Köpekler Fıstık Ezmesini Neden Bu Kadar Çok Seviyor? İşte Üç Neden!

Köpekler Fıstık Ezmesini Neden Bu Kadar Çok Seviyor? İşte Üç Neden!

Favori atıştırmalıklara gelince, fıstık ezmesi listenin başında birçok köpek arkadaşı için. Sadece bir kavanozun bükülmesinde koşan köpekler değil, birçok köpek muamelesi onu bir bileşen olarak içerir. Fıstık ezmesi de dolgu maddesi olarak kullanılır. dayanıklı kauçuk köpek oyuncakları köpek arkadaşınıza onları saatlerce meşgul edecek bir şeyler vermek için.

Ama neden öyle köpekler çıldırır bitir? Bir tür sihirli içerik veya besin var mı? Bu kadar sevdikleri doku olabilir mi? Aslında tüylü dostlarımızın onu neden bu kadar çok sevdiğini öğrenince devreye girebilecek birkaç farklı teori var.Bu yazıda, popüler teorileri tartışmak Köpeklerimizin fıstık ezmesini neden bu kadar çok sevdiğine ve tüylü dostlarımızı beslerken aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz birkaç önemli gerçeğe değinelim!

İçindekiler

Köpek Tat Tomurcuklarını Anlamak

köpek yalama

Köpeklerin onu neden bu kadar çok sevdiğini anlamadan önce, onların tat alma duyularını anlamanız gerekir.Köpeklerin fıstık ezmesini neden sevdiği sorusuna cevap vermeden önce, köpek tat alma tomurcuklarının nasıl çalıştığını anlamak . Köpeklerimizin dünyayı bizden biraz farklı gördüklerini bilsek de, onların da farklı tatları aldıklarını bilmek sizi şaşırtabilir. İnsanların dillerinde yaklaşık 9.000 tat tomurcuğu bulunurken, bizim köpek arkadaşlarının yaklaşık 1.700'ü var . Bu nedenle, köpeklerimiz belirli yiyecekler için yalvardıklarında esas olarak koku ile yönlendirilirler.Köpeklerin tatlı, tuzlu, ekşi ve acı yiyecekleri tatma yetenekleri vardır, ancak onların tat alma tomurcukları bizimkinden çok daha zayıftır. Yiyecekleri ayırt etme yetenekleri biraz eksik olduğunda, kusursuz koku alma duyuları devreye girer. Köpekler bir tercih geliştirmeye başlamak zamanla zevk aldıkları insan gıdalarında bulunur, ancak bunun nedeni esas olarak öğenin kokusunun cazibesidir.

Sheprador

Artık yavrularımızın etraflarındaki dünyayı nasıl tattığını anladığımıza göre, yavrularımızı bu leziz ikramla neyin bu kadar ilgilendirdiğini belirleyelim!Tuzdan dolayı mı?

Bazı köpek sahipleri, yavrularımızın fıstık ezmesini sevdiğine inanıyor tuz içeriği nedeniyle . Tuzlu bir atıştırmalık yedikten sonra köpeklerimiz parmaklarımızı yalamaya çalışsa da, genellikle tuz, yavrularınız için çekici değildir. Köpekler, yiyeceklerde tuzu tatma yeteneğine sahiptir, ancak bizim sahip olduğumuz kadar çok tuza özgü tat tomurcuğuna sahip değildirler.

Bu, köpeklerimizin insanların yaptığı gibi tuz istemediği anlamına gelir. Bunu tükettikleri yiyeceklerde aramazlar. Köpeğiniz fıstık ezmesi kavanozuna doğru koşabilir, ancak muhtemelen bunun nedeni tuz değildir. unutmayın tuz köpekler için tehlikeli olabilir çok fazla tüketilirse, yavrularınızın tuz alımını izlemek isteyeceksiniz.

Proteinden dolayı mı?

Fıstık ezmesine bakan köpek

Protein içerdiğinden, köpeğinizin onu istemesinin nedeni bu olabilir.Yavrularımızın sevdiğini biliyoruz. protein dolu yemek , peki protein içeriği onlara çekici gelebilir mi? Kesin olarak bilmenin bir yolu olmasa da, birçok köpek uzmanı bunun mümkün olduğunu düşünüyor. Fıstık ezmesi yaratıldı çabasında yüksek proteinli bir yemek sunun sindirimi kolaydı. Bir köpeğin burnundaki yüksek miktarda koku alıcısı nedeniyle, içindeki yüksek miktarda proteinin kokusunu alabilirler.

Köpeklerimizin sahip olduğu birçok özellik, atalarının vahşi doğada hayatta kalma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Uzmanlar artık köpeklerimizin, hayatta kalmak için umutsuzca ihtiyaç duyduklarından, proteinin geride bıraktığı kokuyu takip etme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip olduklarına inanıyorlar. Durum buysa, kavanozu açtığınızda yavru köpeğiniz lezzetli bir protein kaynağına doğru koşuyor olabilir.

Tatlı Tadından dolayı mı?

Köpek arkadaşlarımız proteinlerini severler, ancak onlar hala omnivorlar . Omnivor olmak, tatlılığa karşı bir duyarlılığınız olduğu anlamına gelir ve bu köpeklerimiz için de geçerlidir. Bir köpek vahşi doğada tatlı bir koku kokuyorsa, bu genellikle o öğenin bir koku olduğu anlamına gelirdi. iyi karbonhidrat kaynağı . Karbonhidratlar harika bir enerji kaynağı olduğundan, vahşi bir köpek beni hızlı bir şekilde almak için maddeyi tüketebileceğini biliyordu.

Köpeklerimiz artık böğürtlen yemese de tatlı kokulara benzer şekilde tepki veriyorlar. kavanoz açmak olabilir karşı konulmaz tatlı bir koku gönder yavrunuza doğru. Bu onların yanlarına gidip bir şeyler atıştırmak için yalvarmalarına neden olabilir. Köpeğiniz hazırladığınız herhangi bir tatlı yemeğe koşarsa, köpeğinizin onu bu kadar çok sevmesinin nedeni bu olabilir.Artık köpeklerimizin onu neden bu kadar çok sevdiğine dair kodu potansiyel olarak çözdüğümüze göre, hadi bazı önemli gerçekleri tartışalım!

Köpekler İçin Yemek Güvenli mi?

Köpek Yalama Kavanozu

Ölçülü olarak, çoğu fıstık ezmesi çoğu köpek için güvenlidir.

Köpeklerimizin fıstık ezmesini sevdiğini biliyoruz. ama köpeklerin yemesi güvenli mi ? Neyse ki cevap evet, ama ölçülü. Tüylü dostlarımız için harika ve besleyici bir atıştırmalık olabilir ama köpeğimizin güvenliğini sağlamak için uymamız gereken birkaç kural var.

İlk olarak, köpeğinize yalnızca yüksek kaliteli bir marka sunduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Bazı markalar son derece sodyum veya sağlıksız yağlar yüksek , bu besleyici atıştırmayı çevirerek abur cubur içine . Tehlikeli maddeler açısından düşük doğal bir fıstık ezmesi bularak, yavrularınıza B Vitamini, E Vitamini ve faydalı yağlar sunabilirsiniz.Dikkat edilmesi gereken bir sonraki tehlike, ksilitol içeren herhangi bir marka veya üründür. Ksilitol, son derece düşük bir glisemik indekse sahip olduğu için birçok gıda ürününde bulunan yapay bir tatlandırıcıdır. Bu toksik içerikli bir ürüne rastlamak gittikçe zorlaşıyor olsa da, hala ortalıkta dolaşmaktadır.

Ksilitol insanların tüketmesi için güvenlidir, ancak köpek arkadaşlarımız için ölümcül olabilir . Köpeklerde ksilitol yutulması kan şekerinde tehlikeli bir düşüşe neden olarak nöbet, koma ve kalıcı karaciğer hasarı gibi yaşamı tehdit eden semptomlara yol açabilir. Çoğu ürün ksilitol'ü hep birlikte ortadan kaldırdık , ancak bazı markalar hala içeriyor.

Hâlâ ksilitol içeren ürünler şunları içerir: • Protein Artı PB
 • Krush Beslenme
 • Git Nuts Co.
 • P28 Gıdalar

Köpekler Alerjik Olabilir mi?

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de fıstık alerjileri olabilir. Bazı veteriner hekimler bunun olası olmadığını düşünürken, bazı evcil hayvan sahipleri bildirilen kaşıntı ve tahriş belirtileri onların ardından köpekler fıstıklı her şeyi yer . Şiddetli fıstık alerjileri köpeklerde insanlarda olduğu kadar yaygın olmasa da, yine de farkında olmak bir olasılıktır.

Her köpeğin kendi hassasiyetleri olacaktır, bu da yavrularımızdaki alerjik reaksiyon belirtileri hakkında bilgi sahibi olmayı çok önemli hale getirir. Köpeğinize her teklif ettiğinizde lezzetli fıstık ezmesi aperatif , aşağıdaki belirtilere dikkat etmenizi öneririz. Alerjik reaksiyonun bazı belirtileri şunları içerebilir:

 • Kaşıntı
 • Genel olarak yüz şişmesi veya şişmesi
 • cilt kızarıklığı
 • kurdeşen
 • Çalkalama
 • Deriyi çiğnemek veya yalamak
 • Kusma
 • İshal
 • Letarji

Köpeğiniz yukarıdaki davranışlardan herhangi birini gösteriyorsa, daha fazla bakım için derhal veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Köpeklerin Yemek Ne Kadar Tamam?

Köpek Yalama Kaşığı

Çoğu köpek için genellikle günde 1/2 yemek kaşığı ile 1 yemek kaşığı arasındaki herhangi bir yer güvenlidir.Fıstık ezmesi, tüylü dostlarımız için besleyici bir atıştırmalık seçeneğidir, ancak yine de özel bir ikram olarak kabul edilir. Köpeklerimizin ihtiyacı var dengeli beslenme tedavi tüketiminin dışında. İkramlar günlük kalori alımının sadece %10'unu oluşturmalıdır. Yararlı besinlere sahip olmasına rağmen, günlük alım açısından diğer köpek mamalarından hiçbir farkı yoktur.

Köpeğiniz için ne kadar güvenli olduğunu anlamanın en iyi yolu, içerik etiketini incelemek ve bunu günlük kalori alımına dahil etmektir. Köpekler ağırlıklarına göre farklılık gösterse de, yavruların çoğu her yerde yiyebilir. 1/2 yemek kaşığı ila 1 yemek kaşığı günlük.

Her köpeğin farklı olduğunu akılda tutmak önemlidir ve bazı mideler diğerlerinden daha hassastır . Köpeğiniz gastrointestinal rahatsızlığa yatkınsa, alımını haftada bir kez sınırlamak en iyisidir. Pankreatit, gıda alerjisi, diyabet ve obezite öyküsü olan köpekler için de bu kılavuz izlenmelidir. Köpeğinize fıstık ezmesi vermek konusunda endişeniz varsa, bunu veterinerinizle tartışmak en iyisidir.

Köpeğinize Beslemeli misiniz?

Sağlıklı bir köpeğiniz veya yavru köpeğiniz varsa, fıstık ezmesi tedavi rutinlerine harika bir ek . Takip etmeniz gereken genel güvenlik yönergelerinin farkında olduğunuz sürece, yavrularınız can attıkları en sevdikleri muameleyi güvenle yapabilirler.

Ayrıca, köpeğinizin diyetindeki ek kaloriler için uygun bir bütçe ayırdığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Herhangi bir yüksek kalorili muamelenin çok fazlası, köpeğinizin fazla kilo almasına neden olabilir. Fıstık ezmesi yerken köpeğinizin güvenliğiyle ilgili özel endişeleriniz varsa, veterinerinizle konuşmanızı öneririz.

Son düşünceler

Fıstık ezmesinin protein içeriği ve tatlı kokusu en olası suçlu bir köpeğin bu lezzetli ikrama duyduğu sevginin ardında. Gerçek fıstıklardan yapılan doğal ürünlerin genellikle en iyisi olduğunu unutmayın. Doğal olarak lezzetli bir köpek maması yapmak için diğer yiyeceklerin üzerine bile koyabilirsiniz. Yukarıda tartıştığımız bilgileri gözden geçirdiğinizden emin olun ve ileride bu cevizli atıştırmayı güvenle sunabilirsiniz!

elma başlı chihuahua

Yorumlar