Malta Köpek Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Malta Köpek Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Malta ise mükemmel kucak köpeği , ve bu işi uzun süre elinde tuttular! Antik çağda mükemmel bir arkadaş olmaları için yetiştirildiler ve bu dünyada oldukları tüm yüzyıllar boyunca hak ettikleri ün ve hayranlığı kazandılar. Nedenini görmek zor değil! Maltalılar, hoş karşılandıkları herhangi bir aileyi sunmak için çok neşelenen, inanılmaz derecede sevecen, tatlı ve canlı köpeklerdir.

Maltalıları tespit etmek zor olabilir, küçük boyutları göz önüne alındığında , ama kabarık beyaz önlük ikoniktir . Bu cins hipoalerjeniktir alerjisi olan köpek severler için mükemmel hale getirir. Bunun yanı sıra, sadece bir ev arkadaşı olarak değil, aynı zamanda terapi köpekleri olarak toplumda harika bir yer bulmuşlardır.Bu sevimli tür hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yere geldiniz! Bu yazıda, bilmen gereken her şey bu zarif, taşınabilir yavru hakkında. Uzun tarihlerinin en iyi kısımlarını, nasıl göründüklerini ve hareket ettiklerini ve onlara bakmanın en iyi yollarını öğreneceksiniz. Bu cinsi minyatür çerçeveleri için bile bu kadar görkemli yapan şeye geçelim.

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık4-8 Pound
  • yükseklik simgesiYükseklik8-9 inç
  • ömür simgesiÖmür12-15 Yaş
  • renk simgesiRenklerBeyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Fiyonklu Uzun Saçlı Dört Beyaz Köpek

Malta'nın tarihi, dünyadaki en uzun ömürlü ırklardan biridir.Onlara bakarak bilmiyor olabilirsiniz, ancak Malta ırkı çok uzun bir süredir var - bin yıldan beri konuşuyoruz! oldukları biliniyor Avrupa menşeli en eski oyuncak cinsi , bir zamanlar “Malta'nın Ye Antik Köpeği” olarak anılırdı.biraz kesin tarihlerini belirlemek zor çünkü cins ne kadar eski. Bununla birlikte, cins olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. aslen değildi Malta adası, Sicilya'nın güneyinde. Cins orada gelişmiş olabilir, ancak başka yerlerden geldiklerine dair daha fazla kanıt var. Örneğin, Sicilya'da Melita adında bir kasaba birçok güzel köpek ihraç etti , günümüz Maltalılarına benzeyen Canes Militei olarak adlandırıldı.

Maltalıların şaşırtıcı bir süredir etrafta oldukları düşünülüyor. 29 yüzyıl , ancak bazı kaynaklar daha da uzun öneriyor. Örneğin, muhtemelen bir çocuk oyuncağı olan bir Malta heykelciği, 8000 yıllarına ait olduğu tespit edilmiştir. . Daha sonra, Yunan vazolarında cinsin görüntüleri bulundu.Maltalılar tarihin yıllıklarında inanılmaz bir uzun ömürlülük yaşadılar, bu kadarı doğru. Bu tarihin şanlı olduğunu ve Malta masallarıyla (veya kuyruklarıyla?) lüksün kucağında yaşamak ! Yunanlılar, ölen kucak köpekleri için mezar diktikleri cins çok sevildi.

Maltalılar, Roma İmparatorluğu'nda, Roma Hanımlarının Köpekleri olarak anılmaya kadar giden mutlak moda ikonlarıydı. Onları aksesuar olarak kullanacak kadınlardan dolayı bu isimle anılmışlar. kollarından dışarı bakmak veya göğüsler. O kadar modaydılar ki sonunda Roma İmparatoru Claudius bir tane kendine aldı .

Potansiyel Tükenme

Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Malta köpekleri pratikte soyu tükendi . Avrupa Karanlık Çağlarının sıkıntılarına rağmen, türün devam etmesi Çinlilerin üreme çabalarından kaynaklanıyordu. Çinliler, yeni keşfedilen popülerliğin tadını çıkardıkları daha rafine Malta'yı Avrupa'ya geri ihraç ettiler. Rönesans şairi Ludovico Aristo Maltaca'yı epik şiirinde yazdı 1532'de yayınlanan Orlando Furioso. Cins, kendisini kraliyet ailesinin kucağında bulmaya devam etti.Mary, İskoç Kraliçesi ve Kraliçe Victoria, Malta'ya sahipti. 1839'da Kraliçe Victoria'nın annesi Kent Düşesi, sanatçı Sir Edwin Landseer'i Newfoundland köpeğinin yanında Maltalı Quiz'in bir portresini çizmesi için görevlendirdi. Bu köpekler, sadece güzellikleri için değil, aynı zamanda aristokrasi tarafından uzun süredir popülerliğe sahipti. hastalıkları iyileştirebileceklerine dair inanç . Yüzlerce yıldır, Maltalılar “Yorgan” olarak adlandırıldı insanların yatıştırıcı varlıkları ve arkadaşlıkları için sahip oldukları saygıyı belirtmek için.

Maltalılar sonunda göletin üzerinden ABD'ye getirildi ve burada 19. yüzyılın sonlarında ün kazandılar. New York Westminster Kennel Club ilk köpek şovunu 1877'de düzenledi. Şimdiye kadar sergilenen ilk Maltalı beyazdı ve bir köpek olarak listelenmişti. Malta Aslanı Köpek . 1888'de AKC, cinsi tanıdı ve kadrolarına ekleyerek onu 42. cins haline getirdi.

Günümüz

Daha yakın yıllarda, Malta hala bir güzel, lüks köpek . Yüzyıllardır kralların kucağında oturuyorlar, bu yüzden farklı bir kral, Elvis Presley'in olması şaşırtıcı değil. kendine ait biri vardı . Çok olmasa da biraz daha şaşırtıcı olan şey, dünyanın en zengin köpeğinin bir Maltalı olmasıdır.

Sorun bir Maltalıydı Kime 12 milyon dolar miras kaldı Otel ve emlak kralı olan sahibi Leona Helmsley'nin ölümünün ardından. Trouble, hayatının geri kalanını ihtişam, ölüm ve adam kaçırma tehditlerine rağmen yaşadı ve 2011 yılında 12 yaşında vefat etti.Bu günlerde, Maltalılar hala tüm dünyada hayran kalıyor. Onlar her zaman harika oldular sevgi dolu, sevecen bir arkadaşlık vermek , ve bugün bile ailelerine bunu sağlamaya devam ediyorlar.

Mizaç

Kanepede uzanmış sevimli beyaz köpek

Cins, kucak köpeği olarak yetiştirildikleri için inanılmaz derecede nazik olduğu bilinmektedir.

Yakında fark edeceksiniz ki, Maltalınız köpeklik çağında bile çok güçlü bir kişiliğe sahip olacak. Onlar cesur ve cesur , gerçekte ne kadar küçük olduklarından tamamen habersiz. Bu alınganlık, onlarla tanışan herkesi güldürebilir. Bu köpekler, insanlarını mutlu etmeyi sevdikleri için bundan yeterince yararlanamazlar. Ancak, sahipleri yine de dikkatli olmalıdır.

Uygun şekilde eğitilmedikleri zaman, Maltalılarınızın ani bir tehlikeye atılmasını bekleyebilirsiniz. Bunun gibi, önemli onlara ne zaman koruyucu olmanın uygun olduğunu öğretin , hem de ne zaman rahatlayacağınız. Uygun eğitim almış Maltalılar, bekçi köpeği olmaya çok uygundur. Keskin duyuları ve yüksek havlamaları, kapıda biri olduğunda kesinlikle size haber verecektir!Maltacanızı şımartmanın aslında onları daha agresif olmaya yönlendirin . Sahipleri tarafından şımartılmaya alışkın Maltalılar Etrafta olmadıklarında kendilerini tehdit altında hissedebilirler . Ailenin diğer üyeleriyle kapsamlı bir sosyalleşmenin yanı sıra kendi başlarına rahat vakit geçirmeyi öğreneceklerdir. Son derece sosyal Maltalılardan ikincisini istemek zor olabilir! Bu köpeklerin oldukça yatkın olduğu ayrılık kaygısından kaçınmaya dikkat edin.

Evde

Yeterince doğru, nazikçe tanıştırıldıklarında diğer aile üyelerine ısınmaları çok az zaman alır. Bu onları bir mükemmel aile köpeği çocuklu aileler ve diğer evcil hayvanlar için bile. Bununla birlikte, yanlış kullanıldığında yaralanabilecek çok kırılgan köpekler olduklarından, daha küçük Maltalıların daha büyük çocuklar için en iyisini yapacağını unutmayın. Maltalılarınız oynamayı çok sevecek, bu yüzden oyun süresi boyunca herkesin dikkatli ve güvende olduğundan emin olun!

Binlerce yıl önce mükemmel bir kucak köpeği olarak yetiştirildikleri için, Maltalılarınızın bu asırlık yeteneği modern evlere bile taşımasını bekleyebilirsiniz. AKC, türün 'tüm küçük köpeklerin en kibar tavırları arasında' olduğuna dikkat çekiyor. Bu kibarlık, arkadaş canlısı, sevecen doğalarıyla birleştiğinde, Maltalıların mükemmel arkadaşlar .köpek ve kitaplar

Neredeyse her aile için onlara ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterebilecek harika bir köpek olurlar. Ayrıca, terapi köpek çalışması için mükemmel şekilde uygundurlar. Bir terapi köpeği olan Maltalı Riley hakkında bir şeyler okuyun. Emerald Coast Çocuk Savunuculuk Merkezi AKC'nin en yüksek onurunu Seçkin Terapi Köpeği olarak alan .

Boyut ve Görünüm

Çok Uzun Düz Kürklü Sevimli Beyaz Köpek

Malta, sekiz pounddan fazla olmayan küçük bir cinstir.

Maltalılar oyuncak köpekler olarak sınıflandırılır. Onlar çok küçük , biriyle tanışırken hemen farkedeceğiniz gibi! Hem erkek hem de dişi yavrular, omuzda ortalama dokuz inç boyundadır. AKC cins standart ağırlığını listeler 7 kilodan az olmamakla birlikte 4 ila 6 kilo tercih edilir. Bununla birlikte, cins standardı çoğu Maltalı için biraz fazla hafif olabilir. Yetişkin bir köpek için sağlıklı bir ağırlık, kemik yapısına bağlı olarak, bazıları daha ağır olmakla birlikte, sekiz pound civarındadır.

Maltalılar çok asil ve onurlu görünüyor, bu da onların şanlı tarihlerine bakıldığında mantıklı. Başlarını dik tutuyorlar, eşit parçalara bakıyorlar zarif ve sevimli . Kulakları alçak, yüzlerinin kenarlarına düşüyor. Gözleri koyu renkli, yuvarlak ve eşit aralıklı; bu onlara nazik bir ifade verir. Burunları neredeyse her zaman siyahtır; AKC tarafından kabul edilen tek renk budur.Maltalılar atletik değildir, ancak bu kadar kısa bacaklarda bile canlı hareket etme yeteneğine sahiptirler. AKC yürüyüşlerini şöyle tanımlıyor: neşeli, pürüzsüz, [ve] akıcı. ” Ön bacakları düzdür; arka ayaklar önemli miktarda güce sahiptir. Bunlar siyah ayak pedleri ile küçük, yuvarlak ayaklarda son bulur. Maltalılar kuyruklarını mahallelerinden birinin üzerine örttüğü yerde sırtlarında taşırlar.

Ceket ve Renkler

Açık Havada Yürüyen Lüks Beyaz Köpek

Uzun, ipeksi beyaz saç, bu lüks türün bir ticari markasıdır.

Maltalılar uzun, ipeksi beyaz saçlarıyla kolayca tanınırlar. Saçın düz kalitesi önemlidir. AKC, aşağıdakiler dışındaki saç dokularına izin vermez: düz ve düz Maltalılar için. Bazı Maltalılar küçük görünüyor yumuşak beyaz sevimli peluş oyuncaklar , sadece görünüşlerinden dolayı.

Saçları kalındır ve genellikle yere değecek kadar uzayacak şekilde yapılmıştır. Bununla birlikte, birçok sahip, bakımı kolaylaştırmak için köpeklerinin tüylerini kesmeyi tercih eder. Tek katları neredeyse hiç dökülmez, bu da onları alerjisi olanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Ancak çift katlı olmaması, daha soğuk havalarda ekstra korumaya ihtiyaçları olduğu anlamına gelir; onları dışarı çıkarırken onlara bir kazak vermeyi düşünün!

Maltalılar ünlüdür kusursuz beyaz saç . Bu günlerde, tüm safkan Maltalılar beyazdır, ancak geçmiş yıllarda başka renklerde de var olmuştur. Özellikle, cinste tamamen beyaz renge geçiş, 20. yüzyılın başlarında geldi. AKC, arzu edilmese de kulaklarda açık ten rengi ve limon lekelerine izin verir.

Egzersiz İhtiyaçları

Açık Havada Koşan İpeksi Beyaz Köpek

Maltalıların egzersiz gereksinimleri çok azdır, her gün sadece yaklaşık 30 dakikadır.

Malta'nın küçücük boyutu nedeniyle, onlar kadar egzersiz gerektirmez daha büyük köpekler olarak Ancak yine de çok aktif, oyuncu köpeklerdir. Bu nedenle, fiziksel ve zihinsel sağlıkları için iyi miktarda egzersize ihtiyaçları olacaktır.

Yavruluk ve yetişkinlik yıllarında, onlara günde yaklaşık 30 dakika egzersiz yapmanız gerekecektir. Bu en iyi bölünmüş günde iki seans . Yürüyüşler her zaman iyidir, ancak Maltalılar dışarı çıkamazlarsa oyun süresini içeride tutmaktan mutlu olacaktır. Boyutları, küçük alanlarda bile ihtiyaç duydukları aktiviteyi elde etmelerini sağlar. Onlara yeterince egzersiz ve oyun vermek, içeride bile hareket etmelerine yardımcı olacaktır.

Yaşam koşulları

Bir Sandalyede Poz Posh Beyaz Köpek

Küçük boyutu ve sakin doğası nedeniyle Malta, küçük alan veya şehir yaşamı için uygundur.

Maltalılar küçük olduklarından apartman yaşamı için mükemmeldir ve fazla yer kaplamaya gerek yok . Çitle çevrili bir bahçeleri olmasa bile mutlu olacaklar, ancak yine de onları güneş ışığı ve sosyalleşme için ara sıra dışarı çıkarmanız gerekecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu yavruların çift kürkü yoktur. Bu nedenle havası aşırı soğuk olan yerlerde pek başarılı sayılmazlar. Ayrıca, iç mekanlara çok alıştıkları için yüksek sıcaklıkların da onlar için zor olabileceğini not etmek önemlidir. Onlara daha sert havalarda ihtiyaç duydukları bakımı vermeye özen gösterin. Onları sıcak giyin Herhangi bir süre soğukta kalmaları gerekiyorsa. Onlara bol soğuk su verin ve sıcak günlerde içeride tutun.

Eğitim

Uzun Saçlı Beyaz Köpek Oturan

Bu köpekler için eğitime genç yaşta başlamak önemlidir, çünkü bunlar hızla baskın hale gelebilir ve şımarık olabilir.

Onların zahmetsiz cazibesini aşamazsanız, Malta dilinizi eğitmek biraz zor olabilir! Malta olabilir bozuk , ancak yeterince erken başlarsanız onları eğitmek zor değil. Komut verirken sizi dinlemelerini sağlamak sabırlı, nazik ve duyarlı bir yaklaşım gerektirir. Bu cins kolayca duygularını incitebilir, bu yüzden onlara nazik davranmanız gerekir. Övgü, evcil hayvan ve ikramlarda bol bol olumlu pekiştirme kullanın!

Maltalılar temel itaat konusunda eğitilmelidir mümkün olan en kısa sürede . Boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin; dizginlemezseniz çok baskın hale gelebilirler! Cins denilen şeye eğilimlidir Küçük Köpek Sendromu , saldırganlık, havlama ve yıkıcı davranışlar gibi zor davranışlar sergiledikleri yer. Ayrıca inatçı oldukları da iyi bilinir, birçok köpek meraklısı bunu söyleyecektir. zeka eksikliğinden dolayı .

Sosyalleşme, kabarcıklı, coşkulu Maltalılar için oldukça basittir. Bunaltıcı olmayan güvenli bir ortama izin verilirse, yeni hayvanlara ve insanlara kolayca alışın . Düzgün bir şekilde sosyalleşmesine izin verilirse, Maltalılar herkesin en iyi arkadaşı olmak ister! Erken sosyalleşme, kaygı ve şüpheyi azaltmak da dahil olmak üzere birçok zor davranışı önleyecektir. Diğer köpeklerle daha iyi oynamalarına yardımcı olmak için onları bir anaokulu sınıfına kaydettirmeyi de düşünmelisiniz.

Sağlık

Veterinerde Sevimli Beyaz Köpek

Ortalama 15 yıla varan bir ömre sahip olan Maltalınız, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme potansiyeline sahiptir.

Maltalılar, özellikle sorumlu yetiştiricilerden geldiklerinde genellikle oldukça sağlıklı köpeklerdir. Daha küçük bir cins olmak, genellikle biraz daha uzun yaşarlar büyük cins köpeklerden daha Bazıları bundan daha uzun yaşasa da, Malta'nızın 12 ila 15 yıl arasında herhangi bir yerde yaşamasını bekleyebilirsiniz.

Maltalılar oldukça sağlıklı olmalarına rağmen, tüm köpekler gibi genetik olarak yatkın belirli sağlık koşullarına Malta'nızın sağlık sorunlarını etkili bir şekilde tedavi etmek, ortaya çıkmadan çok önce başlar. Bu konuları anlamak, gerektiğinde iyi bir tedavi planı oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Her köpeğin bu sağlık koşullarını yaşamayacağını unutmayın. Ancak, bu cinsi hayatınıza sokmayı planlıyorsanız, bunları dikkate almak yine de önemlidir.

Patent Duktus Arteriosus

Maltalılar, adı verilen bir kalp rahatsızlığına eğilimlidir. patent duktus arteriyozus . En sık teşhis edilenlerden biridir. doğuştan kalp kusurları köpeklerde. PDA'da, gebelik sırasında kalbin iki bölümüne kan taşımakla görevli küçük bir kan damarı, köpek yavrusu doğduktan sonra kapanmaz. Anomali, Maltalıların yaşamının başlarında pek fark edilmez, ancak bir dizi sorun yaratır. Bunlara akciğerlere taşınan fazla kan ve kalpte bir baskı dahildir.

PDA belirtileri için Maltacanızı yakından izleyin. olduklarını fark edebilirsiniz. kolayca yorulur egzersiz sırasında veya nefes darlığı, arka bacaklarda güçsüzlük veya aşırı öksürük sergileme sırasında. Hayatı tehdit edici bir durum olabileceğinden, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede PDA için kontrol ettirin. Genellikle anormal damarın cerrahi olarak kapatılmasıyla çözülür.

Cilt problemleri

Malta diliniz de olabilir çeşitli cilt problemlerine eğilimli sebase adenit dahil. Bu en sık 1 ila 5 yaş arası köpeklerde görülür. Bu kendini gösterir saç dökülmesi ile kuru, pullu cilt başın üst kısmı ve sırt dahil olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde. Bakteriyel enfeksiyon veya bir diyete alerjiden kaynaklanan diğer cilt sorunları ortaya çıkabilir.

Yaralanma

Bu cins çok küçük bir boyuta sahiptir. daha kırılgan vücut diğer büyük ırk köpeklerden daha. Merdivenlerden çok hızlı inmek veya mobilyalardan atlamak kemik kırıkları meydana gelebilir. Ayrıca üzerlerine düşen nesnelerden, hatta yastık gibi yumuşak nesnelerden de sarsıntı geçirebilirler. İnatçı yapıları kesinlikle başlarını belaya sokacaktır. Daha büyük köpeklerle gereksiz yere agresif oyun, Malta'nızı kısa sürede ciddi şekilde yaralayabilir.

Frug dog

Beslenme

Sevimli Beyaz Köpek Yemek Yiyen

Küçük ırklar için formüle edilmiş köpek maması, oyuncak büyüklüğündeki Maltalarınız için idealdir.

Malta diliniz bir dengeli, besleyici yoğun beslenme hayatları boyunca sağlıklı kalmak için. Çok küçük olduklarından, yüksek kaliteli, kuru bir üründen en iyi şekilde yararlanırlar. Malta gibi küçük köpekler için özel olarak yapılmış mama tanesi . Yavruların çoğu, gençken günde yaklaşık 0,5 bardak yiyecek tüketecektir. Yetişkinliğe girdiklerinde, bu miktar iki oturuş arasında bölünerek günde .75 ila 1 fincan yiyeceğe yaklaşır.

Yapay katkılı yiyeceklerden uzak durun; bunlar beslenmeleri için hiçbir şey yapmazlar ve sentetik boyalar Malta'nızın saçını lekeleyebilir ! Malta yemeklerinizi yaşam evrelerine uygun olarak vermeniz de önemlidir. Bu, yavruluk döneminde uygun büyümeyi, ayrıca yetişkinlik ve yaşlılık yıllarında iyi sağlık bakımını kolaylaştırır.

Diğer oyuncak ırkları gibi, Maltalılar hipoglisemiye yatkındır , özellikle erken yaşlarda. Yavru olarak, ihtiyaçları var kan şekeri seviyelerini yüksek tutmak için yiyeceklere düzenli erişim . Serbest besleme, önceki aylarda iyi bir fikir olabilir. Bununla birlikte, yiyecek alımını izlemek zor olduğu için mal sahipleri buna güvenmemelidir. Çok fazla yemek yemek, önlenebilir birçok hastalığın kapısını açan obeziteye yol açabilir.

Günde dört öğün, çok genç yavrular için uygundur ve porsiyon boyutları, köpeğin ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak değişir. Hayatının ilerleyen saatlerinde, Maltalılarınız porsiyon boyutlarıyla günde üç, hatta iki öğün yiyebilir. ağırlıklarına ve aktivite seviyelerine göre belirlenir . Şüphe duyduğunuzda, köpeğinizin ne kadar ve ne sıklıkla yemesi gerektiği konusunda veterinerinize danışın.

tımar

Tımar için Hazırlanmış Uzun Tüylü Beyaz Köpek

Çok ince ve uzun tüyleri olan bu cins için abartılı bakım yaygındır.

Maltalılar çok ince, ipeksi saçlara sahiptir. çok dikkat gerekiyor iyi durumda tutmak için. Kendiniz yapmak yine de oldukça uygun olsa da, kapsamlı bir bakım sağlamak için Malta'nızı her hafta profesyonel bir kuaföre götürmeyi tercih edebilirsiniz. Daha uzun paltolarına rağmen, Maltalılar çok tüy dökmez .

Onları daha kolay tımar etmek için özel aletler satın alabilirsiniz. Metal dişli köpek tımar tarakları, saçtaki statiği azaltmaya ve karışıklıkları daha verimli bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir. Dolaşıklık açıcı ve yumuşatıcı spreyler ayrıca cephaneliğinizde bulunması gereken temel araçlardır. Köpeğinizi tımarlamak için ayrılmış iyi bir makas, onları düzeltmeyi çok daha kolay hale getirecektir. Maltalınızın herhangi bir cilt rahatsızlığı varsa, veterinerinizin reçete ettiği şampuanı kullandığınızdan emin olun.

Maltalılar, özellikle tüyleri uzunsa, düzenli taramaya ve fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Dolaşmaları ve paspasları önlemek için paltolarını günlük olarak taramak gerekir. Malta'nızın uzun vadeli rahatlığı için önlem alınması zorunludur. Paspasları çıkarmak çok zor ve acı verici olabilir ve etkili bir şekilde ele alınmadığı takdirde kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Paslanma meydana gelirse, paspasları nazikçe ayırarak çıkarmadan önce saçı bir saç kremi veya dolaşık açıcı solüsyona batırmayı tercih edebilirsiniz.

banyo

Maltalılar, karlı beyaz saçlarıyla bile beklediğinizden daha az banyoya ihtiyaç duyarlar. Sadece olduklarında banyo yapmaları gerekecek gözle görülür şekilde kirli . Çok fazla şampuanlamadan kolayca cilt tahrişi geliştirebileceklerinden, onları çok sık yıkamamak önemlidir. Aşırı şampuanlama ayrıca doğal yağlarının kabuğunu soyar ve kuru ve kırılgan görünmesini sağlar.

Yumuşak, beyaz saçları göz önüne alındığında, Maltalılar lekelenmeye eğilimli . Yiyecek ve tükürük, ağız ve çene çevresindeki tüylerin sarı bir renk almasına neden olabilir. Göz çevresindeki alanın pembe veya kahverengi bir renk değişikliğine sahip olduğu gözyaşı lekesi de yaygındır. Ağız ve göz çevresinde leke oluşmasını önlemek için köpek yüz mendillerini kullanabilirsiniz. Boyanma zaten meydana geldiyse, en iyi nasıl yapılacağı konusunda veterinerinize danışın. bu lekeleri çıkar .

Çiviler, Kulaklar ve Dişler

Maltalılar bulutlara benziyor ve onlar kadar zahmetsizce hareket ediyor gibi görünüyor. Bu köpeklerin ayakları hafif olduğu için tırnaklarını büyük ırklar kadar etkili bir şekilde aşındırmazlar. Tırnaklarının uzunluğuna çok dikkat edin ve mümkünse onları düzeltin. tırnakları olmalı pençelerinin ana hatları düzeyinde .

düzenli olarak emin olun tüyleri yolmak Malta'nın kulak kanalından büyüyor. Bu, kulakları temiz tutmaya yardımcı olur ve kulak kiri oluşumunu önler. Aynı zamanda iltihaplanma ve enfeksiyona karşı da koruma sağlar. Kulak kanalının etrafındaki alanları pamuklu bir ped ve kulak temizleme solüsyonu ile silmek kulak kiri oluşumunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Maltalılarınızın dişlerine bakmak, onların harika görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede hastalıkları da önler. Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamak köpeğe özel diş fırçası ve diş macunu ile plak oluşumunu önleyecektir. Bu aynı zamanda daha az diş taşı oluşumuna da yol açar – diş eti çizgisine yakın hoş olmayan, sert, kahverengi tortular.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Battaniyenin üzerinde oturan beyaz köpek yavrusu

Saygın bir yetiştiriciden safkan bir köpek yavrusu, bazı durumlarda size en az 2.000 dolara ve yaklaşık 10.000 dolara fırlayacaktır.

Yavru köpeğinizi bir yetiştiriciden satın alıyorsanız, yetiştiriciniz saygın ve sorumlu . Ne yazık ki, yavru değirmenleri gibi yetiştiricilerin amacının mümkün olduğunca çok para kazanmak olduğu yerler var, yani hayvanların refahı için çok az endişe var.

Bu yerlerde, yiyecek ve temiz suya çok az erişim ile yaşam koşulları elverişsizdir. Odak noktası sadece ebeveyn köpekleri kadar yavru üret olabildiğince. Maltalıların yalnızca beyaz önlükleri ve koyu gözleri olması gerektiği için, bu yerleri sık sık, parlak kırmızı bir bayrak olan nadir göz ve kürk renklerinin reklamını görürsünüz.

Tam tersine, sorumlu yetiştiricilerin bir derin sevgi ve takdir Malta ırkı için yavrularına ve ebeveynlerine saygılı davranın. Bu yetiştiriciler size köpeklerinin yaşam koşullarını gösterebilecek ve onların rahat, temiz ve konforlu olduklarını göreceksiniz.

İyi yetiştiriciler Maltaca konusunda heveslidirler ve onlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatabilecekler, ayrıca sorularınızı yanıtlayabileceklerdir. Onlar da köpek yavrusu sağlığını garanti etmek veteriner sertifikaları ile. Yavru köpeğiniz genetik sorunlar için test edilmiş olacak, ayrıca gerekli tüm aşıları ve solucanları alınmış olacaktır.

Veterinerinize sorarak veya hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak köpek meraklısı topluluklarını kontrol ederek iyi bir yetiştirici bulabilirsiniz. Köpek gösterileri, sorumlu yetiştiriciler hakkında ipuçları bulmak için harika bir yerdir! Şüphe duyduğunuzda, AKC'nin harikalarını da kontrol edebilirsiniz. Malta damızlık sevk kaynağı .

Fiyat açısından Malta yavruları oldukça pahalıdır. Saygın bir kaynaktan evcil hayvan kalitesinde bir köpek etrafta bir erkek için 2000 dolar , dişi iken yaklaşık 3.000 dolar . Herhangi bir yere kadar değişebilen gösteri kalitesinde köpekler için daha fazla ödeme yapmayı bekleyin. 4.000 ila 10.000 ABD Doları !

Kurtarmalar ve Sığınaklar

çimenlerin üzerinde oturan beyaz köpek yavrusu

Düşecek binlerce dolarınız yoksa, türe özel bir kurtarma organizasyonundan kurtarmayı düşünün.

Saygın yetiştiriciler, hayatınıza yeni bir Maltalı getirmek için her zaman iyidir, ancak bölgenizi kontrol etmenizi öneririz. yerel barınaklar ve kurtarma ilk. Bir yetiştiriciye ödeyeceğiniz fiyatın çok altında, sevgi dolu bir yuvaya ihtiyacı olan harika bir köpek bulacağınızdan emin olabilirsiniz! Bu sadece ekonomik olarak değil, aynı zamanda bir köpeğin hayatını kurtardığınız için de mükemmel bir seçenektir.

Amerikan Hayvanlara Karşı Zulüm Önleme Derneği'ne göre, 3,3 milyon köpek hayvan barınaklarına gir Her yıl 670.000'ine ötenazi uygulanıyor. Barınaklara getirilen köpeklerin çoğu, özel bakıma ihtiyacı olan yaşlı köpeklerdir. evlat edinme yeni köpeğinize daha iyi bir hayat vermek onların hayal gücünün ötesinde.

Bir hayvan barınağı ararken, evlat edindiğiniz yerin türünü düşünün. Birçok barınak hayvanlarına nazik davranır ve bu da iyi ayarlanmış evcil hayvanlar ev hayatına uyum sağlamakta çok az zorluk çekecek. Ancak, köpeklerin acilen kurtarılmaya ihtiyaç duyduğu daha az misafirperver barınaklar var. Böyle bir barınaktan bir köpeğe bakmak daha zor olacak, ancak yeterince sabır ve sevgi, onları meşhur kabuğundan çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Buna açıksanız, bir evlat edinmeyi düşünün. karışık cins Malta . Sadece safkan bir köpek peşindeyseniz daha kısa bir bekleme süresine sahip olacaksınız ve karışık cins yavrular genellikle aynı derecede sağlıklı ve çok daha ucuz olacaktır. Irklara özgü kurtarmaların, Maltalı bir ebeveynle birlikte köpekleri aldığı da iyi bilinmektedir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Bu yavrular küçüktür, bu da yetişkinli ailelerde en iyisini yaptıkları anlamına gelir.
 • Hem saray evlerinde hem de en küçük apartman dairelerinde gelişebilirler.
 • Giden, alıngan ve sevimlidirler.
 • Maltalıların çoğu ilgi odağı olmayı sever.
 • Aşırı şımartılırlarsa iyi olmazlar.
 • Bu, kaygı ve saldırganlığı teşvik edebilir.
 • Çok dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekir.
 • Küçük boyları nedeniyle yaralanmaya eğilimlidirler.
 • Açık havada çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar.
 • Bu, meşgul insanlar için iyi bir seçim oldukları anlamına gelir.
 • Ayrılık kaygısına eğilimli olabilirler.
 • Siz yokken birinin onlara göz kulak olabileceğinden emin olun.
 • Aşırı baskın olabildikleri için, davranmak için çok fazla eğitime ihtiyaçları var.
 • Çoğu yavru çok fazla tımarlanmaya ihtiyaç duyacaktır, ancak güzellikleri buna değer.

Son düşünceler

Umarız bu makale size yeni Malta'nızın bakımı hakkında daha net bir fikir verebilmiştir. onları bu kadar harika yapan nedir . Kalbinizde büyük yer kaplayacak minik köpeklerdir. Aristokrat tarihleri, yaşamdan daha büyük kişiliklerinin yolunu açan çok kral köpeklerdir, bu yüzden onlara hak ettikleri saygıyı gösterdiğinizden emin olun!

Maltalılar, özellikle tımarlama sürecinde çok çaba sarf edebilirler, ancak vermeleri gereken sevgi, buna değer . Onların ihtiyaçlarını karşılayabilirseniz, bu yarım boy köpek, size her iki yaşamınız boyunca da sürecek bir neşe getirecektir.

Yorumlar