Köpeğim Az önce Orkide Yedi! Orkide Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğim Az önce Orkide Yedi! Orkide Köpekler İçin Zehirli midir?

orkideler dünya çapında yaygın ev bitkileri , zarif, genellikle rengarenk çiçeklerden oluşan yaylarıyla ödüllendirilir. Son yıllarda ticari çiçekçiler aracılığıyla çok daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldiler ve şimdi popüler ev bitkileri. Bazı çeşitler bahçeye ekilebilir ve bazıları vahşi doğada yetişebilir.

Yine de herhangi bir bitkide olduğu gibi, bu parlak çiçekler köpeğinizin ilgisini çekebilir . Köpeklerin, çiçekler dahil, yememeleri gereken şeyleri yemeleri nadir değildir. Köpekler için zehirli olan birçok çiçek vardır. ortancalar dahil , ve zakkumlar . Ama orkide ne olacak?Eve gelip köpek arkadaşınızı bulursanız orkide yaprakları veya orkide yaprakları yemiş , endişelenmek anlaşılabilir. Neyse ki, çoğu orkide köpekler için zararlı değildir. Ama farkında olmalarından kaynaklanan bazı sorunlar olabilir. Orkide yiyen bir yavruya nasıl tepki vermeniz gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyelim.

İçindekiler

Orkide nedir?

Pembe ve Beyaz Çiçekler

Orkide, çok sayıda çeşidi olan tropik çiçeklerdir.Orkide, üye olan herhangi bir bitkidir.orkidegilleraile. 'Orkide' kelimesi, bir güzel, egzotik görünümlü çiçek , genellikle parlak renkli ve koyu parlak yapraklıdır, ancak bu ailede çok çeşitli bitkiler bulunur.On binlerce farklı tür Orkide dünya çapında bulunmuştur. Ev bitkileri veya bahçe bitkileri olarak tutulan yaygın orkide türleri şunları içerir:

Orkide Köpekler İçin Zehirli midir?

Bayan Terlik Çiçeği

Çoğu orkide türü zehirli değildir, ancak Lady Terlik Orkidesi bazı sorunlara neden olabilir.Doğadaki güzel şeyler de ölümcül olabilir ama çok şükür orkidelerde durum böyle değil. Orkide çeşitlerinin çoğu köpekler için zehirli değil , yani Fido orkide yaprakları veya orkide çiçekleri yemişse, uzun süreli etkiler yaşamaları olası değildir. Ancak, kuralın bazı istisnaları vardır - bu yüzden okumaya devam edin.

Bayan Terlik Orkidesine Dikkat Edin

Köpekler için toksik olmayan birkaç çiçek vardır, ancak bunu yapan yakın kuzenleri vardır. Örnekler leylak dahil Chinaberry ağacına karşı ve bazı ebegümeci bitkileri . Orkide aynı.

Bazen sorunlara neden olabilecek bir orkide çeşidi vardır:Kıbrıs, veya ' Bayan Terlik Orkide ” Bunlar bahçelerde dekoratif çiçekler olarak yetiştirilebilir ve ayrıca açık çayırlardan gölgeli ormanlara kadar çok çeşitli habitatlarda vahşi doğada yetişebilir.Bu bitkiler neden olabilir köpeklerde kötü döküntü ve insanlar, zehirli sarmaşığa benzer. Köpeğiniz bu orkideleri yemeye çalışırsa, yüzlerinde kaşıntılı kırmızı deri veya ağızlarında ağrılı bölgeler oluşabilir. Bu onların çok fazla salya akmasına neden olabilir.

Kabuk, Kompost ve Tencereyi Düşünün

İç mekan orkideleri genellikle içeren saksılarda yetiştirilir. ağaç kabuğu veya diğer saksı malzemesi . Yavru köpeğiniz kabuğu çiğner veya yutarsa, ağız, boğaz ve bağırsakları tahriş edebilir. Nadir durumlarda, çok fazla ağaç kabuğu yenirse, bu, genellikle acil ameliyat gerektiren ciddi bir durum olan bağırsak tıkanıklığına yol açabilir.

Gübre Alımını Düşünün

Orkidelerin büyümelerini hızlandırmak ve çiçek açmaya teşvik etmek için genellikle gübreler önerilir. Ancak, bazı türler gübre zehirli olabilir yeterince yenirse köpeklere.

Köpeğim Orkide Yedi. Ne yapmalıyım?

Küçük Köpek Bir Mobil Cihaza Bakıyor

Fido, güvenli olup olmadığından emin olmadığınız bir şey tüketirse, veterinerinize telefon etmek her zaman iyi bir fikirdir.Köpeğinizin orkide yaprakları veya orkide çiçekleri yediğini biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız, olası olumsuz yan etkileri denemek ve sınırlamak için atabileceğiniz basit adımlar vardır. Fido'nun güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilmeniz için aşağıdaki basit adımları izleyin.

Adım 1: Orkide Bitkilerini Çıkarın

Orkide bitkisini uzaklaştırın köpeğinizden daha fazla yiyememeleri için. Sana izin verirlerse, nazikçe ağzının içini kontrol et ve hala orada olabilecek tüm yaprak, yaprak, ağaç kabuğu veya kompostu çıkarın.

Adım #2: Cilt Alerjilerini Arayın

Bir kızarıklık fark ederseniz, o zaman alanı temiz, ılık suyla yıkayın bitki materyalini derilerinden çıkarmak için. Bitki materyalinin cildinize temas etmesini önlemek için bunu yaparken su geçirmez eldivenler giymelisiniz, çünkü size de kızarıklık verebilir.

Adım #3: Veterinerinizi Arayın

Veterinerinizi arayın ve konuşun . Orkidenin ne tür olduğunu ve kullanmış olabileceğiniz gübreleri onlara bildirebilirseniz, bu onların daha sonra ne yapılması gerektiği konusunda size tavsiyede bulunmalarına yardımcı olacaktır.4. Adım: Veterinerinizin Talimatlarını Takip Edin

Veterinerinizin size verdiği talimatları izleyin . Daha fazla tavsiye için zehir bilgi servisini aramanızı isteyebilirler, lütfen sorulursa bunu yapın. Zehir yardım hattı, bir orkidenin türünü ve toksisitesini daha iyi belirleyebilecek toksin uzmanları tarafından görevlendirilir.

Köpeğim Orkide Yirse Ne Olur?

Beagle Çiçekleri Koklayan Vazo

Belli bir tür orkide tüketildiyse yavrunuzda kızarıklık oluşabilir, ancak saksıdaki malzeme de sindirim sorunlarına neden olabilir.

Köpeğiniz orkide çiçekleri veya orkide yaprakları yerse, veterinerinizi aramalı ve konuşmalısınız. Tüketilen orkide veya kompost miktarından endişe duyuyorlarsa, köpeğinizi kusturmayı önerebilir .Bu genellikle onlara bir enjeksiyon verilerek yapılır. Bu, köpeğinizin mide içeriğinin çoğunu ortaya çıkarmasına neden olur. Bu enjeksiyondan sonra bir süre uykulu olabilirler ve normalden daha fazla sallamak . Ancak bu genellikle birkaç saat içinde geçer.

Lütfen bunu evde denemeyin Veterineriniz sizden istemedikçe. Genel olarak orkide yutarken kusmaya neden olmak gerekmez ve bunu yaparak onları gereksiz riske atmış olursunuz. Yavrunuz ağaç kabuğu parçalarını yemişse, bunlar tekrar yukarı çıkarken boğazda sıkışıp çok daha büyük sorunlara neden olabilir.

Fido ağzında kırmızı kaşıntılı cilt veya ağrılı alanlar geliştirirse Bayan Terlik Orkide veterineriniz size ilaç verebilir. derilerini yatıştırır. Bu aynı zamanda ağzındaki ağrıyı da hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Köpeğim Orkide Yediğinde İyi Olur mu?

Küçük Kahverengi ve Tan Köpek Yatarken

Köpeğiniz orkide yemişse biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz ama sonunda düzelecektir.Orkide köpekler için zehirli değildir, bu yüzden orkide yemek bir köpeği öldürme ihtimali çok düşük . Bayan Terlik Orkideleri ağız içinde kızarıklık ve yaralara neden olabilir ve bu daha sonra bir süre rahatsızlık verebilir. Veteriner hekiminiz, köpek arkadaşınızı daha rahat ettirmek için bazı ilaçlar yazabilir.

Köpekler ne zaman yeni veya farklı bir şey yerse, onu yeme riski vardır. bağırsaklarını üzebilir . Orkideyi yedikten sonra yavru köpeğiniz birkaç gün boyunca biraz kusma veya ishal olabilir. Endişeniz varsa, tavsiye için veterinerinize başvurmalısınız.

Orkide ve Bitki Yutmasını Önleme

Mor Çiçekleri Koklayan Kahverengi Köpek

Köpeğinizi eğlendirmek ve iyi eğitimli tutmak, Fido'nun bitkilerinizi yemesini engellemenin en iyi yoludur.

Köpeklerin evde bir şeyler çiğnemesinin veya yemesinin en yaygın nedenlerinden biri, sıkıldılar . Telefonlarıyla oynayamazlar veya TV izleyemezler, bu yüzden onları meşgul edecek başka şeyler bulmaya çalışabilirler. Akıllarının meşgul olduğundan emin olmak için kontrol edilmesi gereken bazı kolay şeyler şunlardır:

 • Egzersiz: Yeterince egzersiz yaptıklarından emin olun.
 • Zihinsel Uyarım: Zihinsel uyarım, fiziksel egzersiz kadar önemlidir.
 • Köpek Oyuncakları: Onlara bir çeşitli oyuncak çeşitleri ile oynamak.
 • Zeka Oyunları: Kullanım yapboz besleyiciler veya yiyecek dağıtan oyuncaklar yavrularını yemek için çalıştırmak için.
 • Sandık Eğitimi: Sandık treni, özellikle yavrularınız bitkileri çiğnemeye veya yemeye meyilliyse.

Köpekler ayrıca evdeki nesneleri çiğneyebilir veya yok edebilirler çünkü bunlar stresli . Köpeğinizin endişe veya stresten muzdarip olabileceğini düşünüyorsanız, daha fazla tavsiye için veterinerinizle veya nitelikli bir evcil hayvan davranış uzmanıyla konuşun.

Köpeğiniz yürüyüşe çıktığında bitki yemeyi seviyorsa, bir köpek eğitmeni onlara işleri rahat bırakmalarını öğretmekle ilgili. Dışarı çıktıklarında buldukları şeyleri yemelerini önlemek için ağızlık kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Nadir durumlarda köpekler bitkiler, taşlar veya Odun , çünkü onların bir besin eksikliği . Alışılmadık şeyler tüketmeleri veya kusma veya gevşek dışkı ile uzun süreli sorunları olması normalse, tavsiye için veterinerinizle konuşun.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Orkide köpekler için güvenli midir?

  Çoğu orkide köpekler için toksik değildir. Ancak “Lady Slipper Orchids” olarak bilinen birkaç çeşit yenildiğinde ağızda, ağızda veya diş etlerinde ağrıya neden olabilir. Ek olarak, herhangi bir yeni yiyecek mide rahatsızlığına (kusma ve/veya ishal) neden olabilir. Köpeğiniz bir orkide yemişse veya bu belirtilerden herhangi birine sahipse, tavsiye için veterinerinizle konuşun.

 • Orkide yenilebilir mi?

  Bazı orkide çeşitleri insanlar tarafından yenir. Bunların en yaygını, aslen Meksika'dan gelen belirli bir orkidenin tohum kabuğu olan vanilyadır. Ancak, bir köpeğin düzenli diyetinin bir parçası olarak tavsiye edilmezler.

 • Köpeğim neden bitki yiyor?

  Bir köpeğin bitki yemesinin birçok nedeni vardır. Sık görülenler arasında can sıkıntısı, kaygı veya (yavrularda) diş çıkarma olduğu için bulunur. Köpeğiniz düzenli olarak bitki yemeye çalışıyorsa, tavsiye için veterinerinizle konuşun.

 • Köpekler için en güvenli orkide türleri nelerdir?

  Phalaenopsis gibi yaygın ev orkideleri köpekler için toksik değildir, bu nedenle orkideleri evinizde tutmak istiyorsanız iyi bir seçimdir. Ancak evcil hayvanlarınızın erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir.

Son düşünceler

Orkide güzel olabilir ama köpek tüketimi için değil . Orkideler diğer bitkiler gibi zehirli olmasa da bahçeniz için daha iyi çiçek seçenekleri vardır. Birçok köpekler için güvenli çiçekler yavrunuzda gastrointestinal rahatsızlığa neden olma olasılığı daha düşüktür. Yeni bir yere atılırken, yavrularınıza her zaman keskin bir göz atın. Yenmiş bir şey hakkında endişeleniyorsanız, sorularınız için veterinerinizle iletişime geçtiğinizden emin olun.

Yorumlar