Köpeğim Biraz Hibiskus Yedi! Hibiskus Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğim Biraz Hibiskus Yedi! Hibiskus Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğiniz bahçenizdeki veya hatta evinizin içindeki bitkileri ve çiçekleri kemirmeye meyilliyse, toksik olmadıklarını kontrol edin . Çoğu köpek yeşillikleri görmezden gelir, ancak bazı köpekler kendi iyilikleri için fazla meraklıdır!

Özellikle yavru köpeklerin ve genç köpeklerin çeşitli şeyler yemeyi deneyin yapmamalılar. Ancak, yaşlı köpeklerin potansiyel olarak toksik bitkilere erişmesini önlemek için önlem almak yine de mantıklıdır.Hibiskus bitkileri, dünyanın her yerindeki bahçelerde yaygın olarak bulunur. Özellikle bir tür, orta derecede toksik olabilir evcil hayvanınıza. Hangi tür olduğunu ve ne zaman veterinerinize başvurmanız gerektiğini öğrenelim.

İçindekiler

Hibiskus Bitkisi Nedir?

Kırmızı Tropik Çiçek

Hibiscus, trompet benzeri bir şekle sahip güzel bir tropikal çiçektir.birkaç yüz var ebegümeci türleri . En yaygın olarak yetiştirilen tür,ebegümeci syriakus, ortak bahçe ebegümeci, aksi takdirde bilinen Şaron'un Gülü . Şaşırtıcı bir şekilde, St John's Wort adlı alakasız bir bitki de var. Bu bitki bazen Rose of Sharon olarak da adlandırılır.Ortak bahçe ebegümeci, büyük bir çalıdır. trompet şeklindeki çiçekler. Genellikle pembedirler ancak beyaz veya mor da olabilirler. Hibiskus bitkileri genellikle yaz sonunda çiçek açar. Çok uzun, bazen 12 fit yüksekliğe kadar büyüyebilirler.

Hibiskus Köpekler İçin Zehirli midir?

Sarı Tropik Çiçeklerin Önünde Gülen Köpek

Toksik olan bazı ebegümeci türleri vardır, bu nedenle tüm ebegümeci bitkilerine zehirliymiş gibi davranmak en iyisidir.Benzer Petunyalar , ve kozmos bitkileri , çoğu ebegümeci bitkisi köpekler için toksik değildir. Ama birkaç tür var ki yenirse zararlı olabilir , Şaron'un Gülü dahil. o kadar çok var ki farklı ebegümeci türleri , hepsi görünüşte farklılık gösteriyor, en iyisi herhangi bir ebegümeci bitkisine zehirliymiş gibi davranın evcil hayvanınıza. Tabii ki, türün güvende olduğunu bildiğinizden emin değilseniz.

Birçok ebegümeci bitkisinin kökleri zehirlidir. Bitkinin kendisi olmasa bile. Hibiskusun toksik özellikleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Ancak bitkinin tüm kısımlarının, çiçeğin ve kökün zehirlenmelere neden olabileceği düşünülmektedir. Köpeklerde toksisite nadir görünüyor . Bilinen ebegümeci zehirlenmesi vakalarının yalnızca birkaçı bildirilmiştir.

İyi güncelleme

Köpeğiniz toksik olmayan bir ebegümeci türü yese bile, hala hasta olma riski . Tüm bitkiler çok fazla lif içerir ve eğer köpeğiniz herhangi bir türden çok fazla yeşillik yerse, ekstra lifin genellikle kusma veya ishal veya her ikisi anlamına gelen kötü bir mide rahatsızlığına neden olma riski vardır!Herbisitler ve Pestisitler

Fido'nun yediği herhangi bir bitkinin, herbisitler veya böcek ilaçları gibi zehirli kimyasallarla tedavi edilmiş olma riski de vardır. Doğru konsantrasyonda kullanıldığında, bunların herhangi bir toksik etkisi olması olası değildir. Ancak, hala ihtiyatlı olmak mantıklı ve köpek arkadaşınızın kimyasallarla kontamine olabilecek bitkileri yemesini önleyin.

alerjiler

Yavru köpeğinizin yediği her şeyde olduğu gibi, küçük bir ebegümeci alerjisi olma riski vardır. Alerjik reaksiyon, hafif bir deri kurdeşen vakasından hayatı tehdit eden anafilaksiye kadar herhangi bir şey olarak ortaya çıkabilir. Köpeğinizin ebegümeci yediğinden ve buna alerjisi olduğundan endişeleniyorsanız, o zaman veterinerinizle iletişime geçin hemen tavsiye için.

Köpeğim Hibiskus Yedi. Ne yapmalıyım?

Golden Retriever Köpek Yavrusu Kırmızı Tropikal Çiçek Yemek

Köpeğiniz şüpheli bir bitki veya madde tüketirse, veterinerinizi aramak her zaman en iyisidir.

Fido bahçenizdeki Hibiscus'a girdiyse, yavrularınızın güvende olduğundan emin olmak için atmanız gereken birkaç adım vardır. Yavrularınızın sağlığı, yenen Hibiscus türüne ve miktarına bağlı olsa da, yine de kapsamak isteyeceğiniz bazı temeller var.Adım 1: Yavrunuzu Güvende Tutun

Her şeyden önce, Fido'yu uzaklaştır bitkiden daha fazla yemesini önlemek için. Sonraki adımları atarken onu güvende tutmak için onu başka bir odaya veya eve kapatmak isteyebilirsiniz.

Adım #2: Bir Resim Çekin veya Bitki Kalıntılarını Toplayın

Eğer mümkünse, bitkinin fotoğrafını çek böylece gerekirse daha sonra tanımlanabilir. İmkanınız varsa, yavrularınızın kaçırmış olabileceği artıkları alın ve plastik bir torbaya koyun. Bunu kolayca teşhis edebilmeleri için veterinerinize götürebilirsiniz. Bu, daha zehirli olabilecek farklı bir bitki olmadığından emin olmanıza yardımcı olacaktır. ortancalar , veya diğer çiçekler .

Adım #3: Veterinerinizi Arayın

Veterinerinizi arayın kim size daha fazla tavsiyede bulunabilir. Veterineriniz tarafından talimat verilmedikçe evcil hayvanınızı hasta etmeye çalışmayın. Tipik olarak, veterineriniz, özellikle ne tür bir bitkinin yendiğinden emin değilseniz, değerlendirilmek üzere yavrularınızı getirmenizi isteyecektir.

Bir Köpek Hibiskus Yerse Ne Olur?

Parke zeminde yatan yorgun köpek

Hibiskus tüketmekten herhangi bir zarar gelmeyebilir, ancak meydana gelebilecek bazı reaksiyonlar vardır.Semptomlar gösteriliyorsa, yenen ebegümeci türü ve miktarına bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında değişebilir. bu ebegümeci kökleri bitkinin geri kalanından daha zehirli olduğu düşünülmektedir. Hibiskus zehirlenmesinin olası belirtileri şunlardır:

Ağız veya Boğazda Tahriş

Şişlikler, kabarcıklar veya yanıklar meydana gelebilir ve köpek arkadaşınız aşırı derecede salya salgılayabilir veya yemek yemeye isteksiz olabilir. Sen biraz salya aktığını fark edebilir ya da köpeğiniz karakter dışı bir şey yapabilir, örneğin olmamaları gerektiğinde ot yemek . Bu çok erken belirtilere dikkat edin. bir sorunu tetikleyebilir.

Kusma veya Bulantı

Köpeğiniz çok fazla salya akabilir veya dudaklarını yalayabilir eğer hasta hissediyorsa . için gözlerini dışarıda tutmak isteyeceksin nefes nefese ve pacing , veya sadece genel halsizlik belirtileri. Ayrıca, daha sonra bahsedeceğimiz ishal gibi, mide bulantısına eşlik eden başka belirtiler de fark edebilirsiniz.İshal

Aşırı derecede akan dışkı fark edebilirsiniz. Köpeklerde ishal sık görülür onlarla aynı fikirde olmayan bir şey yemiş olan. Genellikle birkaç gün içinde düzelir, ancak uzun süreli ishal genellikle potansiyel olarak zahmetli bir şey olduğunu gösterir.

Karın ağrısı

Köpeğiniz kambur olabilir veya normalden daha fazla esnemeye çalışabilir. Genellikle bir defaya mahsus kusma veya ishal epizodu endişelenmek için çok fazla değil ancak bu belirtiler devam ederse veya yukarıda listelenen diğer belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, onu veterinerinize kontrol ettirmeniz önemlidir. Tüm bu işaretlerin spesifik olmadığını ve mutlaka ebegümeci yemenin bir sonucu olmadığını unutmayın.

Hibiskus Zehirlenmesinin Tedavisi

Veteriner yatağında yatan Alman Çoban Köpeği

Ebegümeci tüketildiyse veterineriniz muhtemelen bir muayene yapmak isteyecektir.

Veterineriniz bir tam fizik muayene ve kan testi yapabilir. Bu, semptomlarının altında yatan diğer nedenleri ekarte etmelerine yardımcı olacaktır. Tedavi genellikle destekleyicidir ve köpeğinizin susuz kalmamasını sağlamayı amaçlar.Kusma ve ishal hızla sonuçlanabilir dehidrasyon. Bu nedenle, bunun belirtilerini görürseniz, veterineriniz onu bir damlaya başlatmayı seçebilir. Bu aynı zamanda, sindirim bozukluğunun bir sonucu olarak elektrolit (tuz) dengesindeki bozuklukları düzeltmeye de yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz ayrıca bağırsak koruyucu ilaçlara ihtiyaç duyabilir. daha fazla tahrişi önlemek onun sindirim sistemine. Kusmaya devam ettiğini fark ederseniz, hastalanmasını önlemek için bir enjeksiyon yapılabilir. Bunlar antiemetik olarak bilinir. Yavru köpeğinizin ağzında veya boğazında kabarcıklar veya yanıklar varsa, iltihap önleyici ilaçlar gerekebilir. Bu, herhangi bir şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Sharon Çiçeklerinin Pembe Gülü

Ebegümeci bitkisini yerse köpeğinizin tamamen iyi olma olasılığı yüksektir.

Ebegümeci yemekten kaynaklanan ciddi toksisite, köpeklerde çok nadir . Dehidrasyon, kusma veya ishali olan herhangi bir köpeğin ana endişesidir ve açıklanamayan uyuşukluk, batık gözler veya cildin elastikiyet kaybı için dikkatle izlenmelidir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal veterinerinize başvurmanız gerekir.

Veteriner tedavisi ve semptomatik bakım ile daha ciddi vakalar bile genellikle iyileşir birkaç gün içerisinde. Ebegümeci yiyen köpeklerden belgelenmiş ölüm vakası yoktur.

Hibiskus Tüketiminin Önlenmesi

Sarı Spaniel Azarlanıyor

Bitkiyi çıkarmak bir seçenek değilse, Fido'yu cazip bitkiden uzak durması için eğitmek, yapılacak en uygun harekettir.

Hibiskus tüketimini önlemenin en iyi yolu, bitkiyi ve kökleri tamamen çıkarın bahçenizden. Bu mümkün değilse, dalları erişilemeyecekleri şekilde budayın. Diğer bir seçenek de, köpeğinizin bitkiyi yemesini veya kökleri kazmasını önlemek için bitkinin etrafına küçük bir çit veya kenarlık koymaktır.

Emin olun düşen yaprakları, çiçekleri veya dalları temizleyin evcil hayvanınızın onları yeme şansı olmadan önce. Ebegümeci çiçeklerinin köpekler için lezzetli olduğu düşünülür, bu nedenle bitkinin geri kalanından ziyade bunları yemeleri daha olasıdır.

Köpek arkadaşınızı eğitmek için de yararlıdır. komuta uy 'bırak', böylece potansiyel olarak toksik bitkileri görmezden gelmeyi öğrenecek. Herhangi bir yeni davranışı güçlendirmek için her zaman olumlu pekiştirme kullanın ve bitkiyi yediği için onu cezalandırmak yerine bitkiden ayrıldığında onu ödüllendirin.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Hibiskus köpekler için toksik midir?

    Çoğu ebegümeci türü köpekler için toksik değildir, ancak Rose of Sharon ebegümeci zehirlidir (ölümcül olmasa da). Köpeğiniz ebegümeci kökleri yerse, bitkinin diğer kısımlarını yediğinden daha şiddetli semptomlar yaşaması daha olasıdır. Neyse ki, ciddi toksisite vakaları çok nadirdir ve Rose of Sharon yiyen köpeklerin çoğu sadece hafif bir karın rahatsızlığından muzdarip olacaktır.

  • Ya köpeğim ebegümeci yerse?

    Ebegümeci çiçekleri veya bitkinin herhangi bir kısmı tüketildiyse, yapılacak en iyi şey tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmektir. Kusma, ishal, karın ağrısı veya ağız tahrişi için yakından izleyin ve bu belirtilerden herhangi birini gösterirse onu bir veterinere götürün.

  • Köpekler neden ebegümeci yer?

    Bazı köpekler doğal olarak diğerlerinden daha meraklıdır ve çeşitli bitkileri tatma testi yapma olasılıkları daha yüksektir. Ebegümeci çiçeklerinin köpekler için lezzetli olduğu ve bu nedenle çok çekici olduğu düşünülmektedir.

Son düşünceler

Peki, ebegümeci köpekler için zehirli midir? Cevap evet, potansiyel olarak. Birkaç yüz ebegümeci türünün çoğu toksik değildir, ancak en yaygın olarak yetiştirilen türler, Rose of Sharon, köpekler için zehirlidir . Daha ciddi vakalarda kusma, ishal ve ağız tahrişine neden olabilir, ancak bunlar nadirdir ve hemen veteriner tedavisi ile hemen hemen her zaman tamamen iyileşir.

Pek çok farklı ebegümeci türü olduğu için, dikkatli olmak ve tüm ebegümeci bitkilerine potansiyel olarak zehirliymiş gibi davranmak en iyisidir. Her ne kadar köpeğiniz oldukça nahoş yan etkilere maruz kalmak ebegümeci yemekten ölümcül olduğu bilinmemektedir. Atıştırmalık olarak ebegümeci seçen köpeklerin çoğu muhtemelen sadece hafif bir karın ağrısından muzdarip olacaktır, ancak her ihtimale karşı onu yemelerini önlemek en iyisidir.

Yorumlar