Köpekler Jambon Yiyebilir mi? Jambon Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Jambon Yiyebilir mi? Jambon Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler jambon yiyebilir mi? ABD'de bir tatilse ve ailenize bu lezzetli aile geleneğini sunuyorsanız, yalnızca bunu yapıp yapamayacağınızı sormak yaygındır. köpeğinize biraz kırıntı verin . Ya da belki kendinize bir sandviç yapıyorsunuz ve yavrularınıza birkaç dilim füme jambon vermek mi istiyorsunuz?

Burada olma sebebin ne olursa olsun, bunu inkar etmek yok jambon lezzetlidir ! Aslında, yavrularınız için domuz pastırması kadar lezzetlidir. pişmemişken bile ! Jambon sodyumla yüklüdür, bu nedenle özellikle düzenli olarak, yavrularınız için her zaman en iyi atıştırmalık değildir.husky için kasa boyutu

Daha önce farkında olmak isteyeceğiniz birkaç şey var bu etten yavrularınıza çok fazla beslemek . Aşağıdaki makalede, bunu köpek arkadaşınıza beslemenin güvenli olup olmadığını inceliyoruz. Ayrıca Fido'yu hızlı bir tedavi olarak beslemenin ne kadar uygun olduğuna da bakacağız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Jambon nereden geliyor?

Kesme tahtası üzerinde dilimlenmiş domuz eti

Jambon, kemiğin üzerinde veya dışında pişirilen bir domuzun arka bacağından elde edilen ettir.Jambon, birçok yönden tadını çıkarabileceğiniz popüler bir gıda maddesidir. Bu et, kemiğin üzerinde veya dışında pişirilebilen bir domuzun arka bacağından gelir. Genellikle büyük bir et eklemi olarak hazırlanabilir. kutlamalar veya kızartma yemekleri veya sandviçler için şarküteri tarzında dilimler halinde kesilebilir.

Jambon bazen kürlenir veya pişirmeden önce hazırlanır. Bu, etin tedavi edilebileceği anlamına gelir. tuzlu su, tuz veya şeker, veya sodyum nitrat gibi kimyasallar pişirmeden önce eklenebilir. Jambonun hazırlanabileceği veya pişirilebileceği çok çeşitli farklı yollar vardır ve bu, jambonun köpekler için bir gıda maddesi olarak uygunluğunu etkiler.

Jambon Köpekler İçin Uygun mu?

Yemek Dileyen Küçük Beyaz Köpek

Jambon, özel durumlarda veya en az bir tedavi olarak genellikle güvenlidir.Evde yemek pişirirken veya jambonun tadını çıkarırken, dört ayaklı arkadaşınıza biraz vermenin uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz. Ancak, onlara yeni bir atıştırmalık vermeden önce, güvenli olduğundan emin ol .

Jambon bir protein kaynağıdır ve köpeklerin diyetlerinde proteine ​​​​ihtiyacı vardır; ancak, jambondan daha iyi protein kaynakları var verebilirdik. Benzer diğer soğuk etler , jambon genellikle kürlenir ve yüksek oranda tuz içerir. Bu çoğu köpek için iyi değildir. Jambon ayrıca yüksek yağlı bir et, yani bazı köpeklerde ağrılı pankreatiti tetikleyebilir.

Jambon, köpeğinizin diyetinin büyük bir bölümünü oluşturmamalıdır. Ancak, Fido buna müsamaha gösteriyorsa, o zaman bir teklif olarak sunulabilir. ara sıra tedavi . Bazı sahipler, köpeklerini eğitirken jambonu küçük, yüksek değerli bir ödül olarak kullanır. Yemeklerinin düzenli bir parçası olarak kullanılmamalıdır. Çoğu durumda, çok daha fazla besinsel faydası olan çok daha iyi protein kaynakları vardır.Genel olarak, jambon en iyisidir insanların eğlenmesi için bırakıldı istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için.

Jambon Köpekler İçin Neden İyi Değil?

Bir protein kaynağı sağlamasına rağmen jambon, köpek arkadaşınıza sunulabilecek en dengeli insan gıda maddesi değildir. Çok miktarda yenirse, yarardan çok zarar verebilir. Çoğu köpek için çok küçük miktarlar uygun olsa da, büyük miktarlar sorunlara neden olacaktır. Bu, özellikle yavru köpeğiniz için geçerlidir. hassas bir midesi var .

Yüksek Tuz İçeriği

Shaker

Jambonda tuz toksisitesine yol açabilecek çok fazla tuz vardır.

Jambon genellikle tuz veya diğer sodyum içeren bileşiklerle sertleştirilir. tuz köpeğin için iyi değil özellikle büyük miktarlarda. Yeterince jambon yenirse, risk vardır. tuz toksisitesi . Başlangıçta, bu artan susuzluk ve idrara çıkma olarak görülebilir. Hatta bazı yavrular düşük sodyumlu köpek mamasından yararlanın .Ancak daha ciddi vakalarda kusma, ishal, titreme veya nöbet gibi belirtiler görülebilir. Çok miktarda tuzlu jambon tüketildiğinden şüpheleniyorsanız, tavsiye için veterinerinize başvurmalısınız.

Yüksek Yağ İçeriği

Masada Yağlı Domuz Eti

Jambonun yüksek yağ içeriği, onu sık beslemeler için sağlıksız bir seçenek haline getirir.

Jambon, yüksek yağlı bir et olup, onu hem insanlara hem de köpek arkadaşlarımıza bu kadar çekici kılan şeydir. Küçük miktarlarda, bu çok fazla sorun yaratmayabilir . Ancak bazı köpekler bu yağlı ete karşı çok hassas olacaktır.

Köpeklerin jambon yedikten sonra sindirim rahatsızlıkları olması nadir değildir. Yavru köpeğiniz, bazı durumlarda çok sorunlu olabilen kusma veya ishal yaşayabilir. Kusma ve ishal, evcil hayvanınızın hasta ve bastırılmış hissetmesine neden olabilir. önemli mide rahatsızlığı köpeklerde dehidrasyona neden olabilir.Ayrıca, bazı köpekler ağrılı bir durum olan pankreatite eğilimlidir. pankreas aşırı yağlara tepki verir ve iltihaplı hale gelir. Bu aynı zamanda kusmaya da neden olabilir ve birçok köpeğin ağrı kesici ve sıvı almak için hastaneye yatırılması gerekecektir. Bu, jambon yemenin nadir bir sonucu olmasına rağmen, kronik pankreatitli köpeklerin alevlenmeleri önlemek için az yağlı bir diyete ihtiyacı vardır ve bu nedenle jambonla beslenmemelidir.

Son olarak, yağ içeriği, jambonun yüksek kalorili . Birleşik Krallık ve ABD'deki evcil hayvanların %50'sinden fazlasının aşırı kilolu olması nedeniyle kalori kısıtlaması çok önemlidir. Jambon lezzetli olmasına rağmen, kaloriler 'boş'tur - kalori ödeneklerini kullanırken çok az besin değerine sahiptirler. Özellikle kilolu köpeklerde jambon gibi insan gıdalarından kaçınmak, köpekleri sağlıklı bir kiloda tutmanın bir yoludur.

Kemikler

Masada Spiral Domuz Eti

Jambonda bulunan kemik boğulma tehlikesi veya kıymık olabilir ve yavrularınızın diş etlerine, ağzına ve bağırsağına zarar verebilir.Jambon genellikle kemik üzerinde pişirilir. Pişirildiğinde jambon kemikleri yumuşar ve köpeğinizi beslemek için yüksek riskli kemik . Bunun nedeni, çiğnendiğinde pişmiş kemiğin parçalanma olasılığı çok daha yüksek , ağız ve bağırsakta hasara neden olabilir. (Bir not olarak, çiğ jambon kemikleri de veterinerler tarafından önerilmemektedir, çünkü bunlar bakteri taşıyabilir ve dişlere zarar verebilir!)

Bir Köpek Jambon Yiyorsa Ne Olur?

Suçlu Köpek Kameraya Bakıyor

Biraz jambon tadı endişe kaynağı olmamalıdır, ancak çok fazla tüketmek veterinerinizi aramanıza neden olabilir.

Bir köpek az miktarda jambon yerse, herhangi bir istenmeyen etki yaşaması pek olası değildir. Elbette, bir köpek için soruna neden olan şey, bir başkası için farklı olabilir ve bazı köpekler jambon yemeye tahammül etmez hiç.

Jambon yiyen bir köpekte görülebilecek en yaygın sorun, sindirim rahatsızlıkları gibi aşırı salya , kusma veya ishal. Kusma veya ishal hafif ve kısa süreli olabilir veya uzayabilir ve yavrularınızı çok hasta edebilir.Jambon yedikten sonra bağırsak rahatsızlığı belirtileri görürseniz, en iyi hareket tarzı konusunda veterinerinizden tavsiye almak en iyisidir. Kusma önemliyse, dehidrasyon riski vardır. Bu, kaybedilen sıvıları değiştirmek için bir IV damlası için kabul edilme ihtiyacını tetikleyebilir.

Bazı durumlarda, yağlı jambon yemek pankreatit olarak bilinen ağrılı bir duruma yol açabilir. Pankreasın iltihaplanmasına neden olan bu şiddetli ağrı ve kusma . Köpeğinizin pankreatiti varsa, yaşadığı acı nedeniyle onun yalan söylediğini veya beceriksizce gerildiğini fark edebilirsiniz. İştahın azalması muhtemeldir ve yavrularınızın kilo verdiğini görebilirsiniz.

Pankreatit ciddi bir durumdur. Pankreatitten şüpheleniyorsanız, yavrularınızı yerel veterineriniz tarafından değerlendirmek en iyisidir. Pankreatit tedavisi muhtemelen ağrı kesici, yumuşak bir diyet ve hastalık önleyici ilaçları içerir. Ancak daha ciddi vakalarda, hastanede kalmak sıvılar gibi daha yoğun tedaviler için gerekli olabilir.

Köpekler için Güvenli Olan Jambon Var mı?

Yemek için bekleyen mutlu köpek

Köpeğiniz, tuzun bir kısmını çıkarmak için suya batırılmış küçük miktarlarda küp jambonun tadını güvenle çıkarabilir.

Jambon genellikle, onu uygun yiyecek veya muameleden daha az hale getirecek şekilde kürlenir veya pişirilir. Jambon, doğası gereği çok yağlı bir et. Protein kaynağı olmasına rağmen, daha birçok besleyici seçenek var mevcut. Jambon yemek, bağırsak rahatsızlıkları gibi istenmeyen etkilere yol açabilir ve bu nedenle genel bir kural olarak, yavrularınızı yalnızca ölçülü olarak beslemek en iyisidir.

Köpeğinize güvenli bir şekilde jambon beslemek istiyorsanız, çok küçük bir miktara yapıştırın - 15 lb'nin altındaki köpekler için yarım inç, küp veya daha az. Birkaç günden daha sık beslemeyin ve herhangi bir olumsuz reaksiyon fark ederseniz durun. Sahip olduğu yüksek kaliteli bir jambon seçmeye çalışın. minimum işlem ve fazla tuzu çıkarmak için yarım saat suda bekletin.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler jambon hokeyi yiyebilir mi?

  Jambon dizleri, kemikleri nedeniyle köpeğiniz için güvenli bir atıştırmalık değildir. Pişirme işlemi kemiği yumuşatır, bu da parçalanma olasılığı daha yüksektir - bu, evcil hayvanınızın ağzına veya bağırsaklarına zarar verebilir.

  Kemiklerden bağırsak tıkanıklığı yaygın bir durumdur ve parçalar o kadar keskin olabilir ki bağırsağı deler. Bu, hızla potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir duruma yol açabilir. Köpeğinizin jambon dizlerini beslemekten kaçınmak en iyisidir.

 • jambon köpeklere ishal verebilir mi.

  Jambon çok zengin yağlı bir et olduğundan bazı köpeklerde ishale neden olabilir. Etin yüksek yağ içeriği, ishale yol açabilen pankreatite neden olabilir. Köpeğinizi jambonla beslediyseniz ve şimdi ishal yaşıyorsa, veteriner hekiminizden tavsiye almalısınız.

 • Köpekler jambon kemiği yiyebilir mi?

  Hambones pişirildiğinde yumuşar ve sonra parçalanır. Bu, ağızlarına veya bağırsaklarına zarar verebilecek bir köpek için tehlike oluşturur. Keskin kemik kıymıkları bağırsağı delme potansiyeline sahiptir ve ciddi, potansiyel olarak ölümcül enfeksiyonlara yol açabilir.

  Pişmemiş kemikler de tavsiye edilmez. Bunun nedeni, bir köpek tarafından çiğnendiğinde zararlı bakterileri barındırabilmeleri veya dişlere zarar verebilmeleridir. Köpeklere tüm kemikleri, özellikle de pişmiş kemikleri vermekten kaçınmak en iyisidir.

 • Köpekler jambon yağı veya kabuğu yiyebilir mi?

  Kestiğiniz parçaları çıkarırken köpeğinize yedirmek cazip gelse de, köpeğinizi jambon yağı veya jambon kabuğu ile beslemek iyi bir fikir değildir. Bunlar jambonun en yağlı kısımlarıdır ve köpeğiniz için en yüksek risk olmakla birlikte hiçbir besinsel fayda içermezler.

Son düşünceler

Jambon çok popülerdir ve hem insanlar hem de köpekler için oldukça lezzetli bir et olabilir. Çoğu köpek onu mutlu bir şekilde yiyecek! Ancak, köpeğinize düzenli olarak beslememek en iyisidir . Bunun nedeni, tuz veya köpek tüketimine uygun olmayan diğer kimyasallarla pişirilmesi veya kürlenmesidir.

Yüksek tuz ve yağ içeriği, köpeklerin tuz zehirlenmesi, kusma ve ishal riski altında olduğu anlamına gelir. Bazı köpeklerde bu yüksek yağlı yiyecekleri yemek, pankreatit adı verilen daha ciddi bir duruma yol açabilir.

Var çok daha güvenli ve daha besleyici protein kaynakları evcil hayvanınıza sunmak için daha iyi seçenekler olacaktır. Bununla birlikte, bir hapın etrafına sarılmış küçük bir inç kare jambon parçasının çoğu köpek için önemli bir soruna neden olması olası değildir.

Yorumlar