Border Collie ve Shetland Çoban Köpeği: Farklılıklar ve Benzerlikler

Border Collie ve Shetland Çoban Köpeği: Farklılıklar ve Benzerlikler

Yeni bir tüylü arkadaş edinmek, ancak karar verememek Border Collie ile Sığınak arasında ? Bu iki cins birbirine benziyor, bu da neden aynı köpekler olduklarını düşündüğünüzü anlamak kolay olabilir. Ama Hayır, aynı köpek değiller. Her ikisi de Collie'den geldiği için bu ırklar birbirleriyle kolayca karıştırılabilir. Ancak bunlar birbirinden tamamen farklı iki ırktır.

Her iki cins kesinlikle farklı kişilikleri var , ama aynı zamanda benzer fiziksel görünüm ve özelliklere de sahipler. Her iki cinse de yerleşmeden önce, hangi cinsin hangi aile tipi için daha iyi olduğunu bilmek önemlidir. Birini evinize kabul ederken ne tür bir egzersiz taahhüdünde bulunmanız gerektiğini anlamak da önemlidir.Bu yüzden sadece ne kadar benzer ve farklı Border Collie ve Sheltie birbirinden mi? Tarihlerinden kişiliklerine ve görünümlerine kadar. Bakım ihtiyaçları, eğitim gereksinimleri ve genel sağlıklarının yanı sıra. Kapattık. İskoçya'da dedikleri gibi, hadi şu küçük bonnie yavrulara bir göz atalım!

Irk Karşılaştırması

kenar kömür ocağı

köpekler armut yer mi
 • Yükseklik 18-22 İnç
 • Ağırlık 27-55 Pound
 • Mizaç Akıllı, İş Odaklı, Enerjik
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Shetland çoban köpeği • Yükseklik 13-16 inç
 • Ağırlık 15-25 Pound
 • Mizaç Oyuncu, Enerjik, Parlak
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-14 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Tarih

Border Collie ve Sheltie, Birleşik Krallık'taki göletin karşısından, yani İskoçya'dan geliyor. Fakat tarihlerinin başka ortak noktası nedir? Yı almak geçmişlerine bak sadece onların üreme amacı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda aile hayvanları olarak nasıl olabileceklerini bilmenize de yardımcı olabilir.

kenar kömür ocağı

Çubuklu Border Collie

Border Collies, iyi bilinen bir çoban köpeği ırkıdır.Border Collie'nin ataları, Roma ve Viking çoban köpeklerinin bir karışımıydı. Collie'nin ana bileşeni, İzlanda Çoban Köpeği . Collie karışımına atılan çok sayıda çoban köpeğiyle, bugün gezegendeki en iyi çoban köpeklerinden biri olarak kabul edilmesi şaşırtıcı değil. O da sıklıkla alıntılanan olarak en zeki köpek türü Dünyada.

Border Collie, İskoçya'dan ve özellikle İngiltere ve İskoçya sınırından geliyor. 'Kollie' kelimesi İskoç'ta çoban köpeği anlamına gelir. Ve ona Border Collie adını veren de bu. O, dünyanın en beğenilen çoban köpeklerinden biridir. Ve tatlı mizacından dolayı, aynı zamanda popüler aile arkadaşı evcil hayvan, popüler olmasa da Golden Retriever ile karşılaştırıldığında .

Shetland çoban köpeği

barınak köpeği

Sığınaklar Rough Collie'den geliyor ve İskoçya'dan geliyor.sığınak Ayrıca İskoçya'dan, ancak Shetland Adaları adı verilen daha soğuk ve kayalık küçük adalardan. Onların gerçek adı Shetland Çoban Köpeğidir , ancak “Sheltie” terimi bir takma ad olarak kabul edildi. Sheltie, Toonie köpeği olarak da bilinir çünkü 'toonie' kelimesi İskoççada çiftlik anlamına gelir.

Sığınaklar olarak kullanıldı genel ırgat , aynı zamanda koyun çobanları. Onlar kuzenlerinden yetiştirildiler, kaba kömür ocağı (Border Collie değil), çok daha küçük olmak. Hepsi, Shetland Adaları'ndaki yiyecek kıt olduğu için fazla yememek içindi.

Shetland Adaları neredeyse erişilemez olduğu için tarihleri ​​hakkında çok az şey biliniyor. 20'ye kadar izole yaşadılar.inciYüzyıl. AKC'ye göre, Sheltie itaat sınıflarında en başarılı köpek ırklarından biridir. Biz insanlar minyatür olan her şeye kafayı taktığımız için, Sığınak artık çok sevilen bir aile hayvanı . Ve Amerika'da Border Collie'ye kıyasla daha popüler.

Görünüm

Border Collie ile Barınak Köpeği

Sheltie ve Border Collie birbirine benziyor ama tamamen farklı ırklar.Border Collie ve Sheltie benzer görünüyorlar, ancak ayırt etmeleri kolay. Shetland Çoban Köpeği, tıpkı Shetland Midillileri gibi, ufacık küçüktür. Border Collie orta boy bir köpektir ve Sheltie küçük boy bir köpektir. O kadar küçük ki genellikle Sınır ağırlığın iki katı Sheltie'nin fotoğrafı. Ayrıca birkaç santim daha uzun olacaklar. Bu bile onları birbirinden ayırmaya yetiyor, ancak ikisi arasında karar vermeye çalışan aileler için de büyük bir faktör.

Paltoları görünüşlerinde benzerdir, çünkü yoğun ama ince ve yumuşak . Ama sığınak en kabarık kesinlikle. Her ikisi de çift katmanlı katlara sahiptir. Ve dış ceketleri vücutlarını sıcak ve kuru tutmak için hava koşullarına dayanıklıdır. Sığınak daha çok bir tüy yumağı gibi görünürken Border Collie'nin şeklini görebilirsiniz.

Sheltie, kahverengi, mavi, merle, samur ve kırmızı tonlarında beyazdır. Genellikle siyah ve beyaz renkli olan Border ile karşılaştırıldığında. Ama aynı zamanda siyah, mavi, merle, samur, leylak, brindle, altın ve kırmızı renklerden de hoşlanır, hepsi farklı desenlere sahiptir. Her iki cins mavi gözleri de olabilir , nadir de olsa.

Sığınak daha uzun ve sivri namlu namlu şekli çok daha orantılı olan Border Collie'den daha. Sheltie'nin kulakları daha küçüktür ve başının arkasına yerleştirilmiştir. Daha büyük ve boynunun yanına düşen Borders kulaklarına kıyasla. Her ikisi de farklı görünüşlü köpeklerdir, ancak en az birbirleri kadar güler yüzlü ve sevimlidirler.Mizaç

Border Collie ve Shetland Çoban Köpeği Kapının Yanında Birlikte

Her iki cins de aktiftir ve yüksek enerji seviyelerine sahiptir.

Kişiliklerindeki temel farklılıklar, orijinal üreme amaçlarından kaynaklanmaktadır. Border Collie bir çoban olarak yetiştirildi ve onun tek amacı buydu. Sheltie de bir çobandı, ama aynı zamanda çiftliği korumak da dahil olmak üzere genel bir çiftlik işçisiydi. Bu nedenle, Sığınak koruyucu bir köpek olabilir , ve o da çok sesli. Bir köpek alarm zili arıyorsanız, Sheltie ile çok yanlış gidemezsiniz. Daha sessiz olan Border Collie ile karşılaştırıldığında.

Border Collie, Sheltie kadar koruyucu değildir. Bunun yerine, efendisinin yanında duracak ama tanımadığı kişilere bakacaktır. Yabancılara karşı çok mesafelidir ve onların yanında kendini rahat hissetmesi çok uzun zaman alır. Sınır daha fazla ayrılmış , hiç olmayan Sheltie ile karşılaştırıldığında.İkisi de çok eğlenceli ama Border Collie kesinlikle daha ciddi bir yavru. Bütün gün seninle sınıfta oturup yeni numaralar öğrenmeyi veya koyunları gütmeyi tercih ederdi. Daha fazla çeşitliliği seven ve ciddi işlerle karşılaştırıldığında daha fazla olmasa da daha fazla eğlenmeyi seven Sheltie'ye kıyasla. Aileleri ile ikisi de süper sevecen ve sevecen evindeki herkese .

Hem Border Collie hem de Sheltie, çok evcil hayvanlı bir evde iyi iş çıkarır. Yeter ki bir yavru kadar iyi sosyalleşsinler. Ayrıca evdeki çocuklarla da iyi anlaşacaklar. Border Collie, olduğu gibi ciddi bir çoban olduğu için bazen nerede olduğunu unutacaktır. Ve o deneyecek diğer hayvanları ve küçük çocukları gütmek . Bunu o başlatırsa, cesaretini kırman gerekir.

Egzersiz yapmak

Dışarıda İki Sürü Köpek

Her iki Irkın da çok yüksek enerji ve egzersiz ihtiyaçları vardır.

Hem Sheltie hem de Border Collie'nin çok fazla egzersize ihtiyacı var. Çoban ve çiftçi olarak, çok çalışma enerjisi bunun iyi kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde, kötü bir şekilde kullanılacak ve muhtemelen can sıkıntısından eşyalarınızı yok edecek ve sizi tekrar gütmeye çalışacaklardır.Border Collie'nin her gün 60 ila 90 dakika egzersiz yapması gerekir ve bu köpeği giymek istiyorsanız yoğun olması gerekir. sığınak daha az aktiviteye ihtiyaç duyar Sınırdan yaklaşık 45 ila 60 dakika sonra. Ama yine de, özellikle ufacık bir erkek için, ortalama bir köpekten çok daha yoğun olması gerekiyor. Sınırdan çok daha küçüktür ve bu nedenle kısa bacakları daha çabuk yorulur.

Yapacak bir işiniz varsa, bu adamların ikisinin de sizin için yapmak için ellerinden geleni yapacaklarından emin olabilirsiniz. Ve her ikisi de çalışıp sıkı egzersiz yapmayı takdir edeceklerdir. Bu, yapmanız gereken anlamına gelir zihinsel olarak uyarmak günlük egzersizlerinin üstüne gün boyunca. Ya etkileşimli oyun zamanı, eğitim seansları ya da onlara zorlu oyuncaklar sağlayarak.

Eğitim

Eğitim dışında iki çoban köpeği

Her iki cins de son derece zekidir ve genç yaştan itibaren kolayca eğitim alabilir.

Border Collie ve Sheltie hem akıllı köpek ırkları. Her ikisi de eğitim, itaat ve çeviklik konusunda başarılıdır. Tabii ki, Collie en zeki olanıdır, ancak Sheltie'nin çok geride olduğunu düşünmüyoruz. Bu, her ikisinin de ilk kez köpek sahipleri için ideal olduğu anlamına gelir. Ancak, ilk kez köpek sahipleri, bu adamların ne kadar yoğun olduklarını hafife almamalıdır.

Ve tıpkı tüm köpekler gibi, hepimizin bildiği ve sevdiği iyi huylu ve dengeli köpeklere dönüşmeleri için köpek iplerinin gösterilmesi gerekiyor. İkisinin de olması gerekiyor iyi sosyalleşti genç yaştan beri. Sığınak, çünkü aksi halde aşırı korumacı olabilir. Ve Sınır, çünkü çok utangaç olabilir, bu yüzden onun güvenini arttırmanız gerekiyor.

Olumlu pekiştirme eğitim yöntemini araştırın ve hem bu adamlar hem de sahipleri için bir esinti olacak. Bu adamların hem övgü hem de yemek yerine nesnelerle motive olmaları muhtemeldir. Chaser adlı bir Collie, komutları ve komutları bildiği için en zeki köpeklerden biri olarak kabul edilir. 1000'den fazla öğenin adı .

Sağlık

Sağlıklı Çoban Köpekleri Egzersiz Yapıyor

Hem Border Collie hem de Sheltie sağlıklı köpek ırklarıdır.

Sheltie ve Border Collie nispeten sağlıklı köpeklerdir. Her ikisi de uzun bir ömre sahiptir ve Border, Sheltie'den ortalama olarak sadece bir yıl daha fazla zevk alır. Bu adamların sağlıklı kalmaları için düzenli veteriner kontrollerine ayak uydurmaları, en kaliteli beslenmeleri ve yeterince egzersiz yapmaları gerekiyor.

Her ikisi de denilen bir duruma eğilimlidir. kalça displazisi, kalça soketinin doğru şekilde oluşmadığı yer burasıdır. Ayrıca progresif retinal atrofi, kömür ocağı gözü ve katarakt gibi çeşitli göz sorunları için de taranmalıdırlar.

Bu kapsamlı bir liste değildir, ancak onları etkileyen en yaygın sağlık sorunlarıdır. Yani bu adamlardan birini hayatınıza almak üzereyseniz, kendinizi onlardan haberdar etmeli ve ilişkili semptomlar bakmak için.

Beslenme

Shetland Çoban Köpeği ve Border Collie Dışında

Her iki ırkın da çok özel beslenme ihtiyaçları vardır.

Daha küçük yavru olarak, Sheltie arada yemek yiyecektir. bir ve iki bardak her gün yemek. bu Border Collie bundan daha fazlasını yiyor , etrafında iki buçuk bardak yemek. Çok aktif oldukları için onları beslerken dikkatli olmanız gerekir. Şişkinliği önlemek için, onları egzersizden hemen önce veya sonra asla beslemeyin.

Çalışkan köpekler olarak, onlara dengeli bir beslenme sağlamak için yüksek kaliteli köpek maması verilmelidir. sahip olduklarından emin olmanın yanı sıra onları devam ettirmek için yeterli enerji önlerindeki gün için. Özellikle Sınır veya gerçek çalışan köpekler. İçinde omega yağ asitleri bulunan mama taneleri arayın, çünkü bu onların tüylerini sağlıklı ve gür tutacaktır. Sheltie, çok daha küçük bir ağzı olduğu için özellikle daha küçük ırklar için tasarlanmış bir mama tanesine ihtiyaç duyabilir.

tımar

Sahilde Sheltie ve Border Collie

Her iki cinste de gevşek köpek kürkünü düzenli olarak temizlemeye hazır olun.

Bakım benzerlikleri veya farklılıkları Border Collies ceketi tarafından belirlenir ve Border Collies eşit olarak dökülür Sheltie ile karşılaştırıldığında. Border Collie, kısa veya uzun ceket seçeneklerine sahiptir. Bordür daha kısa bir ceket seçerse, yalnızca haftada bir kez fırçalanması gerekecektir. Ancak, daha uzun bir ceketi varsa, fırçalanması gerekecektir. haftada iki ila üç kez . Bu, yalnızca bir ceket seçeneği olan Sheltie ile aynı, süper tüylü!

pitbull doberman mix

Onlar ikisi de yıl boyunca ılımlı shedders ve tüy dökme mevsimi boyunca ağır tüy dökücüler haline gelirler. Bu türlerden herhangi biriyle ev çevresinde saç kasırgaları bekleyin. Bu adamları 12 haftada bir ya da öylesine yıkamalısınız, ancak doğal kürk yağlarına zarar verme riskiniz olduğundan asla bundan daha fazlasını yapmamalısınız.

Fiyat

Sheltie ve Border Collie Yavruları

Saygın bir yetiştiriciden her iki köpek yavrusu için yaklaşık 1.000 dolar ödemeyi bekleyin.

Saygın bir yetiştiriciden bir Border Collie yavrusunun ortalama fiyatı yaklaşık olarak başlar. 1000 dolar ve Sheltie aşağı yukarı aynı fiyat . Başa çıkmadan önce, yetiştiricinizi araştırdığınızdan ve hem saygın hem de etik olduğundan emin olun. Yavrularla veya onların ebeveynleri ile tanışmanıza izin vermeyecek veya evrak işlerini size gösteremeyecek herhangi bir yetiştiriciden kaçının.

Son düşünceler

Umarım, bu kılavuzu okuduktan sonra, onların farklılıklarını ve benzerliklerini anlamanız için çok daha kolay hale getirdik. Ve daha da önemlisi, aileniz için hangisinin daha uygun olabileceğini anlamanıza yardımcı olduk. Çünkü ikisinin de kesinlikle farklı aile türlerine ihtiyacı var.

Sheltie, daha az yoğun enerji ihtiyacı olan daha küçük köpektir. Bir apartman dairesinde mutlu bir şekilde yaşayabilirken Border Collie yaşayamazdı. Border Collie'nin temiz havaya ve özel bir bahçeye ihtiyacı var. Ama daha da önemlisi, yoğun işkolik kişiliğine ayak uydurabilecek gerçekten aktif bir aileye ihtiyacı var. Hangi İskoç köpeğiyle taraf olmaya karar verirseniz verin, ikisinin de tüm aile için eşit derecede muhteşem, sevgi dolu ve eğlenceli olduğunu bilin.

Yorumlar