Köpeğim Cupcake Wrapper Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim Cupcake Wrapper Yedi! Ne yapmalıyım?

Çok azımız taze pişmiş bir keke karşı koyabilir ve bizim köpeklerimiz de olamaz ! Bu nedenle, ne yazık ki, bir köpeğin ulaşabileceği lezzetli bir keki yemesi ve bu süreçte kek ambalajını yemesi alışılmadık bir senaryo değil!

Çoğu durumda, küçük geleneksel kağıt ambalajlar, büyük bir soruna neden olmadan bir köpeğin bağırsağından geçebilir. Bazı malzemeler daha fazla zarar verebilir diğerlerinden daha fazladır, ancak çoğu durumda oldukça zararsızdır. Mütevazı kekin kendisi de köpeğiniz için ciddi sağlık tehlikeleri oluşturabilir.Aşağıdaki, köpeğinizin sahip olduğu riskleri tanımak için bir kılavuzdur. kek paketi yedim ve ne zaman endişelenmeli. Köpeğinizin sağlığı hakkında herhangi bir endişeniz varsa, veterinerinize danışmanın her zaman en iyisi olduğunu unutmayın.

İçindekiler

Cupcake Sarmalayıcıları Köpekler İçin Kötü mü?

Silikon Kek Sargısı Çıkartıldı

Bu silikon sargı, yutulduktan sonra bir köpeğin bağırsağından çıkarıldı.Birkaç farklı cupcake ve muffin sarmalayıcı türü mevcuttur. Risk, köpeğinizin yediği sargının türüne göre değişir. Endişelenmeniz gerektiğinde, yavrularınız tarafından yenebilecek en yaygın paketleyiciler burada.Silikon Kek Sarmalayıcılar

Yeniden kullanılabilir silikon ambalajlar veya cupcake kutuları daha popüler hale geliyor, ancak ne yazık ki bir do tarafından yenirse sorunlu. Silikon sargıların bağırsaklarında tıkanmaya (bağırsak tıkanıklığı) neden olma riski yüksektir.

Folyo Kek Sarmalayıcıları

Anlaşılır bir şekilde, birçok sahip kalay folyo sarmalayıcılar hakkında endişe alüminyum toksisitesine veya zehirlenmesine neden olur. Neyse ki, bir folyo kapkek astarını yedikten sonra köpeğinizin toksik dozda alüminyum emmesi pek olası değildir. En büyük risk, sargının bağırsakta kalma veya boğulma tehlikesi oluşturma potansiyelidir. Bu özellikle küçük köpekler ve köpek yavruları için geçerlidir.Kağıt Kek Sarmalayıcıları

Geleneksel kağıt astarlar bağırsaktan güvenli bir şekilde geçme olasılığı daha yüksektir özellikle küçük parçalar halinde çiğnenmişse veya büyük cins bir köpek tarafından yenmişse. Ancak yine de olası bir boğulma tehlikesidirler ve tıkanmaya neden olma potansiyeline sahiptirler. Bu işlem sırasında yenmiş olabilecek herhangi bir mumlu kağıt veya parşömen kağıdı için de geçerlidir.

Kalan Cupcake Malzemeleri

Ayrıca, özellikle köpek bu süreçte keki (veya birden fazla keki!) yemişse, kekleri yapmak için kullanılan malzemeleri de dikkate almamız gerekir. Yaygın çikolata gibi malzemeler , Xylitol içeren yapay tatlandırıcılar ve kuru üzüm köpekler için toksik . Köpek arkadaşınız bu zehirli yiyeceklerden herhangi birini tüketmişse, hemen bir veterinerle iletişime geçin.

Köpeğim Cupcake Wrapper Yedi. Şimdi ne var?

Küçük Köpek Yeme Cupcake

Köpeğiniz bir kapkek ve sarıcı yediyse, atmanız gereken birkaç adım vardır.Yavrunuz mutfakta arkanızı döndüğünüzde bir keki çabucak yapmaya karar verdiyse, atmanız gereken birkaç adım var. Daha önce belirtildiği gibi, köpeğiniz uyuşuksa veya herhangi bir bağırsak tıkanıklığı belirtisi gösteriyorsa derhal veterinerinize başvurun.

Adım 1: Köpeğinizi Kontrol Edin

Herhangi bir ağrı veya sıkıntı belirtisi olup olmadığına bakın. Yavru köpeğiniz nefes almakta zorlanıyorsa (normalden daha hızlı nefes alıyorsa, nefes almakta zorlanıyorsa, diş etleri soluk veya maviye çalıyorsa) veya boğuluyor gibi görünüyorsa, hemen acil veterinere gidin. Köpeğiniz zekiyse ve rahat görünüyorsa, 2. adıma geçin. Veterinere bildirilmesi gerektiği için herhangi bir kusma olup olmadığına dikkat edin.

2. Adım: Temizleme ve Erişimi Engelleme

Kalan kekleri ve ilgili pişirme kağıtlarını ve ekipmanlarını evcil hayvanlarınızın erişemeyeceği yerlerden çıkarın. Daha fazla sarmalayıcı yutmalarını istemezsiniz! Tüylü arkadaşınız çöp kutusuna baskın yaptıysa ve ortalık büyük bir karışıklık varsa, temizlik yaparken evcil hayvanlarınızı evin başka bir güvenli alanına taşıyın.

3. Adım: Bilgilerinizi Toplayın

Ne yediğini anlamaya çalışın. Kaç tane kek eksik? Ambalajlar neyden yapıldı ve ambalajın ne kadarı yendi? Ambalaj küçük parçalar halinde çiğnenmiş mi? Cupcake'ler zehirli maddeler içeriyor mu? Bu, çöp tenekesinden geçmek veya ambalajın parçalarını bir araya getirmek anlamına gelebilir. Daha fazla bilgi daha iyidir.4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Risk faktörlerini değerlendirin. Köpeğinizin, geçme şansı yüksek olan (özellikle büyük cins bir köpek) az miktarda kağıt ambalaj yediğini düşünüyorsanız. Sadece beklemeyi ve izlemeyi seçebilirsiniz. Yavru köpeğiniz küçük bir cins veya köpek yavrusuysa, folyo veya silikon sargı yemişse, veterinerinizi en kısa sürede arayın . senin yavru varsa herhangi bir toksik yiyecek yedim , herhangi bir şekilde iyi değil veya emin değilseniz veterinerinizi de aramanız gerekiyor.

Köpeğinizin yaşı, cinsi ve boyutu ve şu anda hangi işaretleri (varsa) gösterdiği dahil olmak üzere sahip olduğunuz tüm bilgileri onlara verdiğinizden emin olun. Veterineriniz kliniğe gelmeniz gerekip gerekmediğini buradan size söyleyecektir. Ayrıca, yavrularınızı evde yakından izlemenizi ve izlemenizi tavsiye edebilirler. Tüm talimatlarını yakından takip ettiğinizden emin olun. Dışkılarından geçen sargı parçaları görebilirsiniz. sonraki 48-72 saat içinde .

Sonra ne olur?

Köpeklerin Silikon Sargısı Gösterilen Röntgen

Bu X-Ray, bir köpeğin bağırsağındaki kek ambalajını gösteriyor. Veteriner hekiminiz muhtemelen aynı X-Ray prosedürünü uygulayacaktır.

Köpeğinizin veterinere gitmesi gerekiyorsa, sizden kapsamlı bir öykü alarak başlayacaklardır. risk seviyesini değerlendirmek . Daha sonra köpeğinizi dikkatlice inceleyecek ve sonraki adımlar konusunda size tavsiyelerde bulunacaklardır. Bu, sarıcının geçebileceğini düşündükleri takdirde evde beklemek ve izlemek olabilir.Cupcake ambalajının tıkanmaya neden olacağından endişeleniyorlarsa, röntgen, ultrason muayenesi ve kan tahlili gibi testler yapacaklar. Ambalaj bir tıkanıklığa neden oluyorsa, veterineriniz çıkarmak için cerrahi seçenekler genel anestezi altında.

Köpeğiniz bir kap kek paketini yedikten sonra ortaya çıkabilecek olası sonuçlardan bazıları şunlardır:

Köpek kek paketini geçer

Çoğu durumda, özellikle daha büyük cins köpekler için, küçük miktarlarda kağıt ve hatta bir kapkek kutusundan folyo bile bağırsaktan büyük bir endişe duymadan geçebilir. sonraki 48-72 saat içinde . Yenmeyen bir şey yedikten sonra köpeklerin az miktarda ishal ve biraz üzgün karınları olması nadir değildir.Bununla birlikte, köpeğiniz kusma, suyu tutamama, uyuşukluk veya iştahsızlık gibi bir tıkanıklıkla ilişkili belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, veteriner yardımı almalısınız.

Köpek evde ambalaj kağıdını kustu

Bu da bir olasılıktır, ancak paketin tamamının ortaya çıkıp çıkmadığını (veya daha fazlasının geride bırakılıp bırakılmadığını!) bilmek zor olabilir. Eğer mideniz bulanıyorsa, eldiven kullanın ve sargının ne kadarının büyüdüğünü hesaplayabilecek misiniz bir bakın. Sahip olduğunuz bilgilere göre eksik olup olmadığını görmek isteyeceksiniz. Emin değilseniz veya kusma devam ediyorsa, veterinerinizle mümkün olan en kısa sürede konuşun .

Evcil hayvanınızı asla evde kusturmamanız önemlidir. Bu, yalnızca, uygun olup olmadığını değerlendirecek olan bir veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Daha sonra prosedürü mümkün olduğunca güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için bir enjeksiyon yapacaklardır. Küçük kek ambalajı parçaları hasarın geri gelmesine neden olabilir!

Kek bileşenlerinden kaynaklanan toksisite

Daha önce tartışıldığı gibi, kek pişirmek için kullandığımız malzemelerin çoğu köpekler için zehirlidir. Kekiniz sadece sadeyse ve hiçbir ana malzeme içermiyorsa, o zaman en temel ekmek ürünleri zarar vermez . Ancak kapkekleriniz zehirli bir şeyle yapılmışsa, bu durum veterineriniz için not edilmelidir.Yaygın toksik maddeler kahve telvesi dahil , çikolata, macadamia fıstığı , Ksilitol içeren yapay tatlandırıcılar (bu ayrıca sakızda ve biraz fıstık ezmesi !), tatlandırıcı alkol ve kuru üzüm. Veterineriniz, yenen miktara ve yavrularınızın boyutuna bağlı olarak bu bileşenlerden kaynaklanan toksisite riskini belirleyebilecektir.

Daha sonra uygun tedaviyi önereceklerdir. Bu, köpeğinizin hastanede bir damlaya yerleştirilmesini veya toksinlerin giderilmesine yardımcı olmak için aktif kömür verilmesini içerebilir. Tereyağı veya hindistancevizi yağı gibi yağlı yiyecekler de pankreatiti (pankreasın ağrılı iltihabı ve ilişkili hastalık) tetikleyebildikleri için potansiyel bir risk oluşturur.

Tıkanma ve perforasyon

Bir köpeğin kek ambalajını yutmasının en büyük tehlikelerinden biri bağırsak tıkanıklığıdır. Bu aynı zamanda, veterinerinizin sargıyı bağırsaklardan veya mideden cerrahi olarak çıkarması gerekeceği bir 'bağırsak tıkanıklığı' olarak da bilinir. Bazı durumlarda, yabancı maddeler bir endoskop (küçük kameralı bir alet) kullanılarak da çıkarılabilir.

Tedavi edilmezse, bir tıkanıklığa yol açabilir bağırsak delinmesi ve bağırsak içeriğinin karın içine sızması. Bu yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olur Septik peritonit olarak bilinen . Gerçek bir bağırsak tıkanıklığı asla kendi kendine geçmez ve zaman çok önemlidir. Erken tedavi genellikle gecikmeden önemli ölçüde daha ucuz ve daha güvenlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, köpeğinizle birlikte kek ambalajı yemeniz hakkında sahip olabileceğiniz genel sorular yer almaktadır. Herhangi birini kaçırdığımızı düşünüyorsanız, yorumlar bölümünde bize bir satır bırakmaktan çekinmeyin!

Köpeğimin kek sarmalayıcı almasını nasıl önleyebilirim?

Önleme çok daha iyi tedavi etmekten ve bir cupcake ambalajının oluşturabileceği tehlike hakkında endişelenmenize gerek yok! Tüm pişmiş ürünleri erişemeyeceğinizden emin olun - buna mutfak tezgahı, sehpa ve çöp kutusu dahildir! Evcil hayvan güvenli çöp kutuları kullanılabilir veya köpeğinizin erişebileceği alanlardaki çöpleri çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Misafir ağırlarken mutlaka onlar dikkatli yiyecekleri düşürmemek veya ambalajları kolay ulaşılabilecek yerlerde bırakmamak. Köpeklerin yanında yemek yerken küçük çocukları yakından denetlemek özellikle önemlidir. Özellikle yemek konusunda motive olmuşlarsa, yemek pişirirken veya misafir ağırlarken köpeğinizi ayrı bir odada tutmayı bile düşünebilirsiniz!

Bir köpeğin midesi kek ambalajını sindirebilir mi?

Köpeğinizin midesinde küçük kağıt parçaları sindirilebilirken, maalesef folyo ve silikondan yapılmış kek ambalajları olmayacaktır. Bu aynı zamanda daha büyük miktarlarda mumlu kağıt için de geçerlidir. Bu iki şeyden biri anlamına gelir. Sindirilmemiş ambalaj ya bağırsaktan güvenli bir şekilde geçecektir ya da bunu yapamayacak ve tıkanacaktır. Belirtildiği gibi, tıkanmalar veteriner müdahalesi gerektirir.

Köpeklerde bağırsak tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığı ile görülen yaygın belirtiler kusma (özellikle birden çok kez), iştahsızlık, sessiz davranış, uyuşukluk ve dışkı çıkarmadan dışkılamak için zorlamadır. Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, acil veteriner müdahalesi isteyin.

Bir köpek kek ambalajı yemekten ölebilir mi?

Bir köpeğin kek ambalajı yemekten ölmesi nadirdir, ancak bir astarın neden olduğu bağırsak tıkanıklığı tedavi edilmezse gerçekleşebilir. Bağırsak tıkanıklığından şüpheleniyorsanız, tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Bir köpek alüminyum folyo yerse kötü mü?

Alüminyum folyo köpekler için toksik değildir. Çoğu durumda, küçük miktarlar bağırsaktan güvenli bir şekilde geçecektir. Bununla birlikte, alüminyum folyo sindirilemez ve büyük miktarları bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir.

Son düşünceler

Normal bir kağıt kek veya çörek paketinin sorun yaratması olası değildir. en küçük köpekler hariç , silikon ve folyo ambalajlar daha tehlikelidir. Ayrıca kek ambalajının yanında herhangi bir toksik bileşen yenilip yenmediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğiniz siz bakmıyorken bir tane yemeye karar verirse, hemen veterinerinizi aramalısınız. Uygun tedaviye karar vermenize yardımcı olacaklardır.

Yorumlar