Çin Shar-Pei Köpek Irk bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Çin Shar-Pei Köpek Irk bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Kolaylık sağlamak için Shar-Pei olarak kısaltılan Çin Shar-Pei, dünyanın en eski köpek ırkları . Ve onun aynı zamanda en eşsiz ırklardan biri olduğunu söylemek güvenlidir. Muhteşem su aygırı yüzü, esnek gövdesiyle birleştiğinde onu yumuşak, sevimli ve oyuncak ayı gibi gösteriyor.

Ama aldanmayın! Çünkü bu adam bir sert Çin kurabiyesi deneyimsiz köpek sahipleri için kesinlikle uygun değildir. Her aile için kesinlikle uygun olmadıklarından, bu türün potansiyel sahipleri için öğrenilecek çok şey var.Bu cins rehberinde, bu efsanevi yavru hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. yaratan tarihini öğreneceksiniz. biraz haksız itibar kişiliğinin gerçekten neye benzediğini. Ayrıca tımar ve eğitim ihtiyaçları, sağlığı ve köpek yavrusu masrafları hakkında da bilgi edineceksiniz. Senin ve bu kumlu tenli yavrunun kaderinde birlikte olmaya mahkum olduğunu mu düşünüyorsun? Ayrıntılara dalalım.

Çin Shar-Pei'ye Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık45-60 Pound
  • yükseklik simgesiYükseklik18-20 inç
  • ömür simgesiÖmür14-18 Yaş
  • renk simgesiRenklerSiyah, Mavi, Kahverengi, Isabella, Krem, Kayısı, Red, Sable, Fawn
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Otların arasında duran kırışık köpek yavrusu

Shar Peis binlerce yıldır etrafta.Çin Shar-Pei'nin geçmişi M.Ö. Çin'de Han Hanedanlığı . Çin tarihi ile au fait olmayan bizler için bu, yaklaşık 2.000 yıl önceydi. Shar-Peis'e benzeyen heykellerin ve 'buruşuk köpekleri' tasvir eden el yazmalarının keşfi bizi bu gerçeğe götürdü.Shar-Pei'nin bir tür olduğuna da inanılıyor. köylü köpeği avlamak, korumak ve gütmek için çok yönlü bir çiftlik işçisi olarak kullanılır. aksine düz yüzlü Pug ya da büyüleyici Shih-Tzu , cins, telif hakkı ile vurmadı.

Yüzyıllar boyunca en iyi çiftlik köpeği ve aile koruyucusu olarak görevinde kaldı. Bu, 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasına kadar sürdü. Komünist rejim köpek sahipliğine karşı kaşlarını çattı ve kesebildikleri kadar çok köpek katlettiler.Bu, Shar-Pei'nin ve Çin'deki diğer birçok köpek ırkının neredeyse yok olmasına yol açtı. Köpek eti ve it dalaşı ticaretindeki artışın yanı sıra. Neyse ki, Shar-Pei'nin iyi örnekleri komşu Hong Kong ve Tayvan'da bulundu.

Cinsin ilk olarak 1960'larda Amerika'ya geldiğine inanılıyor. Ancak 1973 yılına kadar genel halk ilgi gösterdi cins içinde. Hong Kong'lu bir yetiştirici, Amerika'daki Shar-Pei severlere, cinsi kurtarmasına yardım etmeleri için çağrıda bulundu. On beş kişi kurdu Amerika Çin Shar-Pei Kulübü 1974'te ve cins sonunda kurtarıldı.

Neredeyse neslinin tükenmesi, bu eski türün 1992 yılına kadar Amerikan Kennel Kulübü (AKC) tarafından tanınmamasının nedenidir. Bugün, Shar-Pei hala nispeten nadir köpek ırkı Amerikada. AKC'ye göre, düzenli olarak 60. ve 70. en popüler köpek ırkı arasında yer alıyor. Paddington Shar-Pei muhtemelen dünyanın en fotojenik yavrularından biri olan ünlü bir Instagram yıldızı!Mizaç

Çayırda Mutlu Köpek

Shar-Pei insan sürüsünü sever ama genellikle diğer köpeklere karşı düşmanca davranır.

Shar-Pei, her şeyden önce ailesini çok seven tatlı bir köpektir. İnsan sürüsüne olan bağlılığı, bu yumuşacık su aygırının asla çok geride olmadığı anlamına gelir. İnsanlarıyla çok fazla zaman geçirdiği için, çoğu bir en sevdikleri insanlarla derinden sezgisel bağlantı . Bu şu anlama gelir yapışkan olabilirler en sevdikleri insanlarla.

Bu bağlılık onu güvenilir bir bekçi köpeği yapar. Yabancılara karşı çok soğuktur ve sonsuza kadar yabancıları evlerine davet eden bir aileyle yaşamaktan hoşlanmayacaktır. Sürünü korumak için tehlike karşısında duracak ve geri adım atan son kişi olacak. Bu cinsten daha iyisini yapamazsın Bir bekçi köpeği arıyorsanız! Ama o sadece kavga arayan bir vahşi değil. Çoğu zaman asil ve nispeten sakin bir köpektir.

Uzaklığı ve koruyucu doğası, çoğu insanı biraz züppe olabileceğini düşündürür! Ama ondan uzak. Ailesiyle birlikte, serbest bırakır ve bir çok eğlenceli ve salak köpek . Ailesinden kendisine zaman ayırmaya istekli olan herkesle etkileşimli oyun oynamayı sever. Ama onun da rahat bırakılmak istediği anları var ve buna saygı duymalısın. Bu yavru telaşlanmayı veya boğulmayı sevmiyor. Bazı insanlar bu bağımsız özelliği sever, ancak diğerleri sevmez.Shar-Pei baskın bir köpek ırkıdır. deneyimli bir sahibine ihtiyacı var . Karakteri serttir ve bu, onlarla yaşamayı bazıları için zorlaştırabilir. En iyi eğitimli köpekleri bile her zaman daha iyi bildiğini düşünür. Bu köpeği evcilleştirmek için, yaşam boyu eğitim için çok çaba harcayan adil ama katı bir ustaya ihtiyacı var. Bu kılavuzda daha sonra buna daha fazla gireceğiz.

Pek çok ailenin kabul etmekte güçlük çektiği 'tuhaflıklarından' bir diğeri, çoğu Shar-Peis'in diğer köpekleri takdir etme . Erken sosyalleşmeyle bile, bazıları agresif eğilimler sergilemek diğer köpeklere karşı Bu, yerel köpek parkınızda yaşanacak eğlencenin tadını çıkaramayacağınız anlamına gelir. Tabii ki, tüm köpekler farklıdır, ancak bu adam diğer köpeklerle en az uyumlu köpeklerden biridir.

Boyut ve Görünüm

Beyaz Çiçekler Arasında Gri Kırışık Köpek

Bu buruşuk pooches, 60 pound ağırlığa kadar çıkabilir.

Shar-Pei bir orta boydan büyük boy bir köpeğe Kim tipik olarak 45 ila 60 pound ağırlığındadır. Erkekler kadınlara göre daha iri ve tıknaz olma eğilimindedir. Genel olarak, görünüşte kare ve kompakttır ve kafası orantılı olsaydı olacağından biraz daha büyüktür. Shar-Pei'nizi konformasyon halkasında göstermek istiyorsanız, cins standardı .Cins, her zaman olduğu gibi benzersiz şekilli namlu ile bilinir. bir su aygırı ile karşılaştırıldığında . Karşılaştırıldığında kulakları küçücük ve koyu boncuk boncuk gözlerine doğru bakıyor.

Diğer bir ayırt edici özelliği ise, onun dili ve ağzının içi mavimsi-siyahtır. Lavanta pigmentine sahip olması gereken seyreltik renkli köpekler hariç. Bu cinste o kadar önemli bir özellik ki, dildeki herhangi bir pembe, gösteri ringinde cezalandırılacak veya diskalifiye edilecektir.

Kuyrukları, cinsin bir başka önemli özelliğidir. Yüksek olarak ayarlanmalı ve tabanın çevresinde kalın olmalı ve sonunda ince bir noktaya kadar inceltilmelidir. Sırtın her iki tarafına da kıvrılacaktır. Ve son fakat en az değil, onun tüm vücudunda kırışık cilt kıvrımları . Bunlar yavruyken daha belirgindir ve elinden geldiğince onları büyütmek için elinden gelenin en iyisini yapacaktır.Ceket ve Renkler

Açık Havada Siyah, Krem ve Kayısı Köpekleri

Bu yavrular çok çeşitli farklı renklerde olabilir.

'Shar-Pei' adı doğrudan 'Kumlu Deri'ye çevrilir. Bu nedenle, cildini şu şekilde tanımlamak en kolayıdır. kumlu ve kaba doku . Saçları düz ve vücudunun dışında duruyor ama uzuvlarına daha yakın uzanıyor. Saçları parlak değil ama her zaman sağlıklı ve gür görünmelidir.

Cinsinde farklı kürk uzunlukları vardır, ancak bir inçten fazla değil gösteri halkasında. Son derece kısa bir palto 'at paltosu' olarak bilinir ve daha uzun bir palto 'fırça palto' olarak bilinir.

Bununla birlikte, bir inçten daha uzun bir ceket giyen bazı Shar-Pei'ler var. Bazıları da var yumuşak ve dalgalı kabanlar . Çok gibi kabarık bir İngiliz Mastiff , Fluffy Shar-Peis, standart kaplamadan çok daha nadirdir. Bazı yetiştiriciler bu daha uzun, daha yumuşak tüy için bir prim talep edebilir. Ancak kişiliğini hiçbir şekilde etkilemez.Diğer safkan köpekler gibi, bu yavruların da harika tüy rengi seçenekleri vardır. Bunlara siyah, mavi, kahverengi, çikolata, krem, kayısı, açık kahverengi, isabella, leylak, kırmızı ve samur dahildir. Bu renklerden bazıları şunlar olabilir: koyu renk veya seyreltik renk hem de farklı desenlerle. Ancak genel olarak, tüm Shar-Pei'ler bir renk karışımı değil, düz bir renk olmalıdır. En yaygın renk açık kahverengidir ve birçoğunun siyah bir yüz maskesi vardır.

Egzersiz Gereksinimleri

Kırışıklık Kremi Köpek Açık Havada Yürüyüş

Cins, düşük enerjili olarak kabul edilse de, yine de her gün iyi bir yürüyüşle fiziksel uyarılmaya ihtiyacı vardır.

Shar-Pei bazen bir düşük enerjili köpek ırkı Bu, birçok aile için büyük bir çekiciliktir. Ama yine de arada ihtiyacı var Günde 30 ila 45 dakika açık hava egzersizi . Bunu ona vermezseniz, sıkılır ve huzursuz olur. Ve nihayetinde yıkıcı ve davranışsal olarak sorunlu. Bacak gerdirme için minnettar olacaktır. Ayrıca, aşırı korumacı olmasını önlemek için dış dünyayla etkileşime girmesi de önemlidir.

Neyse ki, sürekli zihinsel uyarıma ihtiyacı yok diğer birçok köpekle karşılaştırıldığında. Günün çoğunda geri çekilip üşümekten mutludur. Evdeki rahat tavrı, birçok ailenin onun hakkında sevdiği şeydir. Yine de, kendini daha neşeli veya sinirli hissettiğinde kendini eğlendirmek için birkaç köpek oyuncağına yatırım yapmayı öneriyoruz.

Bu bilinen bir brakisefali köpek ırkıdır. nefesiyle mücadele etmek egzersiz yaparken. Bu nedenle, tasmayı tasmasına takmak yerine egzersiz için bir koşum takımı kullanmanızı öneririz. Ve bazı Shar-Pei'lerin diğer köpeklere karşı saldırgan oldukları bilindiği için, bir sap ile koşum bir şey olması durumunda size daha fazla kontrol verebilir.

Yaşam koşulları

Bir yatakta açık kahverengi kırışık köpek

Bu uysal köpekler hemen hemen her büyüklükteki evde yaşayabilir.

Shar-Pei orta ila büyük boy bir cins olmasına rağmen, bir apartman dairesinde yaşamaktan çok mutludur. Evdeki düşük enerjisi ve rahat doğası, onun bir daha büyük yavruları seven şehir sakinleri için en iyi seçim . Aynı şekilde, daha büyük evlerde yaşamaktan da mutludur. Bir avluya erişimi varsa, güvenli ve kaçışa dayanıklı olmalıdır. Bahçesine giren şeyleri kovalayacak ve alanını koruyacaktır. Yani hem kendisinin hem de diğer herkesin güvenliği için.

Hiçbir köpek sabah 9'dan akşam 5'e kadar evde yalnız bırakılmamalıdır. Ancak bu, diğer yavruların çoğundan daha uzun süre evde yalnız kalmayı tolere eder. Bunların hepsi onun rahat tavrının ve düşük enerjisinin bir parçası. Bir köpek gezdirici kiralamanız gerekiyorsa, dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekecektir. Shar Peis deneyimli bir işleyiciye ihtiyaç var ve sadece güvendiği birini kabul eder.

Shar-Pei'nin bir aile ile birlikte olması gerekiyor. baskın köpek ırkları ile deneyimli . Tecrübeleri olduğu sürece aileler herhangi bir şekil veya büyüklükte olabilir. Çocuklarla mutlu bir şekilde yaşayabilirler, ancak yalnızca bir köpeğe nasıl saygı duyulacağını anlayan daha büyük çocuklar. Bu adam küçük çocukların onu boğmasını takdir etmeyecek. Yani bir aile kurmayı düşünüyorsanız, bu dikkate alınması gereken bir şey.

İyi sosyalleşirse ve yavruyken aileye getirilirse, diğer köpeklerle iyi anlaşabilir ve hayvanlar. Paddington gibi, yukarıda bahsedilen ünlü Instagram yıldızı da yeni köpek kardeşine ve kedi kardeşlerine bayılıyor. Ama bu garanti değil! Shar-Peis, çoklu evcil hayvan ortamları için en az uyumlu köpeklerden biridir. Bu nedenle, çok evcil hayvanlı bir hane iseniz, çoklu evcil hayvan yaşamaya daha yatkın başka bir köpek ırkına bakmayı düşünmelisiniz.

Eğitim

Küçük Köpek Tedavi Ediliyor

Bu cinsi eğitme görevini yalnızca deneyimli bir köpek sahibinin üstlenmesi önerilir.

Shar-Pei zeki bir köpektir, ama aynı zamanda en inatçı köpek ırklarından biri gezegende. Bu da eğitimi zorlaştırabilir. Bu yüzden sadece deneyimli bir köpek sahibi tarafından sahiplenilmelidir!

Ne yazık ki, birçok insan bu adamı onun yüzünden alıyor. sevimli yüz ve sevimli görünüm , sadece bu yavruyla baş edemeyecekleri için onu kurtarma barınaklarına teslim etmek için. Lütfen bu hatayı yapmayın ve yetenekleriniz konusunda kendinize karşı dürüst olun!

Rahat ve deneyimli olanlar, yine de onda bir zorluk bulacaklar, ancak o yönetilebilir. İlk önce, eğitim ilk günden başlamalı . Kuralları belirleyin ve tüm ailenin onlara katıldığından emin olun. İkincisi, tutarlı olmanız gerekir. Çünkü bir kez pes edersen, bunun bir mücadele olduğunu göreceksin. Bu adamın her şey için çalışması gerekiyor, yoksa şımarık ve iğrenç bir yavru olacak.

Bu adamı eğitmenin tek yolu pozitif pekiştirme eğitimi. İyi davranışı için ödüllendirilmezse, muhtemelen tekrar etmeyecektir. Ve çok sert olursanız, sizi görmezden gelir veya olumsuz tepki verir. Çoğu Shar-Peis yemekle motive olmak , bu nedenle iyi davranışları teşvik etmek için eğitim ödüllerini elinizin altında bulundurduğunuzdan emin olun. Ancak tüm köpekler farklıdır, bu nedenle yavrularınız için neyin işe yaradığını öğrenmek önemlidir.

Sosyalleşme, potansiyel olarak saldırgan Shar-Pei için çok önemlidir ve sosyalleşme için optimum zaman aralığı 3 ila 12 haftadır . Bu nedenle, süreci başlatacak sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmak önemlidir ve bunu sürdürmek sizin işiniz olacaktır.

Aşırı korumacı yavru için, yavrularını sosyalleştirme ve ona davranışlarını hatırlatan ömür boyu sürecek bir taahhüt olacaktır. Onu mümkün olduğu kadar çok köpek, hayvan, insan ve yeni ortamla karıştırmak, bir yetişkin olarak ne kadar kibar veya asi olacağını belirleyecektir.

Sağlık

Dışarıda Duran Buruşuk Köpek

Bu cins için dikkat edilmesi gereken birkaç sağlık sorunu vardır.

Shar-Pei'nin sağlığı, ortalama köpek ırkından daha düşüktür. Ama yine de zevk alıyor 8 ila 12 yıl ömrü . Tüm köpek ırkları gibi, kalıtsal hastalık nedeniyle bazı sağlık sorunlarına diğerlerinden daha yatkındır. Sağlıklı yavrular üretmek için elinden gelen her şeyi yapacak saygın bir yetiştiriciyle çalışın. Sağlık kontrollerini takip ettiğinizden ve düzenli olarak egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Aşağıda, cinsi etkileyen en yaygın sağlık koşulları verilmiştir. Bu, hiçbir şekilde ayrıntılı bir liste değildir, ancak araştırmanıza başlamak için size bir yer verir. Hangi semptomlara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin ve ortaya çıkmaları durumunda bunlarla nasıl başa çıkılacağı.

Kalça ve Dirsek Displazisi

Eklem displazileri, orta ila büyük köpek ırklarında yaygın bir sağlık sorunudur. Soketler ve kemikler düzgün bir şekilde bir araya gelmediğinde ortaya çıkar ve r'ye neden olur. Eğitimli hareketlilik, ağrı ve eklem çıkığı . Ebeveynlerden veya bir yavru olarak hızlı büyümenin bir sonucu olarak kalıtsal olabilir. Bu nedenle, iyi eklem puanları için test yapan bir yetiştirici ile çalışmak önemlidir. Semptomlar, egzersiz intoleransını ve uzanma, ayakta durma veya merdiven çıkma mücadelesini içerir.

Göz Koşulları

Shar-Pei, çok çeşitli göz rahatsızlıklarından muzdariptir. En yaygın olanları progresif retinal atrofi, entropion, glokom, retina displazisi ve ani edinilmiş retinal dejenerasyondur (SARDS). Yani, önemli gözlerinin ve görme duyusunun sağlığını izlemek . Damızlık köpekler bir göz doktoru değerlendirmesinden geçmelidir.

patella çıkığı

Bu başka bir eklem durumudur, ancak diz kapağına özgüdür. Esasen, diz kapağı düzgün oturmuyor ve pozisyonun içinde ve dışında yüzer. Normal hareketliliği engelleyen ağrılı bir durum olabilir. Yavru köpeğiniz bacağının üzerinde düzgün yürüyemiyorsa veya bariz bir rahatsızlıkla ayağını tekmeliyorsa, onu bir veterinere götürmenin zamanı gelmiştir.

hipotiroidizm

Bu, tiroid bezinin bir bozukluğuna neden olan bir hastalıktır. hormon üretiminin dengesizliği . Buna karşılık, bu çeşitli diğer sağlık sorunlarına yol açar. Semptomlar saç dökülmesi, kilo alımı, uyuşukluk ve bazen nöbetleri içerir. Tanı konulduktan sonra günlük ilaçlarla tedavi edilebilir.

Shar-Pei Ateşi

Bu aynı zamanda şişmiş diz sendromu olarak da bilinir ve diz eklemlerinin şişmesine neden olur. Bazen namluyu da etkileyebilir. o kadar şişiyor ki vücudu ateşe gönderir, ve bazı köpekler ateş geçene kadar hareket edemezler. Bilim adamları buna neyin sebep olduğunu bilmiyorlar ve genellikle 24 ila 36 saat sürüyor. Genellikle 18 aylıktan başlar ve yavrularınızın ağrı tedavisine ihtiyacı olacaktır.

Cilt koşulları

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu buruşuk köpek çeşitli cilt rahatsızlıklarından muzdariptir. Dikkat edilmesi gereken en yaygın endişeler piyoderma, demodektik uyuz, sebore ve kutanöz müsinozdur. fark edersen yamalar, ağrılı, kaşıntılı veya iltihaplı ciltlerde herhangi bir saç dökülmesi, şiddetli kepek veya güçlü bir koku, köpeğinizin tedavi için veterineri görmesi gerekecek.

Brakisefalik Obstrüktif Havayolu Sendromu

BOAS olarak da bilinen bu, daha düz yüzlü ırkları etkiler. Sebep olur hava yollarıyla ilgili sorunlar ve hızlı bir şekilde aşırı ısınmalarına neden olabilir. Neyse ki, cins tamamen düz yüzlü ırklara kıyasla daha fazla acı çekmez, ancak bu, farkında olmanız gereken bir şeydir. Yaka yerine emniyet kemeri kullanın, hava sıcakken egzersiz yapmaktan kaçının ve daha dikkatli olun.

Beslenme

Küçük Buruşuk Köpek Köpek Kasesinden Yeme

Shar-Pei'nizi ne kadar beslediğiniz, büyüklüğüne, yaşına ve enerji seviyesine bağlıdır.

Ortalama Shar-Pei yaklaşık tüketecek her gün iki bardak kibble . Tabii ki, bu her köpek için farklıdır. Ve yaşına, büyüklüğüne, enerji seviyelerine ve onu beslediğiniz mamanın markasına bağlı olacaktır. Ayrıca kilo almaya eğilimlidirler, bu nedenle onu aşırı beslemekten kaçınmak için paket talimatlarını takip etmek önemlidir. Bu aç su aygırı ile ücretsiz beslenmeden kaçınılmalıdır!

Ağırlık aralığı ve çeşitli eklem koşulları göz önüne alındığında, Shar-Pei'nizi tasarlanmış bir mama tanesiyle beslemeniz önerilir. özellikle büyük ırklar için . Bunlar, bu tür koşulları geliştirme şansını azaltabilecek kemik büyümesini stabilize etmeye yardımcı olur. Yüksek kaliteli bir mama tanesi, beslenme açısından dengeli bir beslenme sağlayacak ve onun telaşlı tat alma tomurcuklarını da memnun edecektir.

Cins mide burulmasına eğilimlidir. Bu, şişkinlik olarak da bilinen hayatı tehdit eden bir durumdur. Shar-Pei'nizi yiyecek yardımı ile besleyin birkaç farklı yemek oturumu . Ve onu asla egzersizden hemen önce veya sonra beslemeyin. Aşırı salya, huzursuzluk, şişmiş bir karın, hızlı kalp atış hızı veya bayılma fark ederseniz, derhal veteriner yardımı almanız gerekir.

tımar

Buruşuk Köpek Yakın Çekim

Bu sevimli kırışıklıklar, enfeksiyon ve kokuyu caydırmak için biraz daha dikkat gerektirir.

Çin Shar-Pei'nin bakım programı hem kolay hem de zor olabilir, bu nedenle her ikisine de hazırlıklı olmanız gerekir. olarak tanımlanan nispeten temiz köpekler olarak kabul edilirler. kendi kendini tımar etmeye gelince titiz . Yani nadiren kokar.

Ayrıca, o da minimum düzeyde tutuyor. Sadece ihtiyacı var haftada bir veya iki kez fırçalamak ölü tüyleri ve kiri temizlemek için lastik bir mit veya köri fırçası ile. Ayrıca, cildinin durumunu iyileştirecek olan kan dolaşımını teşvik edecektir.

Bu kolay kısım! Zorluk, kıvrımlarının bolluğu ile birlikte gelir. Süper kırışıksa ve yavrular yetişkinlerden daha kırışıksa, haftada birkaç kez her kat arasını temizleyin . Deri kıvrımları, enfeksiyonlara neden olacak bakteriler için üreme alanı olabilir. Her kıvrımı özel bir köpek derisi kıvrımı temizleme ürünüyle silin.

Cins ve tımar programı ile birlikte gelen bir başka zorluk da banyo yapmak ve temizlik yapmaktır. Sadece o her iki ila üç ayda bir banyoya ihtiyacı var (veterineriniz tarafından aksi tavsiye edilmediği sürece). Cilt geçmişine bağlı olarak cildini yatıştırmak için özel bir ilaçlı şampuan seçmeniz gerekebilir.

Her banyodan sonra onu iyice kurutmak son derece önemlidir. Bu, her.single.skin.fold arasında demektir! Aksi takdirde, ağrır, enfeksiyonlara ve açık yaralara yol açar.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Güneşli Bir Günde Buruşuk Köpek Yavrusu

Saygın bir yetiştiriciden safkan bir köpek yavrusu için 1.200 ila 2.000 dolar ödemeyi bekleyin.

Bu daha nadir bir köpektir, yani yaşadığınız yere bağlı olarak uzaklara seyahat etmeniz gerekebilir. Ama süper önemli saygın bir yetiştiriciyle çalışın ! Özellikle de bu adam gibi sağlıksızlığa meyilli baskın bir köpek ırkı için. Aksi takdirde, sağlık sorunlarıyla dolu ve önemli sosyalleşmeyi kaçırmış bir yavruyu miras alma riskiniz vardır. Köpek yavrusu aramaya başlamak için harika bir yer AKC'ler Çinli Shar-Pei yetiştiricileri sayfa.

Ortalama köpek yavrusu fiyatı arasında herhangi bir yerde değişir 1.200 dolar ve 2.000 dolar . Bu, bu fiyattan biraz daha az veya daha fazla olabilir. Her şey yetiştiricinin itibarına ve deneyimine, yavruların bulunduğu yere ve soyağacına bağlıdır. Kaliteli bir yetiştirici, onlarla ve yavrularla evlerinde şahsen tanışmanızı bekleyecektir. Shar-Peis yetiştirme konusunda deneyim sahibi olacaklar ve size sağlık sertifikaları verecekler.

Ne yazık ki, köpek sağlığı üzerinde kâr edecek birçok sorumsuz yetiştirici de var. Satın almak ve 'koşmak' daha ucuz olduğu için hasta köpekleri besleyecekler ve yavrularına herhangi bir sağlık kontrolü veya destek sağlamayacaklar. yapacaklar bu yavruları sevgiyle ya da sosyalleşmeyle büyütmeyin , asi ve tehlikeli köpekler üretebilir. Bu nedenle, lütfen ne pahasına olursa olsun onlardan kaçının!

Ayrıca gerekir köpek sahipliğiyle birlikte gelen devam eden maliyetleri göz önünde bulundurun . Onu şımartmak istediğiniz tüm ekstralar da dahil olmak üzere, bir köpek yavrusunun ihtiyaç duyduğu her şeyi satın almanız gerekir. Ayrıca dikkate alınması gereken sigorta ve tıbbi masraflar da vardır. Daha kötü sağlığı göz önüne alındığında, genellikle ortalama köpekten daha maliyetlidir.

Kurtarma ve Barınaklar

Sepette Üç Buruşuk Köpek Yavrusu

Shar-Pei köpeklerini yeniden barındırmakla özel olarak görevlendirilmiş kuruluşlar var.

Bazı aileler yepyeni bir köpek yavrusu satın almak yerine bir Shar-Pei'yi kurtarmayı tercih edebilir ve bunu yapmanın birçok nedeni vardır. En azından bir köpeği kurtarmak bir yapılacak inanılmaz şey !

Tahmin edebileceğiniz gibi, birçok aile bu adama sahip çıkıyor. çok fazla araştırma yapmadan , sadece iyi eşleşmediklerini öğrenmek için. Bunun anlamı, orada öfkeli evlerini bekleyen epeyce köpek var.

Yerel kurtarma barınağınızı kontrol edin. Bir Shar-Pei'yi göremiyorsanız, yakındaki bir sığınakta olabilecekleri için personelle konuştuğunuzdan emin olun. Ayrıca, kurtarma süreci boyunca sizinle konuşabilirler. Alternatif olarak, ayrıca kurtarma örgütleri sadece bu cinsi yeniden evcilleştirmeye adamıştır. bu Çin Shar-Pei Kurtarma Vakfı cins adanmış kurtarma ayrıntıları vardır.

Aile Hayvanları Olarak

 • Shar-Pei, orta ila büyük boy bir köpek ırkıdır.
 • Küçük apartman dairelerinde ve daha büyük evlerde yaşayabilirler.
 • Bu, katı ve deneyimli bir sahibine ihtiyaç duyan baskın bir köpek ırkıdır.
 • Uygun liderlik olmadan, bu cins sahip olmak zor olabilir.
 • Her gün sadece 30 ila 45 dakika egzersize ihtiyaç duyan düşük enerjili bir köpek ırkıdır.
 • Cins, mükemmel bir bekçi ve bekçi köpeği yapar.
 • Herhangi bir endişe duymadan ailesini tehlike karşısında koruyacaktır.
 • Bağımsızdır ve kendi şirketinde dinlenmekten mutludur.
 • Bu cins, bağımsız olmak için kendi alanına sahip olmaktan hoşlanır.
 • Yabancılara karşı çok mesafelidir ve diğer köpeklere karşı saldırgan eğilimler gösterdiği bilinmektedir.
 • Bu, tek evcil hayvan evlerinde önerildiği anlamına gelir.
 • Ailesiyle birlikte eğlenceli, sevecen ve biraz da aptaldır.
 • Shar-Pei, sınırlarına saygı duyacak daha büyük çocukları olan bir ailede çok daha iyisini yapar.
 • Onun eğitimi ömür boyu sürecek bir taahhüttür.

Son düşünceler

Çin Shar-Pei bunlardan biridir. en eşsiz görünümlü köpek dünyada ve o da kişiliğinde benzersizdir. Bazıları onun köpekten çok kedi olduğunu, muhtaç olmadığını ve kendi şirketinde dinlenmeyi sevdiğini söylüyor.

ihtiyacı olan baskın bir köpek ırkıdır. eşit derecede istekli ve deneyimli usta ondan en iyisini çıkarmak için. Ama içindeki canavarı evcilleştirebilirsen, bu muhteşem su aygırı tazısında ömür boyu sürecek bir arkadaş bulacağından emin olabilirsin.

Yorumlar