Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Avustralyalı çoban ile border collie arasındaki farkların ve benzerliklerin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Bu aktif ırklar birbirine çok benziyor ama aslında oldukça farklı köpekler. Benzer üreme amaçları vardır, ancak farklı köpek türlerinden gelirler.

köpek kalıp sabun yedi

Her iki köpek de çobanlık köpekleridir, bu nedenle yavru köpeğinizi meşgul edecek çok fazla enerji ve aktivite planlamaya hazır olun! Her iki köpek de yavrular kadar sevimli ve ailenize mutlu bir aile köpeği getireceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yavrular aslında popüler bir tasarımcı köpeği haline geldi. ırklar birbirine karıştırılır .Akıllı bir köpek arayışındaysanız, ancak Border Collie ile Avustralya Çoban Köpeği arasında tam olarak karar veremiyorsanız, doğru yere geldiniz! Aşağıda bu iki süper zeki ve sevimli köpek arasındaki farklılıklara ve benzerliklere bakacağız.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Border CollieAvustralya çoban
Yükseklik 19-22 inç (M)
18-21 inç (F)
20-23 inç (M)
18-21 inç (F)
Ağırlık 30-55 pound (M)
27-50 pound (F)
50-65 pound (M)
40-55 pound (F)
Mizaç Akıllı, İş Odaklı,
Enerjik
Akıllı, İşe Yönelik, Girişken
Enerji Çok enerjik Çok enerjik
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftada 2-3 kez Haftalık Fırçalama
Ömür 12-15 yaş 12-15 yaş
Fiyat 700 $ 700 $

Tarih

Ortalama bir göze göre bu adamlar erkek ve kız kardeş gibi görünürler, renklendirme dışında görünüşte çok benzerler ve ikisi de oldukları için akıllı çoban köpekleri neredeyse aynı çöple karıştırılabilirler. Bu benzerliklere rağmen bu adamları ayıran bazı farklılıklar var. Tarih sadece bu iki cinsi ayırmakla kalmaz, aynı zamanda kıtaları arasındaki deniz de ayırır.Border Collie

Border Collie'yi anlamak için hızlı bir tarih dersine ihtiyacımız var: Romalılar İngiltere'yi MS 43'te işgal etti, ardından Vikingler Romalıları işgal ettikten kısa bir süre sonra. Son! Muhtemelen şimdiye kadarki en kısa tarih dersi, ancak burada önemlidir çünkü Border Collie, Roma'nın büyük çoban köpeklerinden ve Vikingler işleyen çoban köpeğinden yetiştirildi. İzlandalı Çoban Köpeği .

Bugün tanıdığımız Border Collie, çevik ve zeki bir köpektir. sürü için yetiştirilmiş ve Galler ve İskoçya'nın kayalık arazisinde çalışmak. Border Collie'nin iyi doğası nedeniyle, diğer köpek türleriyle melezlemek için popüler bir köpektir. Borador .

Border Collie, Veterinerler tarafından en zeki köpek ırkı dünyada ve eğer onları eylem halinde görmüşseniz, nedenini görmek kolaydır. Onlar Köpeklerin Einstein'ı ! Border Collie, American Kennel Club (AKC) tarafından 35 olarak sıralanmıştır.inci en popüler Amerika'da köpek.Avustralya çoban

Avustralya Çoban köpeğinin biraz kafa karıştırıcı tarih ve nereden geldiği konusunda çok tartışma var. Üzerinde en çok mutabık kalınan teori, atalarının İspanya'daki Pirenelerden ve çobanları daha iyi bir toprak arayışı için Avustralya'ya yelken açan İskoç Dağlık Bölgelerinden geldiğidir. Ancak, Orta Avustralya'nın kurak manzarası nedeniyle istedikleri gibi tarım yapamayacaklarını fark ettiler ve bu nedenle Avustralya'dan gelen diğer çobanlarla birlikte Kuzey Amerika'ya yelken açtılar. Sık sık Avustralya Sığır köpeğine kıyasla .

Olduğuna inanılıyor Kuzey Amerika Amerikalılar, daha önce bahsedilen cinsleri kullanarak mükemmel çoban köpeklerini yarattılar. Avustralya'dan yeni geldikleri için ona Avustralya Çoban adını verdikleri tahmin ediliyor. Bununla birlikte, İspanyol veya İskoç olduğu kadar Avustralyalı değil ve gerçekten daha Amerikalı! Avustralya Çobanları, yakın zamanda Labrador ile birlikte yetiştirilen tasarımcı köpek kalabalığı arasında da popülerdir. Aussiedor cinsini yaratmak .

Avustralyalı çoban alışkın sürü koyun ve sığır onları yaratan sert kovboyların yanı sıra, bu kovboyun yoldaşı aynı zamanda popüler bir aile köpeğidir ve 17. en popüler cins AKC tarafından.Görünüm Karşılaştırması

Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği birbirine çok benziyor. Bu, resmi olarak kaydedilmemesine rağmen, Avustralya Çobanının Collie'den yetiştirilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Her ikisi de bir orta boy köpek ve neredeyse aynı yüksekliktedir. Avustralya Çoban köpeği ortalama 10 pound ağırlığında; bunu perspektife koymak gerekirse, yaklaşık olarak ikiz bir Pop paketinin ağırlığı (4 litre).

İki cinsin mevcut olduğu renkler değişir. Border Collie daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir:

 • Siyah
 • Mavi
 • Mavi Merle
 • Brindle
 • Altın
 • Leylak
 • Kırmızı Merle
 • Sabre
 • Kum Merle
 • Eyer Sırtı Sable
 • Beyaz ve siyah
 • Beyaz ve mavi
 • Beyaz ve Mavi Merle
 • Beyaz ve kırmızı
 • Beyaz ve Kırmızı Merle
 • Beyaz İşaretli

Oysa Avustralya çoban resmi olarak yalnızca dört renkte tanınır: • Siyah
 • Mavi Merle
 • Kırmızı Merle

Renk çeşitliliğinin yanı sıra, birkaç farklı işaretler ceketlerinin giyebileceği; Collie'nin yedi farklı işareti vardır ve Avustralya Çoban köpeğinde yalnızca üç işaret vardır. Collie, renk yarışmasını açıkça kazanır, ancak her iki cinste de tüm farklı renk varyasyonları ile, ortalama köpeğinizden daha fazla, seçim yapmakta gerçekten şımarıksınız!

Collie'nin ceketi hem kısa hem de kaba çeşitler ve kuyruğu uzun ve tüylü. Avustralya Çoban'ın ceketi genellikle uzun ve yoğun onu hava şartlarından korumak için bir astar ve bir dış kürk ile. Avustralyalıların kuyruğu genellikle uzundur, ancak bazen doğal olarak kısa kuyrukla doğar.

Avustralya Çoban gözleri birçok farklı renkte olabilir ve Collie'ye kıyasla her renkten bir göze sahip olma olasılığı daha yüksektir. heterokromi .

Mizaç Karşılaştırması

Hem Border Collie hem de Avustralya Çoban Köpeği zeki işkolikler , zihinleri nadiren dinlenir ve her ikisi de gün boyunca uyarılmalıdır. Bu türlerden herhangi biri sıkılırsa, kesinlikle bunu bileceksiniz. Bununla birlikte, yüksek enerji aynı zamanda bir Çok eğlenceli ! Oynamaya devam edecek enerjiniz olduğu sürece, bu adamlardan herhangi biri ile yapacak işleriniz asla bitmeyecek. Getir, futbol veya frizbi, bu iki adam da hepsinin şampiyonu!Hem Border Collie hem de Avustralya Çoban Köpeği sosyal yaratıklar . Border Collie, Avustralya Çoban Köpeği gibi, ailesine çok bağlanabilir ve çok sevecen olabilir. Bununla birlikte, Border Collie'nin yabancılara karşı dikkatli olmak veya henüz aşina olmadığı kişiler. Genellikle Avustralya Çoban, partinin kalbi ve ruhudur ve herkesle hemen anlaşır.

rottweiler vs pitbull

Bu ırkların her ikisi de çok sosyal ve ailenin / grubun bir parçası olmaktan çok keyif alıyorum. Bununla birlikte, Collie'nin Avustralya Çobanına göre daha üstün gütme içgüdülerine sahip olduğu söylenir ve küçük çocukları gütmek veya evdeki diğer evcil hayvanlar. Öyleyse, genç bir aileniz veya başka evcil hayvanlarınız varsa, bu dikkate alınması gereken bir şeydir. Ancak, onları uyarırsanız ve doğru bir şekilde eğitirseniz, o zaman bunun gerçekleşmesi olası değildir.

Avustralya Çoban köpeği, ustalarına Collie'den biraz daha güvenilir olabilir ve bu nedenle Avustralyalı çoban köpeği ayrılık kaygısı . Anti-anksiyete ilaçlarının yanı sıra yatıştırıcı müzik de kaygısını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak sonuçta bu köpek, onunla çok zaman geçirebilenler için daha uygundur.Enerji Karşılaştırması

Border Collie ve Avustralya Çoban Köpeği yüksek enerji köpekler! Bu adamlara zaman ve yoğun aktivite veremezseniz, o zaman bu köpekler maalesef size göre değil. Cinslerin hiçbirinin sıkılmamasını sağlamak için onları sürü için eğitebilirsiniz, ancak bir çiftlikte yaşamazsanız, onları eğlendirmek için yapabileceğiniz başka şeyler vardır.

İlk olarak, her ikisinin de en azından 60 dakikalık yüksek seviye egzersiz bir gün. Ancak burada bitmiyor, gün boyunca sosyal çekişmeli savaş oyunları veya frizbi veya köpek saldırısı kursları gibi çeviklik sporları yoluyla teşvik edilmeleri gerekecek. Yavru köpeğinizi birkaç saat yalnız bırakmanız gerekiyorsa, o zaman bir bulmaca muamele oyuncağı bıraktığınızdan emin olun, çünkü bu köpeklerden herhangi biri huzursuz olursa, yola çıkacaklar. görev yok etmek !

Eğitim Karşılaştırması

Border Collie ve Avustralya Çoban köpeği çok zeki yavrular olduklarından, komutları hızlı bir şekilde alırlar ve eğitilmeleri nispeten kolaydır. Bununla birlikte, bu adamlar acemi sahibi için değil . Çok akıllı oldukları için çalışılmaları gerekiyor çokBu yüzden, meydan okumaya yetişmezseniz, o zaman sizi alt etmeleri veya sıkılmaları uzun sürmez.

Border Collie'nin bazen bir koruyucu sık sık yabancılara ve diğer hayvanlara karşı dikkatli olabilirler. Bu nedenle, aile biriminin hem içinde hem de dışında her yaştan insan ve her büyüklükteki hayvanla genç yaştan itibaren sosyalleşme, Collie'lerin aşırı koruyucu veya saldırgan olmamasını sağlamanın anahtarıdır. Sosyalleşme iyi huylu bir yavru yetiştirmek için önemlidir, ancak aşırı koruyucu olabilen köpekler için özellikle önemlidir.İtaatkar bir köpek arkadaşı yetiştirmek için pozitif pekiştirme eğitimi ... anahtar . Şu 4 basit adımı izleyin:

 • Öğretmek istediğiniz istenen davranışlar için 'otur', 'gel', 'kal' gibi kısa kelimeler seçin. Tutarlılık önemlidir Bu nedenle, yavru köpeğinizle etkileşime giren herkesin aynı komut kelimelerini kullandığından emin olun.
 • Köpeğiniz istenen davranışı gerçekleştirdiği anda hemen tedavi et küçük bir muamele ve sözlü övgü ile. Erken aşamalarda bu, ikramların her zaman kullanışlı olması gerektiği ve başlangıçta büyük bir pozitif yaygara yaratması gerektiği anlamına gelir.
 • Köpeğiniz komutu öğrenmeye başladıktan sonra ödev sayısını yavaş yavaş azaltın, ancak sözlü övgü onu her zaman.
 • Olumlu pekiştirme eğitimi tutarlı olmalı ve korunmuş iyi işi sürdürmesini sağlamak için.

Sağlık ve Beslenme Karşılaştırması

Hem Border Collie hem de Avustralya Çoban köpeği genellikle oldukça sağlıklı köpekler ve ortalamanın üzerinde yavruların farkında olunması gereken önemli bir endişe veya sağlık sorunu yoktur.

Birçok köpekte olduğu gibi, ikisi de Dirsek ve Kalça displazisi Daha sonraki yaşamda, etkilenen eklemlerin anormal şekilde oluştuğu ve ağrılı artrite neden olabileceği yerdir. Ayrıca duyarlıdırlar göz problemleri Progresif Renal Atrofi gibi, Katarakt ve Collie Göz Anomalisi (aslında Avustralyalılarda Collies'den daha yaygındır).

Her iki cinsi de etkileyen farkında olunması gereken bir başka sağlık sorunu da Çoklu İlaç Duyarlılığı , basitçe söylemek gerekirse, reçeteli belirli ilaçları beyinden dışarı veya beyinden uzaklaştıran genin hatalı olduğu ve ilaçların toksisitesinin onları zehirler . Veterineri ziyaret ettiğinizde, güvenli tarafta olmaları için onlara MDS hastası olduklarını hatırlattığınızdan emin olun.

Border Collie’nin kabaca% 10’unun doğduğu söyleniyor Kapana kısılmış Nötrofil Sendromu Bu, beyaz kan hücrelerinin kemik iliğinden doğru bir şekilde salınmadığı ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasını engellediği yerdir. Çoğu Collie’de bunun belirtileri etrafta ortaya 7 ay yaş ve kısa bir süre sonra ölebilir. Bir DNA çubuğu, erken yaşta bu sendromdan muzdarip olup olmadıklarını belirleyebilir.

Herhangi bir yavru satın almadan önce yetiştiriciden ebeveynin sağlık sertifikaları , özellikle yukarıdaki sağlık sorunları ile ilgili olarak, bu, yavrularınızdaki herhangi bir sağlık sorununu belirlemenin en iyi yoludur. Yetiştirici bunları sağlayamazsa veya sağlamazsa, bu bir şeyin doğru olmadığının kesin bir işaretidir.

Hem Border Collie hem de Avustralya Çoban köpeği beslenme açısından benzerdir; ikisi de yaklaşık olarak yiyecekler Günde 2,5 bardak iyi kaliteli yüksek kalorili yiyecek . Çok aktiflerse, bundan biraz daha fazlasına veya o kadar aktif değillerse daha azına ihtiyaçları olabilir. Hem Collie hem de Aussie özellikle yiyecek odaklı değiller, top gibi bir ödül için çalışmayı tercih ederler, bu nedenle bu adamların hiçbirinin diğer türlere kıyasla obezite geliştirmesi olası değildir.

Bakım Gereksinimleri Karşılaştırması

Hem Border Collie hem de Avustralya Çobanları, bir tarlada koşmaktan başka hiçbir şeyi sevmeyen aktif köpekler olduğundan, muhtemelen kirleneceklerdir. Her iki cins de bir ayda bir banyo temiz ve en iyi durumda tutmak için. Ancak tüylerinin doğal yağlarına zarar vereceği ve cildinin çok kuru ve kaşınmasına neden olabileceği için onları bundan daha sık yıkamadığınızdan emin olun. Yıkamalar arasında taze kokmalarını sağlamak için köpek mendilleri veya köpek kuru şampuanı kullanabilirsiniz.

Her iki cinsle ilgili olarak izlenecek başka bir şey de keneler . Bu adamlar muhtemelen tarlalar ve ormanlar etrafında koşarak haftada birçok saat geçirecekleri için, keneleri ve diğer kötü yaratıkları çekecekler. Keneler kendilerini köpeklere bağlar ve kanlarını beslerler ve bazen keneler Lyme hastalığı ve bu köpekler için tehlikeli olabilir. Keneler köpeğinizde siğil gibi görünecektir, bu nedenle eğer bir tane bulursanız ve bunları kendiniz nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz, Veterinerinizi ziyaret edin ve size nasıl yapılacağını gösterebilirler.

Tımarla ilgili olarak, Collie biraz daha dikkat gerektirir Aussie'den daha sert bir ceketi olduğu için. Sağlıklı ve parlak kalmasını sağlamak ve düğüm oluşumunu önlemek için ceketinin haftada iki veya üç kez fırçalanması gerekecektir. Avustralya Çoban köpeğinin daha uzun saçları vardır, ancak daha pürüzsüz olduğu için fazla dikkat gerektirmez, bu köpeğin iyi görünmesini sağlamak için haftalık bir fırça yeterli olacaktır. Tırnak kesme, diş fırçalama ve banyo, tıpkı diğer köpeklerde olduğu gibi gereklidir.

Fiyat karşılaştırması

Border Collie'nin ortalama maliyeti 700 $ Avustralya Çoban köpeği gibi. Bekleyebilirsin arzu edilen özellikler için daha fazla ödeme yapın veya Merle kaplama rengi veya farklı renkli gözler gibi renkler. Erkek köpekler, dişiden biraz daha hızlı olma eğiliminde oldukları için, çalışan bir köpek istiyorsanız daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Tabii ki, eğer kaliteli iseler, ortalamadan çok daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Avustralyalı Çoban'ın görünüşünü tercih ediyorsanız ama onun boyutu hakkında endişeleriniz varsa, korkmayın! Avustralyalı Amerikalı çiftçilerin yaratılışı da onun daha küçük bir versiyonunu istediğinden ve bu yüzden mini bir versiyon yarattılar, ancak bu küçük adam Minyatür Amerikan Çoban . Bazı insanlar hala ona Minyatür Avustralya Çoban'ı demekten hoşlanıyor, ancak yalnızca Minyatür Amerikan Çoban AKC'ye kaydedilebilir. Ancak nihayetinde aynı köpektirler. 31 inç yüksekliğe, 31 pound ağırlığa ve ortalama maliyete sahiptirler 900 $ , meslektaşlarından çok daha pahalı.

Son düşünceler

Border Collie ve Avustralya Çoban köpeği her şeyi kendilerinin yapmasını sağladı; beyinler, güzellik, güç, dayanıklılık ve çok daha fazlası, çok dahası, bir flört web sitesinde olsalardı, bu iki adam da kesinlikle tüm bayanları toplardı!

Bu adamlar görünüşte birbirine benziyor, neredeyse aynı boyda ve birçok vahşi renk seçeneğiyle uzun saçlı. Benzer bir yüz görünümüne sahipler, muhtemelen Aussie'nin Collie'den yetiştirilmesi nedeniyle. Aynı enerji seviyelerine sahipler ve her ikisinin de günde en az 60 dakikalık yüksek seviyeli aktiviteye ihtiyaçları var, bu sadece bir saatlik yürüyüş değil, bu en az bir saatlik koşu, çeviklik kursları, getirme vb. Bu adamlara bunu sürekli olarak teklif etmezseniz, ikisi de size göre değildir. Sizi ve ailenizi sevgi ve şefkatle yıkayacak hem girişken hem de sevgi dolu yaratıklardır.

Ağırlık olarak farklılık gösterirler, Aussie ortalama 10 pound daha ağırdır ve Border Collie'nin daha sert bir ceketi vardır ve bu nedenle Aussie'den biraz daha tımar gerektirir. Collie yabancılara karşı daha temkinli, Avustralyalı ise daha misafirperver, ancak bununla birlikte Avustralyalıların ayrılık kaygısı ile biraz daha fazla acı çekme eğilimi ortaya çıkıyor. Hem eğitilebilirler hem de son derece hızlı komutlar alırlar. Her ikisinin de özellikle küçük çocuklarla veya diğer evcil hayvanlarla genç yaşlardan itibaren sosyalleşmeye ihtiyacı vardır ve Collie potansiyel olarak onları gütmeye çalışacaktır.

İskoç kurt köpeği

Hala iki cins arasında karar veremiyorsanız, o zaman her zaman bir Avustralya Çoban köpeği ile çaprazlanmış bir Border Collie arayabilirsiniz. Çift beyin ve çifte zeka? Üzerinde kendiniz kontrol edin Pingis'in Instagram .

Her iki durumda da, bu ırkların her ikisi de inanılmaz derecede zeki ve çok eğlenceli oldukları için, hangi ırkı seçmeye karar verirseniz verin, aile çiftliğine eğlenceli ve sevimli bir ek kazanacağınızdan emin olabilirsiniz!

Yorumlar

Marvin Wilke
Avustralya Çoban Köpeğinin harika ve çok doğru bir açıklaması.
Kelly Wilson
Marvin yorumunuz için teşekkürler, uzun ömürlü bazı yavrularınız varmış gibi görünüyor! Kıskandık!
Rick
Düz tüylü bir border collie karışımım var. Köpeğimin sahip olduğu endişe gibi bahsettiğiniz birçok özellik. Bununla başa çıkmanın yollarından biri, dışarı çıkmamız gerekiyorsa ve onu bize götüremiyorsak, Amazon kutularını yırtması için dışarıda bırakmaktır. Bunun dışında sahip olduğum en iyi köpek ve çok zeki.
Kelly Wilson
Yorumunuz için teşekkürler Rick! Evet, Border Collie'lerin çok enerjisi var! Harika bir yavruya benziyor!