Beagle ve Basset Hound: Cins Farklılıkları ve Benzerlikleri Karşılaştırma

Beagle ve Basset Hound: Cins Farklılıkları ve Benzerlikleri Karşılaştırma

Beagle ve Basset Hound farklı görünebilir, ancak her ikisi de kolayca av köpeği olarak tanımlanabilir. Her ikisi de avcılık oyunlarında en iyisidir ve her ikisinin de sahiplerinden daha çok dinledikleri etkileyici burunları vardır.

Sosyal ve eğlenceli olmaları bakımından mizaçlarına benzerler. Harika aile hayvanları yaparlar, ancak her ikisi de çok fazla gürültü çıkarabilirler. Beagle biraz daha uzun yaşar ve satın almak için biraz daha ucuzdur, ancak Basset Hound'a kıyasla çok daha fazla egzersize ihtiyacı vardır.Her cins için profesyonel ve aleyhte olanlar vardır, bu yüzden bunların ne olduğuna daha yakından bakalım ve umarım sizin için hangi yavru köpeğin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Irk Karşılaştırma Tablosu

BeagleBasset Hound
Yükseklik 13-15 inç (M & F) 15 İnç'e kadar (M&F)
Ağırlık 20-30 pound (M&F) 40-65 pound (M&F)
Mizaç Mutlu, Arkadaş canlısı, Meraklı Büyüleyici, Sabırlı, Düşük Anahtar
Enerji Yoğun Düzenli Aktivite
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Fırçalama Haftalık Fırçalama + Ekstra Bakım
Ömür 10-15 yıl 12-13 yaş
Fiyat 1000 $ + 1000 $ +

Tarih

American Kennel Club'ın (AKC) kabul ettiğine dikkat etmek önemlidir. Beagle'ın iki çeşidi , standart sürüm ve daha küçük sürüm, pek çok kişi bunlardan 'cep tazı' olarak bahsediyor, ancak boyutları dışında tamamen aynı.Beagle

Beagle’ın tarihi biraz gizemlidir. 'Beagle' kelimesi ya Galce kelimesi olan 'beag' kelimesinden gelir ve çok az anlamına gelir ya da av köpeklerinin avları sırasında çıkardıkları sesi tanımlayan Fransızca 'be'geule' kelimesinden gelir. Bugün onu tanıdığımız Beagle'ın meraklılarının çoğu tarafından, İngiltere kökenli 18'deinci Yüzyıl, ancak ataları M.Ö.55 yılına kadar uzanıyor ve çoğu av köpeği gibi Aziz Hubert Tazısı ile akraba olduğuna inanılıyor. Beagle, İngiliz Beyler arasında popüler , paketlerini kim kullandı tavşan avlamak.

Beagle'lar, 19'un ortalarından sonlarına kadar Amerika'ya gelmeye başladı.inci Century, ve bugüne kadar hala yetenekli burunlarının, olağanüstü izleme yeteneklerinin ve avlanma sevgilerinin en iyi av köpeği olduğuna inanan avcılar arasında anında bir hit oldular. Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) şu anda onları sıraladı 6 olarakinci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır. Beagle, en çok çizgi film köpeği olarak bilinir. Snoopy.Beagle'lar, diğer köpeklerle 'tasarımcı köpekler' olarak melezlemek için popüler bir tür olmuştur. Bazı popüler karışımlar Aussie-Beagle karışımı ve Beagle'ı Corgi ile karıştırmak .

Basset Hound

Basset Hound’un kökeni Fransa’dadır ve 'Bassett' kelimesi Fransızca'da düşük anlamına gelir. Atalarının St.Hubert Hounds olduğuna inanılıyor, ancak o, muzdarip olan tazıların yetiştirilmesinin bir sonucudur. cücelik. Genetik mutasyondan muzdarip olmasına rağmen, daha kısa olan köpeğin fırçanın altını izle avcılara avantajlı olduğu görülmüş ve bu nedenle amaç doğrultusunda seçilmiştir. Basset Hounds arasında her zaman popüler olmuştur Fransız Aristokrasisi , ancak Fransız Devrimi'nden sonra, Basset'e ayak uydurmak kolay olduğu için, at tutmaya gücü yetmeyen avcılar arasında popüler oldular.Basset Hound, 20'li yıllarda Amerika'da popüler oldu.inci Yüzyılda Time dergisi, ona eşlik eden bir hikayeyle ön sayfada yer aldı ve dahası ünlü bir ayakkabı markasının simgesi haline geldiğinde 'Sessiz köpek yavruları' . O olmuştur AKC tarafından sıralandı 39 gibiinci Amerika'daki en popüler köpek.

Görünüm

Beagle ve Basset Hound, yapıları ve ölçüleri bakımından farklılık gösterir, ancak yine de genel görünümlerinde oldukça benzerdirler çünkü ikisi de aynı köpekten inmek , Aziz Hubert Tazısı.

Beagle, standart Beagle tartım çeşitliliği ile ikisinin daha küçük yavrularıdır. 20 ila 30 pound ve Basset Hound tartıyor 40 ila 65 pound . Yine de boyları birbirine benziyor, standart Beagle 13 ila 15 inç uzun boylu, pençeden omuza ve Basset Hound ölçümü 15 inç'e kadar uzun boylu. Benzer yüksekliğe rağmen, Beagle daha uzun bacaklara ve daha kısa gövdeye sahipken, Basset daha derin bir göğsü ve daha kısa bacaklara sahiptir. daha uzun gövde. Bacaklarının kısalığı, cücelikle üreyen örneklerin bir sonucudur ve bacakları çok benzerdir. Dachshund'unki . Sık sık tilkilerle karşılaştırıldığında yanı sıra.

Basset Hound'un en ayırt edici özelliği kulaklarıdır. Son derece uzundurlar, herhangi bir köpek ırkının en uzunu ve öne çekildiklerinde burnunu kolayca kapatırlar. Dokusu kadifemsidir ve başının çok gerisinde dururlar. Beagle ayrıca uzun kulaklar kafasının büyüklüğüne kıyasla ama Basset'inki kadar yakın değil. Basset'in de ayırt edilebilir başka bir özelliği vardır ve bu, kısa bacaklarına kıyasla son derece büyük pençeleridir. Genellikle, Beagle cinsi köpek orantılı bir köpektir, oysa Basset onun yanında değildir. mahzun (ama sevimli) özellikler.Ceket renkleri benzerdir, çünkü her ikisinin de geleneksel av renkleri ; siyah, kahverengi ve beyaz renklerin farklı tonlarının bir karışımı ve renk ve işaretlerin dağılımı düzensizdir. Beagle cinsi köpek tipik olarak kahverengi kulaklı kahverengi ve beyaz bir yüze sahipken, Basset Hound daha koyu yüz özelliklerine sahiptir.

Mizaç

Beagle ve Basset Hound, her ikisi de aynı cins köpeklerden gelen av köpekleri, mizaçlarında oldukça benzer oldukları anlamına gelir. Onlar ikisi de arkadaş canlısı ve sosyal yavrular ve geleneksel bir sürü köpeği olarak, insan sürüsünün bir parçası olmayı severler (ve buna ihtiyaç duyarlar!). Bu nedenle, bu adamların hiçbiri kendi başlarına pek iyi değiller ve acı çektikleri biliniyor. ayrılık kaygısı . Ancak, onlara ihtiyaç duydukları ilgiyi verirseniz, harika aile arkadaşları olurlar. Her ikisi de çocukların yanında olmayı severler, ancak avlanma çizgileri, evdeki küçük tüylü hayvanları takdir etmedikleri anlamına gelir.

rus coban köpekleri

Hem Beagle hem de Basset Hound ulumayı sevmek özellikle de siren veya piyano gibi akortlu bir şey duyduklarında. Aynı zamanda sıkıldıklarının bir işareti de olabilir. Beagle cinsinin Basset'ten çok daha havalı olduğu da biliniyor. Bu nedenle, gürültü kısıtlaması olan bir apartman dairesinde veya konaklama biriminde yaşıyorsanız, bu türlerin hiçbiri mantıklı bir yavru seçimi olmayacaktır. Ek olarak, her ikisi de eşit derecede beceriksizdir ve her ikisinin de sınıf palyaço Hem size hem de ailenize bolca kahkaha verecek.

Bununla birlikte, büyük sosyallikleri ve eğlenceyi seven doğaları ile bir eksiklik geliyor, ikisi de çok inatçı ve çok bağımsız İstedikleri zaman sağır olma yeteneğine sahip köpekler. Bu, özellikle acemi köpek sahibi için çok sinir bozucu olabilir.Tarihin önerdiği gibi ikisi de harika av köpekleri . Ama hangisi daha iyi avcı yapar? Basset Hound, köpek krallığındaki en iyi ikinci buruna sahiptir. Bloodhound , böylece kokuları daha çabuk tutacaktır. Bununla birlikte, Beagle çok daha hızlı ve daha iyi bir dayanıklılığa sahip. Bununla birlikte, her ikisi de muazzam av köpekleri yaptıkları için bu soruya henüz kesin bir cevap verilecek.

Egzersiz yapmak

Beagle bir yüksek enerji köpek ve Basset Hound bir orta enerji köpek, bu yüzden ikisi arasında karar vermeye çalışıyorsanız bu önemli bir faktördür. Beagle'ın ihtiyacı olacak en az 60 dakika Günde yoğun egzersiz yapıyoruz, oysa Basset mutlu olacak 30 dakika bir gün.

Bu adamların hiçbirinin tasmayı bırakmak halka açık yerlerde, çünkü bir koku alırlarsa rüzgarlı bir günde bir perdeden daha çabuk çıkarlar! Her iki cinsin de sahiplerinin çoğu, ne kadar iyi eğitilmiş ve itaatkar olurlarsa olsunlar, ilginç bir şey koklarlarsa içgüdülerinin devreye gireceğini öne sürüyor. Bunu akılda tutarak, özellikle daha enerjik Beagle ile ilgili olarak, büyük bir güvenli bahçeniz yoksa, yalnızca bu amaç için bir köpek eğitim bahçesi veya tarlası kiralayabilirsiniz; yüksek enerjili köpekleri kaybetme riski olmadan tasmasız bırakmak.Eğitim

Hem Beagle hem de Basset Hound inatçı ve bağımsız olduklarından, eğitimleri de aynı derecede zor olabilir ve kesinlikle acemi sahipler için değildir. Erken eğitim daha sonraki yaşamda itaatkar bir yavruya sahip olma şansınızı artırmak için önemlidir. İkisi de iyi yanıt veriyor pozitif pekiştirme eğitimi eğitim seansları kısa ve ilgi çekici tutulmalıdır.

Erken sosyalleşme, özellikle bu adamlar için önemlidir, böylece her durumda rahat olurlar ve onlara köpeklerin ve umarım diğer hayvanların kovalanıp avlanmayacağını öğretmek için!

Sağlık

Beagle ve Basset Hound, her ikisi de genellikle sağlıklı köpeklerdir. Uzun ömür Beagle, Basset'ten biraz daha uzun yaşıyor. Başlıca sağlık sorunları tamamen farklıdır.

Beagle Ulusal Irk Kulübü ebeveynlerinin aşağıdaki sorunlar için test edilmesi gerektiğini önerin:  • Kalça Displazisi - bu genellikle daha sonraki yaşamda gelişir ve buna ağrılı artrite neden olabilen anormal kalça eklemi oluşumu neden olur.
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi - Progresif Retinal Atrofi gibi göz hastalıklarının bir listesi için tarama gereklidir.
  • Musladin-lueke sendromu - Bu, Beagle'lara özgü, cildin normal oluşumunu önleyen genetik bir mutasyondur.

Basset Hound Ulusal Irk Kulübü ebeveynlerinin aşağıdaki sorunlar için test edilmesi gerektiğini önerin:

  • Trombopati - bu, kalıtsal bir kanama bozukluğudur, yani kanının düzgün şekilde pıhtılaşmaması ve tedavi edilmezse önemli miktarda kan kaybetme riski vardır.
  • Birincil Açık Açılı Glokom - Bu, gözde kademeli bir baskıya neden olur ve bu da sonunda körlüğe neden olur. Tabii ki, sahiplerin farkında olması gereken başka sağlık sorunları da vardır ve bu nedenle, bireysel sağlıkları ile ilgili daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Beslenme

Beagle, Beagle yemek yerken, Basset'in yarısını yiyecek. 1 ½ bardak günde yemek ve Basset Hound yemek 3 bardak bir gün. İkisi de ikramları ve atıştırmalıkları severler, bu bir eğitim yardımı için harikadır, ancak olmalarını önlemek için alımlarını izlediğinizden emin olun. obez kolayca kilo alabilecekleri için.

Bakım

Beagle ve Basset Hound, bakım ihtiyaçları bakımından farklılık gösterir ve Beagle'ın bakımı daha kolaydır. İkisinin de bir kısa ceket, Bununla birlikte, Basset Hound, Beagle'ın tüy döktüğü zaman daha ağır tüy döktüğünden daha fazla fırçalamaya ihtiyaç duyar Beagle ile karşılaştırıldığında . Beagle, haftada bir fırçalanmalıdır, oysa Basset haftada iki veya üç kez fırçalanmalıdır. İkisi de her seferinde yıkanmalı 4-6 hafta Bununla birlikte, Basset daha güçlü bir köpek kokusuna sahip olma eğilimindedir, bu nedenle her 4 haftada bir muhtemelen onun için daha uygundur.

İkisinin de uzun kulakları var ve bu yüzden ekstra dikkat onlara ödeme yapılmalı ve düzenli temizlik, uyulması gereken bir alışkanlıktır. Bu özellikle Basset için önemlidir! Ek olarak, Basset'in kırışıklıklar ve cilt kıvrımları Beagle'ın aksine ve aralarında temizlemeye ekstra özen gösterilmesi önemlidir ve ayrıca nem ve yaraların oluşmasını önlemek için kurutmak da aynı derecede önemlidir.

Beagle'ın aksine, Basset Hound biraz salya , bu yüzden evin etrafında biraz salyaya hazırlıklı olun. Ayrıca ortalama bir yavrudan daha fazla şişkinliği ile tanınır. Bir Basset'i evinize davet etmeyi düşünüyorsanız, bu ekstra hediyelerin her ikisine de hoşgörülü olmalısınız.

Yavru Fiyat Karşılaştırması

Basset Hound maliyetleri 1.000 $ ve üstü, bu, arasında kalan Beagle'a benzer 800 $ ve üstü.

Son düşünceler

Beagle ve Basset Hound görünüş olarak farklıdır, ancak aynı av köpeğinden geldiklerinden aynı zamanda oldukça benzerdirler. Mizaçları da çok benzer. İki cins arasındaki ortak karar faktörü görünüşleridir.

Beagle ve Basset Hound harika av köpekleridir, ancak aynı zamanda harika aile hayvanlarıdır. İnatçı ve gerçekten havlayan olmak gibi çok az eksikliğine rağmen, sınırsız enerjileri, saatlerce süren eğlenceleri ve koşulsuz sevgileri ile bunu telafi ederler.

Bu yüzden, tercih ettiğinizin Snoopy mi yoksa sarkık mı olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmayı umuyoruz!

Yorumlar