Köpekler Erik Yiyebilir mi? Kuru erik köpeklerin yemesi için güvenli midir?

Köpekler Erik Yiyebilir mi? Kuru erik köpeklerin yemesi için güvenli midir?

Köpekler Kuru erik yiyebilir mi? Güvenli mi? Hepimiz, kuru eriklerin insanlar için sağlıklı yiyecekler olarak lanse edildiğini biliyoruz. Kabızlığa yardımcı olmaları ve osteoporozun etkilerini azaltmalarının yanı sıra vitamin ve minerallerde yüksek olmaları gerekiyor. Ama kaçımız var kuru erik köpekler için de iyi olup olmadığını merak etti ? Açgözlü bir köpeğiniz varsa, zaten kendilerine yardım etmiş olabilirler. Kuru erik köpekler için güvenli midir yoksa veterinere acele etmeniz mi gerekiyor?

İlk olarak, konu kuru erik olduğunda aynı sayfada olduğumuzdan emin olalım. Kuru erik kurutulur Erik . Plastik ambalajlarda da bulunabilmelerine rağmen, genellikle teneke veya teneke kutularda gelirler. Genellikle taşsız veya çukursuz ('çekirdeksiz kuru erik') tutulur, ancak içinde çukur bulunan kuru erik de mevcuttur. Bazı erikler özel olarak yetiştirilir. kuru erik dönüşüyor , taşın çıkarılması kolay olduğu için. Kuru erik yüksek şeker içeriğine sahiptir ve ayrıca lif, potasyum ve K vitamini bakımından da yüksektir.O halde soruya dönelim: Köpekler kuru erik yiyebilir mi ve onlar için iyi mi? Yavrularınız tükettikten sonra olumsuz tepki veriyorsa ne yapmanız gerektiği de dahil olmak üzere daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Peki, Köpekler Erik Yiyebilir mi?

Kısa cevap, hayır köpeğinize bilerek kuru erik beslememelisiniz . Kuru erik gibi olmasa da üzüm kadar zehirli ve kuru üzüm, sindirimi zordur ve sindirim sorunlarının nedeni olabilirler. Kuru erik, kusma ve ishal, karın ağrısı ve iştahsızlık dahil olmak üzere köpeklerde mide rahatsızlığına neden olabilir.Yüksek şeker içeriği de köpekler için iyi değildir! Kuru eriklerin aslında sadece kuru erikler olduğunu unutmayın. Gerçek meyveden daha yüksek şeker içeriğine sahiptirler ve aşırı miktarda yavrularda sorunlara neden olabilirler. Asıl tehlike, kuru erik çukurlarından gelebilecek siyanürdür. Bunlar toksik olabilir. Çukurlar, çeşitli köpek toksik meyvelerde bulunur. kiraz dahil .Kuru erik köpekler için toksik midir?

kuru erik

Ne tür bir kuru erik olursa olsun köpeklere yedirilmemelidir.

İyi haber şu ki, kuru erik köpekler için toksik değildir. Eser miktarda siyanür içeren çukurlar, yapraklar ve gövdelerdir ve köpeğiniz bunları yerse hayati tehlike oluşturabilir. Köpeğiniz yanlışlıkla çekirdeksiz kuru erik yerse, genellikle sorun olmaz.Ve kuru erik yemekten herhangi bir yan etkileri varsa, muhtemelen hafif olurlar ve birkaç gün sonra dururlar. Tabii ki, köpeğinizin yediği kuru erik taş veya 'çukur' içeriyorsa, başka sorunlar ortaya çıkabilir. Genel olarak, kuru erik değil çikolata gibi zehirli ya da beğen bazı fındık aileleri .

Köpeğim Kuru erik yedi: Ne yapmalıyım?

hasta köpek

Herhangi bir davranış değişikliği için köpeğinize göz kulak olun.

Köpeğinize yanlışlıkla kuru erik yedirdiyseniz veya köpeğiniz bir kuru erik çaldıysa, panik yapmayın. Karın ağrısı, kusma ve ishal belirtileri aramak için köpeğinize yakından bakın. Çoğu vaka birkaç gün içinde geçer, ancak semptomlar devam ederse veya şiddetlenirse veterinerinizi aramalısınız.Köpeğiniz uyuşuk hale gelirse veya çok fazla kusacak kadar çok kusuyorsa, veterinerinizi aramalısınız, çünkü bu onları çok çabuk kurutur. Köpeğiniz yukarıda açıklananların dışında semptomlar gösteriyorsa, tavsiye için köpeğinizin veterinerini arayın.

Erik Çukurları Neden Tehlikelidir?

Taşlı Erik

Prune Pits, siyanür içeriği nedeniyle köpekler için tehlikeli olabilir.

Taşlarını tutan kuru erik (çukurlar) köpekler için daha tehlikelidir çekirdeksiz kuru erik daha. Bunun nedeni erik meyvesinin çekirdeğinin sert, keskin ve sindirilemez olmasıdır. Ayrıca siyanür içerir. Bir taştaki siyanür miktarının ciddi sorunlara yol açması olası olmasa da, birkaç taş hızla toplanabilir tehlikeli bir miktar olmak.

Sert ve sindirilemeyen kuru erik çukurları, köpeğinizin bağırsakları için başka sorunlara da neden olabilir. Pürüzlü yüzey, bir köpeğin bağırsak astarını çizebilir ve zarar verebilir, bu da ishale, rahatsızlığa ve kanamaya neden olabilir. Daha küçük köpeklerde veya büyük çukurlar bırakıldığında, taş da sıkışabilir ve gastrointestinal tıkanıklık oluşturabilir. Bağırsak tıkanıklıkları, özellikle tedavi edilmezse evcil hayvanlar için ölümcül olabilir.Köpeğim Erik Çukurları Yedi: Şimdi Ne?

Köpeğiniz çekirdekleri çıkarılmamış kuru erik yemişse, tavsiye için en yakın açık veteriner kliniğini aramalısınız. Bu bir acil servis olabilir. Size tavsiyede bulunmak için köpeğinizin kaç tane çukur yediğini düşündüğünüzü ve köpeğinizin boyutunu bilmeleri gerekir. Sizden evcil hayvanınızı izlemenizi veya onu araştırma ve tedavi için getirmenizi isteyebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler ve kuru eriklerle ilgili sorularınızın çoğunu yanıtladığımıza göre, hala daha az aranan endişeleriniz olabilir. Aşağıda kuru erik suyu, konserve kuru erik ve daha fazlasıyla ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyoruz. Hadi atlayalım!

Köpekler Pişmiş veya Haşlanmış Kuru Erik Yiyebilir mi?

Hayır, kuru eriklerin kaynatılması veya pişirilmesi bir fark yaratmaz. Beslenme rehberliği aynıdır ve köpekler düzenli olarak kuru erik yememelidir. Kazara bir tane yemişlerse, genellikle herhangi bir sorun yaşamadan geri dönerler.

Peki ya Siyah Erik?

Siyah erik, köpeğiniz üzerinde geleneksel erik ile aynı etkiye sahip olmalıdır. Köpekler için önerilmez ve eğer yavrunuz yakın zamanda bir tane tükettiyse ve düzensiz davranıyorsa, hemen veterinerinizle iletişime geçin. Köpekler için siyah kuru erik önermiyoruz.kar botlu köpek

Köpekler Kabızlık İçin Konserve Kuru Erik Alabilir mi?

Diğer yiyecekler köpek kabızlığı için daha iyi çalışır. Köpeğinize erik veya kuru erik suyu vermeyin. Kabak genellikle çoğu veterinerin önereceği şeydir. Konserve köpek maması da yardımcı olabilir nem içeriği nedeniyle .

Kuru erik Dengeli Köpek Diyetinin Parçası Olabilir mi?

İnsanlar için dengeli beslenmenin bir parçası olarak kuru erik önerildiğini görmüş olabilirsiniz, ancak köpeklerin farklı ihtiyaçları vardır. Kuru eriklerin köpeklere bilerek verilmesi önerilmez. Kuru erik potasyum ve K vitamini bakımından yüksek olmasına rağmen, köpekler ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri yiyeceklerinden alırlar. Köpeğinizin maması zaten hassas bir dengedir ve fazladan beslemek onu dengesizleştirebilir. Bu, köpeğinize asla fazladan meme beslememeniz gerektiği anlamına gelmese de, daha az riskle gelen daha sağlıklı eklemeler var. Örneğin, papaya köpekler için güvenlidir , yanı sıra tatlı patates , veya yulaf ezmesi bile .

Kuru erik Köpek Kabızlığına Yardımcı Olur mu?

Kuru erik, köpeklerin sindirmesi için çok zordur ve sindirimle ilgili daha fazla soruna yol açabilir. Kabızlık için kuru erik beslemek yerine daha iyi alternatifler var. Köpeğinizi fazladan su içmeye teşvik etmek önemlidir - su kabına az miktarda aromalı köpek elektroliti eklemek onları teşvik etmeye yardımcı olabilir. Lif için biraz çiğ havuç eklemeyi de düşünebilirsiniz. Köpeğiniz acı çekiyor gibi görünüyorsa ve dışkısını hiç çıkaramıyorsa, veterinere gitmeniz gerekir. Köpeğinizin 'engelini kaldırabilecekler' ve sorunun nedenini bulmaya yardımcı olacaklar.Köpekler Erik Suyu İçebilir mi?

Köpeklerinize kuru erik suyu veya herhangi bir meyve suyu vermeniz önerilmez. Meyve suları, bir şeker türü olan fruktoz bakımından yüksektir. Ve köpeklerin sindirim sistemleri, büyük miktarda fruktozla başa çıkmak için gerçekten kurulmamıştır. Ortaya çıkan yüksek şeker, şeker hastalığını daha olası hale getirmenin yanı sıra hiperaktivite ile ilgili sorunlara ve kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Köpeklerin sadece su içmesi gerekir.

Son düşünceler

Kuru erik köpeklere beslemek için güvenli değildir. Yüksek şeker içeriği nedeniyle mide rahatsızlığına neden olmaları muhtemeldir ve lif ve vitamin alımını artırmak için köpeğinizi beslemek için çok daha güvenli şeyler vardır. Köpeğiniz yanlışlıkla kuru erik yerse, panik yapmayın - işaretler genellikle hafiftir ve kendi kendini sınırlar - onları yakından izleyin ve gerekirse veterineri arayın. Kuru erik çukurları köpekler için çok daha tehlikelidir ve kaçınılmalıdır - eğer köpeğiniz bir kuru erik taşı yerse, tavsiye için hemen veterinerinizi aramalısınız.

Yorumlar