Alman Çoban Dachshund Mix: Irk Bilgisi

Alman Çoban Dachshund Mix: Irk Bilgisi

Dachshund Shepherd olarak da bilinen Alman Çoban Dachshund karışık pooch, biraz şaşırtıcı bir tasarımcı köpektir, ancak görünüşte iyi çalışan bir köpektir. Alman ebeveynleri hem mizaç hem de görünüm, eğitilebilirlik ve enerji açısından çok farklıdır, ancak birçok aileye uygun, dengeli bir köpek oluşturmak için bir araya gelen farklılıklarıdır.

Onun boyutu, Dachshund'un daha küçük versiyonu ve GSD'nin orta ila büyük boy bir cins olduğu, iki cinsin benzersiz bir karışımıdır. Tipik olarak bu karışım boyut, mizaç ve aktivite seviyesi söz konusu olduğunda ortada bir yere düşecektir. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir melez ırk, bir ebeveyn ırka diğerinden daha fazla eğilimli olabilir.Pek çok kişi için uygun olsa da, bu ilginç haçlardan birini hayatınıza davet etmeden önce, onun sizin için olduğundan emin olmalısınız, bu yüzden bu güzel karışımı size en alt seviyeye çıkarmak için kapsamlı ürünümüzü yarattık.

Ebeveyn Irkları

Dachshund Shepherd, yeni bir köpek karışımıdır ve bu nedenle görünüş ve kişilik açısından çılgınca farklı olabilirler, aynı çöpün içinde bile, bu yüzden her iki ebeveyni hakkında bilgi edinmek çok önemlidir çünkü yavrularınızın eşit bölünmüş olduğunu veya birbirine benzediğini görebilirsiniz.Alman Kurdu

Bu adam, dünyanın dört bir yanındaki askeri ve polis güçleriyle birlikte çalıştığı için en tanınmış kişidir ve ona kazandıran işidir. onun müthiş itibarı . Ancak, bu köpeği bilenler için, onun kalpte tatlı bir çocuk ve işte geçen uzun bir günün ardından ailesinin sıcaklığına geri dönmeyi seviyor.Alman Çoban, Amerika'da popüler bir köpektir ve 2019'da Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) onu 2.nd 191 ırk arasında en popüler köpek ırkıdır ve pek çok nedenden ötürü çok sevilmektedir. Kendinden emin, cesur ve zeki olarak tanımlanıyor ve en çok sadık ve eğitilebilir gezegendeki köpekler. GSD, diğer küçük ırklarla popüler bir karışımdır. beagle çoban karışımı veya Shollie .

Dakhund

Ününe rağmen hak edilmiş şımarık bir köpek , bu küçük uzun adam iyi bir av köpeği. Adı, porsuk köpeğe çevrilir ve inatçı kişiliği, yüksek av sürüşü, uzun vücudu ve büyük kürek pençeleri ile yaptığı işte çok iyidir. Artık daha çok ustasının kucağında bulunmasına rağmen, avlanma içgüdüsünü korumuştur ve bir koku alırsa parkta hayvanları kovalayacaktır.Dachshund aynı zamanda popüler bir aile hayvanıdır ve şu anda 12. sırada yer almaktadır.th Amerika'daki en popüler cins. O olarak tanımlanıyor arkadaş canlısı, meraklı ve cesur ve düşük boyuna rağmen tüm dünyada kalpleri kazanan cesur ve canlı bir kişiliğe sahip. O arsız ve ne istediğini biliyor ve efendisi de bunu kesinlikle biliyor! Çoğunlukla köpek dünyasının kralı olarak tanımlanan, en yaşlı köpek rekorunu iki kez tuttu; biri 21 ve diğeri 20 yaşına ulaştı. Dachshund Shepherd daha yeni ve benzersiz bir karışım olsa da, başka popüler Dachshund'lar da var. zaten orada bulunan mix'ler, Chiweenie ya da Dachsador .

Dachshund Çoban

Dachshund Çoban

Ebeveynleri en tanınmış Alman ırklarından ikisi olsa da, Dachshund Shepherd karışımının kökeninin, yeni tasarımcı köpeklerinin çoğuna benzer şekilde Amerika'da yattığına inanılıyor. Çok yeni olduğu göz önüne alındığında, her iki ebeveynden de herhangi bir özelliğin bir kombinasyonunu beklemek önemlidir.

Mizaç

Bu karışık köpek, bu efendiye hayranlıkla çok sadıktır. Bu sosyallik tüm ailesini kapsayacak olsa da, sahip olacak ana bakıcısı olduğunu düşündüğü kişi için yumuşak bir nokta . Bununla birlikte, aşırı korumacı olma eğilimi de beraberinde gelir ve insanları efendisine yaklaşmak için kırıp kıstırabilir, bu nedenle bundan kaçınmak için erken yaşlardan itibaren sosyalleşmesi gerekir.Çok girişken olması muhtemeldir, ancak olabilir ilk başta yabancılarla mesafeli , ama Dachshund kişiliği sayesinde bir süre sonra onlara ısınacak.

çivi ısıran köpek

Dachshund Shepherd, çılgın enerjiyle dolu olacak ve sizi saatlerce eğlendirecek. Sahip olacak çok fazla bastırılmış enerji sürmesi gerekeceğini, aksi takdirde oldukça yıkıcı hale geleceğini ve yolundaki her şeye zarar vereceğini, bu yüzden ona tavsiye ettiği egzersizi sağladığınızdan ve onunla olabildiğince çok zaman geçirdiğinizden emin olun, çünkü yalnız kalmaktan hoşlanmaz çok uzun süre.

Çoğu kişi için harika bir aile hayvanı yapar, ancak oldukça yoğun olduğundan, sağlıklı kalması için çok fazla fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyduğundan herkese uygun değildir.

Boyut ve Görünüm

Bu adamın görünüşü oldukça farklı olacak ve aralarında herhangi bir ağırlıkta olacak. 20 ila 60 pound ağırlıkta ve aralarında herhangi bir yerde ölçecek 10 ila 20 inç . Boyutu aynı zamanda Dachshund ebeveyninin minyatür mü yoksa standart boyut mu olduğuna da bağlı olacaktır, bu nedenle yetiştiricinize ebeveynlerinin hangi büyüklükte olduğunu sorduğunuzdan emin olun.Dachshund'un daha kısa bacaklarını miras alabilir veya almayabilir, ancak kesinlikle Alman Çoban kadar uzun olmayacaktır. Miras alacak büyük üçgen kulaklar her iki ebeveynin de, ancak disket mi yoksa dik mi olacakları veya belki her birinden birer tane olacakları bilinmiyor! Büyük koyu yuvarlak gözleri ve kare etli bir burnu olacak ve genel olarak çok yakışıklı görünümlü adam Yine de yoldan geçenlerin size ne olduğunu soran meraklı biri.

Ceket ve Renkler

Dachshund Shepherd Uzun Kaban

Dachshund'un üç tür ceketi olduğu için, bu tamamen ailesine bağlıdır. pürüzsüz, telli tüylü ve uzun saçlı ve Alman çoban köpeğinin iki tür ceketi vardır, bir orta ve uzun tüylü ceket Bu, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş ve benzersiz bir renk ve doku seti sunar. Hangi ceketi miras alırsa alsın, çift ​​kat Bu, yıl boyunca orta derecede ve dökülme mevsimlerinde yoğun bir şekilde dökülür; bu nedenle, giysilerinizde veya mobilyalarınızda köpek tüyü hayranı değilseniz, bu karışım sizin için uygun olmayabilir.

Her iki ebeveyninin de aralarından seçim yapabileceği uzun bir renk listesi var, ancak en yaygın renkleri koyu kahverengiler, mavi ceketler ve siyah mont , tipik Alman Kurdu koyu yüz maskesi ile. Düz beyaz, mavi, kırmızı ve hatta merle gibi diğer renkleri devralma şansı da vardır ve onun kalıpları dağınık ile brindle veya benekli, ancak renkleri ne kadar benzersiz olursa, bu ilginç görünüm şu anda tüm öfke olduğu için ona daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Dachshund Shepherd'ın şu tarihler arasında tatbik edilmesi gerekeceği muhtemeldir. Her gün 30 ve 60 dakika , boyutuna ve enerji seviyelerine bağlı olarak, ancak yakında yeterli telsizi olup olmadığını anlayabileceksiniz çünkü izlerinde ölü duracak ve Dachshund'larının şımarık genleri sayesinde onu taşımanızı bekleyecek. Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, yine de olması gerekecek gün boyunca zihinsel olarak uyarılmış Zekası ve merakı nedeniyle, onunla birçok etkileşimli oyun oynamayı bekleyin.Yine, yaşam koşulları tamamen ebeveynlerinin büyüklüğüne bağlıdır, çünkü eğer minicik bir köpekse yapabilirdi. bir daireye kolayca uyum sağlar , egzersiz ihtiyaçları karşılandığı sürece. Bununla birlikte, kendini daha geniş tarafta bulursa, arka bahçeye erişimi olan bir eve daha uygun olacaktır.

İyi sosyalleşirse, diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşayabilir, ancak, genleri avlayan ataları devreye girebileceğinden, onları yavaşça ve kontrollü bir ortamda tanıttığınızdan emin olun. O çocuklarla iyi geçinmeli , ama yine, herhangi bir köpekte olduğu gibi onu denetlediğinizden emin olun.

Eğitim

Dachshund Shepherd'ın muhtemelen çok eğitilebilir Alman Çoban ebeveyninin eğitilebilirliği sayesinde, onu bir eğitim seansına katılmak için ne kadar ikna ederseniz edin, kanepeye yayılıp, kesinlikle hiçbir şey yapmadan bir 'tatil günü' yaşadığını fark edebilirsiniz. Bol bol olumlu ödüle dayalı eğitim sözlü övgü ve muamele şeklinde iyi yapmalıdır.çay fincanı teriyer köpekler

Hangi ebeveyni daha fazla alırsa alsın, onu eve davet eder etmez eğitim seanslarına başlamalısınız ve aşırı koruyucu özelliklerden vazgeçin gösterebileceğini. Aynı zamanda önemlidir genç yaştan itibaren onu erken sosyalleştirmek Ailesini koruma ihtiyacı hissetmemesi için olabildiğince çok insan ve diğer hayvanlarla. Ayrıca yüksek bir av sürüşü de miras alacak, bu yüzden bu küçük adamın halka açık bir yerde tasmasız kalmasına izin vermemelisiniz, çünkü onu geri alamayabilirsiniz!

Sağlık

Dachshund Shepherd, görece sağlıklı bir köpektir. 7 ile 14 yaş arasında yaşamak veya belki de kayıtlardaki en eski Dachshund'larla akraba ise biraz daha uzun. Aşağıdaki sağlık sorunları, karma yavrularınızın karşılaşabileceği ana endişelerdir, ancak bunun kapsamlı olmadığını unutmayın, bu nedenle düzenli Veteriner kontrollerine uyduğunuzdan emin olun:

Kalça ve Dirsek Displazisi - Alman Çoban ebeveyni bunun için yüksek risk altındadır ve bu, kemiklerin ve kıkırdağın gıcırdamasına yol açan, sonunda ağrılı artrit ve hareketlilik sorunlarına yol açan anormal bir kalça ve dirsek eklemlerinden kaynaklanır. Buna ek olarak, Lüks Patella, Esasen çıkık bir dizkapağı olan, Dachshund ebeveynini de etkiliyor, bu yüzden bu, dikkat edilmesi gereken başka bir hareketlilik sorunudur.

İntervertebral Disk Hastalığı - bu, Dakhund gibi kısa ve uzun köpekleri etkiler ve şiddetli ağrı ve felce yol açabilen omurgadaki yastıklama disklerinin patlamasından kaynaklanır. Dachshund'un daha uzun vücut şeklini alırsa, bunu deneyimleme olasılığı daha yüksektir.Göz koşulları - her iki ebeveyni de Progresif Retinal Atrofi ve Katarakt gibi çeşitli göz hastalıklarından muzdarip olma riski altındadır ve tüm saygın yetiştiriciler ebeveynlerini bunlar için taramalıdır.

Mitral Kapak Hastalığı - Burası kalp kapakçıklarının zayıfladığı ve kanın atriyuma geri aktığı yerdir ve bu, sonunda kalp yetmezliğine yol açabilir. Bu, Dakhund'larda daha yaygındır, ancak Veterinerler tarafından erken tespit edilebilir, bu nedenle düzenli kontrollerine ayak uydurmak önemlidir.

Beslenme

Dachshund Çoban Kemik Yeme

Dachshund Shepherd, aralarında herhangi bir yerde yiyecek Her gün 1 ½ ve 2 bardak yemek , ancak elbette bu tamamen kilosuna ve enerji seviyelerine bağlı olacaktır, bu nedenle yiyecek talimatlarına uymanız veya size özel tavsiye için Veterinerinizle görüşmeniz tavsiye edilir. İyi yapardı yüksek kaliteli mama ihtiyaçlarını karşılayacak bol miktarda protein, lif, vitamin ve mineral içerir.

Potansiyel hareket kabiliyeti ve omurga sağlığı endişeleri göz önüne alındığında, sizin sağlıklı kiloda kalmak Dachshund Shepherd'ınız için, başka bir deyişle, sağlığı normal bir kiloda olduğundan çok daha hızlı yokuş aşağı gidebilir. O ekstra muameleler için sana teşekkür etse de, vücudu aşırıya kaçmamaya dikkat etmeyecek.

Bakım

Yine, bu onun palto tipine bağlı olacaktır ve eğer kısa ve parlak bir ceketi varsa, o zaman biraz tımar gerekli olacaktır, ancak uzun ve ince bir ceketi varsa, o zaman ihtiyacı olacaktır. her gün tımar etmek ceketinin keçeleşmemesini sağlamak için. Çift kat olduğu için tüy dökümü sezonu boyunca kürk tipi ne olursa olsun neredeyse her gün fırçalanması gerekecektir.

Diş temizliği Özellikle Dachshund'a benzer daha küçük bir ağzı varsa, periodontal hastalıklara daha yatkın olacağından ve kulaklarının düşmesi durumunda haftalık olarak gerekli olacaktır. kulak temizleme ayrıca bakteri ve enfeksiyonları uzak tutmak için gerekli olacaktır.

Yavru köpekler

Nispeten yeni ve nadir bir karma köpek olduğu için bu adamların tam olarak ne kadara mal olduğu net değil, ancak aralarında mal olacağı tahmin ediliyor. 400 $ ve 900 $ . Tabii ki, anne Alman Çoban olacak ve Dachshund baba olacak, çünkü Dachshund'un çok daha büyük bir köpek yavrusu taşıması tehlikeli olacaktır.

Aile Hayvanları Olarak

  • Dachshund Shepherd ailelerine bayılır ve yabancılarla rezerve edilebilir.
  • Öğleden sonra yine de kucağınızda uzanmaktan hoşlanacaktır, ancak tipik bir lapdo değildir.
  • Bu cins tipik olarak enerji doludur ve her gün en az 30 ila 60 dakika egzersiz gerektirir.
  • Dachshund Shepherd'ın insanların etrafında olması ve uzun süre yalnız bırakılmaması gerekir.
  • Bu cins koruyucu hale gelebilir, bu nedenle erken sosyalleşme anahtardır.
  • Ceketine bağlı olarak, ya minimum tımar ya da günlük fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır.
  • Dachshund Shepherd'ın yiyecek tüketiminin izlenmesi gerekir (aşırı yemeye meyillidirler).
  • Gözetim altında küçük çocukları olan ailelere ve potansiyel olarak diğer evcil hayvanlara uygundur.
  • İnteraktif oyunlar, eğitim seansları ve beyin oyunlarıyla uyarılması gerekiyor.

Yetiştirici Bulmak

Aramanıza çevrimiçi başlayın ve yalnızca Alman Çobanları ve Dakhund'ları yetiştiren yetiştiricilerle konuşun, ancak daha nadir bir yavru olarak olmalısınız seyahate hazır standart bir Alman Çoban veya Dachshund'a kıyasla onun için çok daha ileri. Bir veya birkaç yetiştirici bulduğunuzda, onlarla şahsen tanış yavrularını ve ebeveynlerini görmeyi ve onlar için bir fikir edinmeyi isteyin.

kaçış geçirmez köpek koşum takımı

Yavru değirmenlerden ve saygın olmayan yetiştiricilerden uzak durun çünkü yavruların en iyi çıkarlarına sahip değiller ve bu, tamamen farklı ebeveynlerle sıra dışı bir melez ırk için özellikle önemlidir. Arka bahçe yetiştiricileri giderek daha yaygın hale geliyor, bu nedenle bir yavru evlat edinirken riskleri en aza indirdiğinizden emin olmanız önemlidir.

Kurtarma ve Sığınaklar

Bir kurtarma sığınağında bir Dachshund Çoban bulmak zor olacaktır, çünkü çok nadirdir, ancak birçok insan bu adamlardan birini çok fazla egzersiz veya eğitim gerektirmeyen geleneksel bir kucak köpeğine gideceklerini umarak satın aldığı için. bunalmış ve bu nedenle, o yerin etrafında noktalı bu meraklı köpeklerden hala birkaçı var.

Yerel kurtarma merkezlerinizi ziyaret edin ve personelle konuşun ve şurada bulunabilecek özel cins barınakları kontrol ettiğinizden emin olun. Alman Çoban Kurtarma Derneği web sitesi ve Dachshund Kurtarma İnternet sitesi. Daha uzun sürse de, onu bulduğunuzda buna değecek!

Son düşünceler

En az beklenen karışımlardan biri olsa da, günlerinin çoğunu onunla geçirebilecek ve onu yeterince egzersiz yapabilecek bir aile için mükemmel olacaktır. Karşılığında sadık, şefkatli, koruyucu ve dengeli bir yavru, Dachshund kadar inatçı ve küçük olmayan ve Alman Çoban kadar büyük ya da yoğun olmayan bir yavru elde edeceklerdi. Onu eğittiğiniz ve onu iyi sosyalleştirdiğiniz sürece, o çok eşsiz olan keyifli bir köpek!

Yorumlar