Büyük Dane Renkleri: Standart ve Standart Dışı

Büyük Dane Renkleri: Standart ve Standart Dışı

Büyük Dane, güçlü 'Köpeklerin Apollonu' lakaplı, gezegendeki en büyük köpeklerden biridir. Pençeden omuza kadar 32 inç uzunluğa kadar ayakta duran ve 175 pound'a kadar, bazen daha fazla ağırlığa sahip yavruları heybetli buluyorlar. Herkesin bu yavrulardan birini kucağına alacak yeri veya deneyimi olmasa da çoğu insan onların özel kişiliklere sahip güzel köpekler olduğu konusunda hemfikirdir.

Yakışıklı tazılardır ve onların cazibesinin bir kısmı da çok çeşitli kürk renkleridir. Göz kamaştırıcı alacalı paltodan standart ama inanılmaz derecede çarpıcı açık kahverengiye kadar burada her renk zevkine uygun bir şey var. Büyük Dane'yi hayatınıza davet etmeyi düşünüyorsanız, kürklerinin renklerini öğrenmek çok önemlidir. Size sadece sağlıkları hakkında çok şey söylemekle kalmaz, aynı zamanda gösteri halkasında yalnızca belirli renklere izin verilir.AKC, Brindle, Fawn, Blue, Black, Harlequin, Mantle, Merle, Black & White, White ve Silver olmak üzere 10 standart Great Dane rengini tanır, ancak bu renklerden yalnızca yedisi gösteri halkasında yarışabilir. Ayrıca popüler ve yaygın olan dört standart dışı renk vardır: Çikolata, Fawnequin, Mantle Merle ve Merlequin.

İçindekiler
 1. Büyük Dane Irk Standardı
 2. Standart Danua Renkleri
 3. Standart Olmayan Danua Renkleri
 4. Sıkça Sorulan Sorular
 5. Son düşünceler

Büyük Dane Irk Standardı

Bir köpek ırkının standardı bir köpeğin olması gereken her şeyi listeler. Onların mükemmel yapısını, tipini, yürüyüşünü ve mizacını anlatıyor. Köpeğin işlevlerini yerine getirmesine, soyunu sağlıklı tutmasına ve ırkın saflığını korumasına olanak tanır. Büyük Dane'nizi yetiştirmeyi veya gösteri halkasında göstermeyi planlıyorsanız, aşağıdaki kurallara uygun olmalıdırlar: Büyük Dane cins standardı Mümkün olduğunca, özellikle de konformasyon halkasında başarılı olmak istiyorsanız.

Eğer Büyük Dane'niz bir aile hayvanıysa, yargılanmayacakları için cins standart özelliklerinden biraz farklı olabilirler. Ama şunu unutma Cins standardı, onların safkan Büyük Danimarkalılar ve sağlıklı olanlar olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olmak için oradadır. Standarttan çok fazla farklılık gösteriyorlarsa bu bir sağlık sorununa işaret edebilir veya sorun teşkil etmeyebilir. safkan Büyük Dane .Siyah Pomeranya Genel Bakış

Standart Danua Renkleri

American Kennel Club (AKC), Amerika'daki on standart Great Dane rengini listeleyen birincil köpek kulübesi kulübüdür. Fakat, cins standardı gösteri halkasında kabul edilebilir olarak yalnızca yedi rengi tanımlar . Bu nedenle, bu yedi renk Büyük Dane'nin gerçek standart renkleridir ve ilk önce bunları listeleyeceğiz.

Geri kalan üç renk, siyah beyaz, beyaz ve gümüş, teknik olarak standart Great Dane renkleridir, ancak bunlar istenmeyen ve gösteri ringinde diskalifiye edilen renklerdir. Bu renkleri en son sıralıyoruz. Hadi bir bakalım.

Brindle

 Brindle Great Dane yeşil çimenlerin üzerinde duruyor
Benekli renkli Büyük Danimarkalılar kaplanlara benzedikleri için güzel ve popülerdirler.

Brindle renkli Büyük Danimarkalıların temel rengi sarı ve altın rengidir ve her zaman siyah çapraz çizgilidir. bazen şerit deseninde. Temel renk ne kadar yoğun olursa şeritler de o kadar belirgin olur ve bu da tercih edilen görünümdür. Şeritler de eşit şekilde dağıtılmalıdır.Büyük Danimarkalıların üzerindeki desenler ve işaretler söz konusu olduğunda, genellikle siyah yüz maskeleri ve siyah uçlu kulakları ve kuyrukları vardır. Göğüste veya ayak parmaklarında beyaz izler ve kirli renkli çizgili kürkler (belirgin değil) istenmez.

Geyik yavrusu

 2 adet açık kahverengi Danua köpeği
Açık kahverengi Büyük Danimarkalılar, ünlü Büyük Dane karakteri Scooby Doo'ya benzerliklerinden dolayı popülerdir.

tercih edilen açık kahverengi renk, hafif açık kahverengi yerine parlak sarı-altın rengidir . Açık kahverengi renkli yavruların göz kenarları, kaşları ve siyah bir maske çevresinde siyah olmalıdır. Siyah ayrıca kulaklarda ve kuyruk ucunda da görünebilir. Göğüste veya ayak parmaklarında beyaz lekeler, ön tarafı siyah veya kirli renkli yavrular istenmez.

Teknik olarak konuşursak, Scooby-Doo'nun renkli ceketi Great Dane dünyasında mevcut değil. Bir geyik yavrusundan daha kahverengidir ve siyah noktalar vardır. Açık kahverengi resesif bir gendir. Buna rağmen, açık kahverengi cinste yaygın bir renktir.Mavi

 Çimlere uzanan 2 Mavi Danimarkalı
Mavi Büyük Danimarkalıların kürk rengi baştan pençeye kadar saf çelik mavisidir.

Mavinin daha koyu ve açık tonları mevcuttur, ancak gösteri halkasında saf çelik köpekler tercih edilir. Göğüste ve ayak parmaklarında beyaz lekeler veya bu paltodaki diğer işaretler istenmeyen bir durumdur.

Bu standart renk köpek dünyasındaki tartışmalarla çevrili çünkü teknik olarak mavi yerine siyah ceketin seyreltilmiş bir versiyonudur. Ayrıca resesif bir gen olduğundan nispeten nadirdir. Bu rengin nadir olması nedeniyle aranan bir renktir.

Siyah

 Kısa Siyah Kürklü Danua
Köpek gösterilerinde siyah renk yaygındır.

Siyah renkli Büyük Danimarkalılar olmalı siyah ve parlak, göğüsten ayak parmaklarına kadar beyaz lekeler yok. Siyah Büyük Danimarkalılar dikkat çekicidir. Sadece siyah köpeklerin gizemli olması değil, aynı zamanda parlak kürklerinin galaktik bir görünüm yaratması nedeniyle.

Palyaço

 Harlequin Great Dane dışarıda yerde yatıyor
Harlequin Great Dane'ların genellikle her zaman lekeleri olacaktır.

Bu katın temel rengi beyazdır ve iyi dağılmış siyah yırtık lekelerle boğulmuştur. Merle yamaları da bu kaplama renginde tipiktir. Boyun tamamen veya kısmen beyaz olmalıdır. Yamaların hiçbiri, bir yama yerine renkli bir battaniyeye benzeyecek kadar büyük olmamalıdır. Bazen beyaz bir astarın içinden çıkan siyah tüyleri bulabilirsiniz. Ancak bu, palyaçodan daha fazla tuz ve karabiberdir ve bu nedenle gösteri halkasında daha az tercih edilir.Harlequin benzersizliği sayesinde çok aranan bir renktir bir blok renkle karşılaştırıldığında. Ancak nadir görülen başka bir renktir. Baskın beyaz gen nedeniyle bazı alacalı renkli yavruların aşağıdaki gibi sağlık sorunları vardır: doğuştan sağırlık . Yani her ne kadar popüler bir renk olsa da alacalı yavruların sağlıklı olduğundan ve kulaklarının çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Sorumlu yetiştiriciler, sağlık sorunlarını azaltabileceğinden, iki alacalıyı bir arada kullanmak yerine yalnızca palyaçoları manto olarak yetiştirmelidir.

Örtü

Battaniyede küçük beyaz bir kırılma kabul edilebilir.

Renkli manto siyah beyaz bir ceket, vücudun üzerine uzanan siyah bir battaniye. Genellikle siyah bir kafatası, beyaz bir namlu ve bazen de beyaz bir alevi vardır. Ayrıca boyunlarının tamamı veya bir kısmı beyaz, göğüsleri beyaz, ön ve arka bacakların tamamı veya bir kısmı beyaz ve ucu beyaz olan siyah bir kuyruğa sahip olmalarına da izin veriliyor.

Manto renkli Büyük Danimarkalılar genellikle “Boston Büyük Danimarkalılar” olarak anılır kürkleri ile Boston Teriyerleri arasındaki benzerlik nedeniyle. Ancak yetiştiriciler, neden olduğu kafa karışıklığı nedeniyle artık bu etiketten kaçınmaya çalışıyorlar - Dane mantosu bir manto değil. Büyük Dane karışımı .

Merle

 Merle Great Dane İçme Suyu
Manto desenli merlelerin merle battaniyelerinde küçük beyaz bir kırılma olabilir.

Merle Büyük Danimarkalılar soluk gri ila koyu gri merle temel rengi, içinde siyah yırtık lekeler var. Kaplama katı bir merle veya yukarıda açıklanan merle manto desenli bir merle olabilir. Vücudun üzerinde beyaz ağız, beyaz boyun, beyaz göğüs, beyaz bacaklar ve beyaz uçlu merle kuyruğu gibi beyaz işaretlere izin verilir.Merle, yalnızca 2018'de resmi olarak tanınan yeni bir Great Dane rengidir. Diğer cinslerdeki tüm merle kaplamalı köpekler gibi, son derece arzu edilen benzersiz ve güzel bir renktir. Maalesef, merle kaplamalı köpeklerin çoğunda renkle ilgili sağlık sorunları riski yüksektir. Bu özellikle iki merle ebeveyni olan yavru köpekler için geçerlidir. A çift ​​merle yavru muhtemelen kalp kusurları, nörolojik sorunlar ve göz, cilt ve kulak sorunları gibi sağlık sorunları yaşayacaktır. Bu yüzden onların çift merle olmadıklarından emin olmak önemlidir.

Siyah beyaz

 Siyah ve beyaz Büyük Dane

AKC'ye göre, siyah beyaz standarttır ancak gösteri halkasında yoktur. Otomatik olarak diskalifiye edilirler. Beyaz işaretler vücutlarının belirli alanlarıyla sınırlıdır, ancak siyah birincil ve baskın renktir. Genellikle manto Büyük Danimarkalılarla karıştırılırlar.

Beyaz

 Beyaz Great Dane köpek yavrusu
Beyaz, aralarında en nadir bulunan Büyük Dane rengidir.

AKC'ye göre, beyaz standart bir renktir ancak gösteri ringinde otomatik diskalifiye ile sonuçlanır. Beyaz Doberman'a çok benzeyen ama daha büyük ölçekte güzel görünümlü köpeklerdir.Beyaz Great Dane yavruları merle-merle yavrularında yaygındır. onları daha yüksek sağlık sorunları riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Bunların sadece merle-merle karışımından kaynaklanmadığından emin olmanız değil, aynı zamanda albinizmden muzdarip olmadıklarından da emin olmanız gerekir. Albinistik köpekler aynı zamanda sağlık sorunları da yaşarlar ve genellikle daha kısa bir ömre sahiptirler.

Gümüş

Gümüş Büyük Danimarkalılar mavi Danimarkalılara çok benzerler ve renk standart olarak listelenmesine rağmen gösteri ringinde pek hoş karşılanmaz. Gümüş geni, tıpkı mavi gen gibi, siyah kürkü sulandırır. Mavi Danimarkalıyla karşılaştırıldığında, bu seyreltilmiş siyah renk soluk veya mattır Daha canlı ve çelik mavisi olan mavi ceketin aksine.

Standart Olmayan Danua Renkleri

Var birçok Great Dane renk kombinasyonu . İşte en yaygın ve popüler standart dışı renklerden bazıları.

Çikolata

 Çikolatalı Great Dane mavi ipek bir battaniyenin üzerinde uzanmış yukarıya bakıyor
Çikolatalı Danimarkalılar göründükleri kadar lezzetlidirler.

AKC onları gösteri köpeği olarak kabul etmese de, bu listedeki diğer renkler gibi harika aile hayvanlarıdırlar. Çikolata renkli Danimarkalıların genellikle çikolatadan burunları ve derileri vardır. Nadirdirler, bu nedenle bazı yetiştiriciler onları standart renkli kardeşlerinden daha yüksek fiyatlandırabilir.geyik yavrusu

Açık kahverengi renkli bir yavru aslında alacalı renkli bir yavru, ancak siyah işaretler yerine açık kahverengi renktedirler. AKC sayfasında bu renkten hiç bahsedilmiyor ve çok nadir görülüyor. Ne olursa olsun, onlar kadar sevimli ve özeller, ancak yakın zamanda onları göstermeyi beklemeyin.

Manto Merle

Manto merle paltoların beyaz renkli bir tabanı vardır. Manto Büyük Danimarkalılar gibi, Boston Teriyerine benzer özel işaretlere sahiptirler. Ancak siyah olmak yerine merle rengi yamalar ve battaniyelerdir. Benzersizlikleri, manto merle'yi popüler bir kaplama rengi seçeneği haline getiriyor.

Merlequin

Merlequinler en popüler standart dışı renklerden biridir ve bunun nedeni benzersiz renkli kaplamalarıdır. Beyaz önlük tabanı ve lekeleri sayesinde alacalı kabanlara çok benzemektedir. Hariç lekelerin çoğunluğu merle rengi veya gridir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Danua Renkleri/Desenleri Gösteri Yüzüğünden Diskalifiye Edildi?

Cins standardının renk diskalifiyeleri hakkında söylediği şey budur:

Diskalifiye: Merlequin, SADECE merle lekeleri olan beyaz bir köpek. Desen/İşaretlerdeki hatalar, konformasyon ve cins türündeki hatalar kadar ağırlık taşımayacaktır. Yukarıdaki renklerde açıklanan Desen/İşaretlerdeki herhangi bir farklılık, sapma ölçüsünde hatalı olacaktır. Açıklanan yedi rengin dışındaki herhangi bir RENK diskalifiye edilecektir.

Büyük Danimarkalılar Renk Değiştirir mi?

Bazı Büyük Danimarkalılar yetişkin kürklerine geçerken hafifçe renk değiştirirler. Daha açık veya daha koyu hale gelebilirler ve birçok faktör bunu etkiler. Bunlar diyet, güneş ışığına maruz kalma, altta yatan tıbbi durumlar veya yaralanma sonrasında saçların yeniden çıkmasını içerebilir. Bu nedenle Büyük Dane'nizi bir yarışmaya sokmadan önce yetişkin kürkünün tamamen büyümesini beklemelisiniz.

En Yaygın Danua Rengi Hangisidir?

En yaygın ve yaygın olarak tanınan Great Dane rengi açık kahverengidir. Fawn, ünlü Marmaduke karakteridir. Ancak alacalı ve merle gibi renkler benzersizliği ve çarpıcı görünümü nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor.

kurt köpeği ırkları

Hangi Danua Rengi En Sağlıklıdır?

Genel olarak konuşursak, en sağlıklı Great Dane renkleri AKC'nin kabul ettiği standart renklerdir. Sorumlu yetiştiriciler renk için değil, cins standardına göre sağlık için ürerler. Ama bir istisna var, o da merle. Araştırmalar, merle kaplamalı köpeklerde sağlıkla ilgili sorunların arttığını ve çift merle kaplamalı köpeklerde daha da fazla olduğunu göstermektedir. Ancak bu, merlelerin açık kahverengi veya siyah renkli Danimarkalılardan otomatik olarak daha sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Rengi ne olursa olsun, köpeğiniz sorumlu bir yetiştiriciden veya güvenilir bir kurtarma kuruluşundan geliyorsa, ilgili sağlık sertifikalarını mutlaka isteyin.

En büyük köpek ırklarından biri olan Danimarkalı köpeğinizin sağlık faturaları çok yüksek olabilir, bu nedenle proaktif olarak kaydolun. evcil hayvan sigortası Köpeğiniz gençken, acil durumlarda veteriner faturalarınızın daha iyi karşılanmasını sağlar.

Son düşünceler

Artık Büyük Dane gökkuşağındaki tüm standart renkleri ve bir avuç standart dışı rengi biliyorsunuz. Büyük Danimarkalılar, güzelliklerinin bir parçası olan çeşitli renk ve desenlere sahiptirler. Bir yavruyu renginden ziyade kişiliğine göre seçmek önemlidir. Lütfen sadece renk için üreyen sorumsuz yetiştiricilere karşı dikkatli olun. Araştırmanızı yapmayı ve sağlık sertifikalarını istemeyi unutmayın.

Yorumlar