Dachshund Chihuahua Mix: Chiweenie Irkına Genel Bakış

Dachshund Chihuahua Mix: Chiweenie Irkına Genel Bakış

Evinize katılmak için küçük bir köpek arıyorsanız bir aile hayvanı olarak , eve bir dachshund veya bir Chihuahua götürmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Ama neden her ikisinin de en iyisinin tadını çıkarmak için bu iki popüler ırk arasında bir geçiş yapmıyorsunuz? Bir dachshund Chihuahua karışımı daha çok 'Chiweenie' olarak adlandırılır.

Chiweenies iyi bir uyum Yaşlılar, aileler ve bekar köpek sahipleri dahil olmak üzere birçok köpek sahibi için. Birini evinize kabul ettiğinizde, aslında sahiplerine pervasızlık noktasına kadar sevgi dolu, oyuncu ve sadık bir mini koruma almış olursunuz.Bu kapsamlı kılavuzda, buna iyice bir göz atıyoruz keyifli melez . Bu makalede, bu alıngan küçük köpeğin evinize uygun bir katkı yapıp yapmayacağına karar vermenize yardımcı olacak her şeyi bulacaksınız. Hadi gelin ve Chiweenie’nin ebeveynlerinin her biri hakkında ve bu karışımı evinize kabul ettiğinizde neler bekleyebileceğiniz hakkında bilgi edelim.

Aileler İçin Önerilir
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostluğu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Yavru Köpek Maliyetleri

Ebeveyn Irkları

Tasarımcı Köpekler, iki safkan köpeği melezlemek . Karışık cins çiftleşmenin yavruları her zaman görünüşlerinin ve kişiliklerinin bir kısmını her iki ebeveynden de miras alacaklardır. Genellikle bir ebeveynin etkisi diğerinden daha ağır basar. Böylece, dachshund annesinin görünüşünden daha fazlasını alan, ancak Chihuahua babasının kişiliğine daha çok sahip olan bir köpek yavrusu ile bitirebilirsiniz.beagle karışımları

Karışık ırkların genellikle safkan köpeklerden daha sağlıklı Her iki ebeveynde de ortak olan bazı sağlık sorunları yavrularda da görünebilir. Bunu akılda tutarak, her iki ebeveyn türü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bu size bir Chiweenie'yi almaya karar verirseniz ne bekleyeceğiniz konusunda size iyi bir fikir verecektir.

Dakhund'lar

Dapple Dachshund

Dachshund, tazı grubu ve küçük bir köpektir büyük bir kişiliğe sahip ! Cinsin pek çok hayranı tarafından 'sosis köpeği' olarak bilinen dachshund, şüphe götürmez derecede uzun, düşük bir siluete sahiptir. Bu köpekler, düz, uzun tüylü ve tel tüylü olmak üzere üç tipte gelir.

cesur dachshund uzun mesafeler koşmaz, çok yükseklere atlamaz veya sert sularda yüzmez. Ancak, o bütün gün oynamaya devam edecek yorulmak bilmeyen küçük bir adam. Büyüklüğüne rağmen, dachshund cesur ve bağımsızdır ve şaşırtıcı derecede uyanık bir bekçi köpeği yapar.Dachshund'lar oldukça sağlıklı küçük köpeklerdir, ancak sırt problemleri, şişkinlik, epilepsi, cilt rahatsızlıkları ve göz bozuklukları gibi birkaç önemli sağlık probleminden muzdarip olabilirler. Sağırlık, ebeveynlerinin her ikisi de benekli desenli paltolara sahip olan dachshund'larda da yaygındır. tespit edildi . Sağlıklı bir dachshund'un ortalama bir ömrü olacaktır. 12 ila 15 yaş arası .

Dachshund'lar, köpeklerin en itaatkarları olarak bilinmemektedir, ancak ısrar ve sabırla, temel itaat için eğitilebilirler. Bununla birlikte, bir dachshund doğası gereği bir tazıdır ve tasmadan çıktığında, özellikle de av olarak sayılabilecek bir şeyin kokusunu alırsa seçici olarak sağır olabilir.

Bir dachshund'un çok güçlü, bağımsız bir karakteri vardır ve ona patronun kim olduğunu göstermezseniz, köpeğinizin ev halkını yönettiğini çabucak bulacaksınız! Dachshund'lar genellikle diğer ırklarla karıştırılır laboratuvar dahil.Chihuahuas

Chihuahua açık havada

Minik Chihuahua, oyuncak grubu . Tıpkı dachshund gibi, Chihuahua'nın da büyük kişilik ! Bu küçük köpekler Meksika'nın ulusal sembolüdür ve birçok ünlü tarafından 'çanta köpekleri' olarak benimsenmiştir. Bununla birlikte, sevimli görünümlerine rağmen, Chihuahua aynı zamanda 'koltuk altı piranha' olarak da bilinir, çünkü gerekli olsun ya da olmasın, sahibini kuvvetle savunurlar!

Chihuahua’nın soyunun geçmişi, Kolomb öncesi krallıklara kadar uzanır ve bu süper küçük köpekler, günümüzde aile hayvanları olarak hala çok popülerdir.

Chihuahuas mükemmel evcil hayvanlar yapmak apartman sakinleri için, küçük çocukları olan evler için ideal olmasalar da, bu cesur küçük yaratıklar narin ve kolayca yaralanabilir. Büyüleyici, sadık Chihuahua, özellikle soğuk havalarda zamanının çoğunu kucağınızda kıvrılarak geçirecek.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, Chihuahua'nın onaylanmış bir yapıcı olmasıdır. Bir apartman dairesinde veya komşularınıza yakın yaşıyorsanız, bu sizin için büyük bir sorun olabilir. Onlar ayrıca kötü şöhretli agresif genç yaşlardan itibaren uygun şekilde eğitilmemişse.Chihuahua küçük bir köpek olmasına rağmen, büyük sağlık sorunları ile geliyor! Sağlıklı bir Chihuahua'nın yaşam beklentisi 12 ila 20 yaş arası ; ancak cins, göz bozuklukları, kalp hastalığı, obezite, diş problemleri ve nefes alma güçlükleri dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununa eğilimlidir.

Bir Chiweenie'yi alırken, Chihuahua ebeveynini sıklıkla etkileyen bazı koşullara yatkın olabileceğini aklınızda bulundurun. Bununla birlikte, bu yavrular melezler olarak çok popüler ve onları diğer birçok sevimli tasarımcı köpek karışımında bulabilirsiniz. chi-pom gibi veya chi-pug karışımı .

Chiweenies

Chiweenie Oyuncakla Oynarken

Şimdi, dachshund-Chihuahua karışımını oluşturmak için kullanılan ebeveyn ırkları hakkında daha fazla şey biliyorsunuz, şimdi Chiweenie hakkında bazı gerçeklere göz atalım. Tüm melez köpekler gibi, onun kişiliğinin ve görünüşünün bir kısmını alıyorlar. her ebeveynden . Esasen, bu karışım inanılmaz derecede sadık ve korkusuz küçük bir yavru.

Tasarımcı Chiweenie melezleme ilk olarak 1990'ların başında ortaya çıktı ve sonraki on yıllar boyunca popülaritesi arttı. Chiweenie’nin temyiz başvurusu hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, kontrol edin Instagram'da Tuna ; inanılmaz bir 2 milyon takipçisi var!Mizaç

Chiweenie Yürüyüşte

Dachshund Chihuahua haçı, ailesini ve evini korkusuzca koruyan sadık, sevgi dolu küçük bir köpektir. Böylece, mutlu bir şekilde kucağınıza oturacak ve gün bittiğinde sevilen küçük bir bekçi köpeğiniz olacak!

Chiweenie'nin bir dezavantajı onun havlama eğilimi . Ne yazık ki, hem dachshund hem de Chihuahua kanıtlanmış, seri havlayanlardır, bu nedenle Chiweenie'niz neredeyse kesinlikle bu özelliğe sahip olacaktır. Bu nedenle, mükemmel bir bekçi köpeğiniz olacak olsa da komşularınız, yavrularınızın evini koruma hevesini takdir etmeyebilir!

Dachshund Chihuahua karışımı, sevdikleri kişilere karşı son derece şefkatlidir. Bununla birlikte, cins oldukça seçici olabilir ve genellikle bir favori insan ebeveyni vardır.Dachshund Chihuahua karışımı küçük çocuklu bir ev için uygun değil . Maalesef cins kırılgan olabilir ve sert oyunlara dayanamaz. Ayrıca, Chihuahua kişiliği daha fazla alınırsa, kıstırılmaya eğilimli olabilir.

Boyut ve Görünüm

Kahverengi Chiweenie Köpek

Chiweenie, zekâ kişiliğidir! Küçük köpek arkadaşınız tipik olarak kısa bacakları miras alır Chihuahua ebeveyni ve dachshund'un uzun, sosis şeklindeki gövdesi.

Yüzleri dachshund gibi hafifçe uzatılmış veya yuvarlak olabilir ve daha fazlası Chihuahua gibi elma şeklinde . Bir Chiweenie'nin kulakları sarkık veya sarkık olabilir ve yavru köpeğiniz büyüyene kadar hangisini bilemezsiniz!

Dachshund Chihuahua karışımı ceket, kısadır ve orta uzunluktadır ve genellikle nefis bir şekilde ipeksi. Cinsin tüy rengi ten rengi ve kahverengiden siyah veya sarışına kadar değişir. Ayrıca brindle veya çok renkli Chiweenies alabilirsiniz. Göz rengi kahverengi, yeşil, mavi veya siyah olabilir.Ceket ve Renkler

Siyah Chihuahua Dachshund Mix Köpek

Chiweenie’nin ceketi değişecek çoğunlukla ebeveynlerinde . Ebeveynlerden birinin daha uzun saçları varsa, uzun tüylü bir karışım elde etme olasılığınız vardır. Daha uzun tüyler biraz daha az yaygın olduğu için çoğunun daha kısa tüyleri vardır.

Kabuklarının dokuları da değişecektir, ancak her iki ebeveyn ırkının da daha yumuşak tüyleri olduğundan, Chiweenie'nizin de aynı şeyi miras alması için iyi bir şans vardır. Renklere gelince, bu yavrular her yerde. Siyah, kahverengi veya üç renkli bazı gölgeler en yaygın olanı olsa da, sonunda bir Brindle renkli ceket yanı sıra.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Küçük Kahverengi Dachshund Chihuahua Mix

Dachshund Chihuahua karışımı olmasına rağmen küçük boy sağlığını korumak ve obeziteyi önlemek için hala günlük egzersize ihtiyacı var. Her gün 20-30 dakikalık bir yürüyüş yeterlidir. Varsa arka bahçenizde içeride veya dışarıda olabilecek bazı oyun süreleriyle birlikte. Bir Chiweenie, dışarıda yaşayan bir köpek değildir!

Hem dachshunds hem de Chihuahuas soğuğu hissetme eğilimindedir, bu nedenle bir kulübede dışarıda yaşam bu karışım için bir seçenek değildir. Ayrıca, dachshund Chihuahua cinsi, insan ailesinin etrafında olmaya bayılır ve ayrılık kaygısı (çok fazla havlamanın eşlik ettiği) bu yavrular için bir sorun olacaktır.

Eğitim

Yatakta kahverengi Dachshund Chihuahua karışımı

Dachshund Chihuahua karışımı oldukça zeki bir köpek ama aynı zamanda dikkatleri kolayca dağılabilir. Bu, eğitimi zorlaştırabilir! Chiweenie'nizi köpeklikten eğitmeye başlayın. Bol miktarda olumlu pekiştirme ve sınırsız miktarda sabır kullanın!

Dachshund Chihuahua karışımı, diğer köpeklere ve yabancılara karşı çok alıngan olabilir. Köpeğinizi erken yaşlardan itibaren eğiterek ve sosyalleştirerek bu davranışı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Yavru köpeğinizi köpek bakımına, köpek kurslarına ve yerel köpek parkınıza götürmeyi deneyin.

pitbull corgi karışımı

Mahallemizde dolaşmak, Chiweenie yavru köpeğinizi bir dizi farklı manzaraya, sese ve insana maruz bırakmak söz konusu olduğunda çok yararlıdır. Yavru köpeğinizi bir koşum takımı üzerinde yürümesi için eğitmeyi planlıyorsanız, emin olun doğru bedeni seç .

Sağlık

Yerde Sağlıklı Chiweenie

Çapraz yetiştirilmiş köpekler, safkanlardan daha sağlam ve sağlıklı olma eğilimindedir. Ancak, Chiweenie yavru köpeğinizin sağlık sorunlarını ebeveynlerinden birinden veya her ikisinden miras alması mümkündür.

Bu yavrularda görülen en yaygın sağlık sorunu alerjilerdir. Cins, genellikle toz veya polen gibi basit bir şeyin neden olabileceği öksürme, hapşırma, saç dökülmesi ve cilt tahrişinden muzdariptir. Bir Chiweenie için ortalama yaşam beklentisi 13 - 16 yaş .

y ile biten köpek isimleri

Beslenme

Aç Dox Chi Pup

Dachshund Chihuahua mix yavru köpeğinizin yetiştiricisine, köpeğinizin ne beslendiğini sorun. Yavru köpeğinizin hayatının ilk altı ayında aynı yiyeceği tüketin. Yetişkin bir dachshund Chihuahua karışımı, her gün yaklaşık yarım fincan kaliteli kuru mama ile beslenmelidir. Yavru köpeğinizin tok hissetmesini sağlamak ve aşırı yemeyle ilişkili mide rahatsızlıklarını önlemek için rasyonu birkaç küçük beslemeye bölün.

Chiweenie kuru mamalarınızı beslemeniz önemlidir. Bisküviler, köpeğinizin dişlerinden plak oluşturan bakterileri sıyırmaya yardımcı olarak diş eti iltihabını (diş eti hastalığı) önler ve köpek periodontal hastalık .

Bakım

Bakımlı ihtiyacı olan Chihuahua Doxie

Dachshund Chihuahua karışımı, karmaşık olmayan tımar gereksinimleri olan oldukça az bakım gerektiren bir yavru. Chiweenie'nizin güzel görünmesini sağlamak için yapmanız gereken tek şey, gevşek ve ölü tüyleri almak için haftada birkaç kez rutin fırçalamaktır.

Hem dachshund hem de Chihuahua diş problemlerinden muzdarip olabileceğinden, köpeğinizin dişlerini her gün köpeğinize özgü bir diş fırçası ve veterinerinizden alabileceğiniz diş macunu ile fırçaladığınızdan emin olun. Chiweenie'niz varsa diş tedavileri iyi bir alternatiftir fırçalamaya tolerans göstermez .

Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri

Chiweenie Köpek

Diğer, daha büyük tasarımcı ırklarına kıyasla, bir dachshund-Chihuahua karışımı köpek yavrusu, yaklaşık olarak makul bir fiyatlıdır. 500 $ ve üstü fiyatta. Fiyat, hem yavru köpeğin ebeveynlerinin kalitesine hem de gösteri kayıtlarına bağlı olarak değişebilir.

Yetiştirici tavsiyeleri için yerel veterinerlere ve yatılı kulübelere bakın. Fiyat cazip derecede düşük olsa bile, bir arka bahçedeki yetiştiriciden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almaktan kaçının. Saygın bir yetiştirici bulduğunuzda, her zaman hem yavru köpeğin ebeveynleri için belgesel sağlık taraması sertifikasını görmeyi isteyin.

Kurtarma ve Sığınaklar

Benimsenmesi Gereken Kıdemli Chiweenie

Yavru köpek yetiştirmek zor olabilir, özellikle yoğun bir işiniz varsa veya bir köpek yavrusu yetiştirmeyi çok zahmetli ve yorucu bulabilecek bir yaşlıysanız.

Bu, hala mutluluğun tadını çıkaramayacağınız anlamına gelmez ve köpek sahibi olmanın yoldaşlığı . Öyleyse, neden bir sığınaktan yetişkin bir Chiweenie'yi evlat edinmeyi düşünmüyorsunuz? Ülke genelinde sizin için mükemmel bir evcil hayvana sahip olabilecek birçok kurtarma merkezi var. Burda biraz var!

Aile Hayvanları Olarak

Şimdi Chiweenie'ye daha aşina olduğunuza göre, bu süper sevimli, ruhlu küçük köpeklerden birinin sizin için mükemmel bir evcil hayvan olup olmadığını görelim.

 • Dachshund Chihuahua karışımları yorulmadan sadık küçük köpeklerdir.
 • Bu yavrular genellikle tek kişilik bir evde en mutlu olanlardır.
 • Küçük çocukların veya diğer evcil hayvanların olmadığı yerlerde en iyisini yaparlar.
 • Bu karışım, bakım söz konusu olduğunda az bakım gerektirir.
 • Bu yavrular dökülse de saç dökülmesi ihmal edilebilir düzeydedir.
 • Dachshund Chihuahua karışımları sadece yarım saatlik günlük egzersize ihtiyaç duyar.
 • Chiweenies aktiftir ve evde oyun süresinin tadını çıkarır.
 • Arkadaş canlısıdırlar, ancak bazen sadece bir aile üyesiyle bağ kurarlar.
 • Her iki ebeveyn ırkının da bir Chiweenie yavru köpeğinin miras alabileceği sağlık sorunları vardır.
 • Yavrunun yetiştiricisine, ebeveyn yavruların sağlık taramasından geçirilmiş belgelerini isteyin.
 • Apartman yaşamı için ideal boyutta olmalarına rağmen, bu yavrular havlama eğilimindedir.

Bu nedenle, bir dachshund-Chihuahua karışımı yavru köpeği almaktan hoşlanıyorsanız, güvenli ve yukarıdaki önerilerin her birini karşılayan bir ortam sağlayabileceğinizden emin olmanız yeterlidir.

Son düşünceler

İdeal köpek arkadaşınız bir cep boyutunda yavru sizi yabancılardan koruyacağı noktaya kadar sevgi ve bağlılık verecek olan bir dachshund-Chihuahua karışımı sizin için mükemmel bir yavru olabilir.

Sen büyük bir eve ihtiyacım yok küçük bir Chiweenie'yi barındırmak için. Küçük bir arka bahçe, bu minik yavrulardan biri için tamamen yeterlidir. Bir dachshund Chihuahua karışımı, düşük bakım gerektiren mükemmel bir köpektir. Bakım gereksinimleri minimum düzeydedir, süpürmek için neredeyse hiç saç yoktur ve Chiweenies'in saatlerce egzersiz yapmaya ihtiyacı yoktur.

Olumsuz tarafı, bu küçük yavrular pek çok sağlık durumuna yatkın olabilir. Ayrıca, dachshund Chihuahua karışımınız karakter özelliklerinin çoğunu Chihuahua ebeveyninden alırsa, yabancılara ve diğer köpeklere karşı çabuk ve agresif olabilir.

Yorumlar