Chesapeake Bay Retriever vs Labrador Retriever: Farklılıklar ve Benzerlikler

Chesapeake Bay Retriever vs Labrador Retriever: Farklılıklar ve Benzerlikler

Chesapeake Bay Retriever ve Labrador Retriever görünümlerinde çok benzerler ve her iki cinsin meraklıları bile sadece onlara bakarak ikisi arasındaki farkı anlatmakta zorlanabilirler (Chesapeake'in çok dalgalı saçları yoksa! Chesapeake bir inç biraz daha uzundur ve daha kalın ve daha yağlı bir ceketi vardır.

Öte yandan, kişilikleri neredeyse tamamen farklıdır, Chesapeake Labrador kadar sosyal veya mutlu değildir ve koruyucu ve baskın kişiliği nedeniyle çok daha güçlü bir lider gerektirir, oysa Labrador her zaman mutlu ve daima insanlarıyla birlikte ya da onun üzerinde oturmayı tercih edecektir.Chesapeake Bay Retriever, Chessie olarak da bilinir ve Labrador Retriever, gerçekten de Labrador olarak bilinir.

Öyleyse, iki Retriever arasında karar vermenize yardımcı olacak daha fazla bilgi bulmak için burada olsanız da, ya da sadece köpek bilginizi geliştirmek için buradaysanız, bu ikisi arasındaki farkı nasıl söyleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin, neredeyse aynı görünüş , ırklar.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Chesapeake Bay RetrieverLabrador
Yükseklik 23-26 inç (M)
21,5 - 24 inç (F)
22,5 - 24,5 inç (M)
21,5 - 23,5 inç (F)
Ağırlık 65-80 pound (M)
55-70 pound (F)
65-80 pound (M)
55-70 pound (F)
Mizaç Sevecen, Parlak, Duyarlı
Enerjik, Akıllı, Arkadaş canlısı
Enerji Yoğun Yoğun
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Günlük Fırçalama Haftalık Fırçalama
Ömür 10-13 yıl 10-12 yıl
Fiyat 800+ ABD doları 850-2000 ABD Doları

Irk Geçmişleri

Görünüşte benzerliklerine rağmen, hiçbir cins birbiriyle doğrudan ilişkili değildir ve farklı geçmişlere sahiptir. İkisi arasındaki tek bağlantı, bazılarının Chesapeake'in Silver Labrador'un bir atası Silver Labradors'un seyreltilmiş renk geninin kalıtımından dolayı, bununla birlikte, bu, kanıtı değil, yalnızca bir teoridir.

Chesapeake Bay Retriever19inci Chesapeake Körfezi bölgesinden yüzyıl avcıları, 200 mil uzunluğundaki haliçleri tam bir gün boyunca kolayca yorulmadan avlayabilecek bir köpek yetiştirmeye çalıştılar. Genetik yapısı Irish Water Spaniels, Newfoundlands ve diğer bilinmeyen köpeklerden oluşuyor. Chesapeake orijinal 9 köpekten biri 1878'de Amerika'da tescil edilmiş olanlar.

köpekler neden ayaklarını yalar?

Bugün o hala esas olarak kullanılmış var çalışan köpek , sadece avcılıkta değil, aynı zamanda bir tedavi köpeği olduğu kadar uyuşturucu tespit köpeği olarak da kullanılmaktadır. Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) şu anda onu 45 olarak sıraladı.inci Amerika'daki en popüler köpek.

Labrador köpeğiLabrador Retriever ayrıca bir 19inci Newfoundland, Kanada'dan Century doggo. Öncelikle bir av köpeğiydi. su üzerinde çalıştı küçük su memelileri ve balıkları toplamak. İngiliz ziyaretçiler su avı becerilerinden çok etkilendiler ve bu yüzden onları Britanya'ya geri götürdüler ve orada onu iyileştirip Labrador Retriever olarak yeniden adlandırdılar.

Artık sevecen özellikleriyle ve bir Evcil Hayvan. AKC'ye göre şu anda Amerika'daki en popüler köpek ırkı . Farklılıklar varken tarla ve tezgah işçileri , Chessie ve Labrador tamamen farklı iki türdür (benzer soydan gelmelerine rağmen).

Görünümler

Eğitimsiz göze göre bu adamlar ikiz olabilirler, ancak Chessie'yi Labrador'dan ayıran birkaç küçük farklılık var!

Onların ceket en büyük söylemdir ırklar arasında. Chesapeake, kuaförlere gitmiş ve perma yaptırmış bir Labrador'a benziyor! Kısa ama kalın bir dış ceketi var. dalgalı ve yağlı ; Bu, ördek tüylerinin nasıl çalıştığına benzer şekilde, Chesapeake Körfezi'ndeki donmuş buzdan ve sudan su geçirmez bir bariyer görevi görür. Dalgalar vücudunda düzensiz olabilir veya başının üstünü kuyruğunun ucuna kadar kaplayabilir. Bu mükemmel kürk mantonun altında, vücut ısısını içeride tutan kısa ve yünlü bir astarı var. Labrador paltosu, kalın parlak dalgalara sahip olmaması dışında benzer. Ek olarak, Labrador'un paltosu sarı, siyah ve kahverengi olmak üzere üç renkte gelirken, Chessie sadece kahverenginin çeşitli tonlarında gelir.Chessie ve Labrador ağırlıkları aynıdır ve erkekler arasında ağırlık 65 ve 80 pound ve tartan dişiler 55 ila 70 pound . Chessie, Labrador'dan biraz daha uzundur ve hem erkekler hem de dişiler, 21-26 inç pençeden omuza, Labrador ise 21,5 - 24,5 inç . İkisi arasında pek bir fark olmasa da, genellikle Labrador'dan daha büyüktür.

Chesapeake'de ayrıca daha derin göğüs Avını kovalarken kara ve yoğun buzdağlarına karşı neredeyse bir saban gibi davranan Labrador'dan. Chessie, Labrador'un daha tanımlı ve akıcı bir versiyonudur. Onlar ikisi de sağlam ve kalın görünüşlerinde kalın bir boyunları ve güçlü bir ağızları vardır. Ayrıca ağızlarının seviyesine düşen büyük kulakları vardır. Ayrıca her ikisinin de suda kendilerini yönlendirmek için kullandıkları kalın su samuru benzeri kuyruğu vardır. Sağlam çalışma görünümlerine rağmen, her ikisinin de sevimli ve arkadaş canlısı yüzleri ve büyüklerini yerleştirme yeteneği var 'Yavru köpek gözleri' Her hangi bir anda.

Mizaç

Chesapeake Körfezi ile Labrador'un farklı olduğu yer burasıdır! Labrador, Amerika'da köpeklerin 1 numaralı tercihidir, çünkü mizacının öyle olması tür , nazik ve sevgi dolu , bir aileye uyan her şey! Sosyal ve eğlenceli ve sadece çantasıyla uğraşmayı seviyor. Chesapeake, ailesiyle de sevecen olsa da, kayıtsız veya şüpheli yabancılardan ve diğer hayvanlardan ve bu nedenle o Labrador kadar kolay değil .

Labrador bir korkunç bekçi köpeği , herkesi oyun arkadaşı olarak görüyor ve herkesi ve herkesi karnını ovmaya davet ediyor, oysa Chesapeake, yabancılardan uzaklaşarak, sevmediği birinin ortaya çıkıp çıkmadığını size bildirecek. Bu nedenle, geleneksel olmayan bir bekçi köpeğinin peşindeyseniz, Chessie daha iyi bir seçim olacaktır. Ona ihtiyacı olduğunun farkında olmalısın. firma ustası Kim yoğun eğitim seansları yapacak ve evde asi olmasına izin vermeyecek. Chessie, 'mutlu-şanslı' yaşam felsefesine pek iyi yanıt vermez ve bu nedenle Labrador, kolay giden bir evde daha iyi bir aile hayvanı yapar.Her ikisi de çalışan köpek olmasına rağmen, Chessie daha fazlasıdır. ciddi yavru ve tüm gün boyunca çalışma veya avlanma ortamında gelişirdi. Daha da güçlü bir usta gerektiren güçlü bir kişiliği var. Labrador, avcılıkta da harika olmasına rağmen, kararlı değildir ve gününü iş, şefkat, oyun zamanı ve atıştırmayla karıştırmayı tercih eder.

dağ küresi

Ek olarak, Chessie oldukça baskın bir köpektir ve bu nedenle ilk kez sahibi için uygun değildir. O da bilinir ailesinin koruyucusu özellikle efendisi ve bu nedenle uygun bir aile veya çevre ile yaşamıyorsa yoğun bir köpek olabilir. Bununla birlikte, eğer bu yaşam tarzınıza uygun olduğunu düşündüğünüz bir şeyse, o zaman Chessie'nizle sahip olacağınız ilişki gerçekten çok ödüllendirici olacaktır.

Egzersiz yapmak

Chesapeake ve Labrador, yüksek enerji köpekler ve her ikisinin de en azından 60 dakika en azından günde yoğun egzersiz. Onları bahçede hızlı bir hamle yapabileceğinizi düşünmeyin, çünkü onlar iyiliğe yıkım ve çiğnenmiş ev eşyaları şeklinde karşılık vereceklerdir. İkisi de kalplerini pompalayacak aktiviteye ihtiyaç duyuyorlar ve ikisi de öyle. su yavruları , onları yerel göle götürseniz ve sopa veya toplardan sonra koşmalarına ve yüzmelerine izin verseniz çok sevineceklerdir.Eğitim

Chesapeake ve Labrador'un eğitim ihtiyaçları farklıdır. İkisinin de ihtiyacı varken erken sosyalleşme ve genel eğitim, herhangi bir köpekte olduğu gibi, Chesapeake'in daha yüksek ve daha yoğun bir itaat eğitimine ihtiyacı vardır. İtaat eğitimi Yavru köpeğinizin, sürü üyelerine ve belirlenen sınırlara saygı duyan, iyi huylu bir evcil hayvana dönüşmesini sağlamak zorunludur.

Buna ek olarak, Chesapeake'in de sürekli itaat eğitimine ihtiyacı vardır, böylece kendisi olmadığını ve asla olmayacağını da bilir. paket lideri . Baskın bir köpek olduğu için efendisine meydan okumaya çalışabilir ve bu yüzden ilk kez köpek sahibi değil ve kesinlikle uysal ve yumuşak başlı biri değil! Hemen kuralları belirleyin, kararlı olun ve ihtiyacınız olduğunu hissederseniz profesyonel yardım istemekten korkmayın, çünkü o zorlu köpek . Bununla birlikte, ikisini de çözdüğünüzde, etrafta dolaşmak bir zevktir.

Sağlık

Chesapeake ve Labrador genellikle sağlıklı yavrular Chesapeake, Labrador'dan ortalama bir yıl daha fazla yaşıyor. İkisi de eğilimli Dirsek ve Kalça Displazisi eklemlerinde anormal bir oluşum olan; bu, birçok köpek ırkında bulunan yaygın bir sağlık sorunudur. İkisi de bir Göz doktoru değerlendirmesi gözlerin bir değerlendirmesidir ve Egzersiz Kaynaklı Çöküş DNA testi.

Ek olarak, Chessie’nin ebeveynleri de test edilmelidir. Progresif Retinal Atrofi , retinanın fazla mesai dejenerasyonu ve Dejeneratif Miyelopati Omuriliğin bozulması ve sonunda paraplejiye neden olabilir.Önerilen testler ve diğer potansiyel sağlık sorunları hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen ulusal cins kulübü web sitelerine bakın. Chesapeake ve Labrador .

Beslenme

Genel olarak, hem Chesapeake hem de Labrador etrafta tüketecek 2 ½ bardak yemek her gün. Elbette, eğer çalışan bir köpek iseler, onları ve faaliyetlerini sürdürmek için muhtemelen bundan biraz daha fazlasına ihtiyaç duyacaktır.

Labrador, Chesapeake'den daha yiyecek odaklıdır, bu nedenle, özellikle gün boyunca hareketsizse, tedavi alımını izlediğinizden emin olun, çünkü kolayca ve hızlı bir şekilde bir tıknaz köpek .

Bakım

Chessie’nin süper itici ceketi nedeniyle, kir üzerine oturma eğilimindedir ve bu nedenle onu doğrudan evinize taşıyacaktır. Birçok işletme sahibi, şirketine temiz bir eve sahip olmaktan daha fazla değer vermeniz gerektiğini söylüyor ve bu, ödün veremeyeceğiniz bir şeyse, o zaman ya Labrador'u ya da başka bir cinsi düşünmelisiniz. Bu nedenle, günlük fırçalama ceketinin kolay yönetilebilir ve kirden uzak tutulması önerilir, bu da elektrikli süpürgeyi günlük olarak dışarı çıkarmanızı önler! Labrador'un fırçalanması gerekecek 2 veya 3 kez sağlıklı görünmesini sağlamak için bir hafta.

rottweiler sandığı

Chesapeake’in ceketi çok daha kalın ve daha yoğun olduğu için, Labrador'a kıyasla çok fazla banyoya ihtiyaç duymayacaktır. Labrador'un banyoya ihtiyacı olacak altı haftada bir ya da öylesine, Chesapeake sadece banyo gerektirecek Yılda 4 kez. Bir satranç tahtası olmasına rağmen, Chessie'yi bundan daha fazla yıkamamak önemlidir. daha güçlü köpek kokusu , paltosu doğal olarak yağlı olduğundan ve bu şekilde muhafaza edilmesi gerektiğinden, aksi takdirde doğal paltosuna zarar verirsiniz.

Fiyat

Bir Labrador'un ortalama fiyatı 800 $ ve 1.200 $ , oysa bir Chesapeake'in ortalama fiyatı 800 $ ve 1.400 $ . Labrador şu anda popülerlik yarışmasında en iyi köpek olduğu için, etrafta çok sayıda yetiştirici var, bu da onun bulunması biraz daha nadir olan Chesapeake'den biraz daha ucuz olmasının nedenlerinden biri.

Son düşünceler

Genel olarak, Chessie, mülkünü sessizce gözlemleyecek ve ne olursa olsun onları koruyacak sakin ve şefkatli bir tiptir. Labrador, niyeti ne olursa olsun herkesle arkadaş olmak isteyen yapışkan ve şefkatli bir tiptir.

Doğru ortamda oldukları ve doğru eğitim ve egzersizi aldıkları sürece, her ikisi de doğru ortamda gelişecek olan çevrede olması için harika köpeklerdir.

Öyleyse, hangi ördek av köpeği kalbinizi şarlatanlara çevirirse, aile maceralarınızda size katılacak eğlenceli ve sevgi dolu bir köpek arkadaşınız olacağını bilin.

Yorumlar

Fran Scholl
Burada bir Satrancın her gün fırçalanması gerektiğini söylüyorsunuz. Katılmıyorum! Onları ne kadar az fırçalarsanız o kadar iyi ve ben de paltoları çok güzel! Benimki onay halkasında bir Şampiyon ve onu göstermenin en iyi yanı, ceketiyle ne kadar az şey yaparsanız o kadar iyi oldu! Bazen göllerde ve / veya okyanuslarda yüzdükten sonra durulanan en az iki şampuan yeterlidir!
Kelly Wilson
Bunu belirttiğiniz için teşekkürler Fran - tüm köpeklerin farklı olabileceğini biliyoruz! Satrancınızın az bakım gerektirdiğini duyduğumuza sevindik ve yorumunuz için teşekkür ederiz!
Carissa
Bugün bir arkadaşım, yavru köpeğimin içinde Chesapeake olup olmadığını sordu. Sırtında doğal bir örgü vardır ve zengin bir gümüş / çikolata / kırmızıdır. Hes AKC kayıtlı ama ben henüz kaydını yapmadım. Yetiştiricilerin söylediği gibi, İngiliz ve Amerikan karışımı. Bu köpek soyağacı konusunda yeniyim, tek bildiğim, çoğundan daha büyük ve muhteşem olan dev bir laboratuvar köpeğim olduğu. Yavru köpeğinizin DNA'sı için bir test yaptırdınız mı? Bunu uzun tüylü mastiffimiz için yaptık ve geldi