Köpeklerde Ayrılık Kaygısı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Evcil hayvan ebeveynlerinin sahip olduğu en yaygın endişelerden biri, köpeklerinin yalnız bırakıldıklarında üzülmesi veya yıkıcı hale gelmesidir. Evcil hayvanlarımızın kendilerini mutsuz hissettiklerini düşünmekten nefret ederiz ve ayrılık kaygısıyla baş etmek zor olabilir.

Anksiyetenin çok sayıda nedeni ve semptomu olabilir, ancak tipik olarak bir köpeğin sahibinden ayrılma konusunda korkmuş veya endişeli olmasıyla ilişkilendirilir. Peki evcil hayvanınızın yalnız kaldığında acı çekip çekmediğini nasıl anlarsınız?Bazı araştırmalar, ayrılık kaygısı yaşayan köpeklerin yaklaşık yarısının hiçbir belirti göstermediğini göstermiştir. Bu nedenle, köpeğinizin yalnızken nasıl hissedebileceğini ve siz evden çıktığınızda kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak bu yararlı kılavuzu bir araya getirdik.

İçindekiler

Ayrılık Kaygısı Nedir?

Ayrılık kaygısı, bir köpek sahiplerinden ayrı olmayı stresli bulduğunda ortaya çıkan davranışların bir toplamıdır. Birkaç nedenden dolayı gelişebilir, ancak genellikle bir köpek asla yalnız olmayı öğrenmediğinde olur.Yavru köpekler annelerinden ve kardeşlerinden ayrıldıklarında genellikle sızlanır veya havlarlar ve onlara geri dönmeye çalışırlar. Daha sonra duygusal olarak bağlanırlar ve yeni insan ailelerine bağlanırlar.

önemli olan d oglar kısa süreliğine yalnız veya diğer insanlarla bırakılabilir ve bunu yaparken kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri gerekir. . Ancak pek çok köpek, bir dizi nedenden dolayı, sahiplerinden asla ayrılmaz ve ayrıldıklarında baş edemezler.

Ayrılık Kaygısı Neden Olur?

Bazı köpeklerin insanlardan ayrıldıklarında neden kaygı yaşadıklarını tam olarak gösteren hiçbir kanıt yok, ancak onu tetikleyebileceğini bildiğimiz birkaç şey var. • sahibinde değişiklik – köpeklerin yeniden barındırıldığı durumlarda olduğu gibi yeni bir aile önemli bir tetikleyici olabilir
 • Rutin değişiklik - Köpekler, gün boyunca evde kimin olduğu, ne zaman beslenip gezdirildiği ve ne kadar süre yalnız kaldıkları gibi alışkanlıklara duyarlı yaratıklardır.
 • Ev taşıma – yeni bir ortam, köpeğinizin endişeli hissetmesine neden olabilir ve yeni evlerine yerleşirken kendilerini güvensiz hissederse onu tetikleyebilir.
 • Evdeki yeni insanlar – yeni bir bebek, taşınan yeni bir aile üyesi veya bir aile üyesinin kaybı kaygıya neden olabilir
 • Can sıkıntısı ve hayal kırıklığı - köpeklerin vücutlarını ve zihinlerini sağlıklı tutmak için bol miktarda uyarılmaya ihtiyacı vardır ve köpeğiniz yeterince egzersiz veya oyun süresi almazsa, kalan enerji kaygı veya dikkat çekme davranışları olarak ortaya çıkabilir.
 • Korku - Bu, istismara veya ihmale maruz kalmış kurtarma köpeklerinde veya çeşitli ortamlarda güven geliştirmemiş köpeklerde yaygındır. Korku kaygıya dönüşebilir ve köpekler, sahiplerinden rahatlık ve destek isteyerek, ayrı kalmakla mücadele etmelerine yol açabilir.

Ayrılık Kaygısının Belirtileri

 Isırıldıktan sonra suçlu köpek yavrusu, kanepeyi yok edip çiğniyor
Mobilya veya ev eşyalarını çiğnemek, kapıları tırmalamak ve oyuncaklarını parçalamak kaygı belirtileridir.

Anksiyete her köpekte farklı tezahür edebilir ve bazıları bariz semptomlar gösterirken, diğer köpekler siz dışarıdayken sessizce acı çekiyor ve eve döndüğünüzde normal davranıyor olabilir.

En yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

kilo vermek için en iyi köpek maması nedir?
 • ilerleme hızı
 • titriyor
 • Aşırı nefes alma veya esneme
 • salya akıtma
 • Sızlanan, havlayan veya uluyan
 • Yıkıcı davranışlar
 • Evde idrar yapma veya dışkılama
 • Kulaklar arkada ve kuyruk bacakların arasında

Tabii ki, bunu hatırlamak önemlidir Bu belirtilerden bazıları, köpeğinizin tıbbi bir sorunu olduğunu da gösterebilir. ve herhangi bir eğitime başlamadan önce bunları ekarte etmek için evcil hayvanınızı veterinerde kontrol ettirmeniz önemlidir.Ya Ayrılık Kaygısı Değilse?

10 köpekten yaklaşık 8'i insanlardan ayrı kalmak için mücadele ediyor. Ancak ayrılık kaygısının bazı belirtileri, evcil hayvanınızın tıbbi bir sorunu olduğunu da gösterebilir. Tedavi ve eğitime devam etmeden önce diğer nedenleri ekarte etmek önemlidir ve her zaman önce köpeğinizi veterinerde kontrol ettirmelisiniz.

Köpeğimde Ayrılık Kaygısı Varsa Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin ayrıldığında üzüntü belirtileri gösterdiğini anladığınızda, veterinerinizle konuşun ve kalifiye bir davranışçıya yönlendirmeyi tartışın . Veterinerinizin, köpeğinizin davranışı için diğer tıbbi nedenleri ekarte edebilmesi de önemlidir. Köpeğinizi davranışlarından dolayı asla cezalandırmamalısınız, çünkü bunun yanlış olduğunu anlamazlar ve bunu sadece kendilerini stresli hissettikleri için yaparlar.

Sonra, yapmanız gereken tedavi planını yönlendirmeye yardımcı olacağından, nedeni ve tetikleyicileri belirlemeye çalışın . Sebebini bulmak çok zor olabilir ve çoğu zaman birden fazla faktör vardır ve tabii ki köpeğinizin en endişeli olduğu sırada siz evin dışındasınız! Bazı endişeli evcil hayvan ebeveynleri, köpeklerinin evden çıktıklarında tam olarak ne yaptığını görmek için eve bir kamera kurabilirler - bu, yüksek sesler veya diğer köpek havlamaları gibi çevresel tetikleyicileri belirlemek için yararlı olabilir. Bir davranışçı da evinize gelebilir ve köpeğinizle tam olarak neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Kaygılı bir köpeği tedavi etmenin amacı, onlara rahatlamayı ve yalnız bırakılmaktan zevk almayı, buna tahammül etmeyi öğretin, ve kötü bir şey olmayacağını bilmek . Çoğu zaman durum tamamen çözülemez ve köpeğinizi tedavi yoluyla desteklemek zaman ve sabır gerektirir. Köpeğinizi evde dinlenmeye ve şirketinize güvenmemeye teşvik etmek çok önemlidir.Ayrılık Kaygısı Nasıl Tedavi Edilir?

 Yatakta birlikte televizyon yayını izleyen birkaç köpek
Köpeğinize televizyon veya oyuncaklar gibi dikkat dağıtacak şeyler vermek, siz yokken onu oyalamak için iyi bir yoldur.

Ayrılma kaygısının tedavisi, köpeğe, semptomlarına ve nedenine bağlıdır. Veterineriniz veya kayıtlı bir davranış uzmanınız bunu belirlemenize ve bir tedavi planı üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilir. onlarla birlikte olmak genellikle köpeğinize yardım etmenin en iyi yoludur.

Tedavi için en yaygın tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Tutarlı bir rutininiz olduğundan emin olun – Köpekler alışkanlıkları olan yaratıklardır ve egzersiz, beslenme ve kendi alışkanlıklarınız için düzenli bir rutine sahip olmak, kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.
 • Köpeğinize yeterince egzersiz yaptığınızdan emin olun ve onları uygun bir diyetle besleyin
 • Ayrı zaman geçirmeye başlayın - köpeğinizi yalnız bırakmak rutininizin bir parçası olmalıdır
 • Radyo veya televizyonu açık bırakarak gürültü gibi rahatsızlıkları en aza indirin, perdeleri kapatmak ve köpeğinizi evin sessiz bir yerinde bırakmak.
 • klasik müzik çal – Sakinleştirici etkisi olduğu biliniyor!
 • Köpeğinizin bol miktarda oyuncağı olduğundan emin olun. . Paspasları, bulmacaları ve diğer beyin oyunlarını yalayın siz dışarıdayken köpeğinizin dikkatini dağıtabilir ve zihnini meşgul edebilir
 • Düzenli bir köpek bakıcısı edinin - iyi bir köpek bakıcısı tanımak ve onların köpeğinizi tanıması gerçekten önemlidir, çünkü dışarı çıktığınızda köpeğinizin yalnız olmadığı konusunda içiniz rahat edecek ve yavrunuzu diğer insanlarla zaman geçirmeye alıştıracaksınız. kullanmanızı öneririz gezici bakıcını bulmak için
 • Siz dışarı çıkmadan önce köpeğinizin yürüyüşe çıktığından ve yemek yediğinden emin olun. can sıkıntısı ve hayal kırıklığını önlemek için

Köpeğinizi yalnız kalması için eğitirken hatırlamanız gereken önemli şeyler:

 • Odadan çıkarak köpeğinizin yalnız kaldığı için ne kadar mutlu olduğunu belirleyin. ve köpeğinizin sıkıntılı görünmeye başlamasından ne kadar önce olduğunu not edin.
 • Yavaşça ve köpeğinizin sınırları dahilinde çalışın ve davranışlarından dolayı onları asla cezalandırmayın
 • Kullanmak çok sayıda yüksek kaliteli ödül ve sözlü övgü ile iyi davranışı pekiştirmek
 • Yavaş yavaş köpeğinizi yalnız bıraktığınız zamanı artırın

Şiddetli vakalar için, veterinerlerin kaygıyı tedavi etmek için reçete edebileceği ilaçlar. Bazı köpekler için yardımcı olabilirler, ancak çok ciddi kaygılar için ayrılmış, ve altta yatan nedeni değil, yalnızca semptomları tedavi edin. MİA stresi yönetmek için de yararlı olabilir, ancak evcil hayvanınıza herhangi bir yeni takviye veya ilaç vermeye başlamadan önce veterinerinize danışmanız akıllıca olacaktır.Ayrılık Kaygısını Nasıl Önleyebilirim?

 Sandık eğitimi sırasında sandıkta Welsh Corgi yavrusu
Yavru köpeğinizin dinlenmesi için mutlu ve rahat bir yer yaratmak, yalnız bırakıldığında kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmanın anahtarıdır.

Köpeğinizin güvenini oluşturmak ve genç yaştan itibaren bağımsızlıklarını teşvik etmek kendi başlarına vakit geçirmeleri söz konusu olduğunda köpeğinize yardım etmek çok önemlidir. Köpeğinizin bazen yalnız kalmanın sorun olmadığını bilmesi gerekir. Ancak bu, alışmaları için her zaman dışarı çıkıp onları terk etmek anlamına gelmez. Bunu zamanla geliştirmeniz gerekiyor.

Her seferinde 10 dakikalığına evin farklı bir yerine giderek köpeğinizi küçük yaşlardan itibaren yalnız kalmaya alıştırmaya başlamalısınız. Bunu yavaş yavaş 20 veya 30 dakikaya çıkarabilir ve evden çıkmaya başlayabilirsiniz. Yavaşça inşa etmek, yakında bir saatliğine dışarı çıkmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir. Bunu yaptığınızda, köpeğinizin bir sandık veya bol miktarda oyuncağın ve dikkat dağıtıcı şeyin olduğu ve beslendiği ve yürüdüğü güvenli bir alan.

Shorkies bilgisi

Köpeğimi Ne Kadar Yalnız Bırakabilirim?

Köpekler en fazla 5 ila 6 saatten fazla yalnız bırakılmamalıdır ve çoğu köpek için genellikle 4 saat yeterlidir. Daha uzun süre dışarı çıkmanız gerekiyorsa, köpeğinizi yanınıza alıp alamayacağınıza bakın veya evinize girmesi için bir arkadaş veya köpek bakıcısı ayarlayın.Son düşünceler

Evcil hayvanınız için endişeleniyorsanız, tavsiye için her zaman önce veterinerinizle konuşmanız ve kalifiye bir davranış uzmanından yardım istemeniz gerektiğini unutmayın. İşaretleri tespit etmek, evcil hayvanınızı yalnız kalmaya alıştırmak ve eğitim teknikleri üzerinde çalışmak, köpeğinizin yanında siz yokken kendini güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar