Köpekler Pizza Yiyebilir mi? Pizza Köpekler İçin Güvenli mi yoksa Zehirli mi?

Köpekler Pizza Yiyebilir mi? Pizza Köpekler İçin Güvenli mi yoksa Zehirli mi?

Pizza bunlardan biri dünyanın en sevilen hazır yiyecekleri. Üç milyar pizza Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yenen , ve hatta daha fazlası dünya çapında. Bu, biz insanlar için en üst düzeyde rahatlık sağlayan besindir, peki ya köpek arkadaşlarımız? Köpekler pizza yiyebilir mi? Ve güvenli mi?

Hepimiz köpeklerimize onları sevdiğimizi göstermeyi severiz ve bazen sevgimizi göstermek için yiyecekleri kullanmaktan suçluyuz. Kuşkusuz, köpeklerimize sevgiyi göstermenin en iyi yolu dikkatle oynamaktır - oyun oynamak, yürümek, kanepede kucaklaşmak. Bu, aynı zamanda uygun olduğunu söyledi köpeklerimize yenilebilir bir muamele yapın , uygun olduğu ve çok fazla veya çok sık olmadığı sürece.Cuma gecesi paket servisinize girerken, merak ediyor olabilirsiniz, ' Pizzamı köpeğimle paylaşabilir miyim? ”, “Pizza köpeğim için kötü mü?” Pizzalar, malzemeleri ve malzemeleri açısından büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle “Köpeğimin yiyebileceği bir pizza türü var mı?” Diye sorabilirsiniz. veya 'Bütün pizzalar köpekler için kötü müdür?' Gerçekleri inceleyelim ve görelim.

golden cocker kırması

İçindekiler

Köpekler Pizza Yiyebilir mi? Güvenli mi?

Çatal Bıçakla Yemek Yiyen Köpek

Genel olarak konuşursak, pizzadan daha sağlıklı ve daha iyi seçenekler var.Çoğu durumda, pizza, köpekler için uygun bir yiyecek seçimi değildir. Güvenli değil çünkü bazıları ana maddeler köpekler için iyi değil ve pek çok popüler sos da değildir. Geleneksel pizza tarifindeki bazı malzemeler köpekler için sadece sağlıksız olmakla kalmaz, aslında zehirlidir ve ciddi hastalıklara neden olabilir.Pizza Köpekler İçin Neden Kötü?

Pizza genellikle bir kabuk, bir sos ve çeşitli soslar . Bunların hepsi köpekler için sorunlu olabilir. Bu nedenle, Pizzanızın neyle yapıldığını anlamak ve köpeğinizin veterinere gitmesine neden olabilecek toksik bileşenler içermediğinden emin olmak önemlidir.

Pizza Kabuğu Neden Kötü?

Beyaz tüylü köpek lezzetli pasta dilimine bakıyor

Pizza kabuğu şeker, tuz, yağ ve köpekler için besin değeri olmayan diğer maddelerle doludur.Geleneksel bir pizza kabuğu genellikle buğday unu, maya, şeker, tuz, yağ ve su içerir. Köpekler için en büyük problem şeker ve tuzdur; ikisi de aşırı miktarlarda iyi değil . Özellikle işlenmiş, mağazadan satın alınan pizzalarda, bu bileşenler insan tüketimi için aşırı miktarlarda bulunabilir, bu da köpekler için daha da fazla olacağı anlamına gelir.

Pizza Sosu Neden Kötüdür?

Border Collie, Pepperoni

Sarımsak ve soğan gibi pizza sosunda bulunan yaygın bileşenler köpek tüketimi için güvenli değildir.

Pizza geleneksel olarak bir domates bazlı sos Genellikle sarımsak içerir ve soğan, baharat, şeker ve tuz içerebilir. Bu bileşenler hepsi köpekler için kötü. Her ikisi de Sarımsak ve soğan zehirlidir köpeklere. Köpekler sarımsak veya soğan yediğinde, kırmızı kan hücreleri zarar görür veya yok olur ve köpek anemik olur (kanlarında düşük sayıda kırmızı kan hücresi vardır). Anemi, köpekleri halsiz, yorgun ve yiyeceklerinden yapabilir.Şeker ve tuz sadece uygundur küçük miktarlarda , ve genellikle sosa, kabuğa ve soslara eklenerek ortalama pizzaya hızla monte edilirler. Tüm bunlara ek olarak, biber gibi sosa eklenen herhangi bir baharat, kusma ve ishal ile mide ağrısına neden olabilir.

Hangi Pizza Malzemeleri Köpekler Yemez?

Pug Ananas ve Jambonlu Turtaya Bakıyor

Çoğu pizza sosu, köpeğinizin diyetine uygun değildir ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Pizza malzemeleri değişiklik gösterir ve çoğu zengin, yağlı ve aşırı işlenmiş , bu nedenle yüksek düzeyde şeker ve tuz içerirler. Örneğin biberli, yağlı ve tuzlu işlenmiş bir et ve köpekler için iyi değil. Taze sebzeler kulağa hoş gelebilir, ancak genellikle pizza için hazırlandıklarında, köpeğin midesini tahriş edebilecek zengin yağlar veya baharatlarla pişirilirler.

boyu uzamayan köpekler

Köpek Güvenli Pizza Sosları

Nefis Soslu Bir Pastanın Yanında Pug

Peynir, yavrularınıza yedirilebilecek 'za'nızın üstündeki birkaç güvenli malzemeden biridir.Peynir, yaygın bir pizza malzemesidir ve mozzarella peyniri sıklıkla kullanılır. Çoğu peynir köpekler için güvenlidir , ancak güvenli olmadığı için köpeğinize asla mavi peynir yedirmeyin. Köpekler genellikle peyniri severler ve az bir miktarını güvenle tüketebilirler.

Bunun istisnaları, laktoz intoleransı olan köpekler veya hassas mideleri olan köpekler olabilir. Peynirin yavrularınız için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, veterinerinize danışmanız en iyisidir.

Çoğu köpek için peynir, iyi bir eğitim tedavisi veya tabletleri gizlemenin uygun bir yoludur. Mozzarella iyi bir seçimdir. köpekler için peynir olduğu gibi yağ ve tuz oranı düşük . Peyniri pizzadan çıkarabilir ve köpeğinize yedirebilirsiniz. Bununla birlikte, peynir diğer pizza malzemeleri veya sos ile karıştırılmışsa, onu köpek arkadaşınızla paylaşmamak daha iyidir.

Pizza Hamuru Ne Olur?

İnsan Eli Hamuru Tavaya Dönüştürür

Asla bir köpeğe çiğ pizza hamuru yedirmeyin.Ham pizza hamuru, mayalanarak hamurun kabarmasına neden olan maya içerir. Çiğ olarak yenirse, hamur köpeğin midesinde yükselmeye devam eder ve midenin şişmesine neden olabilir. potansiyel olarak önemli organlara kan akışını kesmek . Bir köpeğin içinde o kadar çok yer kaplayabilir ki, göğsün doğru şekilde şişmesini engeller ve köpeğin nefes almasını zorlaştırır.

Benzer ekmek hamuru , mayanın çiğ hamurda fermente edilmesi alkol verir. Köpekler alkolün etkilerine insanlardan daha duyarlıdır ve çiğ hamur yerse ciddi alkol zehirlenmesi geçirmek .

Pizza Hamuru Kullanırken Dikkatli Olun

Ev yapımı pizza yapıyorsanız, emin olun. yavrularını hamurdan uzak tut yükselirken. Sıcak bir yerde bırakılmalıdır, bu nedenle insanlar genellikle fırınlarında havalandırma dolabını veya çekmeceyi alçakta kullanır. Seçtiğiniz yere erişemeyeceklerinden emin olun!Yavru köpeğinizin çiğ hamur yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, acilen veterinerinizi arayın .

Köpeğim İçin Ev Yapımı Pizza Yapabilir miyim?

Yemek Dileyen Kabarık Köpek

Köpeğinizi ev yapımı bir pizza yapmak mümkün olsa da, mantıklı olmayabilir.

Pizzadaki malzemeler değişiklik gösterir. Peki, köpekler bazı pizzaları tüketebilirken bazılarını tüketemez mi? Teoride, evet, köpek dostu bir pizza yapabilirsin ama pratikte bu pek gerçekçi değil.

Sadece köpek dostu malzemelerle, şekersiz, tuzsuz kabuklu, sossuz, üzerinde sade pişmiş et ve sebzelerle evde pizza pişirebilirsiniz, ama buna değer mi? Köpekler yiyecekleri bizim yaptığımız gibi analiz etmezler. ve pizza şeklinde olduğu için yemek tarafından daha fazla heyecanlanmayacaktır.Bütün bir pizza bir köpek için çok fazla olurdu, yani muhtemelen atık yaratır . Köpeğiniz, uygun porsiyon boyutlarında hazırlanıp beslenebilen, sade pişmiş sebze veya kabuksuz et için minnettar olacaktır. Bu nedenle, köpek dostu bir pizza yapmak mümkün olabilir, ancak bu gereksizdir ve köpeğiniz bunu gerçekten takdir etmeyecektir.

Peki Köpeğim Pizza Yiyorsa Ne Yapmalıyım?

Veterinerde Bekleyen Küçük Köpek

Telefon etmek en iyisidir. köpeğiniz pizzanızın bir kısmını tüketirse, sonraki adımlarımızı belirlemek için veterineriniz.

Ham pizza hamuru tehlikelidir ve ağır hastalık çok çabuk . Köpeğinizin çiğ hamur yemiş olabileceğini düşünüyorsanız hemen veterinerinizi arayın.

Köpeğiniz pişmiş pizza yerse kusma, mide ağrısı ve ishale neden olabilir. Çok fazla pizza tüketildiyse, veterinerinizi aramak mantıklıdır. senin yavru kusmaya neden olmak için tedaviye ihtiyaç duyabilir böylece daha fazla kötü etki yaşamazlar veya mide ağrısı veya ishal gibi semptomların kontrolüne yardımcı olurlar.

Pizza gibi zengin yiyecekler, ciddi olabilen pankreatit denilen bir durumu tetikleyebilir. Köpeğiniz iyi görünmüyorsa alışık olmadıkları veya köpekler için tasarlanmamış yiyecekleri yedikten sonra lütfen veterinerinizi arayın.

Küçük bir parça pizzanın yavrularınıza anında zarar vermesi pek olası değildir, bu yüzden düşünmek cezbedici , 'oh, sadece bu seferlik.' Pekala, lütfen iki kez düşünün! Yavru köpeğinize ne kadar çok sağlıksız bir muamele yaparsanız, zarar verme olasılığınız o kadar artar.

amerikan mastiff

Uygun olmayan besinlerin verilmesi çeşitli hastalıklara yol açar ve köpeğinizin ömrünü kısaltıyor olabilir. Tüm evcil hayvan ebeveynleri köpeklerinin sonsuza kadar yaşamasını ister, değil mi? Bu nedenle, köpeğinize pizza yedirmeyin, daha güvenli ve aynı derecede lezzetli olan birçok alternatif yiyecek var.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler çiğ pizza hamuru yiyebilir mi?

Hayır, çiğ hamur köpekler için güvenli değildir. Fermente maya, köpeğinizin midesindeki hamuru şişirerek ciddi yan etkilere neden olabilir ve saldığı alkol toksik yan etkilere neden olabilir. Bu etkilerin her ikisi de yaşamı tehdit edici olabilir.

Köpekler pizzadan pepperoni yiyebilir mi?

Pepperoni, işlendiği için bir köpek için etli atıştırmalık olarak iyi bir seçim değildir, yani saf et değildir. Genellikle baharat, tuz ve nitrat içerir. Baharatlar bir köpeğin karnını tahriş edebilir, tuz fazlalığı iyi değildir ve nitratlar (et bazlı yiyeceklerde olduklarında) belirli kanserlerle bağlantılıdır.

Pizzadaki mantarlar kötü mü?

İnsanlar tarafından yaygın olarak yenen ve büyük mağazalarda satılan mantarlar, kendi başlarına köpekler için güvenli değildir. Bununla birlikte, bir pizza sosu olarak, muhtemelen yağlar, baharatlar ve diğer güvenli olmayan malzemelerle karıştırılırlar. Risk almamak en iyisi köpeğini mantarla beslemek pizzadan.

Köpekler pizza kabuğu yiyebilir mi?

Hurdalarımızın köpeklerimiz için uygun olduğunu düşünmek cezbedicidir ve bazen pizza kabuğu artık kalır, ancak kabuklar köpeklere verilmemelidir. Kabuklar, köpekler için kötü olabilecek soslar veya yapay peynirlerle doldurulabilir. Sade kabuğun bile yağlı ve tuzlu olması muhtemeldir.

Son düşünceler

Pizza, köpeğinizle paylaşmak için akıllıca bir yiyecek seçimi değildir. Çoğu pizza köpekler için kötü olan birden fazla bileşen içerir . Neredeyse tüm pizzalar, kabuktan soslara kadar tipik olarak köpek tüketimi için uygun olmayan bileşenler içerir. Yani bir kural olarak, en iyisi daha sağlıklı seçeneklere bağlı kalın yavru köpeğinize bir aperatif beslemeye gelince.

Yorumlar