koyunları kıstırdıkları gibi insan topuklarını kıstıracaklarından, Border Collie'nin kıstırmasının alıcı tarafında olmamaya özen göstermelidir. Erken yaşlardan itibaren uygun sosyalleşme, bu tür kıstırma davranışlarını caydırabilir ve bu köpekleri mükemmel ev arkadaşlarına dönüştürebilir.

Border Collies da çoban köpekleri arasındadır. boşlukla gelişmek ve çok fazla egzersiz, bu yüzden birisi her zaman onlarla vakit geçirmek için evde olmalı.


Hırka Galce Corgi

Küçük Köpek Sürüde Havlıyor

Cardigan Welsh Corgis, kuyrukları dışında kuzenlerine çok benziyor.

Çoğu insan, Galce Corgi'nin başka bir türünün var olduğunun farkında değil! bu Hırka Galce Corgi Galler'de ortaya çıkan iki Corgi türünden daha eski olanıdır. bu iki Corgi ırkı arasındaki temel fark kuyruktur. . Pembroke'ların kısa, nubby kuyrukları varken Cardigans'ın daha uzun kuyrukları var.

Hırkalar ayrıca kırmızı, siyah, samur ve merle dahil olmak üzere daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Dachshunds ve Basset Hounds üreten aynı ırk ailesinden geldiklerine inanılıyor. Cardigan Welsh Corgi'nin en eski atasının sahip olduğuna inanılıyordu. 2000 yıldan daha uzun bir süre önce Galler'e geldi , Pembroke Welsh Corgi zamanından çok önce.

Tıpkı Pembrokes gibi , Cardigan Welsh Corgis ayrıca sırt yaralanmalarına ve rahatsızlıklarına eğilimli , bu nedenle sağlık komplikasyonlarını önlemek için özel bakım ve veteriner ziyaretleri yapılmalıdır. Cardigan Welsh Corgis de Pembrokes kadar yabancılara açık değildir, ancak biraz zaman ve sabırla aynı derecede arkadaş canlısı olabilirler. Ayrıca su geçirmez paltoları var ama açık hava için uygun değil Pembrokes olarak.


Eski İngiliz Çoban Köpeği

Arka planda sürüsü olan dili dışarıda olan tüylü köpek

Eski İngiliz Çoban Köpeği ayrıca Bobtail adıyla da gider.

İtalyan tazı boyutu karşılaştırması

bu Eski İngiliz Çoban Köpeği anında tanınabilir tüylü saç bu genellikle gözlerini kapatır. Eski isimleri arasında Shepherd's Dog ve Bob-Tailed Sheep Dog bulunur. Bu büyük, tüylü köpeğin kökleri büyük ölçüde bir gizemdir, ancak birçok kaynak Güneybatı İngiltere'de sığırlar için bir çoban köpeği olarak ortaya çıktıklarına inanmaktadır.

İlginç bir şekilde, genetikçiler, Eski İngiliz Çoban Köpeği'nin özelliklerinde diğer Avrupa ve Rus suşlarının izini sürdüler. 1880'lerden 1900'lere kadar, Eski İngiliz Çoban Köpeği zengin aileler için cins göster .

Old English Sheepdog, eğlenceyi seven, arkadaş canlısı bir köpektir. ailesiyle vakit geçirmeyi sever . Çocuklarla iyi anlaşırlar ve aşırı korumacı davranmazlar; koruyucu içgüdüleri sadece gerçekten ihtiyaç duyulduğunda devreye giriyor gibi görünüyor. Şaşırtıcı bir şekilde, Old English Sheepdog, ev ve apartman hayatına iyi uyum sağlar.

Bu cins çok az tüy dökse de, kürklerinin büyük kısmı tüylerinin haftada uzun saatler tımar gerektirir . Buna günlük fırçalama ve ara sıra profesyonel bir kuaför ziyareti dahildir. Eski İngiliz Çoban Köpeği de tek başına uzun saatler boyunca pek başarılı olmaz; hızla sosyal kaygı geliştirirler ve bu nedenle neredeyse her zaman aileleriyle birlikte olmaları gerekir.


İspanyol Su Köpeği

Kıvırcık Saçlı Siyah Beyaz Köpek

İspanyol Su Köpeğinin büyük koruyucu içgüdüleri vardır.

bu İspanyol Su Köpeği insanlarla çalışırken kendini evinde hisseden yünlü, zeki ve huysuz bir köpektir. İspanyol Su Köpeğinin en dikkat çekici özelliği, kıvırcık, yünlü kürk . Bu kıvrımlı kürk iplikleri birbirinin etrafında dolanır ve kordonlar halinde büyür. Bu nedenle, o zamanlar çiftçiler, koyunlarını kırdıkları gibi köpeklerini de kırkıyorlarmış!

Kökenleri de biraz kafa karıştırıcı, Türkiye veya Kuzey Afrika'da başladıklarını iddia eden çeşitli teoriler. Bununla birlikte, İber Yarımadası'nda koyun çobanı veya su kuşu avcısı olarak yerlerini almışlardır. Bu günlerde İspanyol Su Köpekleri de polis kuvvetlerine ve afet kurtarmaya giden yolu bulun .

İspanyol Su Köpeği, bir aile hayvanı olarak iyi iş çıkarır. Bu köpekler akıllı ve memnun etmeye hevesli , iyi avlanma ve koruyucu içgüdülerle. Bu aynı zamanda, İspanyol Su Köpeklerini fazla bölgesel veya aşırı korumacı olmaktan korumak için kendilerini paket hiyerarşisinin en üstüne koymaları gerektiği anlamına gelir.

Özellikle, İspanyol Su Köpeği asla taranmamalı veya fırçalanmamalıdır , fırçalama sadece kıvrılmış kürkleri çekebilir ve ağrıya neden olabilir. Banyo, bol miktarda saç kremi ve hafif bir şampuan içermelidir. Neyse ki, bu cins asla gerçekten tüy dökmez, bu da onları birkaç hipoalerjenik köpek ırkından biri .


Beauceron

Arka planda sürüyle karda uzanmış siyah ve ten rengi köpek

1500'lerden başlayarak, Beauceron av köpekleri olarak yetiştirildi.

bu Beauceron omuzlarında 27 inç duran uzun, sağlam bir köpektir. İsimleri şuradan geliyor Fransa'nın Beauce bölgesi . Beauceronlar Beauce'dan gelmiyorlar, garip bir şekilde Brie eyaletinden geliyorlar. Bas-Rouge veya “kırmızı çoraplar” lakabına yol açan kırmızı ayaklı saf siyah çift katları var.

Aslen 1500'lerde av köpekleri olarak geliştirildiler, ancak yakında gütme işi için yetiştirildi . İlginç bir şekilde, birkaç Fransız çoban ırkı gibi, Beauceron'un da arka ayaklarının her birinde fazladan bir çiy pençesi vardır. Sağduyulu, ailelerini koruyan ve enerji dolu köpeklerdir.

Beauceron özellikle iradelidir ve neredeyse hiçbir ustaya boyun eğmez. Bu cins deneyimsiz köpek sahipleri için değil ! Her zamanki gibi, yaşamın çok erken dönemlerinde sosyalleştirilmeleri gerekir. En kısa sürede sürü hiyerarşisindeki yerlerine yerleştirilirlerse, bu onların doğal Alfa olma ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.

Uygun eğitim olmadan, hem çocuklarda hem de köpekte strese neden olabilecek ailedeki çocuklar üzerinde hakimiyet kurabilirler. Onlar ayrıca en az 40 dakika ila iki saat gerekir günlük egzersiz yapmanın yanı sıra etrafta koşabilecekleri geniş bir avlu veya tarım arazisi.


Berger Picard

Tarlada Çalışan Mutlu Köpek

Berger Picard, Fransa'dan gelen en eski çoban köpek ırklarından biridir.

Bu cinsin adı telaffuz edilir ber-zhey pi-araba . Kuzey Yarım Küre'de, Berger Picards 2005 filmi sayesinde en iyi bilinenWinn-Dixie yüzünden, itibari köpeğin bir Berger Picard tarafından oynandığı yer. Kuzey Fransa'daki Picardy'den gelen başka bir eski cins. Cins, Orta Çağ'dan beri var olmuştur ve birçok kişinin Berger Picard'ın Fransız çoban köpek ırklarının en eskisi olduğuna inanmasına neden olmuştur.

1960'larda Fransa'da resmen tanındılar ve 2015 yılında American Kennel Club tarafından tescil edildiler. Berger Picards orta boy cins kırmızı, mavi, gri veya açık kahverengi olabilen kaba, kalın, güçlü bir ceket ile. Ayrıca hafif bir J eğrisi ile biten uzun bir kuyrukları ve uzun, dik kulakları vardır.

Berger Picards ürkek olma eğilimindedir ve bu nedenle kolayca aşırı uyarılabilir. Bu nedenle, Berger Picard'ın mutlu ve sağlıklı büyümesini sağlamak için istikrarlı bir el, çok sayıda sosyalleşme ve olumlu pekiştirme önemlidir. Onlar ayrıca günlük paket yürüyüşleri gerektirir , evde başka köpekler varsa.

Berger Picards sert seslere kötü tepki verir, bu nedenle nazik, tutarlı ve sağlam olun eğitimlerinde. Yeterince egzersiz yaptıkları sürece küçük bir daireye uyum sağlayabilirler. Aynı zamanda sessiz köpeklerdir, bu nedenle gecenin ortasında huysuz komşuları uyandırma riski daha azdır.


Fin Lapphund

Kahverengi ve Tan Köpek Bir Kayanın Üzerinde Dinleniyor

Fin Lapphund'ları, başlangıçta ren geyiği sürüsü için yetiştirilen inanılmaz derecede keskin köpeklerdir.

İsimleri her şeyi söylüyor; en Fin Lapphund Finlandiya'dan geliyor, Saami halkıyla birlikte, çok kuzeyde Laponya'da. İlk önce ren geyiği çobanları olarak kullanıldılar ve uzun boylu ren geyiği bacaklarından ve boynuzlarından kaçmak için yetiştirildi . Fin Lapphunds, II. Dünya Savaşı'ndan hemen önce neredeyse soyu tükendi, ancak meraklılar bir araya geldi ve türü yok olmaktan kurtardı.

Son derece çeviktirler ve hiçbir zaman yürümeden tam bir sürat koşusuna geçebilirler. Fin Lapphunds var kaba, uzun son katlar ve soğuğu dışarıda tutan kabarık astarlar. Beyazdan kırmızıya, kahverengiden siyaha kadar her türlü renkte gelirler.

Fin Lapphund'ları aile sevgisi ister, çocuklarla arası iyidir ve yabancılara karşı temkinlidir. Yine de bekçi köpekleri değiller; yabancılara havlayacaklar ama saldırmayın. Fin Lapphund'ları ayrıca çoğu çoban ırkının gerektirdiği günlük egzersize ihtiyaç duyar. Yalnız bırakıldıklarında kötü tepki verirler, bu nedenle endişeli olmaları ve yıkıcı davranışlar sergilememeleri için birileri her zaman Lapphund'a göz kulak olmalıdır.

Ayrıca, ren geyiğinden kaçmak için geliştirilmiş güçlü bir 'ürkme' refleksine sahiptirler. iyi bir sahip onları yüksek seslerden uzak tutar ve tehlikeli durumlar. Olabildiğince dökülmeyi idare et ve havlayan Fin Lapphunds, sıkı sıkıya bağlı bir aileye harika eklemeler yapar.


Bouvier des Flandres

Açık Havada Gözlerinin Üzerinde Kürklü Kabarık Köpek

Bouvier des Flandres, kelimenin tam anlamıyla “Flanders'tan inek çobanı” anlamına gelir, bu yüzden neden yetiştirildikleri açıktır.

bu Bouvier des Flandres ağır çiftlik işlerine ayak uydurmak için yetiştirilmiş akıllı, iriyarı, fıçı göğüslü bir köpektir. Bu cins, Belçika'nın Flaman bölgesi olarak da bilinen Flanders'tan geliyor. İsimleri 'Flanders'lı sığır çobanı' anlamına gelir. olağan çalışma alanlarını doğru bir şekilde tanımlar Belçika'nın tepelerinde.

27 inç uzunluğa kadar büyüyebilir ve 95 pound ağırlığında olabilirler. Onlar bir .. sahip kaba dış kaplama ve kalın bir astar Belçika dağlarının soğuğuna dayanabilir. Sığırları gütmek ve korumaktan başka, arabaları çekmeye yardım etmek için de kullanılıyorlardı. Bouviers des Flandres, her iki Dünya Savaşında da haberci köpekler ve nöbetçiler olarak görev yaptı.

Bouviers des Flandres nadiren havlar ve genellikle sakin alçakgönüllü veya. Ancak, çoban köpekleri olarak, gereğinden fazla gütme eğiliminde olabilirler. Yeterince iş verilmezse, bisikletçilere ve koşuculara ısırmaya başlayabilirler.

Neyse ki, Bouviers çabuk öğrenir deneyimli bir köpek sahibi veya profesyonel bir eğitmenin elinde ve hızlı bir şekilde tasma takmayı öğrenin. Bouviers'in paltoları ayrıca çok fazla kir ve bitki materyali toplamasıyla ünlüdür ve genellikle evin her yerindeki kiri takip ederler. Bu, sık banyo yaparak hafifletilebilir, ancak çoğu zaman kire yardımcı olunamaz.


pul

Korkunç Kürklü Köpek Sürüsü Topluyor

Puli aptal görünebilir, ancak sürünün yakınındayken ciddi bir iş anlamına gelir.

Çoğu insan için, köpek dost canlısı, dört ayaklı bir paspasa benzeyebilir. Puli bir eski Macar cinsi Macaristan'a ilk olarak MS 900'de getirilen Tibet Teriyeri ile ilgili. Tıpkı İspanyol Su Köpeği gibi, Puli'nin paltosu da kıvrımlıdır ve sıkıca sarılmış kordonlarda büyür - ancak onlarınki İspanyol Su Köpeğininkinden çok daha kalındır! Puli'nin derisi, ceketin rengi ne olursa olsun, tamamen mavi veya siyah pigmentlidir. Tepedeki çiftliklerde tek arkadaş olarak yetiştirilmişlerdi, bu yüzden bir kişiye tutunma eğilimindeydiler.

Pulik (Puli'nin çoğulu) zeki ve iddialı ; bazen kendi iyilikleri için biraz fazla zeki olabilir! Puli, 'sürülerini' daire içine alma eğilimindedir, çok uzağa sapanları ısırır. Bir şeyi araştırıyor olsalar da ya da sadece bir boğuşmaya gitseler de, her zaman sahiplerine geri dönerler.

Kordonlu ceketlerinin yoğunluğu göz önüne alındığında, Pulik aşırı ısınma eğilimi eğer hava çok sıcaksa. Kordonlar ağırlaşıp yüzen bir Puli'yi yorabileceğinden, yüzmeye gidiyorlarsa dikkatle izlenmeleri gerekir. Paltoları kalın olmasına ve tımar etme konusunda zorluk çıkarmasına rağmen, Pulik etkileyici bir şekilde çevik ve akrobatiktir ve geniş açık alanlarda koşmayı sever.


Son düşünceler

Pek çok köpek bir sürüye çobanlık etme görevini üstlenebilirken, bu göreve genetik olarak yatkın olan çok az köpek vardır. Küçük bir çiftliğiniz veya çiftliğiniz varsa, burada ele aldığımız Çoban tipi köpek ırklarından herhangi biri, diğer çiftlik hayvanlarınızı yeterince güvende ve kapalı tutabilir.

Çobanların ürediğini hatırlamak önemlidir. tüm şekil ve boyutlarda gel . Her cins ayrıca mizaçta ve hatta bireysel yavrudan bireysel yavruya değişir. Her bir köpeğin zorluklarına hazırlıklı olmak için her bir cins hakkında okumak esastır. Bilinmeyene sağlıklı bir saygı duymak da önemlidir. Her köpek farklıdır, bu nedenle iyi hazırlanmış bir köpek sahibi, her bir cinse uyum sağlamayı bilecektir.

Yorumlar