Jack Russell Terrier Chihuahua Mix: Jack Chi Hakkında Her Şey

Jack Russell Terrier Chihuahua Mix: Jack Chi Hakkında Her Şey

Jack Russell Chihuahua karışımı aynı zamanda Jack Chi olarak da bilinir. Jack Chi, tasarımcı köpek sahnesine göreceli olarak yeni gelen ve safkan bir Jack Russell terrier ile bir Chihuahua arasında bir geçiş. Jack Chi melezinin ilk olarak 1980'lerde veya 1990'larda arkadaşlık için yetiştirildiklerinde ortaya çıktığı düşünülüyor.

Bu cinsin bir ton enerjisi vardır ve tüm aileler için doğru melez yavru değildir. Yoğun bir çalışma programınız varsa ve yavrularınızı bütün gün evde bırakmanız gerekiyorsa, bu muhtemelen sizin için uygun bir cins değildir. Bununla birlikte, Jack Chis sevecen, arkadaş canlısı, zeki ve enerjik olarak bilinir. Bu yavrular, sevgili sahipleriyle her zaman bir oyuna hazır!Bu melez yavru sizin için doğru köpek ırkı mı? Ailenizle tanışmak için bir eve getirmeye karar vermeden önce Jack Chi'nin bilmeniz gereken ebeveyn ırklarına ve diğer tüm yönlerine dalalım.

Ebeveyn Irkları

Tasarımcı köpek, iki safkan köpeğin melezlenmesiyle yaratılan bir köpeği tanımlamak için icat edilmiş bir terimdir. Çapraz başarılı olursa, ebeveyn ırklardan birinin istenmeyen özellikleri önlenebilir.Yavru köpeğin görünüşü ve karakteri üzerinde en çok hangi ebeveynin etkiye sahip olacağını bilmenin bir yolu yoktur. Yani, Jack Russell terrier annesine daha çok benzeyen, ancak daha çok Chihuahua babasının kişiliğine sahip bir yavruya sahip olabilirsiniz. Bazı sağlık durumlarının her iki ebeveyn ırkta da ortak olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu, yavruların düşündüğünüz kadar sağlıklı olmayabileceği anlamına gelir. Artık tasarımcı köpekler hakkında daha fazla şey öğrendiğinize göre, her iki ebeveyn ırk hakkında da daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekecek.

Jack Russell Teriyeri

Jack Russell özellikle tavşanlar ve sincaplar gibi küçük tüylü hayvanlar söz konusu olduğunda, çok yüksek bir av içgüdüsüne sahip, alıngan, meşgul küçük bir köpektir. Bunun nedeni, bu yavruların tilkiler de dahil olmak üzere haşarat avlamak ve öldürmek için yetiştirilmiş olmalarıdır. Yani, kovalandığında kaçan küçük ve tüylü her şey, bu canlı küçük köpekler tarafından adil bir oyun olarak kabul edilir!

Jack Russell cinsi kazmayı sever ve aynı zamanda yıkıcı olabilir. Bu yavrular, Chihuahua da yapıcı olabileceğinden Jack Chi ile ilgili bir sorun olabilecek havlayanlar olma ününe sahiptir! Jack Russells'ın onu mutlu etmek için çok fazla zihinsel uyarıma ve fiziksel egzersize ihtiyacı var. Irkların keskin zekası, onları eğitmeyi zorlaştırabilir.Jack Russell, omuzda 13 ila 14 inç uzunluğunda ve 13 ila 17 pound ağırlığında küçük, tıknaz bir köpektir. Sağlam ve genellikle sağlıklı olan Jack Russell 18 yıla kadar yaşayabilir. Aynı zamanda diğer cinslerle birleştirmek için popüler köpeklerdir. Beagle Jack Russell Terrier karışımı .

sıcak hava köpeği

Chihuahua

Küçük Chihuahua, oyuncak grubu . Küçük boyutuna rağmen, Chihuahua'nın muazzam bir kişiliği var! Chihuahua, Meksika’nın ulusal sembolüdür ancak muhtemelen birçok ünlünün çantalı köpek arkadaşı olarak bilinir. Ama Chihuahua ürkek bir kucak köpeği değil! Bu alıngan yavrular, sahiplerine karşı çabuk ve süper korumacı oldukları için 'koltuk altı piranhaları' olarak da bilinir.

Chihuahua cinsi, popüler evcil hayvanlar olduklarında eski Kolomb öncesi krallıklara kadar uzanır. Ve bugün, bu cıvıl cıvıl küçük köpekler hala ailelerin favorisi. Potansiyel Chihuahua sahipleri için dikkat edilmesi gereken önemli bir şey, bu arsız küçük yavruların onaylanmış mızmız olmalarıdır. Chihuahualar genellikle diğer ırklarla karıştırılır diğer tasarımcı köpekleri yapmak için. Bazı popüler seçimler şunları içerir: Chihuahua Yorkie karışımı ya da Chihuahua Pom karışımı .Jack Russell Chihuahua Karışımı

Jack Russell Chihuahua karışımı, arkadaş canlısı, canlı ve eğlenceli bir melez olma konusunda haklı bir üne sahiptir. Bahsettiğimiz gibi, bu yavrulara genellikle Jack Chi de denir. Jack Chis, sekiz ila 18 pound ağırlığında ve 15 inç boyunda büyüyebilir. Jack Chi nispeten sağlıklı bir yavru ve her iki ebeveyn türü de oldukça sevgi dolu.

Mizaç

Jack Russell Chihuahua karışımı, parlak, canlı ve inatçı bir yavru olarak bilinir. Bununla birlikte, Jack Chi'nizin mizacı, yavru köpeğinizin her iki ebeveynden de miras aldığı karakter özelliklerine bağlı olacaktır.

Jack Russell inanılmaz derecede coşkulu bir köpektir, oysa Chihuahua daha rahattır. Yani, Jack Chi yavru köpeğiniz Chihuahua ebeveyninin peşinden daha fazlasını alırsa, bu Jack Russell'ın hiperaktivitesinin bir kısmını dengelemeye yardımcı olabilir. Ancak, yapacak bir iş bulmayı seven canlı bir köpek için hazırlıklı olmalısınız.

Jack Chi'nin insan ailesiyle vakit geçirmeyi seven sadık bir köpek olduğunu göreceksiniz. Ne yazık ki, Jack Russell Chihuahua karışımı çok uzun süre yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısı çekmeye eğilimlidir. Bu, bol miktarda havlama ve havlamaya neden olabilir, bu da yakın komşularınız varsa veya bir apartman dairesinde yaşıyorsanız sizin için sorun olabilir. Ayrıca Jack Chis, yalnız bırakıldıklarında sıkılırsa veya strese girerse çok yıkıcı olabilir.maltipoo maltese

Jack Russell Chihuahua karışımı genellikle agresif bir karakter değildir, ancak oyun zamanı çok sertleşirse cins çabuk olabilir. Bu, Jack Chi'yi istemeden de olsa köpeğe eziyet edebilecek veya onu kabaca idare edebilecek küçük çocukları olan bir aile için uygun hale getiriyor.

Yavru köpeğinizi gençken sosyalleştirmeniz şartıyla, Jack Chis'in çoğu diğer köpeklerle iyi geçinir.

Bununla birlikte, Jack Russell Chihuahua karışımınızı evinizdeki diğer küçük evcil hayvanlara tanıtmayı planlıyorsanız, çok dikkatli olmanız önerilir. Jack Russell, küçük av hayvanları ve haşaratları avlamak için kullanıldı. Cinsin av içgüdüsü hala çok güçlüdür ve Jack Chi'niz Jack Russell ebeveyninin peşine düşerse, ailenin kedisi veya tavşanı adil bir oyun olarak kabul edilebilir!

Boyut ve Görünüm

Jack Russell Chihuahua karışımının görünümü, köpeğin ebeveynlerinden miras aldığı özelliklere bağlı olarak değişir. Jack Chi, sekiz ila 18 pound ağırlığında, yaklaşık on ila 15 inç boyunda büyür.Tüm Jack Chis'in kısa bir boynu ve özellikle arka kısımlarının çevresinde ağır kaslı uzun bir gövdesi vardır. Baş genellikle bir Jack Russell'ınki gibi üçgen şeklindedir, oysa gözler bir Chihuahua'nınki gibi büyük ve yuvarlaktır.

Jack Russell Chihuahua karışımı ya sivri uçlu, bir Chihuahua gibi dik kulaklara ya da Jack Russell gibi sarkık, kıvrımlı kulaklara sahiptir. Jack Chi'nin genellikle kısa bacakları ve kıvırcık bir kuyruğu vardır.

Ceket ve Renkler

Jack Chi'nin tipik olarak kısa, yoğun bir ceketi vardır. Renkleri arasında Siyah, Beyaz, Kahverengi, Krem, Altın, Açık kahverengi ve Çikolata bulunur. Genellikle siyah ve kahverengi, siyah ve ten rengi, siyah ve beyaz, kahverengi ve beyaz, açık kahverengi ve koyu kahverengi olmak üzere iki renkli ve üç renkli varyasyonlar da görülmektedir. Küçük bir olasılıkla bu yavruya brindle renk geni JRT ebeveyninin taşıyabileceği. Jack Russell Chihuahua karışımı minimal bir şekillendiricidir, bu nedenle tımar gereksinimleri minimumdur.Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Jack Chi, onu mutlu, sağlıklı ve yaramazlıktan uzak tutmak için bol miktarda günlük egzersize ihtiyacı olan eğlenceli küçük bir adamdır! Her gün en az iki yürüyüşün yanı sıra, Jack Russell Chihuahua karışımınız da çok sayıda oyun süresinin tadını çıkaracak. Jack Chi'niz, köpek parkındaki diğer yavrularla oynamaktan veya iyi çitlerle çevrili bir bahçede ortalıkta dolaşmaktan eşit derecede mutlu olacaktır.

Jack Chi'nizi çalıştırmanın bir başka harika yolu, ona çeviklik gibi köpek sporlarını öğretmek veya ailenizle birlikte yürüyüşe çıkarmaktır. Chihuahua'lı ebeveynlerine bakan Jack Chis'in sahipleri, bu ince derili yavruların soğuğu çok iyi idare etmediklerine dikkat etmelidir. Soğuk havalarda açık havada egzersiz yapmak için yavrularınıza sıcak bir ceket sağladığınızdan emin olun.

Eğitim

Jack Chi'nizi eğitmek azim, sabır ve zaman gerektirir. İdeal olarak, köpeğinizin eğitimine ilk günden başlamalısınız. Jack Russell Chihuahua karışımı güçlü bir kişiliğe sahiptir ve yeni köpek arkadaşınızın ilk günden itibaren görev almasına izin vermek, yalnızca yolun ilerisindeki sorunlara yol açacaktır.

Jack Russell, doğası gereği sürünün lideri olmayı seven baskın bir köpektir. Bu, Chihuahua’nın inatçı çizgisiyle birleştiğinde, bu yavruları eğitmek için zor hale getirebilir. Chihuahua'nızı eğitirken tutarlı ve sağlam kaldığınızdan emin olun, ancak cezalandırma yerine her zaman olumlu pekiştirme yöntemleri kullanın.Süper parlak, canlı yavru köpeğinizin sıkılmaması için, tüm eğitim seanslarınızı kısa tutun ve tekrardan kaçının. Jack Russell, son derece ayarlanmış bir koku alma duyusuna sahip doğuştan bir kaçış sanatçısıdır. Bu nedenle, arka bahçenizde antrenman seansları düzenlemeyi planlıyorsanız, Jack Chi'nizi tasmalı tuttuğunuzdan veya eskriminizin güvenli olduğundan emin olun!

Jack Chis kazmayı sever. Bu yüzden, yavrunuza, koltuğunuzda, çocuklarınızın kum havuzunda veya kedinizin kum tepsisinde değil, bahçenin tutkusunu şımartabileceği bir yer olduğunu öğretmeniz gerekecek! Jack Russell Chihuahua karışımı bazen diğer köpekler ve insanlar etrafında da savunmacı ve agresif olabilir. Erken sosyalleşme yoluyla bu istenmeyen karakter özelliğine karşı korunabilirsiniz.

Sağlık

Jack Russell Chihuahua karışımınız, her iki ebeveyninden de genetik sağlık sorunlarını miras alabilir. Bu nedenle, hem Jack Russell hem de Chihuahua'yı etkileyebilecek sağlık koşullarını anlamak önemlidir. Jack-Chi'yi etkilediği bilinen yaygın sağlık sorunları arasında Patella luxation, Hipoglisemi, Kardiyak problemler, Legg-Calves-Perthes hastalığı ve Çökmüş trakealar bulunur.

Çoğu karma cins yavru, safkan ebeveynlerinden daha sağlıklı olabilir, çünkü özellikle zayıf genetik özellikler genellikle diğer ebeveyn cinsi tarafından dengelenecek ve bu da daha düşük sağlık kusurlarına neden olacaktır. Bu her zaman böyle değildir, ancak melez bir köpek sahiplenmenin ortak bir artı yönüdür.

Beslenme

Ortalama yetişkin Jack Russell Chihuahua karışımı, günde yaklaşık bir fincan yüksek kaliteli kuru köpek maması yiyecektir. Bu kadar küçük bir köpek için oldukça fazla yiyecek gibi görünse de, bu yavrular son derece canlıdır ve kalorileri oldukça hızlı yakarlar. Diş çıkaran yavru köpekler yumuşak yiyecekleri takdir edecek olsa da, yetişkin Jack Chi kuru mama yemi her zaman beslemelisiniz. Neden? Küçük köpekler aşırı kalabalıktan muzdarip olabilir.

köpek tavuk yermi

Bu durum, köpeğin dişleri arasında bakteri ve plağın birikmesine ve sonunda diş eti iltihabına (diş eti hastalığına) neden olabilir ve sonuçta köpek dişeti hastalığına yol açabilir. Mama maması (bisküviler), köpeğin yiyecekleri kırarken dişlerinin temizlenmesine yardımcı olabilir ve potansiyel olarak zararlı plakları temizleyebilir.

Bakım

Jack Russell Chihuahua karışımı, fazla tüy dökmeyen kısa, yoğun bir kabuğa sahiptir. Bu, evcil hayvanınızın bakımını yapmak için saatler harcamanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir! Jack Chi'nizi haftada bir veya iki kez tımar etmek için sert kıllı bir fırça kullanın. Bu, köpeğinizin zeki görünmesini sağlamak için yeterli olmalı ve kürkünü ve cildini iyi durumda tutacaktır.

Haftada bir, Jack Russell Chihuahua karışımınızın kulaklarını herhangi bir enfeksiyon belirtisi açısından kontrol edin ve pamuklu bir top ve ılık su kullanarak dikkatlice temizleyin. Haftada en az iki kez köpek diş fırçası ve özel köpek diş macunu ile fırçalayarak köpeğinizin dişlerini iyi durumda tutun. Bunları veterinerinizden veya iyi evcil hayvan dükkanlarından temin edebilirsiniz. Jack Chi'nizin tırnakları, köpek yürürken yere tıklamayacak kadar kısa tutulmalıdır. Köpeğinizin tırnaklarını kesme konusunda kendinizden emin değilseniz, veterinerinizden veya veteriner hemşirenizden işi sizin için yapmasını isteyin.

Aile Hayvanları Olarak

 • Jack Russell Chihuahua karışımı, büyük çocuklarla aktif bir aileniz varsa harikadır.
 • Küçük çocuklar ve Jack Chis, cins sabırsız olabileceği için genellikle iyi karışmazlar.
 • Bu yavrular daha küçük olduğu için küçük köpekler, küçük çocukları olan aileler için iyi bir fikir değildir.
 • Bu köpekler çok fazla aktivite gerektirdiği için bolca boş zamanınızın olması gerekir.
 • Jack Chis ayrılık kaygısından muzdarip olabilir, bu yüzden evde yalnız bırakıldığında iyi olmaz.
 • Jack Chi, Jack Russell'ın çok güçlü av sürüşünü miras alabilir.
 • Kediler, tavşanlar ve benzerleri gibi başka küçük evcil hayvanlarınız varsa, bu akılda tutulması gereken bir şeydir.
 • Jack Chi, mütevazı tımar gereksinimleri olan alçak bir dökücüdür.
 • Bununla birlikte, cins tüy döker ve Jack Chi'yi evcil hayvan alerjisi olan bir ev için uygunsuz hale getirir.
 • Jack Russell Chihuahua karışımı inatçı olabilir ve dikkati kolayca dağılabilir.
 • Bu, cinsi eğitmeyi zorlaştırır ve deneyimli köpek sahiplerinden oluşan bir haneye en uygun hale getirir.

Yetiştirici Bulmak

Jack Chi oldukça köklü bir melezdir ve ülke çapında hızlı bir Google aramasıyla bulabileceğiniz epeyce yetiştirici vardır. Bununla birlikte, herhangi bir nakit ile ayrılmadan önce iyi bir üne sahip olduklarından emin olmak için her zaman yetiştiriciyi veya köpek kulübesini araştırmalısınız. Karar vermeden önce daima yavruları ve ebeveynlerini ziyaret edin.

Ayrıca sosyal medya platformlarına göz atabilir ve sizi iyi, saygın bir yetiştiriciye yönlendirebilecek diğer Jack Chi hayranlarıyla bağlantı kurabilirsiniz.

Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Jack Russell Chihuahua karışımı bir yavru köpeğin şu anki maliyeti yaklaşık 200 ila 750 $ arasında değişiyor. Fiyat, yetiştiricinin bulunduğu ülkenin bulunduğu yere, yavru köpeğin cinsiyetine ve yavru köpeğin ebeveyninin gösteri kaydına bağlı olacaktır. Ancak, çok düşük bir fiyata satılan bir Jack Chi yavrusu satın almak konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Ucuz yavru köpekler genellikle 'yavru değirmenleri' adı verilen büyük ölçekli yetiştirme operasyonlarından gelir. Değirmenlerden gelen köpek yavruları, belirli bir tasarımcı köpek türü için mevcut popülerlik dalgasını yakalamak için çok sayıda çalkalanıyor. Yavru değirmenlerdeki köpekler genellikle kötü koşullarda tutulur ve genellikle sağlık kontrolü yapılmaz. Jack Chi yavru köpeğinizin hasta olduğu ortaya çıkarsa veya ailesinden ciddi sağlık sorunları miras almışsa, çok pahalı bir hata yapmayı bitirebilirsiniz. Bu nedenle, yavru köpeğinizi daima saygın bir yetiştiriciden satın alın.

Yetiştiricinin kulübelerini ziyaret edebilmeniz ve yavruların ebeveynleri ve kardeşleriyle tanışmanız son derece önemlidir. Çoğu zaman, ebeveynleriyle etkileşime girerek yavru köpeğin mizacı hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca, yetişkin köpeğin ne kadar büyük veya küçük olacağına dair daha net bir fikir edinebilirsiniz. Herhangi bir nakit ile ayrılmadan önce yetiştiriciden size yavrunun ebeveynlerinin sağlık taraması sertifikalarını göstermesini istemeyi unutmayın.

Kurtarma ve Sığınaklar

Bir köpek yavrusu alma zahmetini ve sıkı çalışmasını istemiyorsanız, neden bir barınaktan veya kurtarma merkezinden istenmeyen bir Jack Russell Chihuahua karışımına sonsuza dek bir yuva sunmayı düşünmüyorsunuz? Jack Chi, en yaygın tasarımcı melezlemesi değildir, ancak şanslı olabilirsiniz ve bir ev arayan uygun bir yavru ile karşılaşabilirsiniz.

Bir ay boyunca 'satın almadan önce deneyin' esasına göre bir Jack Chi alma şansı sunulabilir. Bu, bir köpeği büyütmeyi teklif ettiğinizde yerel kurtarmalarda olur. Bireyin aileniz için uygun olup olmadığını öğrenmenin harika bir yoludur. Ve uyumlu değilseniz yavruyu barınağa geri gönderme seçeneğiniz olacak.

Son düşünceler

Canlı, sadık, sevecen bir köpeği eğitmek ve egzersiz yapmaktan keyif alacak aktif bir aileniz varsa, Jack Russell Chihuahua karışımı sizin için uygun olabilir. Bir apartman dairesinde veya küçük bir evde yaşıyorsanız, Jack Chi sizin için doğru seçim olabilir. Bununla birlikte, bu yavruların havlama eğilimi vardır, bu da komşularınız için bir sorun olabilir!

Ayrıca, küçük çocuklar, kediler, tavşanlar ve diğer küçük tüylü hayvanlar Jack Chi için mutlu yatak arkadaşı olmazlar çünkü cins tolerans açısından yetersiz olabilir ve çok yüksek bir av sürüşüne sahiptir. Jack Chi, çok fazla tımarlamaya ihtiyaç duymayan alçak bir atkıdır. Bununla birlikte, bu köpekler yıl boyunca tüy döker, bu da alerjisi olan bir eve uygun değildir. Şimdi, Jack Russell Chihuahua karışımının aileniz için doğru seçim olup olmayacağını bilmek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz. Araştırmanda iyi şanslar!

Yorumlar