Yardım! Köpeğim Az önce Üzümlü Ekmek Yedi! Üzümlü Ekmek Köpekler İçin Zehirli mi?

Yardım! Köpeğim Az önce Üzümlü Ekmek Yedi! Üzümlü Ekmek Köpekler İçin Zehirli mi?

Tost makinesinden yeni çıkmış kuru üzümlü ekmek kokusu gibisi yoktur. Direnmek zor! Ancak bu ekmek türü insanlar için lezzetli bir ikram olsa da önemli bir nedeni var. asla paylaşılmamalı köpek arkadaşlarımızla.

Zaten farkında olabilirsiniz, ancak kuru üzüm köpekler için oldukça zehirli veya zehirlidir. Acil önlem alınmazsa ölümcül böbrek yetmezliğine bile yol açabilirler. Farkındalık ve erken müdahale evcil hayvanınızın prognozunu ve sonucunu iyileştirmek için hayati önem taşır.Yani köpeğiniz kuru üzümlü ekmek yemişse ( veya herhangi bir üzüm çeşidi ), Önemlidir derhal veteriner tavsiyesi alın . Ne bekleyebileceğinizi ve uygun adımları attıktan sonra olası sonuçların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Üzümlü Ekmek Köpekler İçin Zehirli mi?

Kuru Üzümlü Dilimlenmiş Ekmek

Kuru üzüm ve diğer üzüm türleri köpekler için zehirlidir ve asla onlara verilmemelidir.Ekmeğin kendisi de köpekler için aşırı besleyici değil , gerçek tehlikenin yattığı yer değil. Pişmemiş ekmek hamuru bir istisnadır. pişmemiş hamur hayatı tehdit eden şişkinliğe neden olabilir mide bükülmesine neden olabilir (gastrik dilatasyon volvulusu veya GDV). Ayrıca sonuçlanabilir fermente mayadan alkol zehirlenmesi .

merle color pitbull fiyatları

Bununla birlikte, olağan tehlikenin yattığı yer kuru üzümlerin kendisidir. Her türlü üzüm (taze, kurutulmuş veya ekmek veya kekle pişirilmiş) dahil kuru üzüm, kuş üzümü ve kuru üzüm köpekler için son derece toksik olabilir. Bu ailedeki tüm yiyecekler toksik olarak kabul edilir ve bu makale boyunca 'üzüm ve/veya kuru üzüm' başlığı altında anılacaktır.

Genellikle üzüm ve kuru üzüm içeren bir dizi yiyecek vardır. Bu yiyecekler asla köpeklere yedirilmemelidir. Bunlara meyveli ekmek, iz karışımı, tarçınlı kuru üzümlü simit, meyveli çörekler, meyveli kek, küçük ekmekler, kuru üzümlü tahıllar ve yulaf ezmeli kuru üzümlü kurabiyeler dahildir.Köpeğim Üzümlü Ekmek Yedi, Şimdi Ne?

Kapıdan içeri giren suçlu köpek

Ne yazık ki, içinde kuru üzüm bulunan ekmeği yutmak, hemen önlem alınmazsa korkunç sonuçlar doğurabilir.

Yavrunuz bir somun kuru üzümlü ekmek aldıysa, hemen harekete geçmek isteyeceksiniz. Köpek arkadaşınızın daha düşük bir ters reaksiyon şansına sahip olmasını sağlamak için aşağıdaki adımları hızlı bir şekilde takip edin.

Adım 1: Köpeğinizi İnceleyin

Köpeğiniz aşırı derecede uyuşuk, düz, titrek, nefes almakta zorlanıyor veya nöbet geçiriyorsa, hemen en yakın acil veterinerinize gidin. Parlak ve rahat görünüyorlarsa 2. adıma geçin. Sonraki adımları olabildiğince çabuk tamamlayın. erken müdahale esastır.2. Adım: Tüm Üzümlü Ekmeği Çıkarın

Köpek arkadaşınızın ve evdeki diğer evcil hayvanların daha fazla ekmek yemesini önleyin. Ulaşabileceğiniz her şeyi temizleyin ve kaldırın ve çöp kutusuna başka hiçbir hayvanın erişemeyeceğinden emin olun.

3. Adım: Bilgi Toplayın

Veterinerinize ne kadar fazla bilgi verirseniz o kadar iyidir, çünkü bu onların tavsiyelerini ve tedavilerini yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Sizce kuru üzümlü ekmek ne zaman yendi ya da yediklerini gördünüz mü? Ne kadar yemiş olabilirler? Marka veya ürün türü neydi? Plastik ekmek paketlerinden herhangi birini yediler mi? Bu, kalanları hızlı bir şekilde bir araya getirmek veya çöp kutusuna bakmak anlamına gelebilir.

Adım 4: Acil Veteriner Dikkatini İsteyin

Kuru üzüm ve üzümlerin öngörülemeyen toksik doğası nedeniyle, bu gıdalardan çok az miktarda yediklerini düşünseniz bile veteriner çağırmak her zaman en iyisidir. Veterinere topladığınız tüm bilgileri verin. seninkini bilmeleri gerekecek köpeğin ağırlığı, cinsi, yaşı ve herhangi bir hastalığın detayları veya şu anda almakta oldukları ilaçlar. Veterineriniz size buradan en iyi hareket tarzı konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Kuru Üzüm Toksisitesi Belirtileri

Köpeklerin Karnındaki Stetoskop

Kuru üzüm toksisitesinin ilk belirtilerinin görülmesi iki gün kadar sürebilir.golden erkek köpek isimleri

Vakalar değişse de, gastrointestinal rahatsızlık belirtileri köpeklerde genellikle ilk olarak kuru üzüm veya üzüm toksisitesi ile görülür. Maruziyetten sonraki ilk 24-48 saat içinde kusma, ishal, salya akması, iştahsızlık ve karın rahatsızlığı sıklıkla görülür.

Böbrek yetmezliği belirtileri genellikle önümüzdeki birkaç gün içinde ortaya çıkar, ancak yuttuktan sonra haftalara kadar sürebilir kendilerini tamamen ortaya çıkarmak için. Genellikle böbrek yetmezliği ile ilişkili belirtiler şunlardır:

 • Kusma
 • Letarji
 • Anoreksiya (yememe)
 • Zayıflık / titrek yürüyüş
 • Düzensiz pacing
 • Artan susuzluk ve idrara çıkma
 • Karın ağrısı

Son derece şiddetli durumlarda:

 • nöbet/virgül
 • Hiç idrar yapmamaya kadar ilerleyebilen azalmış idrara çıkma (anüri olarak bilinir - böbrekler artık idrar üretmediğinde)

Böbrek yetmezliği ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durum . Acil ve acil veteriner müdahalesi köpeğinize en iyi hayatta kalma şansını vermek için gereklidir. Bazı köpekler, hayat kurtaran tedavi gördükten sonra bile böbreklerinde kalıntı hasar bırakabilir.Bir Köpek Üzümlü Ekmek Yiyorsa Ne Olur?

Veterinerde Köpek Yavrusu

Veterineriniz, köpeğinizin kuru üzüm toksisitesi riski altında olduğundan endişeleniyorsa, onları kliniğe getirmenizi tavsiye edeceklerdir.

Dekontaminasyon, kuru üzüm toksisitesinin tedavisinde anahtar adımlardan biridir. Bu, köpeğiniz tarafından emilen toksin miktarını azaltma işlemidir. Üzümlü ekmek yakın zamanda yendiyse ve bunu yapmak güvenliyse, veterineriniz köpeğinizi kusturmak için bir enjeksiyon yapacaktır. Bu, zarar vermeden önce sistemden mümkün olduğunca fazla ekmeğin çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bunu asla evde kendiniz yapmaya çalışmayın. Bu sadece veterineriniz tarafından talimat altında yapılmalıdır.

Güvenli bir şekilde yapılmadığı takdirde köpek kusmuk yapmak oldukça riskli bir işlem olabilir. Örneğin, nörolojik semptomlar varsa, yavrunuz boğulabilir ve kusmuğu akciğerlere çekebilir. Bu aspirasyon pnömonisine neden olabilir. Köpekleri evde kusturmak için geleneksel olarak kullanılan bazı kimyasallar da mide ve yemek borusunda ülserasyon ve hasar (altın).Kusma başarısız olursa veya köpeğiniz ciddi etkiler yaşıyorsa, veterineriniz midesini boşaltmayı ve temizlemeyi seçebilir. Buna 'gastrik lavaj' denir. Bir başka popüler tedavi aktifleştirilmiş odun kömürü. Bu, toksinlerin vücuttan bağlanmasına ve yok edilmesine yardımcı olacaktır. Üzüm ve kuru üzüm toksisitesinin panzehiri yoktur.

Böbrekleri desteklemek, kuru üzüm toksisitesini tedavi etmenin diğer önemli bir parçasıdır. Veterineriniz, ciddi vakalarda günler ila haftalarca Fido'yu hastanede bir damlama (intravenöz sıvı tedavisi) üzerinde tutabilir. Bu onların böbreklerini destekleyecek ve toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Kan ve idrar testi böbrek parametrelerini izlemek için düzenli aralıklarla yapılacaktır. Ayrıca iyileşme sürecinde idrar çıkışını takip etmeye yardımcı olacaktır.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Karo zemin üzerinde kameraya bakarak üzgün köpek yavrusu

Veterineriniz, yavrularınızın iyileşmesini doğru şekilde teşhis edecek kişi olacaktır.

Veterineriniz, evcil hayvanınızın koşullarına bağlı olarak size bireysel olarak tavsiyede bulunabilecektir. Az miktarda kuru üzümlü ekmek yemiş ve hemen dekontaminasyon tedavisi gören köpeklerde çok iyi prognoz . Köpeğiniz böbrek yetmezliği geliştirirse, özellikle erken evrelerde destekleyici tedavi bazen böbreklerdeki hasarı tersine çevirebilir.Ne yazık ki, ciddi böbrek yetmezliği gelişen veya destekleyici tedaviye yanıt vermeyen köpekler çok daha kötü bir prognoza sahip olma eğilimindedir. Bu nadir olsa da, bu kadar ileri giden köpekler sık sık ölecek yoğun bakıma rağmen

cavachon vs cavapoo

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kuru üzüm köpekler için neden zehirli veya zehirlidir?

  Gerçek şu ki, üzüm ve kuru üzümlerde bulunan hangi maddenin köpeklerde toksisiteye neden olduğunu hala bilmiyoruz. Bilim adamları tarafından birkaç farklı mekanizma önerildi, ancak henüz kesin olarak bilmiyoruz.

  Üzüm ve kuru üzüm zehirlenmesinin köpekler arasında son derece değişken olduğunu biliyoruz, bazı köpekler toksik etkilerine karşı diğerlerinden daha hassastır. Bu, büyüklük, yaş, cins veya cinsiyet ile bağlantılı değildir ve köpeğiniz geçmişte sorunsuz bir şekilde üzüm yemiş olsa bile toksisite kendiliğinden ortaya çıkabilir - ne yazık ki, ikinci veya üçüncü kez bu kadar şanslı olmayabilirler.

 • Bir köpeği öldürmek için kaç kuru üzüm gerekir?

  Üzüm ve kuru üzümlerdeki toksik içerik bilinmediğinden, bu aynı zamanda toksik bir doz ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenemeyeceği anlamına gelir. Bu, köpeklerin onlardan tamamen kaçınmasının en güvenli olduğu anlamına gelir. Sadece birkaç kuru üzüm veya üzüm kadar düşük dozların ne yazık ki büyük cins köpeklerde bile ölümcül böbrek yetmezliğine neden olduğu bildirilmiştir.

  Flip tarafında, küçük köpeklerin çok miktarda Noel pastası yedikleri ve hikayeyi anlatmak için yaşadıkları bilinmektedir. Ne yazık ki, bir doz kuru üzüm veya üzümün 'güvenli' olup olmadığını bilmenin hiçbir yolu yok. Yavrunuzun küçük bir parça kuru üzümlü ekmek bile yediğini biliyorsanız veya bundan şüpheleniyorsanız, acil durum veterinerinizi aramak en iyisidir.

 • Nelere dikkat etmem gerekiyor?

  Mide rahatsızlığı semptomlarına veya herhangi bir nörolojik semptoma dikkat edin. Bu uyuşukluk, nefes nefese kalma, pacing ve sadece yavrularınızın iyi olmadığının belirtileri olabilir. Ne kadar erken harekete geçerseniz, yavrunuz o kadar iyi olur.

 • Üzümlü ekmek köpeğimi öldürebilir mi?

  Ne yazık ki, yavrularınızın kuru üzüm tüketimine nasıl tepki vereceğini bilmenin bir yolu yok. Büyük miktarlarda kuru üzüm, aslında köpekler için öldürücü olabilir. Yine, en iyi hareket şekli, yavrularınızı değerlendirmek için mümkün olan en kısa sürede veterinerinizle iletişime geçmektir.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi küçük bir parça kuru üzümlü ekmek bile tüylü dostlarımız için koca bir dünya belası olabilir. Onun üzüm beslemekten kaçınmak için en güvenli (Herhangi bir biçimde) tamamen köpeklerimize . Bu, ziyarete geldiklerinde aile ve arkadaşları eğitmek ve yemek yerken çocukları yakından denetlemek anlamına gelir.

kullanma evcil hayvan güvenli çöp tenekesi veya çöp kutusuna erişimin engellenmesi de önerilir. Bu, özellikle lezzetli yemek artıklarını temizlemesi muhtemel, gıda güdümlü evcil hayvanlar için geçerlidir. Hatta kuru üzüm ile pişirirken en iyisi evcil hayvanınızı evin başka bir alanına hapsedin. Bu, düşen malzemelere kendilerine yardım etmelerini engelleyebilir!

Üzüm ve kuru üzüm toksisitesinin etkileri tahmin edilemez. Küçük miktarlarda bile ölümcül böbrek yetmezliğine neden oldukları bildirilmiştir. Köpeğinizin kuru üzüm veya üzüm yediğini biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız, derhal veteriner hekime başvurun . Dekontaminasyon ne kadar erken yapılırsa, sevgili evcil hayvanınız için sonuç o kadar iyi olur.

Yorumlar