Köpekler Böğürtlen Yiyebilir mi? Böğürtlen Köpekler İçin Güvenli mi yoksa Toksik mi?

Köpekler Böğürtlen Yiyebilir mi? Böğürtlen Köpekler İçin Güvenli mi yoksa Toksik mi?

Bazıları tarafından böğürtlen olarak bilinen böğürtlen, yazın en bol bulunan ve aynı zamanda en lezzetli olanlarından biridir. Böğürtlen süpermarketten kolayca satın alınabilir. Onlar da olabilir kolayca büyüyen vahşi bulundu çitlerde ve bu nedenle bazen çit meyveleri olarak adlandırılır.

Bu tatlı küçük siyah meyveler için yiyecek aramak, birçok insanın köpek gezdirirken yapmaktan keyif aldığı bir şeydir. Ama ya köpeğiniz sizi kopyalamaya karar verirse ve kendisi için birkaç tane gizlice girerse?Neyse ki, böğürtlen genellikle güvenli bir seçenektir yavrunuz bir şeyler atıştırmaya karar verirse. Ancak, Fido'nun böğürtlenlere sizin kadar düşkün olup olmadığını bilmek isteyebileceğiniz birkaç şey var!

İçindekiler

Köpeklere Böğürtlen Beslemek Güvenli mi?

Sulu Yaz Meyvesi

Böğürtlen köpek tüketimi için güvenlidir ve toksik değildir.Böğürtlen köpekler için toksik değildir. Ve birçok köpek, ara sıra böğürtlenin tatlı bir muamele olarak tadını çıkarır. Bu süper meyvenin biz insanlar için her türlü sağlık yararı vardır. Ama aynı şey köpek arkadaşlarımız için de geçerli mi?

İyi haber evet, birçok vitamin, mineral ve antioksidan var İnsanlar için sağlığa sağladığı faydaların aynısını köpekler için de sağlayan böğürtlenlerde.

Benzer çilekler , böğürtlen A, B, C, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere birçok vitamin içerir. Bu vitaminler önemli roller oynamak vücut içinde. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya, iltihabı azaltmaya ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olurlar.antioksidanlar

Karanlık Süper Meyvenin Yakın Çekimi

Böğürtlenin sağlığa pek çok faydası vardır, bu yüzden onları köpeğinize sunmakta bir sakınca yoktur.

Böğürtlen antosiyaninler açısından zengindir. Bu, mor, kırmızı ve mavi meyvelerdeki pigmentten sorumlu bir antioksidandır. Antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır, böylece birçok sağlık yararı sağlar. Bu faydalar şunları içerir: anti-inflamatuar etkiler , beyin fonksiyonunu iyileştirmek ve kalp hastalığı veya belirli kanser türlerini geliştirme şansını azaltmak.

Yüksek Lif İçeriği

Toplanmaya Hazır Olgun Meyve

Böğürtlen, yüksek lif içeriğine ve köpek sağlığını iyileştirmeye yönelik diğer faydalara sahiptir.Böğürtlen lif bakımından yüksektir, bu da bir kişinin korunmasına yardımcı olur. sağlıklı sindirim sistemi. Ayrıca kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böğürtlende bulunan omega-3 yağ asitleri evcil hayvanınızın deri ve tüy sağlığı için faydalıdır.

Böğürtlen diğer meyvelere göre daha düşük şeker içeriğine sahiptir. Bu, diğer seçeneklere kıyasla daha iyi bir tedavi seçeneği olabilecekleri anlamına gelir. Böğürtlendeki yüksek su içeriği bazı hidrasyon.

Onlar kadar iyi nemlendirmeseler de karpuz gibi meyve (neredeyse tamamı sudur), yaz aylarında özellikle nemlendirici ve etkili olabilirler. Bu, meyvelerin en bol olduğu zamandır. Daha sıcak havalarda serinletici bir muamele olarak buz kalıplarında dondurmayı deneyebilirsiniz.

Az yağlı

Siyah Fransız Bulldog Yaz Meyvelerini Kokluyor

Böğürtlenlerin yağ oranı düşük olduğundan, köpek arkadaşınız için iyi bir ikram veya atıştırmalıktır.Böğürtlenlerin yağ oranı düşüktür. Bu, olabilecekleri anlamına gelir düşük kalorili tedavi yavrularını besleme seçeneği. obezite büyük bir sorun evcil köpek popülasyonu içindedir ve köpeğinizin genel sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilir. Köpeğiniz fazla kiloluysa veya öyle olmamasını sağlamaya çalışıyorsanız, ara sıra böğürtlen beslemek harika bir seçenek olabilir.

büyük dane vs mastiff

Peki Bitkinin Diğer Parçaları?

Çalıda Büyüyen Kara Yaz Meyvesi

Yapraklar, tüketilirse yavrularınıza zarar vermemelidir, ancak saplarda, köpeğinizi çizecek ve dürtecek dikenler vardır.

Böğürtlen yaprakları köpekler için toksik değildir, bu nedenle evcil hayvanınız meyveleri ararken yanlışlıkla yerse çok fazla endişelenmeyin. Yine de unutmayın, bir köpeğin sindirim sistemi çok fazla bitki yemek için tasarlanmamıştır , bu yüzden çok fazla böğürtlen yaprağı yemeyi seçerse ishal olabilir veya dışkı çıkarmakta zorluk çekebilir.

Böğürtlen bitkilerinin gövdeleri kaplıdır. kalın keskin dikenler Bu, köpekleri kasıtlı olarak onları yemeye çalışmaktan caydırır. Ancak, meyveyi koparırken Fido'nun yanlışlıkla iğnelenmesi ihtimali var!Köpeğime Kaç Böğürtlen Verebilirim?

Brambles

Köpeğinizin yiyebileceği böğürtlen sayısı, büyüklüğüne bağlı olacaktır, ancak burada %10 ödül kuralı geçerlidir.

Bu onun boyutuna bağlı ! Genel olarak, küçük bir köpek için günde iki böğürtlen yeterli olur, orta boy bir köpek günde dört veya beş böğürtlen ve büyük bir köpek altı ila sekiz böğürtlen alabilir.

Bazı köpeklerin diğerlerinden daha hassas olabileceğini ve çok fazla böğürtlenin mide rahatsızlığı ve kusma ve/veya ishal ile sonuçlanması . İkramlar genellikle köpeğinizin günlük yiyecek ödeneğinin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır.Böğürtlen köpeklere zararlı mıdır?

Böğürtlen köpekler için toksik olmamasına ve genellikle güvenli , köpeğinizle paylaşmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Bu kuralların çoğu çoğu köpek için geçerli olsa da, her zaman istisnalar ve alerjik reaksiyona maruz kalan garip yavrular vardır.

Fiber İçeriği

Golden Retriever Bir Çalıda Meyve Kokulu

Yüksek lif içeriği, çok miktarda böğürtlen tüketildiğinde de sorun olabilir.

Böğürtlende bulunan lif, köpeğinizin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Fakat, çok fazlası mide rahatsızlığına neden olabilir. Bu genellikle ishal ile istenmeyen bir deneyim anlamına gelir. Yavru köpeğinize asla çok fazla böğürtlen vermeyin.

Köpek arkadaşınızın özellikle yeni yiyeceklere karşı hassas olduğunu biliyorsanız, ona hiç böğürtlen vermekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Midelerini bağlayacak, onları besleyebileceğiniz daha birçok seçenek var, muz gibi .Şeker İçeriği

Karanlık Süper Meyvenin Yakın Çekimi

Bu tatlı meyveler büyük ve sık miktarlarda zararlı olabilir.

Böğürtlenin çok fazla şeker içerdiğini ve çok fazla şekerin sizin için olduğu gibi köpeğinizin sağlığı için de kötü olduğunu unutmayın! Fido'nun diyetinde fazla şeker varsa, muhtemelen kilo almak ve hatta diyabet geliştirebilir . Yani yine, ılımlılık anahtardır!

avustralya çoban border collie karışımı

Köpeğinizin zaten diyabeti varsa, o zaman ona böğürtlen vermekten kaçının tamamen. Evcil hayvanınız için en güvenli seçenekleri bulmak için veterinerinizle konuşmanız daha uygun olan pek çok başka muamele var.

Böğürtlen çok az miktarda içerir ksilitol . Bu, yüksek dozlarda köpekler için aşırı derecede toksik olan bir tatlandırıcı türüdür. Ksilitol zehirlenmesi, karaciğer hasarına ve yaşamı tehdit edebilecek kan şekeri seviyelerinde (hipoglisemi) ani bir düşüşe neden olur.

Neyse ki, böğürtlen içerir çok az miktarda ksilitol yavrularınızın zehirlenebilmesi için çok büyük miktarda böğürtlen tüketmesi gerekeceğini. Yine de, tüylü arkadaşınızın yiyeceği böğürtlen sayısını sınırlamak için iyi bir neden daha.

alerjiler

Çimlerde yatan Jack Russell

Herhangi bir alerjik reaksiyonu test etmek için ilk başta bir köpeğe çok az sayıda böğürtlen beslemek en iyisidir.

Yavrunuzu beslediğiniz herhangi bir yeni yiyecek, alerjik reaksiyona neden olma potansiyeline sahiptir. Köpeğiniz daha önce hiç böğürtlen yemediyse, başlamak en iyisidir. ona çok küçük bir parça beslemek nasıl tepki verdiğini görmek için böğürtlen. İstenmeyen reaksiyonlar için onu yakından izleyin.

Alerjik reaksiyon belirtileri ciltte kurdeşen, dudakların veya ağzın şişmesi, tükürük salgılanması ve hatta nefes alma güçlüklerini içerir. Çok nadir olmasına rağmen, ciddi bir alerjik reaksiyona bile neden olabilir. anafilaksi , ki bu hayati tehlike oluşturabilir. Bu veya diğer ilgili semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmanız önemlidir.

Pestisitler ve Herbisitler

Kimyasallarla Püskürtülen Bush

Böğürtlenlerinizi ve diğer meyveleri yıkamak, tüketmeden önce kimyasalları uzaklaştırmak için iyi bir fikirdir.

Kendiniz yetiştirmediğiniz herhangi bir meyve, teoride olabilecek pestisitler veya herbisitler gibi kimyasallarla işlem görmüş olma potansiyeline sahiptir. tehlike arz etmek . Bu, özellikle çiftliklerin veya özel mülklerin kenarlarındaki çitler için geçerlidir.

Bu kimyasallar doğru konsantrasyonlarda kullanılmışsa, evcil hayvanınızda toksisiteye neden olma ihtimalleri yoktur, ancak daha iyidir. riskten tamamen kaçınmak ve topladığınız böğürtlenleri yavrularınıza yedirmeden önce yıkayın.

Küf ve Mikotoksinler

küflü meyve

Köpeğinizin yaşlı, çürük veya küflü böğürtlen veya meyve yemesine asla izin vermeyin.

Kendiniz yemeyeceğiniz yavru çürüyen meyveleri beslemek için asla cazip olmayın. Küflü yiyecekler, ciddi semptomlara neden olabilecek potansiyel olarak zararlı mikotoksinler içerir. Bunlar salya akmasını içerebilir , kusma, titreme, yalpalama ve hatta bazen nöbetler. Tedavi edilmezse, mikotoksin zehirlenmesi öldürücü olabilir. Herhangi bir küflü gıda tüketildiğinden endişeleniyorsanız derhal veterinerinize başvurun.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Böğürtlen köpekleri öldürür mü?

  Hayır, böğürtlen köpekler için toksik değildir ve ara sıra bir muamele olarak zevk almaları güvenlidir. Her yeni mamada olduğu gibi, köpeğinizin ölümcül olabilen anafilaktik reaksiyona girme riski çok küçüktür, ancak bu inanılmaz derecede nadirdir. Çok küçük bir köpeğiniz varsa, boğulmasını önlemek için servis yapmadan önce bir böğürtleni parçalara ayırın.

 • Köpekler hangi meyveleri yiyemez?

  Böğürtlen, ahududu ve yaban mersini gibi bazı meyveler köpeğinizin yemesi için güvenli olsa da, bazı meyveler köpekler için zehirlidir ve hatta bazıları ölümcül olabilir. Köpeğinizin yemesine asla izin vermemeniz gereken meyveler arasında bektaşi üzümü, siyah ve beyaz yaban mersini meyveleri, ardıç meyveleri ve kutsal yemişler bulunur. Bu liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve her zaman bir yiyeceği evcil hayvanınıza vermeden önce güvenli olup olmadığını araştırın.

 • Bir köpek ne kadar böğürtlen yiyebilir?

  Bu gerçekten köpeğinizin boyutuna bağlıdır. Genel bir kural olarak, küçük bir köpek için günde iki böğürtlen, orta boy bir köpek günde dört veya beş böğürtlen ve büyük bir köpek için altı ila sekiz tane olabilir. Bazı köpeklerin diğerlerinden daha hassas olacağını ve çok fazla böğürtlenin köpeğinizin midesini bozabileceğini ve kusma ve/veya ishale yol açabileceğini unutmayın. Genel olarak ikramlar, köpeğinizin günlük yiyecek ödeneğinin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır.

 • Köpekler böğürtlen yiyebilir mi?

  Evet, köpekler böğürtlen veya bazen böğürtlen olarak da bilinen böğürtlenleri güvenle yiyebilirler. Köpekler için toksik değildirler, ancak köpeğinizin özellikle hassas bir midesi veya tıbbi bir durumu varsa onları beslemekten kaçınmak en iyisi olabilir.

Son düşünceler

Kısacası, böğürtlen köpekler için toksik değildir ve ara sıra tatlı olarak beslemek güvenlidir. Karın ağrısına neden olabileceğinden çok fazla beslemediğinizden emin olun. Yavrunuz ilk kez böğürtlen yemişse, önce onu küçük bir parça besleyerek başlayın.

Bu, istenmeyen tepkileri olup olmadığını rahatça kontrol etmenizi sağlayacaktır. İyi görünüyorsa, köpeğiniz muhtemelen her şimdi ve sonra sizin kadar tuhaf böğürtlenin tadını çıkaracaktır!

Yorumlar