Dachshund Labrador Retriever Mix: Dachsador Breed Genel Bakış

Dachshund Labrador Retriever Mix: Dachsador Breed Genel Bakış

Tasarımcı köpekler bu günlerde daha popüler hale geliyor ve böyle bir 'melez'; Bazen 'Dachsador' olarak bilinen Dachshund Lab Mix, bu türlerden biridir.

Karışık cins köpekler Genellikle mutts veya melez olarak anılan, harika evcil hayvanlar olabilir. Son yıllarda, belirli ırkları karıştırmak için artan bir eğilim vardır ve bu köpeklere genellikle 'melez' veya 'tasarımcı' melezleri adı verilir. Bu köpekler hala karma bir cins ve yeni bir köpek türü olmasa da, bazılarının yanlış bir şekilde varsaydığı gibi, bu melezler genellikle sevimli aile hayvanları ile sonuçlanabilir.Bu köpekler mükemmel evcil hayvanlar yapabilseler de, bu karışımı düşünürken, yavruların nereden geldiğini ve ırkların özelliklerinin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını araştırmanız çok önemlidir. Ayrıca, özellikler veya görünüm açısından hiçbir garantinin olmadığını ve köpeğinizin bir ırktan diğerine göre daha fazla özellik miras alabileceğini unutmamalısınız.

Yetiştirme Süreci

Tüm köpeklerde olduğu gibi, evlat edinmiyorsanız sorumlu bir yetiştirici bulmanız önemlidir. Bu, Dachsador gibi karma bir cins için daha da önemlidir.Anne her zaman bir Labrador Retriever olmalıdır. Standart bir Dachshund annesinin Labrador babasından gelen yavruları doğurmaya çalışması, anne ve yavru köpekler için zalimce ve potansiyel olarak güvensiz olurdu. Muhtemelen çok büyük olurlar ve bu, hamilelik sırasında veya doğum yapmaya çalışırken komplikasyonlara neden olabilir. Ve her şeyden ayrı olarak, büyüklük farkları göz önüne alındığında, ilk etapta başarılı bir şekilde doğal olarak çiftleşmeleri oldukça zor olurdu!

Bu, yetiştiricilerin genellikle Dachshund babasının spermiyle suni tohumlama kullanacağı anlamına gelir.

Görünüm

Bir Dachshund Lab Mix'in görünümü, her çöpte önemli ölçüde değişebilir. Bu, genetiklerinin ne kadarının sırasıyla anne ve babalarından geldiğine bağlı olacaktır. Her iki türün de ilk etapta inanılmaz derecede farklı göründüğü göz önüne alındığında, bu, köpeğin nasıl sonuçlanacağına dair biraz piyango yapabileceğiniz anlamına gelir.bulldog karışımı

Genel olarak, karışım genellikle orta boy bir köpektir ve Standardın daha küçük boyutu arasında bir yere iner. Dachshund (genellikle Doxie veya Weiner olarak anılır) ve Labrador'un iri cins boyutu.

Bir laboratuvardan biraz çömelmiş bir görünüme sahip olsalar da, bacaklar genellikle standart bir dachshund'dan daha uzundur ve bu, omurga üzerinde daha az baskı olacağı anlamına geldiğinden olumlu bir şey olabilir. Dachshund'ların uzun sırtları ve kısa bacakları nedeniyle sıklıkla sırt problemleri vardır.

Bir Dachsador'un renk varyasyonları da sayısız olacaktır. İşçilerin düz renkli ceketleri vardır. Bunlar genellikle sarı, siyah veya çikolatadır (daha koyu tilki kırmızısı rengi de olabilirler). Dachshunds ise çok çeşitli renk tonlarına sahiptir. İki renkli, üç renkli olabilirler ve bazen benekli veya benekli katlara sahip olabilirler. Bu, tek bir çöpün içinde bile renklerin önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir.Ceket tipi de çok değişebilir. Laboratuvarlar kalın, kısa, çift katlıdır ve doxie kat yine değişkendir. Uzun tüylü, telli tüylü ve düz tek kat çeşitleri mevcuttur.

Kulaklar da boyut olarak değişebilir, Doxie kulakları genellikle bir Labs'den biraz daha uzun ve daha yumuşaktır, bu nedenle bu, altlıktan çöplere farklı görünebilecek başka bir alan olabilir.

Temel olarak, her köpek muhtemelen önemli ölçüde ve benzersiz bir şekilde farklı görünecek ve bu özellikle dachshund laboratuvarı karışımı için geçerlidir.

Kişisel özellikler

Yine, her köpek bir bireydir ve hangi cins olursanız olun, köpeğinizin karakterinin nasıl olacağından asla tam olarak emin olamazsınız. Bir köpeğin bireysel kişiliğinin çoğu, nasıl yetiştirildiklerine göre belirlenecektir. Erken ve devam eden sosyalleşme ve eğitim, köpeğinizi çok yönlü bir birey haline getirmek için çok önemlidir.Bir Dachsador ile, kişilikleri muhtemelen hem Labrador hem de Dachshund ebeveynlerinden bazı niteliklere sahip olacaktır, bu nedenle, her iki cinsle ilişkili ana karakter özelliklerinin farkında olmak ve daha sonra bunlardan bazılarını köpeğinize karıştırmaya hazırlanmak yararlıdır.

Dachshund'lar genellikle kendinden emin, enerjik, zeki, inatçı ve cesur olarak bilinirler. Sahipleriyle çok derin bir bağ kurma eğilimindedirler, ancak aynı zamanda bazen aileleri ve toprakları için aşırı derecede koruyucu olabileceği anlamına gelir. Ayrıca seslerinin duyulmasını seven oldukça sesli bir köpek olabilirler. Uygun rehberlik ve eğitim olmadan, bu nitelikler hızla problemli davranışlara dönüşebilir.

Ailelerini koruyabilir ve yabancılara veya diğer köpeklere havlayabilir, kırabilir veya hırlayabilirler. Köpeğiniz bu özellikleri miras almışsa, bunun yerine köpeğinizi daha istenen davranış için ödüllendirmek için eğitim almalısınız. Görmezden gelmek veya cezalandırmak bazen davranışın artmasına neden olabilir.

Ayrıca avlanma becerileri için geliştirilmiş bir cinstir. Bu, küçük tüylü hayvanlar söz konusu olduğunda bazen yüksek bir av sürüşüne sahip olabilecekleri ve dikkatli bir ayırma ve gözetim yapılmadıkça daha küçük evcil hayvanlarla birlikte yaşamaya uygun olmayabilecekleri anlamına gelir.Labrador Retriever'lar da yetiştirildi orijinal olarak avlanma çevrelerinde kullanım için . Doxie'nin aksine, vurulduktan sonra av kuşlarını geri almak için yetiştirildiler. Bu, becerilerinin yumuşak ağızlarında ve yeteneklerini geri kazanmalarında olduğu anlamına gelir. Bu, onları diğer karışık cins yavrular için popüler bir köpek yaptı. corgidor gibi .

Laboratuvarlar şunlardan biridir: en popüler ırklar Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta. Genellikle harika aile hayvanları yaptıkları biliniyor. Nazik, şefkatli kişiliklere sahip olma eğilimindedirler ve memnun etmeye heveslidirler ve çok zekiler; bu yüzden genellikle hizmet köpekleri olarak seçilirler. Hayat doludurlar ve bol miktarda egzersiz ve uyarılmanın tadını çıkarırlar. Çiğneyici olarak bilinirler ve yeterince teşvik ve arkadaşlık almazlarsa ayrılık kaygısına yatkın olabilirler.

Çok arkadaş canlısı bir türdür ve genellikle çocuklar, köpekler ve hatta diğer hayvanlar da dahil olmak üzere insanlarla arkadaşlık etmekten zevk alırlar.Bir Dachsador o zaman yüksek enerjili ve zeki olacaktır ve bol bol arkadaşa sahip olmaktan zevk alacak bir köpektir. Daha fazla Doxie özelliklerine sahiplerse, korumaya ve vokal olmaya biraz daha yatkın olabilirler ve daha fazla Lab özelliklerine sahiplerse, muhtemelen biraz daha rahat ve sosyalleşebilirler.

Eğitim

Her iki cins de zekalarıyla tanınır, bu yüzden muhtemelen çok sayıda köpeğe ihtiyaç duyacak bir köpeğiniz olacak uyarma ve zenginleştirme ve genel olarak düzenli eğitimden yararlanacaklardır. Doxie'nin inatçılığını ve azmini miras alırlarsa, eğitim stratejilerinizde biraz daha sabırlı ve stratejik olmanız gerekebilir. Daha fazla Laboratuar özelliği miras alırlarsa, muhtemelen yaptığınız herhangi bir eğitim konusunda son derece hevesli olacaklardır.

Herhangi bir köpekte olduğu gibi; pozitif, ödül temelli eğitim, sizinle köpeğiniz arasında daha güçlü bir bağ oluşturacaktır ve bilimsel olarak kanıtlandı caydırıcı, cezalandırıcı yöntemler kullanmaktan daha etkili olmak.

Köpeğiniz ayrıca köpek sporlarına katılmaktan zevk alacak biri olabilir. Laboratuvarlar sık ​​sık çeviklikte rakipler ve koku denemeleri ve Doxies rekabetçi itaat konusunda genellikle çok başarılı.Egzersiz yapmak

Her iki cinsin de enerjik olduğu bilinmektedir. Elbette, daha küçük Doxie'nin bir Lab kadar fazla egzersize ihtiyacı olmayacak, ancak ikisini geçmek, yine de iyi bir günlük egzersiz gerektiren bir köpekle sonuçlanacağınız anlamına gelebilir. Her iki cins, ama özellikle Labs ayrıca obeziteye yatkındırlar, bu nedenle düzgün ve sağlıklı olduklarından emin olmak büyük önem taşıyacaktır.

Laboratuvarlar genellikle su bebekleri olarak bilinir. Günlük yürüyüşlerinde gördükleri herhangi bir suya dalmak isteyecek bir köpeğe sahip olmak için hazırlıklı olun. Dachshund laboratuvar karışımı, doxie'nin inatçılığı ile laboratuvar enerjisini miras alabilir. Günlük egzersiz, özellikle fazla kiloları uzak tutmak için yavrularınız için faydalı olacaktır.

Bakım

Her iki cinsin de döktüğü bilinmektedir. Laboratuvarlar aşırı tüy dökücülerdir ve eğer köpeğiniz bu tür bir kaplamayı miras almışsa, o zaman iyi bir elektrikli süpürge ve etkili bir dökülme aracı bir zorunluluk olacaktır. Özellikle tüyleri patladığında düzenli fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır.

Doxie ayrıca tüy döker ve pürüzsüz kaplamalı çeşit en çok tüy döker. Uzun tüylü ve tel tüylü tipte dökülme fazla değildir. Köpeğinizin tüyleri biraz daha uzunsa, dolaşmayı önlemek için fırçalamak da bir gereklilik olabilir.

Bunun dışında, gerekli olan tek şey genel genel bakımdır. Suya girmekten hoşlanıyorlarsa, kulak hijyenine ekstra dikkat etmelisiniz. Bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilecek maya birikimini önlemek için gerekirse kulakları kurutulmalı ve temizlenmelidir.

Ayrıca tırnaklarının fazla uzamadığından da emin olmalısınız. Çoğu zaman çok sayıda yol ve kaldırım yürüyüşü çivileri doğal yollarla törpüler. Ancak çok uzun olurlarsa, bu onların yürüyüşünü ve ardından eklemlerini etkileyebilir ve sonunda kendi kendilerine kıvrılıp deriyi kesebilirler.

Sağlık

Her iki cinsin de eğilimli olabilecekleri birkaç kalıtsal sağlık koşulları vardır. Uygun sağlık kontrollerini yapan sorumlu bir yetiştirici seçerek, bir durumun oluşma riskini en aza indirebilirsiniz. Ancak bu, genetik bir sağlık durumunun ortaya çıkma olasılığını tamamen ortadan kaldırmaz ve bunların ne olduğunun farkında olmak önemlidir.

Doxies için karşılaştıkları en büyük sorun, geçmişle ilgili sorunlar. Uzun sırtları ve kısa bacakları nedeniyle, diğer birçok cinse göre omurga problemleri ve yaralanmaları geliştirme olasılıkları daha yüksektir. İntervertebral Disk Hastalığı Doxies'in karşılaştığı en büyük potansiyel sağlık sorunlarından biridir.

Tabii ki, onları bir Labrador ile karıştırmanın yararı, bir Dachsador'un genel konformasyonunun bu risklerin bazılarını umarız azaltacağı anlamına gelir. Kaldırırken ve egzersiz yaparken yine de dikkatli olunmalıdır; yüksek atlama vb. şeyleri teşvik etmeyin.

Ayrıca diyabet, epilepsi ve şişkinlik (mide torsiyonu olarak da bilinir) . Bloat genellikle derin göğüslü, ince ırklarla ilişkilendirilir. Bir Dachshund Lab karışımı, vücut şekilleri farklı olacağından bunu geliştirme olasılığı olmayabilir.

Labradorlar en çok kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve eklemlerindeki problemlerle ilişkilidir. Kalça ve dirsek displazisinin yanı sıra (iyi bir yetiştiricinin ebeveynleri sağlık taraması yapacağı), artrit geliştirmeleriyle bilinirler. Glukozamin ve balık yağları içeren iyi bir takviye aldıklarından emin olmak, sık ve tekrarlayan yüksek etkili egzersizi en aza indirgeyebilir.

Beslenme

Herhangi bir köpekte olduğu gibi, yüksek kaliteli ve uygun şekilde porsiyon kontrollü bir diyetle beslemek önemlidir.

Her iki cins de obeziteye eğilimlidir, bu yüzden onları aşırı beslemediğinizden ve çok fazla sağlıksız yiyecek ve atıştırmalık almadıklarından emin olmalısınız. Sırt ve eklem sorunlarına yatkınlıkları göz önüne alındığında, sağlıklı bir kiloda kalmalarına yardımcı olmak çok daha önemlidir.

Beslenmeleri gereken miktar, köpeğin büyüklüğüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Emin değilseniz, her zaman veterinerinizden veya nitelikli köpek beslenme uzmanı .

Bazı öğünlerini beslemek için etkileşimli oyuncaklarını kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu sadece ekstra zenginlik sağlamanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda köpeğinizin yemeklerini yemesi çok daha uzun sürer. Bu, kendilerini daha tok hissetmelerine yardımcı olabilir ve yiyeceklerini içmelerini engelleyebilir. Bu, şişkinlik riskini en aza indirmeye yardımcı olması açısından da yararlı olabilir; bu, daha önce açıkladığımız gibi, Doxie eğilimli olabilir.

Bir Dachshund Lab Mix Yavrusu Bulmak

Daha önce de belirtildiği gibi, bir köpek yavrusu almayı düşündüğünüzde her zaman sorumlu bir yetiştirici aramak için zaman ayırmalısınız.

Bir Dachsador için kayıtlı bir AKC yetiştiricisi olmayacak olsa da, yetiştiricinin ebeveynler üzerinde uygun sağlık kontrollerini yaptığından ve anne ve bebekleri birlikte besleyici bir ev ortamında görmek istediğinizden emin olmalısınız. Yavruların hepsinin olması gerekirdi veteriner kontrolleri ve sütten tamamen kesilene ve en az sekiz haftalık olana kadar anneden ayrılmamalıdırlar.

Melez 'tasarımcı' ırklarının artan popülaritesi ile bu, birçok fırsatçı ve vicdansız arka bahçe yetiştiricisinin olduğu ve köpek değirmenleri bundan yararlananlar. Yavru değirmenlerdeki köpekler genellikle korkunç koşullarda yaşarlar, sağlık veya mizaç düşünmeden yetiştirilirler ve yavru köpekler genellikle yetersiz sosyalleşir ve bu da yeni evlerine geldiklerinde sorunlara yol açabilir. Genellikle bir dizi sağlık sorunuyla da gelirler. Bu sektörü desteklemeyin; her zaman araştırmanızı yapın!

Bunlar bir kurtarma merkezinde bulunma olasılığı çok yüksek olan bir karışım değildir, ancak ülkenin her yerinde barınaklarda sonsuza dek yuvalarını bulmak için sabırla bekleyen birçok başka harika melez köpek olduğunu unutmayın. Aileniz için mükemmel yeni ekiniz şimdi orada sizi bekliyor olabilir!

Son düşünceler

Dachshund Lab Mix'inizin görünüş veya kişilik açısından tam olarak neye benzeyeceğine dair bir garanti olmasa da, muhtemelen iyi miktarda egzersiz gerektiren çok zeki bir köpeğe sahip olacaksınız ve bu çok olacaktır. sahibine karşı sadık ve sevecen. Aynı zamanda çalışmaktan zevk alacak bir türdür, bu nedenle bol miktarda zenginleştirmeye ihtiyaç duyacak ve eğitimden keyif alacaklardır.

Araştırma yapmak için zaman ayırmayı, iyi bir yetiştirici bulmayı ve çok sayıda uygun erken sosyalleşme ve eğitim. Çabalarınız buna değer olacak.

Yorumlar