Dachshund (Weiner Dogs) Cinsi Bilgisi: Uzun Saçlı, Kısa Saçlı ve Daha Fazlası

Dachshund (Weiner Dogs) Cinsi Bilgisi: Uzun Saçlı, Kısa Saçlı ve Daha Fazlası

Dachshunds veya Doxie'ler de sevgiyle tanınırlar, Amerikan Kulübesi Kulübü üyeleri olarak tazı grubu .

Başlangıçta, dachshund'lar bugün olduklarından daha büyüktü ve porsuk avlamak için kullanılıyordu. Bu cesur küçük köpeklerin paketleri yaban domuzlarını takip etmek için bile kullanıldı! Dachshund'un daha küçük versiyonları da tilki ve tavşanlar gibi hayvanları tünellemek için yetiştirildi.Bugün, dachshunds aile hayvanları, gösteri köpekleri ve küçük avcı avcıları olarak popülerliğin tadını çıkarıyor. Keyifli küçük bir cinstir, Shih Tzus gibi ve İngiliz Cocker Spaniel .

Bu yazıda, dachshund cinsinin kökenlerine yakından bakıyoruz. Bir dachshund'un ihtiyaç duyduğu bakım, cinsin muzdarip olduğu ortak sağlık sorunları ve yeni köpek arkadaşınızı nasıl besleyeceğiniz ve bakımını yapacağınız hakkında konuşacağız.

Öyleyse, her şeyden önce, bu büyüleyici türün nereden geldiğiyle ilgili biraz daha öğrenelim.Dachshund Tarihi

Dachshund, köpeklerin porsuk avlamak için kullanıldığı Almanya'dan geliyor. Aslında, Almancadan çevrildiğinde bu yavrunun adı 'porsuk köpeği', 'dachs' porsuk ve 'hund' köpek anlamına gelir.

Dachshund, ilk olarak 15 kadar erken boyanmış resimlerde görünür.inci yüzyıl. Ayrıca, 16'dan kalma belgelerinci yüzyılda 'porsuk sarmaşık', 'dünya köpeği' ve 'dachsel'den bahsedilir. Yani Doxie uzun zamandır ortalıkta!Erken dachshunds büyük ölçüde farklıydı. Porsuk ve yaban domuzu avlamak için kullanılan daha büyük köpekler 30 ila 35 pound ağırlığındaydı. Geyik ve tilki avlayan daha küçük dachshund'lar 16 ila 22 pound ağırlığındaydı ve minyatür 12 kiloluk dachshund'lar gelincik ve tavşanı avlamak için kullanıldı. 20'nin başlarındainci yüzyılda, pamuk kuyruklu tavşanları yuvalarından çıkarıp avcının silahına atmak için 5 kiloluk küçük dachshund'lar kullanıldı.

Modern dachshund'un, hem yerin altında hem de yer üstünde avlanan, Kennel Club tarafından tanınan tek tazı türü olduğunu biliyor muydunuz? Dachshund'un güçlü bacakları, uzun gövdesi ve kısa boyu, köpeğin avlarını dar tünellerden takip etmesini sağlar ve uzun kuyruğu genellikle köpeğin işleyicisi tarafından dachshund'u yuvadan çıkarmak için kullanılırdı!

Bir dachshund'a bir bakın ve kazmak için ideal olan büyük, kürek şeklinde pençeleri olduğunu fark edeceksiniz. Dachshund, dar yuvalara sıkıştırıldığında yırtılmayacak gevşek bir deri ile yetiştirildi. Dachshund'un karakteristik derin göğsü, köpeğe mükemmel akciğer kapasitesi ve kalp odası sağladı, bu da bu yavru köpeğin sınırsız dayanıklılığa sahip olduğu ve bir günlük avlanma sırasında yorulmayacağı anlamına geliyordu. Dachshund'un derin kabuğu bile, dachshund yeraltındayken hayvanın işleyicisinin köpeğini duymasını sağlamak için bir nedenden dolayı geliştirildi.1950'lerde dachshund, ABD'de son derece popüler bir aile köpeğiydi ve bugün hala öyleler. Dachshunds genellikle Birleşik Krallık veya ABD'de avlanmak için kullanılmasa da, Avrupa'nın bazı bölgelerinde, özellikle Fransa'da, hala çalışan av köpekleri olarak görülüyorlar ve küçük av hayvanlarını izlemek ve takip etmek için kullanılıyorlar.

Porsuk avlama zevklerinden dolayı, erkenden yavrularınızla kurallar oluşturmak isteyeceksiniz. Bu içerir dachshund'unuzu uygun bir koşum takımı ile donatmak Böylece ona, av sürücüsü devreye girdiğinde agresif bir şekilde çekmemesini öğretin.

Dachshund Kişilik

Dachshund'lar arkadaş canlısı, zeki, canlı ve cesurdur. Eğlenceli olmasına rağmen, dachshund inatçı olabilir ve bu da eğitimi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, evcil dachshund'unuz yaygara için sizinle kucaklaşmaktan başka hiçbir şeyi sevmeyecek!

İlginç bir şekilde, dachshund kişiliği, ceket tipine bağlı olarak değişebilir. Ama bu neden?Yüzyıllar boyunca birçok melezleme sayesinde, tel tüylü dachshund'ların genlerinde terrier var. Bu onları arsız ve yaramaz hale getirebilir! Uzun tüylü dachshund'lar çok sessiz ve rahat olma eğilimindeyken, pürüzsüz kaplamalı çeşitlilik canlı ve eğlencelidir.

Her köpeğin kişiliği ve karakteri bir dereceye kadar köpek yavrusu olarak deneyimleriyle şekillenir. Yani, dachshund yavrunuzu doğru bir şekilde büyütmek size kalmış. Yavru köpeğinizi seçerken, nazik bir mizaçları olup olmadığını görebilmeniz için her zaman ebeveynleriyle görüşmeyi isteyin. Sakin, arkadaş canlısı ebeveynler genellikle aynı arzu edilen özelliklere sahip yavrular üretirler.

Dachshund'lar mükemmel bekçilerdir ve köpeğinizin etrafta yabancılar olduğunda size haber vereceğinden emin olabilirsiniz. Bu, çok fazla havlama anlamına gelir; bu, bir apartman dairesinde veya çok sayıda komşunuzun olduğu bir apartman dairesinde yaşıyorsanız sorun olabilir.

Evcil Hayvan Olarak Dachshunds

Dachshund'lar harika evcil hayvanlar yapabilir! Bir köpek yavrusu olarak bir dachshund satın alırsanız, çocuklara ve sahip olduğunuz diğer tüylü ev arkadaşlarına karşı iyi olacaktır. Bununla birlikte, cins yabancılardan şüphelenebilir, bu nedenle tanımadığı çocuklar oynamaya geldiğinde dachshund'unuzu denetlediğinizden emin olun.Ayrıca, dachshund'un uzun sırtı, sert bir şekilde idare edilirse veya oyun zamanı çok gürültülü olursa, onu yaralanmaya duyarlı hale getirebilir. Küçük çocukların dachshund'unuzu almaya çalışmamalarına ve sadece yere oturduklarında onu sevmelerine izin verdiklerinden emin olun. Herhangi bir cinste olduğu gibi, çocuklar dachshund'unuzun yemeğini ondan almaya çalışmamaları için eğitilmelidir. Asla herhangi bir cins köpeği bir çocukla birlikte gözetimsiz bırakmayın.

Dachshund'lar genellikle diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir, özellikle de onları yavru olarak tanırlarsa. Bununla birlikte, yetişkin bir dachshund kurtarma görevini üstlenirseniz, onu diğer tüylü ev arkadaşlarıyla, özellikle de kedilerle ve ev tavşanları ile tanıştırırken onu her zaman yakından denetleyin.

Boyutlar

Dachshunds iki boyutta gelir: standart ve minyatür.Standart dachshund'lar genellikle 16 ila 32 pound ağırlığındadır. Minyatür dachshund'ların ağırlığı 11 pound'dan az. Bazen, melez dachshund'ların ağırlığı 11 ila 16 pound arasındadır. Bu köpeklere denir tweenies!

Sağlık

Dachshunds, evcil hayvanınızı doğru şekilde beslediğiniz ve egzersiz yaptığınız sürece genellikle sağlıklı köpeklerdir.

Bununla birlikte, melez ırklar da dahil olmak üzere hemen hemen her köpek cinsi, bazı doğal sağlık sorunlarına yatkın olabilir. Her dachshund aşağıda listelediğimiz koşulları geliştirmeyecektir, ancak köpeğinizi etkileyebilecek potansiyel sağlık sorunlarının farkında olmanız çok önemlidir.

Intervertebral Disk Hastalığı (IVDD)İntervertebral Disk Hastalığı veya IVDD dachshund'larda ve diğer uzun gövdeli veya kondrodistrofik ırklar. IVDD dejeneratif, yaşa bağlı bir durumdur.

IVDD, mesane kontrolü kaybına, ağrıya ve hareketlilik sorunlarına neden olabilir.

Köpek Diabetes Mellitus (DM)

Mellitus diyabeti bazen dachshund'larda, özellikle çok kilolu olanlarda ortaya çıkar. Diyabet, ilaçlar ve günlük insülin dozları ile tedavi edilebilmesine rağmen, sahipler dachshund'larını formda tutmaya ve onu aşırı beslememeye dikkat etmelidir.

Epilepsi

Dachshunds, epileptik nöbetlere eğilimlidir. Bunun genetik olduğu düşünülse de, bazen başa sert bir darbe bu duruma neden olur. Neyse ki epilepsi ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir.

Progresif retinal atrofi (PRA)

PRA, köpek sonunda kör olana kadar giderek daha şiddetli hale gelen genetik bir göz bozukluğudur. PRA'nın gelişmesi çok yavaştır ve birçok köpek, körlük oluşmadan çok önce görme yetilerindeki kötüleşmeyi telafi etmek için diğer duyularını kullanmayı öğrenir.

Bir dachshund yavrusu ararken, yetiştiriciden her iki yavrunun ebeveynlerinin PRA için tarandığına dair kanıt isteyin.

Kabartmak

Bloat daha doğru olarak bilinir mide genişlemesi-volvulus (GVD). Şişkinlik, köpeğin midesi gazla şişip daha sonra büküldüğünde ortaya çıkan, hayatı tehdit eden bir durumdur. Köpek karnındaki fazla gazdan kurtulmak için kusamaz veya geğiremez ve sonuç olarak kalbe kan akışı tehlikeye girer. Böyle bir şey olursa, köpek şoka girecektir.

Bir dachshund yavrusu satın aldığınızda, size her iki yavrunun ebeveynleri için veteriner sağlık sertifikaları verebilecek saygın bir yetiştirici bulun. Bu sertifikalar, yavru köpeğinizin anne ve babasının cinsi etkileyebilecek hiçbir genetik bozukluğa sahip olmadığını ve bu nedenle yavru köpeğinizin sağlıklı olması gerektiğini gösterecektir.

Dachshunds 15 yıla kadar yaşayabilir, bu nedenle bu yavrulardan birini alırsanız uzun vadeli bir taahhütte bulunmaya hazır olmalısınız.

Egzersiz Gereksinimleri

Küçük bir evde veya dairede mutlu bir şekilde yaşayacak olsalar da, dachshund'ların çok fazla enerjisi var ve saatlerce oynayacaklar!

Favori dachshund etkinlikleri, sahipleriyle ve diğer köpeklerle oynamak, kazmak ve avlanmaktır. Dachshund'unuza her gün iki kısa yarım mil yürüyüşü vermeyi beklemelisiniz. Bir getirme oyunu da iyi sonuçlanacak! Bir bahçeniz varsa, Doxie'nizin kazarak kendini eğlendirmesine hazırlıklı olmalısınız, bu yüzden onu yakından takip etmeniz gerekebilir!

Düz tüylü daksundlar soğuk havaya duyarlı olabilir, bu nedenle köpeğinize kış yürüyüşlerinde giymek için sıcak bir ceket almanız gerekir.

Sağlık

Dachshund'lar soğuğu hissetme eğiliminde oldukları için genellikle dışarıda iyi yaşamazlar. Evinizde bir dachshund'unuz olduğunda, yatağa veya kanepeye tırmanabilmesi için ona bir rampa sağlamaya özen gösterin. Bunun nedeni, dachshund'ların sandalyelere ve yüksek basamaklara atlamaya ve inmeye çalışırlarsa kolayca sırt yaralanmalarına maruz kalabilmeleridir.

pug yavruları için en iyi yiyecek

Dachshund'lar son derece zekidir ve yavru köpeğinizi hareket halindeyken itaatkar olmak için eğitmek için zaman ayırmanız çok önemlidir. Dachshund'unuzun sıkılmaması için eğitim seanslarını kısa ve ilginç tutun.

Dachshund'unuzu ev eğitimi alırken sandık eğitimi kullanmak çok önemlidir, çünkü cins inatçı olabilir ve kendilerini rahatlatmak için dışarı çıkmaya isteksiz olabilir. Sabırlı ve tutarlı olun ve sonunda banyo savaşını kazanacaksınız!

Ne Kadar Yiyorlar?

Dachshund'ların belirli bir beslenme gereksinimleri yoktur, ancak her zaman Dachshund'unuz için en kaliteli yiyecek .

Kuru yiyecekler, çeşitli nedenlerle ıslak yiyeceklere tercih edilir. Birincisi, kuru mama, sert mama parçacıkları üzerinde çatırdarken köpeğin dişlerinden plağı çıkarmaya yardımcı olur. diş eti iltihabı ve köpek periodontal hastalık yerleşmekten.

Bununla birlikte, diş çıkaran genç yavrular, ağrıyan diş etlerinde sert mama yemekten daha yumuşak olduğu için ıslak, yumuşak yiyecekler yemeyi daha kolay bulabilir. Eksik dişleri veya kötü diş sağlığı olan yaşlı dachshund'lar, çiğnemeleri daha kolay olduğu için konserve, yumuşak yiyecekleri de takdir edeceklerdir.

Bir dachshund'un her gün ihtiyaç duyduğu yiyecek miktarı, aldığı yiyeceğin türüne, yaşına, aktivite seviyelerine ve metabolizmasına göre değişir. Yem miktarları için ürün paketindeki üreticinin yönergelerine bakın veya veterinerinizden yardım isteyin.

Aşırı kilolu bir dachshund'un diyabet ve sırt ağrısı gibi sağlık sorunları geliştirmeye yatkın olabileceğini unutmayın, bu nedenle evcil hayvanınızı fazla beslememeye dikkat edin.

Mont Renkleri

Dachshunds birkaç renkte gelir. Düzgün kaplamalı dachshunds genellikle kırmızı veya kremdir, bazen ana kaplama rengine karıştırılmış birkaç siyah kıl vardır. Ayrıca, krem ​​veya ten rengi işaretli çikolata, siyah, mavi (gri), açık kahverengi (Isabella) ve kırılı (yaban domuzu) olabilen iki renkli dachshunds vardır.

Ayrıca, benekli dachshund'ları da bulabilirsiniz. merle desenli ceket . Genellikle, merle kaplı dachshund'ların mavi gözleri vardır. Bu çok sevimli ve alışılmadık görünmesine rağmen, merle paltolu ve mavi gözlü bir köpekten kaçınmak en iyisidir. Merle rengine, aynı zamanda bir dizi sağlık sorunuyla da ilişkili olan genetik bir tuhaflık neden olur.

Birçok açık renkli dachshund'un koyu kahverengi yerine soluk renkli gri, ela veya yeşil gözleri vardır. Bazen, çift benekli paltolu dachshund'ların bir gözü ve bir kahverengi gözü olabilir. Yine, alışılmadık derecede renkli bir dachshund sizi cezbederse, köpeği eve götürmeden önce ebeveynlerinin genetik problemler için sağlık taramasından geçirildiğini kontrol edin.

Dakhund Mont Çeşitleri

Dachshund'ların birkaç farklı palto tipinde olduğunu biliyor muydunuz?

En yaygın görülen dachshund türü, pürüzsüz kaplamalı çeşittir. Pürüzsüz kaplamalı dachshunds, hafifçe dökülen kısa, parlak katlara sahiptir.

Wirehaired dachshunds çift katlıdır. Saçın üst tabakası kısa ve sicimdir ve alt kürk yumuşak ve kabarıktır. Çift tüylü köpekler genellikle kısa tüylü türlerden daha fazla tüy döker ve daha fazla tımar gerektirir. Wirehaired dachshunds en çok yaban domuzu rengindedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, uzun tüylü dachshund'ların uzun, dalgalı kürkleri vardır, ancak bunlar hafif saçaklardır.

Dachshund'larınızı Tımar Etmek

Düzgün saçlı dachshund'lar genellikle çok fazla tüy dökmezler, bu yüzden çok fazla tımarlamaya ihtiyaçları yoktur. Birkaç günde bir ince fırçalı bir fırça, tüylerdeki gevşek tüyleri ve kiri temizlemek için yeterlidir. Yavru köpeğinize yumuşak kıllı bir fırça ile hızlı bir şekilde bir kez daha vererek bitirin.

Özellikle kokulu bir şeyle yuvarlanmadığı sürece, düzgün saçlı dachshund'unuzu sık sık yıkamanıza gerek kalmayacak! Genellikle, dachshund'unuzun ceketini temiz ve parlak tutmak için yapmanız gereken tek şey ara sıra nemli bir bezle silin.

Tel tüylü bir dachshund seçerseniz, onu her gün fırçalamanız gerekecek. Ayrıca, tüylerinin iyi durumda ve şık görünmesini sağlamak için köpeğinizi her yıl iki veya üç kez 'soymanız' gerekir. Yerel köpek bakıcınız, dachshund'unuzun ceketini sizin için elle soyabilir.

Uzun tüylü dachshunds, bereketli, uzun saçlarının keçeleşmesini ve dolaşmasını önlemek için düzenli fırçalama gerektirir.

Tüm dachshund'ların sarkık kulakları vardır. Sarkık kulaklar sevimli görünse de akarlara, bakterilere ve mantara da yatkın olabilirler. Dachshund'unuzun kulaklarını sağlıklı tutmak için haftada bir temizlemeniz gerekecek. Bir pamuk alın ve veteriner kulak temizleme ürünü ile nemlendirin. Kiri ve yağı temizlemek için köpeğinizin kulaklarının iç tarafındaki pamuklu topu nazikçe silin. Asla pamuklu çubuğu dachshund'unuzun kulağına itmeyin, çünkü bu yaralanmaya neden olabilir!

Tırnaklarınız gibi, dachshund'unuzun tırnaklarının da birkaç haftada bir kesilmesi gerekir, böylece çok uzun süre uzamamaları için köpeğiniz yürürken rahatsızlığa neden olabilir. Çoğu köpek manikürü beğenmez ve yerel bakım uzmanınızdan veya bir veteriner hemşiresinden bu işi sizin için yapmasını isterseniz, bu süreci siz ve evcil hayvanınız için daha az çileli bulabilirsiniz.

Yavruluktan itibaren, dachshund'unuzun dişlerini fırçalamanız çok önemlidir. Evcil hayvanınızın dişlerini birkaç günde bir fırçalamak, sonunda plak ve tartar oluşmasına neden olacak bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Dachshund'unuzun dişlerini temiz tutmak, yavru köpeğinizin sonraki yıllarında köpek periodontal hastalığının gelişmesini önleyebilir.

Veteriner Kontrolleri

Bakım zamanı, dachshund'unuzda bir sağlık kontrolü yapmanız için mükemmel bir fırsattır.

Derisini bir enfeksiyon veya yaralanmaya işaret edebilecek kızarıklık, iltihaplanma veya hassas alanlar açısından kontrol edin. Özellikle dachshund'unuz uzun çimlerde oynuyorsa, pire ve kenelere dikkat edin.

Köpeğinizin gözleri parlak ve berrak olmalı, köşelerde hiçbir pislik olmamalıdır. Bir dachshund'un burnu ıslak ve parlak olmalı, kuru olmamalı ve diş problemlerini gösterebilecek 'köpek nefesi' olmamalıdır.

Dachshund'unuz herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa, her zaman derhal veterinerinize danışın.

Yavru Köpeğinizi Bulmak

Demek, rehberimizi okudunuz ve ailenize bir dachshund'u ağırlamayı seveceğinize karar verdiniz!

Her zaman saygın, lisanslı bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın alın. İyi yetiştiriciler, üreme köpeklerini ve yavrularını sağlık taramasından geçirecek ve onları mükemmel durumda tutacaktır. Ayrıca, köpeğinizin ebeveynleri ve kardeşleriyle tanışmayı da beklemelisiniz. Yetiştirici bunu yapmak için isteksizse, uzaklaşın.

Asla bir köpek yavrusu almayın yavru değirmeni . Yavru değirmenler, minimum maliyetle çok sayıda yavru köpek üreterek kârı maksimize etmek için var olan ticari işletmelerdir. Yavru değirmenlerde kullanılan köpekler, genellikle yavrularına geçen ciddi duygusal ve fiziksel sorunlardan muzdariptir. Ayrıca, birçok evcil hayvan dükkanının yavrularını yavru değirmenlerinden aldığını bilmelisiniz, bu yüzden bunlardan da kaçının.

ABD'deki güvenilir dachshund yetiştiricilerinin bir kaydı American Kennel Club web sitesinde bulunabilir. bu bağlantıda .

Öyleyse, iyi yetiştirilmiş bir dachshund için ne ödemeyi bekleyebilirsiniz?

Bir dachshund yavrusu için mevcut fiyat aralığı 200 ila 3.500 $ artı arasındadır. Yavru köpek ne kadar pahalı olursa, talep o kadar artar ve tam bir soyağacı ile gelme olasılığı o kadar artar.

Popüler Dachshund Karışımları

Bugünlerde son derece popüler olan birçok farklı Dachshund karışımı türü var! Bunların çoğu özel olarak yetiştirilmiştir ve birçoğu, iki köpeğin komik bir Doxie boyutlu paket oluşturmak için bir araya geldiği safkanlar arasındaki tesadüfi melezlerdir. İşte bazı popüler karışımlar!

Kurtarma ve Sığınaklar

Bir sığınaktan kurtarma dachshund'unu almaktan memnunsanız, sizin için iyi!

Bununla birlikte, huzursuz bir geçmişe sahip yetişkin bir köpeğin, bir kulübenin dışındaki hayata alışması ve alışması biraz zaman alabileceğini anlamak önemlidir.

İstenmeyen bir köpeği yeniden yerleştirme hakkında daha fazla bilgi için iletişim kurmak isteyebileceğiniz birkaç dachshund kurtarma organizasyonu.

Bir sığınakta veya köpek hayır kurumu kulübelerinde bir dachshund aramaya karar verirseniz, köpeğinizi eve götürmenize izin verilmeden önce titiz bir onay sürecinden geçmeniz gerekecektir.

Çoğu barınak sizden bir köpek sahibi olarak deneyime sahip olduğunuzu gösteren referanslar isteyecek ve bazıları da yavrunun nerede yaşayacağını görmek için evinizi ziyaret etmeyi isteyecektir. Alınma! Kurtarılan dachshund'lar genellikle hayata kötü bir başlangıç ​​yaptılar ve barınak, ücretlerinin köpeğin mutlu, güvenli ve bakımlı olacağı sonsuza dek bir eve gitmesini sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapacak.

Bir kurtarma barınağından köpek satın alamazsınız. Bununla birlikte, çoğu hayır kurumu, evlat edinenlerin kurtarılan köpeklerinin bakımı ve tesislerin bakımı için mütevazı bir bağış yapmasını ister.

Sarmak

Dachshund, kişilik ve karakterle dolu! Bu canlı, zeki küçük köpekler, doğru evde harika aile hayvanları yapabilir ve onları doğru şekilde tedavi eden ve idare eden diğer evcil hayvanlar ve daha büyük çocuklarla iyi geçinirler.

Onlar için yaparlar çok sevimli melez . Aslında, bunlar genellikle laboratuarlarla geçti ve Corgis ile geçti bazılarının 'tasarımcı köpekler' olarak gördükleri şey için. Bir Doxie alırsanız, ona bol miktarda egzersiz yapmaya ve özellikle uzun saçlı veya telli bir çeşit seçerseniz, onu tımar etmeye biraz zaman ayırmaya hazır olmalısınız.

Lisanslı bir yetiştiriciden bir dachshund yavrusu satın alabilir veya bir kurtarma barınağından daha yaşlı bir yavru alabilirsiniz. Dachshund'ların 15 yıla kadar yaşayabileceğini unutmayın, bu nedenle uzun vadeli bir taahhütte bulunmaya hazır olmalısınız. Bir dachshund sizin için mükemmel bir evcil hayvan gibi geliyorsa, şüphesiz yeni dört ayaklı en iyi arkadaşınızdan yıllarca süren sevgi ve bağlılığı dört gözle bekleyebilirsiniz!

Yorumlar

Rhonda Williamson
Çeşitler çaprazlanmış olsaydı kişilik nasıl olurdu ve ceket nasıl görünürdü, örneğin: Uzun saçtan tele kaplamaya Pürüzsüz kürkten uzun saça
Kelly Wilson
Merhaba Rhonda - genetik, her iki türün de uzun / telli veya pürüzsüz / uzun olması için eşit şansa sahip olacağı anlamına gelir. Taşıyabilecekleri diğer genlere bağlı olarak, bir büyükanne, pürüzsüz / uzun tüylü bir yavru için başka bir gen taşımışsa, yine de mümkün.
Pat Hubbard
Memphis, Tn bölgesinde iyi bir yetiştirici arıyorum. Tavsiyen var mı? Bölgemizde ziyaret ettiğim bazı kişiler onayıma bağlı değildi. Küçük bir yetiştirici arıyorum, bu yüzden yavru değirmeni değil. Teşekkürler!
Kelly Wilson
Merhaba Pat - aslında şu anda belirli yetiştiricileri desteklemiyoruz, ancak AKC web sitesinde hızlı bir arama sizi doğru yöne yönlendirmelidir. İyi şanslar!
Audrey M McGee
Merhaba! Her bir ceket tipinin sağlık sorunları için farklı riskler taşıdığını bir yerlerde okuduğumu sanıyordum. Örneğin, uzun tüylü versiyonların, düz kürklere göre sağlık sorunları geliştirme olasılığı daha düşüktür. Bu doğru mu yoksa cevabı bulmak için beni doğru yöne yönlendirebilir misin? Teşekkür ederim!
Kelly Wilson
Merhaba Audrey - bildiğimiz kadarıyla, konu sağlık olduğunda aralarında hiçbir fark yok. Bu, daha çok evlat edinmeyi seçtiğiniz yavrunun ebeveynlerinden türetilmiştir. Saygın bir yetiştiriciden gelen ebeveynlerin genetik sağlığı, Dachshund'unuzun genel sağlığında herhangi bir fiziksel özellikten çok daha önemli bir rol oynar. Umarım bu yardımcı olur - teşekkürler!