Köpeğim Az önce Bir Paket Sakız Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Bir Paket Sakız Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğiniz yakın zamanda siz bakmıyorken sakız mı yedi? Dolu bir paket miydi, yoksa çöp sepetinize attığınız bir parça sakız mıydı? Köpekler, yememeleri gereken her türlü şeyi yemeleriyle tanınırlar. Fakat endişelenmeli misin sakız hakkında? Cevap basit değil, ne yazık ki.

Sakız ve ciklet genellikle köpekler için çok zararlı olabilen ksilitol içerir. Tüm diş etleri bu maddeyi içermez. Bu ksilitol mevcutsa, sağlık riskleri ile birlikte gelir ve hatta ölümcül olabilir. tüketilen miktar da rol oynayacak .Köpeğinizin sakız yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, ideal olarak mevcut ambalaj veya içerik listesiyle birlikte tavsiye için derhal veterinerinizi aramalısınız. Sakız tüketilmeden önce çiğnenmiş olsa bile, hala kalan ksilitol izleri olabilir . Sonraki adımlarınıza ve ne zaman endişelenmeniz gerektiğine bakalım.

İçindekiler

Sakız Köpekleri Öldürebilir mi?

Sakızlı Yazıldığından XYLITOL

Birçok sakızda çok yaygın bir bileşen olan Xylitol, tüketildiğinde köpekler için çok tehlikelidir.Ksilitol, yaygın olarak kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. şekersiz sakız . Bu aktif madde köpeğiniz için çok zararlı çünkü normalde köpeğinizin kan şekerini hassas bir şekilde ayarlayan insülin hormonunun aşırı üretimine neden olur.Çok fazla insülin üretildiğinde ve vücutlarında dolaştığında köpeklerde düşük kan şekeri 'hipos' veya 'hipoglisemi' olarak da bilinir. Kan şekeri çok düşerse, etkilenen köpekler nöbet, koma veya ne yazık ki gibi ciddi semptomlar yaşayabilir. ölüm bile .

Ksilitol, kan şekeri üzerindeki etkisinin yanı sıra, karaciğere zarar vermek . Bu karaciğer hasarı, özellikle erken tedavi olmaksızın bazen geri döndürülemez ve yavrularınızın kanını pıhtılaşma kabiliyetine müdahale edebilir, bu da ciddi kanama riski olduğu anlamına gelir. Bu kanama bazen içseldir, bu nedenle çok geç olmadan fark edilmesi zor olabilir.Şeker, ksilitol dışındaki tatlandırıcılar ve tatlandırıcı içeren sakız veya cikletin zarar verme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, büyük miktarlarda tüketilirse veya yavrunuz daha küçükse, buna maruz kalma riski vardır. tıkanmaya neden olabilir . İçindekiler veya evcil hayvanınızın yemiş olabileceği miktar hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, veteriner kliniğinizi acilen aramanız en iyisi olacaktır.

Köpeğim Sakız Yedi. Ne yapmalıyım?

Köpek Ona Bakarken Telefon Kullanan Kişi

Sakızı onların ulaşabileceği yerlerden çıkardıktan sonra, sonra ne yapacağınızı görmek için veterinerinizi arayın.

Yavru köpeğinizin sakız yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin. Yavru köpeğiniz toksik etkilerden muzdarip olmasa da, evcil hayvanınızın güvenli bir şekilde bakıldığından emin olmak için bu talimatları takip etmek yine de en iyisidir.Adım 1: Bilgi Toplayın

Yapabileceğiniz ek bilgileri toplayın , ama hızlıca. Ambalaj veya içerik listesi, marka adı, köpeğinizin sakızı yaklaşık olarak ne zaman yediği, ne kadar yenmiş olabileceği, ambalajın tüketilip tüketilmediği ve sakızın daha önce çiğnenmiş mi yoksa taze mi olduğu gibi şeylerin tümü, ne zaman için yararlıdır? sonraki adımı sen at.

Adım #2: Veterinerinizi Arayın

Veteriner kliniğinizi arayın ve onlara verebileceğiniz bilgileri verin. Veterineriniz muhtemelen ek sorular soracaktır. Hangi tür sakızın ve hangi zaman diliminde sakızın yenmiş olabileceğini bilmek isteyeceklerdir. Hangi tedavinin gerekli olduğunu etkileyeceği için bunu bilmek isteyeceklerdir. Sakız ambalajınız varsa, yanınızda getirmelisiniz.

Adım #3: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Geldiğinizde, veterineriniz bir hızlı muayene . Sakız birkaç saat içinde yendiyse, muhtemelen onları hasta etmek için ilaç verecektir. Ayrıca herhangi bir anormal kan şekeri seviyesi belirtisi, kanın pıhtılaşmaması veya karaciğer hasarı olup olmadığını kontrol etmek için kan testleri yapabilirler.

Köpeğim Sakız Yiyorsa Nelerden Kaçınmalıyım?

Sakız Çubukları

Sakız çiğnemek köpek tüketimi için çok tehlikeli olabilir, köpeğinizin nasıl tepki vereceğini görmek için beklemeyin.Bu durumlarda, veterinerinize görünmeden yardımcı olacak bir evde çare bulmaya çalışmak cazip gelebilir. Bununla birlikte, evcil hayvanınız ksilitol tüketmişse zaman çok önemlidir, bu nedenle evde onlara yardım etmeye çalışarak zaman kaybetmek çok tehlikeli . Yapabileceğiniz en iyi şey veterinerinizle iletişime geçmektir.

Köpeğinizi hasta etmek için bildirilen birçok 'evde deneyin' yöntemi olmasına rağmen unutmayın. Hiçbiri güvenilir veya güvenli değil evde gerçekleştirmek için. Ksilitol çok çabuk sorunlara neden olduğundan, acilen bir veterinere başvurmak, evcil hayvanınızın tam olarak iyileşmesi için en iyi şansa sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bir Köpek Sakız Yerse Ne Olur?

Hasta Bakarak Yerde Yatan Pug

Sakız tükettikten sonra Fido'nun iyi durumda olduğundan emin olmanın en iyi yolu, duruma mümkün olduğunca hızlı atlamak.

Evcil hayvanınız sakız yerse, siz hızlı hareket etmeli , semptomlar gelişmeden önce bile. Bununla birlikte, ksilitolün neden olduğu bazı semptomlar genellikle oldukça hızlı gelişir. Sakızı yedikten yarım saat ila bir saat sonra, düşük kan şekeri belirtileri gösterebilirler.Bu, yalpalama, zayıflık ve koordinasyon bozukluğunu içerebilir. Ayrıca kusabilirler ve zamanla ciltte, diş etlerinde ve gözlerde sarılık olarak bilinen kanama belirtileri veya sarı bir renk değişikliği gösterebilirler. gibi diğer genel semptomları da fark edebilirsiniz. huzursuz olmak veya salya akması .

Tedavi

Tedavinin ilk kısmı, sistemlerinin daha fazla ksilitol emmesini engellemektir. Bu, hasta olmalarına neden olacak ilaçlar verilerek yapılır, herhangi bir sakız getirmek midede kaldı. Bu başarılı olmazsa, bazen mideyi açmak ve diş etlerini çıkarmak için bir operasyon yapılabilir. Birkaç doz aktif kömür de verilecektir, çünkü bu 'paslanacak' ve ksilitolün bir kısmının emilimini önleyecektir.

Evcil hayvanınızın kan şekerinin düşmeye devam etmesini durdurmak için veterineriniz muhtemelen kan şekerini besleyecektir. sık şekerli yemekler ya da bir çeşit şeker çözeltisini doğrudan bir damlama yoluyla damarlarına verin. Karaciğeri hasardan korumak için başka ilaçlar verilebilir ve köpeğiniz aşırı kanama belirtileri gösteriyorsa kan nakli gerektirebilir.yavru köpek neden kokar

Köpeğim İyi Olacak mı?

Hasta Yerde Yatan Köpek

Köpeğinizin iyi olma şansı ne kadar hızlı tepki verirseniz o kadar yüksek olur.

Sakız yedikten sonra yavrularınızın iyi olup olmayacağı, yenen sakız türü . Şekersiz bir türse ve ksilitol içeriyorsa, kesinlikle çok şiddetli semptomlara neden olabilir ve tedavi edilmezse ölüme neden olabilir.

Bununla birlikte, Fido'nun tam iyileşme için en iyi şansa sahip olmasını sağlamanın anahtarı hızlı hareket etmektir. Bir veteriner görürseniz ve sakız yendikten sonraki bir saat içinde tedavi başlarsa, tedavinin başarılı olması çok muhtemeldir.

Sakız Yutmasını Önleme

Yemek Dileyen Sevimli Tüylü Köpek

Sakız veya diğer zararlı maddeleri yavrularınızdan uzak tutmak, onu güvende tutmanın en etkili yoludur.Köpek arkadaşınızın sakız yemesini engellemek için sakızın saklandığından emin olun. güvenli bir şekilde bir dolapta. Bir düşünün güvenli kilitleme çöp tenekesi evcil hayvanınızın ulaşamayacağı Evdeki tüm çocukların sakızın köpekler için kötü olduğunu bildiğinden ve ortalıkta bırakmadığından emin olun.

Ayrıca, sokağa veya kaldırımlara atılan sakızların hala ksilitol kalıntıları içerebileceğini unutmayın, bu nedenle yürüyüşe çıkarken dikkatli olun. İyi bir 'bırak' komutunu eğitin, böylece evcil hayvanınızın tehlikelerden güvenilir bir şekilde korunmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer Ürünlerde Ksilitol

Bir tabak kurabiyeye ulaşmaya çalışan köpek yavrusu

Sakız, genellikle zararlı ksilitol içeren tek ürün değildir.

Ksilitol sadece sakızda bulunmaz. olarak kullanılır şekere alternatif bazı keklerde, tatlılar , çikolata ve hatta bazı ilaçlar. Tıpkı sakız gibi, bu yiyecekler de yutulduğunda zarar verebilir. Ksilitol içeren herhangi bir öğeyi erişemeyeceğiniz bir yerde tutmanız zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bir köpeği ne kadar ksilitol öldürür?

  Farklı sakız markaları farklı miktarlarda ksilitol içerir, ancak kural olarak, bir parça sakız 300-1500 mg ksilitol arasında herhangi bir şey içerebilir. Sakız bu aralığın en düşük ucunda yalnızca ksilitol içerse bile, köpeğiniz yaklaşık 8 libre veya daha az küçük bir köpekse, bir parça sakız semptomlara neden olabilir. Tam olarak ne kadar ksilitol bulunduğunu bilmenin bir yolu olmadığından, bir köpeğin içerdiği sakızı yediği her durumda derhal tedavi önerilir.

 • Çiğnenmiş sakızda hala ksilitol var mı?

  Ksilitolün çoğunluğu çiğneme sırasında uzaklaştırılmış olsa da, çiğnenmiş sakızda hala eser miktarda ksilitol bulunabilir. Bu nedenle, derhal veteriner tavsiyesi alınması tavsiye edilir.

 • 5 sakızda ksilitol var mı?

  Yazma sırasında 5 sakızı ksilitol içermez. Şekersiz olmasına rağmen, kullanılan tatlandırıcı, köpeğinize zarar verme olasılığı düşük olan sorbitoldür. Bununla birlikte, hiçbir besin değeri olmadığı ve bağırsaklarında tıkanıklık gibi sorunlara neden olabileceğinden, köpeğinize herhangi bir tür sakız verilmesi önerilmez.

 • Bir köpeğe ne kadar sakız zarar verir?

  Şeker veya ksilitol dışındaki tatlandırıcılar içeren ciklet veya sakız köpekler için zararlı değildir. Ancak köpeğinize sakız vermeniz önerilmez. Farklı markalar farklı miktarlarda ksilitol içerir, bu nedenle bir parça sakız bile, özellikle küçükse, köpeğinize zararlı olabilir. Sakızı riske atmamak ve gerekirse tedaviye başlayabilmesi için derhal veteriner tavsiyesi almak en iyisidir.

Son düşünceler

Köpeğiniz şekersiz sakız yemişse, hızlı hareket etmelisin . Sakızın ksilitol içerip içermediğini kontrol edin ve içeriyorsa veya çok miktarda sakız yenmişse acilen veteriner kliniğinize başvurun. Ksilitolün etkileri gerçekten ciddi olabilir, ancak tedaviye hızlı bir şekilde başlanırsa hayatlarını kurtarabilir.

Yorumlar