Köpeğim Çorabımı Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Çorabımı Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Çoğu köpek farkı bilir yeme nesneleri ve yemek arasında . Ama hepimiz buna eğilimli olan yaramaz köpekleri biliyoruz. yememeleri gereken şeyleri yemek . Bu sizde yankı uyandırıyorsa ve 'evet, benim de böyle bir köpeğim var ve o az önce bir çorap yedi!' düşüncesini okuyorsanız. o zaman bu makale tam size göre.

Köpeklerin yediği bilinen her türlü şey var. Ortak suçlular tenis topları dahil , oyuncaklar, bulaşık bezleri ve çeşitli giysiler. Biri en yaygın öğeler evcil köpeklerin yuttuğu şey çoraptır.Bu olursa, olma olasılığı vardır tıkanmaya neden olabilir köpeğinizin bağırsaklarında. Bu nedenle, köpek arkadaşınız bir çorap yutarsa ​​ne yapacağınızı bilmek önemlidir. Bir tıkanmayı önlemek için hızlı hareket etmek isteyeceksiniz ve zaman çok önemli. Ne bekleyebileceğinize ve sonraki adımlarınıza bakalım.

İçindekiler

Köpeğim Çorap Yedi, Şimdi Ne?

Suçlu Avustralyalı Çoban Örme Eşyayı Çiğniyor

Köpeğinizi çorap atıştırırken yakaladıysanız, daha fazla talimat için veterinerinizi arayın.

Her şeyden önce, yapma panik! Yavrularına yardım edebilmen için temiz bir kafa tutman gerekecek. Fido'nun bir yerde olduğundan emin olun güvenli daha fazla çorap (veya başka nesneler!)ara Veteriner hekim hemen tavsiye için. Çorabın yendiğini düşündüğünüzde onlara söylediğinizden emin olun. Ayrıca, yavrularınızın yaklaşık ağırlığını ve cinsini de bilmeniz gerekir. Veterineriniz, sonraki en iyi adımlara karar vermek için bu bilgiyi kullanabilir. deneme Veterineriniz tarafından talimat verilmedikçe, yavrularınızı kusar.

Köpeğim Çorap Yerse Ne Olur?

Beagle Örme Eşyayı Çiğneme

Kusma da dahil olmak üzere köpeğinizin çorap yemesi durumunda gösterebileceği çeşitli belirtiler vardır.

Kusma olabilir yemekten veya içtikten hemen sonra ve hatta mermi olabilir. Bununla birlikte, kusma olmaması, çorabın yutulmadığı anlamına gelmez. Kusma genellikle çorabın sindirim sisteminde bir yere sıkıştığının bir işaretidir. Köpek arkadaşınız kusmuyorsa, yabancı cisim henüz sıkışmamış olabilir. Ancak bu, daha sonraki bir tarihte tıkanmaya neden olmayacağı anlamına gelmez.Yavru köpeğinizin çorap yediğine dair diğer belirtiler arasında uyuşukluk (genellikle olduğundan daha az enerjiye sahip olmak) sayılabilir. aşırı salya akması , yememek (veya normalden az yemek), normalden daha fazla nefes almak , ishal, kabızlık veya siyah görünen dışkı. Bir süre önce yutulduysa, kilo kaybı fark edebilirsiniz . Sindirim sisteminde bir yere bir çorap sıkışmış olsa bile, yavrularınızın bağırsak hareketlerine devam edebileceğini unutmayın.

Köpeğinizin çorap yememiş olsa bile bu belirtilerden herhangi birini gösterebileceğini bilmek önemlidir. Emin değilseniz ve bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, emin olun. onu kontrol ettir veterineriniz tarafından.

Veterinerim Ne Yapacak?

Bir sorununuz olduğunu belirledikten ve Fido'yu veterinere götürdüğünüzde, adım sırası veterineriniz, yavrularınızın durumuna bağlı olarak alacaktır. Ardından, ne bekleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için her adıma daha ayrıntılı olarak bakacağız.Teşhis

Veteriner Hekim Tarafından Karnını Kontrol Eden Köpek

Veterineriniz, bir çorap yerse, köpeğinizin tüm vücut muayenesini yapmak isteyecektir.

Veteriner hekiminiz bir baştan sona muayene . Belirli adımların gerçekleştirilmesi, veterinerinizin herhangi bir ağrı olup olmadığını ve hangi adımların hemen atılması gerektiğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Genellikle, bu muayene şunları içerecektir:

Kalp ve Solunum Muayenesi

Bunlardan biri veya ikisi arttırılabilir köpeğiniz hastaysa veya rahatsızsa. Veterineriniz, temel yaşamsal belirtilerini kontrol etmek için temel bir muayene yaparak köpeğinizin sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir.

Dehidrasyonun Kontrolü

Yavrunuz varsa dehidrasyon meydana gelebilir yemiyor veya içmiyor veya kusuyorsa veya ishali varsa. Dehidrasyon, tedavi edilmezse başka sorunlara yol açabilir ve yavru köpeğinizin acil bakıma ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.Midelerini Hissetmek

Köpeğiniz, muayenenin bu bölümünde rahatsızlık belirtileri gösterebilir. Özellikle çorap bağırsaklarını tıkadıysa. Bazen, veterineriniz şunları yapabilir: köpeğinizin bağırsağına yapışan çorabı hissetmek için. Bu çoğu zaman mümkün olmasa da

Tedavi ve Uyarılmış Kusma

Veteriner Sürtünme Dachshunds Göbek

Veterineriniz, tüketilen çorabı yükseltmek için özel bir tedavi ile kusturabilir.

Çorabın ne kadar yakın zamanda yutulduğuna bağlı olarak, veteriner hekiminiz bir miktar ilaç verebilir (bir ' kusturucu ') kusmaya neden olmak için. Bunu, çorabı geri getireceği umuduyla yapıyorlar. Bu genellikle enjeksiyonla verilir ve sadece midelerinde olduğundan şüphelenirlerse yapılır (sindirim sisteminden bağırsaklarına doğru ilerlediğinin aksine).

Enjeksiyonun etkileri yaklaşık olarak sonra aşınma eğilimindedir. 15-20 dakika. Yavru köpeğiniz daha sonra birkaç saat mide bulantısı hissedebilir. Yavru köpeğiniz kusmaya devam ederse, veterineriniz hastalığı durdurmak için ona başka bir enjeksiyon yapmayı seçebilir (bir antiemetik ).Bazen, regürjitasyonu teşvik eden enjeksiyon işe yaramayabilir. Veya köpeğiniz çorabını kusmadan mide içeriğini kusabilir. Bu olursa, 'geçer mi?' diye merak ediyor olabilirsiniz. Veterinerinizin önerdiği olabilir geçecek mi diye bekliyorum kendi başına. Bu, Fido'nun boyutuna ve yenen çorabın boyutuna bağlı olacaktır.

Çorabın sindirim kanalından sıkışmadan geçmesi muhtemel değilse ve tıkanıklığa neden olmak , sonra ameliyat tavsiye edilecektir.

Daha Fazla Test

Veteriner Teknik Köpeği Röntgen İçin Hazırlıyor

Çorabı çıkarmak için daha fazla işlem gerekip gerekmediğini belirlemek için bir röntgen veya ultrason gerekebilir.Çorabın yutulması bir süre önceyse, veterineriniz denemek ve tespit etmek için daha fazla test önerebilir. sindirim sisteminde nerede çorap öyle. Bağırsak tıkanıklığına neden olup olmadığını belirlemek önemlidir.

Bunu denemek ve kurmak için en faydalı testler ya röntgen veya ultrason köpeğinizin karnından. Bazen bir endoskop (boğazdan geçen küçük bir kamera) veya BT taraması gerekebilir.

Veterineriniz, köpeğinizin diğer organ işlevleri üzerinde herhangi bir etki olup olmadığını kontrol etmek için bir kan testi de önerebilir. Bu ayrıca tuz dengesinde düzeltilmesi gereken herhangi bir bozukluk olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Veterineriniz bunu başarmak veya dehidrasyon belirtileri gösteriyorsa ona hayati sıvı sağlamak için bir damlama başlatabilir.

Bağırsak Tıkanıklığı Ameliyatı

Retriever Ameliyata Hazırlanıyor

Bağırsak tıkanıklığı çok ciddidir ve düzeltilmesi için ameliyat gerekir.Gereken ameliyat türü, çorabın sindirim sisteminin neresinde olduğuna bağlı olacaktır. Ayrıca ne kadar süredir orada olduğuna da bağlı olacaktır. Her türlü ameliyat için, köpekler bir tam genel anestezik ve karınlarına bir kesi yapılacak. Çorap yeni sıkışmışsa ve bağırsaklarda herhangi bir hasar yoksa, çorabı dikkatlice çıkarmak için bağırsakta bir kesim yapılır.

Çorap bir süre sıkışmışsa, tıkanıklık nedeniyle kan akışının kesilmesi sonucu bağırsakların o kısmı geri dönüşü olmayan bir şekilde hasar görebilir. Nadir durumlarda, bağırsağın çorabın sıkıştığı kısmı parçalanıp yırtılabilir. Bu, ciddi, yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olur. peritonit . Bu durumlardan herhangi birinde, köpeğinizin bağırsağının hasarlı kısmının cerrahi olarak çıkarılması gerekecektir.

sibirya kurdu isimleri

Köpeğim İyi Olacak mı?

Chihuahua Örme Öğeyi Çiğneme

Tipik olarak köpekler ya kusar ya da çorabı uzatır, ancak bazıları o kadar şanslı değildir.

Yakın zamanda bir çorap yendiyse ve tekrar çorapla kustuysa, yavrunuz muhtemelen tam ve neredeyse anında iyileşme sağlamak . En fazla birkaç gün midesi bulanabilir.

Ameliyat gerekiyorsa, o zaman bu taşır bir risk unsuru . Bağırsakların herhangi bir bölümünün çıkarılmasına gerek olmayan komplike olmayan ameliyatlarda, tam iyileşme için prognoz genellikle çok iyidir.

Köpeğinizin bağırsağının bir kısmının çıkarılması gerekiyorsa, daha yüksek bir risk vardır. ameliyat sonrası komplikasyonlar. Yavrunuz ameliyattan sonra hastanede bunlar için dikkatle izlenecektir. Köpeğiniz ameliyattan kurtulduktan sonra, bağırsağının bir kısmını kaybetmesinden dolayı uzun süreli yan etkilere maruz kalması olası değildir.

Bunun istisnası, bağırsağın büyük bir bölümünün hasar görmüş olması ve çıkarılması gerektiğidir. Bu durumda, köpek arkadaşınız gelecekte ishal ve diğer sindirim sorunlarına daha yatkın olabilir.

Bağırsak yırtılmasına yol açan bir tıkanıklık durumunda, köpeğinizin prognozu çok daha temkinlidir ve ölüm riski daha yüksektir. Tam iyileşme hala mümkün.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Evde kusmaya neden olmalı mıyım?

  Veterinerinizin kusturmaya çalışması, sizin bunu evde kendiniz yapmaya çalışmanızdan her zaman daha güvenlidir. Veterineriniz, onu hasta etmenin güvenli olduğundan emin olmak için köpeğinizi kontrol edecek ve boğulup boğulmadığını veya yanlışlıkla herhangi bir kusmuğu solumadığını kontrol etmek için kusarken onu yakından izleyecektir. İnternette kusturmak için önerilen hidrojen peroksit bulabilirsiniz - bunu yalnızca veterinerinizin talimatı altında vermeniz önerilir.

 • Bir köpeğin çorabı kaka yapması ne kadar sürer?

  Köpeğiniz bir çorabı yutmuşsa, sindirim sisteminde bir yerde sıkışma olasılığı yüksektir, bu nedenle tavsiye için daima veterinerinize başvurun. Çorap geçecekse, bu genellikle 24-36 saat içinde olmasına rağmen bazen birkaç gün sürebilir.

 • Bir tıkanıklık olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  Birkaç işaret, bir tıkanıklığın mevcut olduğunu gösterebilir. Yemek yedikten ve içtikten sonra kusabilir, daha az yiyebilir veya yemeyi tamamen bırakabilir, daha uyuşuk hale gelebilir ve hatta kilo verebilir. Bir tıkanıklık olsa bile bağırsak hareketlerinin hala mümkün olduğunu unutmayın.

 • Bir köpek bir tıkanıklığı varsa yine de yemek yer mi?

  Bir köpek, özellikle yakın zamanda olmuşsa, bir tıkanıklığı varsa yine de yiyebilir. Bununla birlikte, sık sık yediklerini geri kusarlar. Bir süredir bir tıkanıklık varsa, yemeklerini bırakmaları ve daha az yemeleri veya yemeyi tamamen bırakmaları daha olasıdır.

 • Bağırsak tıkanıklığı kendi kendine geçebilir mi?

  Bağırsak tamamen tıkalıysa, bu kendi kendine düzelmez. Bazen kısmi bağırsak tıkanıklığı kendi kendine düzelebilir, ancak herhangi bir bağırsak tıkanıklığı tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabileceğinden tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmeniz her zaman önemlidir.

 • Bir köpeğin midesinden bir çorabı çıkarmak için ameliyat ne kadara mal olur?

  Bu, gerçekleşen ameliyatın türüne, hastanede ne kadar kalmaları gerektiğine ve ne tür ilaçlara ihtiyaç duyduklarına ve diğer faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Bağırsak tıkanıklığını tedavi etmenin maliyeti 700-7000 dolar arasında değişebilir. Veterineriniz size daha doğru bir tahminde bulunabilecektir.

Son düşünceler

Yabancı cisimleri yemeye meyilli köpeklerin genellikle tekrarlayan suçlular olduğunu daima aklınızda bulundurun! Birden fazla ameliyat gerektiren köpekler için, sonraki her ameliyatta risk seviyesi artar. Bu nedenle, yutabilecekleri nesnelere erişimi önlemek için her türlü çaba gösterilmelidir.

Köpeğinizin çorap yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey tavsiye için hemen veterinerinize başvurun . Çorap sindirim sistemine sıkışırsa ve sorun tedavi edilmezse köpeğiniz hızla hastalanabilir ve ölebilir. Bununla birlikte, hızlı veteriner tedavisi ile çoğu köpek genellikle hızlı bir şekilde iyileşir.

Yorumlar