Jack Russell Terrier: Irk Bilgisi, Özellikleri ve Mizaç

Jack Russell Terrier: Irk Bilgisi, Özellikleri ve Mizaç

Jack Russell, sincap, tavşan ve komşunuzun kedisi gibi av hayvanları kazmayı ve kovalamayı seven süper aktif, alıngan küçük bir köpektir!

Bu son derece zeki, inatçı teriyerler, işgal edildikleri, ahırınızda fareleri avladıkları, sizinle dışarı çıktıkları veya toprak köpek testlerinde ve terrier yarışlarında yarıştıkları bir evde en iyisini yaparlar.Bir Jack Russell'ın sizin için mükemmel bir evcil hayvan olup olmadığına bakmadan önce, cinsin karmaşık tarihine ve modern durumuna daha yakından bakmamız gerekiyor.

Tarih

Jack Russell genellikle diğer iki tanınmış ırkla karıştırılır: Parson ve Russell teriyer. Her üç cins de benzer görünmesine ve akraba olmasına rağmen, temelde oldukça farklıdırlar.Her üç cins de 1800'lü yıllarda İngiltere'de yaşayan Reverend John 'Jack' Russell'ın adını almıştır. Russell hevesli bir tilki avcısıydı ve tilki avlayan köpekleri o kadar severdi ki onları yetiştirdi.

Rahip Russell, yerel olarak 'Sporting Parson' olarak da biliniyordu. Tilkiyi yere kadar avlayacak ve ardından avını ininden çıkaracak kadar alıngan, sağlam ve kendine güvenen bir çalışan köpek yaratmak istedi.

Küçük, kısa bacaklı bir köpek, Papazın ihtiyaçları ve yerel bölgesindeki düz arazi için mükemmeldi. Küçük köpek atlı avcılar ve tazılarla koşabilirdi. Tazılar tilkiyi yeraltına gönderdiğinde, teriyer tilkiyi delikten çıkarmak için kullanıldı.Rahibin ölümünden sonra, yarattığı küçük teriyer, daha hafif uzun Parson teriyerine dönüştü. Uzun bacaklı köpek, avlanma ülkesinin diğer bölgelerindeki daha engebeli, daha engebeli arazide çalışmak için daha uygundu. Daha küçük Jack Russell terrier hala çalışan bir köpek olarak kullanılıyordu, ancak görevleri çiftlikleri haşarattan uzak tutmak ve bir bekçi köpeği gibi davranmaktı.

Bazı avlar, köpekler daha küçük, daha dar deliklere daha iyi girebildikleri için daha küçük terrier versiyonunu kullanmayı tercih etti. Küçük köpekler genellikle avcının eyerine asılmış teriyer çuvallarında taşınırdı.

2012'de Russell terrier, Parson terrier'e katılan yeni bir cins olarak ilk kez AKC Ulusal Köpek Şovunda tanıtıldı. Bununla birlikte, Jack Russell, yalnızca 2016 yılında kulübe katılan Birleşik Krallık'taki Kennel Club tarafından resmi bir cins olarak tanınmaktadır.Jack Russells hala topraklarında haşarat avlamaktan hoşlanan insanlar tarafından kullanılıyor, ancak çoğunluğu evcil hayvanlar olarak tutuluyor.

Kişilik

Jack Russell bir canlı tel! Bu köpekler doyumsuz bir meraklıdır ve son derece yüksek bir av sürüşüne sahiptir.

Jack Russells kötü şöhretli havlayıcılar ve kazıcılardır ve aynı zamanda başarılı kaçış sanatçılarıdır. Bu yaramaz veya anormal bir davranış değildir; bu sadece Jack Russell'ın Jack Russell olması!

Bir Jack Russell yavrusu, sınırlarınızın açıkça anlaşıldığından emin olmak için, köpeklik döneminden itibaren çok sayıda sıkı, adil ve tutarlı eğitime ihtiyaç duyar. Jack Russell'ınıza keskin zekası için bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarım sağladığınız sürece, evinizdeki herhangi bir rahatsızlık minimumda tutulmalıdır.köpek kalıp sabun yedi

Kökenleri sayesinde Jack Russell, adil oyun olarak gördüğü her şeyi kolayca kovalayacaktır. Buna fareler, sıçanlar, sincaplar ve komşunuzun kedisi dahildir. Ayrıca, Jack Russell terrier tarafından yakalanacak kadar şanssız olan herhangi bir yaratığın büyük olasılıkla hikayeyi anlatmak için yaşamayacağının farkında olmalısınız.

Bu yüzden olsa da iyi sosyalleşmiş Jack Russell başka bir köpekle iyi geçinecek, bir kedi sahibi olmak söz konusu değil. Ayrıca, çocuklarınızın tavşanları, kobayları veya diğer küçük tüyleri varsa, onları Jack Russell'ınızın erişemeyeceği yerlerde sakladığınızdan emin olun.

Sağlık

Jack Russell, 18 yıla kadar yaşam beklentisi olan oldukça sağlam ve sağlıklı bir cinstir.

Bununla birlikte, Jack Russells'ın duyarlı olduğu ve bunlardan haberdar olmanız gereken bazı sağlık koşulları vardır: • Glokom
 • Progresif retina atrofisi
 • Katarakt
 • Doğuştan sağırlık
 • Patellar lüks

Glokom: Glokom, köpeğin gözüne basıncın uygulandığı ve gözden yeterli miktarda sıvı boşaltımının önlendiği bir durumdur. Glokom, tedavi edilmezse hızla kronikleşecek, sonuçta optik sinire zarar veren ve etkilenen gözde görme kaybına yol açan ciddi bir durumdur.

Progresif retinal atrofi (PRA): Progresif retinal atrofi (PRA), köpeğin gözlerini etkileyen bir durumdur. Retina, gözün arkasındaki ışığa duyarlı hücrelerden oluşan bir tabakadır. Retina, fotoreseptörler veya ışığa duyarlı hücreler içerir. Lens, ışığı retinaya odaklıyor ve ardından ışığı, köpeğin beyni tarafından işlenen ve yorumlanan elektrik sinyallerine dönüştürüyor.

Katarakt: Köpeğinizin gözleri net görünmelidir. Göz merceğinde herhangi bir opaklık fark ederseniz, suçlu bir katarakt olabilir. Katarakt küçük olabilir ve köpeğin görme yeteneği üzerinde çok az olumsuz etkiye neden olabilir. Ancak daha belirgin kataraktlar bulanık görmeye neden olabilir. Sonunda, tüm lens etkilenebilir ve köpek tüm görüşünü kaybedecektir. Katarakt cerrahi olarak tedavi edilebilir, ancak bu çok pahalı olabilir ve kataraktın tekrar etmeyeceğinin garantisi yoktur.Patella çıkığı: Patella luksasyonu, köpeğin diz kapağının sıklıkla yerinden çıkarak topallığa, ağrıya ve nihayetinde osteoartrite neden olduğu doğumsal bir durumdur. Patella luksasyonu pahalı bir ameliyatla tedavi edilebilir.

Sağlık Sertifikaları

Yavru köpeğinizin yetiştiricisi, köpeğin ebeveynlerini kulak, diz ve göz problemlerinden arındıran Canine Eye Registration Foundation (CERF) ve Ortopedik Hayvanlar Vakfı'ndan (OFA) veteriner sertifikası sunabilmelidir.

Yetiştirici, yavru köpeğinizin ebeveynlerinin sertifikasını size gösteremiyorsa veya göstermeyi istemiyorsa, uzaklaşın.Egzersiz yapmak

Jack Russells, onları mutlu etmek için şaşırtıcı miktarda egzersize ihtiyaç duyan canlı, aktif küçük köpeklerdir. Jack Russell'ınızı her gün en az iki uzun yürüyüşe çıkarmanız ve bir oyun seansı için biraz zaman ayırmanız gerekecek.

Dikkatli olun; Yeterli fiziksel ve zihinsel uyarım almayan bir Jack Russell, yıkıcı ve asi olabilir!

Eğitim

Jack Russells son derece zeki ve öğrenmesi hızlı.

Bu alıngan küçük köpekler işleri kendi yöntemleriyle yapmayı severler ve Jack Russell'ınızı eğitirken bunu aklınızda bulundurmanız önemlidir. Bu köpekler, eğitime sert ve disiplinli bir yaklaşımdan ziyade, övgü ve ödüllendirmeye en duyarlıdır.

Köpeğinizin sıkılmaması için eğitim seanslarınızı çeşitli, kısa ve eğlenceli tutun. Sıkılmış bir Jack Russell inatçı olabilir.

Yavru köpeğinizin eğitimi, onu eve getirdiğiniz gün başlamalıdır. Sadece sekiz haftalıkken bile, Jack Russell'ınız bir sünger gibidir ve çevresinden alabildiği her şeyi kolayca emer.

Jack Russell'ın eğitimini altı aylık veya daha büyük olana kadar ertelememeniz çok önemlidir. Bu hassas çağda bile, bir Jack Russell inatçı ve başa çıkması zor olabilir. Mümkünse, aşılarını tamamlar tamamlamaz yavru köpeğinizi köpek eğitimi kurslarına kaydedin. Yavru köpek kursları, Jack Russell'ınıza onu yetişkinliğe taşımak için ihtiyaç duyacağı sosyal becerileri öğretmek için harikadır.

Boyut ve Yaşam Koşulları

Jack Russells, omuzda 13 ila 14 inç boyunda duran ve 13 ila 17 pound ağırlığındaki küçük ama kaslı köpeklerdir.

Bir Jack Russell dışarıda yaşayabilir mi?

Teoride, bir Jack Russell dışarıda iyi yalıtılmış bir kulübede yaşayabilir, ancak bu yaşam düzeni sorun yaratabilir.

Jack Russells, insan ailelerinden ayrı kalmayı pek sevmeyen, arkadaş canlısı ve şefkatli köpeklerdir. Yani, köpeğinizi dışarıda koşmak ve köpek kulübesi kurmakla sınırlarsanız, büyük olasılıkla sürekli havlayacağını göreceksiniz. Ayrıca, Jack Russell'ınız özgürlüğe giden yolu kazmak için elinden gelenin en iyisini yapacak ve bu süreçte bahçenizi mahvedecek!

Beslenme

Jack Russells, onları sağlıklı ve mutlu tutmak için günde yaklaşık 450 ila 650 kaloriye ihtiyaç duyan çok aktif küçük köpeklerdir. Yedi yaşından büyük köpekler, aktivite seviyelerine bağlı olarak biraz daha az yiyeceğe ihtiyaç duyar.

Jack Russell yavruları, büyüme ve enerji ihtiyaçlarını hesaba katmak için yaklaşık 800 ila 900 kalori almalıdır. Jack Russell yavru köpeğiniz bir yaşına geldiğinde köpeğinizin kalori alımını azaltabilirsiniz.

Jack Russell'ınız yüzde 75 kuru mama içeren bir diyetle beslenmelidir. Köpeğiniz mama parçalarını kıtırken, bisküvi parçaları plağa neden olan bakterileri dişlerinden uzaklaştırarak, köpek periodontal hastalık .

Jack Russell'ınızı ne kadar besleyeceğiniz konusunda üreticinin talimatlarını izleyin. Günlük yiyecek miktarını ideal olarak üçe, en az iki öğüne bölün. Yiyecek rasyonunu üç küçük porsiyona bölmek, köpeğinizin aşırı doymadan mamayı düzgün bir şekilde sindirmesine yardımcı olur.

Jack Russell'ınız için her zaman ana malzemesi et veya balık olan yüksek kaliteli bir yiyecek seçin. Gıda ambalajında, bileşenlerin yüzdesi azalan sırada listelenmiştir. Yani listedeki ilk içerik, yiyeceğin en büyük yüzdesini oluşturuyor.

Jack Russells gibi küçük köpeklerde mide rahatsızlıklarına neden olabileceğinden, tahıllar ve kimyasal koruyucular gibi sindirimi zor maddelerden kaçınılmalıdır.

beyaz kurt köpeği yavrusu

Ceket ve Bakım

Jack Russells ya düz ya da kırılmış kaplıdır. Her iki ceket türü de minimum düzeyde dökülür. Jack Russells, vücutta, kafada ve bacaklarda siyah ve ten rengi lekelerle ağırlıklı olarak beyazdır. Baş bölgesinde brindle de olabilirler.

Bakım Sıklığı

Her iki Jack Russell ceket türü de minimum tımar gerektirir. Yapmanız gereken tek şey, Jack Russell'ınıza haftada birkaç kez bir fırça ile bir kez hızlı bir şekilde vermek. Bu yardımcı olacak kontrol altında tutmak .

Evcil Hayvanlar gibi

Artık Jack Russell hakkında daha fazla şey bildiğinize göre, bu köpeklerden biri sizin ve aileniz için ideal evcil hayvanı olur mu?

Öğrenmek için hızlı bir özgeçmiş alalım!

 • Jack Russells küçük, kompakt köpeklerdir, bu nedenle küçük bir yeriniz varsa, bu cins sizin için uygun olacaktır. Bununla birlikte, uzun süre yalnız kalan bir Jack Russell aşırı derecede havlayacaktır, bu da bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya yakın komşularınız varsa sizin için gerçek bir sorun olabilir.
 • Jack Russells minimum bakım gerektirir, bu da az bakım gerektiren bir köpek arıyorsanız iyi bir haberdir. Bununla birlikte, Jack Russell orta derecede tüy döküyor, bu da evinizde alerji hastaları varsa bir sorun olabilir.
 • İyi sosyalleşmiş Jack Russells diğer köpeklerle iyi geçinebilir. Ancak Jack Russell'ın güçlü bir av sürüşü vardır ve genellikle kediler ve diğer küçük tüylü hayvanlarla pek iyi geçinmezler.
 • Jack Russells genellikle küçük çocukların beceriksizce ilgisini çekmez ve işkence görürlerse kırılmaya meyilli olabilirler. Jack Russell'ınızı asla çocuklarla gözetimsiz bırakmayın.
 • Jack Russell ırkı, onu fiziksel ve zihinsel olarak mutlu tutmak için bol miktarda egzersize ihtiyaç duyan canlı, aktif bir köpektir. Küçük bir köpek olduğu için Jack Russell'ın blok etrafında on dakikalık hızlı bir yürüyüşle mutlu olacağını düşünme hatasına düşmeyin!
 • Jack Russells genellikle sağlam ve sağlıklıdır, bu nedenle çok fazla veteriner ziyareti beklememelisiniz.

Bu nedenle, aktif bir yaşam tarzı yaşıyorsanız ve tüm hava koşullarında yürümekten zevk alıyorsanız, bir Jack Russell sizin için ideal evcil hayvanı yapar. Küçük çocukları ve kedileri olan bir haneniz varsa, Jack Russell muhtemelen sizin için en iyi köpek cinsi seçeneği olmayacaktır.

Jack Russell Terrier Yavrusu Satın Alma

Jack Russell köpek yavrusu aramaya başlamak için iyi bir yer yerel bir cins kulübünde. Bölgenizdeki veteriner muayenehaneleri de iyi bir üne sahip yerel bir yetiştiriciyi tavsiye edebilir.

Kontrol et Jack Russell Terrier Club of America’nın web sitesi iyi yetiştiricilerden oluşan bir rehber için. Ayrıca Parson Russell Terrier Association of America web sitesi cins ve yetiştirici önerileri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yer.

Her zaman JRTCA’nın köpek yavrularının evcil hayvan dükkanlarında, çevrimiçi olarak veya açık artırma yoluyla satışına izin vermeyen etik kurallarına bağlı kalmayı kabul eden bir yetiştirici arayın. Ayrıca etik kuralları, yetiştiricilerin hayvanları üreme için kullanmadan önce köpeklerinde tavsiye edilen sağlık sertifikalarını almaları konusunda ısrar ediyor.

Safkan Yavru Köpek Maliyetleri

Jack Russell köpek yavrusu fiyatı muazzam ölçüde değişebilir. Genel olarak, şampiyonlardan yetiştirilen yavrular, iş için veya aile hayvanları olarak kullanılması amaçlananlara göre çok daha yüksek bir fiyat emreder.

Ayrıca, bir Jack Russell yavru köpeğinin maliyeti, bir dereceye kadar, ülkede nerede yaşadığınıza ve hatta yavru köpeğin cinsiyetine bağlı olacaktır.

Mevcut pazarda, iyi yetiştirilmiş bir Jack Russell yavrusu için yaklaşık 600 ila 1.200 dolar ödemeyi beklemelisiniz.

Paranızı ayırmadan önce, yetiştiricinin yavru köpeğin ebeveynleri için sahip olduğu sağlık sertifikasını görmeyi isteyin. Önümüzdeki sağlık taraması dokümanı yoksa uzaklaşın.

Puppy Mills'e dikkat edin

Size çok ucuz bir fiyata Jack Russell yavrusu teklif edilirse, yavru köpeğin bir yavru değirmeni . Yavru değirmenler de birçok küçük evcil hayvan dükkanı tedarik ediyor, bu nedenle bu satış noktalarından bir Jack Russell satın almaktan kaçının.

alman kurdu ömrü

Yavru değirmenler veya çiftlikler de bilindiği gibi, vicdansız yetiştiriciler tarafından mümkün olan en kısa zaman diliminde olabildiğince çok yavru doğurmak üzere kurulur. Damızlık köpeklerin çoğunun sağlık taraması sertifikası yoktur, bu nedenle yavruların doğuştan sağlık veya mizaç kusurlarına sahip olma olasılığı yüksektir.

Ayrıca, köpek fabrikası mahkumlarının tutulduğu koşullar genellikle biraz acınacak durumdadır. Yavru köpeklere zarar verilmez veya aşılanmaz ve bu durum pek çok hasta hayvanın şüphesiz alıcılara satılmasına neden olabilir.

Bu nedenle, asla bir köpek fabrikasından veya küçük bir arka sokak evcil hayvan dükkanından ucuz bir Jack Russell yavrusu satın almayın. Dönem.

Kurtarmalar

Yetişkin bir Jack Russell'la karşılaşmaktan mutluysanız ve iyilik yapmanın getirdiği o sıcak, bulanık duygunun tadını çıkarmak istiyorsanız, bir kurtarma merkezinden veya barınaktan bir köpek yavrusu evlat edinmeyi düşünebilirsiniz.

Ne yazık ki, sonsuza dek bir ev bekleyen birçok istenmeyen yetişkin Jack Russells var. Gibi web sitelerine bir göz atın: Benimseyin-a-Pet.com ve Petfinder.com , Jack Russells genellikle evlat edinme için reklam verir. Ayrıca kontrol edin AnimalShelter.org Yerel bölgenizdeki kurtarma merkezlerinin ayrıntıları için.

Popüler Jack Russel Terrier Karışımları

JRT bir karıştırılacak popüler yavru diğer safkan köpeklerle, iki safkan mizacın karışımı olan daha küçük 'tasarımcı köpek ırkları' yapmak. Nihai sonuçlar genellikle daha az sağlık sorunu ve umarım her cinsin daha iyi mizaç özelliklerinden bazılarıdır. İşte bazı popüler JRT karışımları.

Okuyucularımızdan Tüm Jack Russell Teriyerleri

Aşağıda, LoveYourDog'un kurucusu Janet Wall'a JRT'leri hakkında yazmış olan okuyucuların bazı alıntıları bulunmaktadır. Bu düşüncelere onları sağlayan çocuklar tarafından çok fazla yürek ve ruh katıldığı için bu sayfanın bütünlüğünü korumak istedik!

Jack Russells çocukları sever
'Her çocuğun iki şeye sahip olması gerekir: bir köpek ve ona sahip olmasına izin veren bir anne.'
- Anonim

'Skip iki yaşında. O bir Jack Russell Terrier. O dünyanın en iyi köpeğidir. Hiç kimseyi ısırmadı ama sert bir adam. Diğer köpeklerin peşinden koşar. Bazen onu sokağın karşısındaki oyun parkına götürüyorum. En büyük kaydıraktan aşağı inmeyi SEVİYOR. Oynaması harika çünkü zıplıyor ve oynamaya başlıyor. Çok şımarık ama çok zeki. Her zaman yolunu bulur. Ailem ve ben onu seviyorum
çok çok fazla.' Shelby, 11 yaşında, Missouri, ABD

“İyi tavrı olan bir köpeğim var ve çok kaslı. Sol gözünde kahverengi bir leke ve kuyruğunun ucunda siyah bir nokta var. Gerisi beyaz. Enerjiktir ve tug-o-war ve ortada maymun oynamayı sever. Ne olursa olsun onunla her zaman oynayabilirim. ' Rachel, 14 yaşında, Kentucky ABD

Köpeğim Emma, ​​bir Jack Russell Terrier. Yürüyüş yapmayı, kestirmeyi ve televizyon izlemeyi seviyor. Emma'yı dokuz haftalıkken aldım ve şimdi 15 haftalık. ' Faith, 13 yaşında, Illinois USA

Jack Russell'ımı yaklaşık bir buçuk ay önce aldım ve şimdiden en iyi arkadaşım. O tıpkı bir bebek gibi ve onu ölesiye seviyorum. ' Stacey, 16 yaşında, Ohio, ABD

“Bir yıldır Winnie'yiz. Onu ilk gördüğümüzde elim kadar büyüktü. Şimdi neredeyse tam boy ve o sadece biri! Nazik, şefkatli ve nazik. Artık SIT, ROLL, STAND ve GENTLY gibi temel komutlara alışıyor. Beyaz bir vücudu, siyah bir kuyruğu ve yanaklarının ve kaşlarının her iki yanında turuncu olan siyah bir kafası var. ' Alice, 10 yaşında, Galler

“Yavru köpeğim Ditto 3 yaşında. Doğduğundan beri ona sahibim. Annesi onu terk etti çünkü o bücürdü, ben de onu büyüttüm. O gelmiş geçmiş en harika köpek. Sadece çok zeki değil, aynı zamanda benim en iyi arkadaşım. Şımarık ve kendine ait bir yatağı var, ama onu dünyaya değişmem. Yavru köpeğimi seviyorum. ' Lindsey, 16 yaşında, Teksas, ABD

“Bir Perşembe gecesi babam işten eve geç geldi ve köpeğimiz olmadığı için üzüldüm. Cebinde bir şey havladı ve yeni doğmuş bir Jack Russell Terrier'di! Çok tatlıydı. Ailemdeki tüm kızların annem dışında K ile başlayan isimleri vardı. Köpeğin kız kardeşimiz olduğunu hissettik, bu yüzden adı da K ile başlamalı. Ona Kamereon adını verdik. Kısaca Kammi diyoruz. Kammi şu anda 3 yaşında ve çok nazik ve nazik. Sol gözünün çevresindeki siyah dairenin içinde siyah bir daire ve kahverengi bir daire olması dışında tamamen beyazdır. Hileleri biliyor. Oturmayı, uzanmayı, sallamayı, yuvarlanmayı, ölü taklidi yapmayı, konuşmayı, ayakta durmayı ve iki ayak üzerinde zıplamayı biliyor. Kammi, sahip olduğum en sevdiğim evcil hayvanlardan biridir. Geceleri yatakta yanımda uyuyor ve bizi çok seviyor! ' Kaci, 10 yaşında, Kentucky, ABD

“Shiloh Anne adında bir Jack Russell'ım var. O benim en iyi arkadaşım. Beni güvende tutuyor, üzgün olduğumda mutlu ediyor ve beni asla yarı yolda bırakmıyor. Onu başıboş bulduk ve o zamandan beri en iyi köpeğim ve en iyi arkadaşım oldu. Ben onu çok seviyorum. En sevdiği oyun top ve hamsterımı öldürmeye çalışıyor
ki kızmıyorum çünkü o bir fare köpeği ve anlıyorum, ama onu almasına izin vermedim. Shiloh'la ilgili garip olan şey saklambaç oynamayı sevmesidir. Saklanıyorum ve sonra HAZIR diyorum! Sonra aramaya gider. Beni bulana kadar durmuyor ve beni bulduğunda onu övüyorum ve sonra git babamı al diyorum. O zaman kapandı. Babamı alıyor, sonra bana getiriyor ve tabi ki onu övüyoruz. Yani bunu köpeğinizle oynamaya çalışmak istiyorsanız, onu eğitin, ancak bunun zaman ve sabır gerektirdiğini unutmayın. Sevgiler, Sarah ve Shiloh. ' Sarah, 14 yaşında, Kaliforniya, ABD

“Eddy adında bir Jack Russell Terrier'im var. Babam onu ​​bir gün eve getirdi ve bu başıma gelen en iyi şeydi. Şimdi yedi Jack Russell Teriyerimiz var ve hepsini seviyoruz. Yılanların etrafında ne kadar agresif olduklarını seviyorum. Eddy, yılanları öldürmeyi sever. 'Max, 17 yaşında, Missouri ABD

Benim Jack Russell'ım yaklaşık beş hafta önce doğdu ve onun adı Molly. O şimdiye kadar gördüğün en şirin küçük şey! Gözünün çevresinde kahverengi bir nokta ve sol tarafında pembe küçük bir nokta var. O köpeği ölesiye seviyorum! ' Andrew, 14 yaşında, Ohio, ABD

“İki yaşında bir Jack Russell'ım var. Çok eğlencelidir ve çeviklik yapmayı sever. Super-dog adlı bir gösteriye gidiyoruz. Gerçekten eğlenceli. Geçen yıl birinci olduk ve tekrar kazanmayı umuyoruz. Harika ve çok eğlenceli ve enerji dolu! ' Cindy, 13 yaşında, Alberta Kanada

“Buster adında 3 yaşında bir Jack Russell Terrier'im var ve o herkesin isteyebileceği en iyi evcil hayvan. Buraya taşındığımızdan beri o bizim ikinci köpeğimiz ve dürüstçe söyleyebilirim ki dünyadaki hiçbir şey onun yerini alamaz. O zekidir ve aslında kendi küçük kişiliğine sahiptir. 'Güle güle' (araba gezintileri) gitmeyi ve mümkün olan her şeye burnunu koymayı seviyor. Ve o ebeveynlerin olmadan yatağında yatacak kadar küçük
gittikçe sinirlenmek. Ayrıca yalamaya da bayılır. Ve onun en sert, en sert küçük koruyucusu olduğunu düşünüyor. Bu garip görünüyorsa özür dilerim çünkü ben daha yaşlıyım ve hepsi de köpekleri seviyorum ve küçük meleğim hakkında yazmak zorunda kaldım. ' Jamie, 18 yaşında, Minnesota, ABD

“Büyükannem Pat'in Jesse adında bir köpeği var ve o gerçekten vahşi. O bir Jack Russell Terrier. Büyükanneme bulaşıklarda yardım ediyor ve herkesin ayakkabısını çalıyor. Bir keresinde onu yıkıyordum. Adam banyodan nefret ediyor. Bir keresinde onu yıkarken bana vurdu ve sonra küvetten atladı ve her yere su aldı. ' Jenny, Yaş 11, Illinois ABD

“1 yaşındaki köpeğim Raskle (Jack Russell Terrier), yeni bebekte çok iyi. Bebek küçük kuyruğunu çekiştirdiğinde ya da 'Taco Bell Dog' kulaklarına çekildiğinde havlamaz ya da hırlamaz. Annemin çift bebek arabası var ve Raskle yanında yürüyor. Ama bazen hemen içeri atlar! Ve bebeği ve Raskle'ı parka yürüyüşe götürdüğümde, Raskle gerçekten komik bir şey yaptı. Bebeği bebek salıncaklarına koymuştum ve onu itiyordum. Raskle bebeğin üzerine atlamaya çalışarak zıplamaya devam etti. Ben de Raskle'a baktım ve 'Raskle, salıncakta gitmek ister misin?' Dedim. Ve tabii ki Raskle bana yalvaran, iri, kahverengi, yavru köpek gözleriyle baktı, ben de Raskle'ı bebek salıncağına soktum. Ve ne var biliyor musun? Ben onu ileri geri iterken Raskle gülümsüyor ve mutlu bir şekilde havlıyordu. ' Stacia, 12 Yaş, Britanya Kolombiyası, Kanada

“Köpekler hakkında bir güne kadar okur, okur, okur ve okurdum, 2000 yılının Nisan ayında annem benim için eve bir köpek aldı. Yerel evcil hayvan dükkanımıza uğramıştı ve pencerede en sevimli Jack Russell'ı gördüğünde kedimiz için yiyecek topluyordu. Sadece sekiz haftalıktı ve yarı fiyatıydı. Annem Jack Russell'ın istediğim köpek olduğunu biliyordu, bu yüzden onu aldı ve
Tanrıya şükür yaptı! Şimdi harika bir köpeğim var ve onunla her gün ve gece oynuyorum! ' Chezz, Yaş 13, Avustralya

Ünlü Jack Russell Teriyerleri

 • Eddie, TV şovunun yıldızı, gerçek adı Moose olan Frazier
 • Futbol tarafından oynanan ünlü PBS şovu Wishbone'dan Wishbone
 • Chalky, Şef Rick Stein’ın İngiliz yemek programında görünen köpeği
 • İsimsiz, Crimson Tide filminde konuk oyuncu olarak yer aldı.
 • Tillamook Cheddar, Brooklyn, New York'tan hayvan sanatçısı
 • Milo, The Mask filminden
 • My Dog Skip filminden Moose ve Enzo
 • Nippy, Problem Child 2 filminden

Son düşünceler

Aktif bir yaşam tarzı yaşıyorsanız, evinizde küçük çocuk veya kedi yoksa ve canlı, süper parlak küçük bir köpeğe sahip olmaktan hoşlanıyorsanız, Jack Russell sizin için mükemmel bir evcil hayvan olabilir.

Bir Jack Russell, ona bol miktarda egzersiz yaparsanız, küçük bir daireye mutlu bir şekilde sığacaktır. Ancak, Jack Russell cinsinin uzun süre yalnız bırakıldığında havlamaya ve yıkıcı olmaya eğilimli olduğunu unutmayın. Ayrıca, bir Jack Russell'ı dışarıda bir kulübede kapatamaz veya işteyken gün boyunca koşamazsınız. Şansınız şu ki, küçük dostunuz bütün gün havlayarak ve havlayarak geçirecek, bu da komşularınızı çılgına çevirecek. Ayrıca alıngan köpek arkadaşınızın muhtemelen özgürlüğe giden yolu kazmaya çalışacağını da görebilirsiniz!

Yorumlar