Border Collie vs. Golden Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Border Collie vs. Golden Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırır mısın Border Collie, Golden Retriever'a Karşı bir sonraki köpek arkadaşın için mi? Border Collie ve Golden Retriever çok farklı görünen ırklardır. Ve çok popüler köpekler oldukları için çoğu insan onları kolayca tanıyabilir.

köpek fare yerse ne olur

Ancak her iki cinsi de tam olarak bilmiyorsanız, kişiliklerindeki farklılıkları, bakım ihtiyaçlarını, eğitim gerekliliklerini ve daha fazlasını bilemeyebilirsiniz. Ama burada bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Her iki cins de arkadaş canlısıdır ve çocuklarla arası iyidir, ancak ayrıca bazı belirgin farklılıkları var .Yani, ister sadece farklılıklarını merak ediyor olun, ister bir sonraki aile köpeğiniz için seçenekleri daraltmaya çalıştığınız için buradasınız, doğru yere geldiniz. Bu cinslerin her ikisi de aile refakatçileri için mükemmel seçenekler , ama biraz daha derine inelim ve her iki köpek türünü de evinize kabul ederseniz neler bekleyebileceğinizi görelim.

Irk Karşılaştırması

kenar kömür ocağı • Yükseklik 18-22 İnç
 • Ağırlık 27-55 Pound
 • Mizaç Akıllı, Çalışkan, Enerjik
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Golden Retriever

 • Yükseklik 21-25 İnç
 • Ağırlık 55-75 Pound
 • Mizaç Nazik, Akıllı, Sevgi dolu
 • Enerji Enerjik
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-12 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Sizi bu iki adamın başladığı en başa götürelim. Geçmişlerine bakmak, onların köpek olarak ve daha da önemlisi, aile hayvanları olarak nasıl olacakları hakkında size çok şey söyleyecektir.kenar kömür ocağı

Siyah Beyaz Border Collie

Border Collie, son derece popüler bir çoban köpeği cinsidir.

kenar kömür ocağı ıslak ve sert topraklarından kaynaklanmaktadır. Galler ve İskoçya . Roma ve Vikinglerin köpek gütmesinin sonucuydu. İstilalarından sonra, Vikingler İzlanda Çoban Köpeği anahtar bileşen oldu Border Collie cinsi . Kanında hayvancılıkla, hayvancılık yaşam tarzına hazırdı. Birçok çalışan köpeğin aksine, bir aile hayvanı olduğu kadar hala çalışan bir köpek olarak kullanılmaktadır.

Veteriner hekimlere ve köpek davranışçılarına göre, en zeki köpek türü Dünyada. 'Babe' filminde ölümsüzleştirilen o, kesinlikle Shepherd'ın köpek rüyasıdır. Sık sık dünyanın en iyi çoban köpeği olduğu da söylenir. 2020'de Amerika'nın 35'iincien popüleri ve Birleşik Krallık'taki gölette daha da popüler. Çarpıcı güzel görünümleri ve sevecen tavırları genellikle Border Collies diğer köpeklerle eşleştirildi sağlık sorunları olmadan benzersiz bir tasarımcı köpek yaratmak için bir ebeveyn olarak.Golden Retriever

Golden Retriever çimenlerde açık havada

Golden Retriever, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler ırklardan biridir.

Golden Retriever ayrıca İskoçya'dan , ama o çok daha yeni bir cins. Lord Tweedmouth tarafından 19'da yaratıldı.inciyaratma arayışında yüzyıl mükemmel silah köpeği . Köpek makyajı, artık soyu tükenmiş Yellow Retriever, Tweed Water Spaniel'den oluşuyor. İrlandalı Setter , ve Bloodhound. Efendisinin avını toplarken ideal olan nazik ağzıyla tanınır.

Amerika'ya gelene kadar 1908'e kadar değildi. Amerikan spor avcıları yeteneklerinden o kadar etkilendiler ki onları burada da kullanmaya başladılar. İnsanlar onun bir aile hayvanı olarak ne kadar sevecen ve eğlenceli olduğunu fark edene kadar uzun sürmedi. Ve bugün ve uzun yıllar boyunca, o 3rden popüler köpek türü Amerikada. Adını sayamayacağımız kadar çok filmde yer alan Amerika'da (muhtemelen!) hiç bir Golden Retriever ile tanışmamış kimse yoktur. Onlar da son derece melez ebeveynler olarak popüler , aile dostu itibarları nedeniyle.

Görünüm

Açık Havada İki Border Collie ve Golden Retriever

Border Collies ve Golden Retriever'ları birbirinden ayırmak son derece kolaydır.Diğer Border Collie görsellerinin aksine , Border Collies ve Golden Retriever ayırt etmek kolay . Border Collie orta boy bir köpektir ve Golden Retriever büyük boy bir köpektir. Sınırların en büyüğü, en küçük Altın ile aynı boyuttadır. Ve Sınırlar da birkaç inç daha kısadır. Bu nedenle, bazı aileler için ırklar arasında seçim yapmak için ihtiyaç duydukları cevap büyüklük farkı olabilir.

Golden Retriever orta uzunlukta bir kürke sahiptir ve çeşitli Golden tonları alır. soluk beyazdan ile koyu Kırmızı , her zevke uygun bir gölge var. Kenarlığın en yaygın rengi siyah ve beyazdır. Ama aynı zamanda siyah, mavi, merle, samur, leylak olabilir, brindle , altın ve kırmızı, hepsi farklı desenlerde. Yani, hayatınızı renklendirmek için biraz renk seviyorsanız, Sınır en renkli ikisinin de. Buna ek olarak, çok renkli olanı da miras alabilir. ya da mavi gözler , daha nadir olan.

Border'ın paltosu, tıpkı Golden Retriever'ın paltosu gibi, kısa ve dar veya orta uzunlukta olabilir. Akan kilitlerine rağmen, her iki cins de hoş görünümlü köpeklerdir. ikisi de çok zarif onların görünüşünde. Paltolarının altında kaslı ve atletiktirler.

Mizaç

Golden Retriever

Border Collies ve Golden Retriever'lar bazı mizaç özelliklerini paylaşırlar.Irk mizaçları genellikle bir ailenin birini diğerine tercih etmesinin nedenleridir. Önce benzerliklerle başlayacağız. Onlar ikisi de ağzına kadar aşkla dolu aileleri için. O kadar ki, bazen hastalıklı tatlı olabilir ve daha az muhtaç evcil hayvanları tercih edenler için çok fazla. Ama hepsi onların arkadaş canlısı cazibesinin bir parçası. Ana insan paketindeyseniz, köpek kucaklamalarını muslukta bekleyin.

Ayrıca aile üyelerine karşı naziktirler ve çocuklar için harika köpek kardeşleri . Eğlenmeyi severler ve ayrıca bahçede saatlerce eğlenmek için onlara güvenebilirsiniz. Enerjik ve her zaman gülmeye hazır, herkesin gününe güneş ışığı getirecekler. Yüksek enerji gereksinimlerine rağmen evde oldukça sakindirler.

Evdeki diğer hayvanlara gelince, hem terbiyelidirler hem de kabullenirler. Yeter ki ikisi de bir köpek yavrusu kadar iyi sosyalleştiler. Border Collie ile ilgili tek endişe, onun gütme girişiminde bulunabilir diğer evcil hayvanlar. Ve bazen daha küçük çocuklar.İki cins arasındaki diğer temel fark, Sınır uzak aile birimi dışındakilerle. Onlarla tanıştırıldıktan sonra bile çok çekingen olabilir. Bir de herkesin altın çocuğu olan Golden Retriever var. Süper arkadaş canlısı, asla şüpheci ve herkesin onun arkadaşı olduğuna inanıyor. Elinde hırsız çuvalı olsa bile!

Aileniz sonsuza kadar partilere ev sahipliği yapıyorsa, Altın çocuk, sosyal ve canlı yaşam tarzınıza daha uygun olacaktır. Border Collie çok daha sessiz bir hayatı tercih eder kırsalda insanlarıyla birlikte. Süper aktif bir aileyseniz, Border, ikisinin en aktifidir. Ve eğer bir çiftlik köpeği arıyorsanız, hangi yavrunun daha iyi bir seçim olduğu konusunda hiçbir soru yok.

Egzersiz yapmak

Golden Retriever ve Border Collie

Her iki cins de yüksek enerji seviyelerine sahiptir ve her gün tutarlı egzersize ihtiyaç duyar.

Hem Golden Retriever hem de Border Collie, yüksek enerjili köpeklerdir. Onlar ikisinin de yoğun egzersize ihtiyacı var onları mutlu ve sağlıklı tutmak için. Egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamazsanız, ikisi de sorunlu, mutsuz ve yıkıcı olacaktır. Aktif programlarına bağlı kalmak için zamanınız yoksa, lütfen bu adamlardan hiçbirini almayın.Bu, Border Collie için daha da doğrudur, bu yüzden onlar genellikle diğer yüksek enerjili ırklarla karşılaştırıldığında . Onlar bir çiftlik köpeği ve çobandır ve günün 12 saati ve daha fazlası için oldukça mutlu bir şekilde çalışabilir. Bunun anlamı şudur ki o daha aktif ikisinin dışında. Altın çocuğun 60 dakikalık yoğun bir egzersize ihtiyacı var ve Sınır'ın daha fazla olmasa da 60 ila 90 dakikaya ihtiyacı olacak.

İkisi de zeki köpek ırklarıdır ve açıkçası Border Collie en zeki . Her ikisinin de erişime ihtiyacı var köpek oyuncaklarıyla dolu bir sepet kendilerini birkaç saat eğlendirmeleri gereken zamanlar için. Bu sadece onları uyarılmış ve sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda mobilyalarınızı ve eşyalarınızı yok olmaktan kurtarabilir. Ağır iş ve bulmaca çözen oyuncakları düşünün.

Eğitim

Golden Retriever

Her iki cins de öğrenmesi son derece hızlıdır ve zorlu eğitim yöntemlerine iyi tepki vermez.

Hem Golden Retriever hem de Border Collie'nin eğitilmesi kolaydır. Onlar eğitilmesi en kolay köpekler arasında köpek krallığında ve çok itaatkarlar. Bu nedenle, her ikisi de ilk kez köpek sahibi olacaklar için uygundur çünkü onlara numaralar yaptırmak için çok fazla deneyim gerekmez. Olumlu pekiştirme eğitim yöntemini kullanın ve çok kolay olacak.

Erken yaşta başlarsanız, her ikisi de sandık eğitiminde başarılı olur. Bir ortama bakmanızı öneririz veya Golden Retriever'lar için büyük boy köpek sandığı , ve orta boy bir sandık, Sınır için gayet iyi olur. Unutmayın, her ikisi için de yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir, bu nedenle yavrularınızı eğitmeyi planlıyorsanız bunu göz önünde bulundurun.

Ama bu büyük bir şey ama, bu köpeklerin hiçbiri sizin yardımınız olmadan kibar köpeklere dönüşmez. Birçok işletme sahibi, kendilerini eğitebileceklerini varsayarak bu hatayı yapar. Ama hayır, onlar her ikisinin de erken itaat eğitimine ihtiyacı var ve sosyalleşme kibar ve hoş pooches olmak. Onları köpekler, diğer hayvanlar, farklı ortamlar ve insanlar gibi gençken mümkün olduğunca çok maruz bırakın.

Sağlık

Açık Havada Oynayan İki Sağlıklı Köpek

Her iki cins de genel olarak sağlıklı olmakla birlikte, her biri cinse özgü sağlık sorunlarından muzdarip olabilir.

Hem Golden Retriever hem de Border Collie nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır. bu Border Collie en sağlıklısı ikisi dışında ve o da daha uzun bir sağlık süresine sahip. Bu adamların sağlığının anahtarı, en kaliteli beslenme, düzenli egzersiz ve taranmış ve sağlıklı ebeveynlerden geliyor.

Tıpkı tüm safkan ırklar gibi, bazı sağlık sorunlarına diğerlerine göre daha duyarlıdırlar. Border Collie'nin taranması gerekiyor kalça displazisi . gibi çeşitli göz rahatsızlıklarının yanı sıra ilerleyici retinal atrofi , katarakt ve kömür ocağı gözü.

Golden Retriever ayrıca kalça displazisine eğilimlidir, ancak aynı zamanda dirsek displazisine de yatkındır. Onun da taranması gerekiyor çeşitli göz endişeleri yukarıdakiler gibi kalp rahatsızlıklarının yanı sıra. Nöronal Ceroid Lipofuscinosis, sinir sistemini etkileyen, nispeten duyulmamış bir sağlık durumudur.

Bunun üzerine, Golden Retriever'ların sahip oldukları bilinmektedir. en yüksek kanser oranı köpek krallığında. Kanser hakkında yapabileceğiniz çok az şey olmasına rağmen, saygın yetiştiricilerle çalışmak, kansere yakalanma şansını azaltabilir. Ailelerinde kanser taraması yapacaklar ve sahip olanları üremeyecekler.

Beslenme

Açık Havada Karda Oynayan İki Köpek

Hem Golden Retriever hem de Border Collie cinsinin özel beslenme ihtiyaçları vardır.

Farklılıklarına rağmen, her iki cins de her gün neredeyse aynı miktarda yiyecek yerler. bu Border Collie yiyecek yaklaşık iki buçuk bardak yiyecek ve Golden Retriever yiyor yaklaşık üç bardak. Boyut farklılıklarına rağmen bu çok benzer görünebilir, ancak Border Collie çok daha fazla kalori yakar Golden'dan daha iyi.

Her ikisinin de gün boyunca ayakta kalmalarını sağlamak için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamak için yüksek kaliteli köpek mamasına ihtiyaçları vardır. Yüksek kaliteli mama taneleri Ayrıca onlara dengeli bir diyet sağlayacaktır. Golden Retriever, büyük ırklar için tasarlanmış bir mama tanesinde çok daha iyisini yapar. Oysa Border, tüm cins büyüklüğündeki mama tanelerini yiyebilir.

tımar

Açık Havada Karda Oynayan İki Genç Köpek

Her iki cinsi de evinize kabul ederseniz, bol miktarda köpek kürkü ve tımar sorumluluğu bekleyin.

Onların bakım rutinleri ceket uzunluklarına göre belirlenir . Golden Retriever, sağlıklı görünmesini sağlamak için haftada iki ila üç kez fırçalanması gereken orta uzunlukta bir kürke sahiptir. Ayrıca paslanmayı önlemek için. Bu, orta uzunlukta bir ceketi olan Border Collies için aynıdır. Bordür daha kısa bir ceket seçerse, onu haftada bir veya iki kez fırçalamanız gerekir. Her iki cins de var orta veya daha uzun kabarık katlar , bu nedenle hangi cinse bindiğinize bakılmaksızın, yoğun bir bakım taahhüdüne hazır olun.

Onlar ikisi de orta ila ağır kırıcılar , ve her ikisi de dökülme mevsimlerinde paltolarını uçuracaklar. Görünebilir; gözükebilir Golden Retriever daha çok tutuyor gibi den Border Collie yapar , ancak bu genellikle sadece beden farklılıklarından ve ceketlerinin renklerinden kaynaklanır. Bu nedenle, kıyafetlerinizde veya kanepenizde köpek kılı hayranı değilseniz, bu ikisinden uzak durmanız gerektiğini söylemek güvenlidir.

Bu iki cinsi her 8 ila 12 haftada bir yıkamaya çalışmalısınız. biz tavsiye ederiz nazik ve bakım şampuanı ikisi için de, çünkü bu, kürkün paslanma şansını azaltacaktır. Kulak ve diş temizliği gibi diğer bakım rutinleri diğer köpeklerle aynıdır. Potansiyel olarak zayıf göz sağlıklarını göz önünde bulundurarak gözlerini yakından takip ettiğinizden emin olun.

Fiyat

Border Collie ve Golden Retriever Yavruları Açık Havada

Bir köpek yavrusu olarak her iki cins için de 1.000'den fazla ödemeyi bekleyin.

Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu ortalama fiyatı, her iki cins için de neredeyse aynıdır. Border Collie fiyatı Golden Retriever'dan biraz daha düşüktür çünkü daha az popüler ve talep görmektedir. Gerek arka sokak yetiştiricilerinin farkında olun , özellikle Golden Retriever ve onun uzun sağlık sorunları listesi söz konusu olduğunda.

Son düşünceler

Ve bunun sonu, millet - Border Collie, Golden Retriever'a Karşı tüm ihtişamıyla. İkisinin de harika aile hayvanları olduklarına şüphe yok, ancak ikisi de farklı türde bir aileyi tercih ediyor. Yapmanız gereken tek şey, hangi köpek ırkının size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu bulmak.

Border Collie daha yoğun aktif olanıdır ve ailesinin tamamen kendisine ait olmasını tercih eder. Golden Retriever, ikisi arasında sosyal olan kelebektir. Öğleden sonra bir ertelemenin tadını çıkarma olasılığı daha yüksektir. Belki de onu daha iyi Netflix ve soğukkanlı bir partner yapıyor. Sonuçta, ihtiyaçlarını karşılayabildiğin sürece, ikisi de köpek beklentilerinizi karşılayacak , ve dahası!

Yorumlar