Köpekler Çilek Yiyebilir mi? Çilekler Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Çilek Yiyebilir mi? Çilekler Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Hepimiz ara sıra köpeklerimizle paylaşmayı severiz, bu yalvaran gözlere direnmek zor olabilir! Çilek yemeyi seviyorsanız, cezbedebilirsiniz. onları köpek arkadaşınla paylaş onları da sevip sevmediğini görmek için. Sonuçta, çoğu köpeği biliyoruz şeftali yiyebilir , muz , böğürtlenler , ve diğer meyve güvenli, öyleyse neden çilek olmasın?

Köpeklerin ve insanların farklı beslenme ihtiyaçları vardır, bu nedenle tüm yiyecekler değil yediğimiz köpekler için güvenlidir. Hatta bazıları ölümcül bile olabilir. Herhangi bir yeni mamayı araştırmak ve yavrularınızı beslemeden önce veterinerinize danışmak her zaman mantıklıdır.Şans eseri, çilek genellikle güvenlidir köpeklerin yemesi için Ancak onları evcil hayvanınıza beslemeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Çileklerin ne zaman uygun olduğuna ve ne zaman endişelenmeye değer olabileceğine bir göz atalım.

İçindekiler

Çilekler Köpekler İçin Güvenli mi?

Chihuahua Berry

Çilekler toksik değildir ve köpek tüketimi için tamamen güvenlidir.Çilekler köpekler için toksik değildir ve çoğu köpek muhtemelen ara sıra çileğin lezzetli bir muamele olarak tadını çıkaracaktır. Çilekler çoğu köpek için güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli sağlık yararları. Çilek, C vitamini gibi besinlerle doludur. C vitamini vücuttaki hücrelerin korunmasına yardımcı olur ve kemik sağlığı için hayati önem taşır. Bu besinler aynı zamanda kas kasılması, kalp ve böbrek fonksiyonu gibi birçok bedensel süreç için gerekli olan bir potasyum kaynağıdır.

Çilek, sağlıklı sindirimde önemli bir rol oynayan ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan lif bakımından yüksektir. bu Omega 3 çilekte bulunan hayvanınızın deri ve tüy sağlığına da iyi gelir. Çilekler ayrıca köpeğinizin dişlerini yerken beyazlatmaya yardımcı olabilecek bir enzim içerir.

Çilekler yüksek su içeriğine sahiptir. Özellikle sıcak yaz havalarında, zirvede olduklarında, nemlendirici bir atıştırmalık sağlayabilirler. Onlar şeker oranı yüksek bu da onları çoğu köpek için özellikle çekici kılabilir. Ancak, yavrularınızı çok fazla beslemediğinizden emin olun!Çilekleri köpek arkadaşınıza vermeden önce iyice yıkayın. Potansiyel olarak zararlı böcek ilacı veya herbisit içermediğinden emin olmak en iyisidir. Ayrıca en iyisidir onları kesin veya ezin bu nedenle, özellikle küçük bir köpeğiniz varsa, boğulma tehlikesi oluşturmazlar. Ayrıca onları püre haline getirebilir veya hatta sıcak bir yaz gününde serinletici bir ikram için dondurabilirsiniz!

Çilek Bitkileri ve Üstleri Ne Olur?

Kırmızı Karpuz Kasesinin Yanında Dili Açık Kara Köpek

Çileklerin üst kısımları, yaprakları ve sapları genellikle köpekler için herhangi bir tehlike oluşturmaz.

Yaprakları da dahil olmak üzere çilek bitkileri, köpekler için toksik değildir. Fido bir çilek bitkisini yemeye karar verirse çok fazla endişelenmenize gerek yok. Bu aynı zamanda, yavrularınızı ara sıra çilekli tepeyi bir tedavi olarak güvenle besleyebileceğiniz anlamına gelir.köpek kedi maması yedi

Çoğumuz çilek hazırlarken çilek üstlerini atacağız. Bunlar köpeğinizi beslemek için cazip gelebilir, sadece onu çok beslemeyin ! Bir köpeğin sindirim sisteminin çok fazla bitki materyali yemek için tasarlanmadığını da akılda tutmak önemlidir. Yavrularınız çok fazla çilek bitkisi veya yaprağı yedikten sonra mide rahatsızlığı yaşayabilir veya dışkı çıkarmakta zorluk çekebilir.

Çilekler Köpekler İçin Kötü Olabilir mi?

Arka Planda Gri Köpekli Berry Smoothie

Fido'yu smoothie'lerden, yoğurttan, reçellerden veya çilekle yapılan veya çilekle tatlandırılmış herhangi bir şeyden uzak tutmak en iyisidir.

Çileklerin kendileri köpeklerin yemesi için güvenlidir. Ancak, onları köpeğinize beslemeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Çilekler çok lif içerir , onların beslenme gereksinimleri için gereklidir. Bununla birlikte, çok fazla, genellikle ishale neden olan kötü bir karın rahatsızlığına neden olabilir. Köpeğinizin hassas bir midesi olduğunu ve rahatsız olmaya meyilli olduğunu biliyorsanız, ona çilek beslemekten tamamen kaçınmanız akıllıca olabilir.

çilek de var yüksek şeker içeriği. Çok fazla şeker sizin için olduğu gibi köpekler için de zararlıdır! Fazla şeker kilo alımına neden olabilir. Ayrıca diyabete yol açar . Asla aynı anda çok fazla çileği beslemeyin ve düzenli olarak beslemeyin.Moderasyon anahtardır ve sadece köpeğinize bir veya iki çilek verin bazen özel bir muamele olarak. Yavru köpeğiniz zaten fazla kiloluysa veya şeker hastasıysa, ona çilek vermekten hiç kaçınmalısınız. Şekeri daha düşük olan diğer muameleler hakkında veterinerinizle konuşun.

Konserve Çilek & Çilek Şekeri

Köpeğinize asla çikolata kaplı çilek yedirmeyin , olarak çikolata köpekler için çok zehirli olabilir . Çikolata ne kadar koyuysa o kadar zehirlidir ve az miktarda bitter çikolata bile zararlı etkilere neden olabilir.

Yavrunuzu beslemek için cazip olmayın konserve veya işlenmiş çilek çünkü bunlar şurup şeklinde zararlı katkı maddeleri veya aşırı şeker içerebilir. Bu aynı zamanda çilek reçeli, çilekli yoğurt ve çilekli dondurma için de geçerlidir.

Bu ürünlerden bazıları, köpekler için çok toksik olan ksilitol adı verilen bir tatlandırıcı içerebilir. Yenilirse, ksilitol bir kan şekeri seviyelerinde hayatı tehdit eden düşüş (hipoglisemi) ve köpeğinizin karaciğerinde hasar. Etikette her zaman ksilitol görmeseniz de, içeriklerinde gıda katkı maddesi kodu E967 olarak listelenebileceğini bilmek önemlidir. Özellikle köpekler için hiçbir besin değeri olmadığı için, bu ürünlerden herhangi birinin tamamen güvenli olması için Fido'yu beslemekten kaçınmak en iyisidir.Çilekli yoğurt veya çilekli dondurma gibi süt bazlı ürünler de genellikle laktoz içerir , hangisi birçok köpek hoşgörüsüzdür . Köpeklerde, laktoz şişkinliğe, karın ağrısına ve ishale neden olabilir, bu da köpeğinizi çilek aromalı yiyeceklerle beslemekten kaçınmanız için iyi bir nedendir!

Ek Riskler

Beyaz tüylü köpek ve insan eli dut besliyor

Çileklerin bazı köpekler için alerjen olabileceğini unutmayın, bu nedenle önce biraz deneyin ve reaksiyon olup olmadığını kontrol edin.

Her yeni gıdada olduğu gibi, her zaman küçük risk çileklere alerjisi olabilir. Çok az miktarda çilek besleyerek başlayın ve herhangi bir olumsuz reaksiyon için yavrularınızı yakından izleyin.Alerjiler çok çeşitli belirtilere neden olabilir, bu nedenle ciltte kurdeşen, salya akması, öksürme, dudakların veya ağzın şişmesi veya nefes alma zorluklarına dikkat edin. Bir alerjik reaksiyon yaşamı tehdit edebilir bu nedenle, bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen veterinerinize başvurun.

Ayrıca, kendiniz yetiştirmediğiniz herhangi bir çileğin, aşağıdakiler gibi potansiyel olarak zararlı kimyasallarla işlem görmüş olabileceğini unutmayın. herbisitler veya pestisitler . Doğru ve doğru konsantrasyonlarda kullanıldığında, bunlar evcil hayvanınız için toksik olmamalıdır, ancak her ihtimale karşı, herhangi bir meyveyi beslemeden önce yıkamak yine de mantıklıdır.

Köpeğinizi asla çürüyen meyvelerle beslemeyin çünkü yiyecek küfü onları çok hasta edebilecek mikotoksinler içerir. Mikotoksin toksisitesinin belirtileri arasında kusma, koordinasyon bozukluğu, kas veya tüm vücut titremeleri ve nöbetler bulunur. Köpeğinizin küf yediğinden veya bu belirtilerden herhangi birini gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, o zaman veterinerinizle iletişime geçin Tedavi edilmediği takdirde mikotoksin zehirlenmesi ölümcül olabileceğinden hemen.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bir köpek kaç tane çilek yiyebilir?

  Çilekler sadece ara sıra bir muamele olmalı ve asla Fido'yu bir kerede çok fazla beslememelidir. Genel bir kural olarak, küçük bir köpek için parçalara ayrılmış bir çilek yeterlidir. Orta boy ve daha büyük köpekler bir oturuşta iki veya üç çileğe sahip olabilir, ancak bazı köpeklerin diğerlerinden daha hassas olacağını unutmayın. Her zaman küçük bir parça çilek vererek başlayın ve oradan yukarı çıkın. • Çilek köpeklere zarar verebilir mi?

  Çileklerin kendileri köpekler için toksik değildir, ancak köpeğiniz çok fazla çilek yerse, midesi bozulabilir. Ayrıca küçük köpekler için boğulma tehlikesi oluşturabilirler, bu yüzden onları evcil hayvanınıza vermeden önce parçalara ayırmak en iyisidir. Çileklere karşı her zaman çok küçük bir alerjik reaksiyon riski vardır, bu nedenle ona sadece küçük bir miktar vererek başlayın ve herhangi bir olumsuz etki için onu dikkatle izleyin.

 • Köpeğim çilek yaprağı yedi. Ben ne yaparım?

  Çilek yaprakları köpekler için toksik değildir, bu yüzden Fido bunları yemişse endişelenmeyin. Çok yemişse karnı ağrıyabilir, bu nedenle onu dikkatle izleyin ve herhangi bir endişeniz varsa veterinerinizle iletişime geçin.

 • Köpeğim yaban çileği yiyebilir mi?

  Evet, köpekler güvenle yaban çileği yiyebilir. Yine de aynı kurallar geçerlidir, çok fazla yemediğinden ve herhangi bir kimyasal herbisit veya böcek ilacı ile tedavi edilmediğinden emin olun. Emin değilseniz, dikkatli olmak ve köpeğinizin yaban çileği yemesini önlemek en iyisidir.

Son düşünceler

Cevap Evet yapabilirsin . Çilekler köpekler için toksik değildir, ancak köpeğinize çok fazla çilek vermemelisiniz. Çilekler şeker ve lif bakımından yüksektir ve çok fazla çilek mide rahatsızlığına neden olabilir. Yapay çilek aromaları veya işlenmiş çilekler içeren ürünleri asla beslemediğinizden emin olun, çünkü bunlar toksik maddeler içerebilir ve bazıları çok yüksek şeker içeriğine sahip olabilir.

Herhangi bir meyveyi köpeğinize servis etmeden önce iyice yıkayın ve küçük bir köpeğiniz varsa boğulmasını önlemek için çileği parçalara ayırın. Köpek arkadaşınız daha önce hiç çilek yemediyse, her yeni mamada olduğu gibi, onu çok az miktarda besleyerek başlayın nasıl tepki verdiğini görmek için. Beğenirse - ve herhangi bir olumsuz tepki yoksa - o zaman ara sıra çileği lezzetli, tatlı bir ikram olarak sunmaktan çekinmeyin!

Yorumlar