Yardım edin, Köpeğim Sago Palmiyesini Yedi! Ne Yapmalı ve Belirtiler

Yardım edin, Köpeğim Sago Palmiyesini Yedi! Ne Yapmalı ve Belirtiler

Bir sago hurması aslında bir palmiye ağacı değil, sikad olarak bilinen bodur bir bitkidir. Bu tropik bitkiler, Japonya ve Çin'in sıcak bölgelerine özgüdür ve birçok insan onları ABD'de bir ev bitkisi olarak tutar. Ayrıca Florida, Texas, Arizona ve California gibi USDA bölgeleri 9 ila 11 dahil olmak üzere diğer sıcak iklimlerde açık havada da bulunabilir.

Bitki kısa bir gövdeden çıkan uzun, sert, yeşil, dikenli yapraklara sahiptir. Bu bitki çok yavaş büyüyor ve birkaç yıl sonra ancak 2 veya 3 fit uzunluğa ulaşabilir. Ne yazık ki, bu, evcil hayvanınızın ısırması için genellikle mükemmel boyda oldukları anlamına gelir.köpek çikolata zehirlenmesi zaman çizelgesi

Ama bitki yerse köpeğiniz için bir tehlike oluşturur mu? Yakın zamanda bu palmiyemsi, zehirli bitkiyi sindirmiş bir köpeğe hangi belirti ve semptomların bakılacağını ve nasıl tedavi edileceğini öğrenelim.

Sago Palm Köpekler İçin Zehirli midir? Köpekler İçin Hangi Parçalar Zehirlidir?

 Arka bahçede büyüyen iyi görünümlü sago palmiye ağaçları

çok varken köpekler için zehirli bitkiler , ASPCA Sago palmiyesini köpekler, kediler ve atlar için en zehirli olanlardan biri olarak listeler. Bu hurma türü, karaciğer yetmezliğine neden olabilen ve bitkinin birincil toksik mekanizması olduğu düşünülen sikasin içerir. Buna göre evcil hayvan zehiri yardım hattı , sago bitkisinin tüm kısımları zehirlidir, ancak tohumları (fındık) en konsantre ve tehlikelidir.

Bir Köpek Sago Palmiyesi Yerse Ne Olur?

Köpeğin yerse, aşağıdaki semptomları geliştirebilir • salya akıtma
 • Kusma
 • İshal
 • yetersizlik
 • zayıflık
 • Nöbetler
 • Letarji
 • Karın ağrısı
 • Karın sıvısı
 • Sarılık
 • Ölüm

İlk semptomlar, köpeğiniz bitkiyi yedikten 15 dakika ila birkaç saat sonra başlayabilir. onlar genellikle d önce salya akması, kusma ve ishal ile mide-bağırsak rahatsızlığı gelişir.

Semptomlar daha sonra birkaç gün içinde ilerler ve hayvanlarda merkezi sinir sistemi problem belirtileri gelişir. Köpeğiniz başlayabilir titreme, seğirme ve hatta nöbetler, karaciğer yetmezliği çok yaygın. Köpeğiniz kan pıhtılaşma sorunları yaşamaya başlayabilir ve genellikle koyu renkli yapışkan katran benzeri dışkıda (melena) fark edilen iç kanama belirtileri gösterebilir.

Köpeğim Sago Palmiyesi Yedi. Ne yapmalıyım?

 İngiliz Bulldog'u inceleyen veteriner, yakın plan
 1. Daha fazla yemesini engellemek için köpeğinizi bölgeden uzaklaştırın.
 2. Köpeğinizin yediği miktarı mümkün olan en kısa sürede bölgeden çıkararak deneyin ve sınırlayın. Daha fazla yemek için geri gelmesini engellemek için parçalanmış bitkileri temizleyin. . Veterinerinize söyleyebilmeniz için bitkinin ne kadarını tüketmiş olabileceğini belirlemeye çalışın.
 3. Köpeğinizin iyi olup olmadığını kontrol edin. Semptomların başlangıcı değişken olabilir ve bazı köpeklerde akut mide rahatsızlığı gelişebilir ve bitkiyi yedikten 15 dakika sonra salya akmaya ve kusmaya başlayabilir. Diğerlerinin sorun göstermesi birkaç saat alabilir.
 4. Hemen veterinerinizle iletişime geçin! Köpeğiniz iyi görünse ve şu anda asemptomatik olsa bile, veterinerinizi aramalısınız. Hızlı tedavi, köpeğinize mümkün olan en iyi hayatta kalma şansını verir, bu nedenle zaman kaybetmeyin ve yerel veteriner hastanenizle iletişime geçin.
 5. Veterinerinizin tavsiyesine uyun. Veterineriniz size kliniğe gelmenizi söylerse, bunu olabildiğince çabuk yaptığınızdan emin olun. Köpeğinizin hayatını kurtarabileceği için tedavi planlarıyla ilgili tavsiyelerine uyun.

Köpeklerde Sago Palm Zehirlenmesi: Tedavi

Ne yazık ki köpeklerde tüketim için özel bir panzehir veya tedavi yoktur. . Sağlanan herhangi bir tedavi genellikle köpeğinizin semptomlarını hafifletmeyi ve dekontaminasyon yoluyla daha fazla hasarın oluşmasını engellemeyi amaçlar.Veteriner hekim, diğer şeylerin yanı sıra köpeğinizin zihinsel durumunu, kalp atış hızını ve karnını şişkinlik ve rahatsızlık açısından inceleyecektir.

Hematolojilerini enfeksiyon belirtileri veya anemi açısından kontrol etmek için bir kan paneli ve karaciğer, böbrekler ve kan şekerini değerlendirmek için biyokimya gibi ek testler yapılmasını önerebilirler. Bu kan çalışması, özellikle köpeğinizin karaciğer parametrelerini takip etmek için önümüzdeki günlerde tekrar edilebilir. Bunlar artıyorsa, hasarın meydana geldiğini gösterebilir.

Veterineriniz köpeğinize bir ilaç verebilir. kusturan bir ilaç olan kusturucu. Bu, yalnızca köpeğiniz bitkileri yedikten sonraki bir veya iki saat içinde veterineri ziyaret ederse etkilidir, bu nedenle köpeğinizi hemen veterinerinize götürmeniz önemlidir. Kusturma işlemi başarısız olursa veya veterinerinizin köpeğinizin midesinde kalan herhangi bir bitki materyali hakkında endişeleri varsa, o zaman gastrik lavaj önerebilirler. Bu, bitkinin herhangi bir parçasını çıkarmak için midesini bol miktarda steril salinle yıkayabilmeleri için evcil hayvanınıza anestezi yapılmasını içerir.Senin köpeğin genellikle intravenöz sıvı tedavisi almak için hastaneye yatırılır hidrasyon durumunu ve kan basıncını korumaya ve karaciğerini desteklemeye yardımcı olur. Köpeğiniz nöbet geçiriyorsa veya kan pıhtılaşmasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsa, bunlara karşı koymak için ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Veterinerinizin en iyi çabalarına rağmen, bazı köpekler hala sago hurma zehirlenmesinden ölüyor. Agresif tedavi başarısız olursa, köpeklerin yaklaşık yarısının ya vefat ettiği ya da refah gerekçesiyle ötenazi yapılması gerektiği tahmin ediliyor.

Köpeğim Neden Ev Bitkilerimi Yiyor?

 Arka Verandada Alman İşaretçisi
Evcil hayvanlarınızın bitkilerinizi yemesini engellerken uygun eğitim kadar zihinsel ve fiziksel uyarım da önemlidir.

Zihinsel uyarı eksikliği, köpeklerin kendini göstermesine neden olabilir. yıkıcı davranışlar gibi can sıkıntısını gidermenin bir yolu veya belki de dikkatinizi çekmenin bir yolu olarak (olumsuz dikkat olsa da). Bu, ev bitkileriniz de dahil olmak üzere eşyalarınızı çekip çiğnemelerine neden olabilir. Bazı köpekler de nedeniyle ev eşyalarını yok eder ayrılık kaygısı .

Genç köpekler ve Yavru köpekler genellikle sadece meraklıdırlar ve dünyayı ağızlarından keşfederler, bunun sonucunda çiğnememeleri ve yememeleri gereken şeyleri yemelerinde.Denemek Fiziksel olarak zinde ve zihinsel olarak uyarılmış halde kalmalarına yardımcı olmak için köpeğinizin egzersiz rejimini artırmak . Egzersiz, enerjiyi yakmanın iyi bir yoludur, ancak dışarı çıkıp onlara yeni kokular ve görüntülerle ortam değişikliği sağlamak önemlidir. Evcil hayvanınıza bolca kaliteli ilgi göstermek, bakım ve oyun yoluyla da yardımcı olabilir. Zeka oyunları da yardımcı olabilir sağlıklı zihinsel yorgunluğu artırmak için.

Kesin tıbbi durumlar, köpeklerin gıda dışı maddeleri yemesine neden olabilir. Pika, köpeklerin bitki veya toprak, yatak takımı, taş vb. diğer maddeler olabilecek gıda dışı maddeleri yediği yerdir. Altta yatan bir beslenme eksikliği olmadığından emin olmak için köpeğinizin yüksek kaliteli, tam dengeli bir evcil hayvan maması diyeti uyguladığından emin olun. .

benekli köpekler

Özellikle köpeğiniz başka anormal semptomlar gösteriyorsa, veterinerinizle konuşun. Polifaji veya iştahta genel bir artış, çeşitli tıbbi bozukluklarla görülebilir. Bu, evcil hayvanınızın her şeyi ve her şeyi yemesine neden olabilir! Veterineriniz köpeğinizi muayene edecek ve daha fazla test gerekip gerekmediğini tartışacaktır.

Köpeğimin Bitkilerimi Yemesini Nasıl Durdururum?

 Şık oda iç yeşil yaprakları ile tropikal bitki

Köpeğiniz genellikle bitkilerinize sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, bunu denemeli ve caydırmalısınız. Kazaları önlemek için zehirli bitkileri evinizden çıkarın eğitim yöntemlerini uygularken. Bir şeyleri çiğnemekten hoşlanan meraklı bir köpek yavrusu varsa, bu özellikle önemlidir.Köpeğinizi bitkilerinizden uzak durması için eğitmek, sorunları önlemenin iyi bir yoludur. Clicker eğitimi gibi pozitif pekiştirme kullanmak, geri çağırması üzerinde çalışın, böylece bitkilerinize yaklaşıyorsa, onu onlardan kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz.

Bazı köpekler, siz evin dışındayken, ayrılık kaygısının bir belirtisi olabilecek eşyalarınızı yok edecektir. Sakinleştirici feromonlar yararlı olabilir ve evcil hayvanınızın kaygısını desteklemek için satın alınabilir. Ayrıca, bunu oluşturmadan önce, köpeğinizi başlangıçta kısa sürelerle rahat hissetmesi için eğitmek için çalışabilirsiniz. Köpeğinizin davranışlarıyla mücadele ediyorsanız, bir davranışçı veya köpek eğitmeni size yardımcı olabilir.

Köpeğinizin egzersizini arttırmak ve sağlamak oyuncaklar ve oyunlar Yorgun bir köpek mutlu ve daha az yıkıcı bir köpek olduğundan, zihinsel uyarımlarını iyileştirmek, yıkıcı davranışları azaltmaya da yardımcı olabilir.Sıkça Sorulan Sorular

Sago Palmiye Ağacı Köpekler İçin Zehirli midir?

Evet, ağaç köpekler için son derece zehirlidir. Köpeğiniz bu bitkinin herhangi bir parçasını yerse, veteriner yardımı almalısınız. Pet Poison Yardım Hattına göre, hızlı ve agresif tedaviyle bile, köpeklerin yaklaşık yarısı sago hurması yedikten sonra ölecek.

Köpeğim Sago Palmiyesi Yerse Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin herhangi bir şey yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen yerel veteriner hastanenizle iletişime geçin. Köpeğiniz şu anda iyi görünse bile, köpeğinize en iyi hayatta kalma şansını vereceğinden, veterinerinizin tedaviyle ilgili tavsiyelerine uyun. Semptomların tam olarak ortaya çıkması birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Bir Köpeği Kaç Sago Hurma Tohumu Öldürür?

Bitkinin tüm kısımları köpekler için zehirlidir, ancak tohumları özellikle konsantredir. Orta boy bir köpekte bir veya iki tohum ölümcül olmak için yeterli olabilir. Köpeğiniz herhangi bir tohum yerse, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner tarafından kontrol edilmesini sağlamak her zaman en iyisidir.

Son düşünceler

Sago palmiyeleri köpekler için son derece zehirlidir, bu nedenle köpeğinizi onları yemekten vazgeçirmelisiniz ve ideal olarak evcil hayvanlarınız varsa onları evde hiç tutmamalısınız. Köpeğiniz yanlışlıkla bu bitkilerden birini veya bir kısmını yemişse, tavsiye ve tedavi için derhal veterinerinize başvurmalısınız.Evcil hayvanınız bitkilere sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, zihinsel uyarımlarını iyileştirmeye çalışmalı ve davranışları üzerinde çalışmak ve tehlikeli kazaların olmasını önlemek için bir eğitim rejimi uygulamalısınız.

Yorumlar