Cavachon vs Cavapoo: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Cavachon vs Cavapoo: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Cavachon ve Cavapoo, bir ebeveyni, Cavalier King Charles Spaniel'i paylaşan tasarımcı köpekler olarak da bilinen melez köpeklerdir ve bu nedenle birçok ortak noktaları vardır. Cavachons'un diğer ebeveyni Bichon Frise'dir ve Cavapoos'un diğer ebeveyni Minyatür veya Oyuncak Kaniştir ve bu nedenle aralarında da farklılıklar vardır.

Cavachon daha rahat bir köpektir ve öğleden sonra bir veya iki kez ertelenir, Cavapoo ise çok daha enerjik ve canlı bir yavrudur. Çok benzer görünüyorlar, ancak Cavapoo'nun daha kıvrımlı saçları var Kaniş ebeveyni sayesinde ve bu genellikle onları birbirinden ayırmanın en kolay yoludur. Her ikisinin de iyi bir mizacı var, ancak Cavapoo'nun gün boyunca daha fazla zihinsel uyarıma ihtiyacı var.Öyleyse, küçük ama çok sevimli bir melez köpek arıyorsanız, Cavachon ve Cavapoo'nun size ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Irk Karşılaştırma Tablosu

CavachonCavapoo
Yükseklik 13 inç veya daha az (M & F) 9 - 14 inç (M & F)
Ağırlık 15-20 pound (M & F) 7-18 pound (M & F)
Mizaç Oynak, Sevecen, Nazik Aktif, Sevecen, Akıllı
Enerji Düşük Egzersiz İhtiyacı Ortalama
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Günlük Bakım
Ömür 10-15 yıl 10-14 yaş
Fiyat 800+ ABD doları 800+ ABD doları

Irk Geçmişleri

Bu yavruları biraz daha iyi anlamak için ebeveynlerinin tarihine de bakmak önemlidir, bunların hepsi Avrupa'daki Kraliyet çevrelerinde başlamıştır.Cavachon

Cavachon melez bir köpektir ve ebeveynleri Bichon frise ve Süvari kral charles spaniel . Bichon Frise bir zamanlar zengin çevrelerde popülerdi, ancak bir Bichon Frise sahibi darağacına gönderildiğinde ayrıcalıklı statüsünü kaybetti. Ancak onun sayesinde eğitilebilirlik ve zarafet Sirklerde iş buldu ve bir kez daha popülerlik kazandı.

Cavalier King Charles Spaniel’in yolculuğu, İngiliz Kraliyet ailesinin ve özellikle de Kral Charles II'nin favorisi olan Toy Spaniel olarak başladı. Viktorya dönemi İngiltere'sinde, muhtemelen Asya köpek ırklarıyla geçti. Japon Chins ve Pug ve Cavalier King Charles Spaniel doğdu.

Cavachon, sahnede nispeten yeni bir karma türdür ve kaynaklandığına inanılır. 1990'larda Amerika ama dünya çapında çok popüler olduğunu kanıtlıyor.köpekler fıstık yiyebilir mi

Cavapoo

Cavapoo aynı zamanda melez bir köpektir ve ebeveynleri Kaniştir (Oyuncak veya Minyatür) ve yine Süvari kral charles spaniel . Kanişin aslen Almanya'dan olduğu ve Cavapoo'nun enerjisini aldığı yer olan ördekleri avlamak için yetiştirildiği nispeten bilinmeyen bir köpek gerçeğidir. Ancak Poodle, muhteşem saç kesimi ve gösterişli kişiliği nedeniyle kısa sürede Fransa'da aristokrasi çevrelerinde bir hit oldu.

Cavachon'a benzer şekilde, Cavapoo bir 90'lar yavru Avustralya'dan geldiğine inanılan ve yine, tüm dünyaya hitap eden tasarımcı bir köpek olduğunu kanıtlıyor. Kanişler için popüler bir türdür diğer saf ırklarla çaprazlama yanı sıra.

Karışık Irklar ve Genetik

Bu kadar çok köpek ırkının olmasının çeşitli nedenleri vardır. kasıtlı olarak karıştırılmış , daha sevimli bir yavru veya daha nazik bir yavru hedeflemek gibi, ancak iki ana kategori var. Birincisi, iki safkan köpeği birleştirerek daha sağlıklı bir yavru yarat . Bu sürece denir melez canlılık ve birçok yetiştiricinin bunun bir efsane olduğunu öne sürmesine rağmen, inkar edilemeyecek bilimsel bir temeli vardır.İkincisi, diğer temel amaç görünümü ve kişilik özelliklerini birleştirmek iki favori köpeğin tek bir köpeğe dönüşmesi. Cavalier King Charles Spaniel, Bichon Frise ve Kaniş, hepsi muhteşem küçük boyutlu yavrulardır ve eğer ikisi arasında karar veremezseniz, onları karıştırmak bir yavru oluşturur. her iki dünyanın en iyisi .

Genetik dünyasında, hem Cavapoo hem de Cavachon'da olduğu gibi, iki safkan ebeveynden melez bir köpek yavrusu denir. F1'ler . Genel olarak, üç nesil F1 yavruları kurulduktan sonra, köpek kulübesi kulüpleri gelecekte bir noktada kendi başlarına bir cins olacakları fikrini eğlendirmeye başlayacaklar. Yani, bir gün Cavachon ve Cavapoo büyük olasılıkla safkan olarak tanınacaklar, ancak o zamana kadar bu adamlar safkan statüsünü iddia edemeyen karışık köpeklerdir.

Görünümler

Hem Cavachon hem de Cavapoo birbirine çok benzeyen küçük köpeklerdir. Cavachon önlemleri 13 inç veya daha az yükseklikte, pençeden omuza ve ağırlıkta 15 ila 20 pound . Cavapoo her iki ölçümde de daha fazla farklılık gösterirken, 9 ila 14 inç ve ağırlık 7 ila 18 pound ; bu onun Oyuncak mı yoksa Minyatür Kaniş karışımı mı olduğuna bağlıdır. Cavapoo bir Minyatür yavru ise, o zaman elbette her iki ölçümde de daha benzerdirler, Cavachon her zamankinden biraz daha büyüktür ve eğer bir Oyuncak karışımı ise Cavapoo çok daha küçük olacaktır.

Her ikisi de melez köpek olduklarından, cins standartları henüz oluşturulmamıştır ve bu nedenle onların görünüşler çılgınca farklı , aynı çöpün içinde bile. Genellikle, Cavachon yumuşak, ipeksi ve dalgalı orta uzunlukta bir kaplamaya sahip olacaktır, ancak bazılarının düz katlara sahip olduğu bilinmektedir. Cavapoo, ancak, Kaniş ebeveyni sayesinde, kıvırcık ceket ve bu genellikle onları birbirinden ayırmanın en kolay yoludur. Cavapoos ceket, en yaygın olanı polar kaplama olmak üzere 3 şekilde olacaktır ve bu, Cavachon'a benzer yumuşak ve ipeksi ve ikinci en yaygın ceket, çok daha sıkı buklelere sahip olan yün paltodur.Cavachon olma eğilimindedir daha açık renk Beyaz ebeveyni Bichon Frise sayesinde, ancak vücudunda ara sıra siyah, ten rengi ve kayısı lekeleri olma eğilimindedir. Bununla birlikte, Cavapoo, daha fazla renk seçeneğine sahiptir ve ceketi altın, siyah, beyaz, üç renkli (siyah, beyaz ve ten rengi) veya blenheim (kahverengi ve beyaz) şeklini alabilir.

Benzer şekilde, büyük boncuklu koyu renkli gözleri var, buna hayır demek zor! Ayrıca Kral Charles’ın neredeyse çene çizgilerine ulaşan büyük sarkık kulaklarına sahipler. Burun ve pençeleri gibi özelliklerinin geri kalanı, vücutlarının geri kalanıyla orantılı olarak küçüktür.

Mizaçlar

Cavachon ve Cavapoo, aralarında genellikle fark edilebilir bir farkla çok benzerdir. Cavachon'un daha çok bir sarhoş Cavapoo, Poodle ebeveyni ile birlikte özellikle enerjik ve zıplıyor.

Burada dikkate alınması gereken iki ana nokta var, ilki Cavapoo'nun aktif bir aileye daha uygun olması, çünkü geleneksel bir çalışan köpek olan Kanişin egzersiz yapması ve çalışması gerekiyor, oysa Cavachon daha sakin bir ortamda mutlu. İkincisi, Cavapoo çok olduğu için daha enerjik , birçok işletme sahibi tarafından, zıplamaları nedeniyle kazara yere düşme olasılığı bulunmayan biraz daha büyük çocukları olan bir aileye uygun olması önerilmektedir.Ancak ikisi de eşit sevimli ve sevecen yakın aileleriyle ve efendisinin kucağına rahatça sığabilen daha küçük köpeklerdir. Diğer evcil hayvanlarla da harikadırlar, bu çok evcil bir ev iseniz harikadır (elbette bu, yavru olarak iyi sosyalleşmesine bağlıdır). İkisi de her alanda başarılıdır. çok uyumlu Bir apartman dairesi veya büyük bir kır malikanesi olsun, yerleştirildikleri ortama.

İkisi de son derece sosyal ve aile oyunlarına takılıp kalmayı seviyorum. Bununla birlikte, bu harika özellikle olumsuz bir özellik gelir, çünkü önemli ölçüde acı çektikleri bilinmektedir. ayrılık kaygısı ve yalnız bir evde iyi değil. Yine, aileden birinin günün çoğunu onlarla geçirip geçiremeyeceğini düşünmek önemlidir, çünkü melek yüzlerine rağmen, endişeli ve huzursuz olurlarsa mobilyalarınızı çiğnemeye başlayacaklardır.

Genel olarak, Bichon Frise 'eğlenceli, meraklı ve şevkli' olarak tanımlanır ve Kral Charles Spaniel 'sevecen, nazik ve zarif' olarak tanımlanır ve bu nedenle Cavachon'un bu kişilik özelliklerinin bir karışımı olmasını bekleyebilirsiniz. 'aktif, gururlu ve çok zeki' olarak tanımlanıyor ve yine yukarıda olduğu gibi Kral Charles Spaniel, bu yüzden Cavapoo'nun bu kişilik özelliklerinin bir karışımı olmasını bekleyebilirsiniz.Egzersiz yapmak

Cavapoo, Cavachon'dan çok daha enerjiktir ve bu nedenle orta enerjili bir köpek olarak etrafına ihtiyacı olacaktır. 30 ila 60 dakika egzersiz bir gün ve aynı zamanda çok sıkılmasını önlemek için gün boyunca zihinsel uyarılmaya ihtiyacı olacaktır. Cavachon, ancak, ihtiyacı olacak düşük enerjili bir yavru 30 dakikaya kadar egzersiz ve günün geri kalanında kucaklaşmaktan ve ertelemekten oldukça mutludur.

Bu iki cins arasında karar veriyorsanız, bu büyük bir faktördür, özellikle aktif bir aile değilseniz, o zaman Cavachon daha uygun köpek yavrusu olur ve Cavapoo aktif bir aile ile çok daha mutlu olur.

Eğitim

Hem Cavachon hem de Cavapoo çok eğitilebilir akıllı ebeveynleri, Bichon Frise ve Kaniş sayesinde. İkisi de iyi yanıt veriyor pozitif pekiştirme eğitimi ve herhangi bir köpekte olduğu gibi, aşina olmadıkları ortamlarda kendilerine güvenmelerini sağlamak için mümkün olduğunca çok sayıda diğer insan ve hayvanla erken sosyalleştirilmelidirler.

Sağlık

Tabii ki, karma cins köpeklerdeki genetik bozukluklar, sadece karma cins oldukları için tamamen ortadan kaldırılmaz, bu nedenle, yavrularınızın bir noktada bir sağlık sorunu yaşamasını beklemelisiniz. Nispeten yeni melez ırklar oldukları için, köpeklerin resmi bir kaydı yoktur ve bu nedenle resmi sağlık testleri veya cins kayıtları mevcut değildir.altın cocker retriever

Bununla birlikte, Cavachon'un genellikle aşağıdakilerden muzdarip olduğu bilinmektedir:

Kalp kusurları - bir kalp üfürümü normalde mevcut başka hastalıkların olduğunu gösterir. Mitral Kapak Hastalığı , birkaç diğerleri arasında.

Atopik dermatit - bu, yavrularınız için çok kaşıntılı ve ağrılı olabilen yaygın bir cilt alerjisidir.

Yukarıda açıklanan kalp kusurlarına ek olarak Cavapoo'nun şu sağlık sorunlarından muzdarip olduğu bilinmektedir:

Kalça Displazisi - Bu, sonunda artrite neden olabilecek anormal bir kalça eklemidir.

Göz koşulları - muzdarip olması gereken ana durum, körlüğe neden olabilen Progresif Retinal Atrofidir.

Lüks Patella - bu, çok ağrılı olabilen bir dizkapağı çıkığı ile karakterizedir.

Ortak ebeveynleri Cavalier King Charles Spaniel'in bir çeşitli kalp hastalıkları erken yaşlardan beri ve bu yüzden ikisi de bundan dolayı risk altındadır. Bu nedenle hem Cavachon hem de Cavapoo'nun kalplerinin iyi durumda olduğundan emin olmak için düzenli Veteriner muayenelerinden geçmesi çok önemlidir. Genellikle, ikisi de uzun ömürlü olan sağlıklı köpeklerdir.

Beslenme

Cavachon ve Cavapoo'nun ikisi de ortalama olarak Günde 1 bardak yemek . Her ikisi de aynı ebeveyni, Cavalier King Charles Spaniel'i paylaştıkları için, her ikisi de hızlı kilo almaya ve obeziteye yatkındır. Bu nedenle, ikisini birden beslediğinize dikkat edin ve yiyeceklerinin yaşına uygun olduğundan emin olun.

Bakım

Cavachon'un tımar edilmesi biraz daha kolaydır çünkü sadece dişlerini fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. Haftada 2-3 defa Dalgalı ceketini sağlıklı ve yönetilebilir tutmak için Cavapoo'nun fırçalamaya ihtiyacı olacak her gün buklelerinin dolaşmamasını sağlamak için.

Cavachons ebeveyni, Bichon Frise ve Cavapoo'nun ebeveyni Poodle, hipoalerjenik köpeklerdir ve bu kadar çok yetiştirici, Cavachons ve Cavapoos'u hipoalerjenik olarak deneyecek ve atacaktır, ancak bu zorunlu değildir.

Cavalier King Charles Spaniel, hipoalerjenik değil . Karışık bir cins olarak, Cavachon ve Cavapoo'nun ebeveynlerinden hangi özellikleri miras alacaklarını söylemek zordur, bu nedenle hipoalerjenik olabilirler, onlar da olmayabilir . Bu nedenle, kesinlikle hipoalerjenik bir köpeğin peşindeyseniz, bu hipoalerjenik köpeklere bağlı kalmak daha güvenli bir bahis olabilir.

Fiyat karşılaştırması

Bir Cavachon yavru köpeğinin ortalama fiyatı 800 ABD doları Cavapoo'nun fiyatı ise 1.200 $ . Resmi istatistikler bulunmamakla birlikte, Cavapoo'nun daha fazla talep görmesi ve belki de Cavachon'dan daha popüler olması nedeniyle daha yüksek fiyatlandırılması önerilmektedir.

Hem Cavachon hem de Cavapoo, her ikisi de yüksek talep gören sevimli yavrular olduğu için, vicdansız köpek değirmenleri Bu nedenle, hem saygın hem de etik olduklarından emin olmak için herhangi bir olası yetiştiriciyi kapsamlı bir şekilde araştırmak önemlidir.

Son düşünceler

Her ikisi de sahnede nispeten yeni olan karma türler olduklarından, görünümleri, mizaçları ve diğer faktörler, aynı çöp karışımı içinde bile büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle yavru ile tanışmak, en iyisi olduğundan emin olmak için özellikle önemlidir. sen. Bu nedenle, beklenmeyeni beklemeye heyecanla hazır olmalısınız! Ancak, köpek kulübesi kulüpleriyle safkan veya tescilli bir yavru aramadığınız sürece,% 99,99 hayal kırıklığına uğramayacaksınız!

Bu iki köpek arasında karar veriyorsanız, dikkate alınması gereken ana husus, Cavapoo'nun çok daha enerjik olduğu ve Cavachon'dan daha fazla günlük egzersize ihtiyaç duyacağıdır. Bu, yaşam tarzınıza uymayabilir, ancak bir macera partneri istiyorsanız size çok daha fazla uyabilir! Doğru ya da yanlış cevap yoktur ve tüm ebeveynleri aynı derecede tatlı huylu ve ailelerinin yanında olmayı seven yavrular olduğundan, dünyevi bir kraliyet onay mührü ile keyifli bir doggoya katılacağınızı biliyorsunuz.

Yorumlar