Cocker Spaniel Irk Bilgisi: Özellikler, Mizaç, Özellikler ve Daha Fazlası

Cocker Spaniel Irk Bilgisi: Özellikler, Mizaç, Özellikler ve Daha Fazlası

Arkadaş canlısı, neşeli İngiliz cocker spaniel iri, nemli gözleri ve arsız kişiliğiyle ABD’nin en popüler köpek ırklarından biridir. Horozlar başlangıçta av köpekleri olarak kullanıldı, ancak o zamandan beri çok sevilen aile hayvanları kadar önemli bir takip kazandı.

Cocker spanieller, yaklaşık 15 inç uzunluğunda duran orta boy köpeklerdir, bu nedenle her boyuttaki eve rahatça sığarlar. Cockers kolayca eğitilebilir ve çocuklar için sevgi dolu, hevesli oyun arkadaşları olabilir. Sportif ve çalışmak için yetiştirilmiş olan Cocker Spaniel, sahipleriyle birlikte bir gün geçirmekten daha fazlasını sevmez.Bu bilgilendirici makalede, size Cocker spaniel ırkı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz. Cocker spaniel’in kökenlerini, bir evcil hayvan olarak cinsten ne beklemeniz gerektiğini ve ırkın hassas olduğu olası sağlık sorunlarını öğreneceksiniz.

Öyleyse, sevimli Cocker spaniel hakkında her şeyi öğrenelim!

Tarih

Cocker spaniel'in kökenlerinin, 'Büyücüler'of 14inci yüzyıl.

Sonraki yıllarda, spaniel cinsi çeşitlendi ve hepsinin farklı işlere sahip olduğu birçok farklı forma dönüştü. Bazı ispanyollar, oyunu kızartmak ve komuta üzerine vurulan kuşları almak için kullanıldı. Aslında, 'Cocker' adı, köpeğin çulluk avlama becerisinden gelir.

Başlangıçta, spanieller boyutlarına göre gruplandırıldı ve sınıflandırıldı. Yani, bir çöpte farklı türlerde spanieller doğabilir. Sonunda, çeşitli spaniel türleri bireysel olarak tanınan ırklar haline geldi.1946'da, Cocker spaniel ayrı bir cins olarak kabul edildi. 1955 Disney filmi 'Lady and the Tramp' sayesinde, türün popülaritesi büyük bir artış gördü.

American Kennel Club kayıtlarına göre, 1990 yılına kadar Cocker spaniel, ABD'deki aileler için tercih edilen türdü. Bugünlerde, Cocker spaniel 25. sırada yer alıyor, ancak neşeli kişiliği, çok yönlü boyutu ve zekası onu hala bir aile hayvanı arayan insanlar için popüler bir seçim haline getiriyor.

Golden Retriever gibi veya Labrador Retriever , modern Cocker spaniel, dünyanın en küçük üyesidir. Spor Grubu .Cocker spaniel, müthiş bir aile hayvanı olmasının yanı sıra, hala bir saha sporlarında çalışma rolü . Ayrıca, köpek çevikliği etkinliklerinde yarışan Cocker spanielleri göreceksiniz.

Sağlık

Tıpkı tüm soy ağacı ırkları gibi, Cocker spanieller de dahil olmak üzere birkaç genetik sağlık sorununa duyarlı olabilir:

 • Göz bozuklukları: katarakt, glokom
 • Kalça displazisi
 • Patella lüks
 • Disk hastalığı
 • Karaciğer sorunları
 • Epilepsi
 • Kalp hastalığı

Göz hastalıkları

Cocker spanieller, özellikle ' kiraz gözü Katarakt ve glokom gibi durumlara kadar ameliyatla düzeltilebilen bu durum görmeyi tehdit edici olabilir.Birçok Cocker spaniel, ileri yaşlarında görüşlerini tamamen kaybeder ve genç köpeklerin ilerleyici renal atrofi nedeniyle sadece birkaç yaşında görme kaybına başlaması nadir değildir.

Cocker spanieller ayrıca, köpeğin gözlerinin yeterince gözyaşı üretmediği ve bu da kornea sorunlarına yol açabilen keratokonjunktivitis sicca veya kuru göz adı verilen bir duruma karşı savunmasızdır.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm tiroid hormonunun yetersiz üretimine neden olan bir durumdur. Bu uyuşukluğa, kilo alımına, cilt enfeksiyonlarına, titremeye ve saç dökülmesine neden olur.Kulak ve işitme sorunları

Bazı beyaz, mavi gözlü Cocker spanieller doğuştan sağırlıktan etkilenir. Bu sorunların nedeni merle geni ve tedavi edilemez. Dolayısıyla, bu özelliklere sahip bir köpek yavrusu satın almamak en iyisidir.

beagle köpek yatakları

Uzun spaniel kulaklar, kulak kanallarının içindeki kiri ve nemli havayı tutma eğilimindedir. Bu, maya ve bakterilerin çoğalması için ideal ortamı yaratarak kronik kulak enfeksiyonlarına yol açar. Sorunları önlemek için, Cocker spanielinizin kulaklarını düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.Kötü kulak sağlığı ve tekrarlayan enfeksiyonlar kalıcı hasara neden olabilir, bu nedenle Cocker'ınızın kulaklarına hava durumu göz atın ve bir sorun fark ederseniz hemen bir veterinere danışın.

Otoimmün hastalıklar

Cocker spanieller, otoimmün hemolitik anemi (AIHA) dahil olmak üzere otoimmün hastalıklara yatkın olabilir. AIHA'dan etkilenen köpeklerde bağışıklık sistemi, hayvanın kırmızı kan hücrelerine saldırarak akut anemiye neden olur. Durum tedavi edilebilmesine rağmen, hastalıktan etkilenen Cocker spanieller arasında ölüm oranı yüksektir.

İyi yetiştiriciler, tüm üreme stoklarını genetik hastalık için tarar ve yalnızca en güçlü, en sağlıklı örneklerden üreirler. Ancak bazen iyi yetiştirilmiş bir köpek yavrusu bile bu hastalıklardan birini geliştirebilir. Bu nedenle, bir köpek yavrusu satın alacaksanız, yetiştiriciye daima yavru akrabalarının yaşlarını sorun ve neden öldüklerini öğrenin.Bir Cocker spaniel için ortalama ömür on ila 14 yıl arasındadır.

Egzersiz yapmak

Cocker spanieller, çalışan köpekler olarak yetiştirildi. Sonuç olarak, canlı ve enerjiktirler, onları mutlu etmek için bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar. Cocker spanielinizi her gün iki yürüyüşe çıkarmanız ve ona da bol bol oyun zamanı vermeniz gerekecek.

Bununla birlikte, çoğu Cockers, yağmurlu bir öğleden sonrayı kucağınızda ateşin önünde rahatlayarak geçirmekten çok mutludur.

Eğitim

Cocker spaniellerin eğitilmesi genellikle iyidir. Bununla birlikte, cins oldukça hassastır ve pozitif eğitim teknikleri kullanırsanız daha fazlasını başarırsınız.

Boğulma zinciri ve disiplinli bir tavırla çok fazla övgü, ödül ve bir tıklama ile çok daha ileriye gideceksiniz.

Cinsin, korkutulmuş veya itaatkâr hissettirildiğinde idrar yapmak için iyi bilindiğini unutmayın. Yani, eli çok ağır veya sertseniz, korkmuş, üzgün bir köpek yavrusu ve ıslak bir halıyla bitirebilirsiniz!

Bazı Cocker spaniellerin inatçı bir çizgisi olabilir ve bu da onları eğitmeyi zorlaştırabilir. Nazik, nazik rehberlik sağlamak ile verdiğiniz talimatlarda kararlı, ısrarcı ve tutarlı olmak arasında bir denge hedefleyin.

Cockers'ı eğitirken ortaya çıkan olası bir sorun, bu köpeklerin çok güçlü bir koku alma duyusuna sahip olmasıdır. Bu, bir Cocker'ın, geri dönme isteklerinizi görmezden gelerek, cazip bir kokunun peşinden gitmeye meyilli olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, güçlü bir geri çağırma komutu eğitmeli ve ideal olarak Cocker spaniel'inizi yürüyüşe çıkarken tasmalı tutmalısınız, yalnızca çitle çevrili, tasmasız bir köpek parkı alanında pist dışı koşmasına izin vermelisiniz.

Boyut

Cocker spanieller, omuzda 14 ila 15 inç arasında duran ve yaklaşık 30 pound ağırlığındaki orta boy köpekler olarak sınıflandırılır.

Erkek Cocker spanieller genellikle kadınlardan biraz daha büyüktür.

siyah cins köpekler

Yaşam koşulları

Teoride, çalışan bir Cocker spaniel'i bir gecede dışarıda barındırmanıza rağmen, bunun bu kadar iyi bir fikir olmamasının birkaç nedeni var.

 • Uluyan ve havlayan: İnsan aileleriyle iç mekanda yaşamaya alışkın olan yavru horozlar, bir gecede dışarıda bırakılırlarsa ulumaya ve havlamaya neden olan ayrılık kaygısı geliştirme eğilimindedir.
 • Kazma: Cockers, sahiplerinden uzaktayken endişelenirlerse kazacaklar. Kısmen çim üzerinde olan bir 'koşunuz' varsa, Cocker spaniel'inizin içinde bir delik kazacağına bahse girebilirsiniz.
 • Çiğneme: Cockers, kendilerini aniden yalnız bulduklarında endişeli hale gelirlerse geceleyin konaklama yerlerini çiğneyip yok edecekler. Çok stresli olduklarında, Cocker spaniellerin ham olana kadar kendi pençelerini çiğnedikleri bilinmektedir.

Son olarak, ev seven Cocker spanielinizi izole etmek, köpeğinizin ailenize güven eksikliği geliştirmesine neden olabilir. Hatta evcil hayvanınız size karşı biraz agresif hale gelebilir ve daha az itaatkar ve eğitilmesi daha zor olabilir.

Beslenme

Ne zaman bir Cocker spaniel için yiyecek seçmek Yavru köpek, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini destekleyen, aynı zamanda parlak bir kürk, sağlıklı bir cilt ve bol miktarda enerji sağlayan bir marka arayın.

Büyümekte olan bir köpek yavrusu, hayatının ilk altı ayı boyunca günde yaklaşık 150 gr ile 250 gr arası özel köpek maması almalıdır. Önümüzdeki beş ay içinde rasyonu günde 130 g'dan 190 g'a düşürün.

Yetişkin bir Cocker spaniel beslerken, evcil hayvanınızın ağırlığına bağlı olarak rasyonu ayarlamanız gerekecektir. Ürün ambalajında ​​bulacağınız köpeğinizi besleme kurallarına uyun.

Onu ne kadar besleyeceğinizden veya ne tür yiyecek satın alacağınızdan emin değilseniz, rehberlik için veterinerinizle sohbet edin.

Ceket ve Renkler

Cocker spaniellerin düz veya hafif dalgalı olabilen orta ila uzun ipeksi tüyleri vardır. Horozların bacakları, göğsü ve karnı uzun, bereketli tüylerle süslenmiştir.

Cockers, aşağıdakiler dahil çok çeşitli güzel renklere sahiptir:

 • Altın
 • Çikolata
 • Siyah
 • Siyah ve ten rengi
 • Karaciğer ve bronzluk
 • Turuncu ve beyaz
 • Karaciğer ve beyaz
 • Limon ve beyaz
 • Siyah ve beyaz
 • Siyah, beyaz ve ten rengi
 • Karaciğer, beyaz ve ten rengi

Ayrıca mavi, turuncu, ciğer, limon, mavi roan ve ten rengi ve ciğer roan ve ten rengi gibi roan renklerini de bulabilirsiniz. Cocker Spaniel'lerin sahip olması nadir değildir lekeli paltolar .

Bakım

Gösteri halkası Cocker spanieller, dolaşmayan ve görkemli bir şekilde parlak kalmalarını sağlamak için çok iş gerektiren, zemin uzunluğunda ipeksi katlara sahiptir. Bu nedenle, bir aile evcil hayvanı olarak bir Cocker'a sahip olan çoğu insan, köpeğini kısa bir kesim için bir köpek yavrusu kesimi olarak bilinen bir bakıma götürmeyi sever.

Bununla birlikte, yavru köpek kesimi olan köpekler bile her iki haftada bir fırçalanmalı, yıkanmalı ve düzeltilmelidir. Uzun, akan bir paltolu bir Cocker spaniel, haftada en az bir kez banyo, düzeltme ve fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır.

Cockers ılımlı bir şekilde tüy döker, ancak diğer ırklardan daha fazla değildir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Cocker spanieller orta büyüklükte köpeklerdir, bu da onları küçük bir ev veya apartman için ideal kılar.
 • Cocker spaniel, ideal bir arkadaşlık yapan arkadaş canlısı, sevgi dolu bir köpektir.
 • Cockers enerjik ve eğlencelidir, bu da onları açık hava yaşam tarzından hoşlanan bir aile için ideal kılar.
 • Çoğu Cocker çok eğitilebilir, ancak bunlar kolayca üzülebilecek hassas ruhlar olduğu için nazik, sağlam ve ısrarcı olmanız gerekiyor. Cins ayrıca, eğitimi zorlaştırabilecek inatçı bir çizgiye sahiptir.
 • İyi sosyalleşmiş bir Cocker spaniel, çocuklar etrafında harika olacak ve saatlerce oynayacak.
 • Cocker spaniels, paltolarının iyi görünmesini sağlamak için oldukça fazla tımar gerektirir. Bununla birlikte, cins çok fazla tüy dökmez.
 • Hassas Cocker spaniel, ayrılık kaygısından muzdarip olabilir, bu da bütün gün işteyseniz sorun olabilir.

Sonuç olarak, Cocker spaniel, bolluğun devam ettiği canlı bir ev için ve ideal olarak gündüzleri birlikte olacağı yerlerde mükemmel bir evcil hayvan yapar. Ve tüm bu eğlence ve egzersizden sonra, Cocker'ınız sizinle kucaklaşmaktan ve kucağınızda uyumaktan mutlu olacak.

Yavru Köpek Satın Almak

Her zaman sizi mükemmel köpek yavrusu ile eşleştirecek saygın bir yetiştirici seçin. İyi yetiştiriciler, yavru köpeğin herhangi bir genetik sağlık durumunu miras almadığından emin olmak için yavru köpeğin ebeveynleri üzerinde gerekli tüm sağlık taramasını yaptırmış olacaktır.

İyi bir yetiştirici, yavruları için doğru evleri bulmakla, onları satarak servet kazanmaktan daha çok ilgilenecektir. Bununla birlikte, ucuz bir köpek yavrusu satın almanız tavsiye edilmez. Konu, safkan köpekleri satın almaya geldiğinde, 'ödediğinizin karşılığını alırsınız' sözü kesinlikle doğrudur.

Üyesi olan bir yetiştirici arayın Amerikan Spaniel Kulübü, Inc . ve Etik Kurallarına uyanlar. Etik Kurallar, yavru köpeklerin evcil hayvan dükkanları aracılığıyla satışını yasaklamaktadır. Ayrıca yetiştirici, yavru köpeğinizi eğitmenize ve büyütmenize yardımcı olmaya istekli olmalıdır.

pitbull ne yemeli

Puppy Mills'den Kaçınma

Yavru değirmenler son zamanlarda haklı olarak çok kötü bir basın aldı. Bir yavru değirmeni, temelde, mümkün olduğu kadar az maliyetle olabildiğince çok yavru köpek üretmek için var olan ticari bir girişimdir.

Çoğu zaman, yetiştirici yavruların ebeveynlerinin sağlık taramasından geçmez ve genellikle köpekleri acınacak durumda, sağlıksız koşullarda tutulur. Yavru değirmenlerden gelen yavru köpekler genellikle hastalanır ve çoğu yeni evlerine geldikten birkaç hafta sonra çeşitli hastalıklara yenik düşer.

Birçok evcil hayvan dükkanının yavrularını yavru değirmenlerinden aldığını unutmayın.

Kurtarmalar

Yetişkin bir köpeğe sonsuza dek bir yuva sunmaktan memnunsanız, bölgenizdeki Cocker spaniel barınaklarına ve kurtarma organizasyonlarına göz atabilirsiniz.

Bu bağlantıya göz atın ve yetişkin bir Cocker spaniel için çevrimiçi arama yapın.

Yetişkin bir kurtarma köpeğinin köpeğin geçmişine bağlı olarak davranış problemleri yaşayabileceğini unutmayın. Eve geri dönmeyi kabul etmeden önce her zaman köpek hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin.

Bazı kurtarma merkezleri, nihai bir taahhütte bulunmadan önce uyumlu olmanızı sağlamak için potansiyel sahiplerin köpeği deneme amaçlı eve götürebilecekleri bir tür 'satın almadan önce deneyin' düzenlemesi yürütür.

Yaygın Cocker Karışımları

Tüm safkan köpekler için, bu günlerde onları diğer safkanlarla karıştırmak yaygın görünüyor ve Cocker Spaniel de farklı değil. Çok popüler var Cocker Spaniel ile karıştırılır ve aşağıda birkaç popüler seçim var.

Son düşünceler

Çocuklara iyi gelen ve sevgi dolu, arkadaş canlısı bir mizacı olan orta büyüklükte bir köpek arıyorsanız, bir Cocker spaniel sizin için mükemmel bir aile hayvanı yapabilir. Cocker, insan ailesiyle vakit geçirmekten hoşlansa da, aynı zamanda yakmak için bolca enerjisi var ve evcil hayvanınızı egzersiz yapmak için zaman ayırmanız gerekecek.

Köpeğinizi tımar etmekten hoşlanıyorsanız, Cocker Spaniel'in uzun, ipeksi ceketi sizi meşgul edecek! Bununla birlikte, Cocker sadece ılımlı bir dökücüdür ve profesyonel bir bakıcıya düzenli geziler onu iyi durumda tutacaktır.

Yorumlar