Köpekler Fındık Yiyebilir mi? Köpekler Hangi Kuruyemişleri Güvenle Yiyebilir?

Köpekler Fındık Yiyebilir mi? Köpekler Hangi Kuruyemişleri Güvenle Yiyebilir?

Noel'de kabuklarında bar fıstığı veya fındık atıştırmayı seviyorsanız, muhtemelen bir veya iki kez bunları köpeğinizle paylaşmayı düşündünüz. Ama öyle köpeklerin yemesi için fındık iyi mi? Köpekler tüm fındıkları yiyebilir mi, yoksa köpekler için zehirli olan bazı yemişler var mı? Bir köpeği beslemek için en iyi ceviz nedir? Pek çok cevaplanmamış soruyla, muhtemelen şimdiye kadar köpeklerinizi fındık beslemekten kaçındınız.

Köpeğinizi yeni bir şeyle beslemeden önce, her köpeğin farklı olduğunu ve bazılarının yeni şeyler denemeye iyi tepki vermeyeceğini unutmamak önemlidir. Köpeğinizi her zaman yeni bir şeyden biraz beslemeyi denemelisiniz ve 24-48 saat bekliyor herhangi bir yan etkiye maruz kalıp kalmadıklarını görmek için.Köpeğiniz yeni yiyecekle aynı fikirde değilse fark edebileceğiniz belirtiler arasında kusma, ishal, karın ağrısı ve artan gaz bulunur. Bazı köpeklerde ayrıca ciltte kızarıklık veya kaşıntı oluşabilir. Öyleyse, öğrenmekle ilgileniyorsanız hangi fındıklar güvenli köpeklerle ve hangilerinin olmadığı paylaşmak için okumaya devam edin.

Kuruyemişlerin Beslenme Faydaları

Karışık Kuruyemişler

Köpeğinizi çok çeşitli yiyeceklerle beslemek, vitamin ve mineral alımını sağlamanın yanı sıra ilgi sağlamaya yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, köpeğinize çeşitli diyetler vermenin, yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilecek zihinsel uyarımı artırdığını göstermiştir.

Fındık ayrıca bazılarını içerir faydalı sıvı ve katı yağlar B6 Vitamini, Bakır ve Potasyum gibi besinlerin yanı sıra. Kuruyemişler birçok farklı besinsel fayda içerirken, bazı kuruyemişler tehlikelidir. Şimdi hangilerinin yasak olduğuna bakalım.Hangi Kuruyemişler Sınır Dışıdır?

Evet, bazıları yasak olmalı. Bu fındıklar şunları içerir: Badem, Ceviz, Hickory Fındığı, Macadamia Fındığı ve Ceviz. Tüm bu kuruyemişler köpekler için pek uygun değil ve sodyum içeriği hakkında konuşmadık bile.

Öyleyse tuz içeriğinden bahsedelim. İnsanların yediği kuruyemişlerin çoğu kavrulmuş ve tuzlanmıştır - daha lezzetli, ancak hiçbir yeri bu kadar sağlıklı değildir. Bu yüksek tuz içeriği, önceden kalp hastalığı olan köpeklerde sorunlara neden olabilir. Bu, köpek için güvenli olan kuruyemişlerden bile tamamen kaçınmanın nedeni olabilir.

Tuz, vücudun suyu tutmasına neden olur. sıvı birikimini şiddetlendirir kalp yetmezliği olan göğüs ve akciğerlerde. Yüksek tuz içeriği normal köpekler için bile sorunlara neden olabilir - yeterince tuz tüketirlerse, tuz zehirlenmesinden muzdarip olabilirler.Kuruyemişler ayrıca yağ bakımından çok yüksektir. Az miktarda 'iyi' yağ yararlı olsa da, büyük miktarlar pankreatite neden olabilir, bu da ağrılı kusma ve iştahsızlığa neden olur ve genellikle iyileşmesi için birkaç gün hastanede kalmayı gerektirir. Özellikle daha önce pankreatiti olan veya nispeten yağlı bir diyet uygulayan köpeklerde (kuru ağırlık bazında% 10'dan fazla yağ) yemekten kaçınmalısınız.

Köpekler Badem Yiyebilir mi?

Badem

Badem gıdalardan biridir köpeğin kaçınmalı . Köpekler tarafından iyi sindirilmezler ve tıkanmalara veya bağırsak tahrişine neden olabilirler. Yüksek yağ içeriği ayrıca ağrılı pankreatiti tetikleyebilir. Köpeğinize bir veya iki tane badem atması büyük olasılıkla zarar vermeyecek olsa da, mümkün olduğunca bu yemişlerden kaçınmaya değer.

Bademlerin genellikle terbiye edildiğini ve tatlandırıldığını unutmayın; tada bağlı olarak bu da kendi başına sorunlara neden olabilir. Köpeğinize badem beslemenin bilinen hiçbir faydası yoktur, bu nedenle riskten kaçınmak ve onlardan kaçınmak en iyisidir.Köpekler Ceviz Yiyebilir mi?

Siyah Ceviz

Cevizden uzak durulmalıdır. Sonbaharda ceviz ağaçları gibi yürürken dikkatli olun cevizlerini hemen bırakın. İnsanlar etkilenmiş gibi görünmese de köpekler ceviz yediklerinde kusma, ishal ve hatta nöbet geçirebilirler. Ceviz yiyen köpeklerin yaklaşık yarısında kusma gelişir.

Ancak asıl tehlike, bir ağacın altında yerde yatan cevizlerin üzerinde büyüyen ortak bir küfle birlikte gelir. Bu küf köpekler için zehirlidir, titreme ve nöbetlere neden olur. Köpeğinizi fındık beslemek için kesinlikle daha iyi seçenekler vardır - cevizden kaçınmak ve yürüyüşe çıkarken yanlışlıkla bir veya iki tane alırlarsa veya düşürülürse onlara çok dikkat edin.

labradoodle cins bilgisi

Köpekler Hickory Fındıklarını Yiyebilir mi?

Hickory Fındık

Hickory fıstığı köpekler için tavsiye edilmez. olmasına rağmen köpekler için zehirli değil kara ceviz veya macadamia fıstığı olarak, ceviz fıstığı tuz, yağ ve fosfor içeriği nedeniyle sorunlara neden olabilir ve ayrıca köpeklerde nöbetlere ve titremelere neden olabilecek tremorjenik mikotoksine eğilimlidirler.

Köpeğiniz bir ceviz cevizini çalacaksa, onu hemen bir veterinere götürmeniz gerekmez, ancak herhangi bir sorun için onları yakından izlemeniz ve kusma, ishal, ishal fark ederseniz veterineri aramaya hazır olmanız iyi bir fikir olacaktır. karın ağrısı veya titreme.Köpekler Macadamia Fındığı Yiyebilir mi?

Macadamia Fındık

Macadamia fıstığı köpekler için zehirlidir. Macadamia fındığının yutulması halsizlik, titreme, titreme, yüksek ateş, kusma ve ishale neden olur. daha az yaygın işaretler . İşaretler, macadamia fındığını yedikten 12 saat sonra gelir, ancak neyse ki nadiren 24 saatten uzun sürer. Köpeğiniz macadamia fıstığı yiyorsa, tavsiye için veterinerinizi aramanız önerilir.

Köpekler Pikan Cevizi Yiyebilir mi?

Cevizler

Ceviz ve ceviz birbirine çok benziyor ve ne yazık ki köpekler için titremeye ve toksisiteye neden olan küfler de öyle düşünüyor. Cevizler köpekler için toksik kabul edilir Bu mikotoksinlerin yüksek şansı nedeniyle. Kusma, ishal, karın ağrısı ve titremeye neden olurlar. Köpeğiniz ceviz yerse, 24 saat boyunca onu çok yakından izlemelisiniz. Ve tabii ki köpeğinize bilerek ceviz yemeyin!

Köpeğinizin Güvenle Yiyebileceği Kuruyemişler

Artık köpeğinizin yememesi gereken kuruyemişleri ele aldığımıza göre, hiç fındık kaldı mı? bu güvenli mi? Cevap Evet! Köpeğinizin güvenle yiyebileceği bazı fındıklar var. Yine de tüm yiyeceklerde olduğu gibi, köpeğiniz onları sadece ölçülü yemelidir. Aşağıdaki kuruyemişler, diğer köpek dostu insan yiyecekleri ile yavrularınız için harika bir atıştırmalık olabilir. İnsan tatlı patates gibi yiyecekler , yulaf ezmesi , ve Dolmalık biber gibi sebzeler veya taze kabak hepsi harika köpek muameleleri yapabilir.

Her zaman yavrularınız için potansiyel olarak zararlı olabilecek bir Küf riski olduğundan, sizi her zaman çok dikkatli ol Köpeğinizle fındık testi yaparken. Köpeğiniz gerçekten herhangi bir düzensiz veya olağandışı davranış sergiliyorsa, her zaman hemen veterinerinize başvurmanızı öneririz.Köpekler Antep Fıstığı Yiyebilir mi?

Antep fıstığı

Senin için harika bir haber fıstık severler orada - köpeğiniz birkaç tane alabilir (tabii onları paylaşmaya katlanabiliyorsanız!). Köpekler için toksik değildirler, ancak tüm kuruyemişlerde olduğu gibi yüksek yağ içeriğine sahiptirler; bu, özellikle köpeğiniz zaten yağlı bir diyet uyguluyorsa veya pankreatit öyküsü varsa, en iyisi bunlardan kaçınmaktır.

Antep fıstığı, tokoferoller, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere insanlarda gösterilen antioksidanlarla doludur. göz sağlığı için faydalıdır ve yardım kansere karşı korur. Antep fıstığını beslemeye karar verirseniz, ham türü hedefleyerek yemelisiniz. Köpeğinize vermeden önce kabuğunu da çıkarmalısınız.

Köpekler Fıstık Yiyebilir mi?

Yer fıstığı

Yer fıstığı, insanlar tarafından en çok tüketilen kuru yemişlerden biridir. Bu, köpeklerin de yemesi için en yaygın yemişlerden biri olduğu anlamına gelir. Bunu söyledikten sonra, yer fıstığı aslında fındık değildir. Bir baklagil türüdür (bezelye ve fasulye gibi) topraktaki tohum (dolayısıyla 'yer fıstığı'). Buna rağmen, dokuları ve lezzetleri nedeniyle genellikle fındık ailesinde sayılırlar. Neyse ki yer fıstığı genellikle köpekler için güvenli . Fıstık ezmesi genellikle bir eğitim ikramı olarak veya Kong tarzı bir oyuncağı doldurmak için kullanılır.kaniş karışımı

Bununla birlikte, köpeğinizi fıstıklarla beslerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Birincisi, tüm kuruyemişler gibi yer fıstığı da yağ oranı yüksektir; bir köpeği çok beslemek pankreatite neden olabilir . İkincisi, yer fıstığı genellikle tuz veya diğer aromalarda kavrulur ve bunların çoğu köpekler için sorunlara neden olabilir.

Acı biber aromalarına ve tuza dikkat edin ve soğanlı hiçbir şeyden kaçının veya sarımsak tozu ayrıca. Son olarak, fıstık ezmesi köpekler için genellikle güvenlidir, ancak bazı şirketler tatlandırıcı olarak ksilitol ekler, bu yüzden herhangi bir şey vermeden önce kavanozu kontrol ettiğinizden emin olun. Ölçülü olarak verilirse, sade fıstık ve fıstık ezmesi köpekler için sağlıklı bir muamele yapabilir , diğer temel vitamin ve minerallerin yanı sıra bol miktarda biyotin, fosfor, manganez ve niasin içerir.

Köpekler Kaju Yiyebilir mi?

Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, köpeklerin ılımlı bir şekilde güvenle yiyebilecekleri fıstıklardan biridir elbette. Onlar toksik olduğu bilinmemektedir köpeklere. Bununla birlikte, yağ oranı yüksektir, yani pankreatit riski vardır ve ayrıca obeziteye de yol açabilir. Tıpkı yer fıstığı gibi, kaju fıstığı tuzlanmış, baharatlanmış veya aromalı ise dikkatli olmalısınız.

Bu soslar köpekler için kötü olabilir. Kaju fıstığı lif bakımından düşük ve karbonhidrat bakımından yüksektir. Köpek diyeti için idealden daha azdır, ancak ara sıra atıştırmalık olarak iyidirler. Köpeğinizi kaju yerken bulursanız paniğe kapılmayın. Önümüzdeki 48 saat boyunca pankreatit belirtilerine dikkat edin.Köpeğiniz Fındık Yerse Ne Yapmalı

Köpeğinizin fındık yediğini fark ederseniz, çantaya hızlıca bakın. İçindekiler macadamia fıstığı, ceviz veya ceviz içeriyorsa en yakın açık veterineri aramalısınız. Hemen sonra ne yapmanız gerektiği konusunda tavsiye alın. Diğer fındık çeşitlerinden herhangi biri, tatlandırıcılar için paketi kontrol etmelisiniz.

Acı biber, tuz, sarımsak ve soğana özellikle dikkat edin ve kuruyemişler bunlardan herhangi birini içeriyorsa veterinerinizi arayın. Orada da her şey yolundaysa panik yapmanıza gerek yok. Köpeğinizden fındıkları çıkarın ve mide rahatsızlığı belirtileri için onları yakından izleyin. Yaptığınız sürece bağlı kalın. yavru Graham Kraker yedi veya Mac ve Peynir Gluteni sindirmede sorun yaşamalarına rağmen.

Yağlı Gıdalar ve Pankreatit

Pankreas, midenin yanında oturan bir organdır. İnsülinin yanı sıra sindirim enzimleri üretir. Diyette çok fazla yağ olması pankreası alt edebilir ve iltihaplanır. Bu son derece acı vericidir - köpekler genellikle bol miktarda kusarlar ve birkaç gün yemek yemeyi reddederler.

Genellikle hastaneye yatış ve sıvı gerektirmesi yanı sıra mükemmel ağrı yönetimi. Fındık yedikten sonra pankreatit, halihazırda yağ oranı yüksek veya pankreatit öyküsü olan bir diyet yiyen köpeklerde daha olasıdır.

Son düşünceler

Özetle, bazı kuruyemişler köpekler için zehirlidir, özellikle ceviz, ceviz, ceviz ve macadamia fıstığı. Bununla birlikte, çoğu fındık değil. Ancak bu köpekler için sağlıklı oldukları anlamına gelmez . Kuruyemişlerin yağ oranı yüksektir ve köpeklerde pankreatite neden olabilir. Ve köpeklerin beslenmelerinde kuruyemişe ihtiyaçları yoktur - daha birçok uygun yerden vitamin ve mineral alabilirler.

Yorumlar