Çin Köpek Irkları: Çin'den 15 Farklı Köpek Cinsi

Çin Köpek Irkları: Çin'den 15 Farklı Köpek Cinsi

Hangisinin bir sonraki arkadaşınız olacağına karar vermenize yardımcı olacak Çin Köpek Irklarının bir listesini mi arıyorsunuz? Bu cins listesi, Çin'de tarihi kökleri olan 15 farklı köpeğe ve onları olağanüstü yavru yapan şeylere bakar.

Pug veya Chow-Chow gibi en popüler Çin Köpek Irklarından bazılarına zaten aşina olabilirsiniz, ancak Çin kökenli başka köpekler de dikkatinizi çekebilir.Bu kılavuz, 15 Çin köpek ırkı hakkında bilgi sağlayacaktır. Çin'den gelen bu inanılmaz köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Boksör

 Peluş Oyuncaklı Pug

Pug, Çin kökenli eski bir köpek ırkıdır. MÖ 400 civarında . Çin kraliyet ailesi ve diğer zengin soylular bu cinse aşık oldu. Öyle ki kraliyet ailesi dışında kimsenin Pug sahibi olmasına izin verilmedi. Puglar harika bir dairedir ve ev köpekleri ve çok sevecen. çok cana yakınlar ve neredeyse herkesle iyi geçin.kırmızı burun pitbull

Puglar harika evcil hayvanlar olmalarına rağmen, onlar içe itilmiş yüzleri nedeniyle sağlık sorunlarına eğilimli. Burunlarının yapısı nefes alma sorunlarına neden olabilir ve sahiplerinin nefeslerini de etkileyebilecek aşırı sıcaklıklara karşı dikkatli olmaları gerekir.Tibet İspanyol

 Safkan Tibet Spaniel köpeği bir yaz gününde çimenlerin üzerinde doğada açık havada.

bu Tibet İspanyol Tibet manastırları için uyarı köpeği olarak kullanıldı. Onlar bir ailenin parçası olmanın tadını çıkarın sahipleriyle güçlü bağlar kurar. Mükemmel ev köpekleridir ancak farklı sesler duyduklarında havlayabilirler. Ne de olsa bu onların doğasının bir parçası. Tibet Spaniels, genetik bir göz hastalığı olan 'kiraz gözü' gibi göz rahatsızlıklarına eğilimli olabilir.

Shih Tzu

 Shih Tzu

Shih Tzu, Çin'den gelen en popüler köpeklerden biridir. Shih Tzus, güzel uzun kürkleri ve sevimli yüzleriyle tanınır. Çeşitli renklerde gelirler ve parlak tüylerini korumak için düzenli olarak taranmaları ve fırçalanmaları gerekir. 9 ila 16 pound ağırlığındalar, bu da onları apartman yaşamı veya daha küçük evler için ideal boyut.Bu küçük güzellikler kucak köpeği olmaktan ve bütün gün içeride kalmaktan mutlu. Ancak onlar onları sağlıklı tutmak için egzersiz yapılmalıdır . Sadece dışarısının çok sıcak olmadığından emin ol. Isıyı iyi tolere etmezler. Shih Tzus, çocuklar da dahil olmak üzere ailelerine karşı inanılmaz derecede sevecendir ve bu onları çocuklu aileler için harika bir arkadaş yapar.

Lhasa Apso

 Geçitte Lhasa Apso

Bu köpek yaklaşık bin yıldır var ve aslen kraliyet sarayları ve manastırları için bir uyarı köpeği olarak kullanılıyordu. Lhasa Apso, uzun ve ipeksi tüyleriyle Shih Tzu'ya benzer. Lhasas, kısa bir kesimde veya uzun, akıcı yeleleriyle harika görünüyor. Hangi stili seçerseniz seçin, onlar düzenli olarak fırçalanmalı ve yıkanmalıdır ceketlerini korumak için.

Bu köpekler çok zekidir ve biraz inatçı olabilirler. onlar çok sevecen aileleriyle ve yabancılarla biraz soğuk.Japon Çenesi

 Japon Çenesi

Japon Çenesinin kökeni tam olarak bilinmemektedir. Çin Manastırlarında yetiştirilmiş olabilirler, ancak daha sonra Japonya'ya götürüldüler. Bu cins genellikle kucak köpeği olarak adlandırılır. Sevecen, arkadaş canlısı ve genellikle herkesle iyi geçinirler. Zamanlarının çoğunu kanepede uzanarak geçirebilirler. Bununla birlikte, yürüyüşleri ve bazı egzersizleri rutinlerine dahil ettiğinizden emin olun. İlk kez sahip olacaklar için harika arkadaşlar olurlar. .

Tibet Teriyeri

 Doğada Ahşap Bankta Dinlenen Güzel Tibet Terrier Köpek

Bu köpek Lhasa Apso'ya benziyor ama daha uzun ve daha ağır. 20 ila 24 lbs ağırlığındaki küçük ila orta boy aralığındadırlar. Tibet Teriyerleri zarif kürkleriyle de tanınırlar. Düzenli fırçalama ve bakım gerektireceklerdir. Ancak çift kat oldukları ve astarı yün olduğu için daha kısa, daha çok yönlü stillere sahip olabiliyorlar.

dachshund için en iyi koşum takımı

Tibet Teriyerleri şefkatli ve sevecendir. Aileleriyle birlikte olmayı severler. Yabancılara ısınmaları biraz daha zaman alır, ancak bir kez yaptıklarında büyüleyici olurlar. Kuzenleri Shih Zhu'nun aksine, Tibet Teriyerleri daha enerjiktirler. Açık havada olmayı, yürüyüşe çıkmayı ve keşfetmeyi severler. Oynaktırlar ve etkinliklere katılmaktan zevk alırlar.

Pekingese

 Pekingese

Onun olduğuna inanılıyor yaklaşık 2000 yıldır. Bu muhteşem cins, başlangıçta yalnızca kraliyetlere özeldi. Cins amacı her zaman arkadaşlık için olmuştur ve kraliyet için en iyi köpek seçimiydi. Ancak, aynı zamanda iyi alarmlar ve bekçiler yaptılar.Pekingese, 14 kilo ağırlığa kadar çıkabilen oyuncak köpeklerdir. Bakımı gereken uzun, güzel tüyleri var. İpeksi tüylerini korumak için fırçalamak ve banyo yapmak çok önemlidir. Düzenli olarak fırçalanmazlarsa matlaşabilirler. Bu sevimli oyuncak cinsi sevecen, oyuncu ve memnun etmeye hevesli. Çocuklarla iyi geçinirler ama nazikçe oynanmaları gerekir. Bununla birlikte, yabancılara karşı mesafeli ve temkinlidirler. Mükemmel aile köpekleri olurlar.

Çinli Shar-Pei

 Bahçede Çinli Shar Pei yavrusu portre

Yaklaşık altmış pound ağırlığında, büyük bir cins olarak sınıflandırılırlar. Koruyucu içgüdüleri vardır ve genellikle inatçı olmalarına yol açan bağımsız doğaları ile tanınırlar. Bu cins erken yaşta eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir.

Onların muhteşem fiziği yumuşak ve sevimli görünmelerini sağlar, ancak görünüş aldatıcı olabilir. Bu adamlar zor olabilir. Aileleriyle vakit geçirmekten keyif alacaklar ama yabancılarla eskisi kadar değil. Bunlar deneyimsiz köpek sahipleri için kesinlikle uygun değildir ne de her aile için.

Chow-Chow

 Chow Chow köpek

Chow-Chow en iyi bilinen Çin ırklarından biri. Bu köpek hem Çin'de hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde popülerdir. Chow-Chow'lar, boyunlarını çevreleyen bir kürk yelesi olan görkemli köpeklerdir. Görünüşe göre oyuncak ayıya benzerler ve yetmiş kiloya kadar ulaşabilirler. Chow'lar, muhteşem görünümlerini sürdürmek zorunda oldukları için kendilerini tımar etmekten ve temiz olmaktan hoşlanırlar.yemek aile üyelerini sevecekler ama yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Kendi başlarına agresif değiller, ancak koruyucular. Erken sosyalleşme ve eğitim anahtar olacaktır diğer insanların ve hayvanların yanında olmaya alışmalarını sağlamak. Chow Chow'ların trene binmesi kolaydır ve çok az köpek kokusu vardır.

Tibet Mastifi

 Tibet Mastiff Tarihi

Tibet Mastiffleri Dünyanın en eski köpek ırklarından biri olduğu sanılıyor ancak kesin kökeni bilinmiyor. 1100 yıllarına kadar uzanan bazı kanıtlar vardır. Onlar aslen Himalaya dağlarında bekçi köpeği olarak kullanıldı . Tibetli Mastiff'ler büyük köpeklerdir! Erkekler 150 pound ağırlığa kadar çıkabilir ve omuzda 26 inçte durabilir.

Bu Çinli köpek ırkı apartman yaşamı için yapılmadı . Minyatür aslan gibi görünmelerini sağlayan çift katları vardır. Fırçalama ve tımarlama gerektirirler, ancak şaşırtıcı bir şekilde diğer Çin ırkları kadar sık ​​değildirler. Büyük görünümlerine rağmen, bu köpekler oldukça uysal ve sakindir. Çok arkadaş canlısı ve ailelerine sadıklar.Ancak, yabancılara karşı bölgeci ve mesafeli olabilirler. Erken sosyalleşme, bu muhteşem devlerin insanlara ve diğer köpeklere asimile olmasına yardımcı olacaktır. Tibet Mastiffleri geleneksel itaat eğitimine iyi yanıt vermeyin . Tibetli Mastiff'ler oldukça zekidir ve hızlı öğrenirler, ancak talep üzerine itaat etme veya tekrarlama ihtiyacı hissetmeyebilirler.

Çin Tepeli

 Çin Tepeli

kökenleri Çin Tepeli tam olarak bilinmemektedir. Çinliler, Tepeli'nin iyileştirme yetenekleri olduğuna inanıyorlardı. Bu köpek genellikle bir alarm olarak ve haşarat yakalamak için kullanıldı. Çin Tepeli köpekler çok sevecen . Oynaktırlar ve yürüyüşe çıkmaktan hoşlanırlar.

Var iki tür Çin Tepeli köpek : tüysüz ve kaplamalı. kılsız olan tamamen tüysüz değil ve kafasında biraz saç var. Açıkta kalan ciltlerine bakmak için bakıma ihtiyaçları var. Kaplamalı Crested'in kaplaması incedir ancak matlaşmayı önlemek için fırçalama gerektirir.

Bernese dağ köpeği golden retriever karışımı

Mançurya Tüysüz

Tüysüz Mançuryalıların kökenleri tam olarak bilinmemektedir. Bunlar Çin Tepeli köpeğin kuzenleri ve kucak köpekleri olarak yetiştirildiler. Adına sadık, Mançurya Tüysüz neredeyse hiç kürkü yoktur. Ayaklarında, kafalarında ve kuyruklarında çok az kürk olabilir. Çin Tepeli ve diğer tüysüz hayvanlar gibi, enfeksiyonları önlemek için cilt düzenli olarak temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır.Mançuryalı Tüysüz şefkatlidir. Onlar sosyal kelebeklerdir ve ilgi odağı olmayı severler. Çoğu insanla iyi geçinirler ama yabancılara karşı temkinli olabilirler. Bu yavrular diğer köpeklerle anlaşma eğilimindedir. Çocuklarla da iyi anlaşırlar, ancak küçük köpekler oldukları için çocukların onlara dikkatle davranması gerekir.

Chongqing Köpek

 Çimenlerin üzerinde Çin Chongqing köpeği

bu Chongqing köpeği 2000 yıldır ortalıkta Han hanedanından beri. Onlar bekçi köpeği ve av köpeği olmak için yetiştirildi . İnsanlar arasında oldukça popülerdi ve sıradan adamın köpeği olarak bilinmeye başlandı. Bu köpekler oldukça dışa dönük ve kendinden emin . Genel olarak oynamayı ve eğlenmeyi severler. Harika aile köpekleri olurlar ve çocuklara karşı nazik olmaları ile tanınırlar.

Chongqing Köpeği zeki ve sadıktır. Bu köpek oynamayı seviyor. Çocuklara ve ailesine karşı saygılıdır ancak diğer köpeklere karşı soğuk davranabilir. Hem insanlarla hem de köpeklerle erken sosyalleşme yardımcı olacaktır. Bu köpek güvenilir olmasına ve iyi bir aile arkadaşı olmasına rağmen, nadirdirler, bu yüzden birini bulmak zor olabilir.

Kunming kurt köpeği

 Lale tarlasında poz veren bir Kunming kurt köpeğinin portresi

Kunming Wolfdog'un Alman Çoban Köpeği'nde ata kökleri vardır. Ancak, bu köpek 1950'lerde Çin'den geldi. Wolfdog başlangıçta askeri işler için yetiştirildi. Ama onlar Amerika Birleşik Devletleri'nde bulmak zor.

Bu kurt köpeği, görünüş olarak bir Alman Çobanına çok benzer. Onlar bir .. sahip fırçalama gerektirecek kısa tüylü ceket . Kunming Kurt Köpekleri çok zekidir ve zihinsel olarak uyarılmayı severler. Ayrıca yorucu aktiviteleri severler ve günlük olarak, tercihen çeşitli koşu, koşu ve zihinsel olarak ilgi çekici görevlerle uzun yürüyüşler yapmaları gerekir.

Xiasi Quan

 Xiasi Quan çimlerde

Başlangıçta, bekçi ve av köpekleri olarak yetiştirildiler ve eğitildiler. Zenginlik ve refah getirebilecek şanslı köpekler olarak kabul edildiler. Quan'lar sevimli ve benzersizdir. Bu karlı güzelliğin tel gibi beyaz bir önlüğü var. Beyaz renklerini korumak için matlaşmalarını ve banyo yapmalarını önlemek için fırçalanmaları gerekecektir.

ne zaman sevecen köpekler ve sahiplerine inanılmaz derecede sadıklar. Diğer köpeklerle iyi geçinirler ancak doğuştan gelen avlanma içgüdüleri nedeniyle onları kovalamak isteyebileceklerinden daha küçük hayvanlara dikkat edin. Zeki ve memnun etmeye istekli, eğitilmeleri kolaydır.

Son düşünceler

Sevgi dolu bir eve harika katkılar sağlayacak pek çok safkan Çinli köpek var. İster kucak köpeği ister dev bir cins arıyor olun, Çin geçmişi bu köpeklerin mirasına benzersiz bir dokunuş katıyor. Çin cinsi bir köpeği evinize kabul etmekle ilgileniyorsanız, sizin için doğru yavruyu bulmak için mümkün olduğunca çok araştırma yapın. Arkadaşınız hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sevgi dolu bir bağa doğru inşa edeceğiniz yol o kadar güçlü olur.

Yorumlar