Köpeğim Neden Aniden Agresif Oldu? İşte 7 Neden

Köpeğim Neden Aniden Agresif Oldu? İşte 7 Neden

Köpeğiniz aniden hiçbir uyarı yapmadan agresif bir şekilde size döndü mü? Var birçok farklı faktör köpek davranışını etkileyebilir. Bazıları diğerlerinden daha belirgindir, bu nedenle davranış değişikliğine neyin neden olabileceğini anlamak önemlidir.

Köpeklerde saldırganlık hafife alınacak bir şey değil . Bu sadece genel olarak köpekler için endişe verici bir davranış değil, aynı zamanda genellikle arkadaş canlısı olan bir yavruda özellikle endişe verici! Peki bir köpeğin size veya diğer köpeklere karşı aniden saldırganlaşmasına ne sebep olabilir?ingiliz bulldog yavrusu için en iyi yiyecek

Davranışı ele almak ve değiştirmek için, bunun neden olduğunu anlamanız gerekir. Bu makalede, tartışacağız köpek saldırganlığının ayrıntıları tüylü dostlarımızda ve yavrularınızın neden bu ani mizaç değişikliğini yaşadığını anlamanıza yardımcı olun!

İçindekiler

Saldırganlık Belirtileri

Küçük Köpek Başka Bir Köpeğe Havlıyor

Köpeklerin diğer köpeklere ve insanlara karşı saldırganlık göstermelerinin birçok yolu vardır.Köpeklerdeki bu ani davranışın ayrıntılarını tartışmadan önce, tüylü arkadaşlarımızda saldırganlığın nasıl görünebileceğini anlamak önemlidir. Agresif davranış çok ağızdan farklı veya ısırma davranışı. Bazı köpekler yaşayabilir hafif huysuzluk zaman zaman, bu her zaman önemli bir endişe nedeni değildir. Peki, köpeklerde gerçek saldırganlığın belirtileri nelerdir?

Köpeklerde en yaygın saldırganlık belirtileri şunlardır:

 • Gergin veya katı duruş
 • yoğun durum
 • Yükseltilmiş tüyler
 • hırıltı
 • dişlerini göstermek
 • Köpeğin size veya başkalarına burnuyla vurmasını içeren namlu deliği
 • Kulağa normalden daha tehditkar gelen derin havlama
 • yapışma
 • Hırıltı veya koruma nesneleri
 • Yoğunluğu değişen ısırıklar
 • ısırma ve geri çekilme
 • Isırmak ve saldırmaya devam etmek

Bu her zaman böyle olmasa da çoğu köpek ısırmadan önce bazı uyarı işaretleri gösterir. Bu uyarı işaretleri, genellikle bir köpeğin birçok farklı yolundan biridir. iletişim kurmaya çalışıyor olabilir . Bazı köpekler tarafından yıkıcı davranışlara dönüşebilir. bahçeyi kazmak veya stres kaynaklı esneme mutsuz olduklarını size bildirmek için, ancak agresif uyarı işaretleri tamamen farklı görünüyor.Pek çok köpek sahibi, köpeğinin saldırgan davranışını, gerçekten, birçok ipucunu kaçırıyorlar eyleme yol açar.Köpek saldırganlığı konusunda bilgi sahibi olmanın en iyi yolu, kendinizi olası birçok işaret konusunda eğitmektir. Bilgi sahibi olmak, evinizdekileri güvende tutmanın yanı sıra diğer hayvanlarla olumsuz etkileşimleri önlemeye yardımcı olabilir.

Köpek Saldırganlığı Türleri

Alman Çoban Dişlerini Açtı

Köpeklerde hırlama, havlama ve dişlerin açıkta kalması köpek saldırganlığının en yaygın belirtileridir.

Ani saldırganlığın en yaygın nedenlerine dalmadan önce, önce şunları tartışalım: köpek saldırganlığı türleri tüylü arkadaşınızda görebilirsiniz. Bu kategorilerden birden fazla saldırgan davranış örneği ortaya çıkabilir ve bu da temelleri anlamayı önemli hale getirir.Koruyucu/Anne Saldırganlığı : Yavrularını veya yavrularını korumaktan kaynaklanan, genellikle bir dişiden gelen saldırgan davranış.

Bölgesel Saldırganlık : Kendi bölgelerine giren bir hayvana veya kişiye yönelik saldırgan davranış. Bölgeleri, evlerini, bahçelerini veya köpeğinizin kendilerine ait olduğunu iddia ettiği diğer herhangi bir alanı içerebilir.

yırtıcı saldırganlık : Avlanmakla ilgilendikleri diğer hayvanlara yönelik saldırgan eylemler. Bu saldırganlık, bir köpeğin av sürüşüne bağlanabilir ve genellikle ölümcül bir saldırı ile sonuçlanır.

Korku Saldırganlığı : Korku veya kaygı temelli saldırgan davranış. Bu davranış, yeni durumlarda, ortamlarda veya yeni insanlarla tanışmada korku içerebilir. Bu davranış genellikle bir hayvanın mevcut çevresi tarafından köşeye sıkıştırılmış veya kapana kısılmış hissetmesinden kaynaklanır.cinsel saldırganlık : Çiftleşme davranışına bağlı saldırganlık. Bu davranış, çiftleştikleri hayvana veya rekabet gibi görünen diğer köpeklere yöneliktir.

Ani Köpek Saldırganlığının 7 Sebebi

Artık köpek saldırganlığının neyden kaynaklanabileceğini anladığınıza göre, şimdi bunları tartışmanın zamanı geldi. Ani saldırganlığın arkasındaki en yaygın yedi neden sevgili yoldaşlarımızda. En sevdiği oyuncakları korumaktan kendini iyi hissetmeye kadar, köpeğinizin saldırganlığı daha fazla bir şeye işaret ediyor olabilir!

Sahiplenmek

Küçük Köpek Topu Korur

Köpekler alanları, oyuncakları, yiyecekleri ve hatta sahipleri üzerinde çok sahiplenici olabilirler.

Sahiplenici saldırganlık bunlardan biridir. en yaygın evcil hayvan sahiplerinin yaşadığı köpek saldırganlığı biçimleri. Sahiplenme veya kaynak koruma, kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri belirli bir nesneyi koruyan ve herhangi biri yaklaştığında saldırganlaşan bir köpeği içerir. Bu saldırganlık, bir mal sahibi bu nesneyi elinden almaya çalıştığında veya hatta bir kişi veya hayvan bölgeye yaklaştığında ortaya çıkabilir.Bu sadece bir köpek yemeğini veya en sevdiği oyuncağını korurken değil, aynı zamanda yabancılar evlerine girdiğinde de olabilir. Köpekler, alanları üzerinde aşırı derecede sahiplenici olabilir ve bölgelerinin işgal edildiğini hissettiklerinde saldırgan davranışlar sergilemelerine neden olabilir. Bir kaynağı korumaya çalışırken saldırgan davranış ortaya çıkarsa, bunun nedeni büyük olasılıkla sahiplenici saldırganlıktır.

Yönlendirilmiş Saldırganlık

Alman Çoban Başka Bir Köpeğe Hırlıyor

Köpeklerin bir şey tarafından tetiklenmesi, ardından hayal kırıklığını müdahale eden başka bir tetiğe yönlendirmesi yaygındır.

Yönlendirilmiş saldırganlık, köpek saldırganlığının başka bir yaygın şeklidir. Yönlendirilmiş saldırganlık, bir köpeğin belirli bir tetikleyici tarafından uyarılmasını, yalnızca süreçteki bir şey veya biri tarafından kesintiye uğramasını içerir. Bu tetik, bir köpeğin saldırganlığını orijinal tetikleyiciden uzaklaştırmasına ve onu kesintiye uğrayan kişi veya hayvana çevirmesine neden olur. Bu nedenle bu kadar önemli asla bir köpek dövüşünü kesme çıplak ellerinle.Örneğin, birçok evcil hayvan sahibi, bir köpek kavgasını tırmandırırken ciddi yaralar alacaktır. Sahipleri genellikle onları ayırmaları için köpeklerine uzanır, ancak köpeklerden birinin dönüp aniden onları ısırması sağlanır. Bu saldırganlık, diğer türlü dost canlısı hayvanlarda ve herhangi bir yaş veya cinsiyetteki köpeklerde ortaya çıkabilir.

Sınırlarını Zorlamak

Beagle ile oynayan çocuk

Köpeğinizin sınırlarının zorlandığını gösterebileceği uyarı işaretlerine her zaman dikkat etmelisiniz.

Bir köpeği hayal kırıklığı noktasına getirmek, bazı köpek arkadaşlarımızda saldırganlığa yol açabilir. Pek çok köpeğin tahammül edebilecekleri belirli davranışları vardır ve bu sınırlar zorlanırsa saldırganlaşabilir. Tıpkı senin ve benim zaman içinde tekrarlanan bir harekete müsamaha göstermeyebileceğimiz gibi, köpeklerimiz de aynı şekilde.

Örneğin, birçok köpek birkaç uyarı işaretleri Mevcut bir senaryodan hayal kırıklığına uğradıklarını göstermek için. Bir köpek olabilir bir çocuğa hırlamak ve hırlamak kulaklarını çekerler, ancak uyarı işaretleri anlaşılmadığında boğulurlar. Bir köpeğin sınırlarını zorlamak, saldırgan olmalarına ve genellikle ısırıklara ve yaralanmalara neden olabilir. Hayal kırıklığı artmaya başladığında köpeğiniz yalnız bırakılmadıysa, muhtemelen sınırları zorlanmıştır.Ağrı

Ahşap Zeminde Döşeme Kabarık Köpek

Yeni gelişen ağrı, köpeklerin bakıcılarına karşı düşmanlık göstermesine neden olabilir.

Ağrı, bir köpeğin birçok anormal şekilde davranmasına neden olabilir. Rahatsızlık, birçok durumda toleranslarını azaltabilir ve bazı durumlarda saldırgan olmalarına neden olabilir. Acı sadece acıtmakla kalmaz, aynı zamanda son derece stresli bir köpeğin idare etmesi için. Bu, özellikle akut bir yaralanma veya hastalıktan kaynaklanıyorsa geçerlidir. Bir köpek, ağrılı bölgeye dokunulduğunda agresifleşebilir veya stres birikimi nedeniyle saldırganlık yaşayabilir.

Bir köpeğin neden acı içinde olduğunu belirleme zor olabilir . Köpeklerde ağrı, eklem rahatsızlıkları, yırtılmalar, yaralı uzuvlar, GI rahatsızlıkları, sırt yaralanmaları ve daha fazlasından kaynaklanabilir. Köpeğinizin saldırganlığını tetikleyen ağrılı bir dönem yaşadığını düşünüyorsanız, daha fazla bakım için veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Yeni Tıbbi Koşullar

İnsan elinde homurdanan chihuahua

Kendini gösteren tıbbi bir durum, köpeğinizde bir ruh hali değişikliği yaratabilir.

Yeni bir tıbbi durum, bir köpeğin üstesinden gelmesi için son derece stresli olabilir. Tıbbi durumlar, özellikle aşağıdakilere yol açıyorsa, ani köpek saldırganlığını tetikleyebilir. günlük rutindeki değişiklikler . Yeni semptomların ortaya çıkması yalnızca kaygının artmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yapılarındaki bir değişiklik stresli bir yavruyu daha da kötüleştirebilir. Rutin bir değişiklik, yeni günlük ilaçları, veterinere daha fazla ziyareti ve genel sağlıklarındaki herhangi bir düşüşü içerebilir.

Yeni bir tıbbi durumun başlangıcı, yalnızca yeni köpek saldırganlığına yol açmaz, hatta zaten huysuz bir köpekte saldırganlığı tetikleyebilir. Köpeğinizin ani saldırganlığının yeni bir teşhise bağlı olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinizle rahatlık sağlamanın yolları hakkında konuşmanızı öneririz.

Çevrelerindeki Değişiklikler

Yeni Evde Küçük Kara Köpek

Yeni bir eve taşınmak, ziyaretçi ağırlamak veya başka bir evde kalmak stres ve saldırgan davranışları beraberinde getirir.

Birçok köpek yapılandırılmış bir ortamda gelişir. Köpek dostlarımız, yaşamlarında herhangi bir ani değişiklik olduğunda strese yol açan genel bir rutin içinde rahatlık bulurlar. Stresli bir köpek yakalaması daha olası belirli durumlarda, davranış değişiklikleri için kapıyı açmak. Evdeki büyük değişimler, bir köpeğin daha önce sahip olmadığı şekillerde tepki vermesine neden olabilir ve sonuç olarak saldırgan davranışlar sergileyebilir.

Köpekler, ev değiştirmek, bir sahibinin aniden yokluğu, evde yeni insanlar, evde yeni evcil hayvanlar ve daha fazlası nedeniyle stres yaşayabilir. Köpeğinizin saldırgan davranışı, rutininde bir değişiklikten sonra başladıysa, saldırganlığının nedeni bu olabilir.

yaşlanma

Bir Tarlada Kıdemli Köpek

Daha yaşlı bir köpek, yaşla birlikte ortaya çıkan daha fazla komplikasyona eğilimlidir. Bu davranışa başladıklarında sabırlı ve nazik olun.

Yaş kendi başına bir hastalık olmasa da birçok yaşam değişikliğini beraberinde getirebilir. Kıdemli bir köpek kronik ağrı yaşama olasılığı daha yüksektir , yeni tıbbi koşullar ve hatta çevresel değişiklikler nedeniyle artan stres. Bu komplikasyonların her biri kendi başına ani saldırganlığa yol açabilir. Bu faktörlerden herhangi biri gözle görülür davranış değişikliklerine neden olabilir.

Köpeğinizde son yıllarına girdikten sonra artan saldırganlık fark ederseniz, en iyisi bu olayı veterinerinizle tartışın . Veterineriniz, evcil hayvanınızın sıkıntısına neden olan herhangi bir durumu potansiyel olarak teşhis edebilir ve onlara son yıllarında rahatlık getirmenin yollarını önerebilir.

Köpeğinizin Saldırganlığını Ele Almak

Pomeranian Baring Dişleri Kameraya Karşı

Bazı saldırganlıklar sevimli görünse de, yaralanmayı önlemek için davranışı derhal ve doğru bir şekilde ele almak önemlidir.

Köpeğinizdeki ani saldırgan davranışlar her zaman ciddiye alınmalıdır. Ani davranış değişikliğini kabul etmekten daha da önemli olan, ona yaklaşmaktır. doğru yol , olumsuz bir tepki durumu daha da kötüleştirebilir. Köpeğinizin saldırganlığını gidermek için atmanız gereken önerilen adımları tartışalım.

Sorunun Kökünü Bulun

Köpeğinizin saldırganlığını gidermek için atmanız gereken ilk adım, sorunun kökenine inmeye çalışmaktır. Köpeğinizin hayatını herhangi bir şey için incelemek potansiyel tetikleyiciler sorunu çözmenize ve hatta gelecekteki saldırganlığı önlemenize yardımcı olabilir. Bir köpeğin tetikleyici olmadan ciddi bir davranış değişikliği yaşaması nadirdir.

Veterinerinizle Konuşun

Köpeğiniz ani bir saldırganlık yaşıyorsa, her zaman veterinerinizle konuşmanızı öneririz. Altta yatan bir nedeni ekarte etmenin tek yolu, bir profesyonel görmek ve köpeğinizin geçmişini, onları tanıyan bir veterinerle tartışmak. Köpeğinizin davranış değişikliği teşhis edilmemiş bir durumdan kaynaklanıyorsa, sorunu asla kendi başınıza çözemezsiniz.

Profesyonel Eğitim Arayın

Köpek saldırganlığı her zaman ciddiye alınmalıdır. En tatlı köpekler bile yanlışlıkla bize zarar verebilir. yapmanız gerekecek profesyonel eğitim almak saldırgan davranış içeren durumlarda. Profesyonel köpek eğitmenleri, evinizdeki olası tetikleyicileri belirleme konusunda da yeteneklidir. Bu, davranışın kökenine inmeyi kolaylaştıracaktır.

Potansiyel Tetikleyicilerden Kaçının

Tüylü arkadaşınız için belirli bir tetikleyici tanımlayabilirseniz, hayatını kolaylaştırmak için çok önemlidir. durumdan kaçınmak mümkün olunca. Tüm nedenler kolayca önlenebilir olmasa da, bazı köpek tetikleyicileri vardır. Örneğin, köpeğinizin evinize giren yeni hayvanlar tarafından tetiklendiği görülüyorsa, yeni evcil hayvanlara sıcak bakmamak en iyisi olabilir.

Son düşünceler

Köpeklerde ani saldırganlık birçok potansiyel faktörle ilişkilendirilmiştir. Bu makaleyi okuduktan sonra, saldırganlığın neden yeni geliştirilen bir sorun haline geldiğinin en az bir nedenini belirleyebilmişsinizdir.

Yavru köpeğiniz aniden agresifleşirse, yapılacak ilk şey veterinerinize danışmaktır. Sağlıkla ilgili olmadığından emin olmak isteyeceksiniz. Oradan, bir köpek davranış uzmanıyla yukarıdaki adımları tamamlamak isteyeceksiniz. Davranışı ele almak ve onu düzeltmek için köpeğinizle birlikte çalışmak çok önemlidir, yoksa devam etmez.

Yorumlar