Kaniş ve Goldendoodle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Kaniş ve Goldendoodle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma Kaniş ve Goldendoodle sıradaki dört ayaklı arkadaşın için mi? Köpek alışverişi heyecan verici ama aynı zamanda son derece zorlayıcı ve belki de biraz bunaltıcı olabilir. Özellikle potansiyel köpek sahibi, doğru cinsi benimsemenin yaşam tarzları için ne kadar büyük bir fark yaratabileceğini anlayamadığında.

Bir köpek yavrusu satın almadan önce, köpek sahipleri için (özellikle ilk kez yavrulayanlar) köpeklerinin çeşitli yönlerini anlamaları çok önemlidir. kişilik ve kalıtsal özellikler . Her köpeğin soyu, görünümü, beslenme ve egzersiz ihtiyaçları, mizaç ve bakım gereksinimleri, evcil hayvan olarak nasıl davranacaklarında rol oynar.Bu ırkların her ikisi de eğlence, sadakat ve sevgi sunabilir. Ancak, hala var dikkate alınması gereken bazı şeyler penceredeki o sevimli, parlak gözlü köpek yavrusunun üzerine gitmeden önce. Akıllı ve görünüşte küstah safkan Kaniş ile sevimli ve sevimli kaniş arasındaki birçok farklılık ve benzerlik hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. dost canlısı Goldendoodle melez!

Irk Karşılaştırması

Kaniş

 • Yükseklik 10-22 inç
 • Ağırlık 10-70 Pound
 • Mizaç Sadık, Akıllı, Eğitilebilir
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Altın renkli doodle • Yükseklik 20-24 inç
 • Ağırlık 50-90 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Sevecen, Oyuncu
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 10-15 Yıl
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekilerIrk Tarihi

Potansiyel Kaniş veya Goldendoodle sahipleri şunları yapabilir: gelecekteki yavruları hakkında çok şey öğrenin sadece cinslerinin geçmişini gözden geçirerek. Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin ebeveynleri de onları önemli ölçüde etkiler. Atalarının görünüşünü, mizacını ve kişiliğini, sağlık koşullarını ve çok daha fazlasını miras alırlar.

Bazı köpekler inanılmaz derecede aktifken diğerleri daha rahattır. Bazılarının eğitilmesi daha kolaydır, bazıları ise inatçı tarafta olabilir. Bununla birlikte, öğrenme hakkında ırklar arasındaki farklar sahiplerine kendileri, aileleri ve tercih ettikleri yaşam tarzları için hangi yavrunun en iyi olduğuna karar vermelerinde yardımcı olabilir.Kaniş

Siyah Standart Kaniş Köpeği

Standart Poodles Almanya'da doğdu ve çok popüler hale geldi.

Kanişler, en eski ve en tanınan safkan köpek ırklarından biridir. biraz belirsiz tarih . Fransa'nın ulusal köpeği olmalarına rağmen, 400 yıl önce Almanya'da ortaya çıktılar. Ancak, bazıları bundan çok daha yaşlı olduklarına inanıyor.

İlk kez 1874'te İngiltere'de ve 1886'da ABD'de ortaya çıktılar ve 1950'lerde popülerlik kazandılar. Şimdi, 7. sırada yer alıyorlar. Amerikan Kennel Kulübü'nün cins popülerlik ölçeği. ne zaman oldukları belli değil daha küçük oyuncak ve mini boyutlar , ancak bazıları 1400'ler civarında olabileceğini söylüyor.Yetiştiriciler ilk yetiştirilmiş kanişler av köpekleri ve su alıcıları olarak, su kuşlarını sahiplerine geri getiriyorlar. İsimleri, 'suya sıçramak' anlamına gelen Almanca 'pudel' veya 'pudelin' kelimesinden gelmektedir. Cinsin zekası ve eğlenceli kişiliği, Avrupa'da, özellikle soylu nüfus arasında popülerlik kazandı.

Kaniş safkan bir yavrudur kıvırcık, az dökülen saçlarla bu onların suda avlanırken yüzer halde kalmalarına yardımcı oldu. Klasik, kabarık saç kesimleri her zaman sadece gösteriş için değildi; göğüslerini, kalçalarını ve eklemlerini korurken onlara serbest hareket ve yüzdürme özgürlüğü verdi.

Altın renkli doodle

Goldendoodle Köpek Açık Havada

Goldendoodles onlarca yıldır yetiştirilmektedir ve resmi bir AKC cinsi değildir.

Bu sevimli tasarımcı köpek en çok popüler karalama köpeği 1969'da başlayan ve 1990'larda popüler hale gelen üreme ile. Amaç, bir köpek tasarlamaktı. dost canlısı ve nazik doğa bir Golden Retriever ve bir Fino köpeğinin az dökülen saçı ve zekası.Golden Retriever İskoçya kökenli 1800'lerin ortalarından sonlarına kadar Sir Dudley Majoribanks'ın malikanesinde. Sir Dudley (Lord Tweedmouth olarak da bilinir), yumuşak huylu ve muhteşem altın bir kürke sahip yetenekli ve sadık bir av köpeği yetiştirmek istedi.

Golden Retriever, 1908'de ilk köpek şovunda göründü ve 1970'lerde ABD'de popülaritesi arttı. Bugün, bu altın köpek Amerika'da en popüler üçüncü cins .

labraheeler

Goldendoodles, hem Poodles hem de Golden Retriever'ların en iyi özelliklerini bir araya getirerek onları mükemmel aile hayvanları ve yardımsever arkadaşlar . Ayrıca genellikle rehber köpekler, terapi köpekleri ve arama kurtarma köpekleri olarak hizmet ederler.

Görünüm

Açık Havada Birlikte İki Açık Renkli Köpek

Goldendoodle kısmen Fino köpeği olduğu için çok benzer görünebilirler.Pek çok gösteri köpeği benzersiz, kabarık saç kesimleriyle (Kıta Klipsi olarak bilinir) bilindiğinden, çoğu insan bir Fino köpeği hayal etmekte zorluk çekmez. Kare bir yapıları, ağlayan gözleri ve gururlu bir duruşları vardır. Ayrıca dört boyutta olabilirler: oyuncak, minyatür, orta ve standart.

Bir Fino köpeği arasında durabilir 10-22 inç boyunda ve 6-70 pound arasında tartın , oyuncak, minyatür veya standart boyut olmasına bağlı olarak. Düşük tüylü, kıvırcık tüyleri beyaz, gri, mavi, siyah, krem, kahverengi, kayısı ve daha fazlası gibi çeşitli güzel renklerde gelir.

Goldendoodles, Poodles'tan biraz daha büyük olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda içeri girebilir. minyatür ve oyuncak boyutları . herhangi bir yerden durabilirler 20-24 inç boyunda ve tartmak 50-90 lira . Bu atletik yapılı yavrular, altın, siyah, bakır, beyaz, krem, gri, altın, kayısı veya kırmızının güzel tonlarında kıvırcık, dalgalı veya düz tüylere sahip olabilir.Mizaç

Karda Çalışan İki Kabarık Yavru

Her iki köpek ırkı da çok benzer mizaçlara sahiptir ve harika aile köpekleri olurlar.

Kanişler etrafta dolanıyor gibi görünüyor onurlu bir tavırla , ama aldanmayın! Ayrıca yeni insanlara ısındıklarında oldukça oyuncu ve aptaldırlar. İnanılmaz insan benzeri zekalarıyla tanınan Poodles, en zorlu görevleri ve püf noktalarını bile çabucak kavrayan 4.0 öğrencileridir.

Bu yüksek enerjili cins çok yönlüdür, bir köpek gösterisinde mükemmel şekilde dengelenmiş bir yavrudan diğerine geçebilir. evde eğlenceli ve sadık arkadaş . İnsanlarla, özellikle de aileleriyle birlikte olmayı severler ve her zaman tetiktedirler. Kanişler genellikle ev koruyucuları olarak hizmet eder ve bir yabancı olduğunda alarm verir.

Goldendoodles, daha rahat bir kişiliğe sahip çok daha sakin bir ırktır. Süper sosyal Kaniş kadar sosyal etkileşime ihtiyaç duymazlar, ancak yine de mümkün olduğunca sık ailelerinin ve diğer insanların yanında olmayı severler.Bu yavrular o kadar enerji olmayabilir Kaniş ebeveynleri olarak, ama yine de aktif olmaktan ve çok sevdikleri sahiplerinden ilgi görmekten keyif alıyorlar. Akşam yemeğinden sonra kanepeye sarılmak veya ormanda yürüyüşe çıkmak olsun, Goldendoodles her şeye hazır.

Egzersiz yapmak

Sahilde Oynayan İki Yavru

Her iki ırkı da egzersiz yapmak için günde en az 60 dakika harcamayı bekleyin.

Poodles'ın bir daha yüksek enerji seviyesi , daha fazla fiziksel aktivite için can atıyorlar. Onları uzak tutmak için sık yürüyüşler ve kapalı oyun süresi gereklidir. Sıkılıp hüsrana uğrayabileceklerinden (ve belki de koltuğunuzu yok etmeye çalışabilirler) onları çok uzun süre yalnız bırakmamaya dikkat edin.

Her iki cins de meşgul olmak için zihinsel ve fiziksel uyarılmaya ihtiyaç duyar. Günde yaklaşık iki kez en az 30 dakika ila bir saat egzersiz yapmak, onların formda kalmasına ve formda kalmasına yardımcı olabilir. tüm enerjilerini yakmak . Her iki köpek türü için de daha yoğun egzersizler öneriyoruz. Her iki cins de aktiftir ve bu onları daha çabuk yormaya yardımcı olur ve akşamları onları kanepeli patateslere dönüştürür.

Hem Goldendoodle hem de Fino köpeği oldukça aktiftir ve ikisi de yüzmeyi ve yürüyüş yapmayı severler. Her iki köpek de mükemmel bir koşu veya yürüyüş arkadaşıdır. Aktif yapıları nedeniyle, en iyi şekilde daha aktif ailelerle . Var daha düşük enerji seviyelerine sahip diğer yavrular meşgul ailelere veya daha düşük aktivite düzeyine sahip ailelere daha uygun olacaktır.

İç mekan oyun süresi boyunca beyinlerini aktif ve sağlıklı tutmak için bulmacaları ve diğer etkileşimli oyuncakları da kullanabilirsiniz. Her iki cinsin de özellikle yavruyken çiğnediği bilinmektedir. Yavru aşamasında çeşitli çiğneme oyuncaklarına sahip olduklarından emin olmak, bu dürtüyü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Eğitim

Eğitim Seansları Sırasında Oturan İki Köpek

Her iki cins de köpeklik döneminden başlayarak tutarlı bir eğitime ihtiyaç duyacaktır.

Her iki cins de son derece zeki ve eğitilmesi kolay . Her birinin sahiplerini memnun etmek için yoğun bir arzusu var ve her zaman onay istiyorlar. Bununla birlikte, Kanişler inanılmaz derecede itaatkar oldukları ve en parlak köpek ırklarından biri oldukları için bu arenada Goldendoodle'ı yenebilir. Köpek gösterileri için her zaman en iyi seçim gibi görünmelerine şaşmamalı!

Herhangi bir davranış sorununu önlemek için her iki cinsin de kaliteli eğitiminin ilk yıllarda yapılması gerektiğini belirtmek önemlidir. Sabırlı olun ve ödül olarak ikramlar sunun. Köpek yavrusu eğitimi erken başladığında, Goldendoodles ve Poodles'ın yapabileceklerinin sınırı yoktur.

Köpek yavrusu aşamasından başlayarak her iki köpekle de kafes eğitimi öneriyoruz. Her iki cinsin de oyuncak versiyonları olduğundan, muhtemelen küçük veya orta boy bir sandık isteyeceksiniz. Büyük Kanişlerin bir köpek sandığına ihtiyacı var bu 42 inç uzunluğunda. Daha büyük Goldendoodles da aynı şeye ihtiyaç duyacaktır. sandık eğitimi daha endişeli köpeklere yardımcı olabilir ve bu ırkların her ikisi de biraz kaygıdan muzdarip olma eğilimindedir.

Ayrıca tasma eğitimi için biraz zaman ayırın her iki cins ile. İyi haber şu ki, hem Goldendoodle hem de Fino köpeği çekmek için gerçekten kötü şöhretli değil. Koşumlar, standart bir tasma ile antrenman yapmaktan daha güvenli olma eğiliminde olduğu için, gençken, tasma takarken standart bir koşum takımı kullanmanızı öneririz.

Sağlık

Açık Havada İki Çok Sağlıklı Köpek

Her iki köpek ırkı da birkaç genetik sağlık sorunu ile çok sağlıklıdır ve 15 yıla kadar yaşayabilir.

Her iki köpek türü de nispeten sağlıklıdır; ancak, kaniş safkan olduğu için daha fazla hastalığa eğilimli olabilir. Goldendoodles olabilir melez canlılık melez olmanın birçok potansiyel avantajından biri. Uzmanlar hala bu konuyu araştırıyor olsa da, bu cinsler daha az olasıdır safkan ebeveynlerinden geçen aynı genetik hastalıkları deneyimlemek.

Goldendoodles ayrıca Fino köpeği özelliklerini paylaştığından, her iki cins de Poodles'ta görülen yaygın hastalıklara yatkın olabilir. Bunlar, Addison Hastalığı, gastrik dilatasyon-volvulus (şişkinlik), Von Willebrand Hastalığı, Cushing Hastalığı, epilepsi, kalça displazisi, hipotiroidizm, patellar luksasyon, cilt sorunları (sebase adenit gibi) ve göz rahatsızlıklarını içerebilir. ilerleyici retinal atrofi .

altın karalamalar hastalıklara da yakalanabilir genellikle Golden Retrieverlar tarafından deneyimlenir. Bu rahatsızlıklardan bazıları kalça ve dirsek displazisi, gevşek dizler, kanser, cilt rahatsızlıkları, kalp sorunları, katarakt, alerji ve diğer çeşitli sağlık problemlerini içerir.

Beslenme

Metal Kaselerden Yemek Yiyen İki Köpek

Her iki cins de hem yaşına hem de cinsine uygun, yüksek kaliteli kuru mama taneleri yemelidir.

Bir köpek yavrusunun yediği miktar büyüklüğü ile doğrudan ilgili , enerji seviyesi ve yaş. Minyatür bir Kaniş köpek yavrusu, yetişkin standart boyutlu bir Kaniş kadar neredeyse yemez. Aynı şey Goldendoodles için de geçerlidir.

Her iki cins de günde iki kez uygun miktarda yüksek kaliteli kuru mamaya ihtiyaç duyar. Gıda, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları enerji ve beslenmeyi sağlamak için yeterli miktarda sebze ve protein içermelidir.

Standart boyutlu Kanişler etrafta yiyecek Günde 2 ila 2,5 bardak kuru köpek maması aktivite seviyelerine göre değişir. Standart boyutlu Goldendoodles yaklaşık aynı miktarda yemek . Daha küçük köpekler çok daha azına ihtiyaç duyacaktır. Her iki cinsin de daha küçük bir versiyonuna sahipseniz, küçük cins köpek maması formüllerine bağlı kalmak isteyeceksiniz.

Bir veterinerle konuşmak ve gıda üreticisinin talimatlarını takip etmek önerilen porsiyon boyutları yemek zamanını daha tutarlı hale getirmeye yardımcı olabilir. Her iki cins de hızla kilo alabilir, bu nedenle aşırı yemeyi ve yol boyunca sağlık sorunlarına neden olmayı önlemek için onlara dikkat edin.

tımar

Dışarıda Kahverengi ve Altın Renkli Köpekler

Dökülmeyi en aza indirmek için her iki köpek ırkının da düzenli olarak bakılması gerekecektir.

Hem Poodles hem de Goldendoodles çok fazla tımar gerektirir saç yapısı nedeniyle. Kanişler biraz daha fazla bakım gerektirir ancak aynı zamanda Goldendoodles'tan daha hipoalerjenik saçlara sahiptir. Mümkünse her altı ila on iki haftada bir saçlarını kestirmek, banyo yapmak ve derinlemesine fırçalamak her iki cins için de genellikle en iyisidir.

Bazı sahipler, saçlarını kısa ve daha kolay idare edilebilir tutmak için Fino köpeğini tepeden tırnağa tıraş eder. Diğerleri profesyonel damatlar tarafından daha şık kesimleri tercih ediyor. Genel olarak, tüyleri dökülmeden hızlı bir şekilde matlaşabileceğinden, Poodles'ın günde en az bir kez fırçalanması gerekir. Goldendoodles, saç tipine bağlı olarak sadece evde fırçalamaya ihtiyaç duyabilir.

Bazı potansiyel sahipler, her iki türün de aslında döküldüğünü öğrenince şaşırırlar. Goldendoodles döken Golden Retriever ebeveynlerinin paltosu nedeniyle Poodles'tan biraz daha fazla. kanişler hipoalerjenik olarak kabul edilir , hiçbir köpek gerçekten alerjisi olmamasına rağmen. Kanişler diğer ırklardan daha az tüy döker ve evde evcil hayvan tüyü ile mücadele eden alerjisi olanlar için daha kolaydır.

Hem Poodles hem de Goldendoodles ayrıca uygun diş bakımına ihtiyaç duymak , rutin tırnak kupürleri ve kulak kontrolleri. Dişlerini her gün fırçalayarak veya haftada iki ila üç kez yayarak diş eti hastalığını ve kötü köpek nefesini önleyin.

Tırnaklarını, ne kadar uzadıklarına bağlı olarak ayda bir veya iki kez kırpın. Son olarak, düşük sarkan kulaklar enfeksiyona daha yatkın olduğundan kulaklarını düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

kral çoban fiyatı

köpek fiyatları

Çimenlerde İki Küçük Köpek Yavrusu

Yetiştiriciye bağlı olarak safkan bir köpek yavrusu için yaklaşık 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

Safkan köpek yavrusu fiyatları büyük ölçüde değişebilir. Fiyat:% s birkaç faktöre bağlı kürk rengi, boyutu, gösteri kalitesi (sahibi bir gösteri köpeği arıyorsa) ve bir yetiştiriciden satın alınıp alınmadığı veya bir barınaktan mı alındığı gibi. Potansiyel sahipler, aradıkları köpek yavrusunun özelliklerini bulmalı ve değişken maliyetleri hesaba katmalıdır.

Hem Poodles hem de Goldendoodles'ın fiyatı yaklaşık olarak aynı olabilir, kaliteli bir yetiştiriciden ortalama 1.000 $ 'a kadar . Ancak, bu fiyatlar sabit değildir ve yukarıda belirtilen faktörler fiyatı önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir yetiştiriciden satın almak isteyenler için, dürüst sağlık belgeleri sunan ve köpek yavrusu ile ilgili tüm soruları yanıtlamaya istekli saygın yetiştiricileri aradığınızdan emin olun.

Son düşünceler

Birçok aile, varlıklarının başlangıcından beri sadakat ve samimiyetin tadını çıkardı Hem Poodles hem de Goldendoodles. Bu iki cins birçok benzerliğe sahipken ve diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinebilirken, bazı ayrımlar bazı sahiplerini ilgilendirebilir.

Goldendoodles daha büyük köpeklerdir. koşmak ve oynamak için odaya ihtiyaç var . Daha büyük evleri ve çitlerle çevrili bahçeleri olan köpek sahipleri, Goldendoodle için en iyi yer olabilir. Gecelik bir kucak arkadaşı arayanlar, bu rahat, tüylü arkadaşlardan birini evlat edinmeye veya satın almaya karar verebilir.

Öte yandan, Poodles çok daha küçüktür ancak daha fazla enerjiye sahiptir. Çok fazla ilgi gösterebilen daha aktif aileler, her zaman hiper bir Kanişe sahip olmaktan memnun olabilir. Yavrularını bir köpek gösterisinde sergilemek isteyenler, bir kanişten geldikleri için bir Fino köpeği ile daha şanslı olabilirler. ödüllü prestij uzun çizgi .

İster Goldendoodle ister Kaniş olsun, yeni en iyi arkadaşınızın keyfini çıkarın. Günün sonunda, en önemli şey, hem sahibinin hem de yavrunun mutlu olmasıdır!

Yorumlar