Cane Corso Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Cane Corso Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Düşünmek Cane Corso'yu benimsemek köpek yavrusu mu yoksa kurtarma köpeği mi? Bu, her aile için mükemmel bir cins değil, bu yüzden bunu yapmadan önce bilmek isteyeceğiniz bazı önemli cins gerçekleri var. Cane Corso, başlangıçta mülkü korumak ve çiftlik işlerine yardımcı olmak için yetiştirilmiş bir İtalyan Mastiff Cinsidir. Onlar, isimlerinin kabaca şu anlama geldiği düşünüldüğünde mantıklı olan doğal koruyuculardır. 'koruma' Latince.

Cane Corso soğukkanlı, son derece sadık ve zeki . Baskın görünümleri, yerini eğitmesi kolay ve sahiplerini memnun etmeye hevesli bir köpeğe bırakır. Yavruyken eğitilmesi kolaydır ancak inatçı ve sosyal olarak baskın bir kişiliğe sahip olma eğilimindedirler. Cane Corsos, genellikle, hiçbir sorunu olmayan deneyimli sahiplerle en iyisini yapar. temel itaat komutlarını öğretmek ve evcil hayvanlarına kurallar.Bu cins bol enerjiye sahip ve koşmak ve oynamak için çok fazla alana sahip bir ev gerektirir. Düzenli olarak egzersiz yaptıklarında ve bir tür “iş” verildiğinde ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Bütün gün bir evde kapalı bırakılırsa, kendilerini meşgul etmek için bazı istenmeyen davranışlara yol açabilir. Onlar safkan köpeklerdir, ancak bu, kurtarma barınaklarında veya gruplarında bulunamayacakları anlamına gelmez. Cins hakkında daha fazla şey öğrenmeye hazır mısınız? Hadi atlayalım!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık85-110 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik23-28 inç
  • ömür simgesiÖmür10-12 yıl
  • renk simgesiRenklerAçık Kahverengi, Siyah, Gri, Kırmızı
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Alanda döşeme siyah İtalyan mastiff

Cins tarihi çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır.Cane Corso izleri Antik Roma'ya kadar. Onlar bir Roma savaş köpeği olan Roma Molassian'ın torunlarıdır. Aslında isim, 'koruyucu' veya 'koruyucu' anlamına gelen Latince 'kohorlar' kelimesinden gelir. Bu, başlangıçta avcı ve koruyucu olarak yetiştirildikleri için anlamlıdır.Aslında Roma savaşında oldukça büyük bir rol oynadılar. Savaşlardan sonra, onların becerileri avcılık, koruma ve çiftçilik için kullanıldı. Hayvanları ve çiftlik binalarını korurlardı. Çiftlikte yaptıkları bir diğer ilginç görev ise domuz yetiştiriciliğiydi. Bir domuz doğum yaptığında aslında anneyi engellerlerdi, böylece bir çiftçi gelip çöpünü saklamadan önce alabilirdi.

Corsos ayrıca yaban domuzlarını kontrol altında tutmaya ve sığırları boğanın kulağını veya burnunu ısırmaktan korumaya yardımcı olur. Bu uygulama “boğa güreşi” olarak bilinir hale geldi.onların nüfusu başladı 20. yüzyılda birkaç nedenden dolayı düşüş. Dünya Savaşları, doğal afetler ve ara sistem pay-kırpma tüm büyük değişikliklerdi. Bu etkilerin her biri İtalya'nın kırsal manzarasını değiştirdi ve türe olan ihtiyacı azalttı. Bu, 20. yüzyılın ortalarında neredeyse yok olmalarına neden oldu.

1973'te Giovanni Bonnetti, cinsi Dr. Paolo Breber'in dikkatine sundu. Dr. Breber ertesi yıl bir üreme programına başladı. Società Amatori Cane Corso 1983 yılında kuruldu. Cane Corsos ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri 1988 . Cins resmen İtalyan Kennel Club tarafından 1994 yılında tanınmıştır. , 2010 yılında Dünya Köpek Organizasyonu ve 2010 yılında Amerikan Kennel Kulübü.

Cins şimdi 40. en popüler 193 tanınmış köpek ırkı.Mizaç

Genç Mutlu Köpek Ararken

Düzgün bir şekilde sosyalleşirse, bu cins mükemmel bir aile hayvanı olur.

Cane Corso'lar çok zeki, memnun etmeye istekli ve sadık . Koruyucu olmak için yetiştirildiler, sahiplerini şiddetle koruyorlar. Doğru eğitim ile diğer köpeklere ve insanlara karşı sosyal ve arkadaş canlısı olabilir. Yavruyken yoğun sosyalleşme, bu cins için anahtardır. Amerika Cane Corso Derneği, cinsi “benzersiz, son derece sadık, koruyucu, hassas ve ciddi” olarak tanımlıyor.

Corsos, onları düzgün ve sıkı bir şekilde eğitmek için zaman alabilen bir sahip gerektirir. Cins, doğal olarak baskın bir kişiliğe sahiptir. Eğer sahibi sıkıca eğitiyor Corso gençken, sahibine koruma ve sevgi sağlayacak harika bir aile köpeği olacaklar. Ancak, sahibi zayıf olarak görülürse, Corso kontrolü ele alacaktır.

İşi sahibiyle paylaşmak ve zamanlarının çoğunu aileleriyle geçirmek için yetiştirildiler. Aktif bir köpek olarak, onlara hem dikkat hem de görevler verebilecek aileler için en uygunudur. Uzun süre yalnız bırakıldıkları bir evde başarılı olmazlar. Görev veya iş verilmeyen Corsolar yıkıcı olabilir .Cane Corsos sahiplerine derinden bağlıdır, ancak Amerika Cane Corso Derneği Diğer köpek ırklarının yaptığı gibi, hepsinin “kalplerini üstlerine taşımayacağını” not eder. Ailelerinin duygularına çok iyi uyum sağlarlar, yani üzgün, kızgın, mutlu veya gururluysanız, bunun sebebinin kendileri olduğunu düşünürler.

Bazıları daha çekingen olurken, diğerleri çok dışa dönük ama çok azı aşırı sevecen. Bunun yerine, sevdikleri insanlarla aynı odada kalarak sevgilerini gösterirler, sevişmekten ve kucaklaşmaktan hoşlanırlar. ama değil zorba.

Boyut ve Görünüm

Siyah Köpek Beyaz İşaretler

Bu cinsin 100 pound veya daha fazla olması oldukça yaygındır.

Cane Corsos büyük bir cins köpektir ancak büyüyerek “dev” statüsüne de ulaşabilir. Standart dişiler herhangi bir yerden tartılır 88-99 lira ve arada durmak 23-26 inç . Standart erkekler genellikle arasında biraz daha ağırdır. 99-110 lira s ve arasında duran 24-28 inç . Güçlü ve kaslıdırlar, daha dikdörtgen bir şekle sahiptirler ve onları uzun boyludan biraz daha uzun yapar.Başları, çok derin, güçlü ve kare bir namlu ve düz kabul edilen bir alın ile cinsin baskın bir özelliğidir, diğer mastiff ırklarının aksine çok fazla kırışıkları yoktur. Tüm Corsos'ların başlarında eşit olarak ayrı duran kahverengi gözleri vardır. Onların ifadesi “keskin ve özenli” . Kulaklarına gelince, hafif sarkık üçgen şeklinde kırpılmamışlardır. Cinsin boynu güçlü ve kaslı ve kafa kadar uzun.

Bazı Korsikalılar kırpılmış kulakları var , ve diğerleri yapma . Bu, insan yapımı “kulak kırpma” uygulamasından kaynaklanmaktadır. söz konusu olduğunda büyük bir tartışma vardır. kulak kesme pratiği . Bazı veteriner dernekleri karşı çıkıyor, ancak AKC bazı ırklarda bunun bir zorunluluk olduğunu belirtiyor. Kırpma, esas olarak çalışan köpeklerde kullanılır, böylece görevler sırasında kulakları dallara takılmaz. Yetiştiriciye bağlı olarak, Corso'nuzun kulakları kırpılmış olabilir veya olmayabilir.

Ceket ve Renkler

Açık Havada Farklı Renkli Köpekler

Cins standartlarını karşılamak için kabul edilebilir birkaç farklı renk vardır.Cane Corsos, hafif bir astar ile kısa, parlak, sert ve çok kaba bir kaplamaya sahiptir. Ayrıca kışın çok kalın bir astar alırlar ve bu da yılda iki kez yoğun bir şekilde dökülmelerine neden olur.

Çeşitli renklerde olabilirler. Irk standardı siyah, açık gri veya arduvaz grisi, geyik kırmızısı ve açık veya koyu açık kahverengiye izin verir . Ayrıca, açık kahverengi veya grinin farklı tonlarında çizgilerle sonuçlanan koyu buğday rengine sahip olabilirler. bej renkli ve ona Korsikalıları ver namlularında siyah veya gri olacaktır. Bazılarının göğüslerinde veya ayak parmaklarının ucunda veya burun köprüsünde küçük beyaz bir leke olabilir.

Egzersiz İhtiyaçları

Açık Alanda Gümüş Corso

İyi Behaved Corso, düzenli olarak uygulanan bir Corso'dur.

Cane Corsos, çalışan köpekler olarak yetiştirildi. Bu, çok fazla egzersiz ve aktiviteye ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Ortalama olarak, sahipler hakkında taahhütte bulunabilmelidir 60 dakikalık günlük aktivite , ve güven onları haftada 10 mil yürümek . Bu diğer birçok şeye çok benziyor mastiff soyundan gelen köpekler .Egzersiz bu cins için kesinlikle kritiktir. Bir Corso'nun yeterli egzersizi yoksa, onları meşgul edecek şeyler bulacaktır. Ayrıca, yeterince egzersiz yapıldığında eğitilmesi çok daha kolaydır. Fiziksel uyarılma, sakin kalmalarına ve bir sahip olarak onlara öğreteceğiniz komutları daha uygun bir şekilde dinlemelerine olanak tanır.

Birçok Corsos barınaklarda kalıyor çünkü sahipleri bu cins için egzersiz gereksinimlerini hafife alıyor. Enerji seviyeleri diğer dev ırklardan farklıdır ve onlar kadar tembel değildirler.

Yaşam Gereksinimleri

Gümüş Köpek Açık Havada Egzersiz Yapıyor

Boyutları nedeniyle evinizin içinde geniş bir avlu ve odanız olması tavsiye edilir.

Arka bahçesi çitle çevrili bir evde en iyi şekilde çalışırlar. Elektrikli bir çit, peşinden gitmek istedikleri bir sincap veya kuş gördüklerinde bu güçlü köpeği tutamayacaktır. Günlük yürüyüşler gerektirse de, onları yoğun egzersiz veya aktiviteye maruz bırakmayın iskeletleri hala gelişmekte olduğundan ve daha sonraki yaşamlarında hasara neden olabileceğinden gençken.

Corso'yu apartman yaşamı için önermiyoruz. Küçük bir yaşam alanınız varsa, yavrularınızın egzersiz yapabileceği bir açık hava yaşam alanına erişiminiz yoksa, farklı bir cins düşünün. Daha küçük yaşam alanları, yalnızca Corso'nuzun gün içinde bir noktada dolaşabileceği daha geniş bir dış alana erişiminiz varsa önerilir.

Oynamak, Cane Corso'nuzu çalıştırmanın başka bir harika yoludur. Getirme, halat çekme, avlanma ve etiketleme, Corso'nuzu harekete geçirmenin ve çalıştırmanın harika yollarıdır. Muhtemelen bir dizi köpek oyuncağına ihtiyacınız olacak. yoğun oyun seanslarına dayan güçlü çeneleri ve vücutları nedeniyle.

Eğitim

Güvertede Açık Havada Kara Köpek

Çalışma yapıları nedeniyle Corsos, sağlam ancak sabırlı bir eğitmen gerektirir.

Eğitim, genç bir Cane Corsos gelişiminin çok önemli bir parçasıdır. Yavruyken, memnun etmeye istekli, zeki ve iyi bir dikkat süresine sahip oldukları için eğitilmesi kolaydır. Ağır sosyalleşme gerektirirler ve diğer insanları ve köpekleri hoş karşıladığından emin olmak için genç yaşta eğitim. Kendilerini lider olarak kabul eden biri tarafından eğitilmezlerse, kendilerini “alfa” olarak göreceklerdir.

Çoğu bağımsız ırkta olduğu gibi, yerel bir eğitim merkezinde 8 ila 10 haftalık itaat eğitimi almanızı öneririz. Ayrıca, yavru köpeğinizi almadan önce bir köpek eğitmenine danışmayı da düşünün. Temel ev kurallarının ve itaatin erkenden belirlenmesi önemlidir, aksi takdirde Corso evin sahibi olduğunu düşünecektir. CCAA eğitimi tavsiye eder sahibi tarafından yapılmalıdır. Yatılı okul değil.

Sahiplerine çok sadıktırlar ve kurallara uymak için onları baskın olarak görmeleri gerekir. Corsos çok iddialı ve alfa olduklarına inanırlarsa, bu onları evinize veya diğer hayvanlara gelen ziyaretçilere karşı agresif hale getirebilir. Ayrıca özellikle bu cins için sandık eğitimini öneriyoruz. Bu, genç köpek yavruları olarak bile sınırları öğrenmelerini sağlayacaktır.

Sağlık

Açık Havada Koşan Sağlıklı Köpek

Çoğunlukla, cins sağlıklı olduğu bilinir, eksi birkaç potansiyel genetik sağlık durumu.

Cane Corsos genellikle oldukça sağlıklı köpeklerdir ancak çoğu safkan köpek gibi bazı sağlık riskleri taşırlar. Büyük bir köpek olarak, onlar kemik ve eklem sorunları geliştirmeye duyarlı Bu, yaşamlarının ilk yılında yaşadıkları hızlı büyümeden kaynaklanmaktadır. Sahiplerin, ilk yıllarında onları aşırı kullanmamalarını hatırlamaları önemlidir.

kalça displazisi

Bu durumu geliştirmek için orta risk altındadırlar. Kalça Displazisi, kalça ekleminin iç işleyişinde hafif ila şiddetli değişikliklere neden olan genetik bir hastalıktır. Femurun top kısmı, pelvis kalça soketi ile zayıf bir şekilde hizalandığında, tedavi edilmesi çok acı verici ve pahalı bir duruma neden olur.

entropiyon

Cins, bu göz hastalığını geliştirme konusunda orta derecede risk altındadır. Entropion, alt veya üst göz kapaklarının içe doğru yuvarlandığı göz kapaklarının bir hastalığıdır. Bu, koronaya çarpan kirpiklerin tahriş olması nedeniyle gözlerin ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Ayrıca korona üzerinde şiddetli ağrıya, görme bozukluğuna ve en kötü senaryoya, göz kaybına neden olabilen ülserlere yol açabilir.

Gastrik Dilatasyon Volvulusu

Daha yaygın olarak şişkinlik olarak adlandırılan bu hastalığa karşı çok hassastırlar. Bu, hızla tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir durumdur, çünkü mide gazında ani bir artışa ve mideyi besleyen kan damarlarının bükülmesine neden olan bükülmeye neden olur. Bu, tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan mide ölümüne, şoka ve ölümcül toksinlerin salınmasına yol açar.

Çoğu safkan köpekte olduğu gibi, yalnızca ebeveynlerin kalça değerlendirmelerine sahip olduğunu kanıtlayabilen bir yetiştiriciden satın alın. mükemmel, iyi veya adil Ortopedik Hayvanlar Vakfı'ndan ve ayrıca Canine Eye Registry Foundation'dan göz açıklıkları. Veterinerden yapılan bir değerlendirme, genetik testlerin yerini alır.

Beslenme

Köpek Maması bekleyen İtalyan Mastiff

Boyutları nedeniyle Cane Corso'yu beslemek pahalı olabilir.

Enerjik Cane Corso gerektirir iyi protein içeren bir diyet . Yaklaşık harcamaya hazır olun Yılda 1.000 ABD Doları veya ayda 84 ABD Doları yavrularını beslemek için. Talep ederler Her gün 2100 kalori , bu sayı daha yaşlı Corsos'lar için biraz daha düşük ve daha genç büyüyen Corsos'lar için biraz daha yüksek olabilir.

Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği, yavru köpekler için yüzde 22 protein büyümesi ve yetişkinler için yüzde 18 protein büyümesi önermektedir. Mama ayrıca yavru köpekler için yüzde 8 ve yetişkinler için yüzde 5 yağ içermelidir. Yavru köpekler günde üç kez beslenmeli, yetişkin köpekler için ise günde iki kez yeterli olacaktır.

yemeleri tavsiye edilir Günde 4 ila 8 bardak kuru gıda , bu sayı köpeğe bağlı olarak daha az veya daha fazla olabilir. Serbest besleme aşırı yemeye ve sonuç olarak aşırı kilolu bir köpeğe neden olabileceğinden, mamayı yalnızca yaklaşık 30 dakika aşağıda tutmanız önerilir.

tımar

Kulakları Kesilmiş Siyah Beyaz Köpek

Bakım, bu türün ek sağlık sorunları geliştirmesini önlemek için önemlidir.

bakım doğru tımar önemlidir Bu cinsi sağlıklı ve mutlu tutmak için. Ancak, yüksek aktivite seviyeleri nedeniyle bazen zor olabilir. Corso'yu 4-7 haftada bir veya gerektiğinde banyo yapmak en iyisidir, ölü tüyleri çıkarmak ve doğal parlak tüylerini korumak için haftada 2-3 kez fırçalanmalıdır.

Genellikle tüy döken bir tür değildirler ancak yılda iki kez tüylerini dökerler, bu süre zarfında son katlarının bir kısmını temizlemek için bir tüy dökücü bıçak kullanabilirsiniz.

Kulaklar her gün temizlenmelidir. Herhangi bir kulak kirini temizlemek için 3-4 gün Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir tür yağa batırılmış bir pamuk top alıp iç yıla geçmeden önce kulak kapaklarından başlamaktır.

Dişleri de olmalı 2-3 günde bir fırçalanır Herhangi bir tartar ve plağı çıkarmak için ve yaptığınız sürece hangi hareketi kullandığınızın gerçekten önemi yok ve sadece köpek diş macunu kullandığınızdan emin olun. Optimal diş sağlığını sağlamak için veterinerler tarafından yıllık diş temizliği de tamamlanmalıdır.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Tan İtalyan Mastiff Açık Havada

Safkan köpek yavruları yaklaşık 1.500 dolardan başlayabilir.

Cane Corsos'un maliyeti, evlat edinip edinmemenize (ki bunu yapmanız gerekir) veya bir yetiştiriciden satın almanıza bağlı olarak değişebilir. Genellikle yaklaşık maliyeti olacak Bir barınaktan Corso evlat edinirken 300 ila 500 dolar veya evlat edinme ajansı. Bu maliyetler tipik olarak sadece köpeğe önceden bakma maliyetini karşılamak içindir.

Doğrudan bir yetiştiriciden satın aldığınızda, üremeye bağlı olarak, herhangi bir yerden satın aldığınızda önemli ölçüde daha pahalı hale gelir. 1.500 ila 4.000 ABD Doları . Bir yetiştiriciden satın alırken, size yavru ebeveynlerinin tam genetik geçmişini sağladıklarından emin olun, eğer ebeveynlerinin kalça veya göz problemleri olmadığını kanıtlamayı reddederse, koşun, çünkü kalça displazisini düzeltmeye yardımcı olmak için çok para ödeyebilirsiniz. veya daha sonra göz problemleri.

Kurtarma ve Barınaklar

İtalyan Mastiff Yaşlı Köpeği Kurtarmak

Bir kurtarma köpeğini düşünmek, evlat edinme ücretlerinden ve veteriner faturalarından tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Ne yazık ki, birçok Cane Corsos, aileler köpeğin kötü durumda olduğunu fark ettiğinde ihmal ediliyor veya barınaklarda bırakılıyor. ele almaları için çok fazla. Bu genellikle bir köpek yavrusu olarak yetersiz eğitimden kaynaklanır. Neyse ki, özellikle türe hitap eden birkaç kurtarma organizasyonu var.

bu Cane Corso Kurtarma A.Ş. Corso'yu benimsemeyi düşünüyorsanız, başlamak için harika bir yerdir. Organizasyon 2005 yılında başladı ve o zamandan beri ülke çapında 1.500'den fazla Corsos'u kurtardı ve kabul etti.

Corsos Rescue Sevilmeli kendini ihmal edilmiş veya terk edilmiş Corsos'un sonsuza kadar yuvalarını bulmasına yardım etmeye adamış bir başka kar amacı gütmeyen kuruluştur. Bu, 2018'de başlayan daha yeni bir organizasyondur, ancak Corsos'un ömürlük evlerini bulmasına yardım etmeye kararlıdır. Bir Corso kurtarma işleminde aradığınızı bulamıyorsanız, Mastiff kurtarmalarına bakmayı düşünün. Çünkü ırklar benzer , Mastiff kurtarma tesislerinde Corsos'u bulmak oldukça yaygındır.

Eğer düşünmeye açıksanız Cane Corso karışımı , harika bir köpek için düşük bir maliyetle fırsatlarınız büyük ölçüde artacaktır. gibi birçok harika karışık ırk vardır. Çukur Kursu .

Aile Hayvanları Olarak

Doğru eğitim verildiğinde, Corsos mükemmel aile hayvanları olabilir. Birini evinize kabul etmek isteyip istemediğinizi bilmeniz gereken bazı önemli noktalar.

 • Cins, sahiplerine şiddetle sadıktır.
 • Aileleri söz konusu olduğunda köpekleri severler.
 • Çalışan bir ırk olarak, zihinsel olarak meydan okumak için görevlere ihtiyaçları vardır.
 • Cins, büyük, çitle çevrili arka bahçeleri olan evlerde en iyisini yapar.
 • Koruyucu eğilimlerle genç yaşta yoğun sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar.
 • Küçük yaşta tanıştırılırlarsa çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilirler.
 • Cinsin, erken yaşta eğitim sorumluluğunu üstlenebilecek bir firma sahibine ihtiyacı var.
 • Erken sosyalleşirlerse, çok evcil hayvanlı evlerde başarılı olabilirler.
 • Erken sosyalleşmezlerse, genellikle tek evcil hayvanlı bir evde en iyisidirler.
 • Kendi bölgelerini koruma ve koruma eğilimleri vardır.
 • Bağımsız olmaları nedeniyle ilk kez köpek sahiplerine tavsiye edilmezler.

Son düşünceler

Çok az köpek böyle bir uzun ve katlı tarih Cane Corso olarak. İlk önce Antik Roma'daki savaşlarda ön saflarda yer almak için çalışan bir köpek olarak yetiştirildiler, daha sonra çiftliklere yardım etmek ve çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirildiler, yetiştirilenler güçlü, görkemli ve zeki bir köpek olmak için neredeyse neslinin tükenmesinden kurtuldu.

Bu cins, eğer öyleyse harika bir evcil hayvan olabilir. uygun eğitim ve dikkat verildi Genç yaşta. Corsos son derece sadıktır ve evlerini ve sahiplerini korumayı misyon edinecektir, ancak düzgün bir şekilde eğitildiklerinden emin olmak için gençken çok çalışma gerektirir.

Cane Corso, deneyimli köpek sahipleri için en iyisidir ve genç yaşta itaat ve kurallar öğretilmelidir. Bir Corso gençken sahiplerinden düzeltme almazsa, sahibi olduğunu düşünebilir. Bu saldırgan veya istenmeyen davranışlarla sonuçlanabilir. Corsolar herkes için mükemmel bir köpek türü değil ancak doğru eğitim ve ilgi verildiğinde, aileleri için sevgi ve koruma göstereceklerdir.

Yorumlar