Evet! Köpeğim Sadece Kurutucu Bir Çarşaf Yedi mi? Ben şimdi ne yapmalıyım?

Evet! Köpeğim Sadece Kurutucu Bir Çarşaf Yedi mi? Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpekler dünyayı keşfetmeyi severler. meraklı burunları ve ağızları , özellikle genç yavrular. Bu nedenle, genellikle yapmamaları gereken şeylere girmenin bir yolunu bulurlar! Çoğu köpek, temiz çamaşırlarımızın bir yığınına kıvrılmayı sever ve bazılarının belirli eşyaları ağızlarında sürükleme alışkanlığı vardır.

Ama bu çamaşır yıkama alışkanlığı yavrusunu belaya sok patilerini kurutma kağıdına basarlarsa? Kurutucu çarşaflar sadece Kağıttan yapıldı . Köpeğiniz tarafından yenmiş olmanız konusunda sizi daha fazla gerginleştirebilecek başka kimyasallar içerirler.Peki, eğer Fido ise ne kadar tehlikelidir? pençelerini bir kurutma kağıdına koydu çamaşır yıkarken mi? Yavrularınız için bunun potansiyel risklerine ve sizin ve yavrularınızın başına gelirse ne yapacağınıza bakalım.

İçindekiler

Köpeğim Kurutucu Çarşafları Neden Seviyor?

Kurutma Makinesinde Kahverengi ve Beyaz Köpek

Fido yememesi gereken şeyleri yiyorsa, bu can sıkıntısı veya açlığın bir işareti olabilir.köpekler aşk kumaşları , ve hepimiz evcil hayvan ebeveynleri, gizemli bir şekilde kaybolan, ancak daha sonra yavrularımızın yataklarında ortaya çıkan giyim eşyalarını deneyimledik! Ve kurutucu tabakalar istisna değildir. Yaydıkları güçlü kokular, çamaşırlarımızın güzel kokmasını sağlamak için tasarlanmıştır, çok cezbedici!

Köpekler, çok genç ve dünyayı keşfederlerse, pençelerini genellikle ev eşyalarına alırlar. arasındaki farkı henüz anlamıyorlar. onların oyuncakları ve çorapların ! Ancak, aynı zamanda can sıkıntısı veya açlığın bir işareti olabilir.

Köpekler birkaç saat evde yalnız bırakılırsa, yeterince egzersiz yapmaz veya yiyecek almazsa veya kendilerine ait yeterince oyuncak yoksa, genellikle evinizin etrafındaki eşyaları çiğnerler. Bu alışkanlıklar evinize zarar verebileceği gibi evcil hayvanınıza da zarar verebilir. Ve ne yazık ki, kurutucu çarşaflar, yavru için oldukça tehlikeli ol .Köpekler İçin Tehlikeler

Elle Kurutucu Tabakasını Kurutucuya Koyarak

Kurutucu Örtüler, yutulduğunda köpekler için çok tehlikeli olabilecek sentetik maddeler içerir.

Pek çok köpek, herhangi bir ciddi sonuç olmaksızın, kurutucu tabakalarının parçalarını mutlu bir şekilde çiğnemesine veya yutmasına rağmen, birkaç büyük tehlike farkında olmanız gerekir.

Kurutma levhaları yapılır sentetik materyaller , köpek arkadaşlarımız tarafından sindirilemez. Ayrıca oldukça büyük olabilirler. Bu, çarşaflar bir kez yutulduğunda köpeğinizin bağırsağına sıkışabileceği anlamına gelir. Bağırsakta tıkanıklıklar olabilir ciddi ve hayati tehlike arz eden hızlı tedavi edilmezse.Çoğu durumda, yutulan maddeler köpeğinizin sindirim sisteminden gayet iyi geçer ve birkaç gün içinde kakalarına geçebilir. Ama Fido yememesi gereken bir şey yemişse, onu bir veteriner tarafından kontrol ettirmek her zaman en iyisidir mümkün olan en kısa sürede.

Kurutucu tabakalardaki kimyasallar ve deterjanlar, büyük miktarlarda veya uzun süre maruz kalan köpekler için zararlıdır. İçerdikleri en yaygın kimyasallar, katyonik yüzey aktif maddeler olarak bilinen benzalkonyum klorür ve setrimonyum bromürdür.

Katyonik yüzey aktif maddeler köpekler için zehirli , bu nedenle yenilirse, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ciddi zararlar verebilir. Bu kimyasallardan kaynaklanan hasar ve tahriş, yavrularınızın mide astarına, cildine, mukoza zarlarına, cildine ve gözlerine zarar verebilir.

Yavrunuz sadece bir kurutma kağıdı yemişse veya çok kısa bir süre ağzında kalmışsa, muhtemelen herhangi bir zarar vermeyecek ve iyileşecektir. Ancak dikkatli olmalısınız, çünkü ciddi sağlık sorunları ciddi vakalarda akciğer hasarı, merkezi sinir sistemi depresyonu ve akut böbrek yetmezliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.Köpeğim Kurutucu Bir Çarşaf Yedi: Şimdi Ne?

Kafası çamaşır sepetinde olan büyük kahverengi köpek

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğinden şüpheleniyorsanız daima sakin olun.

Köpeğiniz kurutma kağıdı yedi, sonra ne olacak?! Yavru köpeğinizin bir tanesini kaptığını ve onu yediğini düşünüyorsanız, deneyin. sakin ol ve şu basit adımları izleyin:

Adım 1: Yutma İşaretlerini Kontrol Edin

Yavru köpeğinizin sahip olduğundan emin olmak için kontrol edin. kesinlikle yemiş kurutucu tabaka ve hiçbir yere gizlemeyin. Sonra kaç tane veya ne kadar yendiğini kontrol edin. Bu, veterinerinizin muhtemelen isteyeceği veya ihtiyaç duyacağı bilgilerdir.

2. Adım: Kusmayı Teşvik Etmeyin

Yapmak kusturmaya çalışmayın evde. Bu çok tehlikeli olabilir çünkü çarşaf yukarı çıkarken sıkışıp kalmakla kalmaz, yemek borusunu ve ağzı tekrar tekrar zararlı kimyasallara maruz bırakabilir.ilk yıl köpek yavrusu

3. Adım: Yerel Veterinerinizle İletişime Geçin

Temas kurun veteriner ve yavru köpeğinizi kliniğe götürün kontrol edilmek üzere. Veterinerin malzemeleri kontrol edebilmesi için yaprakların içinde bulunduğu ambalajı almanız yararlı olabilir. Hangi toksik bileşenlerin yutulduğunu bilmek tedaviyi yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Köpeğimi Hasta Edecekler mi?

Sandalyenin Altında Döşeme Büyük Kahverengi Köpek

Zehirlenme belirtileri, köpeğinizin boyutuna ve genel sağlığına bağlı olarak değişebilir.

Kurutma kağıdı yemek yavrularını oldukça hasta edebilir . Birçok köpek gayet iyi olsa da, sorun belirtileri için onları yakından izlemeniz gerekir. Tüketimden sonra zehirlenme belirtileri çeşitlenebilir ve köpeğinizin ne kadar/kaç tane yediğine ve ne kadar süre önce yediğine bağlı olacaktır. Ayrıca, yavrularınızın boyutuna ve sahip oldukları altta yatan sağlık koşullarına da bağlı olacaktır.Zehirlenme Belirtileri:

 • Kusma
 • aşırı salya
 • Öksürme
 • hırıltı
 • yüksek sesle nefes alma
 • Karın ağrısı
 • Ağız içinde yanıklar
 • şişmiş dil
 • Depresyon
 • Letarji
 • Kas Güçsüzlüğü
 • nöbetler
 • çöküş

Kurutucu tabakalardaki bazı zararlı kimyasallar da ciltte tahrişe neden olur ve ağrıya, kızarıklığa, şişmeye, ülserlere ve yanıklara yol açabilen pedler. Şiddetli vakalarda gözler de etkilenerek tahrişe, gözlerde şişme/kızarıklığa ve aşırı gözyaşı üretimine neden olabilir. Kurutucu tabakaları çok emicidir, bu nedenle nemi ve sıvıyı emecekler yenirse, yavrularınızın sindirim sisteminden. Bu dehidrasyona ve aşırı susuzluğa neden olabilir.

Kurutma bezi köpeğinizin bağırsağına sıkışırsa (mide-bağırsak tıkanıklığına neden olur), bu potansiyel olarak ciddi ve yaşamı tehdit edici , bu nedenle işaretleri erken tespit etmek önemlidir. Gastrointestinal obstrüksiyon belirtileri:

 • Kusma
 • İshal
 • Kabızlık
 • Letarji
 • İştah Kaybı
 • Kilo kaybı
 • Ağrılı Mide: Dokunulduğunda havlama/hırıltı, “dua pozisyonunda” otururken

Yavrunuz bir kurutma kağıdı yedikten sonra bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmalısınız.Tedavi seçenekleri

Veteriner Masasında Yatan Küçük Köpek

Köpeğinizin herhangi bir zehirli maddeye maruz kaldığını düşünüyorsanız, her zaman veterinerinize başvurun.

Köpeğiniz bir kurutma kağıdı yemişse, onu tedavi etmenin birkaç farklı yolu vardır. Bu, ne kadar zaman önce yediğine ve semptomların ne olduğuna bağlı olacaktır. Sen kedinizi evde kusturmaya çalışmamalısınız . Geri dönerken takılıp kalması durumunda veterinerin bunu yapmasına izin vermek her zaman en güvenlisidir.

Emin olmak bol temiz, tatlı su dehidrasyonu önlemek için evde mevcuttur. Kusma ve ishal gibi hafif semptomlar genellikle evde tedavi edilebilir. Tavuk/balık gibi yumuşak bir diyetle yönetilebilirler. ve pirinç . Belirtiler devam ederse, veterinerinizle konuşmak en iyisidir.

Uyarılmış Kusma

Çarşaf çok yakın zamanda yendiyse, veteriner muhtemelen kusturmak isteyecektir , böylece toksik kimyasallar emilmeden ve bağırsaktan ilerlemeden önce onu tekrar geri getirir. Köpeğiniz herhangi bir yabancı cismi yedikten sonra iki saatlik bir zaman aralığı vardır. Bu süre zarfında yavru köpeğinizin kusturulması gerekecektir. Bu zaman penceresi, iki saat sonra mide içeriğinin ince bağırsaklardan geçeceği için mevcuttur.

Yavru köpeğiniz kusturulduysa ve kurutucu kağıdını getirdiyse, o zaman harika bir haber! Tekrar eve gelebilirler ama izlenmeli Zehirin emildiğine dair herhangi bir işaret için. Bazen veteriner bunun olmasını önlemek için kömür reçete eder.

Olası Röntgen ve Ameliyat

Köpek arkadaşınız bir tıkanıklıktan muzdarip olacak kadar şanssızsa, veteriner bunu isteyecektir. karnının röntgenini çek içeride neler olduğunu görmek için. Yavru köpeğinizin çarşafı çıkarmak için ameliyat olması ve ardından destekleyici tedavi ve iyileşme için klinikte kalması muhtemeldir.

İlaçlar ve Terapi

Ne yazık ki, kurutucu tabakalardaki zehirli kimyasallar söz konusu olduğunda, belirli bir tedavi veya panzehir yoktur. Gibi belirtiler nöbetler ve nefes alma zorlukları bazı ilaçlar ve destekleyici tedavi ile yönetilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kurutucu bir çarşaf bir köpeği öldürebilir mi?

  Ne yazık ki, tedavi edilmezlerse köpekler için ölümcül sonuçlara yol açabilirler. Katyonik yüzey aktif maddeler olarak adlandırılan kurutucu tabakalardaki zehirli kimyasalların yanı sıra bağırsaktaki tıkanıklıklar, bir veteriner tarafından hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

 • Kurutucu çarşaflar köpeklerde nöbetlere neden olabilir mi?

  Evet, nöbetler, kurutucu bir çarşaf yedikten sonra zehirlenme belirtilerinden biridir ve katyonik yüzey aktif maddeler adı verilen zararlı kimyasallardan kaynaklanır. Köpeğinizin nöbet geçirmesi veya başka semptomları varsa, bir tane yedikten sonra hemen veterinerinize başvurmalısınız.

 • Bir köpeğin kurutma kağıdını geçmesi ne kadar sürer?

  Bir köpeğin sindirim sisteminden geçmesi, yolda bir tıkanıklığa yol açmaması koşuluyla, yaklaşık 48-72 saat sürmelidir. Köpeğiniz bir kurutma bezi yediyse ve iki gün sonra onu geçmediyse, evcil hayvanınızı bir veteriner tarafından kontrol ettirmelisiniz.

 • Kurutucu tiftik köpekler için zehirli midir?

  Hayır, kurutucu tiftik köpekler için zehirli değildir. Köpeğiniz az miktarda kurutucu tiftik yerse, iyi olacaktır ve sorunsuz bir şekilde geçmelidir. Bununla birlikte, eğer yavrunuz kurutucu tiftik yedikten sonra kendini iyi hissetmiyorsa, tavsiye için veterinerinize başvurmalısınız.

Son düşünceler

Büyük olasılıkla, bir kurutma kağıdı yerse, yavrunuz gayet iyi olacak! Senin kadar uzun tavsiye için veterinerinizle konuşun , ve yavrunuz çarşafı tekrar yukarı çıkarmak için derhal kusturulursa, daha fazla sorun yaşamama şansı vardır. Pek çok köpek, bir veya iki gün sonra hiçbir problem yaşamadan kurutma kağıdını kakadan geçirir.

Bununla birlikte, çarşaf bağırsakta bir tıkanıklığa neden olduysa veya yavrunuz zararlı kimyasallardan herhangi bir zehirlenme belirtisi yaşıyorsa, çok hasta olabilir ve hatta ölümcül olabilir . Bir veteriner tarafından hızlı bir şekilde görülmek, bunun olma şansını azaltacaktır. Hızlı ve etkili tedavi ile prognoz iyidir!

Yorumlar